Pitanje za notare i pravnike

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
dumdumka

#1 Pitanje za notare i pravnike

Post by dumdumka »

Koliko traje proces uknjizbe stana u zk uredu. Trenutno je ugovor o poklonu u poreznoj upravi. Kada se to zavrsi i pred,koliko treba da zk ured zavrsi svoj dio posla?
kica

#2 Re: Pitanje za notare i pravnike

Post by kica »

Nisi pitao notara kojemu si platio izradu ugovora ?
dumdumka

#3 Re: Pitanje za notare i pravnike

Post by dumdumka »

Ne. Ja predajem poreznoj i zk uredu. Znate li koliko se ceka?
kuli1961

#4 Re: Pitanje za notare i pravnike

Post by kuli1961 »

Ne znam koliko se čeka.
(ne zamjeri, šala- samo sam odgovorio na pitanje :-D )
zvončica5

#5 Re: Pitanje za notare i pravnike

Post by zvončica5 »

Sedam dana. Tako je bilo prije par godina.
123bih123

#6 Re: Pitanje za notare i pravnike

Post by 123bih123 »

dumdumka wrote: 08/07/2022 11:43 Koliko traje proces uknjizbe stana u zk uredu. Trenutno je ugovor o poklonu u poreznoj upravi. Kada se to zavrsi i pred,koliko treba da zk ured zavrsi svoj dio posla?
U februaru predao zk uredu isto upis nekretnine /ugovor o poklonu. Za jedan stan doslo od ureda za 2 sedmice koverta o uknjižbi dok za drugi stan vise od 20 dana. Lokacija Sarajevo.
dudlov

#7 Re: Pitanje za notare i pravnike

Post by dudlov »

pozdrav svima. zanima me koliko godina treba imati dijete, da bi mu se prepisao/ostavio stan? hvala
laserShow

#8 Re: Pitanje za notare i pravnike

Post by laserShow »

Vjerovatno moze uvijek, ali staratelj/roditelj ima potpunu kontrolu raspolaganja (pa i prodaje?) dok ne napni 18g.

Ili da se moze prepisati imovina tek kada ima 18g.

Jedno od ovo dvoje meni ima logike. Ne mozes prepisati djetetu od 12g i da ga on proda sutra?
kuli1961

#9 Re: Pitanje za notare i pravnike

Post by kuli1961 »

dudlov wrote: 20/09/2022 17:45 pozdrav svima. zanima me koliko godina treba imati dijete, da bi mu se prepisao/ostavio stan? hvala
Generalno, dovoljno je da je dijete zivo.
Ako je maloljetno, njegov zakonski zastupnik za svojstvo djeteta kao poklonoprimca (ako je rijec o ugovoru o poklonu nepokretnosti) je drugi bioloski ili pravni roditelj (pravni- npr. usvojilac). Ugovor je klasika..To je za lsicaj sticanja svojine.
Za slucaj raspolaganja sa nepokretnoscu (npr. prodaja, zakup ili neki drugi oblik raspolaganja), ako je dijete maloljetno, zastupnik mu je staralac zap oseban lsucaj, koga odredjuje/postavlja organ starateljstva- Centar za socijalni rad. To opet moze biti drugi roditelj ili drugo lice, ako CSR ocijeni da taj drugi roditelj nece sa punom paznjom brinuti i ocuvati imovinu tog maloljetnika, sticaoca nepokretnosti.
Moguca je situacija da je dijete poklonoprimac punoljetno, ali da nije sposobno brinuti se o sebi. I tada mu se imenuje zastupnik/staralac za poseban slucaj.
Dakle, starost djeteta nije bitna za sticanje svojine, ali je starost i zdravstveno stanje bitno kod raspolaganja. U svakom slucaju, rijec je o sticanju, mozda kasnije i prenosu svojinskih prava, pa je to materija o kojoj notari po sluzbenoj duznosti moraju strogo voditi racuna.
Istina, kako je odluka Ustavnog suda F BiH u vezi nadleznosti notara debelo poremetila pravni poredak, a nadlezna vlast F BiH (koliko sam upucen), nije uskladila zakone sa nalogom iz te odluke, situacija u F BiH je haoticna, pa je vjerovatno moguce da takav ugovor moze sastaviti i advokat, ali i same stranke ako imaju potrebna znanja. Za taj dio nisam 100% siguran, pa ovo posljednje uzmi sa rezervom.
Post Reply