Pitanja za hrišćane

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#26 Re: Pitanja za hrišćane

Post by Smrcak15 »

šarf wrote:Muhicz,
na početku videa je citiran kuranski ajet u kojemu stoji da Jevreji kažu "mi smo ubili Mesiha ....."
Da li to znači da su Jevreji Isusa priznali za Mesiju?
Ili su ga i zlostavljali baš zbog toga jer u njemu nisu prepoznali Mesiju?

Jedna je istina.Slažeš li se sa tim?
Molim te reci nam što je istina u riječima"mi smo ubili Mesiha".
mozda je to podrugljivo spominjanje , jer nevjeruju da je uistinu Mesih nego lazni mesih ...pa onako isto kao kad bi dosao neki lazni poslanik i lagao narod, pa narod ga ubije, kazni smrcu i kazu podrugljivo ubili smo poslanika , onako ironicno, iako nevjeruju da je on ustvari poslanik.
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#27 Re: Pitanja za hrišćane

Post by šarf »

Smrčak prijatelju,je li "možda"za tebe odgovor?
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#28 Re: Pitanja za hrišćane

Post by славянин »

šarf wrote:Smrčak prijatelju,je li "možda"za tebe odgovor?
:D :D
iBoy92
Posts: 56
Joined: 24/09/2017 14:01

#29 Re: Pitanja za hrišćane

Post by iBoy92 »

iBoy92 wrote:
JVC wrote:
iBoy92 wrote:
Ovaj David Wood je jedan obicni neobrazovani idiot. Mislim da bas tu govori kako je Isus rekao "I am alpha and omega, i am the first and the last". Zasto nije spomenuo da je to zapravo san Ivana? Odnosno John's dream? Pazi, ja nemam nista protiv krscanstva, ali u CIJELOJ bibliji ne postoji ni jedan pravi dokaz da je Isus tvrdio da je Bog. Daleko vise dokaza ima da je uvijek tvrdio da je Boziji sin, a u isto vrijeme poslanik. I da, na svakoj svojoj debati David Wood nosi laptop i googla stvari, jadnik ne moze nista bez laptopa, smijesan ba lik.
Ja ti dadoh odgovor tj. video u kojem je sve receno, ali tvoj argument je jaci.
Kazes John-ov san? Ovo prvi put cujem.
Prije su se nosile knjige na debatama, ali kako je tehnologija napredovala jednostavnije je sa laptopom.
Image

-
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#30 Re: Pitanja za hrišćane

Post by JVC »

:?
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#31 Re: Pitanja za hrišćane

Post by Challenger_ »

Vrlo, vrlo zanimljivo.

U intervjuu za "The Financial Times", Vladimir Putin je stao u odbranu savremene Rimokatoličke crkve:
Rusija je pravoslavna kršćanska nacija i uvijek je bilo problema između pravoslavnog kršćanstva i katoličkog svijeta. Upravo zato ću sada reći nekoliko riječi o katolicima. Ima li tamo kakvih problema? Da, postoje, ali ne mogu biti tako pretjerani i korišteni za uništavanje same Rimokatoličke crkve. To je ono što se ne može učiniti.

Ponekad imam osjećaj da ti liberalni krugovi počinju koristiti određene elemente i probleme Katoličke crkve kao sredstvo za uništavanje same Crkve. To je ono što smatram pogrešnim i opasnim.
Fields of Elysium
Posts: 20
Joined: 28/06/2019 17:28

#32 Re: Pitanja za hrišćane

Post by Fields of Elysium »

Isus je obavio misiju zbog koje se rodio u tadasnjem zivotu. Ta misija je bila da pokaze onima koji rade na sebi sta trebaju proci na odredjenoj fazi duhovnog puta. Treba razlikovati izmedju Isusa i Krista. Krist je univerzalni duhovni entitet kojeg Isus ima utjelovljenog u sebi, a to bilo ko moze postici ako napreduje kroz proces inicijacija. Zbivanja u Isusovom zivotu predstavljaju ono sto se desi Kristu u unutrasnjosti osobe kao i osobi u okolnostima svakodnevnog zivota (ali ne identicno u svim aspektima, logicno). Postoje mnoga vjerovanja, tumacenja, itd. ali slijepo vjerovanje i teorije nisu od velike koristi. Duhovni put je univerzalan i mnogi veliki ucitelji covjecanstva su pokazali kako se hoda tim putem. Isus je jedan od njih. Bitno je dobiti znanje kroz vlastito iskustvo. Isus je davao ucenja koja mase uglavnom tumace povrsinski (jer postoji vanjski i unutrasnji aspekt), a svojim apostolima je objasnio ezotericno (unutrasnje) znacenje. Crkve prenose te price i osnovne informacije ali ne znaju o pravom znacenju, a mnoge stvari su namjerno izostavljene iz zvanicne verzije ucenja jer ne odgovaraju crkvenoj hierarhiji. Katolicka crkva je narocito bila aktivna u zatrpavanju autenticne duhovne nauke. U toku povijesti se vise ponasala kao zlocinacka organizacija nego prenosioc prave duhovnosti u svrhu poboljsanja covjecanstva.
Post Reply