Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Allcho
Posts: 35
Joined: 06/02/2007 22:25

#951 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Allcho »

Zdravo svima.
Jedno možda i banalno pitanje, ali pošto sam novi u ovome želio bih da budem siguran :D
Nedavno sam otvorio obrt kao dopunsku djelatnost i sada želim da napravim i web stranicu za taj obrt.
Interesuje me da li se trošak hostinga i domene smatra rashodom koji se u cijelosti priznaje ili se to smatra kao oglašavanje pa se može priznati do određenog procenta?
Hvala
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#952 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by pinkman »

Allcho wrote: 13/01/2021 20:12 Zdravo svima.
Jedno možda i banalno pitanje, ali pošto sam novi u ovome želio bih da budem siguran :D
Nedavno sam otvorio obrt kao dopunsku djelatnost i sada želim da napravim i web stranicu za taj obrt.
Interesuje me da li se trošak hostinga i domene smatra rashodom koji se u cijelosti priznaje ili se to smatra kao oglašavanje pa se može priznati do određenog procenta?
Hvala
Ja koliko znam priznaje se u potpunosti. Ali eto, provjeri negdje. Mada tvoj sajt nema veliku posjecenost i samim time ti je hosting i domena jeftin, ako da ti je bolje da se fokusiras na razvoj biznisa. A cak i da ti ne priznaju, sto ne bi trebalo, i obracunaju to je opet sitno. :D
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#953 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by pinkman »

Recimo da se firma zeli oglasavati putem Google i Facebook i isto placa putem svoje debitne kartice (jer isti ne dopustaju preko banke placanje za bh. firme).

Zanima me kako se tretira porez po odbitku. Smatra se da su Google i Facebook zaradili novac ovdje i onda pravno lice koje se oglasava treba da uplati 10%. Jesam li u pravu?

Njihovo sjediste je u Irskoj tj. u Dublinu, a mi imamo Sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja (https://www.mft.gov.ba/bos/index.php?op ... Itemid=135), sto znaci da bi trebalo biti priznato, ali treba pribaviti uvjerenje da su Google i Facebook poreski obveznici u Irskoj. :D Smijesno malo, zar ne?

Uglavom, pitanje jeste:

- Da li sam u pravu za ovo gore navedeno?
- Da li uvjerenje od Google i Facebook da su poreski obveznici treba prevoditi i ovjeriti kod sudskog tumaca?
- Da li se pravi problem jer je "Tax Residence Certificat" u elektronskoj formi i nema pecat? :D Ministarstvo finansija Irske je izdalo saopstenje da je validno elektronskoj formi, te da o tome vise ne izdaju papir, a o tome je Deloitte ured u Beogradu pisao (https://www2.deloitte.com/rs/en/pages/t ... 2017.html/)

Ima li neko iskustva?
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#954 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

pinkman wrote: 14/01/2021 02:11 Recimo da se firma zeli oglasavati putem Google i Facebook i isto placa putem svoje debitne kartice (jer isti ne dopustaju preko banke placanje za bh. firme).

Zanima me kako se tretira porez po odbitku. Smatra se da su Google i Facebook zaradili novac ovdje i onda pravno lice koje se oglasava treba da uplati 10%. Jesam li u pravu?

Njihovo sjediste je u Irskoj tj. u Dublinu, a mi imamo Sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja (https://www.mft.gov.ba/bos/index.php?op ... Itemid=135), sto znaci da bi trebalo biti priznato, ali treba pribaviti uvjerenje da su Google i Facebook poreski obveznici u Irskoj. :D Smijesno malo, zar ne?

Uglavom, pitanje jeste:

- Da li sam u pravu za ovo gore navedeno?
- Da li uvjerenje od Google i Facebook da su poreski obveznici treba prevoditi i ovjeriti kod sudskog tumaca?
- Da li se pravi problem jer je "Tax Residence Certificat" u elektronskoj formi i nema pecat? :D Ministarstvo finansija Irske je izdalo saopstenje da je validno elektronskoj formi, te da o tome vise ne izdaju papir, a o tome je Deloitte ured u Beogradu pisao (https://www2.deloitte.com/rs/en/pages/t ... 2017.html/)

Ima li neko iskustva?
Postoje dva kumulativna uvjeta za primjenu Konvencije sa Irskom, potvrda o rezidentnosti i izjava primaoca uplate da je krajnji korisnik prihoda, mislim obrazac, OP 820. Ako ovo dobiješ od googla ili facebook-a ti si car.

Davali su naši poreski autoriteti mišljenja do izmjene pravilnika u 2019. godini, da usluge koje nisu direktno pružene u BiH, fizičkim prisustvom dobavljača, nego elektronskim putem, da nisu predmet oporezivanja jer se smatra da je usluga izvršena van BiH.

Izmjenama pravilnika napisano je tako, da se isto tumačenje odnosi samo na usluge podrške koje se pružaju između povezanih lica, pa bi bilo dobro pitati FMF ili PUFBiH, kako sada tumače izmjenjeni član 62.

Stopa je 10%, kad se dobavljaču odbija 10% od isplate (po odbitku), a kad obveznika plaća na svoj teret ide 11,1%.

Nije smiješno, jer postojanjem ugovora, nerezidentu je u njegovoj zemlji dato pravo da iskoristi porezni kredit za porez koji mu je obustavljen u BiH, pa je suštinski porez po odbitku neutralan.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#955 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by pinkman »

Ricken wrote: 16/01/2021 20:49
pinkman wrote: 14/01/2021 02:11 Recimo da se firma zeli oglasavati putem Google i Facebook i isto placa putem svoje debitne kartice (jer isti ne dopustaju preko banke placanje za bh. firme).

Zanima me kako se tretira porez po odbitku. Smatra se da su Google i Facebook zaradili novac ovdje i onda pravno lice koje se oglasava treba da uplati 10%. Jesam li u pravu?

Njihovo sjediste je u Irskoj tj. u Dublinu, a mi imamo Sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja (https://www.mft.gov.ba/bos/index.php?op ... Itemid=135), sto znaci da bi trebalo biti priznato, ali treba pribaviti uvjerenje da su Google i Facebook poreski obveznici u Irskoj. :D Smijesno malo, zar ne?

Uglavom, pitanje jeste:

- Da li sam u pravu za ovo gore navedeno?
- Da li uvjerenje od Google i Facebook da su poreski obveznici treba prevoditi i ovjeriti kod sudskog tumaca?
- Da li se pravi problem jer je "Tax Residence Certificat" u elektronskoj formi i nema pecat? :D Ministarstvo finansija Irske je izdalo saopstenje da je validno elektronskoj formi, te da o tome vise ne izdaju papir, a o tome je Deloitte ured u Beogradu pisao (https://www2.deloitte.com/rs/en/pages/t ... 2017.html/)

Ima li neko iskustva?
Postoje dva kumulativna uvjeta za primjenu Konvencije sa Irskom, potvrda o rezidentnosti i izjava primaoca uplate da je krajnji korisnik prihoda, mislim obrazac, OP 820. Ako ovo dobiješ od googla ili facebook-a ti si car.

Davali su naši poreski autoriteti mišljenja do izmjene pravilnika u 2019. godini, da usluge koje nisu direktno pružene u BiH, fizičkim prisustvom dobavljača, nego elektronskim putem, da nisu predmet oporezivanja jer se smatra da je usluga izvršena van BiH.

Izmjenama pravilnika napisano je tako, da se isto tumačenje odnosi samo na usluge podrške koje se pružaju između povezanih lica, pa bi bilo dobro pitati FMF ili PUFBiH, kako sada tumače izmjenjeni član 62.

Stopa je 10%, kad se dobavljaču odbija 10% od isplate (po odbitku), a kad obveznika plaća na svoj teret ide 11,1%.

Nije smiješno, jer postojanjem ugovora, nerezidentu je u njegovoj zemlji dato pravo da iskoristi porezni kredit za porez koji mu je obustavljen u BiH, pa je suštinski porez po odbitku neutralan.
Hvala na odgovoru. Znam konkretno da je u Srbiji Ministarstvo finansija izdalo misljenje vezano za ovu problematiku, bas za G i FB.

Inace nije problem dobiti od Googlea i Facebooka potvrdu o rezidentnosti. To ovako izgleda https://onedigitalglobal.com/tax-reside ... tificates/.

E sad, da ispune neki nas obrazac je vec malo teze vjerujem, mada za dosta veca ulaganja se moze i to napraviti. A ne moze se njima nista odbiti, tako da je onda 11,1%.

Dok recimo za PDV znam da Google i FB ne obracunavaju, tako da bi trebalo platiti ovdje, dok recimo hrvatskim firmama Google obracunava hrvatski PDV i uplati tamosnjoj PU.

I Amazon tj. AWS (Amazon Web Services) uplacuje cak i Srbiji, sto se moze vidjeti ovdje: https://aws.amazon.com/tax-help/serbia/ sto je zanimljivo da imaju tu saradnju jer nisu u EU, dok kod nas nista, tako da firma koja koristi AWS treba to sama raditi.

AWS je inace najjaci cloud provajder na svijetu koji ima mnostvo usluga sa kojim je IT kompanijama dosta lakse raditi. :)
laly
Posts: 275
Joined: 16/01/2012 14:41

#956 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by laly »

Pozdrav, da li bi neko mogao da napise shemu za knjiženje uplata akontacija za porez na dobit, preko konta 2340 i zatvaranje tog konta po zavrsnom obracunu sa 481.
Nesto mi nikako ovo nije jasno, samo se spetljam :oops: :run:
Armin2013
Posts: 440
Joined: 19/08/2013 15:37

#957 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Armin2013 »

laly wrote: 30/01/2021 19:03 Pozdrav, da li bi neko mogao da napise shemu za knjiženje uplata akontacija za porez na dobit, preko konta 2340 i zatvaranje tog konta po zavrsnom obracunu sa 481.
Nesto mi nikako ovo nije jasno, samo se spetljam :oops: :run:
Pozz, nije nužno da će ti to konto bit zatvoreno, možeda imaš veću akontaciju nego stvarbu obavezu za porez na dobit, pa će ti u tom slučaju na kontu 2340 ostat neki iznos.
A što se tiče knjiženja samo sa 2340 odneseš na 481,, 481 / 2340

lp,
cetiri4
Posts: 65
Joined: 03/02/2021 12:19

#958 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by cetiri4 »

.....
Last edited by cetiri4 on 10/02/2021 18:53, edited 1 time in total.
User avatar
newklear
Posts: 1384
Joined: 10/12/2009 15:59

#959 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by newklear »

Može li mi neko reći kako se knjiži data pozajmica vlasniku privrednog društva? Na izvodu imam iznos i opis da se radi o pozajmici i broj ugovora? Kako proknjižiti datu pozajmicu sada i povrat kasnije?
kazo
Posts: 1520
Joined: 08/03/2012 19:57

#960 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by kazo »

Postoji li neki dnevni limit koliko para mogu podici sa racuna obrtnicke djelatnosti?
Vise me interesuje zbog inspekcije, da njima nece biti sta sumnjivo.
forumka
Posts: 86
Joined: 02/10/2010 11:16

#961 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by forumka »

Pozdrav,

Moze li mj neko reci gdje mogu vidjeti novi Zakon o racunovodstvu i reviziji i Zakon o unutrasnjem platnom prometu?
Na stranicama Fed.min finansija i PU nisam nasla.
Hvala.
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#962 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by PRO165 »

newklear wrote: 07/02/2021 09:42 Može li mi neko reći kako se knjiži data pozajmica vlasniku privrednog društva? Na izvodu imam iznos i opis da se radi o pozajmici i broj ugovora? Kako proknjižiti datu pozajmicu sada i povrat kasnije?
Kratkoročna pozajmica fizičkom povezanom licu vjerovatno? Ali takav konto ne postoji u kontom planu koliko ja znam, pa dakle nešto iz
23 - Druga kratkoročna potraživanja
npr, 238 - Ostala kratkoročna potraživanja

ili
24 - Kratkoročni finansijski plasmani
za pravno lice postoji 240 - Kratkoročni krediti povezanim pravnim licima
za fizičko možda koristiti 248 - Ostali kratkoročni finansijski plasmani

Nisam siguran ali eto ideja. Ne zaboravi da je vlasnik povezano lice te se mora obračunati korist/kamata.
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#963 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by PRO165 »

kazo wrote: 07/02/2021 19:02 Postoji li neki dnevni limit koliko para mogu podici sa racuna obrtnicke djelatnosti?
Vise me interesuje zbog inspekcije, da njima nece biti sta sumnjivo.
Limit je tvoj akt o blagajničkom maksimumu.

U suštini možeš da digneš koliko hoćeš ako ćeš taj novac utrošiti (opravadati trošak) isti dan.
kazo
Posts: 1520
Joined: 08/03/2012 19:57

#964 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by kazo »

PRO165 wrote: 10/02/2021 16:05
kazo wrote: 07/02/2021 19:02 Postoji li neki dnevni limit koliko para mogu podici sa racuna obrtnicke djelatnosti?
Vise me interesuje zbog inspekcije, da njima nece biti sta sumnjivo.
Limit je tvoj akt o blagajničkom maksimumu.

U suštini možeš da digneš koliko hoćeš ako ćeš taj novac utrošiti (opravadati trošak) isti dan.
Hvala puno. Koji je najbolji nacin za pravdanje novca od kojeg ce se kupiti auto? Planiram da kupim novo auto, ali ne bih ga registrovao na obrt. Ako je moguce izbjegao bih i placanje 10% poreza. Za taj novac ga mogu registrovati i kupiti 4 gume. Barem da se na neki nacin umanji za par stotina.
alenn_m
Posts: 32
Joined: 22/11/2010 23:08

#965 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by alenn_m »

Jel moguce otvoriti obrt ako imas poreznog duga?
User avatar
newklear
Posts: 1384
Joined: 10/12/2009 15:59

#966 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by newklear »

PRO165 wrote: 10/02/2021 15:48
newklear wrote: 07/02/2021 09:42 Može li mi neko reći kako se knjiži data pozajmica vlasniku privrednog društva? Na izvodu imam iznos i opis da se radi o pozajmici i broj ugovora? Kako proknjižiti datu pozajmicu sada i povrat kasnije?
Kratkoročna pozajmica fizičkom povezanom licu vjerovatno? Ali takav konto ne postoji u kontom planu koliko ja znam, pa dakle nešto iz
23 - Druga kratkoročna potraživanja
npr, 238 - Ostala kratkoročna potraživanja

ili
24 - Kratkoročni finansijski plasmani
za pravno lice postoji 240 - Kratkoročni krediti povezanim pravnim licima
za fizičko možda koristiti 248 - Ostali kratkoročni finansijski plasmani

Nisam siguran ali eto ideja. Ne zaboravi da je vlasnik povezano lice te se mora obračunati korist/kamata.
Hvala, riješio sam na sličan način :-)
laly
Posts: 275
Joined: 16/01/2012 14:41

#967 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by laly »

Armin2013 wrote: 01/02/2021 07:15
laly wrote: 30/01/2021 19:03 Pozdrav, da li bi neko mogao da napise shemu za knjiženje uplata akontacija za porez na dobit, preko konta 2340 i zatvaranje tog konta po zavrsnom obracunu sa 481.
Nesto mi nikako ovo nije jasno, samo se spetljam :oops: :run:
Pozz, nije nužno da će ti to konto bit zatvoreno, možeda imaš veću akontaciju nego stvarbu obavezu za porez na dobit, pa će ti u tom slučaju na kontu 2340 ostat neki iznos.
A što se tiče knjiženja samo sa 2340 odneseš na 481,, 481 / 2340

lp,
Hvala, sad mi je jasnije jer mislila sam da konto 2340 mora biti zatvoreno pa mi nikako nije bilo jasno sta sa tim iznosom.
laly
Posts: 275
Joined: 16/01/2012 14:41

#968 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by laly »

newklear wrote: 07/02/2021 09:42 Može li mi neko reći kako se knjiži data pozajmica vlasniku privrednog društva? Na izvodu imam iznos i opis da se radi o pozajmici i broj ugovora? Kako proknjižiti datu pozajmicu sada i povrat kasnije?
Samo mala napomena..kada su upitanju pozajmice izmedju povezanih lica treba voditi računa o transfernim cijenama.
laly
Posts: 275
Joined: 16/01/2012 14:41

#969 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by laly »

Allcho wrote: 13/01/2021 20:12 Zdravo svima.
Jedno možda i banalno pitanje, ali pošto sam novi u ovome želio bih da budem siguran :D
Nedavno sam otvorio obrt kao dopunsku djelatnost i sada želim da napravim i web stranicu za taj obrt.
Interesuje me da li se trošak hostinga i domene smatra rashodom koji se u cijelosti priznaje ili se to smatra kao oglašavanje pa se može priznati do određenog procenta?
Hvala
Mozes priznati trošak za hosting i domenu u potpunosti.
laly
Posts: 275
Joined: 16/01/2012 14:41

#970 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by laly »

...
Last edited by laly on 13/02/2021 00:48, edited 1 time in total.
laly
Posts: 275
Joined: 16/01/2012 14:41

#971 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by laly »

laly wrote: 13/02/2021 00:40
pinkman wrote: 14/01/2021 02:11 Recimo da se firma zeli oglasavati putem Google i Facebook i isto placa putem svoje debitne kartice (jer isti ne dopustaju preko banke placanje za bh. firme).

Zanima me kako se tretira porez po odbitku. Smatra se da su Google i Facebook zaradili novac ovdje i onda pravno lice koje se oglasava treba da uplati 10%. Jesam li u pravu?

Njihovo sjediste je u Irskoj tj. u Dublinu, a mi imamo Sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja (https://www.mft.gov.ba/bos/index.php?op ... Itemid=135), sto znaci da bi trebalo biti priznato, ali treba pribaviti uvjerenje da su Google i Facebook poreski obveznici u Irskoj. :D Smijesno malo, zar ne?

Uglavom, pitanje jeste:

- Da li sam u pravu za ovo gore navedeno?
- Da li uvjerenje od Google i Facebook da su poreski obveznici treba prevoditi i ovjeriti kod sudskog tumaca?
- Da li se pravi problem jer je "Tax Residence Certificat" u elektronskoj formi i nema pecat? :D Ministarstvo finansija Irske je izdalo saopstenje da je validno elektronskoj formi, te da o tome vise ne izdaju papir, a o tome je Deloitte ured u Beogradu pisao (https://www2.deloitte.com/rs/en/pages/t ... 2017.html/)

Ima li neko iskustva?
Imamo mi u firmi slicnu situaciju. Pribavimo potvrdu o rezidentnosti za FB iz Irske i ne plaćamo taj porez po odbitku za reklame na FB. Mi nismo nista ovjeravali nego koristimo taj koji je dostupan na int. Takodjer, imas obrazac P-820 koji se salje u Poresku. Ako si PDV obveznik trebaš uraditi tzv. vozanje PDV-a.
Hans123
Posts: 84
Joined: 17/07/2017 17:29

#972 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Hans123 »

Ima li neki računovođa za pomoć oko avansa. Nakon izvršene uplate avansa u jednoj godini, usluga bude izvršena u drugoj godini, tada bude izdata i konačna faktura. E sad me zanima da li je potrebno praviti storno avansa?
User avatar
bude
Posts: 934
Joined: 10/11/2008 13:26

#973 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by bude »

Ako je radjena avansna faktura (a trebalo je, pogotovo ako je pdv obveznik u pitanju), onda treba i storno avansne fakture.
Hans123
Posts: 84
Joined: 17/07/2017 17:29

#974 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Hans123 »

bude wrote: 29/03/2022 10:40 Ako je radjena avansna faktura (a trebalo je, pogotovo ako je pdv obveznik u pitanju), onda treba i storno avansne fakture.
Hvala na odgovoru, Dobio sam upute da je dovoljno na fakturi navesti da se datom fakturom stornira avansna faktura. :?
User avatar
bude
Posts: 934
Joined: 10/11/2008 13:26

#975 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by bude »

Ne bih se slozio, ako je izdata avansna faktura (a pogotovo ako je u pitanju PDV obveznik), onda mora ici storno avansne i konacna faktura.
Post Reply