pitanje za geodete

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
interface

pitanje za geodete

Post by interface » 20/04/2012 18:35

poznato mi je da postoje referentne tacke za koje je precizno utvrdjena/izmjerena nadmorska visina.
pitanje je gdje su one ? zanimaju me samo one u gradu sarajevu.

ima li ko pojma o ovome ?

Filter
Has thanked: 2 times

Re: pitanje za geodete

Post by Filter » 20/04/2012 20:32

interface wrote:poznato mi je da postoje referentne tacke za koje je precizno utvrdjena/izmjerena nadmorska visina.
pitanje je gdje su one ? zanimaju me samo one u gradu sarajevu.

ima li ko pojma o ovome ?
drug, imas repera gdje ti je cejf. gazis po njima svaki dan, vidis ih na coskovima zgrada...
samo ti treba i karta da ocitas njihovu vrijednost :)

edit: googlaj, nivelmanske mreze.

chengaba

Post by chengaba » 20/04/2012 20:47

Imaš naravno. Uzmeš kartu npr. 1:25 000 (imaš na forumu, potraži), i tražiš trigonometre (trokutić na mapi, sa oznakom visine pored). Trigonometri prvog reda bi trebali biti tamo, u kamenu ili u ploči, olovna skula sa križićem na njoj. Bez ove zajebancije meni bi bilo najlakše uzeti kao referencu vrh Trebevića. Imaš gore kamenčinu sa oznakom visine.

Ne kontam samo što ti treba, možeš i GPSom to odraditi prilično precizno!

kurty

Post by kurty » 20/04/2012 23:57

Ako su centimetri u pitanju, trazi onda sto starije repere... Ovi danasnji po asfaltu su suhveli

interface

Post by interface » 21/04/2012 14:28

znaci, skula je od olova i zove se reper :)

mene zanima gdje su oni tacno nalaze (u gradu), kako izgledaju i na kojoj su visini.
meni bi oni sluzili za bazdarenje uredjaja koji mjeri asl visinu na osnovu vazdusnog pritiska. kako se pritisak cesto mjenja, tako ga i moram cesto bazdariti. reper treba biti na nekom usputnom mjestu (za ove na cukama znam ali mi nisu usput), kuda cu proci kada krenem na letenje. greska od 1 m ili cak 2 mi je prihvatljiva.

geodet kojeg sam presreo na ulici mi je rekao da ima jedan kod stepenica muzeja. u zidu. i da je on na visini 532 zarez nesto asl. sunjao sam se oko muzeja (valjda je mislio na zemaljski) i nisam ga nasao. ustvari, nasao sam nesto zabijeno u zid s desne strane vanjskih stepenica ali ja nisam siguran da je to reper. lici na (mislim da je od celika) kuglu precnika 5-6 cm na vrhu klina koji je gotovo cijeli zabijen u zid. nema nikakvih oznaka.

hajde, valjda ima neki geodet medju rajom.

gps koji ja imam je nepouzdan po pitanju visine. u 5 mjerenja odstupanje je oko 30 m, to mi je previse.

Filter
Has thanked: 2 times

Post by Filter » 21/04/2012 20:27

interface wrote:znaci, skula je od olova i zove se reper :)

mene zanima gdje su oni tacno nalaze (u gradu), kako izgledaju i na kojoj su visini.
meni bi oni sluzili za bazdarenje uredjaja koji mjeri asl visinu na osnovu vazdusnog pritiska. kako se pritisak cesto mjenja, tako ga i moram cesto bazdariti. reper treba biti na nekom usputnom mjestu (za ove na cukama znam ali mi nisu usput), kuda cu proci kada krenem na letenje. greska od 1 m ili cak 2 mi je prihvatljiva.

geodet kojeg sam presreo na ulici mi je rekao da ima jedan kod stepenica muzeja. u zidu. i da je on na visini 532 zarez nesto asl. sunjao sam se oko muzeja (valjda je mislio na zemaljski) i nisam ga nasao. ustvari, nasao sam nesto zabijeno u zid s desne strane vanjskih stepenica ali ja nisam siguran da je to reper. lici na (mislim da je od celika) kuglu precnika 5-6 cm na vrhu klina koji je gotovo cijeli zabijen u zid. nema nikakvih oznaka.

hajde, valjda ima neki geodet medju rajom.

gps koji ja imam je nepouzdan po pitanju visine. u 5 mjerenja odstupanje je oko 30 m, to mi je previse.
ta kugla u zidu ti je reper.
ajd sad ovako.

u tehnickoj skoli, na trecem spratu ti je geodetska skola. ulaz sa boka (od US ambasade).
ako jos uvijek imaju praxu i hodaju po ulici sa letvama :D :D , moraju znati i visinu okolnih repera.
prosetaj do zbornice, popricaj sa profesorima. vjerovatno ce ti izaci u susret

ako me sjecanje jos dobro sluzi i na tehnickoj skoli je bilo par repera

sokkia

Post by sokkia » 23/04/2012 08:58

nisam i SA ali ponesto znam o tome.
sve referentne tacke (prvog,drugog ili treceg reda) imaju svoje brojeve i svoje koordinate u GK projekciji i tacne nadmorske visine.
katastarski uredi imaju te podatke i samo ti ih oni mogu dati (naravno ukoliko zele :-D )
sto se tice GPS, to ne mozes precizno njime uraditi pa cak ako imas i onaj profesionalni ukoliko nisi bazu instalirao na tacku kojoj su poznate X,Y i H.

RobiBH

Post by RobiBH » 23/04/2012 23:48

interface wrote: reper treba biti na nekom usputnom mjestu (za ove na cukama znam ali mi nisu usput), kuda cu proci kada krenem na letenje. greska od 1 m ili cak 2 mi je prihvatljiva.
Za barometarski visinomjer nema smisla podešavanje na ulici (ako želiš preciznost 1-2m), osim ako odmah ne poletiš sa ulice. Dok ti stigneš do mjesta polijetanja pritisak će se najvjerovatnije promijeniti... ne samo zbog promjene visine koju ćeš ti napraviti tokom putovanja (to je obavezna promjena i dobićeš očekivanu promjenu na visinomjeru jer si promijenio visinu tokom putovanja... to je OK) nego i zbog atmosferskih procesa (referentni pritisak po kojem si podesio visinu pored repera u gradu će se promijeniti, a ti to nećeš znati... to nije OK). To možeš provjeriti kad podesiš barometarski visinomjer pored poznatog repera, pa navratiš poslije sat-dva do istog repera... vidjećeš da visinomjer pokazuje drugu vrijednost. Ne znam tačno o kakvom se letenju radi... greška visinomjera od 10-20m pa i više u vizuelnom letenju je "ništa"... potpuno zanemarljivo.
Zahtjev ti je vrlo neobičan...

Prvi recept:
Najbolji recept je karta (25 ili 50k), pronađi visinu na karti što bliže svojoj poziciji (u odnosu na izohipse možeš odrediti visnu u +/-5 ili +/-10m, zavisno od karte), ali je NAJVAŽNIJE da ne prođe mnogo vremena od podešavanja visinomjera do polijetanja. Barometarski visinomjer je jako glup instrument, traži stalna podešavanja. Ako podesiš visinu prema poznatom reperu i za 15-20min stigneš na mjesto polijetanja (ako je vrijeme stabilno - biće OK) onda zapamti visinu po visinomjeru na mjestu polijetanja (zapiši) pa ponovo vrati visinomjer na tu istu visinu prije polijetanja, ako budeš kasnio duže sa polijetanjem. Jer dok se ti budeš bavio nečim drugim, za sat-dva ili vrlo često čak i ranije visinomjer će pokazivati drugu visinu iako svo vrijeme stoji u tvom rancu i nije se fizički pomjerio ni za centimetar).
Na ovaj način možeš imati preciznu visinu u momentu polijetanja sa odstupanjem od +/- 10m ili čak do 5m. Preciznost će zavisiti od kvaliteta karte i od načina kako si izmjerio visinu (izohipse ili si koristio tačku sa prikazanom visinom na karti).

Drugi recept:
Ako letiš u blizini Sarajeva (do 10-15 km od aerodroma), a nema brzih ili velikih promjena vremenskih uslova, saznaj trenutni QNH-pritisak na aerodromu i podesi visinomjer po njemu. To bi trebalo da ti da preciznost do nekih +/-20 ili 30m, ako imaš sreće sa visinomjerom i vremenskim uslovima. Ovaj metod možeš koristiti ako visinomjer ima tzv. Kollsmanov prozorčić... mali prozorčić na visinomjeru u kojem možeš pomjerati skalu sa brojevima - brojevi pokazuju vrijednosti pritiska... recimo 1010, 1015, 1020 ako su u pitanju milibari ili hektopaskali, ili 750, 755, 760 ako su milimetri u pitanju, ili u inčima 29,8 ..29,9 ... 30,0. itd). Obzirom na tvoje zahtjeve, ovo i nije toliko precizno, osim ako nisi na aerodromu pa posluži svrsi.

Naravno, sve ovo gore je primjenljivo pod uslovom da je visinomjer OK... ako je puno star i nije odavno provjeravan -onda sve ovo pišemo uzalud.

Moja iskustva kažu: dobra karta je zakon.

Pozdrav

chengaba

Post by chengaba » 23/04/2012 23:57

U međuvremenu, evo jedan link za kojeg se nadam da će ti pomoći!

Ažurira se svakih sat vremena, a visina stanice je 630mnv (Bjelave).

http://www.fhmzbih.gov.ba/latinica/tabelasa.php

Post Reply