Pitanje za ekonomiste: Monetarna politika BiH?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
Ivy

Pitanje za ekonomiste: Monetarna politika BiH?

Post by Ivy » 05/11/2006 23:46

Za domace i dijasporske ekonomiste:

BiH nepostojeca monetarna politika, tj. uspostavljeni currency board Centralne Banke kao dio Daytonskog sporazuma funkcionise perfektno vec 8 godina? Zasto? Ne zelim odgovore tipa "zbog medjunarodne zajednice" jer se na primjeru Turske 2001 i Argentine (vecina 1990's) pokazalo da su se finansijske krize desavale tokom IMF stand-by aranzmana i stabilizacijskih programa. Takodje se pokazalo da je politicki faktor presudan kod izbijanja finansijskih kriza i rasula bankarskog sistema...e sad da cujem, zasto? BiH ima jako losu politisku klimu i fiskalnu politiku, kako to da je monetarna politika snazna i imuna na vanjske uticaje...uzmimo u obzir takodje da je guverner CBBH nas covjek vec par godina (iako je covjek imun na vanjske gluposti) postoji li mogucnost finansijskoh kraha?
Takodjev SASE postoji tek 5 godina a od nedavno se uvodi i trziste vladinih obaveznica (izdavace se u zamjenu za staru deviznu stednju)...

Hvala
Ivy

Dezze

Post by Dezze » 06/11/2006 00:41

Odgovor na ovo pitanje bi trebala znati ako vec znas sta je to Valutni odbor.

Drugim rijecima, nasa valuta je fiksnim kursem "vezana" za Euro (prvo bila za DM, pa kad je potonju zamijenio Euro, onda je KM postala fiksno vezana za Euro). Ovaj aranzman dalje podrazumijeva da Centralna banka BiH moze stancati KM samo ako ima 100% pokrice za taj novostampani novac u Eurima. Drugim rijecima, ako guverner (pojednostavljeno receno, ne donosi naravno samo on odluku) odluci da se stampa 200KM, onda mora imati 100Eura rezerve. Rezultat ovoga je jaaako niska inflacija u nasoj zemlji, sto je logicno. Inflacija je opci porast cijena a moze se izazvati (sto se najcesce i desava) povecanjem novca u opticaju. Ali, posto nasa CB ne moze stancati KM kad njenom guverneru prahne, vec mora imati za to rezervu, onda se novcana masa povecava sporo, sto ima zanemariv uticaj na inflaciju.

Eto, zato je nama nas Currency Board dobar, i neka ga. Istina, koci privredni razvoj, ali to je vec druga prica. A sto se tice toga da je na celu CB nas covjek-Valutni odbor mu upravo onemogucava da spadne pod uticaj politike.

zzzzz

Post by zzzzz » 06/11/2006 01:59

Evo Dezze je to fino objasnio, ja nisam ekonosmista ali eto pokust cu da dam svoje vidjenje.

Ovaj dio je interesantan u Dezze-ovom postu "Istina, koci privredni razvoj, ali to je vec druga prica". Argentina, koju si ti spomenula je naletila upravo na ovaj problem, oni su vezali valutu za dolar, koji nije "cvrsta valuta" kao euro, vec varijabilna (ne znam da li koristim tacne izraze ali nadam se da znate na sta mislim), tj. kurs mu zavisi od stanja u americkoj ekonomiji. U to vrijeme americka ekonomija je bila jaka pa je i kurs dolara bio visok, samim tim argentinska valuta je bila precijenjena (jer to nije odgovaralo slici njihove ekonomije) i to se negativno odrazavalo na njihov izvoz jer su im proizvodi bili preskupi. Na kraju je taj sistem krahirao i sve je otislo u helac (vidjeno mojim laickim ocima)

Mnoge zemlje koje imaju ovu varijabilnu valutu koriste to za ublazavanje padova u svojim ekonomijama, tako sto svjesno idu na kontrolisanu inflaciju i na taj nacin pospjesuju izvoz. Mi za tako nesto nemamo mogucnosti. To je mozda najveci problem sa stabilnom valutom.

Ivy

Post by Ivy » 06/11/2006 02:06

Dezze wrote:Odgovor na ovo pitanje bi trebala znati ako vec znas sta je to Valutni odbor.

Drugim rijecima, nasa valuta je fiksnim kursem "vezana" za Euro (prvo bila za DM, pa kad je potonju zamijenio Euro, onda je KM postala fiksno vezana za Euro). Ovaj aranzman dalje podrazumijeva da Centralna banka BiH moze stancati KM samo ako ima 100% pokrice za taj novostampani novac u Eurima. Drugim rijecima, ako guverner (pojednostavljeno receno, ne donosi naravno samo on odluku) odluci da se stampa 200KM, onda mora imati 100Eura rezerve. Rezultat ovoga je jaaako niska inflacija u nasoj zemlji, sto je logicno. Inflacija je opci porast cijena a moze se izazvati (sto se najcesce i desava) povecanjem novca u opticaju. Ali, posto nasa CB ne moze stancati KM kad njenom guverneru prahne, vec mora imati za to rezervu, onda se novcana masa povecava sporo, sto ima zanemariv uticaj na inflaciju.

Eto, zato je nama nas Currency Board dobar, i neka ga. Istina, koci privredni razvoj, ali to je vec druga prica. A sto se tice toga da je na celu CB nas covjek-Valutni odbor mu upravo onemogucava da spadne pod uticaj politike.

sve to stoji. znam ja sta je currency board i kako funkcionise. ali je li otporan i kako, na politicke uticaje? Dala sam primjer Turske i Argentine, u prvom slucaju je bio peg Turske Lire na euro/dolar basket index i sve se raspalo, u drugom je bio currency board (valutni odbor ko sto kazes) u Argentini, vezan na dolar i sve je otislo helac... ne kazem ja nista lose protiv CB i CBBH, pitanje moje je hoce li izdrzati i kako?

Ivy

Post by Ivy » 06/11/2006 02:11

zzzzz wrote:Evo Dezze je to fino objasnio, ja nisam ekonosmista ali eto pokust cu da dam svoje vidjenje.

Ovaj dio je interesantan u Dezze-ovom postu "Istina, koci privredni razvoj, ali to je vec druga prica". Argentina, koju si ti spomenula je naletila upravo na ovaj problem, oni su vezali valutu za dolar, koji nije "cvrsta valuta" kao euro, vec varijabilna (ne znam da li koristim tacne izraze ali nadam se da znate na sta mislim), tj. kurs mu zavisi od stanja u americkoj ekonomiji. U to vrijeme americka ekonomija je bila jaka pa je i kurs dolara bio visok, samim tim argentinska valuta je bila precijenjena (jer to nije odgovaralo slici njihove ekonomije) i to se negativno odrazavalo na njihov izvoz jer su im proizvodi bili preskupi. Na kraju je taj sistem krahirao i sve je otislo u helac (vidjeno mojim laickim ocima)

Mnoge zemlje koje imaju ovu varijabilnu valutu koriste to za ublazavanje padova u svojim ekonomijama, tako sto svjesno idu na kontrolisanu inflaciju i na taj nacin pospjesuju izvoz. Mi za tako nesto nemamo mogucnosti. To je mozda najveci problem sa stabilnom valutom.

zar ne mislis da je KM precijenjena, tom logikom?

dashing

Post by dashing » 06/11/2006 02:29

Ivy wrote:
zzzzz wrote:Evo Dezze je to fino objasnio, ja nisam ekonosmista ali eto pokust cu da dam svoje vidjenje.

apsolutno.

iako nasa valuta nosi naziv konvertibilna ona to u potpunosti nije. da - moguce je kupiti u stranim mjenjacnicama, itd. ali KM-a nije pustena na financijske trziste kao roba kojom bi se moglo trgovati - drugim rijecima nepostojanje valutnih opcija, "futures" i drugih proizvoda kojom bi svjetsko trziste moglo pokazati stvarnu vrijednost KM-a - ukazuje da njen kurs nije realan. to je dobra stvar za nas - jer kada bi se KM u potpunosti prepustio variranju na svjetskom trzistu - neminovna bi bila devalvacija. kada bi nasa KM bila roba ciju vrijednost bi odredjivalo svjetsko trziste (a ne mi) stvari bi bile mnogo drugacije.

pogledajmo samo nas vanjsko-trgovinski (de)balans. ogroman uvoz i minimalan izvoz znaci da nasa drzava mora kupovati stranu valutu kojom bi platila toliku robu koja se uveze. stranci kupuju vrlo malo KM-ova da bi platili nasu robu. samim zakonom "supply-demand" vrijednost KM-a bila bi umanjena. ovo je jedan od razloga zasto je USD slab i dalje slabi.

iz ovog proizilazi da je politika koju vodi currency board dobra - i realna - bar do onog momenta dokle nasa privreda ne ojaca da bi se i valuta mogla "takmiciti" na svjetskom trzistu.

zzzzz

Post by zzzzz » 06/11/2006 02:55

Ivy wrote:

Mislim da postoje bitne razlike izmedju naseg slucaja i Argentine (opet moram naglasiti da sam laik) a kontam da je glavna razlika to sto su oni vezali za varijabilnu valutu (valutu koja prati ekonomiju zemlje) dok smo mi vezali za euro koji ne funkcionise na istom principu.

Dolar je znao varirati od 1,3 DM do 2 DM, dok euro ima stabilan kurs sa nekih 3% inflacije. Euro funkcionise nesto slicno kao i nasa KM, ako se ne varam, i bez obzira na ekonomiju drzi se istog kursa (ako je losija ekonomija smanjuju javnu potrosnju i tako drze inflaciju na istom nivou).

Ivy

Post by Ivy » 06/11/2006 02:59

dashing wrote:
Ivy wrote:

apsolutno.

iako nasa valuta nosi naziv konvertibilna ona to u potpunosti nije. da - moguce je kupiti u stranim mjenjacnicama, itd. ali KM-a nije pustena na financijske trziste kao roba kojom bi se moglo trgovati - drugim rijecima nepostojanje valutnih opcija, "futures" i drugih proizvoda kojom bi svjetsko trziste moglo pokazati stvarnu vrijednost KM-a - ukazuje da njen kurs nije realan. to je dobra stvar za nas - jer kada bi se KM u potpunosti prepustio variranju na svjetskom trzistu - neminovna bi bila devalvacija. kada bi nasa KM bila roba ciju vrijednost bi odredjivalo svjetsko trziste (a ne mi) stvari bi bile mnogo drugacije.

pogledajmo samo nas vanjsko-trgovinski (de)balans. ogroman uvoz i minimalan izvoz znaci da nasa drzava mora kupovati stranu valutu kojom bi platila toliku robu koja se uveze. stranci kupuju vrlo malo KM-ova da bi platili nasu robu. samim zakonom "supply-demand" vrijednost KM-a bila bi umanjena. ovo je jedan od razloga zasto je USD slab i dalje slabi.

iz ovog proizilazi da je politika koju vodi currency board dobra - i realna - bar do onog momenta dokle nasa privreda ne ojaca da bi se i valuta mogla "takmiciti" na svjetskom trzistu.

dashing,

sve mi je to vrlo dobro poznato. CB drzi monetarnu politiku na kratkom lancu. Kazem i ja da je dobro za nas, ali dokle? Svi currency boards do sad (sa izuzetkom Estonije) pokazali su se kao fijasko...currency board u Bugarskoj je nametnut od strane IMF-a i nije se pokazao u najboljem svjetlu sto pokazuje cinjenica da ce Bugarska cekati jako jako dugo da udje u EU monetarnu uniju...Nije moje pitanje tehnicke funkcionalnosti CB i sta time BH dobija, jer je dobila puno...nego hoce li nas CB izdrzati politicke pritiske i fiskalnu (ne)politiku nasih politicara i kakve su opasnosti za BiH po tom pitanju...jer jedino sto nas izgleda drzi zajedno jeste monetarna unija CBBH-a?

Macintosh

Post by Macintosh » 06/11/2006 06:15

Valutni odbor (currency board) je, u sustini, stavljanje fiskalne politke na autopilot odnosno davanje na brigu fiskalne politike jedne centralnoj banci druge drzave. U ovom smislu, primarni cilj valutnog odbora je stvaranje prividne "stabilnosti" s namjerom kupovine vremena za implementaciju politicko-ekonomskih mjera za cije rezultate je potreban duzi vremenski period.

U nasoj situaciji, currency board se pokazao kao vrlo dobar sa cisto politickog stajalista, ali su ekonomski rezultati daleko od prihvatljivih. Najveci problem (uz sve uobicajene lose strane valutnog odbora), po mom misljenju, je kurs kojim je konvertibilna marka vise nego precjenjena, sto je posljedica nastojanja da se postignu kratkorocni psiholoski rezultati bez obzira na ukupne ekonomske posljedice.

Inace euro je slobodno kotirajuca valuta kao i americki dolar i njena vrijednost na trzistu je odraz nivoa primarnih kamatnih stopa, financijske politke, suficita ili deficita u drzavnom budzetu, nivoa i strukture drzavnog duga, balansa trgovinske razmjene sa svijetom, generalne ponude i potraznje na valutnim trzistima te ukupnog stanja domicilne privrede.

U velikoj mjeri trenutna razlika u kursu americkog dolara i eura je posljedica brzorastuceg americkog drzavnog duga ciji je sve veci dio pod kontrolom stranih centralnih banaka (za razliku od euro zone gdje je drzavni dug gotovo kompletno u "domacim rukama"), kontinuirani rast budzetskog deficita, nepostojanje efikasne opozicije u domeni ekonomske odnosno fiskalne politike, niska stopa domace stednje (sto za posljedicu ima potrebu za uvozom kapitala, kojim se, jednim djelom, financira i konstantno rastuci deficit u trgovinskoj razmjeni sa svijetom) kao i iznimno dug period (pre)niskih kamatnih stopa (inace, kamatne stope su Americi jos uvijek na preniskom nivou u odnosnu na ukupnu financijsku situaciju).

Izmejdu ostalog, ovo je posljedica toga da je americki Federal Reserve (centralna banka), uz kontrolu inflacije, sto im je primarni zadatk, isto zaduzen i za podsticanje ekonomskog rasta (odnosno aktivno ucesce u razvoju i implementaciji mjera ekonomske politike). S druge strane, ECB ima za cilj samo kontrolu inflacije bez obzira na efekte koje to ima na ekonomsku politku vlada clanica monetarne unije.

Pozdrav,

Macintosh

Macintosh

Post by Macintosh » 06/11/2006 06:55

Sto se Argentine tice, valutni odbor je kod njih propao jer nikad nije stvarno bio ni implementiran. Naime, zakon kojim je uveden valutni odbor je ostavio mogucnost da cak jedna trecina valutnog pokrica za peso ne mora biti u dolarima cime je valutni odbor postao referentna umjesto striktne isntance. Po toj osnovi, bilo je moguce uzeti vlastite drzavne obveznice (denominiriane u pesoima) ili razna kreditna potrazivanja kao pokrice za dio emisije novca. Centralna banka je dodatno zadrzala odredjenu kontrolu nad trgovinom valutama i prometom kapitala te pravo da se bavi emisijom drzavih obveznica odnosno da ucestvuje u sklapanju raznih drzavnih i komercijalnih kreditnih aranzmana.

Posljedica gore navedenog je bila da je kurs pesa prema dolaru, u stvarnosti, varirao u odnosu na vrijednost ne-dolarskog valutnog pokrica sto su i vlada i centralna banka iskoristile za implementaciju raznih fiskalnih odnosno ekonomskih mjera koje nebi bile moguce unutar striktnog valutnog odbora. Ovo je dovelo do rasta spekulativnih aktivnosti kako od strane komercijalnih organizacija tako i od strane drzavnih institucija sto je, u konacnici, dovelo do kolapsa valutnog odbora i pocetka argentinske financijske krize.

Dezze

Post by Dezze » 06/11/2006 10:55

Ivy wrote:
Dezze wrote:Odgovor na ovo pitanje bi trebala znati ako vec znas sta je to Valutni odbor.

sve to stoji. znam ja sta je currency board i kako funkcionise. ali je li otporan i kako, na politicke uticaje? Dala sam primjer Turske i Argentine, u prvom slucaju je bio peg Turske Lire na euro/dolar basket index i sve se raspalo, u drugom je bio currency board (valutni odbor ko sto kazes) u Argentini, vezan na dolar i sve je otislo helac... ne kazem ja nista lose protiv CB i CBBH, pitanje moje je hoce li izdrzati i kako?

@Ivy

Currency board svakako nije dugorocno rjesenje, jer ne predstavlja stvarnu monetarnu politiku jedne zemlje. Medjutim, mi u BiH generalno nemamo stvarnu politiku ni medju politicarima, tako da to i nije nesto novo...

Mislim da ce Currency Board izdrzati i to ovako kako je do sada izdrzao. Medjutim, problem njegov jeste sto on ustvari nije pravi instrument upravljanja monetarnom politikom, sto znaci da vlada jedne zemlje (tj. BiH) nema stvarnu kontrolu nad monetarnom politikom. Ali, s obzirom da ce BiH kad-tad postati dio EU, mislim da cemo do tada zadrzati Valutni odbor, a potom cemo ionako dobar dio svoje "monetarne suverenosti" dati Evropskoj banci, sto znaci da bismo se samo zeznuli ukoliko bismo ukinuli Currency Board. Platili bismo to, bojim se, visokom inflacijom.

Neko je rekao da je ovaj aranzman dozivio fijasko u Estoniji. Ne znam o kakvom fijasku je rijec, ali znam da je Valutni odbor uveden kod nas upravo zato sto je u Estoniji pomogao da se kontrolise inflacija i zbog nekih drugih politickih problema. Ja mislim da je VO dobar. Nije savrsen, ali s obzirom na politikcu klimu u nasoj zemlji, ovo je, cini mi se, najbolje rjesenje. Ne moramo uvijek kritikovati sve sto nam se nametne. Dokazali smo da ne znamo sebi najbolje napraviti. Inace, treba biti oprezan kada se daje ocjena o necem ovako slozenom kao sto je monetarna politika i njeno uredjenje. Ne moze se reci samo da je VO dobar ili los, vec se mora sagledati cijela situacija u kojoj se odredjena zemlja nalazi. Tek tad se moze dati ocjena.

A sto se tice privrednog razvoja i VO. Priroda Valutnog odbora je takva da on predstavlja snaznu kontrolu monetarnog kretanja, sto nekad zna biti i pretjerano. Iz njegove prirode dalje proizilazi da on onemogucava da se rapidno poveca novac u opticaju, sto znaci da nije moguce rapidno povecanje investicija, a one predstavljaju generator za ekonomski rast. Drugim rijecima, prateci cistu logiku, valutni odbor onemogucava znacajan privredni rast. Ipak, BiH je prosle godine ostvarila ekonomski rast od nekih 5-6%, sto je dobro, uzimajuci u obzir cjelokupno okruzenje i to da nam je zaduzenost jako, jako niska. Ovakav ekonomski rast nije svakako zadovoljavajuci, ali opet kazem, kakva je situacija u ovoj zemlji, mislim da se nesto bolje ne moze ni ocekivati. Za veci rast potrebno je da nasi ekonomski strucnjaci mogu (savjesno!!) upravljati monetarnom politikom, sto uz VO nije moguce. A kao sto je dashing rekla, KM je precijenjena i neka je, jer se na trzistu novca ne bi uspjela izboriti za ravnopravan status.

Ivy

Post by Ivy » 06/11/2006 11:01

Dezze wrote:
Ivy wrote:

@Ivy

Currency board svakako nije dugorocno rjesenje, jer ne predstavlja stvarnu monetarnu politiku jedne zemlje. Medjutim, mi u BiH generalno nemamo stvarnu politiku ni medju politicarima, tako da to i nije nesto novo...

Mislim da ce Currency Board izdrzati i to ovako kako je do sada izdrzao. Medjutim, problem njegov jeste sto on ustvari nije pravi instrument upravljanja monetarnom politikom, sto znaci da vlada jedne zemlje (tj. BiH) nema stvarnu kontrolu nad monetarnom politikom. Ali, s obzirom da ce BiH kad-tad postati dio EU, mislim da cemo do tada zadrzati Valutni odbor, a potom cemo ionako dobar dio svoje "monetarne suverenosti" dati Evropskoj banci, sto znaci da bismo se samo zeznuli ukoliko bismo ukinuli Currency Board. Platili bismo to, bojim se, visokom inflacijom.

Neko je rekao da je ovaj aranzman dozivio fijasko u Estoniji. Ne znam o kakvom fijasku je rijec, ali znam da je Valutni odbor uveden kod nas upravo zato sto je u Estoniji pomogao da se kontrolise inflacija i zbog nekih drugih politickih problema. Ja mislim da je VO dobar. Nije savrsen, ali s obzirom na politikcu klimu u nasoj zemlji, ovo je, cini mi se, najbolje rjesenje. Ne moramo uvijek kritikovati sve sto nam se nametne. Dokazali smo da ne znamo sebi najbolje napraviti. Inace, treba biti oprezan kada se daje ocjena o necem ovako slozenom kao sto je monetarna politika i njeno uredjenje. Ne moze se reci samo da je VO dobar ili los, vec se mora sagledati cijela situacija u kojoj se odredjena zemlja nalazi. Tek tad se moze dati ocjena.

A sto se tice privrednog razvoja i VO. Priroda Valutnog odbora je takva da on predstavlja snaznu kontrolu monetarnog kretanja, sto nekad zna biti i pretjerano. Iz njegove prirode dalje proizilazi da on onemogucava da se rapidno poveca novac u opticaju, sto znaci da nije moguce rapidno povecanje investicija, a one predstavljaju generator za ekonomski rast. Drugim rijecima, prateci cistu logiku, valutni odbor onemogucava znacajan privredni rast. Ipak, BiH je prosle godine ostvarila ekonomski rast od nekih 5-6%, sto je dobro, uzimajuci u obzir cjelokupno okruzenje i to da nam je zaduzenost jako, jako niska. Ovakav ekonomski rast nije svakako zadovoljavajuci, ali opet kazem, kakva je situacija u ovoj zemlji, mislim da se nesto bolje ne moze ni ocekivati. Za veci rast potrebno je da nasi ekonomski strucnjaci mogu (savjesno!!) upravljati monetarnom politikom, sto uz VO nije moguce. A kao sto je dashing rekla, KM je precijenjena i neka je, jer se na trzistu novca ne bi uspjela izboriti za ravnopravan status.

Svi currency boards do sad (sa izuzetkom Estonije) pokazali su se kao fijasko.... Citaj pazzljivije :D :D :D
Hvala oboma na odgovorima...

Dezze

Post by Dezze » 06/11/2006 20:08

Aha :) Sorry!

Pa eto, vidis da ima i svijetlih primjera. Ja nisam znao da je u Argentini bio VO, a evo neko objasni zasto je tamo propalo sve - ostavljena je, ipak, mogucnost da se politika uplete u monetarnu politiku. Kod nas je ta mogucnost izostavljena, sto je, po mom skromnom misljenju, ipak jedan od najboljih poteza onih koji su nam nametnuli VO. :D

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 06/11/2006 21:00

balle

SA 071

Post by SA 071 » 10/11/2006 15:09

U principu valutni odbor nije najbolje rjesenje i ogranicava drzavu da nekim mjerama utice na opsti privredni rast drzave. Nijedna ga veca i politicki jaca zemlja ne primjenjuje (ni razvijena ni ona koja to nije). To se instalira u tzv. zemljama kolonijama (Singapur, Hong Kong i sl.).

Medjutim, u nasim okolnostima, sto je Dezze lijepo objasnio, kao i Macintosh, valutni odbor je vjerovatno najbolje rjesenje. I dok su stranci zainteresovani za BiH on ce siguno funkcionisati. Pa i kasnije bi mogao funkcionisati, pod uslovom da se doslovno primjenjuje.

Ipak, za privredni rast je on svojevrsna kocnica...

fczeljo

Post by fczeljo » 22/01/2007 21:06

dashing wrote:
Ivy wrote:

apsolutno.

problem i jeste sto nasa privreda ne moze da ojaca sa ovim currency board-om. suvise je destimulativan za nase proizvodjace, a pogotovo za izvoznike, tako da je skoro pa nemoguce na taj nacin ojacati privredu.

currency board je jedna klasicna mjenjacnica i podsjeca na neke stare metode kontingentiranja papirnog novca (kad se izbacivalo zlato iz opticaja): sustina je da se KM stanca kad ima vise eura koji sluze za pokrice.
sto se vise KM stanca (sto ima vise KM u opticaju) to ce nasa privreda vise raditi (vise novca u opticaju znaci i vecu potrosnju, a samim tim i vecu proizvodnju i manji uvoz, kroz obaranje deviznog kursa).
sta to kod nas proizvodi? vec sam napomenuo da ovo podsjeca na sistem 100% kontingentiranja. to kod nas znaci da ce se ekonomija jos vise ubrzavati kad vec bude ojacala, odnosno kad je bude trebalo obuzdavati da bi se sprijecila inflacija. ovaj nas sistem ce nasu privredu jos vise ubrzati i dovesti do jos vece inflacije. pojednostavljeno:
imacemo vise novca u opticaju kada nam ne bude trebao (odnosno kad bude trebalo smanjivati), a manje kad nam bude potreban za razvoj (kao na primjer sada). helem, samoubijajuci sistem, ali sto kazu od dva zla manje!
u slucaju da nasa monterna politika padne pod uticaj tihica, paravca i slicnih,onda ni rat nije daleko! ljudi ce stancat pare, nastat ce hiperinflacija, a dosad je svaka hiperinflacija zavrsila ratom: hitler je doso na krilima hiperinflacije u njemackoj, u ex-yu pocetkom 1990tih bila velika inflacija...

evo sad mi pade na pamet kako je najlakse objasniti funkciju currency board-a u privrednom razvoju:
stavite kantu ispod cesme. odvrnete malo cesmu i voda ide polako. kako se kanta toci, umjesto da zavrcete cesmu, cesma curi sve jace (po currency boardu). normalna centralna banka bi tu cesmu zavrnula. medjutim, mi imamo currency board, koji u tom slucaju odvrce cesmu sve vise i dolazi do preljevanja. samo sto u slucaju prave ekonomije, nece doci do preljevanja vode iz kante, vec u pravoj ekonomiji ce ta kanta eksplodirati pod hiperinflacijom.
pozdrav!

encian

Post by encian » 25/01/2007 03:42

plus: tihic i kompanija ne mogu se petljati u politiku.

minus: najznacajniji aparat za reguliranje privrede nam je oduzet. hrvatska nije htjela currency board i bili su u istoj situaciji kad su prihvatili fluktuirajuci kurs, pa im nije lose. stvar je u tome da odredjeni postotak inflacije pozitivno utice na zaposlenost (neki kazu oko 5%, kod nas je 0,nesto, sad malo veca zbog pdv-a), a mi imamo cca 45% nezaposlenih od kojih dosta mozemo zaposliti ako ukinemo valutni odbor.

za diskusiju: i monetarna politika moze se zakonom napraviti da bude imuna na politicke uticaje. ovo je cinjenica. zasto mi to ne radimo je diskutabilno.

neki moj bivsi prof pravo rece da ce neko napisati odlicnu disertaciju na nama :) . hoce reci da smo super podrucje na eksperimente.

forUMASH

Post by forUMASH » 25/01/2007 05:32

.....dobra tema.....svaka cast.... :thumbup:

Bosanac sa dna kace
Has thanked: 4 times

Post by Bosanac sa dna kace » 25/01/2007 10:43

ja pao 2 puta iz mikro i makor ekonomije, al znam da je inflacija dobra sve dok sa njom uporedo rastu i place i zaposelnost, daklem ako je inflacija 100% onda i povecanje place mora bit 100%! :-)

fczeljo

Post by fczeljo » 25/01/2007 16:19

Bosanac sa dna kace wrote:ja pao 2 puta iz mikro i makor ekonomije, al znam da je inflacija dobra sve dok sa njom uporedo rastu i place i zaposelnost, daklem ako je inflacija 100% onda i povecanje place mora bit 100%! :-)

:-) vidi se zasto si pao:) salim se.

inflacija moze biti dobra i to se zove razvojna inflacije i to je inflacija koja je niza od postotka rasta GDP-a.

chupson

. . .

Post by chupson » 25/01/2007 19:51

Joj jest mi sad zao sto nemam vremena da puno pisem.

O valutnom odboru necu trositi rijeci jer je sve uglavnom fino receno.

Samo cu da rezimiram par recenih stvari, pa neki drugi put mozda stosta i dodati. Ovako smo, dakle, dosad pisali:

- valuta precijenjena (jednostavno receno: Skuplji izvoz, jeftiniji uvoz. Devalvacija nekada i nije losa stvar, Srbija je to radila par puta u posljednje vrijeme)

- svezane ruke za vodjenje monetarne politike (do ulaska u EU i ulaska u euro-zonu ce proci jos dddoooooosssta vremena. Sta do tada?)

- od inflacije se bjezi kao od samog vraga (iako je vec prisutna od oko 3% te moze biti instrument ekonomskog rasta)

- upitna sposobnost objektivnog i politikom neuslovljenog djelovanja rukovodstva CBBiH (koliko je to istina? koliko smo zaboravili rijec MAKROEKONOMIJA u BiH? Koliko se sve svodi na tzv. opinion-based policy, a ne na naucnim radovima i analizama zaznovanu ekonomsku razvojnu politiku? itd.)

- neuspjeli primjeri iz prakse. Ok to je to, zasad.

Samo da spomenem da su u CB zvanicno nekoristena sredstva u iznosu od oko 400 miliona - potpuno pasivna, a nista se ne radi ni po tom pitanju...

Joj. Vec sam probio termin. Baj. Super tema.

zooropa

Post by zooropa » 25/01/2007 19:53

Bosanac: "al znam da je inflacija dobra sve dok sa njom uporedo rastu i place i zaposelnost, daklem ako je inflacija 100% onda i povecanje place mora bit 100%!"

ne mora biti. više se puta dešavalo da je inflacije uništila dohotke ili bolje reći bogatstvo društva. značajno je da je inflacija spora, umjerena (ispod 10%), ali ne uvijek po cijenu razvoja i blagostanja društva.

fczeljo: "inflacija moze biti dobra i to se zove razvojna inflacije i to je inflacija koja je niza od postotka rasta GDP-a."

samo što te razvojne inflacije danas nema nigdje ni na vidiku. mmf i a svjetska banka toliko brinu o inflaciji kao da je nikada prije nije bilo.

"Međunarodna organizacija za rad (ILO) objavila je novi izvještaj koji pokazuje zabrinjavajuće podatke – svjetska populacija raste po većoj stopi nego što se kreiraju nova radna mjesta, rezultirajući u konstantnom rastu broja nezaposlenih u svijetu... Zemlje u razvoju nalaze se u najtežem položaju – čak 1.37 milijardi ljudi bori se da prehrani svoje porodice sa samo dva dolara dnevno."

a upravo su se današnje razvijene zemlje svijeta razvile zahvaljujući tom konceptu razvojne inflacije: potrošnjom i projektima države, slobodnim monetarnim politikama.

mmf je bukvalno zakočio zemlje u njihovom razvoju, imaju vrlo malo vlastitih "poluga" za razvoj. stavlja ih u položaj da zavise od stranog kapitala. a znamo kako je taj kapital skup. sve što današnje zemlje mogu raditi jeste ulagati u obrazovanje, znanje, ali ta ulaganja su dosta manja nego što je zaista potrebno.

Macintosh

Post by Macintosh » 25/01/2007 20:32

U nasem slucaju jedna od mogucnosti bi bila da se promjeni kurs na kom se valutni odbor zasniva tako da, naprimjer, jedan euro vrijedi cetiri konvertibilne marke umjesto nesto manje od dvije kao sada.

Ovo povecanje emisije novca bi trebalo biti realizirano tek nakon sto se donesu odgovarajuci zakoni kojim bi se s jedne strane podstakla domaca privreda, a s druge sakncioniralo spekuliranje u vele- i maloprodaji, medju uvoznicima, itd.

Da ovakva mjera djeluje stimulirajuce za domacu privredu, plate u konvertibilnim markama bi morale ostati iste u realnim okvirima (nakon prilagodbe po osnovu rasta produktivnosti, itd.).

Ne znam koliko je ovo zakonski moguce odnosno po kojim pravilima je ustrojen valutni odbor te cija je saglasnost potrebna za promjenu bilo koje odredbe kojom je isti i reguliran.

Pozdrav,

Macintosh

fczeljo

Post by fczeljo » 26/01/2007 00:47

zooropa wrote:
Bosanac: "al znam da je inflacija dobra sve dok sa njom uporedo rastu i place i zaposelnost, daklem ako je inflacija 100% onda i povecanje place mora bit 100%!"

ne mora biti. više se puta dešavalo da je inflacije uništila dohotke ili bolje reći bogatstvo društva. značajno je da je inflacija spora, umjerena (ispod 10%), ali ne uvijek po cijenu razvoja i blagostanja društva.

fczeljo: "inflacija moze biti dobra i to se zove razvojna inflacije i to je inflacija koja je niza od postotka rasta GDP-a."

samo što te razvojne inflacije danas nema nigdje ni na vidiku. mmf i a svjetska banka toliko brinu o inflaciji kao da je nikada prije nije bilo.

"Međunarodna organizacija za rad (ILO) objavila je novi izvještaj koji pokazuje zabrinjavajuće podatke – svjetska populacija raste po većoj stopi nego što se kreiraju nova radna mjesta, rezultirajući u konstantnom rastu broja nezaposlenih u svijetu... Zemlje u razvoju nalaze se u najtežem položaju – čak 1.37 milijardi ljudi bori se da prehrani svoje porodice sa samo dva dolara dnevno."

a upravo su se današnje razvijene zemlje svijeta razvile zahvaljujući tom konceptu razvojne inflacije: potrošnjom i projektima države, slobodnim monetarnim politikama.

mmf je bukvalno zakočio zemlje u njihovom razvoju, imaju vrlo malo vlastitih "poluga" za razvoj. stavlja ih u položaj da zavise od stranog kapitala. a znamo kako je taj kapital skup. sve što današnje zemlje mogu raditi jeste ulagati u obrazovanje, znanje, ali ta ulaganja su dosta manja nego što je zaista potrebno.

naravno da je nema ni na vidiku i nazalost! ja sam samo teoretski objasnio pojam.

nase vlasti nema nigdje, ni na kojem polju pa tako ni na finansijskom.
mnoge stvari bi se mogle uraditi u bih, kad bi mi znali koji nam je interes. problem je sto ne znamo i sto nemamo normalnu drzavu, makar formalno. sta mislite sta bi se desilo kad bi se sad ova monetarna vlast (o kojoj mnogi gradjani bih nemaju pojma, nazalost) dala tihicu, dodiku ili covicu? to bi nam bilo mozda gore nego da se zarati, jer bi se desio totalni kolaps svega a + bi se nakon toga desio rat.

ni umjetna depresijacija (ili jasije devalvacija, nije isto, ali da pojednostavimo) ne bi bila rjesenje, s obzirom da nam je sada valuta precjenjena. onda bi se desilo da (u slucaju da 4 marke vrijede 1 euro) bi ljudi vise radili ali losije zivjeli. meni to zvuci kao ljepsa mogucnost, s obzirom da bi se narod probudio i brze rijesio mnoga pitanja, ali treba imati na umu da i ta situacija moze izmaci kontroli.

encian

Post by encian » 26/01/2007 10:27

ma sve je to diskutabilno. ne slazu se cak ni svi ekonomisti da nam je valuta precijenjena. jedno je sigurno: to ne mozemo sa sigurnoscu tvrditi dok ne ukinemo valutni odbor i ne provjerimo na licu mjesta. na kraju krajeva, nema tu sta biti precijenjeno kad imamo preko 100% pokrica u eurima. vrijedimo koliko i euro jer su nam tolike rezerve. to precijenjeno ili ne je pitanje je li ili nije bez ovolikih rezervi. a inflacije ne moze biti dok je valutnog odbora zbog same fiksirane ponude novca. inflacija uglavnom krece od tzv troskovne inflacije. sto ce reci kad firme nabavljaju sirovine nabave ih po vecoj cijeni, pa onda podignu i cijenu finalnog proizvoda. ovakva je inflacija u slucaju malih zemalja i zemalja siromasnih sirovinama uglavnom uvozna jer uvozimo sirovine. eh ok sada sto firme placaju skuplje sirovine, ali tesko da mogu zaracunati vece cijene na domacem trzistu - jednostavno sa fiksnom ponudom novca male su sanse da ce mu biti bolje nego sa nizim. odmah slijedi i manja profitna marza, ili cak "u minus" sto bismo rekli narodski.

ima dosta kako sam se bavila ovom temom, i moram priznati da vise nisam u toku sa akcijama nase narodne banke. medjutim, uvijek je prvo pitanje bilo: odakle nam ovoliki euri???? :)

americki federal reserve vedri i oblaci u americi, ne bus. bus vedri i oblaci van amerike :D , i vidimo da je moguce odvojiti politiku od monetarne politike. mmf i wb jednostavno zele da imaju sto sigurnije pozicije po pitanju svojih kredita kod nas, pa ne zele da ostave ni najmanju mogucnost fijaska.

Post Reply