Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#1 Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by jasko__ »

Direktor firme DOO koja ima 15 upolsenih prima redovno platu sa ostalim radnicima...na sve to se redovno placaju doprinosi i porez na dohodak...nedavno direktoru zakrizi,treba mu para i trazi od mene da mu prebacim na karticu iznos od par hiljada i da knjizim na potrazivanja od uposlenih...i ponavlja mi to tri puta...eh sad posto su to njemu dodatna primanja, pretpostavljam da treba da se plati porez na dohodak od 10% na puni iznos...jer je odbitak iskoristen za redovnu platu....
A STA JE SA OSTALIM DOPRINOSIMA NA TA PRIMANJA....JESMO LI TO DUZNI DA PLATIMO....
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#2 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by talić »

kažeš redovna plaća ( sve obaveze prema uposlenicima isplaćene ) a onda pričaš o knjiženju na ime potraživanja radnika? Je li direktor vlasnik firme ? Ima li firma akumulirane dobiti ? Ako ima to je najbolje i nema nikakvih poreza.
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#3 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by jasko__ »

talić wrote:kažeš redovna plaća ( sve obaveze prema uposlenicima isplaćene ) a onda pričaš o knjiženju na ime potraživanja radnika? Je li direktor vlasnik firme ? Ima li firma akumulirane dobiti ? Ako ima to je najbolje i nema nikakvih poreza.
¸
Imala je firma dobit ali je to podigao pocetkom godine....
A redovna plata se isplacuje pocetkom mjeseca i za direktora (vlasnik je ujedno i direktor), i za uposlene...ali ovo je vanredno primanje...tih 15-tak hiljada...koje trazi TJ. PODIZE mimo plate...a fazon je sto ce vjerojatno to htjeti preknjiziti na troskove perioda, da ne bude duzan firmi...a ako se tretiraju kao troskovI, STA ONDA???
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#4 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by talić »

ima li unesenih pozajmica ? Ako ima skidaj ih ako nema onda knjižiš na beskamatnu pozajmicu do daljnjeg pa će se nekad kasnije rješiti stvar.
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#5 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by jasko__ »

talić wrote:ima li unesenih pozajmica ? Ako ima skidaj ih ako nema onda knjižiš na beskamatnu pozajmicu do daljnjeg pa će se nekad kasnije rješiti stvar.
Nema pozajmica...lahko bi bilo da ima...uglavnom ako bi se ostavilo na pozajmici, tvrdis da nema potrebe da se plati porez na dohodak????!!!
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#6 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by talić »

nisam knjigovođa ali koliko ja znam kao što firma uzme pozajmicu od vlasnika koji je fizičko lice može i da mu je da jer na kraju krajeva njegova firma njegov kapital. Kako nema nikakve zarade nema nikakvog ni poreza. Mislim da je sve čisto i da je bolje to nego da se petlja sa nekim fiktivnim isplatama drugim ljudima.
User avatar
_tulumba_
Posts: 687
Joined: 07/04/2008 17:52

#7 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by _tulumba_ »

Je li Vam treba Ekonomista sa zavrsenim smjerom: računovodstvo i revizija? :D Mozda on ima prijedlog kako rjesiti nastali problem.
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#8 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by jasko__ »

_tulumba_ wrote:Je li Vam treba Ekonomista sa zavrsenim smjerom: računovodstvo i revizija? :D Mozda on ima prijedlog kako rjesiti nastali problem.
Ajde da cujemo prijdedlog.... :D
User avatar
Ricken
Posts: 6028
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#9 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

jasko__ wrote:Direktor firme DOO koja ima 15 upolsenih prima redovno platu sa ostalim radnicima...na sve to se redovno placaju doprinosi i porez na dohodak...nedavno direktoru zakrizi,treba mu para i trazi od mene da mu prebacim na karticu iznos od par hiljada i da knjizim na potrazivanja od uposlenih...i ponavlja mi to tri puta...eh sad posto su to njemu dodatna primanja, pretpostavljam da treba da se plati porez na dohodak od 10% na puni iznos...jer je odbitak iskoristen za redovnu platu....
A STA JE SA OSTALIM DOPRINOSIMA NA TA PRIMANJA....JESMO LI TO DUZNI DA PLATIMO....

Ako će vratiti novac riječ je o pozajmici. U tom slučaju neophodno je napraviti ugovor o istoj i specificirati kamatu koja nesmije biti niža od službene prosječne kamate na kredite u zemlji (prema Mišljenju Ministarstva Finansija, mada bi logičnije bilo na oročene depozite) prema službenim podacima objavljenim od strane CBBiH. Ukoliko je kamata manja od službene prosječne u zemlji (koliko znam 9% je bila prošle godine), razlika se smatra korišću, i ista se oporezuje kao redovna plaća za taj mjesec, na način da povečava bruto plaću, što znači da povlači obračun poreza i doprinosa. Ukoliko se neradi o pozjamici, a isplata se vrši direktoru koji je uposlenik, to se smatra njegovim redovnim primanjem i ulazi u njegovu bruto plaću za taj mjesec u kojem je izvršena isplata. Znači opet porezi i doprinosi.
Nezaboravi da svako oporezivo primanje povlači i obračun 0,5% vodne i 0,5% elemntarne naknade, te ovog sad novog doprinosa 0,5% za fond invalida.
merik
Posts: 202
Joined: 15/06/2010 12:12
Location: Između jave i sna

#10 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by merik »

Ricken wrote:
jasko__ wrote:Direktor firme DOO koja ima 15 upolsenih prima redovno platu sa ostalim radnicima...na sve to se redovno placaju doprinosi i porez na dohodak...nedavno direktoru zakrizi,treba mu para i trazi od mene da mu prebacim na karticu iznos od par hiljada i da knjizim na potrazivanja od uposlenih...i ponavlja mi to tri puta...eh sad posto su to njemu dodatna primanja, pretpostavljam da treba da se plati porez na dohodak od 10% na puni iznos...jer je odbitak iskoristen za redovnu platu....
A STA JE SA OSTALIM DOPRINOSIMA NA TA PRIMANJA....JESMO LI TO DUZNI DA PLATIMO....

Ako će vratiti novac riječ je o pozajmici. U tom slučaju neophodno je napraviti ugovor o istoj i specificirati kamatu koja nesmije biti niža od službene prosječne kamate na kredite u zemlji (prema Mišljenju Ministarstva Finansija, mada bi logičnije bilo na oročene depozite) prema službenim podacima objavljenim od strane CBBiH. Ukoliko je kamata manja od službene prosječne u zemlji (koliko znam 9% je bila prošle godine), razlika se smatra korišću, i ista se oporezuje kao redovna plaća za taj mjesec, na način da povečava bruto plaću, što znači da povlači obračun poreza i doprinosa. Ukoliko se neradi o pozjamici, a isplata se vrši direktoru koji je uposlenik, to se smatra njegovim redovnim primanjem i ulazi u njegovu bruto plaću za taj mjesec u kojem je izvršena isplata. Znači opet porezi i doprinosi.
Nezaboravi da svako oporezivo primanje povlači i obračun 0,5% vodne i 0,5% elemntarne naknade, te ovog sad novog doprinosa 0,5% za fond invalida.
A od kada se obračunava ovih 0,5% za invalide?
User avatar
tandrlike_chandrlike
Posts: 212
Joined: 09/08/2011 14:27

#11 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by tandrlike_chandrlike »

potraživanja od uposlenih se odnosi na to da su uposleni "dužni" pare firmi (npr, kada se uposleniku sa blagajne isplati za troškove službenog puta 500KM, to se knjiži kao potraživanje od uposlenih). u stvari, on od tebe traži da to knjižiš kao akontaciju zaposleniku, i ne vodi se kao redovna isplata, tj kao obaveza prema zaposlenim, prema tome, nema poreza niti doprinosa na ta "primanja"
User avatar
momčina
Posts: 49
Joined: 03/01/2010 16:11

#12 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by momčina »

jasko__ wrote:Direktor firme DOO koja ima 15 upolsenih prima redovno platu sa ostalim radnicima...na sve to se redovno placaju doprinosi i porez na dohodak...nedavno direktoru zakrizi,treba mu para i trazi od mene da mu prebacim na karticu iznos od par hiljada i da knjizim na potrazivanja od uposlenih...i ponavlja mi to tri puta...eh sad posto su to njemu dodatna primanja, pretpostavljam da treba da se plati porez na dohodak od 10% na puni iznos...jer je odbitak iskoristen za redovnu platu....
A STA JE SA OSTALIM DOPRINOSIMA NA TA PRIMANJA....JESMO LI TO DUZNI DA PLATIMO....
Zašto mu jednostavno ne isplatiš akontaciju za putne naloge?
*mima*

#13 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by *mima* »

Zar moze da se licni dohodak prebaci na karticu bez da se uplate doprinosi :?
User avatar
tandrlike_chandrlike
Posts: 212
Joined: 09/08/2011 14:27

#14 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by tandrlike_chandrlike »

momčina wrote:
jasko__ wrote:Direktor firme DOO koja ima 15 upolsenih prima redovno platu sa ostalim radnicima...na sve to se redovno placaju doprinosi i porez na dohodak...nedavno direktoru zakrizi,treba mu para i trazi od mene da mu prebacim na karticu iznos od par hiljada i da knjizim na potrazivanja od uposlenih...i ponavlja mi to tri puta...eh sad posto su to njemu dodatna primanja, pretpostavljam da treba da se plati porez na dohodak od 10% na puni iznos...jer je odbitak iskoristen za redovnu platu....
A STA JE SA OSTALIM DOPRINOSIMA NA TA PRIMANJA....JESMO LI TO DUZNI DA PLATIMO....
Zašto mu jednostavno ne isplatiš akontaciju za putne naloge?
u postu iznad mu ja objasnih :D
@mima; ta "isplata" koju direktor traži nije plaća (obaveza prema zaposlenim u koju su uključeni i doprinosi), nego akontacija (potraživanja od zaposlenih).
*mima*

#15 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by *mima* »

Ok.....a zar onda akontacija moze da se prebacuje na karticu?
User avatar
tandrlike_chandrlike
Posts: 212
Joined: 09/08/2011 14:27

#16 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by tandrlike_chandrlike »

pitanje na mjestu, akontacije se isplaćuju u kešu, sa blagajne.
merik
Posts: 202
Joined: 15/06/2010 12:12
Location: Između jave i sna

#17 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by merik »

tandrlike_chandrlike wrote:pitanje na mjestu, akontacije se isplaćuju u kešu, sa blagajne.
Akontacije se mogu isplaćivati u gotovini ili preko računa, čak je transparentnije ako ide preko računa, provjereno u PU FBiH. Ja imam situaciju gdje zaposlenici idu na teren pa im isplaćujemo akontacije na terenski dodatak.
User avatar
Ricken
Posts: 6028
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#18 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

merik wrote:
Ricken wrote:
jasko__ wrote:Direktor firme DOO koja ima 15 upolsenih prima redovno platu sa ostalim radnicima...na sve to se redovno placaju doprinosi i porez na dohodak...nedavno direktoru zakrizi,treba mu para i trazi od mene da mu prebacim na karticu iznos od par hiljada i da knjizim na potrazivanja od uposlenih...i ponavlja mi to tri puta...eh sad posto su to njemu dodatna primanja, pretpostavljam da treba da se plati porez na dohodak od 10% na puni iznos...jer je odbitak iskoristen za redovnu platu....
A STA JE SA OSTALIM DOPRINOSIMA NA TA PRIMANJA....JESMO LI TO DUZNI DA PLATIMO....

Ako će vratiti novac riječ je o pozajmici. U tom slučaju neophodno je napraviti ugovor o istoj i specificirati kamatu koja nesmije biti niža od službene prosječne kamate na kredite u zemlji (prema Mišljenju Ministarstva Finansija, mada bi logičnije bilo na oročene depozite) prema službenim podacima objavljenim od strane CBBiH. Ukoliko je kamata manja od službene prosječne u zemlji (koliko znam 9% je bila prošle godine), razlika se smatra korišću, i ista se oporezuje kao redovna plaća za taj mjesec, na način da povečava bruto plaću, što znači da povlači obračun poreza i doprinosa. Ukoliko se neradi o pozjamici, a isplata se vrši direktoru koji je uposlenik, to se smatra njegovim redovnim primanjem i ulazi u njegovu bruto plaću za taj mjesec u kojem je izvršena isplata. Znači opet porezi i doprinosi.
Nezaboravi da svako oporezivo primanje povlači i obračun 0,5% vodne i 0,5% elemntarne naknade, te ovog sad novog doprinosa 0,5% za fond invalida.
A od kada se obračunava ovih 0,5% za invalide?

U augustu mjesecu je izašla šifra prihoda i uplatni račun. Zakon je važeći od januara. Još se ne zna za koji period bi trebalo izvršiti obračun čeka se stav Ministarstva Finansija, jer Fond invalida traži da se obaveze obračunaju retroaktivno od januara.
merik
Posts: 202
Joined: 15/06/2010 12:12
Location: Između jave i sna

#19 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by merik »

momčina wrote:
jasko__ wrote:Direktor firme DOO koja ima 15 upolsenih prima redovno platu sa ostalim radnicima...na sve to se redovno placaju doprinosi i porez na dohodak...nedavno direktoru zakrizi,treba mu para i trazi od mene da mu prebacim na karticu iznos od par hiljada i da knjizim na potrazivanja od uposlenih...i ponavlja mi to tri puta...eh sad posto su to njemu dodatna primanja, pretpostavljam da treba da se plati porez na dohodak od 10% na puni iznos...jer je odbitak iskoristen za redovnu platu....
A STA JE SA OSTALIM DOPRINOSIMA NA TA PRIMANJA....JESMO LI TO DUZNI DA PLATIMO....
Zašto mu jednostavno ne isplatiš akontaciju za putne naloge?
To bi bilo i najjednostavnije, a u privatnim firmama se uglavnom pišu fiktivni putni nalozi i na taj način prebacuje novac na lične račune.
User avatar
Ricken
Posts: 6028
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#20 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

tandrlike_chandrlike wrote:potraživanja od uposlenih se odnosi na to da su uposleni "dužni" pare firmi (npr, kada se uposleniku sa blagajne isplati za troškove službenog puta 500KM, to se knjiži kao potraživanje od uposlenih). u stvari, on od tebe traži da to knjižiš kao akontaciju zaposleniku, i ne vodi se kao redovna isplata, tj kao obaveza prema zaposlenim, prema tome, nema poreza niti doprinosa na ta "primanja"

Ne brkaj računovodstveni iporezni tretman. I nemožeš nešto na akontaciji držati vječnost. Poreska uprava smatra da je uposlenik ostvario korist ukoliko drži duže vrijeme novčana sredstva firme, i za taj period nije platio kamatu (pod uslovom da imaš akontaciju koju si dobio u novcu preko godinu dana). Međutim ovdje se nemože govoriti o akontaciji, jedino o pozajmici.
User avatar
Ricken
Posts: 6028
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#21 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

merik wrote:
momčina wrote:
jasko__ wrote:Direktor firme DOO koja ima 15 upolsenih prima redovno platu sa ostalim radnicima...na sve to se redovno placaju doprinosi i porez na dohodak...nedavno direktoru zakrizi,treba mu para i trazi od mene da mu prebacim na karticu iznos od par hiljada i da knjizim na potrazivanja od uposlenih...i ponavlja mi to tri puta...eh sad posto su to njemu dodatna primanja, pretpostavljam da treba da se plati porez na dohodak od 10% na puni iznos...jer je odbitak iskoristen za redovnu platu....
A STA JE SA OSTALIM DOPRINOSIMA NA TA PRIMANJA....JESMO LI TO DUZNI DA PLATIMO....
Zašto mu jednostavno ne isplatiš akontaciju za putne naloge?
To bi bilo i najjednostavnije, a u privatnim firmama se uglavnom pišu fiktivni putni nalozi i na taj način prebacuje novac na lične račune.

Putne akontacije su limitirane na poreski dopustive nivoe, pa je pitanje da li bi i koliko pomoglo, zavisi o kojem je iznosu riječ.
enx
Posts: 352
Joined: 01/02/2010 18:02

#22 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by enx »

jasko__ wrote:Direktor firme DOO koja ima 15 upolsenih prima redovno platu sa ostalim radnicima...na sve to se redovno placaju doprinosi i porez na dohodak...nedavno direktoru zakrizi,treba mu para i trazi od mene da mu prebacim na karticu iznos od par hiljada i da knjizim na potrazivanja od uposlenih...i ponavlja mi to tri puta...eh sad posto su to njemu dodatna primanja, pretpostavljam da treba da se plati porez na dohodak od 10% na puni iznos...jer je odbitak iskoristen za redovnu platu....
A STA JE SA OSTALIM DOPRINOSIMA NA TA PRIMANJA....JESMO LI TO DUZNI DA PLATIMO....
Jasko isplati mu kao putnu akontaciju, (potraživanja od radnika), na to se ne plaća porez. Ali nek ti potpiše putni nalog u koji ćeš navesti koliko je isplaćeno akontacije i OBAVEZNO odluku o isplati akontacije, (u njoj navedi razlog isplate i ti si tu čist), koju ćeš čuvati uz izvod i virman kojim si mu isplatio. Kasnije, do kraja godine, traži od njega povrat i uplati na račun. Knjižiš ga kao potraživanja od uposlenih. Na to ne ide porez prilikom isplate. A on kasnije nek smisli kako će vratiti.
enx
Posts: 352
Joined: 01/02/2010 18:02

#23 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by enx »

Ricken wrote:

Putne akontacije su limitirane na poreski dopustive nivoe, pa je pitanje da li bi i koliko pomoglo, zavisi o kojem je iznosu riječ.
Možeš li mi molim te reći gdje si našao ovaj podatak da su limitirane putne akontacije, ima li neki pravilnik ili ?!
User avatar
tandrlike_chandrlike
Posts: 212
Joined: 09/08/2011 14:27

#24 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by tandrlike_chandrlike »

Ricken wrote:
tandrlike_chandrlike wrote:potraživanja od uposlenih se odnosi na to da su uposleni "dužni" pare firmi (npr, kada se uposleniku sa blagajne isplati za troškove službenog puta 500KM, to se knjiži kao potraživanje od uposlenih). u stvari, on od tebe traži da to knjižiš kao akontaciju zaposleniku, i ne vodi se kao redovna isplata, tj kao obaveza prema zaposlenim, prema tome, nema poreza niti doprinosa na ta "primanja"

Ne brkaj računovodstveni iporezni tretman. I nemožeš nešto na akontaciji držati vječnost. Poreska uprava smatra da je uposlenik ostvario korist ukoliko drži duže vrijeme novčana sredstva firme, i za taj period nije platio kamatu (pod uslovom da imaš akontaciju koju si dobio u novcu preko godinu dana). Međutim ovdje se nemože govoriti o akontaciji, jedino o pozajmici.
daj ba ne laprdaj majke ti, fino piše u prvom postu da je direktor od njega tražio da mu isplatu knjiži kao potraživanja od uposlenih. ja (i još neki) objasnili čovjeku kako to da uradi, i kako da to knjiži. direktor će te pare morat vratit (bilo da je pozajmica ili ne, samo što se na akontacije ne plaća porez), a kako, nek se snađe. vidim da je neki "snalažljivi" moderni tip direktora.
User avatar
Ricken
Posts: 6028
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#25 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

enx wrote:
Ricken wrote:

Putne akontacije su limitirane na poreski dopustive nivoe, pa je pitanje da li bi i koliko pomoglo, zavisi o kojem je iznosu riječ.
Možeš li mi molim te reći gdje si našao ovaj podatak da su limitirane putne akontacije, ima li neki pravilnik ili ?!
Zakon o porezu na dohodak. Cijelo pitanje je limitirano i determinirano tim zakonom, odnosno pravilnikom zakona o porezu na dohodak.
Post Reply