Pitanje muslimanima

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25782
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#76 Re: Pitanje muslimanima

Post by BHF_Manijak »

Zarathustra wrote: To sto si pomenuo mogu biti dokazi deizma, tj. vjerovanje u nekog boga stvoritelja, iako se i toj tvrdnji moze naci dosta zamjerki. Da bi to bio dokaz za ispravnost islama, morao bi mi pokazati kako od toga dolazis to tvrdnje da je Kur'an bozija objava i da je Muhammed njegov poslanik. Taj isti argument koriste i katolici, i pravoslavci i zidovi.

Ja licno vjerujem samo u ono sto je dokazivo.
E jedan li si ti...Na takvim razmisljanjima kao tvojim zasniva se upravo debilno npr americko pravo puno rupa, razmisljanje ti je tolio plitko da bi mu i lokva pozavidila, dakle neko ubije covjeka i sud ne dokaze krivnju, po tebi taj covjek nije kriv, nije dokazivo...Kakvo bolesno razmisljanje! :roll: A tek zamisli da je neko tvoj u pitanju...
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25782
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#77 Re: Pitanje muslimanima

Post by BHF_Manijak »

Zlata M. wrote:
psydelija wrote:
kao prvo, tema je provokativnog a ne edukativnog karaktera, i zato treba pod katanac!
:-)
Nidje veze ! :-) Al' stvarno !


@Zarathustra, tvoj sudbinski put ( :mrgreen: :wink: ) te doveo ovamo, da malo zamijenis @ljubav_aha.
(pozdrav ti, sunchice mala ... mislim, ako citas ... :) )
E blago li nama ako zamjeni Ljubav_aha... :lol: :roll: :run: Zlati odgovara jer razmislja isto ko i ona... :mrgreen: :wink:
User avatar
cartman
Posts: 1106
Joined: 02/12/2004 13:31

#78 Re: Pitanje muslimanima

Post by cartman »

oj odgovora, da te bog dragi sacuva
Zarathustra
Posts: 39
Joined: 10/03/2011 18:36

#79 Re: Pitanje muslimanima

Post by Zarathustra »

BHF_Manijak wrote:
Zarathustra wrote: To sto si pomenuo mogu biti dokazi deizma, tj. vjerovanje u nekog boga stvoritelja, iako se i toj tvrdnji moze naci dosta zamjerki. Da bi to bio dokaz za ispravnost islama, morao bi mi pokazati kako od toga dolazis to tvrdnje da je Kur'an bozija objava i da je Muhammed njegov poslanik. Taj isti argument koriste i katolici, i pravoslavci i zidovi.

Ja licno vjerujem samo u ono sto je dokazivo.
E jedan li si ti...Na takvim razmisljanjima kao tvojim zasniva se upravo debilno npr americko pravo puno rupa, razmisljanje ti je tolio plitko da bi mu i lokva pozavidila, dakle neko ubije covjeka i sud ne dokaze krivnju, po tebi taj covjek nije kriv, nije dokazivo...Kakvo bolesno razmisljanje! :roll: A tek zamisli da je neko tvoj u pitanju...
Da vidim da li sam te dobro shvatio. Pretpostavimo da Fahro ima kcerku koja zatrudni. Znaci li to da dileme prestaju kada Fahrina mala kaze svom babi da je Hare otac?
User avatar
dedi
Posts: 85
Joined: 05/03/2002 00:00
Location: sarajevo

#80 Re: Pitanje muslimanima

Post by dedi »

Evo da ja javim mada nevolim o religiji raspravljat možda ti dam par odgovora koji će te usrećit.
Prvo pitas šta je vjera to je za svakoga drugo nema univerzalnog odgovora za svakoga je to drugo u osnovi vjera je putokaz bez obzira koju uzmeš Islam Krišćanstvo itd... sve one jedno i osnovno zajedničko a to je da ti pokažu put kako biti čovjek (misli moralan praveda iskren itd...).
Drugo zašto ko vjeruje i to nemaš univerzalnog odgovora jedini odgovor je traženje odgovora (ko sam, šta sam, zašto sam ovdje, itd...) traženje svog mjesta i traženja samog sebe.
Ok toliko za prva pitanja ali ti si pito za dokaze i zašto misle da je Kuran božija rječ.
Evo krenu ću sa Kuranom kažeš čito si i znaš nešto onda bi i ovo trebo znati neke stvari koje stoje u Kuranu 1500 godina moderna nauka je relativno nedavno otkrila (nešto malo prije nešto kasnije) a šta i kakav je to dokaz u osnovi nikakav da sam Muhamed s.a.v.s nije bio nepisamen čovjek e sad pošto voliš razumna objašnjenja ti meni daj razumno objašnjenje KAKO NEKO KO JE NEPISMEN NIJE NEKI NAUČNIK I SLIČNO MOŽE ZNATI SVE ONO ?
Spomeno si negdje jel Kuran orginal jeli izmjenjeno bla bla nemogu da se sjetim a netrazimi se opet ono da si čito znao bi da je Kuran od prve do zadnje objave zapisivat jer je tako Džebrajil reko Muhamedu prvo na papirićima kasnije je nastala knjiga tu je i osnovna razlika između Biblije i Kurana muslimanima je naloženo da poštuju Bibliju (jer u njoj stoje božćije rječi) ali ipak da je nestavljaju u rang sa Kuranom jer nije čista (prevedeno nije izvorena) a još jedno zadnja istražćivanja u utvrdila da je prvi put Biblija napisata preko 300 godina nakon smrti Isusa .
Ono tvoje traženje dokaza dokaz da bog postoji NEMA GA kao što nema dokaza ni objašnjena za mnogo šta jer da postoji dokaz za boga nebi bilo vjerovanje nego bi bilo bezuslovno pokorenje a onda bi bilo sljepo sljeđenje a ne traženje odgovora i spoznaja.


P.S. meni se čini da ti tražiš razlog da bi vjerovao ili da te neko ubjedi da vjeruješ moj prjedlog nemoreaš biti vjernik nisam ni ja mada poštujem budi čovjek i nećeš pogrješiti poštuj druge ne čini zlo budi human ostalo će doći samo.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25782
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#81 Re: Pitanje muslimanima

Post by BHF_Manijak »

Eh bas tako... :oops: :wink:
User avatar
anthraxQ
Posts: 1936
Joined: 14/07/2010 11:26
Location: sretan sam što osjećam,da nisam kao drugi,ne zatupljuju me medijima,u podsmijehu sam prvi

#82 Re: Pitanje muslimanima

Post by anthraxQ »

Zarathustra wrote:
anthraxQ wrote:@zarathustra

Znas, primjetio sam jedan problem kod tebe. Kazes samo ono sto je dokazivo ti vjerujes. Ok. Nije loše. Ali na koji način dokazivo? Čime? I ako se dokaže, čovjek to usvaja svojom logikom! Šta je logika? Kod tebe je život kanoniziran, pokusavas "spoznati planetu stavljajući je u čašu"... poenta: smanjuješ stvari na svoj nivo, na nivo do kojeg doseže tvoj um i onda ih analiziras, prilagođavaš stvari sebi a ne sebe stvarima. Brate, ti i prije pitanja imaš odgovor u glavi: NE! Nisi ti došao da saznaš nešto, već da potvrdiš svoju pretpostavku. Bilo šta da se tebi ponudi, ti ćeš prilagoditi svoje stajalištu i odbiti. Vidis jednu stvar, to bi bilo isto kada bi rekli definitivno da nema zivota u svemiru osim našeg, iako smo mi samo jedno zrno u pijesku. Nemaš dovoljno znanja, tj imaš ali je to suho - kampanjsko znanje, a ne životno. Niti se Vjera spoznaje kao kada kupujes stvari u prodavnici: Daj mi to, e malo ovoga, pola kile onoga... niti se tako dokazuje. Ti želiš da se tebi nešto dokaže, i to samo na način koji ti smatraš validnim. Zatvoren si. Poznato ti je da pored ovoga ljudskog svijeta postoji i drugi svijet, čovjeku nevidljiv, svijet džina... ako u to ne vjerujes, možeš jednom poći sa mnom da vidiš kako džini pričaju iz osoba, kako se osobama promjeni glas, ton, facijalna expresija, koliku snagu dobiju, kako pričaju o stvarima koje osoba nikada nije znala niti je čula... Postoje mnoge stvari koje ti ne znaš. I da, zašto je moderna(teorija evolucije) propala? zašto je ovo vrijeme postmoderne - vraćanja na vjeru i religiju? Moderna je udaljila od Čovjeka, a približila ljudskom biću -Mašini: zašto to nije uspjelo? Nije čovjek samo sveden na opipljivo - dokazivo. Pokušavaš u svoj "zakon" sažeti Boga. Ne možeš Zemlju staviti u čašu, da bi je shvatio. Ne može.
Sve sto je iznad kapaciteta ljudske spoznaje, tj. ono sto se ne moze niti dokazati ni opovrgnuti u sustini ne treba da nas zanima. Jesi li ikada razmislio o tome zasto dzinovi nikada ne napadaju agnostike i ateiste?
džini napadaju sve... ali druže ljudi ne znaju. takvi imaju mnogo teži i bolniji put. zasto? zato sto ne vjeruju u to, pa idu doktorima, pa zavrse u bolnicama - psihijatriji(ovim ne negiram psihijatriju vec kazem da ima takvih), pa u nekim banjama, kod nekih bioenergičara...
dok onda ne dođu na učenje Kur'ana... pa da vidiš onda kad krene... ali ti to ne možeš shvatiti, vidim da si dao vrlo jednostavan odgovor, infantilan. znači kod tebe je - "Nemam kapaciteta da shvatim, pa neću ni da se bavim time". Ako nemas dovoljno kapaciteta, onda je do tebe, zar ne? Iznad kapaciteta ljudske spoznaje ne znači da se ne može dokazati niti opovrgnuti, već znači da čovjek nema trenutno kapaciteta da izuči nešto. Znači SIDA je bolest za koju nemamo kapaciteta da nadjemo lijek pa se ne trebamo time baviti? Jer nemaš lijeka pa ga ne možeš ni dokazati ni opovrgnuti... nista. Do tebe je.
To što je čovjek drogiran samozadovoljštinom i samodovoljštinom je čisti bezobrazluk prema Bogu.
Zarathustra
Posts: 39
Joined: 10/03/2011 18:36

#83 Re: Pitanje muslimanima

Post by Zarathustra »

Toliko price o "naucnim dokazima", a nijedan citat iz tog istog Kur'ana...

Dosta za danas, mozda se ovo nastavi sutra 8)
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25782
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#84 Re: Pitanje muslimanima

Post by BHF_Manijak »

Fakat ne kontam ovakve ljude koji dodju ovdje i kao dosli da spoznaju vjeru, hej moŠ mislit preko foruma... :roll:

Toliko praznih mjesta u citaonicama, bibliotekama a lik dosao ovdje da izucava vjeru i lafo preispitiva vjernike i njihovu vjeru, jesi ti ovdje neki kontrolor ili?! :-)
Ne znam sta ti imaju vjernici prepricavati svoje osjecaje koje su u vjeri osjetili, ionako ces sa potsmijehom se osvrnuti na njih, ili vjerujes ili ne vjerujes nema tu izmedju, vjerinici su ono "nesto" u vjeri nasli i spoznali, a da je sve na "dokazima" vidljivim zasnovano, kako bi mnogi voljeli, onda ne bi bilo potrebno vjerovati, to bi vec nesto dokazano bilo i svi bi bili vjernici... :oops: Tebi Kur'an je nelogican i neshvatljiv, nama je Univerzalni zakon i to je to, neces to nikad shvatiti i kraj price!

Vidim dosao si da raspravljas sa muslimanima o njihovoj vjeri, a jos se nisi upoznao sa naukom kiraeta i tefsira, hajd to odradi pa cemo nastaviti, pa onda neces lupati da ima vise verzija Kur'ana... :wink:
jarancuga
Posts: 800
Joined: 28/07/2010 14:40

#85 Re: Pitanje muslimanima

Post by jarancuga »

Zarathustra wrote:Toliko price o "naucnim dokazima", a nijedan citat iz tog istog Kur'ana...

Dosta za danas, mozda se ovo nastavi sutra 8)

pa ti Kur'an u sake i naci ces masu ajeta koji pobijaju tvoju tvrdnju...
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#86 Re: Pitanje muslimanima

Post by fatamorgana »

Kad reče da je Biblija "napisata" 300 godina poslije Isusa, da potsjetim da je ista sastavljena od tzv. starog i
novog zavjeta ili evanđelja. E sad stari zavjet datira mnogo prije Isusovog rođenja, ide se do Mojsija ako ne i
prije ( ovo ja ovako laički kažem, ko zna bolje nek ispravi).
Moderni biblisti smatraju da prvo evanđelje, koje se pojavilo u pisanom obliku ,ako se ne varam po Marku, datira između 60-80 god. poslije nove ere.
Last edited by fatamorgana on 12/03/2011 19:33, edited 1 time in total.
User avatar
anthraxQ
Posts: 1936
Joined: 14/07/2010 11:26
Location: sretan sam što osjećam,da nisam kao drugi,ne zatupljuju me medijima,u podsmijehu sam prvi

#87 Re: Pitanje muslimanima

Post by anthraxQ »

Zarathustra wrote:Toliko price o "naucnim dokazima", a nijedan citat iz tog istog Kur'ana...

Dosta za danas, mozda se ovo nastavi sutra 8)
problem je sto ne znas neke osnove ISlama.

meni a i svakome drugom je zabranjeno tumačiti ajete kako ja mislim da je...

i zabranjeno je ajete vaditi iz kontexta.

zato ti se ajeti ne postaju.

imaju ljudi koji doktoriraju na Tefsiru...

kontaktiraj jednog takvom. Siguran sam da bi ti rado odgovorio na pitanja. Ja mogu da tumačim, ali NEĆU jer se

bojim Boga, jer nisam pravi poznavalac tumačenja Kur'ana.

Islam nije vjera javašluka pa da svako može kako želi...
User avatar
Marcello
Posts: 164
Joined: 13/02/2011 18:12

#88 Re: Pitanje muslimanima

Post by Marcello »

Zarathustra wrote:Zanima me na cemu se zasniva vase vjerovanje. Je li u pitanju slijedjenje nekog osjecaja, tradicije, ili smatrate da se vasa religija moze racionalno dokazati?
Tvoj "padobranski upad" doživljam kao scenu u kojoj se registrujem na islambosna.com, a potom postavim slijedeće pitanje:

"Drugarice i drugovi, smrt fašizmu sloboda narodu. Na kojim se temeljima zasniva Vaše članstvo u KPJ, i da li ste članovi partije radi svojih osjećaja, političkih interesa, odanosti drugu Titu, ili čisto radi tradicije? Da li možete racionalno dokazati Vaše članstvo?"

Prije svega, mislim da si na totalno pogrešnom forumu jer ćeš ovdje uglavnom pored nominalnih muslimana "naći" uglavnom komunjare od kojih ti niti prvi niti drugi neće moći dati kvalitetan odgovor, zbog čega bih te onako jaranski posavjetovao da posjetiš gore navedeni forum gdje će tvoji apetiti biti definitivno zadovoljeni. Lično mislim da si ovdje iz sasvim drugih razloga koji šematski izgledaju otprilike ovako...

- Dosadno mi je, a niko me jebe ni dva posto ;

- Idem malo zajebavat' muslimane na SaX-u, postavit ću im pitanje o anđelu koji ima stotinu krila, a ako ne odgovore kvalitetno na moje pitanje i sva ostala koja slijede, to u principu znači da bog, islam i muslimani ne postoje ;

Nisam vjernik, ali ako nemaš ništa protiv, vrlo rado bih vodio debatu sa tobom. S obzirom da ti vjeruješ samo u ono "što se može racionalno dokazati", možeš li mi za početak pojasniti koji su osnovni motivi za tvoje vjerovanje u ispravnost teze da ipak postojiš, i da sve ovo nije MatriX? Da li si ti 100% siguran da postojiš (zamolio bih te da deset puta pročitaš navedeno pitanje prije nego mi odgovoriš), i ako jesi - molim te pojasni mi zbog čega si u to toliko uvjeren.

Hvala na odgovoru.

--
Drug Marcello, 8-mi od sedam sekretara SKOJ-a
Ured za borbu protiv gluposti i mentalnog ugnjetavanja
Zenica, BiH, SFRJ
Last edited by Marcello on 12/03/2011 19:58, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50419
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#89 Re: Pitanje muslimanima

Post by Bloo »

Marcello wrote:
"Drugarice i drugovi, smrt fašizmu sloboda narodu. Na kojim se temeljima zasniva Vaše članstvo u KPJ, i da li ste članovi partije radi svojih osjećaja, političkih interesa, odanosti drugu Titu, ili čisto radi tradicije? Da li možete racionalno dokazati Vaše članstvo?"


--
Drug Marcello, 8-mi od sedam sekretara SKOJ-a
Ured za borbu protiv gluposti i mentalnog ugnjetavanja
Zenica, BiH, SFRJ

ili zato sto morate :D UDBA goli itd :D

inace fin potpis :;D
User avatar
Marcello
Posts: 164
Joined: 13/02/2011 18:12

#90 Re: Pitanje muslimanima

Post by Marcello »

Bloo wrote:ili zato sto morate :D UDBA goli itd :D

inace fin potpis :;D
Hvala druže Bloo. :lol: :lol: :lol:

:sax:
User avatar
because_of_you
Posts: 2275
Joined: 24/11/2009 21:58

#91 Re: Pitanje muslimanima

Post by because_of_you »

Marcello wrote:
Zarathustra wrote:Zanima me na cemu se zasniva vase vjerovanje. Je li u pitanju slijedjenje nekog osjecaja, tradicije, ili smatrate da se vasa religija moze racionalno dokazati?
Tvoj "padobranski upad" doživljam kao scenu u kojoj se registrujem na islambosna.com, a potom postavim slijedeće pitanje:

"Drugarice i drugovi, smrt fašizmu sloboda narodu. Na kojim se temeljima zasniva Vaše članstvo u KPJ, i da li ste članovi partije radi svojih osjećaja, političkih interesa, odanosti drugu Titu, ili čisto radi tradicije? Da li možete racionalno dokazati Vaše članstvo?"

Prije svega, mislim da si na totalno pogrešnom forumu jer ćeš ovdje uglavnom pored nominalnih muslimana "naći" uglavnom komunjare od kojih ti niti prvi niti drugi neće moći dati kvalitetan odgovor, zbog čega bih te onako jaranski posavjetovao da posjetiš gore navedeni forum gdje će tvoji apetiti biti definitivno zadovoljeni. Lično mislim da si ovdje iz sasvim drugih razloga koji šematski izgledaju otprilike ovako...

- Dosadno mi je, a niko me jebe ni dva posto ;

- Idem malo zajebavat' muslimane na SaX-u, postavit ću im pitanje o anđelu koji ima stotinu krila, a ako ne odgovore kvalitetno na moje pitanje i sva ostala koja slijede, to u principu znači da bog, islam i muslimani ne postoje ;

Nisam vjernik, ali ako nemaš ništa protiv, vrlo rado bih vodio debatu sa tobom. S obzirom da ti vjeruješ samo u ono "što se može racionalno dokazati", možeš li mi za početak pojasniti koji su osnovni motivi za tvoje vjerovanje u ispravnost teze da ipak postojiš, i da sve ovo nije MatriX? Da li si ti 100% siguran da postojiš (zamolio bih te da deset puta pročitaš navedeno pitanje prije nego mi odgovoriš), i ako jesi - molim te pojasni mi zbog čega si u to toliko uvjeren.

Hvala na odgovoru.

--
Drug Marcello, 8-mi od sedam sekretara SKOJ-a
Ured za borbu protiv gluposti i mentalnog ugnjetavanja
Zenica, BiH, SFRJ

Ovo se zove biti svestran :thumbup: :thumbup:
hz071
Posts: 30
Joined: 28/10/2003 00:00

#92 Re: Pitanje muslimanima

Post by hz071 »

Zarathustra wrote:
hz071 wrote:Pa vjerovatno zato sto u jednom postu kazes da nas vjera cini slijepima prema nauci, a trebao bi znati da islam naredjuje nauku ako vec posjedujes neko znanje o islamu. Ako si upoznat sa naucnim dokazima u Kuranu zasto onda trazis da ti citiram ajete? Ako te zaista interesuje odgovor na ovo pitanje preporuciti cu ti par knjiga ciji su autori naucnici u kojima se citiraju ajeti koji dokazuju neke kasnije spoznate naucne cinjenice.
Isto tako na pitanje o izvornosti Kurana postoji jednostavan odgovor, a to je matematika, ako te i to interesuje, preporuciti cu ti par knjiga gdje mozes naci odgovor i na to pitanje, naravno potkrpljen dokazima. Tako da ako si bas iskren u namjeri da nadjes odgovor na svoja pitanja, dobices literaturu potrebu za to. Medjutim ako ti je namjera da se raspravljas na forumu, nemam vremena za takve..
Sto se tice "tajne broja 19", ona je davno dokazana kao laz. Da ne izmisljam toplu vodu, evo jedan link:


Razlog zasto trazim da mi citiras ajete jeste to da vidis da ce ti biti veoma naci prevod koji potkrepljuje te tvrdnje. Da bi se doslo do takvih interpretacija, potrebno je da se znacajno izmijeni znacenje izvornog teksta. Na primjer, neko ko cita prevod Besima Korkuta moze samo pomisliti da se u Kur'anu govori da je zemlja ravna.
I? Procitao sam ovo i gdje je ovdje pobijena matematicka cinjenica broja 19 u Kuranu? Ovo je samo filozofiranje, a ja mislio ti trazis cinjenice? Pa cinjenicno pobij matematicku simetriju Kurana, ili nadji nekog da napise slicnu knjigu ako je vec djelo covjeka. Osim broja 19 nisi cuo za nikakvo drugo matematicko kodiranje Kurana? Kao sto rekoh, plitko ti je znanje, a na internetskim forumima sigurno neces naci odgovor na tvoje pitanje. Neko ti je vec rekao zasto ti niko ne citira ajete, niti ce ti neko ovdje citirati.
Potpuno razumijevanje Kurana zahtjeva poznavanje jezika na kojem ja napisan, sve ostalo su samo kopije i kao takve se nikad ne mogu uzeti bez rezerve.. Zato me postedi prevoda i kako se oni mogu razumiti.
Ovo je moj zadji post na ovu temu, jer je besmislena. Vec ti je receno kako ces naci odgovor na pitanja koja imas, pa ako si ozbiljan imas dosta toga za citati. Ako ne, svejedno, tema vise nema smisla..
User avatar
dedi
Posts: 85
Joined: 05/03/2002 00:00
Location: sarajevo

#93 Re: Pitanje muslimanima

Post by dedi »

fatamorgana wrote:Kad reče da je Biblija "napisata" 300 godina poslije Isusa, da potsjetim da je ista sastavljena od tzv. starog i
novog zavjeta ili evanđelja. E sad stari zavjet datira mnogo prije Isusovog rođenja, ide se do Mojsija ako ne i
prije ( ovo ja ovako laički kažem, ko zna bolje nek ispravi).
Moderni biblisti smatraju da prvo evanđelje, koje se pojavilo u pisanom obliku ,ako se ne varam po Marku, datira između 60-80 god. poslije nove ere.

Izvini ali nisi me razumio to je bilo istraživane naučinka istoričara i crkvenih naučnika dje su oni po svim tim nekim svojim istraživanjima utvrdili i složili se da je Biblija kao cjelina kao jedna knjiga prvi put napisata oko 300 godina poslje Isusa . A isto tako što se tiče starog zavjeta su pronašli pergamente koji su bili u nekim ćupovima u nekim pećinama neznam gdje koji su kad su ih analizirali ispali stariji od svih do sada poznatrih a isto tako kazu da se Biblija to jest stari zavjet sastoji iz više tumačenja po ovom ili ono (neznam im imena) koji su ga zapisivali sve se svodi na to da je Biblija pisata iz više izvora što pisanih što prenošenih usmeno.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#94 Re: Pitanje muslimanima

Post by spreca »

kiki-miki wrote:
Zarathustra wrote:Zanima me na cemu se zasniva vase vjerovanje. Je li u pitanju slijedjenje nekog osjecaja, tradicije, ili smatrate da se vasa religija moze racionalno dokazati?

Šta te briga na čemu se zasniva moje vjerovanje ili bilo čije drugo bez obzira da li se radi o vjernicima ili ateistima.Svako vjeruje u nešto,a kako je došlo do tog vjerovanja to je već neka druga stvar.
Smatram da oni koji vjeruju,ali i oni koji ne vjeruju NISU DUŽNI NITI TREBAJU bilo kome išta dokazivati.

Zbog čega bi trebali?

Da ih ovi drugi ubijede u ono što oni vjeruju,ili možda da ih vrijeđaju zbog onoga u šta oni vjeruju ili da im dokazuju da u to ne treba vjerovati.

Koliko znam čovjek je obdaren Razumom,i treba da ga koristi.
A NE TREBA da Slijepo slijedi nekoga/nešto niti da radi bilo šta po automatizmu.

I što je najvažnije -Vjera/Nevjera je PRIVATNA STVAR POJEDINCA a nikako kolektivna niti državna niti nacionalna niti zemaljska niti vanzemaljska.


Mogla bih ovako do beskonačnosti,ali stvarno mi je dosta pojedinaca a bome i grupa koje postavljaju ovakva pitanja.

Osvrni se malo oko sebe i ako u istinu te interesuje kako i zašto neko vjeruje/nevjeruje upitaj u svojoj okolini.
I dobićeš odgovore,a ne da ovako ti ili bilo ko drugi procjenjujete kakvi su ljudi forumaši,a u istinu ih ne poznajete.
Mwđutim ovako je lakše stvarati nove torove i potvrđivati vlastite stavove i mišljenja.
ma ima masu tema na religiji pa nek cita.Dopizdili ovi koji se registruju i odmah pocnu nesto pametnovati i ubjedivati
cudime da modusi ovo ne katance
User avatar
karbofix
Posts: 319
Joined: 14/10/2008 15:11

#95 Re: Pitanje muslimanima

Post by karbofix »

Ajm 'vako: niko nikog neće ni u šta ubijediti. Zato, ljudi, ohanite i idite i podarite vašem/vašoj suprugu/supruzi kvalitetan sex.
HZArnel
Posts: 435
Joined: 08/06/2010 20:42

#96 Re: Pitanje muslimanima

Post by HZArnel »

Zarathustra wrote:
Volio bih da ideš redoslijedom koji sam naveo:
- pročitati Kur'an, više puta, i razmišljati, ideje sa kojima se ne slažeš i nejasne stvari zapiši;
- pročitati validne hadiske zbirke, više puta i informisati se o tome kako nastaju hadiske zbirke, koje su validne a koje nisu i zbog čega je tako, a ideje, događaje i zaključke s kojima se ne slažeš zapiši;
- pročitati nekoliko tefsira, informisati se o tome kakvih tefsira ima... ideje i stavove sa kojima se ne slažeš zapiši;

kad to uradiš već će ti se dati odgovori na neke stavri koje si zapisao na početku, a onu knjigu stvari koje si zapisao, s kojima se ne slažeš i još su nejasne - uzmi pod ruku pa potraži strpljivog čovjeka koji poznaje i Kur'an i hadis i tefsir, pa ispituj, ako ti on ne da većinu odgovora, našao si pogrešnog čovjeka, jer islam se od ostalih religija razlikuje i po tome što ljude potiče da pitaju, sve da pitaju; a onda, poslije tog procesa, odluči za sebe ko je u pravu.
Prije tog procesa nema smisla osuđivati ili prihvatati religiju, mada Bog da nekim ljudima i lakši način da dođu do istine.
Evo samo par ideja iz Kur'ana sa kojima se ne slazem:
- bicevanje covjeka zato sto je imao seksualni odnos prije braka
- odsijecanje ruku
- nemuslimani moraju placati poseban porez
- Kur'an je nekompatibilan sa teorijom evolucije, za koju svaki dan imamo vise i vise dokaza
- s jedne strane Allah je taj koji odredjuje ko ce vjerovati a ko ne, dok s druge strane kaznjave ljude zbog nevjerovanja
- Kralj Solomon je govorio jezikom ptica i komandovao je vojskom nevidljivih bica
- Junus je progutan od velike ribe i ostao je ziv, itd...

Sto se tice hadisa, upoznat sam sa nacinima klasifikacije. Ono sto mi je najsumnjivije u svemu tome jeste da je hadis kodificiran 200 godina nakon smrti Muhammeda. Takodjer, svaki sunitski mezheb ima svoj stav o tome koji su hadisi autenticni, a koji ne (sije i da ne spominjem). Preporucujem ti ovu knjigu:



Izmedju ostalog, knjiga sadrzi prevod Safijinog djela kojim je hadis ucinio dijelom islamskog fikha.
Jarane,to sto ti zoves ne slaganje sa stavovima kurana ja bih nazvao linijom manjeg otpora.Sex prije braka je sam po sebi stetan,naravno slazemo se u stavu :D al' i sam znas da je to tako...
Druga stvar...
Kad zelis normalan razgovor,pripremi se u toku (ne)spoznaje ili prijeci na islam i naci sugovornika koji je isto spreman se odreci islama,ukoliko se dokaze (ne)istinitost islama...u svakom drugom slucaju je debata bespredmetna i uzalud je trositi trud na pisanje postova,za koje ces ti uvijek iznova naci novo pitanje i uzimati samo ono sto teb godi,bar ljudski mozak tako f-cionira....a i tvoj je ,hvala bogu, ljudski. :D
Eto,od mene iskreno... :D
HZArnel
Posts: 435
Joined: 08/06/2010 20:42

#97 Re: Pitanje muslimanima

Post by HZArnel »

dedi wrote:
fatamorgana wrote:Kad reče da je Biblija "napisata" 300 godina poslije Isusa, da potsjetim da je ista sastavljena od tzv. starog i
novog zavjeta ili evanđelja. E sad stari zavjet datira mnogo prije Isusovog rođenja, ide se do Mojsija ako ne i
prije ( ovo ja ovako laički kažem, ko zna bolje nek ispravi).
Moderni biblisti smatraju da prvo evanđelje, koje se pojavilo u pisanom obliku ,ako se ne varam po Marku, datira između 60-80 god. poslije nove ere.

Izvini ali nisi me razumio to je bilo istraživane naučinka istoričara i crkvenih naučnika dje su oni po svim tim nekim svojim istraživanjima utvrdili i složili se da je Biblija kao cjelina kao jedna knjiga prvi put napisata oko 300 godina poslje Isusa . A isto tako što se tiče starog zavjeta su pronašli pergamente koji su bili u nekim ćupovima u nekim pećinama neznam gdje koji su kad su ih analizirali ispali stariji od svih do sada poznatrih a isto tako kazu da se Biblija to jest stari zavjet sastoji iz više tumačenja po ovom ili ono (neznam im imena) koji su ga zapisivali sve se svodi na to da je Biblija pisata iz više izvora što pisanih što prenošenih usmeno.
Ovo i nije laz...najstarija Biblija(sastavljeni S i N zavjet skupa)je iz 350-375 godine po Isusu. zove se codex vaticanus i cuva se u vatikanu,drugi je isto tad nekad napisan(sastavljen)i zove se codex sinaiticus,danas se cuva u muzeju u Londonu ;-)
User avatar
ala7
Posts: 1348
Joined: 04/03/2011 16:12
Location: 43°52′0″N 18°25′0″E

#98 Re: Pitanje muslimanima

Post by ala7 »

Religija je u tebi samom.. Za religiju nisu potrebni dokazi vec ljubav zdrav um koji svaki covjek treba spoznati da posjeduje, zbog toga postoje iskusenja.. dobro i zlo moraju uvijek zajedno postojati.. pravi vjernik na osnovu zla spoznaje sta je dobro za ciniti .. mnogi ce ovo pogresno protumaciti..

U silu Boga nemoj da idete.. potrazite u sebi smirenost..

pozdrav svima :)
User avatar
stari_rastafari
Posts: 1005
Joined: 11/03/2011 13:06

#99 Re: Pitanje muslimanima

Post by stari_rastafari »

Nijesan cita cilu pricu, a mislin da potrebe niti bilo nije... Sve sto mozem recem jeste, da jedan stari rasta najradije zbog radi kukova i ostalijeh jelte boljki voli u papiru zamotano zelje... eto... nadam se da sam odgovorio na temu... pusa svima
HZArnel
Posts: 435
Joined: 08/06/2010 20:42

#100 Re: Pitanje muslimanima

Post by HZArnel »

Zarathustra wrote:
anthraxQ wrote:@zarathustra

Znas, primjetio sam jedan problem kod tebe. Kazes samo ono sto je dokazivo ti vjerujes. Ok. Nije loše. Ali na koji način dokazivo? Čime? I ako se dokaže, čovjek to usvaja svojom logikom! Šta je logika? Kod tebe je život kanoniziran, pokusavas "spoznati planetu stavljajući je u čašu"... poenta: smanjuješ stvari na svoj nivo, na nivo do kojeg doseže tvoj um i onda ih analiziras, prilagođavaš stvari sebi a ne sebe stvarima. Brate, ti i prije pitanja imaš odgovor u glavi: NE! Nisi ti došao da saznaš nešto, već da potvrdiš svoju pretpostavku. Bilo šta da se tebi ponudi, ti ćeš prilagoditi svoje stajalištu i odbiti. Vidis jednu stvar, to bi bilo isto kada bi rekli definitivno da nema zivota u svemiru osim našeg, iako smo mi samo jedno zrno u pijesku. Nemaš dovoljno znanja, tj imaš ali je to suho - kampanjsko znanje, a ne životno. Niti se Vjera spoznaje kao kada kupujes stvari u prodavnici: Daj mi to, e malo ovoga, pola kile onoga... niti se tako dokazuje. Ti želiš da se tebi nešto dokaže, i to samo na način koji ti smatraš validnim. Zatvoren si. Poznato ti je da pored ovoga ljudskog svijeta postoji i drugi svijet, čovjeku nevidljiv, svijet džina... ako u to ne vjerujes, možeš jednom poći sa mnom da vidiš kako džini pričaju iz osoba, kako se osobama promjeni glas, ton, facijalna expresija, koliku snagu dobiju, kako pričaju o stvarima koje osoba nikada nije znala niti je čula... Postoje mnoge stvari koje ti ne znaš. I da, zašto je moderna(teorija evolucije) propala? zašto je ovo vrijeme postmoderne - vraćanja na vjeru i religiju? Moderna je udaljila od Čovjeka, a približila ljudskom biću -Mašini: zašto to nije uspjelo? Nije čovjek samo sveden na opipljivo - dokazivo. Pokušavaš u svoj "zakon" sažeti Boga. Ne možeš Zemlju staviti u čašu, da bi je shvatio. Ne može.
Sve sto je iznad kapaciteta ljudske spoznaje, tj. ono sto se ne moze niti dokazati ni opovrgnuti u sustini ne treba da nas zanima. Jesi li ikada razmislio o tome zasto dzinovi nikada ne napadaju agnostike i ateiste?
Ti ljudsku spoznaju limitiras samim sobom,dopusti da je neko drugi pametniji od tebe,pa ces i ti znat,a i drugi,od tebe ugl mijenjajmo iskustva misljenja,sto da ne ;-)
Locked