Pitanje o Wordpressu

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#1 Pitanje o Wordpressu

Post by Radio Sarajevo »

Poštovanje svima.

Želim napraviti nekoliko stranica koje će se baviti raznim stvarima, od online prodaje, do novinarskih i video servisa, gdje bismo objavljivali razne stvari. Uglavnom bismo radili na engleskom i njemačkom, pa očekujem veliku posjetu. Projekat je još u nultoj fazi, tako da se raspitujem na svim mogućim stranama.

Eh sad.. Našao sam ove cijene na Wordpressu, i čine mi se prihvatljivim http://store.wordpress.com/plans/ . Međutim, da li je moguće da je baš sve uključeno u samo 240 eura? Ovdje piše neograničeni video klipovi, neograničen bandwidth, itd., ali mi je i dalje malo sumnjivo. Da li je ovo znači da ću moći imati 100.000 posjeta mjesečno bez ikakvih problema?

Da li su ovdje podržane i email adrese, ili to moram baška srediti?

Nisam neki poznavalac, pa zato pitam svugdje, da bih rizik sveo na minimum.

Hvala unaprijed.
Last edited by Radio Sarajevo on 08/01/2015 22:44, edited 1 time in total.
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#2 Re: Wordpress

Post by Radio Sarajevo »

E jebem mu miša, pa zar niko da popriča o Wordpressu??? :shock: :shock: :shock:
User avatar
gentoo
Posts: 3299
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#3 Re: Pitanje o Wordpressu

Post by gentoo »

Poslao sam ti privatnu poruku, mozda mogu pomoci.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#4 Re: Pitanje o Wordpressu

Post by seoBIH »

Za 240€ mozes dobiti jebeno dobar dedicated server. Ne uzimaj nista od nashih resselera sa balkana :)

Evo ti primjer, digitalocean.com :)
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#5 Re: Pitanje o Wordpressu

Post by Radio Sarajevo »

seoBIH wrote:Za 240€ mozes dobiti jebeno dobar dedicated server. Ne uzimaj nista od nashih resselera sa balkana :)

Evo ti primjer, digitalocean.com :)
Nisam baš siguran da znam o čemu se radi "kad kažeš dedicated server", i ne bih kupovao ništa na Balkanu. Dakle, odeš na stranicu Wordpress.com i kupiš paket od 240€, tamo piše da je sve neograničeno :).
underground
Posts: 379
Joined: 12/07/2006 00:29

#6 Re: Pitanje o Wordpressu

Post by underground »

Nista nije neograniceno kada je hosting u pitanju, sve ima svoj kapacitet i maksimum. 'Neograniceno' je samo dobar marketinski trik.
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#7 Re: Pitanje o Wordpressu

Post by Radio Sarajevo »

underground wrote:Nista nije neograniceno kada je hosting u pitanju, sve ima svoj kapacitet i maksimum. 'Neograniceno' je samo dobar marketinski trik.
Pa dobro, zato i pitam, jer sam se znao opeći. Šta ovo "neograničeno" podrazumijeva onda? :D
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#8 Re: Pitanje o Wordpressu

Post by Radio Sarajevo »

gentoo wrote:Poslao sam ti privatnu poruku, mozda mogu pomoci.
Evo odgovorio sam, hvala ti :)
underground
Posts: 379
Joined: 12/07/2006 00:29

#9 Re: Pitanje o Wordpressu

Post by underground »

A zasto jednostavno ne potrazis hosting na nekom drugom mjestu gdje je puno povoljnije? :D

Imas more ovih hosting provajdera, jos dobijes i cPanel i sve ostalo

P. S. I zasto ganjas 'neograniceno'? Svakako vise od par GB prostora ne mozes iskoristiti i isto toliko prometa osim ako nisi vlasnik klixa :D
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#10 Re: Pitanje o Wordpressu

Post by seoBIH »

Neograničeno se plaća u hiljadama dolara. Evo npr sajt kao što je blic.rs ne prolazi ispod 10.000KM mjesečno za servere.

Ti ipak mozes proci i ispod 100€ ako nadjes dobar server i imas optimizovan sajt. Worpdress hosting nije nešto posebno.
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#11 Re: Pitanje o Wordpressu

Post by Radio Sarajevo »

underground wrote:A zasto jednostavno ne potrazis hosting na nekom drugom mjestu gdje je puno povoljnije? :D

Imas more ovih hosting provajdera, jos dobijes i cPanel i sve ostalo

P. S. I zasto ganjas 'neograniceno'? Svakako vise od par GB prostora ne mozes iskoristiti i isto toliko prometa osim ako nisi vlasnik klixa :D
Wordpress mi je dobar jer ne želim angažovati programera svake hefte kad nešto zapne. Imali smo već takvo iskustvo, i s programerima sam prilično na vi, tako da želim da amateri mogu da se bakću sa člancima koji će biti objavljivani. Objavljivaćemo na engleskom i njemačkom, tako da će posjeta biti veća nego što je to u balkanskim okvirima, i pucamo na veliku posjetu u roku od dvije - tri godine. Možda ne kao Klix, ali težićemo nekom velikom broju.
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#12 Re: Pitanje o Wordpressu

Post by Radio Sarajevo »

seoBIH wrote:Neograničeno se plaća u hiljadama dolara. Evo npr sajt kao što je blic.rs ne prolazi ispod 10.000KM mjesečno za servere.

Ti ipak mozes proci i ispod 100€ ako nadjes dobar server i imas optimizovan sajt. Worpdress hosting nije nešto posebno.
Pa računaj da nemamo programera u organizaciji i da ga ne možemo plaćati, zbog toga nam treba sigurna varijanta, ljepota i originalnost su manje bitni :).

Zašto oni plaćaju 10.000 KM za servere?
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#13 Re: Pitanje o Wordpressu

Post by seoBIH »

Ako ces nesto ozbiljno, prvo se informisi koliko i šta ti treba, da te neko ne izlevati. Wordpress mozes instalirati na SVAKOM HOSTINGU, a ne samo na oficijalnoj stranici wordpressa. Placaju zbog posjecenosti :)
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#14 Re: Pitanje o Wordpressu

Post by Radio Sarajevo »

seoBIH wrote:Ako ces nesto ozbiljno, prvo se informisi koliko i šta ti treba, da te neko ne izlevati. Wordpress mozes instalirati na SVAKOM HOSTINGU, a ne samo na oficijalnoj stranici wordpressa. Placaju zbog posjecenosti :)
Pa dobro, znači li to da ovdje Wordpress laže, tj. da ako imaš posjećenost koju ima Blic, moraš platiti još nešto? :)
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#15 Re: Pitanje o Wordpressu

Post by seoBIH »

Pa sta mislis? Pogledaj neke jace sajtove koji koriste WP a nisu hostani na wordpressovim serverima, a placaju vise para. Zar mislis da blic ne bi uzeo server kod wordpressa i placao manje?

Reci mi koliku posjetu ocekujes? Server ispod 100$ moze podnijeti preko 500.000 dnevnih posjeta bez nekih vecih optimiziacija.

Pa ja sam koristio digitalocean server i za 20$ imao preko 80.000 posjeta dnevno (u istom trenutko od preko 2.000 ljudi) bez ikakvoh problrma.
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#16 Re: Pitanje o Wordpressu

Post by Radio Sarajevo »

seoBIH wrote:Pa sta mislis? Pogledaj neke jace sajtove koji koriste WP a nisu hostani na wordpressovim serverima, a placaju vise para. Zar mislis da blic ne bi uzeo server kod wordpressa i placao manje?

Reci mi koliku posjetu ocekujes? Server ispod 100$ moze podnijeti preko 500.000 dnevnih posjeta bez nekih vecih optimiziacija.

Pa ja sam koristio digitalocean server i za 20$ imao preko 80.000 posjeta dnevno (u istom trenutko od preko 2.000 ljudi) bez ikakvoh problrma.
Hoćeš reći da Blic ima više od 500.000 posjeta dnevno?

Hm, možda i ima, ja fakat ne znam. Ako plaćaju 60.000€ godišnje, u odnosu na ovih 240€, onda valjda imaju milione i milione posjeta, a to je nemoguće. Fakat ne razumijem. Jesam laik u ovome, ali brojevi mi se ne slažu.

Gdje mogu uzeti hosting za ispod 100$ za 500.000 dnevnih posjeta?
cyberSECURITY
Posts: 5
Joined: 19/03/2015 18:47

#17 Re: Pitanje o Wordpressu

Post by cyberSECURITY »

Evo ovdje pogledaj cijene hostinga ja kod njih kupujem www.gow.ba
User avatar
samaran
Posts: 116
Joined: 20/01/2011 08:18

#18 Re: Pitanje o Wordpressu

Post by samaran »

Nevezano za hosting, kakav je vas stav o wix.com?
savsvoj
Posts: 512
Joined: 13/01/2009 17:55

#19 Re: Pitanje o Wordpressu

Post by savsvoj »

Radio Sarajevo wrote:
seoBIH wrote:Ako ces nesto ozbiljno, prvo se informisi koliko i šta ti treba, da te neko ne izlevati. Wordpress mozes instalirati na SVAKOM HOSTINGU, a ne samo na oficijalnoj stranici wordpressa. Placaju zbog posjecenosti :)
Pa dobro, znači li to da ovdje Wordpress laže, tj. da ako imaš posjećenost koju ima Blic, moraš platiti još nešto? :)
Ne laže wordpress ali 500.000 posjeta na tvom situ bi ubili njihov hosting. Ne brini se ti odma za dedicated server i ta cuda daleko si od 500.000 posjeta. Tebi treba shared hosting i da instaliras wordpress sam na njega, vecina sad servera ima i automatsku instalaciju za wordpress. Posto planiras na dva jezika najbolje ti je da uzmes neki plugin poput WPML-a za vise jezicne site-ove. Sto se tice developera trebat ce ti prije ili kasnije ako nista za optimizacije site-a ako te krene.
Post Reply