Pitanje za pravnike

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

BJB
Has thanked: 6 times

Pitanje za pravnike

Post by BJB » 28/06/2011 12:28

Da li je moguce da neko ko je clan upravnog odbora konkurise na mjesto direktora te iste ustanove a da prije nije istupio iz upravnog odbora?
Od svih kandidata se zahtjeva da predaju izmedju ostalog i dokument kojim dokazuju da do treceg koljena nisu u srodstvu ni sa kime iz tog istog upravnog odbora?

Znaci da je osoba koja preda taj dokument strana sama sebi :lol: i nije u rodu sama sa sobom i jos ima pravo glasati za sebe...koja glupost..Nego de Vi meni objasnite je l' to moze tako iz pravnog aspekta? :mrgreen:

Hvala :mrgreen:

mrtva kokoš

Re: Pitanje za pravnike

Post by mrtva kokoš » 28/06/2011 12:31

ovdje ti pravnici ne mogu pomoci :mrgreen:

Gospoda Ministarka

Post by Gospoda Ministarka » 28/06/2011 12:37

BJB wrote:Da li je moguce da neko ko je clan upravnog odbora konkurise na mjesto direktora te iste ustanove a da prije nije istupio iz upravnog odbora?
Od svih kandidata se zahtjeva da predaju izmedju ostalog i dokument kojim dokazuju da do treceg koljena nisu u srodstvu ni sa kime iz tog istog upravnog odbora?

Znaci da je osoba koja preda taj dokument strana sama sebi :lol: i nije u rodu sama sa sobom i jos ima pravo glasati za sebe...koja glupost..Nego de Vi meni objasnite je l' to moze tako iz pravnog aspekta? :mrgreen:

Clan Nadzornog odbora, koliko ja znam, ne moze biti direktor, niti konkurisati na mjesto direkotora, osim ako se prethodno ne razrijesi duznosti.

hladan.preminger
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post by hladan.preminger » 28/06/2011 12:38

BJB wrote:Da li je moguce da neko ko je clan upravnog odbora konkurise na mjesto direktora te iste ustanove a da prije nije istupio iz upravnog odbora?

Prije aplikacija za mjesto direktora obavezan je da da ostvaku na mjesto člana Upravnog odbora. Ukoliko ne bi dao ostavku došlo bi se do situcije da sam sebe bira, što je protuzakonito.

Pretpostavljem da je ovdje riječ o nekom štimanju, pa će najvjerovatnije obajšnjenje, ali veoma pogrešno, biti da će on dati ostavku ukoliko bude izabran za direktora. Međutim to nije zakonito jer se njegovo ispunjavanje formalnih uslova za izbor i imenovanje na poziciju direktora procjenjuje u momentu donošenja odluke, što znači da mora dati ostavku na mjesto člana UO.

Gospoda Ministarka

Post by Gospoda Ministarka » 28/06/2011 12:42

:-) Joooj ovih pravnika sto zakomplikuju odgovor :D :lol:
Sto bi jednostavno kad mogu komplikovano. :D

BJB

Post by BJB » 28/06/2011 13:34

Ma i nama je jasno da se prljave igre igraju, narocito ako je navodno "aminovana" kandidatura clana UO za direktora od samog ministra i njegovih savjetnika, iako ministar nije pravnik vec ekonomista po struci..Mada je ovaj drugi dio prethodne recenice samo glasnina od nepouzdane osobe. Al' glasina milion puta ponovljena uskoro postaje potvrdjena cinjenica.

Jos pravnih tumacenja ako Vas ima.. i ako ima negdje to zakonom propisano, samo me uputite, sama cu kopati. :mrgreen:
Hvala, :sax: i pravnike sa sax-a.

madner
Been thanked: 62 times

Post by madner » 28/06/2011 13:36

Ministarko nadzorni i upravni odbor nisu jedno te isto. :roll:

BJB

Post by BJB » 28/06/2011 13:41

Mr Madner-u, ako Vam je to struka, osvrnite se na pitanje u uvodnom postu i pomozite. :D

madner

Post by madner » 28/06/2011 13:43

Nije struka ali je moje pitanje ko vrsi izbor direktora? Da li je neko drugo tijelo (ministarstvo)?

BJB

Post by BJB » 28/06/2011 13:45

Ne, UO a izbor aminuju ministarstvo i opcina, cini mi se, ali nisam sigurna. Mislim da je ministarstvo glavno.

prilagodjena

Post by prilagodjena » 28/06/2011 13:50

Ja bih molila neko od pravnika da mi odgovori.
Ako je neko sagradio kuću na metar i po od ograde tj. međe bez potpisa komšije s kojim graniči,šta sada taj komšija može poduzeti po tom pitanju?U prevodu,drži li ga u šaci?

black
Has thanked: 1 time
Been thanked: 13 times

Post by black » 28/06/2011 13:51

to garant preko Kaplana ide :mrgreen:

Gospoda Ministarka

Post by Gospoda Ministarka » 28/06/2011 13:59

madner wrote:Ministarko nadzorni i upravni odbor nisu jedno te isto. :roll:
Misli su mi odlutale, pa je doslo do greske u kucanju. Ne vjerujem da je ista drugaciji zakon bez obzira da li je u pitanju clan Uprave ili NO.

atko

Post by atko » 28/06/2011 14:04

Pa jasno je da doticni nije sam sebi rodjak trece koljeno :D

BJB

Post by BJB » 28/06/2011 14:09

Dokument kojim se dokazuje da niste u srodstvu sa bilo kojim clanom UO do treceg koljena..Ni prvi rodjaci, ni drugo koljeno, itd. Tim dokumentom se valjda sprijeciti da rodjacke veze uticu na izbor dirrektora, a ako nisi u srodstvu sam sa sobom, onda u glOOvi nesto ne stima.

madner

Post by madner » 28/06/2011 14:45

Gospoda Ministarka wrote:
madner wrote:Ministarko nadzorni i upravni odbor nisu jedno te isto. :roll:
Misli su mi odlutale, pa je doslo do greske u kucanju. Ne vjerujem da je ista drugaciji zakon bez obzira da li je u pitanju clan Uprave ili NO.
Naravno da je drugaciji, jer samo jedan odbor vrsi izbor direktora. :roll:

BJB

Post by BJB » 28/06/2011 14:48

Dobro, kad je neko clan UO da li prema vazecim zakonima lijepe nase BiH moze konkurisati na mjesto direktora a da nije istupio iz UO?
Jer ako moze, zar to nije protivzakonito jer u odnosu na ostale kandidate ima jedan glas vise, posto moze glasati sam za sebe?

zelenashica

Post by zelenashica » 28/06/2011 14:53

Član Odbora NE MOŽE konkurisati na mjesto direktora.

BJB

Post by BJB » 28/06/2011 14:59

Jebemumisha svjedok sam situacije da moze. :D Mi smo zemlja neogranicenih mogucnosti i neogranicene gluposti. Kod nas sve moze. :mrgreen:

Eborg

Post by Eborg » 28/06/2011 15:13

prilagodjena wrote:Ja bih molila neko od pravnika da mi odgovori.
Ako je neko sagradio kuću na metar i po od ograde tj. međe bez potpisa komšije s kojim graniči,šta sada taj komšija može poduzeti po tom pitanju?U prevodu,drži li ga u šaci?
Taj komšija može podići tužbu za ometanje posjeda zbog zaklanjanja pogleda, Sunčeve svjetlosti i sličnih stvari što se rješava građanskom parnicom pa na njima je da to dokažu. Međutim, nisam siguran da li je moguće uopće dobiti građevinsku dozvolu bez pristanka komšija za takvo primicanje, tu bi moglo biti problema, da idu npr. na prijavu za nelegalnu gradnju i to.

Također, treba imati u vidu i rokove. Ovu prvu tužbu moraju podnijeti u roku od 30 dana od dana saznanja za smetanje (subjektivni rok) odnosno godinu dana od čina smetanja (objektivni rok).

Dakle, ako to nije neka svježa novogradnja mislim da mogu mahati ušima. Jedino se postavlja pitanje ove građevinske dozvole, znam kada je moj poznanik gradio kuću da je uz papirologiju morao priložiti i to.

madner

Post by madner » 28/06/2011 15:16

150cm je granica?

Eborg

Post by Eborg » 28/06/2011 15:21

Ne znam, vjerovatno ima određena neka granica. S obzirom da se ta dozvola treba predati kod zahtjeva za urbanističku saglasnost, moguće je da to svaka općina različito odredi.

Innovation

Post by Innovation » 28/06/2011 15:47

Tumacenje CIK-a, direktor moze biti clan UO i NO, ali ne u firmi gdje je on direktor.

prilagodjena

Post by prilagodjena » 28/06/2011 17:15

Eborg wrote:
prilagodjena wrote:Ja bih molila neko od pravnika da mi odgovori.
Taj komšija može podići tužbu za ometanje posjeda zbog zaklanjanja pogleda, Sunčeve svjetlosti i sličnih stvari što se rješava građanskom parnicom pa na njima je da to dokažu. Međutim, nisam siguran da li je moguće uopće dobiti građevinsku dozvolu bez pristanka komšija za takvo primicanje, tu bi moglo biti problema, da idu npr. na prijavu za nelegalnu gradnju i to.

Također, treba imati u vidu i rokove. Ovu prvu tužbu moraju podnijeti u roku od 30 dana od dana saznanja za smetanje (subjektivni rok) odnosno godinu dana od čina smetanja (objektivni rok).

Dakle, ako to nije neka svježa novogradnja mislim da mogu mahati ušima. Jedino se postavlja pitanje ove građevinske dozvole, znam kada je moj poznanik gradio kuću da je uz papirologiju morao priložiti i to.
Hvala na odgovoru.U pitanju je tatina kuća koja je tu više od 30 godina a mladi komšija je kupio plac te napravio kuću manje od 1,5 m od ograde.Niko od moje porodice nije potpisao nikakvu saglasnost a mislim da je uprkos tome uspio dobiti građevinsku dozvolu.Nije bio problem dok se komšija,vrlo kratko vrijeme,ponašao pristojno.Međutim sada je od svog dvorišta napravio malo prihvatilište za pse lutalice koji slobodno lutaju okolo kad je on na poslu a kada su on i supruga vrlo bučni a bogami i agresivni.Postalo je nemoguće tu živjeti.Inače,ima par pasa koji su u boksu i oni nisu problem ali ovi koji ulijeću u naše dvorište jesu.
Pitam se,s obzirom da se s njim ne može razgovarati,šta uraditi?Mislila sam,s obzirom da je kuću napravio tako blizu da mu postavimo neku vrstu ultimatuma.

Eborg

Post by Eborg » 28/06/2011 20:08

S obzirom da su istekla oba roka, onda se ne može ići za tužbu za smetanje posjeda u ovom obliku a to nije ni glavni problem. E sad, teoretski postoji mogućnost tužbe zbog pretjeranog zvuka i mirisa od tih životinja ali to je gotovo nemoguće dokazati na sudu i povlačilo bi se godinama uz velike troškove tako da je to sasvim nerealna opcija.

Ako je baš došlo do neizdržive situacije, treba vidjeti s nadležnom inspekcijom da se pobrine oko tih pasa pošto mogu predstavljati opasnost po život i zdravlje ljudi ako već ulijeću i u drugo dvorište.

Što se tiče klasičnijeg pravnog rješenja, možda provjeriti sa općinom koji je minimum koji se ne smije prelaziti bez pristanka komšije. Kao što sam rekao, to se radi kod izdavanja urbanističke saglasnosti koje izdaje urbanistički ured pa bi tu trebalo provjeriti. I onda time mu malo "zaprijetiti".

Ipak, pravo na stranu, pokušao bih to riješiti na malo ljudskiji način uz kahvu ako je ikako ikako moguće. :)

Post Reply