Pitanje u vezi Bolonje

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#1 Pitanje u vezi Bolonje

Post by klixober »

Po fakultetima u Sarajevu kruze glasine da ce ove godine sve generacije koje studiraju ispred Bolonje biti gurnute naprijed tj. da ce se moci upisati iduca godina i prebaciti svi ispiti koji nisu polozeni.Sigurno ima ovdje bolje upucenih pa bi me zanimalo ima li istine u ovome,ili ce kao i prosle godine biti gurnuta samo jedna generacija koja je direktno ispred Bolonje.
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#2

Post by klixober »

:)
Ice
Posts: 150
Joined: 25/08/2006 11:16

#3

Post by Ice »

Na nekim fakultetima je jos prosle godine bilo tako :)
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#4

Post by klixober »

Ice wrote:Na nekim fakultetima je jos prosle godine bilo tako :)
Na svim fakultetima je prosle godine gurnuta naprijed generacije ispred Bolonje,ali izgleda da ce ove godine biti gurnute naprijed sve generacije ispred Bolonje.Tako se prica.Nadam se da neko ima vise informacija :)
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#5

Post by MUNAFIK »

Kod mene na faxu je bilo tako, generaciju koja je bila ispred bolonje su gurnuli naprijed, to je bila generacija koja je isla na 2 godinu, Ove godine bolonja stize i one koji su 3 godina, pa najvjerovatnije ce se uraditi isto, dakle sve ih pustiti u 4 godinu. Lakse je to uraditi nego organizovati nastavu u 3 godini i za bolonjce i za studente po starom sistemu!
Sad koliko je to uredu to je druga prica... al to naravno otvara nove mogucnosti za uzimanje love od studenata...
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#6

Post by klixober »

Mislim da je u svakom slucaju dobro jer studenti na taj nacin ne gube godinu nego mogu normalno nastaviti studirati i slusati predmete na iducoj godini i polagati predmete koje nisu polozili.
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#7

Post by Pooll »

komeba wrote:Mislim da je u svakom slucaju dobro jer studenti na taj nacin ne gube godinu nego mogu normalno nastaviti studirati i slusati predmete na iducoj godini i polagati predmete koje nisu polozili.
Jeste.. ali sve ima svoju cijenu! Svaki ispit do uslova placas 100 km jednokratno.. zato je bolje dati redovno uslov...
Ja sam tako izletio 300 KM-ova... :(

Posto se npr. na filozofskom f. jos 1 generacija skoluje po starom programu, sljedece akademske godine svi koji su odslusali III godinu idu na IV bez obzira na ispite... jer 2008/2009 nece biti vise nastave za IV godinu...

Svi koji su upisali po starom programu a obnavljaju I, II godinu morat ce po bolonji... valjda...
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#8

Post by klixober »

Pooll wrote:
komeba wrote:Mislim da je u svakom slucaju dobro jer studenti na taj nacin ne gube godinu nego mogu normalno nastaviti studirati i slusati predmete na iducoj godini i polagati predmete koje nisu polozili.
Jeste.. ali sve ima svoju cijenu! Svaki ispit do uslova placas 100 km jednokratno.. zato je bolje dati redovno uslov...
Ja sam tako izletio 300 KM-ova... :(

Posto se npr. na filozofskom f. jos 1 generacija skoluje po starom programu, sljedece akademske godine svi koji su odslusali III godinu idu na IV bez obzira na ispite... jer 2008/2009 nece biti vise nastave za IV godinu...

Svi koji su upisali po starom programu a obnavljaju I, II godinu morat ce po bolonji... valjda...
Mislim da se Bolonja mora krenuti od pocetka i da se ne moze upasti na 2. ili 3. godini na taj nacin studiranja.Prica se da ce ove godine sve generacije na svim fakultetima biti gurnute naprijed da ih ne stigne Bolonja.Mislim da je to ipak odlicno jer za studente koji obnavljaju godinu skuplje je izgubiti godinu nego platiti po ispitu 100KM da upises i slusas iducu godinu.
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#9

Post by Pooll »

komeba wrote:
Pooll wrote:
komeba wrote:Mislim da je u svakom slucaju dobro jer studenti na taj nacin ne gube godinu nego mogu normalno nastaviti studirati i slusati predmete na iducoj godini i polagati predmete koje nisu polozili.
Jeste.. ali sve ima svoju cijenu! Svaki ispit do uslova placas 100 km jednokratno.. zato je bolje dati redovno uslov...
Ja sam tako izletio 300 KM-ova... :(

Posto se npr. na filozofskom f. jos 1 generacija skoluje po starom programu, sljedece akademske godine svi koji su odslusali III godinu idu na IV bez obzira na ispite... jer 2008/2009 nece biti vise nastave za IV godinu...

Svi koji su upisali po starom programu a obnavljaju I, II godinu morat ce po bolonji... valjda...
Mislim da se Bolonja mora krenuti od pocetka i da se ne moze upasti na 2. ili 3. godini na taj nacin studiranja.Prica se da ce ove godine sve generacije na svim fakultetima biti gurnute naprijed da ih ne stigne Bolonja.Mislim da je to ipak odlicno jer za studente koji obnavljaju godinu skuplje je izgubiti godinu nego platiti po ispitu 100KM da upises i slusas iducu godinu.
Pa naravno, ja sam to isto uradio... nisam dao uslov za IV, a upisao sam se... sad sam apsolvent pa polako... inace bi tek sad sa ovom zadnjom generacijom slusao IV godinu...
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#10

Post by klixober »

Haj ako neko ima vise informacija,a ima sigurno jer citaju ovaj forum i asistenti i profesori,mozete ostaviti anoniman komentar :D
Da se ne brinem za uslov :D
Hendrix
Posts: 4110
Joined: 27/02/2004 00:00

#11

Post by Hendrix »

I na kraju ćemo imati milion apsolvenata :x
Gledam kod mene raja već lagano i prestaje na rokove izlazit jer će ih pustit , a ja sam ko kreten uslove ganjo i stresove proživljavo svaki septembar da bi na kraju sve pustili , još jedan način bosanskog studiranja , ako si sretan i u pravoj generaciji odslušaćeš studij u roku a da uslova nisi dao :roll:
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#12

Post by klixober »

Hendrix wrote:I na kraju ćemo imati milion apsolvenata :x
Gledam kod mene raja već lagano i prestaje na rokove izlazit jer će ih pustit , a ja sam ko kreten uslove ganjo i stresove proživljavo svaki septembar da bi na kraju sve pustili , još jedan način bosanskog studiranja , ako si sretan i u pravoj generaciji odslušaćeš studij u roku a da uslova nisi dao :roll:
Jedina prednost sto ce nas pustiti je sto se moze odslusati u roku,ali svejedno se moraju svi ispiti kad-tad tako da i nije velika razlika.
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#13

Post by Pooll »

Hendrix wrote:I na kraju ćemo imati milion apsolvenata :x
Gledam kod mene raja već lagano i prestaje na rokove izlazit jer će ih pustit , a ja sam ko kreten uslove ganjo i stresove proživljavo svaki septembar da bi na kraju sve pustili , još jedan način bosanskog studiranja , ako si sretan i u pravoj generaciji odslušaćeš studij u roku a da uslova nisi dao :roll:
Pa ja sam se vec bio halalio da cu obnoviti III godinu.. kad rekose.. mozes uslovno na IV... Ispade sad nikad uslova nisam dao :(
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#14

Post by klixober »

Pooll wrote:
Hendrix wrote:I na kraju ćemo imati milion apsolvenata :x
Gledam kod mene raja već lagano i prestaje na rokove izlazit jer će ih pustit , a ja sam ko kreten uslove ganjo i stresove proživljavo svaki septembar da bi na kraju sve pustili , još jedan način bosanskog studiranja , ako si sretan i u pravoj generaciji odslušaćeš studij u roku a da uslova nisi dao :roll:
Pa ja sam se vec bio halalio da cu obnoviti III godinu.. kad rekose.. mozes uslovno na IV... Ispade sad nikad uslova nisam dao :(
A je li tebe stigla Bolonja na 3. godini,ili je stigla 2. godinu ali su vas sve prebacili na iducu?
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#15

Post by Pooll »

Mene jos nije stigla Bolonja...

Ja sam sad ovu skolsku godinu odslusao IV... a bolonjci su sada odslusali II godinu... iduce su treca a po starom programu su IV godina.. i onda nema vise IV godine... bla bla... :)
User avatar
Lady Saray
Posts: 1237
Joined: 13/05/2005 13:53
Location: Sarajevo

#16

Post by Lady Saray »

joj to prebacivanje je uzas, na mom faxu (fsk), ima ljudi koji ce sad na 5. a nemaju cistu 2. diplomirat ce za 4 godine dok sve to zivo ispolaze... dok recimo s 3. po bolonji se na 4. ne smije ni jedan predmet prenijeti... znaci 2 prenijeta iz druge + 10 novih predmeta iz 3. = 12 ispita za "uslov" za cetvrtu.... to fakat nije fer... ok stari/novi plan sve to stoji ali sto onda ne bi pustili i 3. god bolonjce da odslusaju 4. pa nek onda cisti kako ko zna... ali jok, dok je god nasem prodekanu odgovor na sve moguce probleme "ispisi se, nije fakultet za tebe" nece biti hajra
bianconero
Posts: 126
Joined: 04/02/2007 01:59

#17 Re: Pitanje u vezi Bolonje

Post by bianconero »

komeba wrote:Po fakultetima u Sarajevu kruze glasine da ce ove godine sve generacije koje studiraju ispred Bolonje biti gurnute naprijed tj. da ce se moci upisati iduca godina i prebaciti svi ispiti koji nisu polozeni.Sigurno ima ovdje bolje upucenih pa bi me zanimalo ima li istine u ovome,ili ce kao i prosle godine biti gurnuta samo jedna generacija koja je direktno ispred Bolonje.
pa na kojem si ti fakultetu?
zar nije bolonja uvedena na svim fakultetima?
hoce li se to nesto mijenat kako je prihvacen ovaj zakon o obrazovanju?
Hendrix
Posts: 4110
Joined: 27/02/2004 00:00

#18

Post by Hendrix »

Mislim da ovo nije fer prema ljudima koji još studiraju a kače ih "jebačka" pravila.Lako je hvalit se okolo da si apsolvent a niko te i ne pita kako dođe do tog statusa a drugo je kada govoriš obnavljam recimo 3. godinu.
Prvo da završe svi koji pošteno uslove daju pa onda puštajte kad nas ne bude jer ovako mi dođe da popizdim skroz.
Evo primjer , ljude puštaju iz godine u godinu bezveze a ja ne mogu uzeti diplomski jer imam 1 ispit položit još i kako stvari stoje moram do septembra čekat samo zbog ove gluposti , jer je to po pravilniku fakulteta građevinskogi.Ili čak imaju rokovi do kada možeš uzeti , zadnji je bio u aprilu i poslije toga do septembra nema više diplomskih.Ovo je sranje i ne mogu da vjerujem kako se nekome može progledati kroz prste da te puste bez uslova a nekom ne može.
User avatar
Bl_ManiaC
Posts: 185
Joined: 14/02/2007 20:26
Location: zgrada u blizini mjesta odakle polecu avioni

#19 Re: Pitanje u vezi Bolonje

Post by Bl_ManiaC »

bianconero wrote:
komeba wrote:Po fakultetima u Sarajevu kruze glasine da ce ove godine sve generacije koje studiraju ispred Bolonje biti gurnute naprijed tj. da ce se moci upisati iduca godina i prebaciti svi ispiti koji nisu polozeni.Sigurno ima ovdje bolje upucenih pa bi me zanimalo ima li istine u ovome,ili ce kao i prosle godine biti gurnuta samo jedna generacija koja je direktno ispred Bolonje.
pa na kojem si ti fakultetu?
zar nije bolonja uvedena na svim fakultetima?
hoce li se to nesto mijenat kako je prihvacen ovaj zakon o obrazovanju?
Hoce,bit ce skuplje studiranje,svaki ispit i to.Nista novo u nasoj lijepoj BIH.A studiranje ce valjda biti lakse,ali mozda ostane ovako.BOLONJA :x
amarce
Posts: 192
Joined: 02/09/2006 00:31

#20

Post by amarce »

Recimo ovako.
sad si na trecoj godini i preneses recimo 3 premeta=300KM.
Na cetvrtoj godini imas jos recimo dodatnih 10 predmeta.Nek polozis ova tri iz trece i jos jedno 2-3 iz cetvrte i ostane ti 7-8 nepolozenih=700-800KM.Posto sam ja na Gradevini a nama je fax 5 godina u petoj bi trebao jedno platiti 1500KM.Al da zaokruzimo na 2000KM.
Skuplja pita neg tepsija
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#21

Post by klixober »

Kako je na elektrotehnici i gradevini? Hoce li se sve generacije gurnuti naprijed?
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#22

Post by Pooll »

Hendrix wrote:Mislim da ovo nije fer prema ljudima koji još studiraju a kače ih "jebačka" pravila.Lako je hvalit se okolo da si apsolvent a niko te i ne pita kako dođe do tog statusa a drugo je kada govoriš obnavljam recimo 3. godinu.
Ne znam cemu se ikome hvalit... ne studiram ni za koga vec radi sebe...
Ja sve "nezasluzeno" prenesene ispite cu poloziti prije ili kasnije...
U sustini, ljudi i koji su izabrali da "posteno" obnove III godinu (a ja znam sta znaci obnavljati godinu, nabralo ih se nazalost :( ) ove godine moraju htjeli- ili ne odslusati IV godinu jer je KRAJ... od 2008/2009 ne postoji IV godina...
amarce
Posts: 192
Joined: 02/09/2006 00:31

#23

Post by amarce »

komeba wrote:Kako je na elektrotehnici i gradevini? Hoce li se sve generacije gurnuti naprijed?
ja sam na gradevini.svi pricaju kao da idemo naprijed al nista zvanicno
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#24

Post by klixober »

amarce wrote:
komeba wrote:Kako je na elektrotehnici i gradevini? Hoce li se sve generacije gurnuti naprijed?
ja sam na gradevini.svi pricaju kao da idemo naprijed al nista zvanicno
ja sam na etf,a kazu da ce nam biti kao na gradevini.Jesu vam rekli da svi idete naprijed ili samo jedna generacija ispred bolonje? meni je logicno da sve generacije mogu slusati iducu godinu jer ako obnovim svejedno ce me iducu godinu gurnuti naprijed cak i ako ne polozim nista vise nego sada,tako da bi to znacilo samo gubljenje godine,a svede se na isto.
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#25

Post by Pooll »

Ma ne! STOP Upisivanju bez zasluzenog uslova! Proradit ce vam savjest, kao meni... posebno kad vam forumasi otvore oci :wink: :wink: :wink:
Post Reply