Pitanje o naplati štete

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
p0ltergeist
Posts: 25
Joined: 13/07/2011 18:18

#1 Pitanje o naplati štete

Post by p0ltergeist »

Pozdrav ekipa,

Danas sam iz Sarajeva putovao za Doboj. U Zenici sam vozio iza kamiona, te mi je naletio kamen i razbio prednju šajbu. Nisam siguran da li je sa kamiona ili ispod točkova. Za svaki slučaj sam upisao tablice kamiona, zvao policiju, ljudi su korektno odradili svoj posao i napravili zapisnik. U mom osiguranju (BSO) mi rekoše da ne mogu naplatiti štetu od osiguranja ukoliko nisam platio i osiguranje stakala na autu (nisam, a plaća se dodatno, nisam niti znao da mogu i stakla dodatno osigurati).
Ono što mene zanima je da li mogu naplatiti štetu koja je prouzrokovana? Po riječima kolege koji je upućen u situaciju, dodatno osiguranje stakala je "kasko za stakla" i to mi ne treba. Ovo što se meni desilo se tretira kao udes. Kriv je ili kamion zbog nečiste platforme ili onaj ko je zadužen za održavanje ceste. Mislim, otkud ogroman kamen na cesti? Da li ću morati angažovati advokata?

Ukoliko se neko sreo sa sličnom situacijom i zna kako bih mogao riješiti problem molim za info.

Hvala puno i lijep pozdrav.
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#2 Re: Pitanje o naplati štete

Post by ibi »

Nisi ni osigurao stakle, neces moci ni naplatiti.

A ko je garant da ti je kamen podletio od tog kamiona, odnosno mogao je biti bilo koji broj reg oznaka.
p0ltergeist
Posts: 25
Joined: 13/07/2011 18:18

#3 Re: Pitanje o naplati štete

Post by p0ltergeist »

Da ne detaljišemo puno, ako si pravnik molim te za savjet, ako nisi, hvala na pokušaju. Naslišao sam se previše ovih "ja mislim... ALI..." Treba mi savjet stručne osobe ili nekoga kome se desilo. Hvala.
User avatar
Edin H.
Posts: 46898
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#4 Re: Pitanje o naplati štete

Post by Edin H. »

ibi wrote:Nisi ni osigurao stakle, neces moci ni naplatiti.

A ko je garant da ti je kamen podletio od tog kamiona, odnosno mogao je biti bilo koji broj reg oznaka.
Ima ljudi voze auto, a nemaju kamere :shock:
User avatar
ovajonaj
Posts: 428
Joined: 01/02/2008 11:44
Location: Bihac

#5 Re: Pitanje o naplati štete

Post by ovajonaj »

To nema veze sa osiguranjem stakala... Osiguranje od loma stakala je da ti sebi osiguras stakla od bilo koga ili bilo cega. Tipa lik ti razbije staklo pd 100km da ukrade nesto iz auta. Onda ti odes u svoje osiguranje i naplatis se. Znaci kao kasko ali samo za stakla. A sto se tice tvog slucaja naravno da mozes naplatiti stetu ali ako znas ko je pricinio stetu.
Jer njegovo osiguranje placa stetu.
Ali ako njegovo osiguranje odbije platiti onda ce ti biti problem dokazivati se po sudu da ti je bas on razbio staklo...
Ali pokusaj mozda upali..
p0ltergeist
Posts: 25
Joined: 13/07/2011 18:18

#6 Re: Pitanje o naplati štete

Post by p0ltergeist »

Tako sam i mislio. Hvala puno.
maxim2000
Posts: 193
Joined: 05/01/2008 18:30
Location: sARAJEVO

#7 Re: Pitanje o naplati štete

Post by maxim2000 »

Pozdrav,

U skladu sa zakonom imas pravo na naknadu stete i to od kompanije koja je zaduzena za odrzavanje puteva na toj dionici.

Ako ti trebaju detalji javi se.

Pozdrav
emmir1
Posts: 4482
Joined: 07/06/2013 15:28

#8 Re: Pitanje o naplati štete

Post by emmir1 »

Moj prijatelj je imao isti slučaj.

Na sudu je evo godinu dana, vozač kamiona dobio kaznu 800 km i to je to
Post Reply