Pitanje

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
star_wars_86
Posts: 4
Joined: 17/06/2009 18:38

#1 Pitanje

Post by star_wars_86 »

Pocetnik sam u svijetu muzike. Uzeo sam nedavno el. gitaru za koju mi rekose da je "otkljucana". Moze li mi neko objasniti znacenje toga, prednosti i nedostatke?
User avatar
Mr.Smog
Posts: 45
Joined: 05/05/2009 20:53
Location: Sarajevo

#2 Re: Pitanje

Post by Mr.Smog »

star_wars_86 wrote:Pocetnik sam u svijetu muzike. Uzeo sam nedavno el. gitaru za koju mi rekose da je "otkljucana". Moze li mi neko objasniti znacenje toga, prednosti i nedostatke?
waljda to znaci da mozes poceti svirati :P ...jer kad je kuca otkljucana mozes uci u nju...:D waljda ces shvatit sha hocu dda ti kazem :D
User avatar
Ateista
Posts: 46583
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#3 Re: Pitanje

Post by Ateista »

star_wars_86 wrote:Pocetnik sam u svijetu muzike. Uzeo sam nedavno el. gitaru za koju mi rekose da je "otkljucana". Moze li mi neko objasniti znacenje toga, prednosti i nedostatke?
Iskreno govoreci, nikad cuo da gitara moze biti "otkljucana".

Eventualno, ako ima stopere koji sprijecavaju rastimavanje, mozda su oni "otkljucani", ali nisam siguran.

Daj malo vise podataka o gitari pa mozda i odgonetnemo sta to znaci?
User avatar
terapija
Posts: 1319
Joined: 17/06/2005 11:24
Location: Sarajvo

#4 Re: Pitanje

Post by terapija »

Imas gitare sa tzv. "locking nut" ili "locking tuners" dijelovima. Tako "zakljucas" zice, pa se gitara time teze rastima, pogotovo ako puno sviras savijene note (string bending) ili ako koristis whammy bar rucicu.

A za "otkljucanu" gitaru prvi put cujem. Mozda to znaci bez ovih gore pomenutih dijelova...

Evo primjer sa "zakljucanom" kobilicom: (locking nut)
Image

I primjer sa obicnom:
Image
Post Reply