Pitanje za muslimane

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
Smartex
Posts: 183
Joined: 07/02/2007 00:01
Location: San Diego

#1 Pitanje za muslimane

Post by Smartex »

Kod nas Pravoslavaca tezak, odnosno neoprostiv grijeh je samoubistvo. Prema tome onaj koji ubije sam sebe ne moze na žalost biti spasen. Zato sto se to kosi za zapovješću ne ubi, a s druge strane Bog koji ti je podario život, kada vrijeme dođe i uzeci ti ga,a ne da ga ti na silu prekidaš.
Kakvo je vjerovanje po ovom pitanju u islamu?

Svako vam dobro i mir svim ljudima dobre volje!
Fabridjijo
Posts: 129
Joined: 22/08/2007 11:54
Location: Sjever

#2 Re: Pitanje za muslimane

Post by Fabridjijo »

U Islamu samoubistvo spada u teske grijehe.
Harryy
Posts: 26
Joined: 12/08/2009 09:36

#3 Re: Pitanje za muslimane

Post by Harryy »

U Islamu koliko ja znam samoubistvo spada u Velike grijehe............To su grijesi koji ne Izvode iz vjere ali za njih se zaslužuje Božije kazna na Sudnjem danu..........Znaći osoba koja je počinila samoubisto ne prestaje biti Musliman ali zalužuje Božiju kaznu.............
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#4 Re: Pitanje za muslimane

Post by theTruePath »

U islamu je osoba koja pri zdravoj pameti(dakle ne psihicki bolesnik) izvrsi samoubistvo izasla iz islama i osudjena je na dzehennem,uz to ne klanja mu se dzenaza


nasa IVZ(kao i sa svim ostalim) ima tu svoja neka pravila i ne slijedi islamska,tako da se kod nas dzenaza klanja samoubici..
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#5 Re: Pitanje za muslimane

Post by tranquil »

theTruePath wrote:U islamu je osoba koja pri zdravoj pameti(dakle ne psihicki bolesnik) izvrsi samoubistvo izasla iz islama i osudjena je na dzehennem,uz to ne klanja mu se dzenaza


nasa IVZ(kao i sa svim ostalim) ima tu svoja neka pravila i ne slijedi islamska,tako da se kod nas dzenaza klanja samoubici..
Ovo zadnje nije baš u potpunosti tačno. Bez namjere da budem advokat IZ-u BiH, koje ne ljubim baš plaho, moram reći da iako je tačno da se zadnjih decenija, mimo propisa, klanjaju dženaze samoubicama, pri tome se službenici IZ-a pozivaju upravo na ovo što si napisao u prvom pasusu, tj. obično se svi slože da je osoba koja je izvršila samoubistvo bila u psihičkom rastrojstvu - kao što najvjerovatnije i jeste, jer ljudi pri zdravoj pameti i s nepomućenim rasuđivanjem najčešće ne izvršavaju samoubistvo - tako da se ta "klauzula" koristi da se ovaj obred ipak obavi. Prema tome, nisu to to nikakva "neislamska pravila" koje je IZ ovdje izmislio, nego samo priznaju ono što je moderna psihologija već priznala, to da samoubistva izvršavaju psihičke labilne osobe.

Ovo priznavanje "olakšavajućih okolnosti" pri samoubistvu nije karakteristika samo IZ u BiH, nego se takvi slučajevi dešavaju i u drugim vjerskim zajednicama u BiH, iz istog razloga, iako svi imaju manje-više slične stavove po pitanju samoubistva. Ne bih konkretno da pričam zbog toga što su u pitanju tuđi životi i uspomene, ali jedan takav slučaj prije par decenija, kada to još nije bila otvorena praksa kao sada, je izazvao dosta polemike i "ispiranja usta" u jednoj bosanskoj čaršiji, a pri tome se nije radilo o islamskoj zajednici.

Naravno, cinik bi rekao da to vjerske zajednice rade između ostalog i zbog toga što kod nas te institucije masno naplaćuju posljednji ispraćaj, i uvijek će naći neku "rupu u zakonu" kako ne bi izgubili potencijalnog "klijenta". Iako ovo prilično okrutno zvuči, imao sam tužnu priliku da se uvjerim u modus operandi ovih ljudi koji zarađuju na tuđim suzama, tako da bi u ovome, nažalost, moglo biti dosta istine. :(
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#6 Re: Pitanje za muslimane

Post by theTruePath »

Slazem se s tim zadnjim..nema vise onih vremena kada se drzalo pravila,znam i to se i sada prica kada hodza u nekom selu nije htio da klanja dzenazu nekom komunisti i to je bilo aman zaman,ali tako mu je bilo...a danas mozes biti clan neke stranke stop islamu i opet kad umres ako te tvoji budu htjeli sahraniti islamski hodza ce pristati(naravno ako tu bude par kuverti) :D :D
Smartex
Posts: 183
Joined: 07/02/2007 00:01
Location: San Diego

#7 Re: Pitanje za muslimane

Post by Smartex »

Znaci skoro pa isto ko i u Pravoslavlju, i kod nas se ne moze vrsiti vjerski obred samoubici, a ako je to ucinio ois dusevnim rastrojstvom onda se vrsi obred nakon 40 dana
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#8 Re: Pitanje za muslimane

Post by Chmoljo »

@Smartex, imaš ovu temu

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... start=1125

na kojoj ćeš dobiti potpuniji odgovor. ;-)
Locked