Pitanje ateistima

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2601 Re: Pitanje ateistima

Post by arzuhal »

thatsonlyme wrote:
Macak U Cizmama wrote:
Ima logike, ali se stvar moze tumaciti i ovako.

I Islam ima namjeru da globalizuje citav svijet svojom ideologijom ? I gdje smo sad ?
islam je religija, tako da islamska globalizacija moze da se dogodi jedino ako svi postanu muslimani. globalizacija bi morala biti nezavisna od religije. naravno, za globalizaciju mora postojati kompromis. a sto se tice globalizatora... pa neka univerzalna pravila moraju da postoje. barem neki poslovni kodeks oblacenja i ponasanja, a sto se privatnog zivota tice tu nek' svako postupa po svom nahodjenju, dokle god ne uznemirava svoje sugradjane.
Evo ti jedan primjer:

Musliman sam i idem na džumu. Dok sam studirao uvijek su predavanja prof.dr. Ive Komšića bila petkom od 12 do 14 sati. Da napomenem da kod Ive nikad nije bilo obavezno prisutstvo na predavanjima da bi se dobio potpis na kraju semestra. Mogao si nikad ne doći kod njega i opet ćeš dobiti potpis. Dakle, veoma ležerna situacija. Većina studenata zbog toga nije ni dolazila, ali ponajviše zato što je većini materija bila podosadna (politička ekonomija i industrijska sociologija) i svakako se sve može iz skripte naučit...
Ja imo volju da dolazim, ali - bilo ljetno računanje vremena ili zimsko - ja bih morao zakasniti na predavanje. Zato mu nasamo objasnim da ja klanjam džumu i pitam ga da li bih mogao zakasniti nekih 15-20 minuta zbog toga (klanjao bih džumu u najbližoj Magribiji i odmah rikverc). Čovjek mi reče kako ne može zbog mene i moje džume mijenjati raspored predavanja. Začudim se tad (mada se odavno ničemu ne čudim osim Allahovoj milosti) kako tako obrazovan čovjek nije dokučio moje prosto pitanje: Profesore, ne tražim ja da Vi mijenjate raspored zbog mene. Pitao sam Vas samo da mi dopustite to kašnjenje!?
- Hajte sad, kolega, a vidjećemo za idući put...
Idućeg puta je bilo još lakše jer više nisam ni dolazio na njegova predavanja, osim ako nisu bila u neko drugo vrijeme. A razlog je bio u njegovom nastupu.
Ako imam pravo na prakticiranje svoje vjere, a džuma je oduvijek bila petkom u podne i ako oni koji prave rasporede predavanja za studente nemaju to na umu - onda ja moram praviti kompromise, molit, dogovarat se ili skroz okrenut glavu.
Kao musliman (a treba pogledat šta islam veli o tome, vrlo je to jasno u islamu objašnjeno), koji bi želio da ispoštuje što više propisa, ja ne bih smio piti alkohol, kupovat ga, proizvodit...naprosto, imati bilo kakvu vezu sa alkoholom osim onim medicinskim ili alkoholnim ocatom za salatu, itsl. S tim u vezi, ne bih smio sjediti u lokalima u kojima se toči alkohol, prodaje, itd. Međutim, skoro svi granapi i svi tržni centri prodaju alkohol, u Sarajevu. I opet moram praviti kompromis, slegnut ramenima i prolaziti pored polica sa raznim vrstama alkoholnih pića.
I onda se u Sarajevu otvori SAMO JEDAN tržni centar u kojem nema alkoholnih pića i taj isti moj profesor Ivo Komšić podigne svoj glas protiv toga kao primjera diskriminacije onih koji ga konzumiraju i ne mogu i tu da popiju pivu!?

Ja znam da mnogi ljudi jednako tako smatraju uvođenje vjeronauke u vrtiće diskriminatorskim prema drugoj djeci i slažem se sa tim. Osobno sam, otpočetka, smatrao nebuloznim uvoditi vjeronauku za taj uzrast. Ne može se vjera nigdje naučiti kao kod kuće, ako ima neko da ti je pokaže istinski.


Ali nemojte mi, molim vas, pričati o tome kako samo ateisti moraju trpiti naku navalu vjere i te stvari. Trpimo mi svi isto i pravimo kompromise, a vjernici kudikamo više. I ja sam naveo jedan banalan primjer, a ima ih bezbroj.
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#2602 Re: Pitanje ateistima

Post by dr.Gonzo »

Ali nemojte mi, molim vas, pričati o tome kako samo ateisti moraju trpiti naku navalu vjere i te stvari. Trpimo mi svi isto i pravimo kompromise, a vjernici kudikamo više. I ja sam naveo jedan banalan primjer, a ima ih bezbroj.
Ja sam kao ateist trpio navalu vjere kada mi je 100 metara od balkona izgradjena dzamija na koju su montirani jaki zvucnici. Htio ne htio, morao sam stalno slusati ezan. Nije prijatno kad te probudi u rano jutro.

A to hoce li u BBI biti alkohola ili ne, uopste pricati o diskriminacije je glupo. To je sada neciji privatni prostor, i kraj price.
User avatar
Ateista
Posts: 47067
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2603 Re: Pitanje ateistima

Post by Ateista »

dr.Gonzo wrote:
Ali nemojte mi, molim vas, pričati o tome kako samo ateisti moraju trpiti naku navalu vjere i te stvari. Trpimo mi svi isto i pravimo kompromise, a vjernici kudikamo više. I ja sam naveo jedan banalan primjer, a ima ih bezbroj.
Ja sam kao ateist trpio navalu vjere kada mi je 100 metara od balkona izgradjena dzamija na koju su montirani jaki zvucnici. Htio ne htio, morao sam stalno slusati ezan. Nije prijatno kad te probudi u rano jutro.

A to hoce li u BBI biti alkohola ili ne, uopste pricati o diskriminacije je glupo. To je sada neciji privatni prostor, i kraj price.
Vezano za alkohol, mislim da je glavna poenta u tome da svak vlasnik kafica ima pravo da odredi svoja pravila.

Vjernici ako im smetaju, ne moraju ulaziti u te kafice.

Sa dzamijama i crkvama je druga stvar, one se namcu i ulaze u covjekov privatni prostor, u ovom slucaju ne fizicki vez zvukovima.
Ja se slazem da ima odrejenih neugodnosi kroz koje i vjernici prolaze, ali je toga daleko manje zato sto su ogromna vecina. Primjer sa alkhoholom se ne moze porediti sa primjerom ezana i crkvenih zvona, osim ako taj kafic ne pusta muziku koja nekom smeta previse glasno i da ne moze da se od toga odbrani. Dok se ne prelaze granice, svako ima pravo da radi sta hoce, da toci ili ne toci alkohol, da odrzava mise i dzume, a onaj kome odgovara da udje ce uci, onome kome ne odgovara nece, jednostavno. Problem je u prelazenju tih granica, kada se neko namece u tvoj privatni prostor i kada ti namece stvari koje ne mozes izbjeci.

Jos jedna stvar, vezano za te kafice, alkohol nema veze sa ateizmom, to nije odlika ateizma, to je samo pitanje profita, dok su crkvena zvona, ezan, i slicno direktno vezani za religiju.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2604 Re: Pitanje ateistima

Post by arzuhal »

dr.Gonzo wrote:Ja sam kao ateist trpio navalu vjere kada mi je 100 metara od balkona izgradjena dzamija na koju su montirani jaki zvucnici. Htio ne htio, morao sam stalno slusati ezan. Nije prijatno kad te probudi u rano jutro.

A to hoce li u BBI biti alkohola ili ne, uopste pricati o diskriminacije je glupo. To je sada neciji privatni prostor, i kraj price.
Sjećam se da je bilo upućeno nekakvo pismo Rijasetu IZBiH po pitanju visine decibela kod učenja ezana. Ne sjećam se tačnog i potpunog odgovora, ali znam da su iz Rijaseta saopštili da na svim džamijama u blizini Rijaseta ezan ne ide preko razglasa nego ga se uči živim glasom mujezina sa munare i da bi tako nekako (ako ne postoji mogućnost da se neko uspne i uči ezan) trebalo prilagoditi visinu decibela kod puštanja ezana i na drugim džamijama. Očito da to nije bila naredba nego preporuka.
Mnoge stvari, sa kojima se kao musliman neprestano susrećem, me iritiraju ali većinu otrpim. Reagujem kada se nema više kud.
Tako se i na jačinu zvuka kod ezana treba žaliti, ukoliko smeta, postoje nadležni i za to.
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#2605 Re: Pitanje ateistima

Post by dr.Gonzo »

Slazem se da se treba zaliti nadleznim ustanovama, nikakav drugaciji pristup ne pali. Medjutim, cinjenica da se takve stvari uopste desavaju je socioloski indikativna, i ukazuje nam na smjer razvoja odnosa izmedju organizovane religije i drustva u BiH. Pokazuje nam da je u zadnjih petnaestak godina organizovana religija u ofanzivi. Primjera je jos puno. Inicijative za uvodjenje vjeronauka u obdanistima, sam broj vjerskih objekata koji se grade itd.
User avatar
Ateista
Posts: 47067
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2606 Re: Pitanje ateistima

Post by Ateista »

Nisam niciji advokat, ali mislim da je thatsonlyme htio da kaze da sam ateizam ni na koji nacin ne moze smetati drugim ljudima.
Maximum "ispoljavanja ateizma" je na ovim forumskim raspravama gdje opet niko ne mora ucesvovati ako mu smeta, dok religija ulazi u sve sfere drustvenog zivota, nemoguce je izbjeci njen uticaj. Nekad su to sitnice a nekad jako ozbiljne i krupne stvari.
Macak U Cizmama
Posts: 289
Joined: 06/11/2009 09:32

#2607 Re: Pitanje ateistima

Post by Macak U Cizmama »

Nekad u pjesmama opjevani poziv ezana se pretvorio u nesto sto ljudi pocinju da mrze, da im smeta. Zalosno. Ono sto je bila tradicija, dio kulture danas ljudi posmatraju kao nesto strano. Ni ezan vise nije ezan, vec je postao prijetnja. Tuzno ! .. :sad:
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#2608 Re: Pitanje ateistima

Post by dr.Gonzo »

Nije prijetnja (nema potrebe da pravimo dramu oko sitnih stvari), nego jednostavno nesto sto se namece i onima koji to ne zele da cuju, a nemaju nikakav izbor osim da zacepe usi.
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#2609 Re: Pitanje ateistima

Post by vratnik »

Oj kuku majko... (nije Dr. Gonzu upuceno, pretece me)
:?
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#2610 Re: Pitanje ateistima

Post by statix »

dr.Gonzo wrote:Slazem se da se treba zaliti nadleznim ustanovama, nikakav drugaciji pristup ne pali. Medjutim, cinjenica da se takve stvari uopste desavaju je socioloski indikativna, i ukazuje nam na smjer razvoja odnosa izmedju organizovane religije i drustva u BiH. Pokazuje nam da je u zadnjih petnaestak godina organizovana religija u ofanzivi. Primjera je jos puno. Inicijative za uvodjenje vjeronauka u obdanistima, sam broj vjerskih objekata koji se grade itd.
Problem je sto je ta ofanziva religije usmjerava ljude na pogresna shvatanje njegovog zivota.
Umjesto da se covjek usmjerava ka edukaciji i drustveno korisnom radu iz kojeg treba proizici i njegovo zadovoljstvo, on se usmjerava u sluzbu ka bogu kao primarnu funkciju, sto je pogresno.
Covjek treba da sluzi drustvu u smislu da doprinosi svojim radom, na taj nacin sto ce se ostvareni kapital akumulirati, i na taj nacin omoguciti prosperitet i odbaciti bespotrebno trosenje novca, i smanjiti razlike medju klasama, jer u takvoj formuli srednja klasa najbrze raste.
Medjutim ja cu navesti primjer svoga komsije, koji je jako prijatan covjek, ali ja sebi postavljam jedno logino pitanje u vezi njega. Ako on 5 puta na dan ide u dzamiju, kako zaradi novac potreban za zivot svoje porodice, a nista ne radi?
Znaci religija treba da pomaze drzavi u usmjeravanje stanovnistva ka edukaciji i radu. Sve ovo da bi se ostvario profit, ali ne onaj koji ce otici direktno u potrosnju i raskalasivanje pojedinaca u drustvu, nego u svrhu stednje kako bi se omogucio razvoj i materijalna sigurnost svih jedinki u drustvu, nesto kao racionalizovanje boga u smislu da rad i razvoj ima ujedno svrhu sluzenja "bogu". Ko je citao Protestantska etika i duh kapitalizma, zna o cemu pricam, naravno to se ne odnosi na onaj americki, nego racimo Svedska, Norveska i sl. Neki tvrde da to za posljedicu ima asocijaciju medju ljudima, ali nije tacno, jer kako ce covjek koji zivi u materijalnom svijetu postignuti zadovoljstvo i srecu, ako nije prvenstveno ostvario elementarne potrebe za zivot.
Dovoljno je reci da nasa omladina zivi sa roditeljima do 30-te, i jeli nas to cini zadovoljnim i sretnim?
User avatar
Ateista
Posts: 47067
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2611 Re: Pitanje ateistima

Post by Ateista »

Da ne bude zabune, meni licno ezan ne smeta, nekad malo zvona sa crkve jer su glasnija i znaju biti pravo rano ujutru, valjda opet nema tako blizu dzamije i nije tako glasno, ali stvar je pristupa, kao sto rece dr.gonzo, namece se.

Sto se tice ateizma, nema nista tako sto se namece ljudima, a religija to radi konstantno.
Macak U Cizmama
Posts: 289
Joined: 06/11/2009 09:32

#2612 Re: Pitanje ateistima

Post by Macak U Cizmama »

statix wrote:
dr.Gonzo wrote:Slazem se da se treba zaliti nadleznim ustanovama, nikakav drugaciji pristup ne pali. Medjutim, cinjenica da se takve stvari uopste desavaju je socioloski indikativna, i ukazuje nam na smjer razvoja odnosa izmedju organizovane religije i drustva u BiH. Pokazuje nam da je u zadnjih petnaestak godina organizovana religija u ofanzivi. Primjera je jos puno. Inicijative za uvodjenje vjeronauka u obdanistima, sam broj vjerskih objekata koji se grade itd.
Problem je sto je ta ofanziva religije usmjerava ljude na pogresna shvatanje njegovog zivota.
Umjesto da se covjek usmjerava ka edukaciji i drustveno korisnom radu iz kojeg treba proizici i njegovo zadovoljstvo, on se usmjerava u sluzbu ka bogu kao primarnu funkciju, sto je pogresno.
Covjek treba da sluzi drustvu u smislu da doprinosi svojim radom, na taj nacin sto ce se ostvareni kapital akumulirati, i na taj nacin omoguciti prosperitet i odbaciti bespotrebno trosenje novca, i smanjiti razlike medju klasama, jer u takvoj formuli srednja klasa najbrze raste.
Medjutim ja cu navesti primjer svoga komsije, koji je jako prijatan covjek, ali ja sebi postavljam jedno logino pitanje u vezi njega. Ako on 5 puta na dan ide u dzamiju, kako zaradi novac potreban za zivot svoje porodice, a nista ne radi?
Znaci religija treba da pomaze drzavi u usmjeravanje stanovnistva ka edukaciji i radu. Sve ovo da bi se ostvario profit, ali ne onaj koji ce otici direktno u potrosnju i raskalasivanje pojedinaca u drustvu, nego u svrhu stednje kako bi se omogucio razvoj i materijalna sigurnost svih jedinki u drustvu, nesto kao racionalizovanje boga u smislu da rad i razvoj ima ujedno svrhu sluzenja "bogu". Ko je citao Protestantska etika i duh kapitalizma, zna o cemu pricam, naravno to se ne odnosi na onaj americki, nego racimo Svedska, Norveska i sl. Neki tvrde da to za posljedicu ima asocijaciju medju ljudima, ali nije tacno, jer kako ce covjek koji zivi u materijalnom svijetu postignuti zadovoljstvo i srecu, ako nije prvenstveno ostvario elementarne potrebe za zivot.
Dovoljno je reci da nasa omladina zivi sa roditeljima do 30-te, i jeli nas to cini zadovoljnim i sretnim?
Upravo je Protenstantska Crkva izvrsila reformaciju skolstva u Skandinaviji prije vise od 200 g i vec vise od 100g. zvanicno nema nepismenih, ne postoje. Kod nas je izgleda obratno ... :?
Macak U Cizmama
Posts: 289
Joined: 06/11/2009 09:32

#2613 Re: Pitanje ateistima

Post by Macak U Cizmama »

dr.Gonzo wrote:Nije prijetnja (nema potrebe da pravimo dramu oko sitnih stvari), nego jednostavno nesto sto se namece i onima koji to ne zele da cuju, a nemaju nikakav izbor osim da zacepe usi.
Tesko je u jednoj recenici reci sve, ali treba cuti sta o ezanu misle u RS ili u hrvatskim kantonima ? Oni ga stvarno dozivljavaju kao prijetnju. Nije da se plase u klasicnom smislu straha, vec im je to nagovjestaj da "turci ponovno hoce da se vrate ". Na to sam mislio . ....
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#2614 Re: Pitanje ateistima

Post by vratnik »

Macak U Cizmama wrote:
dr.Gonzo wrote:Nije prijetnja (nema potrebe da pravimo dramu oko sitnih stvari), nego jednostavno nesto sto se namece i onima koji to ne zele da cuju, a nemaju nikakav izbor osim da zacepe usi.
Tesko je u jednoj recenici reci sve, ali treba cuti sta o ezanu misle u RS ili u hrvatskim kantonima ? Oni ga stvarno dozivljavaju kao prijetnju. Nije da se plase u klasicnom smislu straha, vec im je to nagovjestaj da "turci ponovno hoce da se vrate ". Na to sam mislio . ....
Pa ti si stvarno cudo od .. :shock:

Stani malo, ciji si ti Macak, ko je tvoj gospodar? Mozda bi to prvo trebalo razluciti?
Sto se RS-a tice, tvorevine nastale na genocidu i etnickom ciscenju, jasno je da nekim smeta. Ali ja necu nikad ici tako daleko da tvrdim da su tamo svi neljudi i da im smeta drugo i drukcije. Posto to sigurno nije tako. I ne znam zasto ubacujes sad turke u sve to i sta ti ja znam, ovdje se radi o pozivu na molitvu kod muslimana? Mislim, opusti se, i meni smeta sabah (znam da ne znas sta je to, to je poziv na jutarnju molitvu) ponekad, i nekad se unezgodim kad je ezan a ja drzim pipu u ruci, ali to nema veze sa MRZNJOM, ili PRIJETNJOM. Isto kao sto meni nije prijetnja zvono s tornja, ponekad mi smeta kad spavam, ali cesce su to komsije koje se svadjaju koje me probude od nekih bozjih kuca.
Ali, nisi ti ateista vec provokator.. Jasno k'o dan.
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#2615 Re: Pitanje ateistima

Post by statix »

Macak U Cizmama wrote:
statix wrote:
dr.Gonzo wrote:Slazem se da se treba zaliti nadleznim ustanovama, nikakav drugaciji pristup ne pali. Medjutim, cinjenica da se takve stvari uopste desavaju je socioloski indikativna, i ukazuje nam na smjer razvoja odnosa izmedju organizovane religije i drustva u BiH. Pokazuje nam da je u zadnjih petnaestak godina organizovana religija u ofanzivi. Primjera je jos puno. Inicijative za uvodjenje vjeronauka u obdanistima, sam broj vjerskih objekata koji se grade itd.
Problem je sto je ta ofanziva religije usmjerava ljude na pogresna shvatanje njegovog zivota.
Umjesto da se covjek usmjerava ka edukaciji i drustveno korisnom radu iz kojeg treba proizici i njegovo zadovoljstvo, on se usmjerava u sluzbu ka bogu kao primarnu funkciju, sto je pogresno.
Covjek treba da sluzi drustvu u smislu da doprinosi svojim radom, na taj nacin sto ce se ostvareni kapital akumulirati, i na taj nacin omoguciti prosperitet i odbaciti bespotrebno trosenje novca, i smanjiti razlike medju klasama, jer u takvoj formuli srednja klasa najbrze raste.
Medjutim ja cu navesti primjer svoga komsije, koji je jako prijatan covjek, ali ja sebi postavljam jedno logino pitanje u vezi njega. Ako on 5 puta na dan ide u dzamiju, kako zaradi novac potreban za zivot svoje porodice, a nista ne radi?
Znaci religija treba da pomaze drzavi u usmjeravanje stanovnistva ka edukaciji i radu. Sve ovo da bi se ostvario profit, ali ne onaj koji ce otici direktno u potrosnju i raskalasivanje pojedinaca u drustvu, nego u svrhu stednje kako bi se omogucio razvoj i materijalna sigurnost svih jedinki u drustvu, nesto kao racionalizovanje boga u smislu da rad i razvoj ima ujedno svrhu sluzenja "bogu". Ko je citao Protestantska etika i duh kapitalizma, zna o cemu pricam, naravno to se ne odnosi na onaj americki, nego racimo Svedska, Norveska i sl. Neki tvrde da to za posljedicu ima asocijaciju medju ljudima, ali nije tacno, jer kako ce covjek koji zivi u materijalnom svijetu postignuti zadovoljstvo i srecu, ako nije prvenstveno ostvario elementarne potrebe za zivot.
Dovoljno je reci da nasa omladina zivi sa roditeljima do 30-te, i jeli nas to cini zadovoljnim i sretnim?
Upravo je Protenstantska Crkva izvrsila reformaciju skolstva u Skandinaviji prije vise od 200 g i vec vise od 100g. zvanicno nema nepismenih, ne postoje. Kod nas je izgleda obratno ... :?
Naime, drzava u kojoj vlada korupcija, mito, kriminal i slicne radnje, svoj opstanak moze ostvariti sam pod pretpostavkom da je sto vise neobrazovanog svijeta kojima se moze prodavati demagogija.
Sto se tice ezana, zvona i ostalog, ja kao gradjanin ovog grada, naviknut sam na to i imam tu dozu tolerancije prema svim vjerama. Ali vjeronauka u skolama mi nema nikakvog smisla, mada sam i ja isao :mrgreen: , jer koji je onda smisao ovolikih dzamija.
Problem je sto se covjeku ne ostavlja izbor, jer ja da se ne bi razlikovao od svog drustva isao sam na vjeronauku, iako me to nije toliko interesovalo, jer sam u kuci naucen "univerzalnim moralnim normama", kao ne ukradi ne ubij..., a kao kazna toga ne treba mi bog da bi se prepao i pridrzavao toga, nego mi je dovoljan prezir okoline i griznja savjesti.
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#2616 Re: Pitanje ateistima

Post by vratnik »

A dosta je i ove suplje vise.. Demagogija koja se prodaje zatupljenim masama koji po citav dan klece u bogomoljama, i onda je jasno ko pobjedjuje na izborima?
Kome vi tu pricu servirate? Problem su oni koji ne glasaju, a ja se smijem kladiti da 70% tih nema nikakve veze s vjerom. Mozda malo s religijom, ali s vjerom, nikakve. Znaci, izadjite na glasanje umjesto da kukate kako to "svakako nece nista promijeniti"..
(evo sve se stipam, ne mogu da vjerujem sta radim na ovoj temi..)
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#2617 Re: Pitanje ateistima

Post by vratnik »

A vrijeme je da se tema prebaci na politiku, ili razne diskusije posto je pravo svjetovna postala. Ako je i bila ikada duhovna.. Moram pogledati prvi post, mozda on ima veze s naslovom.
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#2618 Re: Pitanje ateistima

Post by vratnik »

evo pitanja: Postavio ga je forumas muslim.

Pitanje glasi: na koji nacin ateisti dokazuju nepostojanje Boga, ili da Bog nije stvorio svijet i covjeka, ili da nije Bog taj koji upravlja svime...???

Nadam se da ce odgovarati ljudi koji su dugo promisljali o ovoj i slicnim temama. Hvala
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#2619 Re: Pitanje ateistima

Post by statix »

vratnik wrote:A dosta je i ove suplje vise.. Demagogija koja se prodaje zatupljenim masama koji po citav dan klece u bogomoljama, i onda je jasno ko pobjedjuje na izborima?
Kome vi tu pricu servirate? Problem su oni koji ne glasaju, a ja se smijem kladiti da 70% tih nema nikakve veze s vjerom. Mozda malo s religijom, ali s vjerom, nikakve. Znaci, izadjite na glasanje umjesto da kukate kako to "svakako nece nista promijeniti"..
(evo sve se stipam, ne mogu da vjerujem sta radim na ovoj temi..)
Ispade da crkva ne utice na glasanje hrvata, i to u korist HDZ-a.
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#2620 Re: Pitanje ateistima

Post by vratnik »

statix wrote:
vratnik wrote:A dosta je i ove suplje vise.. Demagogija koja se prodaje zatupljenim masama koji po citav dan klece u bogomoljama, i onda je jasno ko pobjedjuje na izborima?
Kome vi tu pricu servirate? Problem su oni koji ne glasaju, a ja se smijem kladiti da 70% tih nema nikakve veze s vjerom. Mozda malo s religijom, ali s vjerom, nikakve. Znaci, izadjite na glasanje umjesto da kukate kako to "svakako nece nista promijeniti"..
(evo sve se stipam, ne mogu da vjerujem sta radim na ovoj temi..)
Ispade da crkva ne utice na glasanje hrvata, i to u korist HDZ-a.
Nisam ja to rekao, ja sam samo rekao da su rezultate glasanja krivi i oni koji ne izlaze na iste. Oni su da budem iskren, najvise krivi.
nego, glasas li ti?
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#2621 Re: Pitanje ateistima

Post by statix »

vratnik wrote:
statix wrote:
vratnik wrote:A dosta je i ove suplje vise.. Demagogija koja se prodaje zatupljenim masama koji po citav dan klece u bogomoljama, i onda je jasno ko pobjedjuje na izborima?
Kome vi tu pricu servirate? Problem su oni koji ne glasaju, a ja se smijem kladiti da 70% tih nema nikakve veze s vjerom. Mozda malo s religijom, ali s vjerom, nikakve. Znaci, izadjite na glasanje umjesto da kukate kako to "svakako nece nista promijeniti"..
(evo sve se stipam, ne mogu da vjerujem sta radim na ovoj temi..)
Ispade da crkva ne utice na glasanje hrvata, i to u korist HDZ-a.
Nisam ja to rekao, ja sam samo rekao da su rezultate glasanja krivi i oni koji ne izlaze na iste. Oni su da budem iskren, najvise krivi.
nego, glasas li ti?
To si upravu.
Glasam:D i uvijek glasao
zenicanin 1979
Posts: 295
Joined: 14/08/2009 15:12

#2622 Re: Pitanje ateistima

Post by zenicanin 1979 »

A kako da se glasa kada niko nije konkretno obecao, sta ce uraditi,kako i do kada ce to uraditi i sta ce se sa njime desiti ako to ne uradi.
User avatar
Ateista
Posts: 47067
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2623 Re: Pitanje ateistima

Post by Ateista »

Ja licno ne glasam jer nemam za koga da glasam, kratko i jasno.
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#2624 Re: Pitanje ateistima

Post by XXS »

vratnik wrote:Pitanje glasi: na koji nacin ateisti dokazuju nepostojanje Boga, ili da Bog nije stvorio svijet i covjeka, ili da nije Bog taj koji upravlja svime...???
Na isti nacin na koji ti dokazujes da sve to nije uradi deda mraz ili paja patak.
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#2625 Re: Pitanje ateistima

Post by vratnik »

zenicanin 1979 wrote:A kako da se glasa kada niko nije konkretno obecao, sta ce uraditi,kako i do kada ce to uraditi i sta ce se sa njime desiti ako to ne uradi.
eh ovo je zanimljivo pitanje. A moze se posmatrati i drukcije: oni sto su obecali da ce nesto uraditi (a nisu), moraju biti kaznjeni. Htio ti ne htio, oni su tu, neko je za njih glasao i glasa i dalje.
I nije kazna ne izaci na izbore (pa kad vidim trend u citavoj evropi, pomislim kako ce se izbori priznati i kad izadje da glasa samo obitelj), kazna je kazniti glasom: pogledas ko je u koaliciji,i odaberes nekog drugog. To je korak broj jedan. Korak broj dva, ako odlucis da krenes: pogledas program, i vidis nesto sto sti se svidi, i poklonis glas TOJ stranci. Korak broj tri: ubijedjen si da je to super, zamolis mamu da ne glasa po navici, vec da razmisli malo. I eto.
Za pocetak.
Locked