Pitanje u vezi uvoza vina u BiH!!!

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Brunello
Posts: 335
Joined: 06/08/2007 17:05
Location: Papue neue Guineja
Contact:

#1 Pitanje u vezi uvoza vina u BiH!!!

Post by Brunello »

Pozdrav svima!! Nedavnom dvodnevnom posjetom Tuzli i Sarajevu sam umalo nervno kulturni sok dozivjeo!!! O cemu se radi: Ovdje u centralnoj evropi sam samostalni uvoznik i izvoznik svih vrsta vina, znaci od Australije preko Evrope pa do zemalja Juzne Amerike!!! Cijene su naravno razlicite kao i zemlje iz kojih dolaze, godista ne zelim uopste spominjati!!! Kvantitet je naravno isto veliki faktor na tom podneblju!!! Planirajuci nekakvu festicu sa najblizim prijateljima i familijom skontao sam da bi uz to sto ce mo da jedemo najbolje biti doblja kapljica crvenog vina !! Planirao sam sa otprilike 25 ljudi!! Skontao sve , sredio, narucio klopu i reko idem sad vino negdje da kupim. Naravno prosao sam Tuzlu uzduz i poprijeko i jedino moguce mjesto gdje je bio malo bolji izbor je bio Mercator!! Stojeci ispred police sa vinima mi se zamantalo!!!! Nisam mogao da vjerujem, 16 km za flasu vina iz Chile-a, 19 km za flasu vina iz Argentine. Italinjanska, spanska i francuska nisam primjetio u Mercatoru ali sam zato kod nekakvog privatnika koji je u vrhu svoje prodavnice (gdje je najtoplije :? ) imao par francuskih vina po cijeni od 37 km. Mislio sam da sanjam ili reko da nije skrivena kamera!!!! Pa nemogu da vjerujem da je vino toliko skupo!!! Sve te vrste vina koje su u Mercatoru ponudena bila uvozim ja za otprilike 80% jeftinije nego sto je kod nas ponudeno. Znaci uracunavajuci porez, transport(pretezno vodenim putem) , razne carine, alkoholne poreze, MwSt=PDV ja ta ista vina imam jeftinije u ponudi do 70% u jednoj Svicarskoj nego sto jedan Mercator u Tuzli ili u Bosni!!!! Nevjerovatno, pa to je otimacina!!! :x

Zato se sad vama obracam sa molbom ako neko poznaje www ili nekakvo predstavnistvo u BiH gdje se covjek po pitanju uvoza vina u BiH obratiti moze!!! Dosadasnji pokusaji su se uvijek zavrsavali sa amaterskim odgovorima koji nikakve veze sa postavljenim pitanjima nisu imali!!¨

Unaprijed Hvala!!
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#2

Post by pitt »

Vidi sa kutjevom. Oni drmaju na trzistu.
Bajrin najmladji
Posts: 103
Joined: 08/07/2007 18:44
Location: Moje-mjesto-je-Bačevo

#3

Post by Bajrin najmladji »

http://www.poljoprivreda.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=1109&Itemid=63 wrote: Vijeće ministara BiH uređuje domaće tržište vina

Vijeće ministara BiH pripremilo je Prijedlog zakona o vinu, rakiji i drugim proizvodima od grožđa i vina kojim se, po prvi put od osamostaljenja BiH, reguliraju uzgoj vinove loze te proizvodnja i promet svih vrsta vina. U BiH je Hercegovina najznačajniji proizvođač grožđa i vina. Prijedlogom zakona se regulira pitanje zemljopisnog podrijetla, te kontrole imena, oznake i kvalitete vina, a planira se i kategorizacija vina. Proizvodnjom vina ubuduće će se moći baviti samo osobe koje su upisane u registar proizvođača grožđa i vina. Jedan od glavnih uvjeta je da proizvođači grožđa imaju u vlasništvu ili zakupu najmanje pola hektara vinograda na teritoriju BiH. U pojedinim regijama moći će se saditi i proizvoditi vino samo od određenih sorti. Posebna pozornost u zakonu posvećena je ocjenjivanju vina i mošta, gdje važnu ulogu imaju degustatori. Njih imenuje ministar nakon što prođu ispit sposobnosti te poznavanja enologije i propisa o vinogradarstvu i vinarstvu. Konačnu ocjenu o vinu i moštu davat će posebna povjerenstva sastavljena od degustatora. Neće se više moći davati atraktivna imena vinima koja mogu dovesti u zabunu potrošače. Fantastična imena, kako stoji u zakonskom prijedlogu, moći će se koristiti samo u slučaju da je riječ o registriranoj robnoj oznaci. Vino će se moći imenovati određenim osobinama ili danima u godini ako je grožđe brano na određeni datum, odnosno ako je osoba po kojoj se vino naziva povezana s mjestom ili krajem proizvodnje grožđa. Propisane su i oštre novčane kazne za nepoštivanje zakona. Primjerice, za krivotvorenje vina, odnosno povećanje količine mošta i vina dodavanjem alkohola, vode, šećera i drugih dodataka to je 5 tisuća eura, dok je za prodaju vina u neoriginalno zatvorenim bocama kazna do 1500 eura. Izvor: Poslovni dnevnik
Sa pive prešao sam na vino, bijelo, suho, stono, domaće, al' pojma nemam o vinima, cijenama, uvozu/izvozu.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32143
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#4

Post by Bobi »

User avatar
Brunello
Posts: 335
Joined: 06/08/2007 17:05
Location: Papue neue Guineja
Contact:

#5

Post by Brunello »

Hvala Bobi, alipitanje se na Vino odnosi a ne na After Shave :D
U svakom slusaju havala!![/url]
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#6

Post by Eshek »

Brunello,

Kod nas je ta grana jos nerazvijena, te su promet i kolicine puno manje, sto je uzrok vecih trgovackih marzi i cijena. Ako bas mislis nesto ostvariti na tom polju, moras naci nekog da odradi komercijalu za tebe u Bosni, jer to niko drugi nece.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32143
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#7

Post by Bobi »

Brunello wrote:Hvala Bobi, alipitanje se na Vino odnosi a ne na After Shave :D
U svakom slusaju havala!![/url]
Hoces reci da hercegovacka vina ne valjaju...:D...zoomke banuj ga namah... :lol: .
User avatar
Doda37
Posts: 1697
Joined: 29/06/2007 23:11

#8 Re: Pitanje u vezi uvoza vina u BiH!!!

Post by Doda37 »

Brunello wrote:Pozdrav svima!! Nedavnom dvodnevnom posjetom Tuzli i Sarajevu sam umalo nervno kulturni sok dozivjeo!!! O cemu se radi: Ovdje u centralnoj evropi sam samostalni uvoznik i izvoznik svih vrsta vina, znaci od Australije preko Evrope pa do zemalja Juzne Amerike!!! Cijene su naravno razlicite kao i zemlje iz kojih dolaze, godista ne zelim uopste spominjati!!! Kvantitet je naravno isto veliki faktor na tom podneblju!!! Planirajuci nekakvu festicu sa najblizim prijateljima i familijom skontao sam da bi uz to sto ce mo da jedemo najbolje biti doblja kapljica crvenog vina !! Planirao sam sa otprilike 25 ljudi!! Skontao sve , sredio, narucio klopu i reko idem sad vino negdje da kupim. Naravno prosao sam Tuzlu uzduz i poprijeko i jedino moguce mjesto gdje je bio malo bolji izbor je bio Mercator!! Stojeci ispred police sa vinima mi se zamantalo!!!! Nisam mogao da vjerujem, 16 km za flasu vina iz Chile-a, 19 km za flasu vina iz Argentine. Italinjanska, spanska i francuska nisam primjetio u Mercatoru ali sam zato kod nekakvog privatnika koji je u vrhu svoje prodavnice (gdje je najtoplije :? ) imao par francuskih vina po cijeni od 37 km. Mislio sam da sanjam ili reko da nije skrivena kamera!!!! Pa nemogu da vjerujem da je vino toliko skupo!!! Sve te vrste vina koje su u Mercatoru ponudena bila uvozim ja za otprilike 80% jeftinije nego sto je kod nas ponudeno. Znaci uracunavajuci porez, transport(pretezno vodenim putem) , razne carine, alkoholne poreze, MwSt=PDV ja ta ista vina imam jeftinije u ponudi do 70% u jednoj Svicarskoj nego sto jedan Mercator u Tuzli ili u Bosni!!!! Nevjerovatno, pa to je otimacina!!! :x

Zato se sad vama obracam sa molbom ako neko poznaje www ili nekakvo predstavnistvo u BiH gdje se covjek po pitanju uvoza vina u BiH obratiti moze!!! Dosadasnji pokusaji su se uvijek zavrsavali sa amaterskim odgovorima koji nikakve veze sa postavljenim pitanjima nisu imali!!¨

Unaprijed Hvala!!
imas vinske ceste http://www.vinskacesta.ba/

ako budes zaniteresiran, jedan od mojih prijatelja je vinar , pa Vas mogu spojiti
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#9

Post by Bea_Trix »

ijao kako je meni drago sto nam cijene vina u prodavnicama nece biti besmislene :D samo da znas Brunello, navijam za tebe :D:D:D 8-)
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#10

Post by sulesavic »

dawn_upon_dawn wrote:ijao kako je meni drago sto nam cijene vina u prodavnicama nece biti besmislene :D samo da znas Brunello, navijam za tebe :D:D:D 8-)
Ti¹u, sa'æe ovi branioci tradicije da navale

Inaèe, nikako mi nije jasno da fla¹a vina mo¾e biti 2,50 KM. Pa, jbm mi¹a, samo staklo, naljepnica i èep moraju toliko ko¹tati. ©ta je, zapravo, unutra?
Will Nix
Posts: 35
Joined: 12/07/2007 01:34
Location: -=Zenica=-

#11

Post by Will Nix »

sulesavic wrote:
dawn_upon_dawn wrote:ijao kako je meni drago sto nam cijene vina u prodavnicama nece biti besmislene :D samo da znas Brunello, navijam za tebe :D:D:D 8-)
Tišu, sa'će ovi branioci tradicije da navale

Inače, nikako mi nije jasno da flaša vina može biti 2,50 KM. Pa, jbm miša, samo staklo, naljepnica i čep moraju toliko koštati. Šta je, zapravo, unutra?
Sirce :)
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#12 Re: Pitanje u vezi uvoza vina u BiH!!!

Post by homo_sapiens »

Brunello wrote:Pozdrav svima!! Nedavnom dvodnevnom posjetom Tuzli i Sarajevu sam umalo nervno kulturni sok dozivjeo!!! O cemu se radi: Ovdje u centralnoj evropi sam samostalni uvoznik i izvoznik svih vrsta vina, znaci od Australije preko Evrope pa do zemalja Juzne Amerike!!! Cijene su naravno razlicite kao i zemlje iz kojih dolaze, godista ne zelim uopste spominjati!!! Kvantitet je naravno isto veliki faktor na tom podneblju!!! Planirajuci nekakvu festicu sa najblizim prijateljima i familijom skontao sam da bi uz to sto ce mo da jedemo najbolje biti doblja kapljica crvenog vina !! Planirao sam sa otprilike 25 ljudi!! Skontao sve , sredio, narucio klopu i reko idem sad vino negdje da kupim. Naravno prosao sam Tuzlu uzduz i poprijeko i jedino moguce mjesto gdje je bio malo bolji izbor je bio Mercator!! Stojeci ispred police sa vinima mi se zamantalo!!!! Nisam mogao da vjerujem, 16 km za flasu vina iz Chile-a, 19 km za flasu vina iz Argentine. Italinjanska, spanska i francuska nisam primjetio u Mercatoru ali sam zato kod nekakvog privatnika koji je u vrhu svoje prodavnice (gdje je najtoplije :? ) imao par francuskih vina po cijeni od 37 km. Mislio sam da sanjam ili reko da nije skrivena kamera!!!! Pa nemogu da vjerujem da je vino toliko skupo!!! Sve te vrste vina koje su u Mercatoru ponudena bila uvozim ja za otprilike 80% jeftinije nego sto je kod nas ponudeno. Znaci uracunavajuci porez, transport(pretezno vodenim putem) , razne carine, alkoholne poreze, MwSt=PDV ja ta ista vina imam jeftinije u ponudi do 70% u jednoj Svicarskoj nego sto jedan Mercator u Tuzli ili u Bosni!!!! Nevjerovatno, pa to je otimacina!!! :x

Zato se sad vama obracam sa molbom ako neko poznaje www ili nekakvo predstavnistvo u BiH gdje se covjek po pitanju uvoza vina u BiH obratiti moze!!! Dosadasnji pokusaji su se uvijek zavrsavali sa amaterskim odgovorima koji nikakve veze sa postavljenim pitanjima nisu imali!!¨

Unaprijed Hvala!!
Dakle, kako sam ja uspio shvatiti, ti bi "svoja" vina ponudio tržištu BiH, jer smatraš da bi mogao postići nižu cijenu u maloprodaji od one koju si vidio u Mercatoru u Tuzli.
Ja se bavim vanjskotrgovinskim poslovanjem, ali vinima ne.

Ovdje ti dajem općepoznate linkove Uprave za indirektno oporezivanje, na kojim češ naći pripadajuće troškove u BiH kod uvoza vina, bez troškova transporta, troškova inspekcijskih službi i troškova špeditera. Postoje još i nadzorne markice koje se šalju izvozniku, ali objašnjenje imaš na jednom od ponuđenih linkova. Takođe i "carinska garancija" špeditera, koju ne smiješ zanemariti, jer tu se kriju dodatni troškovi.
Nisam mogao naći link za Odluku o određivanju proizvoda za koje se u uvozu plaća posebna taksa (prelevmani), pa ti je djelomično sada ispisujem:

Tar.br. Iznos prelevmana KM:

2204.210010 0,20 KM/lit
2204.210021 0,50 KM/lit
2204.210029 - // -
2204.210030 - // -
2204.210090 - // -
2204.290010 0,20 KM/lit
2204.290021 0,50 KM/lit
2204.290029 - // -
2204.290030 - // -

http://www.uino.gov.ba
http://www.uino.gov.ba/download/Dokumen ... fa_BiH.pdf
http://www.uino.gov.ba/b/Porezi/Akcize.html
http://www.uino.gov.ba/b/Porezi/PDV/index.html

Sada na osnovama ovih informacija o troškovima izradi kalkulaciju i tek tada pokušaj naći ekonomičnost i isplativost uvoza vina u BiH.

U svakom slučaju sam ti na raspolaganju za svaki oblik pomoći.
User avatar
Brunello
Posts: 335
Joined: 06/08/2007 17:05
Location: Papue neue Guineja
Contact:

#13

Post by Brunello »

Najljepsa hvala svima, zahvaljujuci homo-sapienesu sam dosao do zeljenih podataka!!!¨

Hvala lijepa
Post Reply