Pitanje za ateiste

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

U takvoj situaciji, zivio/la bih u:

Bosnjackoj drzavi
17
40%
Srpskoj drzavi
2
5%
Hrvatskoj drzavi
24
56%
 
Total votes: 43

User avatar
theEraser
Posts: 14
Joined: 18/08/2014 17:58
Location: Sarajevo

#26 Re: Pitanje za ateiste

Post by theEraser »

Bolje da niste nista pisali. Odgovorite na postavljeno pitanje ili nemojte nista pisati. Kako mozete biti tako drski i zamarati stavovima koji me ne zanimaju.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#27 Re: Pitanje za ateiste

Post by JThomas »

jelde?
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#28 Re: Pitanje za ateiste

Post by KatarinaKosaca »

theEraser wrote:Bolje da niste nista pisali. Odgovorite na postavljeno pitanje ili nemojte nista pisati. Kako mozete biti tako drski i zamarati stavovima koji me ne zanimaju.
Šta znači "Bošnjačka država"? Takva država može biti sekularna, mogu u njoj živjeti Bošnjaci-ateisti, mogu biti Bošnjaci budisti ili pravoslavci. Pitanje je glupo, odgovori nisu. Bar anketa nije dorečena.
User avatar
theEraser
Posts: 14
Joined: 18/08/2014 17:58
Location: Sarajevo

#29 Re: Pitanje za ateiste

Post by theEraser »

"Jedna je Bosnjacka sa dominantnim muslimanskim stanovnistvom." Sta ovdje nije jasno?
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#30 Re: Pitanje za ateiste

Post by Leo_alfa »

Sto se mene tice moze se podijeliti na 15 malih drzavica, a ne tri svejedno mi. Isto tako da se ujedini sa komsijskim drzavama sa obje strane... sto se tice mojih osjecaja prema tome i sta bih volio, nemam nikakvih preferencija.
Sto se tice skolstva, ekonomske razvijenosti, zivotnog standarda gradjana to bi tek trebali vidjeti kako bi izgledalo.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#31 Re: Pitanje za ateiste

Post by KatarinaKosaca »

theEraser wrote:"Jedna je Bosnjacka sa dominantnim muslimanskim stanovnistvom." Sta ovdje nije jasno?
To već sad imamo. :roll: A odgovor je da bi vjerovatno živjela u svojoj kući, kome god od tih imaginarnih tvorevina tvog posta, ona pripala. Sve dok se meni ne nameće neka ideja kao obavezujuća ili sve dok sam slobodna reći da sam ateista, dakle u sekularnoj državi u svojoj kući. Ukoliko bi se radilo o vjerskoj državi bilo koje konfesije (nešto tipa Izraela) ne bih ni živjela tu, mada sam jako vezana uz svoje mahale.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#32 Re: Pitanje za ateiste

Post by nasa »

KatarinaKosaca wrote:Nisam zaokružila odgovor.
Želim živjeti u BIH, u normalnoj državi gdje zakon važi za sve jednako (da ne radbim toliko ofucanu riječ pravna država), gdje se korupcija kažnjiva, a svaki građanin ima jednaku šansu. U državi gdje vjernici trebaju i moraju uživati sva prava bez da ih itko vrijeđa, ali i da jednako poštuju nečiji ateizam i da ga ne identificiraju sa nečim lošim. I vjernici, jednako kao i ateisti moraju shvatiti da dobrih ljudi ima i u konfesiji (deklarativnoj ili ne) i van nje. U takvoj državi.
:thumbup:
User avatar
MJAU - da
Posts: 1390
Joined: 04/09/2013 12:49

#33 Re: Pitanje za ateiste

Post by MJAU - da »

Mi već imamo tri formirane "državice" i živimo u njima jer moramo. Tako da ova anketa ne znam čemu ti služi, jer bio ateista, ili ne, ovdje ime govori više od toga. Trebao bi mi cijeli život da objasnim "hrvatskoj državici" da sam ateista, a više od tri života "srpskoj državici". Ovoj "bošnjačkoj" vjerovatno kraće, jer mi ime vuče na bošnjačko.
Usual_Suspect
Posts: 837
Joined: 05/12/2012 15:10

#34 Re: Pitanje za ateiste

Post by Usual_Suspect »

Ima ona poznata:nema glupih pitanja,vec samo glupih odgovora......I disagree.
Lopov-eliminator
Posts: 1482
Joined: 11/07/2013 19:29

#35 Re: Pitanje za ateiste

Post by Lopov-eliminator »

theEraser wrote:Zamislimo da je BiH sporazumno postala konfederacija tri drzavice.
Jedna je Bosnjacka sa dominantnim muslimanskim stanovnistvom. Druga je Hrvatska sa katolickim stanovnistvom, a treca je Srpska sa dominantnim pravoslavnim stanovnistvom.
U svakoj od tih drzavica ne postoji zakonska prepreka da se usvaja zakonodavstvo koje je pod snaznim uticajem "vladajuce" religije i da se, preko toga, cjelokupan drustveni zivot podredi vjerskim i tradicionalnim shvatanjima vecinskog naroda. Naravno, ovo je samo mogucnost, a da li ce i u kojoj mjeri ta drzava krenuti tim putem i koliko rigorozno, na vama je da procijenite.

Ako bi vi, kao ateist, morali odabrati neku od ovih drzavica da u njoj zivite, nadjete posao, skolujete djecu i sl. koju bi najradije izabrali i zasto?
Ako bih gledao kao ateista, meni licno je svejedno u kojoj bih od ponudjenih drzava zivio jer su ateisti pod istom vrstom represije u sva 3 slucaja.
m_l
Posts: 1804
Joined: 06/06/2012 21:19

#36 Re: Pitanje za ateiste

Post by m_l »

Iznenadi me ovih ses' sto glasase za hipoteticku bosnjacku drzavu. Bas me zanima sta je presudilo? :mrgreen:
User avatar
Ludzak
Posts: 5489
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#37 Re: Pitanje za ateiste

Post by Ludzak »

Ako u toj bošnjačkoj državi počne se primjenjivati šerijatski zakon, onda definitivno ne bih volio živjeti u njoj. Kako je krenulo, moga bi šerijatski zakon vrlo brzo. Previše su mi glasni ovi vjerski fanatici u Bosni :D
Mibej
Posts: 40
Joined: 27/04/2013 21:28

#38 Re: Pitanje za ateiste

Post by Mibej »

Ni u jednoj od nabrojanih.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#39 Re: Pitanje za ateiste

Post by harač »

theEraser wrote:U svakoj od tih drzavica ne postoji zakonska prepreka da se usvaja zakonodavstvo koje je pod snaznim uticajem "vladajuce" religije i da se, preko toga, cjelokupan drustveni zivot podredi vjerskim i tradicionalnim shvatanjima vecinskog naroda.
da bi ovo pitanje bilo zanimljivo, morali bi zamisliti da živimo u istinskoj vjerskoj državi, znači ne sekularnoj, van okvira bilo kakvih evropskih konvencija i univerzalnih deklaracija, van kršćanstva gdje se u crkvu ide jednom godišnje i to samo da se poredi odjeća, ili šerijata tipa malo-viski-malo-coca-cola, ili ovih donedavnih socijalističkih varijanti na bliskom istoku.

bilo bi jasnije da si pitao u kojoj bi teokratiji živjeli. budući da ne mogu zamisliti benignu teokratiju - što je u suštini oksimoron, barem prema ateistima - anketa bi trebala izgledati ovako:

A) nešto à la Islamska država
B) nešto tipa srednjovjekovne inkvizicije
C) šta god je zločinački ekvivalent pravoslavlja


moram priznati da je zaista teško pitanje. da moram birati išao bih na B), čisto zato što pravoslavlje zbog svoje autokefalne prirode često srasta sa nacionalizmom, pa imaš dva zla u jednom. prvo je valjda samorazumljivo
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#40 Re: Pitanje za ateiste

Post by broj dva »

Ja bi kod brace hrvata, cisto radi svinjetine i alkohola i malo ljepse sminke nego kod srba.
Kod ovi nasi ne bi jer sarija je postala jebena.

Salu na stranu, ne vidim svrhu pitanja. Je li cilj pitati ateiste koja religija im najmanje smeta i ide na zivce ? Ili koju religiju smatramo najtolerantnijom ? Ili sta vec ? Istorijski gledano onda bi kod Saladina u neku islamsku drzavu srednjeg vjeka, kad je Islam bio najtolerantnija i najnaprednija religija.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8265
Joined: 25/05/2013 23:49

#41 Re: Pitanje za ateiste

Post by apsidejzi »

harač wrote: bilo bi jasnije da si pitao u kojoj bi teokratiji živjeli. budući da ne mogu zamisliti benignu teokratiju - što je u suštini oksimoron, barem prema ateistima - anketa bi trebala izgledati ovako:

A) nešto à la Islamska država
B) nešto tipa srednjovjekovne inkvizicije
C) šta god je zločinački ekvivalent pravoslavlja
Ti dok upisujes jednorecenicne i dvorecenicne upise mozes mozda i prevariti nekoga sa nivoem svog obrazovanja ali cim bude vise od jednog pasusa, na povrsinu isplivaju sve predrasude, neznanje i neinformisanost kada je tematika islama u pitanju.

Zaboravio si spomenuti, ili mozda nisi ni znao, da u jednoj drzavi teokratskog karaktera, koja nije oksimoron, u doba Ibn Omera na primjer, nije bilo ljudi kojima bi se dala milostinja. Halife tog doba imale suficit nekoliko godisnjih budzeta u toku samo jedne godine tako da nije rijec o jednom ili dva izuzetka medju halifama. Ili na primjer u doba halife Me'mnuna, kada je prevedena sva anticka CAFIRSKA literatura koju danas imamo. :) Nista ti ne bi danas znao o Platonu, Aristotelu, Sokratu i svih silnim antickim misliocima i piscima da ti nije bilo mrskog, oksimoronskog islamskog hilafeta. Nisu bili ateisti toliko ugrozeni koliko se ti bojis.

Ja znam da je taj hilafet propao nakon Gazalijeve ere ali to je sasvim druga diskusija. Cilj mog upisa je ukazivanje da tvoja lista od tri tacke nije potpuna.

PS: Nemoj zaboraviti da je hilafet ugasen 1924-e godine i da ova danasnja Islamska drzava nije i ne moze biti reprezentant islama. To sto oni ruse svjetovnu kulturnu bastinu ne govori nista o teokratiji a pogotovo ne na nacin na koji ti to prikazujes. Teokratija je vladala tim prostorima 1300 godina i vidi divnog cuda, niko nije rusio kulturnu bastinu. Ako nista, imali smo dovoljno vremema da srusimo sve piramide ali eto... Pa i na nasim prostorima je bila islamska teokratija 400 godina i eno stecaka i dan danas. Ocito je epitet oksimoron preuvelican pod lupom islamofobije ispod plasta.

:kiss:
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#42 Re: Pitanje za ateiste

Post by Tesla10 »

"U zemlji mržnje najviše mrze onoga koji ne zna da mrzi."
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#43 Re: Pitanje za ateiste

Post by harač »

apsidejzi wrote:
harač wrote: bilo bi jasnije da si pitao u kojoj bi teokratiji živjeli. budući da ne mogu zamisliti benignu teokratiju - što je u suštini oksimoron, barem prema ateistima - anketa bi trebala izgledati ovako:

A) nešto à la Islamska država
B) nešto tipa srednjovjekovne inkvizicije
C) šta god je zločinački ekvivalent pravoslavlja
Ti dok upisujes jednorecenicne i dvorecenicne upise mozes mozda i prevariti nekoga sa nivoem svog obrazovanja ali cim bude vise od jednog pasusa, na povrsinu isplivaju sve predrasude, neznanje i neinformisanost kada je tematika islama u pitanju.

Zaboravio si spomenuti, ili mozda nisi ni znao, da u jednoj drzavi teokratskog karaktera, koja nije oksimoron, u doba Ibn Omera na primjer, nije bilo ljudi kojima bi se dala milostinja. Halife tog doba imale suficit nekoliko godisnjih budzeta u toku samo jedne godine tako da nije rijec o jednom ili dva izuzetka medju halifama. Ili na primjer u doba halife Me'mnuna, kada je prevedena sva anticka CAFIRSKA literatura koju danas imamo. :) Nista ti ne bi danas znao o Platonu, Aristotelu, Sokratu i svih silnim antickim misliocima i piscima da ti nije bilo mrskog, oksimoronskog islamskog hilafeta. Nisu bili ateisti toliko ugrozeni koliko se ti bojis.

Ja znam da je taj hilafet propao nakon Gazalijeve ere ali to je sasvim druga diskusija. Cilj mog upisa je ukazivanje da tvoja lista od tri tacke nije potpuna.

PS: Nemoj zaboraviti da je hilafet ugasen 1924-e godine i da ova danasnja Islamska drzava nije i ne moze biti reprezentant islama. To sto oni ruse svjetovnu kulturnu bastinu ne govori nista o teokratiji a pogotovo ne na nacin na koji ti to prikazujes. Teokratija je vladala tim prostorima 1300 godina i vidi divnog cuda, niko nije rusio kulturnu bastinu. Ako nista, imali smo dovoljno vremema da srusimo sve piramide ali eto... Pa i na nasim prostorima je bila islamska teokratija 400 godina i eno stecaka i dan danas. Ocito je epitet oksimoron preuvelican pod lupom islamofobije ispod plasta.

:kiss:
1) oksimoron nije teokratija, već benigna teokratija, "barem prema ateistima" [a ne kažem manjinama, tipa LGBT, politeisti i ostalo].
2) hilafet-aka-welfare state-aka srednjovjekovna švedska, stvar je vise muslimanskih mitomanija nego stvarnosti i o tome je bilo riječi na forumu vise puta. o "neugroženosti ateista" ne bih :D
3) o ispravnosti islama islamske države ne bih ovom prilikom. raspravljanje o tome da li postoji konačni teološki autoritet u islamu - koji određuje šta je ispravno, šta nije je bio predmet vise rasprava, te ti je tamo ukazano na zablude u rezonovanju
4) "imali smo dovoljno vremena da srušimo sve piramide" :shock: lopatom i krampom :D da je bilo dinamita i teške mašinerije, a iste teologije, mogli bi raspravljati :D

puno fula, ali pripisujem to površnom čitanju :kiss:
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#44 Re: Pitanje za ateiste

Post by Leo_alfa »

KatarinaKosaca wrote:Nisam zaokružila odgovor.
Želim živjeti u BIH, u normalnoj državi gdje zakon važi za sve jednako (da ne radbim toliko ofucanu riječ pravna država), gdje se korupcija kažnjiva, a svaki građanin ima jednaku šansu. U državi gdje vjernici trebaju i moraju uživati sva prava bez da ih itko vrijeđa, ali i da jednako poštuju nečiji ateizam i da ga ne identificiraju sa nečim lošim. I vjernici, jednako kao i ateisti moraju shvatiti da dobrih ljudi ima i u konfesiji (deklarativnoj ili ne) i van nje. U takvoj državi.
Bilo bi lijepo kada bi vise ljudi ovo zeljelo.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#45 Re: Pitanje za ateiste

Post by fatamorgana »

Leo_alfa wrote:
KatarinaKosaca wrote:Nisam zaokružila odgovor.
Želim živjeti u BIH, u normalnoj državi gdje zakon važi za sve jednako (da ne radbim toliko ofucanu riječ pravna država), gdje se korupcija kažnjiva, a svaki građanin ima jednaku šansu. U državi gdje vjernici trebaju i moraju uživati sva prava bez da ih itko vrijeđa, ali i da jednako poštuju nečiji ateizam i da ga ne identificiraju sa nečim lošim. I vjernici, jednako kao i ateisti moraju shvatiti da dobrih ljudi ima i u konfesiji (deklarativnoj ili ne) i van nje. U takvoj državi.
Bilo bi lijepo kada bi vise ljudi ovo zeljelo.

Drugim riječima Šve'cka! :wink:
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#46 Re: Pitanje za ateiste

Post by Leo_alfa »

fatamorgana wrote:Drugim riječima Šve'cka! :wink:
Ne mozemo svi tamo, a i kad bi mogli to vise ne bi bilo isto drustvo. Poceli bi i tamo nositi svoje plemenske boje. Ma vec smo ih "urekli" s onom uzrecicom "nemiri u Svedskoj", donji su...
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#47 Re: Pitanje za ateiste

Post by fatamorgana »

Leo_alfa wrote:
fatamorgana wrote:Drugim riječima Šve'cka! :wink:
Ne mozemo svi tamo, a i kad bi mogli to vise ne bi bilo isto drustvo. Poceli bi i tamo nositi svoje plemenske boje. Ma vec smo ih "urekli" s onom uzrecicom "nemiri u Svedskoj", donji su...
Ma neka nama nas! :lol:
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#48 Re: Pitanje za ateiste

Post by Leo_alfa »

fatamorgana wrote:
Leo_alfa wrote:
fatamorgana wrote:Drugim riječima Šve'cka! :wink:
Ne mozemo svi tamo, a i kad bi mogli to vise ne bi bilo isto drustvo. Poceli bi i tamo nositi svoje plemenske boje. Ma vec smo ih "urekli" s onom uzrecicom "nemiri u Svedskoj", donji su...
Ma neka nama nas! :lol:
Tako nam je najbolje :lol:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#49 Re: Pitanje za ateiste

Post by fatamorgana »

Leo_alfa wrote:
fatamorgana wrote:
Ma neka nama nas! :lol:
Tako nam je najbolje :lol:
I nikom nije lepše neg' je nam', samo da je 'vako svaki dan! :serbo:
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#50 Re: Pitanje za ateiste

Post by dustaban »

Na ovo pitanje mi je bilo veoma lako odgovoriti. Religije, to ne moram ponavljati, prezirem ali ipak RESPEKTUJEM katolicanstvo jer je u civilizacijskom smislu najnaprednije, bolje reci najmanje se opire napretku. Uostalom dokaze tome ne trebamo traziti dovoljno je pogledati cinjenice,
Katolicanstvo je religija SISTEMA, za razliku od islama i pravoslavlja koje su citi haos. I bez obzira ma sijaset smjerova i redova, medju kojima su neki i u medjusobnom konfliktu, katolicanstvo ima Vatikan, ima Papu, ima SISTEM.
Te razlike se najbolje vide upravo tamo gdje se religije mijesaju, a to je ovo podrucje. Gdje god je multireligijska sredina, katolicanstvo je vidno naprednije od ostalih. Pa uzmite samo ove KSC-ove, u te skole hrle i nehrvati/nekatolici jer te skole nude objektivno veci kvalitet obrazovanja. Pa onda uzmite humanitarni sektor, korisni su i Merhamet i Dobrotvor ali Caritasu niko politi ne moze.
I konacno, meni kao ateisti je najblize katolicanstvo izmedju ostalog sto su najmanje strogi prema inovjernicima i najvise slicni nama ateistima :mrgreen: . Meni licno najvise imponuje to sto u katolickoj crkvi mozete sresti znatno modernije ("gosposnije" :) ) face nego u pravoslavnoj crkvi i pogotovo u dzamiji...

Da, moj izbor, pod pretpostavkom postavljenom u pitanju, je definitivno katolicka sredina.
Post Reply