pitanje za računovođe-porez na dobit d.o.o.

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
ECC
Posts: 131
Joined: 20/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#1 pitanje za računovođe-porez na dobit d.o.o.

Post by ECC »

pozdrav svima..


koji su legalni načini smanjivanja osnovice poreza na dobit, radi se o maloj firmi d.o.o. sa malo zaposlenih..čitao sam Reviconovu skriptu "porez na dobit preduzeća 2009" i ne vidim baš mnogo osnova za smanjivanje iznosa prihoda... s time u vezi da li je moguće podnijeti izmjenjenu poreznu prijavu na dobit preduzeća tokom 2012 godine, jer firma ne može imati taj prihod tokom godine i akontacije poreza na dobit za 2012 godinu bi bile visoke za firmu...

hvala unaprijed... :sax:
Last edited by ECC on 28/12/2011 21:44, edited 1 time in total.
User avatar
drugarica_tz
Posts: 19
Joined: 23/12/2011 16:32

#2 Re: pitanje za računovođe-porez na dobit d.o.o.

Post by drugarica_tz »

Ajde malo pojasni, jer nije mi jasno kako ce ti naplata potrazivanja povecati dobit. Valjda si to nekada prije oprihodovao, nije mi jasno :-)
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#3 Re: pitanje za računovođe-porez na dobit d.o.o.

Post by Ricken »

ECC wrote:pozdrav svima..

firma je u situaciji da je naplatila neka potraživanja i to joj je uvećalo dobit pri kraju godine...

koji su legalni načini smanjivanja osnovice poreza na dobit, radi se o maloj firmi d.o.o. sa malo zaposlenih..čitao sam Reviconovu skriptu "porez na dobit preduzeća 2009" i ne vidim baš mnogo osnova za smanjivanje iznosa prihoda... s time u vezi da li je moguće podnijeti izmjenjenu poreznu prijavu na dobit preduzeća tokom 2012 godine, jer firma ne može imati taj prihod tokom godine i akontacije poreza na dobit za 2012 godinu bi bile visoke za firmu...

hvala unaprijed... :sax:
Naplata potraživanja nema veze sa uvečavanjem osnovice poreza na dobit. Pitanje je jako nejasno.

Smanjivanje osnovice poreza na dobit se može raditi i uvečavanjem rashoda, naravno ako su isti u skladu sa MRS. Pa tako recimo rezervisanja za otpremnine, jubilarne ngarde u skaldu sa MRS 19, eventualne rezervacije za sudske sporove, otpis nenaplativih potraživanja koji ispunjavaju uvjete iz zakona o porezu na dobit......
Sve zavisi od suštine biznisa kojim se firma bavi. Ali naplata potraživanja nema veze sa prihodom, jer sama naplata nemora značiti da se radi o prihodu periodu. Možda su naplačeni odloženi prihodi ili recimo avansi. Sve u svemu pitanje nije koncipirano na način da se može bilo šta reći.
Firma može u toku godine na osnovu periodičnog finansijskog izvještaja podnijeti zahtjev za izmjenu akontacije ukoliko je izvjesno da će dobit biti značajno niža od predhondog perioda.
ECC
Posts: 131
Joined: 20/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#4 Re: pitanje za računovođe-porez na dobit d.o.o.

Post by ECC »

u stvari nejasno sam i postavio...hoću reći da je tokom ove godine prihod povećan u odnosu na ranije zbog dobrog poslovanja, ali to nije za očekivati tokom narednih godina, kao što nije bilo ni ranijih...elemneise, kada se može podnijeti zahjev za izmjenu akontacije..da li po polugodišnjem obračunu ili može i ranije???
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#5 Re: pitanje za računovođe-porez na dobit d.o.o.

Post by Ricken »

ECC wrote:u stvari nejasno sam i postavio...hoću reći da je tokom ove godine prihod povećan u odnosu na ranije zbog dobrog poslovanja, ali to nije za očekivati tokom narednih godina, kao što nije bilo ni ranijih...elemneise, kada se može podnijeti zahjev za izmjenu akontacije..da li po polugodišnjem obračunu ili može i ranije???
Polugodišnji obračun.
ECC
Posts: 131
Joined: 20/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#6 Re: pitanje za računovođe-porez na dobit d.o.o.

Post by ECC »

Ricken wrote:
ECC wrote:u stvari nejasno sam i postavio...hoću reći da je tokom ove godine prihod povećan u odnosu na ranije zbog dobrog poslovanja, ali to nije za očekivati tokom narednih godina, kao što nije bilo ni ranijih...elemneise, kada se može podnijeti zahjev za izmjenu akontacije..da li po polugodišnjem obračunu ili može i ranije???
Polugodišnji obračun.
thanks... :-D
Post Reply