Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
S@din
Posts: 137
Joined: 08/06/2009 23:52

#801 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by S@din »

Nekad podavno to smo radili, da bi se otpis za robu sa istaknutim rokom priznao knjigovodstveno mora se prijaviti kod cini mi se veterinarske inspekcije, jer oni sacine zapisnik i uzmu robu koju bi trebali unistit, nadam se da je pomoglo ne sjecam se bas detalja, ali ide na ovaj fazon ....
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66185
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#802 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by _BataZiv_0809 »

Gdje se izdaje potvrda o statusu (Porezna Uprava FBiH). Prema prebivalistu zaposlenika ili prema sjedistu poslodavca?
promjenjivoblacno
Posts: 170
Joined: 16/08/2014 16:11

#803 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by promjenjivoblacno »

S@din wrote:Nekad podavno to smo radili, da bi se otpis za robu sa istaknutim rokom priznao knjigovodstveno mora se prijaviti kod cini mi se veterinarske inspekcije, jer oni sacine zapisnik i uzmu robu koju bi trebali unistit, nadam se da je pomoglo ne sjecam se bas detalja, ali ide na ovaj fazon ....
"kancelarijski" nam je posao. Dakle, sva roba za otpis su tehničke stvari koje su ili pokvarene ili nema odgovarajućih programa za njihovu upotrebu (računari, skeneri, diktafoni i sl.).
Hvala puno.
laly
Posts: 275
Joined: 16/01/2012 14:41

#804 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by laly »

Ako ima neki racunovodja imam pitanje na koji konto se knjizi ispostavljena faktura za demontazu i montazu guma na sluzbenom autu?
User avatar
p206
Posts: 7949
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#805 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by p206 »

Moze jedan brzinski odgovor...
Da li postoji poseban kontni plan za RS i ako da, koliko se on razlikuje od ovog u FBiH?
sarayewo
Posts: 740
Joined: 08/07/2003 00:00

#806 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by sarayewo »

p206 wrote:Moze jedan brzinski odgovor...
Da li postoji poseban kontni plan za RS i ako da, koliko se on razlikuje od ovog u FBiH?
Postoji (ili je bar postojao 2008 kad sam se zadnji put bavio racunovodstvom u BiH :))... Razlikuje se u strukturi znatno, mislim klase su iste, al numeracija nije... ko je navikao na federalni kontni plan, pravo bude zbunjujuce u pocetku.
User avatar
p206
Posts: 7949
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#807 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by p206 »

sarayewo wrote:
p206 wrote:Moze jedan brzinski odgovor...
Da li postoji poseban kontni plan za RS i ako da, koliko se on razlikuje od ovog u FBiH?
Postoji (ili je bar postojao 2008 kad sam se zadnji put bavio racunovodstvom u BiH :))... Razlikuje se u strukturi znatno, mislim klase su iste, al numeracija nije... ko je navikao na federalni kontni plan, pravo bude zbunjujuce u pocetku.
aham, hvala puno na odg. :)
User avatar
seda
Posts: 100
Joined: 06/07/2009 20:52

#808 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by seda »

Pozdrav,

Treba mi informacija za klijenta koji planira da preko firme ulozi novce u dionice, ali nije siguran kako da to uknjizi u racunovodstvu.
Inace radi se o dionicama firme iz inozemstva.

Jel ima neko slicnog iskustva. Hvala
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#809 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Amazonka27 »

p206 wrote:
sarayewo wrote:
p206 wrote:Moze jedan brzinski odgovor...
Da li postoji poseban kontni plan za RS i ako da, koliko se on razlikuje od ovog u FBiH?
Postoji (ili je bar postojao 2008 kad sam se zadnji put bavio racunovodstvom u BiH :))... Razlikuje se u strukturi znatno, mislim klase su iste, al numeracija nije... ko je navikao na federalni kontni plan, pravo bude zbunjujuce u pocetku.
aham, hvala puno na odg. :)
ja mislim da smo mi preuzeli njihov kontni plan prije 4-5 god tj, prepisali.
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#810 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

A onda su oni svoj opet expressno izmjenili. :D Samo nek nije isto.
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#811 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

seda wrote:Pozdrav,

Treba mi informacija za klijenta koji planira da preko firme ulozi novce u dionice, ali nije siguran kako da to uknjizi u racunovodstvu.
Inace radi se o dionicama firme iz inozemstva.

Jel ima neko slicnog iskustva. Hvala
Neznam šta znači preko firme, ali u tom slučaju će firma biti vlasnik tih dionica. Računovodstveno se priznaju kao ulaganja u finansijske instrumnete. Ako su kupljena radi trgovanja priznaju se kao kratkorčna (finansijski instrumenti po fer vrijednosti, a razlike idu kroz dobit ili gubitak), a ako će se držat radi ostvarenja vlasničkih prava kao dugoročna (finansijski instrumenti raslopoloživi za prodaju, razlike idu kroz sveobuhvatnu dobit). Ovo je u najkraćem, a metode vrednovanja zavise i od prirode instrumenata i veličine uešća u drugoj firmi, čije su dionice kupljene.
Korisno bi bilo pogledati i zakon o deviznom poslovanju FBiH kod direktnih ulaganja.
User avatar
seda
Posts: 100
Joined: 06/07/2009 20:52

#812 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by seda »

Ricken wrote:
seda wrote:Pozdrav,

Treba mi informacija za klijenta koji planira da preko firme ulozi novce u dionice, ali nije siguran kako da to uknjizi u racunovodstvu.
Inace radi se o dionicama firme iz inozemstva.

Jel ima neko slicnog iskustva. Hvala
Neznam šta znači preko firme, ali u tom slučaju će firma biti vlasnik tih dionica. Računovodstveno se priznaju kao ulaganja u finansijske instrumnete. Ako su kupljena radi trgovanja priznaju se kao kratkorčna (finansijski instrumenti po fer vrijednosti, a razlike idu kroz dobit ili gubitak), a ako će se držat radi ostvarenja vlasničkih prava kao dugoročna (finansijski instrumenti raslopoloživi za prodaju, razlike idu kroz sveobuhvatnu dobit). Ovo je u najkraćem, a metode vrednovanja zavise i od prirode instrumenata i veličine uešća u drugoj firmi, čije su dionice kupljene.
Korisno bi bilo pogledati i zakon o deviznom poslovanju FBiH kod direktnih ulaganja.
Da firma ce biti vlasnik, i novac za uplatu se povlaci sa racuna firme. Hvala na odgovoru, vjerovatno ce to i biti kao takvo, ulaganje u financijske instrumente.
SukiJr
Posts: 136
Joined: 23/04/2015 17:04
Location: Tuzla

#813 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by SukiJr »

Jedno pitanje vezano za fakturisanje stanova. Izgrađen je građevinski objekat,sve dozvole su dobijene i sad treba da fakturišemo stanove kupcima. Sad me interesuje da li postoji neki zakon koji određuje rok koji postoji za to završno fakturisanje?
promjenjivoblacno
Posts: 170
Joined: 16/08/2014 16:11

#814 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by promjenjivoblacno »

Koliko dugo se čeka na preknjižavanje PDV-a uplaćenog na pogrešan račun UINO, i na koji račun se uopće uplaćuje ona taksa od 10,00 KM?
Hvala.
EliasVeskot
Posts: 785
Joined: 16/05/2007 11:02

#815 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by EliasVeskot »

Ima li neko iskustvo sa Vise bussines karticama. Naime određene usluige placam stranim servisima, sad to mogu raditi Vise bussines karticom. dobijem neki racun u PDF formatu ali bez pecata. Moze li to tako proci?
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#816 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

SukiJr wrote:Jedno pitanje vezano za fakturisanje stanova. Izgrađen je građevinski objekat,sve dozvole su dobijene i sad treba da fakturišemo stanove kupcima. Sad me interesuje da li postoji neki zakon koji određuje rok koji postoji za to završno fakturisanje?
Postoji, zakon o PDV koji kaže kada nastaje obaveza obračuna PDV-a, pa samim tim i reguliranja načina i vremena (krajnjeg roka) izdavanja računa/avansnog računa i sl.
SukiJr
Posts: 136
Joined: 23/04/2015 17:04
Location: Tuzla

#817 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by SukiJr »

Ricken wrote:
SukiJr wrote:Jedno pitanje vezano za fakturisanje stanova. Izgrađen je građevinski objekat,sve dozvole su dobijene i sad treba da fakturišemo stanove kupcima. Sad me interesuje da li postoji neki zakon koji određuje rok koji postoji za to završno fakturisanje?
Postoji, zakon o PDV koji kaže kada nastaje obaveza obračuna PDV-a, pa samim tim i reguliranja načina i vremena (krajnjeg roka) izdavanja računa/avansnog računa i sl.
Hvala
SukiJr
Posts: 136
Joined: 23/04/2015 17:04
Location: Tuzla

#818 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by SukiJr »

Pozdrav ljudi ako može mala pomoc oko nekih stvari pošto je starija kolegica otišla na bolovanje i nikome se ne javlja, a zapeo sam na par stvari za koje nisam baš siguran kako se rade ili knjiže

1. Došla je ulazna faktura od sudskog vještaka za izradu elborata za uknjižbu. E sad tu piše nagrada vještaku u bruto iznosu i piše samo taj jedan iznos od 2000 KM i ne piše ništa da li ima pdv. Da li knjiženje ide 5/432 ili 5,27/432 ?

2. Prodali smo prikolicu (koja je amortizovana prije 2 mjeseca) za 500 KM. Kad pogledam na poc.stanju njena vrijednost iznosi 3000 KM. Kad sam kolegi rekao da ce to biti gubitak, on kaže da nece jer ce se ponovo izvršiti procjena na tih 500 km i onda ce biti prihod. Meni to opet nije jasno jer ce tad ostati ta razlika od -2500 KM koja bi trebala ici na rashod. E sad kako bi trebala da idu knjiženja od ponovne procjene pa do prodaje te prikolice?

3. Kod popunjavanja PDV prijave šta ide u polje 33-federacija i da li je taj iznos samo za statisticku upotrebu tj.nije toliko vazan da bi se unosio tacan iznos vec može i od prilike neki okvirni iznos da se unese?

4. Dosla je KO za kooperanta za okoncanu situaciju iz 2014 god i piše da se umanjuje ulazni pdv za oko 300 KM. E sad pošto je u pitanju posebna šema
a ovaj mjesec imamo oko 7-8 kooperanata (s tim da tog kopoer iz 2014 god nema ovaj mjesec jer bi na njega umanjio taj pdv). nisam baš siguran da li mogu umanjiti taj ukupni pdv za tih 300 KM a da to ne utice na druge kooperante)?
modem33
Posts: 884
Joined: 08/05/2013 19:58

#819 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by modem33 »

Koliko dugo se vremenski cuvaju oni mali "fiskalni racuni" sto idu u KDI obrazac ? Gdje pise to u kojem clanu posto u Zakonu u fisklanim sistemima to ne pise nigdje ?

8-)
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#820 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Satori »

Zakon o računovodstvu i reviziji FBiH

Član 31.


Knjigovodstvene isprave čuvaju se u izvornom materijalnom obliku, u obliku elektronskog zapisa ili na mikrofilmu, a predstavljaju dokaznu osnovu poslovnih knjiga.
Knjigovodstvene isprave se odlažu u fascikle i registratore nakon završetka godišnjeg obračuna i revizije, a zatim zapisnički predaju u centralnu arhivu pravnog lica.
Knjigovodstvene isprave, poslovne knjige i finansijski izvještaji čuvaju se u poslovnim prostorijama pravnog lica, odnosno kod drugog pravnog lica ukoliko je istom povjereno vođenje poslovnih knjiga.
Ako se poslovne knjige vode na računaru, uporedo sa memorisanim podacima, mora se osigurati i memorisanje aplikativnog softvera, kako bi podaci bili dostupni kontroli.
Pri otvaranju postupka likvidacije ili stečaja, knjigovodstvene isprave i poslovne knjige zapisnički se predaju likvidacijskom, odnosno stečajnom upravniku.
Isprave koje se čuvaju trajno su: platne liste ili analitičke evidencije o plaćama u vezi sa plaćanjem doprinosa, kupoprodajni ugovori po kojima je izvršeno sticanje nekretnina, godišnji računovodstveni obračuni, finansijski izvještaji, konsolidirani finansijski izvještaji, izvještaji o izvršenoj reviziji i svi interni akti od uticaja na finansijsko poslovanje.
Knjigovodstvene isprave na osnovu kojih su podaci uneseni u dnevnik i glavnu knjigu čuvaju se najmanje jedanaest godina.
Knjigovodstvene isprave na osnovu kojih su podaci uneseni u pomoćne knjige čuvaju se najmanje sedam godina.


Član 32.


Glavna knjiga i dnevnik čuvaju se najmanje jedanaest godina, a pomoćne knjige najmanje sedam godina.
Periodični obračuni, isprave platnog prometa putem ovlaštenih finansijskih institucija čuvaju se najmanje pet godina.
Godišnji izvještaj o poslovanju čuva se u originalnom obliku jedanaest godina nakon isteka poslovne godine.
Pomoćni obračuni, prodajni i kontrolni blokovi i sl. čuvaju se dvije godine.
Revizorska društva čuvaju šest godina dokumentaciju na osnovu koje je obavljena revizija.
Rok za čuvanje knjigovodstvenih isprava i poslovnih knjiga počinje teći zadnjeg dana poslovne godine na koju se odnose poslovne knjige i u koje su podaci iz isprava uneseni.
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#821 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by use your illusion »

.
Last edited by use your illusion on 27/05/2019 22:48, edited 1 time in total.
modem33
Posts: 884
Joined: 08/05/2013 19:58

#822 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by modem33 »

use your illusion wrote:treba mi jedan savjet..zavrsio sam ecc al nemam radnog iskustva u vođenju poslovnih knjiga...vidio sam da razne agencije i sl. nude edukacije za tu vrstu poslova (npr.finconsult)...je li se isplati to upisivati. .da li se zaista sticu prakticna znanja koja ce pomoći u praksi...hvala

Ne isplati se, a u Finconsult ne idi bezveze. Ne znaju ljudi "knjigovodstvo" a niti ces nauciti knjigovodstvo ... uvjerio se u to sam, sve nekakvi predavaci sa fakulteta koji nemaju blage o knjigovodstvu niti o praksi. Bolje ti je da nadjes nekoga tko je bio "pomocni knjigovodja" barem u 2-3 razlicite firme i plati takve. Takvi znaju "finese" moguce i nemoguce u praksi. I da opet znas treba ti "certifikat" kojeg placas 1000 KM godisnje i to svake godine ..... ti zaradio ili ne zaradio ... toliki ti je trosak. Znaci 10 godina ne uspijes naci korisnike tvojih usluga .... trosak ti je 10.000 KM.

Ovo ti govorim jer znam sve debilizme ovih privrednika u "praksi". I kad nesto priupitas ove "predavace s fakulteta" dodje do "sudar razlicitih svjetova" ... jer ljudi "ne vide" sta se sve radi u praksi jer ne ide nista po zakonu i moras biti kreativan u knjizenju. Npr. isplacuju se plate bez doprinosa iako po zakonu je zabranjeno isplacivati bez doprinosa. Daju se pozajmice fiktivnim udruzenjima i slicno , trazi se povrat "izlaznog" PDV-a i ostale gluposti... ili je blagajna negativna -200.000 KM pa moras lazirati podatke da to prodje u FIA ... itd----itd... :roll: :roll: :roll:

Ja se prestao baviti knjigovodstvom, sad to knjigovodstvo vode vodoinstalateri koji ne znaju pravila i propise. Vodim samo ako treba oprat novac a dobijem veliki profit na datom zadatku. A ovako na malo nema zarade jer vodoinstalateri su oborili cijenu knjigovodstva a savez nece da uvede cjenovnik jedinstveni kao sto to imaju notari i odvjetnici. Ne trosi bezveze novac.
laly
Posts: 275
Joined: 16/01/2012 14:41

#823 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by laly »

Ovako, tek sam nedavno pocela da radim u racunovodstvu jedne firme...nemam bas nekog iskustva pa je moje pitanje mozda glupo :run:

Kada u firmu dodje inspekcija i pronadju neke greske u vodjenju poslovnih knjiga ili u obracunima ( npr. ako je pogresno obracunata osnovica za obracun PDV-a isl. ) da li odmah pisu novcane kazne za firmu ili daju neku mogucnost da se naprave ispravke...
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#824 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by KB9 »

ne znam da li je ovo pravo mjesto za postavljanje pitanja al nek bude za pocetak, da ne otvaram maksuz temu za ovo, da li neko zna gdje bi mogo nac neki primjer iz prakse koji mi moze posluzit za izradu diplomskog na temu faza INTERNE revizije (1. planiranje, 2. ispitivanje i ocjena, 3. izvjestavanje, 4. pracenje rezultata), znaci neki primjer koji nije maksimalno razvodnjen na ogromni broj stranica a da jasno prikazuje sve cetiri navedene faze? :-)
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#825 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by use your illusion »

Zna li mi neko objasniti kako funkcionise u praksi ovo vezano za oporezivanje toplog obroka...zar se topli obrok ne isplacuje odvojeno od plate...kako ce radnicima biti manje neto plate ako je topli obrok manji od ovog oporezivog iznosa ???
Post Reply