Pitanje vezano za studiranje

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
Lippenbekenntnis
Posts: 193
Joined: 08/09/2008 20:50

#1 Pitanje vezano za studiranje

Post by Lippenbekenntnis »

Sta mislite o ponovnom studiranju u 28-oj? Opcenito u "starijoj" dobi se odluciti skroz nesto novo poceti vezano za obrazovanje. Naravno bez idealiziranja i romanticnog pogleda na sve to.
User avatar
Kona__
Posts: 666
Joined: 10/07/2006 13:55

#2 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by Kona__ »

Apsolutno podržavam, pozdravljam, poštujem! I ne mislim da je 28 godina nešto puno (nisam starka kunem se :D )
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#3 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by alica.k »

joj, nisam ti ni ja puno mladja pa studiram. jes da sam ja otpocetka fulala u zivotu i zato sam danas tu gdje jesam (svojom krivicom).
medjutim imam kolege i kolegice koji su i stariji od 28 godina i studiraju sa mnom, jer ranije nisu imali mogucnosti/zelje. i super im ide. ako imas zelju da studiras sad, sto da ne? vjeruj da te ljudi nece cudno gledati i osudjivati, ako te toga strah.
nihil_
Posts: 1334
Joined: 20/12/2011 14:36

#4 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by nihil_ »

Podrzavam svakako, obrazovanje je dobro kad god.

Kod nas je takva situacija da ljudi malo cudno razmisljaju pa postoji ustaljeno misljenje da se poslije srednje mora odmah ici na faks, inace jako glupo razmisljanje. :D
Ljudi ce biti ljudi i govoriti ce svasta al neka te to ne zabrinjava.
samo opleti :thumbup:
User avatar
Lippenbekenntnis
Posts: 193
Joined: 08/09/2008 20:50

#5 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by Lippenbekenntnis »

alica.k wrote:joj, nisam ti ni ja puno mladja pa studiram. jes da sam ja otpocetka fulala u zivotu i zato sam danas tu gdje jesam (svojom krivicom).
medjutim imam kolege i kolegice koji su i stariji od 28 godina i studiraju sa mnom, jer ranije nisu imali mogucnosti/zelje. i super im ide. ako imas zelju da studiras sad, sto da ne? vjeruj da te ljudi nece cudno gledati i osudjivati, ako te toga strah.
nije me direktno strah, ali ipak je nekako cudno. mislim da je problem u tome da, kada se covjek (ja u ovom slucaju) prekasno "pronadje", skonta kako je totalno fulio sa odabirom zvanja. :D
User avatar
Lippenbekenntnis
Posts: 193
Joined: 08/09/2008 20:50

#6 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by Lippenbekenntnis »

Da li neko to iskustvo vec ima iza sebe? :D ne mora biti konkretno vezano za studiranje, moze biti neki biznis ili nesto slicno.
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#7 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by alica.k »

Lippenbekenntnis wrote:
alica.k wrote:joj, nisam ti ni ja puno mladja pa studiram. jes da sam ja otpocetka fulala u zivotu i zato sam danas tu gdje jesam (svojom krivicom).
medjutim imam kolege i kolegice koji su i stariji od 28 godina i studiraju sa mnom, jer ranije nisu imali mogucnosti/zelje. i super im ide. ako imas zelju da studiras sad, sto da ne? vjeruj da te ljudi nece cudno gledati i osudjivati, ako te toga strah.
nije me direktno strah, ali ipak je nekako cudno. mislim da je problem u tome da, kada se covjek (ja u ovom slucaju) prekasno "pronadje", skonta kako je totalno fulio sa odabirom zvanja. :D
da, ja to potpuno razumijem, jer kazem ti, studirala sam medicinu i onda se jedan dan probudila i skontala STA JA TO RADIM? i od tad, ne da se trazim, nego svaki put kad mislim da sam se pronasla, uhvati me opet kriza identiteta. ja za to krivim puno stvari, al u stvari sam najveci krivac ja.
medjutim, drugi ljudi stvarno ne gledaju lose na to :D kao sto ti kazem, ima ih i starijih, i puno starijih da studiraju. komsinica ispod mene koja je starija od moje mame evo zavrsava ekonomiju jer je morala zbog posla imati diplomu.
isto kao i neke od mojih kolega. neki su tu jer to zele, napokon su se nasli. neki su jer moraju.
a drugi, oni sto studiraju "na vrijeme", na to gledaju kao "imas 28 godina? ok, i sta ima jos?"

zapravo ja sam se cudnih reakcija naslusala samo od svoje familije (ne od roditelja, oni su stvarno divni i podrzavaju me u svemu sta ja odlucim, pa i u tom mom lutanju, nego sire i uze familije, amidza, daidza, nana i deda). al nema veze, ja sam s familijom svakako na VI, pa mi ne smeta...
Last edited by alica.k on 01/02/2012 16:15, edited 1 time in total.
nihil_
Posts: 1334
Joined: 20/12/2011 14:36

#8 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by nihil_ »

Lippenbekenntnis wrote:
alica.k wrote:joj, nisam ti ni ja puno mladja pa studiram. jes da sam ja otpocetka fulala u zivotu i zato sam danas tu gdje jesam (svojom krivicom).
medjutim imam kolege i kolegice koji su i stariji od 28 godina i studiraju sa mnom, jer ranije nisu imali mogucnosti/zelje. i super im ide. ako imas zelju da studiras sad, sto da ne? vjeruj da te ljudi nece cudno gledati i osudjivati, ako te toga strah.
nije me direktno strah, ali ipak je nekako cudno. mislim da je problem u tome da, kada se covjek (ja u ovom slucaju) prekasno "pronadje", skonta kako je totalno fulio sa odabirom zvanja. :D
Ne bih se slozio da je prekasno. Vjeruj mi da ima ljudi i sa vise fakulteta koji se nisu pronasli i vjerovatno nikad nece :)
Samo ti svojim putem i et :D
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#9 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by Not My Idea »

Podrzavam :thumbup:
Ako si se pronasla u necemo sto bi te ispunjavalo, samo naprijed.
Sa mnom studira jedna zena koja ima oko 45 godina, treba joj diploma za posao. Normalno funkcionishe, kao i svaki drugi student.
I sama sam upisala jedan fax, gdje se nisam lijepo osjecala i nisam htjela da se tim bavim u zivotu i odustala. Krenula ispocetka na drugom i evo sad privodim kraju, poprilicno sretna i nikad se nisam pokajala.

Sretno sta god odlucis! :)
User avatar
Lippenbekenntnis
Posts: 193
Joined: 08/09/2008 20:50

#10 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by Lippenbekenntnis »

hvala na odgovorima! :)

mislim, vec imam zavrsen faks i kajem se sto nisam vec davno pocela nesto drugo. razlozi su kompleksni, ali ne radi se o tome da sam cijeli zivot u potrazi za samom sobom, vec da je to prvi put. :D

zaista respekt onima koji su na vrijeme skontali i promijenili faks!
nihil_
Posts: 1334
Joined: 20/12/2011 14:36

#11 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by nihil_ »

Lippenbekenntnis wrote:hvala na odgovorima! :)

mislim, vec imam zavrsen faks i kajem se sto nisam vec davno pocela nesto drugo. razlozi su kompleksni, ali ne radi se o tome da sam cijeli zivot u potrazi za samom sobom, vec da je to prvi put. :D

zaista respekt onima koji su na vrijeme skontali i promijenili faks!
Ja sam bio ma jednom pa sam promjenuo i presao na drugi kojeg jos malkice imam :D

U medjuvremenu sam svasta nesto radio, dozivio itd tako da cak mi nekad bude i drago sto odmah nisam zavrsio i poceo raditi. Uglvanom poenta je da svako ima svoj put i jednostavno sta se god desi moralo se desiti, kajanje i zaljenje za prolivenim mlijekom je samo kotraproduktivno i ne vodi nigdje. :D
et mudrosti neke :lol: :lol:
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#12 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by Mis mekinjas »

Ja samo znam da je užasno teško studirati uz rad... :roll:
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#13 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by alica.k »

nihil_ wrote:Ja sam bio ma jednom pa sam promjenuo i presao na drugi kojeg jos malkice imam :D

U medjuvremenu sam svasta nesto radio, dozivio itd tako da cak mi nekad bude i drago sto odmah nisam zavrsio i poceo raditi. Uglvanom poenta je da svako ima svoj put i jednostavno sta se god desi moralo se desiti, kajanje i zaljenje za prolivenim mlijekom je samo kotraproduktivno i ne vodi nigdje. :D
et mudrosti neke :lol: :lol:
:thumbup:

mislim da je najveci problem kod nas sto ti sa 17-18 godina, nezreo, moras odluciti sta zelis da budes u zivotu. poslusas poneki savjet, poneki ne poslusas, pa tako neki ljudi ubodu na prvu, a neki ne. ovi drugi imaju izbor, ili ce sve ispocetka, ili ce preci preko toga i raditi sta su izabrali na pocetku.

sve se svodi na to da li ti sad imas mogucnost, hajmo reci taj "luksuz" da mozes ispocetka studirati.
User avatar
Lippenbekenntnis
Posts: 193
Joined: 08/09/2008 20:50

#14 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by Lippenbekenntnis »

Mis mekinjas wrote:Ja samo znam da je užasno teško studirati uz rad... :roll:
vrlo dobro razumijem.
User avatar
frfi.
Posts: 406
Joined: 05/04/2009 14:56

#15 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by frfi. »

ja imam rodjaka koji ima kcerku 23 godine i koji studira :-D znaci lik je otprilike 60-neko godiste, ja kazem kralj :D treba mu papir za napredovanje u poslu-to mu je motivacija.... :)

jeste da se radi o nekom vise-manje dosta jednostavnom fakultetu, neki menadzment, nesto(ne znam tacno), ali je shega kad mi lik koji je godiste moje mame podje pricati kako mora pisati seminarski rad :-D :-D ili jos bolje, kako je spremao djonove za nekakav ispit gdje nije stigao sve spremiti :lol: :lol:

kada sam rekla jednostavan fakultet-ne zelim podcijeniti nista, vec je laksi u smislu da se ne mora prisustvovati svim predavanjima, da ima dosta toga onlajn, par ispita je samo seminarski rad i to :) i covjek stvarno sve stize, jer mora placati godinu pa mu se ne isplati gubiti istu :)

uglavnom, ako imas zelju/volju i najbitnije-ako imas priliku, obavezno je iskoristi i sretno :-D
User avatar
Lippenbekenntnis
Posts: 193
Joined: 08/09/2008 20:50

#16 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by Lippenbekenntnis »

alica.k wrote:
nihil_ wrote:Ja sam bio ma jednom pa sam promjenuo i presao na drugi kojeg jos malkice imam :D

U medjuvremenu sam svasta nesto radio, dozivio itd tako da cak mi nekad bude i drago sto odmah nisam zavrsio i poceo raditi. Uglvanom poenta je da svako ima svoj put i jednostavno sta se god desi moralo se desiti, kajanje i zaljenje za prolivenim mlijekom je samo kotraproduktivno i ne vodi nigdje. :D
et mudrosti neke :lol: :lol:
:thumbup:

mislim da je najveci problem kod nas sto ti sa 17-18 godina, nezreo, moras odluciti sta zelis da budes u zivotu. poslusas poneki savjet, poneki ne poslusas, pa tako neki ljudi ubodu na prvu, a neki ne. ovi drugi imaju izbor, ili ce sve ispocetka, ili ce preci preko toga i raditi sta su izabrali na pocetku.

sve se svodi na to da li ti sad imas mogucnost, hajmo reci taj "luksuz" da mozes ispocetka studirati.

:thumbup:

luksuz, manje vise. mogu paralelno raditi tako da nisam ovisna, to malo olaksava okolnosti.
User avatar
Entropio
Posts: 7807
Joined: 21/11/2010 21:49

#17 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by Entropio »

Just do it.
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#18 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by Not My Idea »

Olaksavajuca okolnost ti je sto vec imas zavrsen fakultet i posao tako da upisivanjem novog fakulteta mozes samo dobit, izgubit nikako. ;-)
Dee-Dee_13
Posts: 394
Joined: 12/11/2011 21:57

#19 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by Dee-Dee_13 »

Ne postoji niti jedan razlog zasto to ne uciniti :) Jos imas vec zavrsen fakultet, pa ce predhodna iskustva svakako pomoci :) Ja sam na pola fakulteta se odlucila da prekinem isti, jer jednostavno nisam se pronalazila u tome. Otisla 2 godine na program "kulturne razmjene". Putovala, odmarala, zaradila i nesto novaca...Vratila se upisala drugi fax. U prosjeku sam bila 5-7 godina starija od ljudi koji su moja "generacija" na faxu. To sto sam malo starija donijelo mi je mnostvo olaksavajucih okolnosti. Profesori su me nekako uvijek ozbiljnije shvatali i nikad nisu odbijali da razgovaraju sa mnom(sto se nakad znalo maldjim kolegama dogoditi) :)
U svakom slucaju samo naprijed!!! Podrzavam u potpunosti tvoju odluku :thumbup:
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#20 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by kritichar »

covjek od 41 godinu je upisao fakultet kad i ja, zena, djeca, ali covjek je uporan
2006 upisao, mislim da nije jos zavrsio, ali mislim da mu nije puno ni ostalo
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#21 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by miki27A »

Entropio wrote:Just do it.
U potpunosti podrzavam iz par razloga:
1. i ja sam u 28 pocela jos jedan fax (moj je bio nastavak BA, znaci magisterij iz moje oblasti)
2. momak je zavrsio mechanical engineering da bi shvatio da ga to nikad nije zanimalo; okrenuo se i zavrsio medicinu, eno ga sad je resident (ima jos 3 godine da zavrsi to staziranje)
3. dok sam zavrsavala moj master upoznala sam puno ljudi koji su upisali moj fax u kasnim 40, 50, ali i 60-im godinama (jedan pravnik, education science master, ma svi neki iz nigdje veze s mojim studijem polja skontali da bi moj fax im mogao pomoci, da ih zanima i tako i upisali)

Kolegice samo naprijed u ostvarivanju svojih zelja!!!

:thumbup:
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#22 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by ljubav_aha »

Lippenbekenntnis wrote:Sta mislite o ponovnom studiranju u 28-oj? Opcenito u "starijoj" dobi se odluciti skroz nesto novo poceti vezano za obrazovanje. Naravno bez idealiziranja i romanticnog pogleda na sve to.
tri zavrsila,u tri razlicite faze, bez puza tokom skolovanja,a dva sam zavrsila prije vremena :-D
sad guram magisterij :-D
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#23 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by ljubav_aha »

miki27A wrote:
Entropio wrote:Just do it.
U potpunosti podrzavam iz par razloga:
1. i ja sam u 28 pocela jos jedan fax (moj je bio nastavak BA, znaci magisterij iz moje oblasti)
2. momak je zavrsio mechanical engineering da bi shvatio da ga to nikad nije zanimalo; okrenuo se i zavrsio medicinu, eno ga sad je resident (ima jos 3 godine da zavrsi to staziranje)
3. dok sam zavrsavala moj master upoznala sam puno ljudi koji su upisali moj fax u kasnim 40, 50, ali i 60-im godinama (jedan pravnik, education science master, ma svi neki iz nigdje veze s mojim studijem polja skontali da bi moj fax im mogao pomoci, da ih zanima i tako i upisali)

Kolegice samo naprijed u ostvarivanju svojih zelja!!!

:thumbup:
:thumbup:
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#24 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by ljubav_aha »

Mis mekinjas wrote:Ja samo znam da je užasno teško studirati uz rad... :roll:
ovisi o lokaciji :)
User avatar
sposa0408
Posts: 308
Joined: 09/09/2007 10:04
Location: SARAJEVO
Contact:

#25 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by sposa0408 »

Podržavam, samo naprijed...
Ja sam u istoj situaciji, na doskolovavanju sam nakon 5 god pauze zbog posla i niza dr stvari u zivotu...
Prednost mi je to sto u kontaktu sa prof i asistentima stvarno, ozbiljnije me shvataju i imaju drugaciji pristup. Ono... znaju da sam "starija" i zrelija u odnosu na kolege koji su tek upisali fakultet, a mnoge od njih fakultet uopce ne interesuje.
Pojavim se na ispitu i mozda 4-5 puta u toku godine na konsultacijama, vjezbama ili parcijalama. I kad se pojavim, pa cujem komentare kolega mladjih od sebe, bude mi nekako zanimljivo i simpa.. :)
Post Reply