Pitanja tipa RAZNA!

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#726 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by diablobih »

hidr4 wrote:Pozdrav, da li mi netko moze reci sljedece:

Da li sa windows 10 OS dolaze instalirani Microsoft Visual C++ Redistributable verzije (one koje su potrebne) i da li dolazi DirectX, ili je sve ovo potrebno samostalno skinuti i instalirati.
Takodjer, ako su mi neki programi instaliradi na jednom disku, a na drugom drzim OS, da li to moze biti razlog zašto mi ti programi krešaju u smislu da im fali neki fajl ?

(Pitam konkretno zato što mi par programa kreša jer im fali neki Microsoft DirectX fajl, ili Visual C++, a vidm u programima da ih imam sve instalirane).
Dolazi uz update, provjeri u updateu je li ti prosao update, ako nista uvijek ima google za oboje.
User avatar
hidr4
Posts: 91
Joined: 19/07/2016 14:43
Location: Saturn

#727 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by hidr4 »

diablobih wrote:
hidr4 wrote:Pozdrav, da li mi netko moze reci sljedece:

Da li sa windows 10 OS dolaze instalirani Microsoft Visual C++ Redistributable verzije (one koje su potrebne) i da li dolazi DirectX, ili je sve ovo potrebno samostalno skinuti i instalirati.
Takodjer, ako su mi neki programi instaliradi na jednom disku, a na drugom drzim OS, da li to moze biti razlog zašto mi ti programi krešaju u smislu da im fali neki fajl ?

(Pitam konkretno zato što mi par programa kreša jer im fali neki Microsoft DirectX fajl, ili Visual C++, a vidm u programima da ih imam sve instalirane).
Dolazi uz update, provjeri u updateu je li ti prosao update, ako nista uvijek ima google za oboje.
Na prijašnjim windowsima ti programi su radili bez problema, medjutim od kako koristim 10, konstantno krešaju tj ne mogu ih pokrenut nikako i javljaju da im fale ti c++ ili DirectX fajlovi, cak sam kupio i novi racunar nedavno koji koristi 10, i opet isti problem, dakle bar znam da je windows 10 kriv.

Pa automatski se on updejtuje vrlo cesto, a u programima vidim da imaju instalirane sve verzije Visual C++-a , i piše da je instaliran i DirectX12, dakle sve je tu ?

Da li moze biti problem to što su instalacijski paketi na razlicitim diskovima ?
User avatar
Filter
Posts: 8051
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#728 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by Filter »

hidr4 wrote: Na prijašnjim windowsima ti programi su radili bez problema, medjutim od kako koristim 10, konstantno krešaju tj ne mogu ih pokrenut nikako i javljaju da im fale ti c++ ili DirectX fajlovi, cak sam kupio i novi racunar nedavno koji koristi 10, i opet isti problem, dakle bar znam da je windows 10 kriv.

Pa automatski se on updejtuje vrlo cesto, a u programima vidim da imaju instalirane sve verzije Visual C++-a , i piše da je instaliran i DirectX12, dakle sve je tu ?

Da li moze biti problem to što su instalacijski paketi na razlicitim diskovima ?
da li si ponovo instalirao te programe ili si samo prenio disk sa instaliranim programima u novu masinu?
ako je friska instalacija, pokusaj sa compatilbility modom
zongo
Posts: 105
Joined: 28/12/2010 22:12

#729 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by zongo »

hidr4 wrote:*
zasto jednostavno ne istaliras c++ redistributable koje izbacuje da fale?
User avatar
necko_hz
Posts: 3593
Joined: 18/04/2009 12:36

#730 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by necko_hz »

Vozdra. Da li neko ovdje ima iskustva sa Instant artiklima na facebooku, odnosno povezivanju bloga/web stranice sa istim?
User avatar
hidr4
Posts: 91
Joined: 19/07/2016 14:43
Location: Saturn

#731 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by hidr4 »

Filter wrote:
hidr4 wrote: Na prijašnjim windowsima ti programi su radili bez problema, medjutim od kako koristim 10, konstantno krešaju tj ne mogu ih pokrenut nikako i javljaju da im fale ti c++ ili DirectX fajlovi, cak sam kupio i novi racunar nedavno koji koristi 10, i opet isti problem, dakle bar znam da je windows 10 kriv.

Pa automatski se on updejtuje vrlo cesto, a u programima vidim da imaju instalirane sve verzije Visual C++-a , i piše da je instaliran i DirectX12, dakle sve je tu ?

Da li moze biti problem to što su instalacijski paketi na razlicitim diskovima ?
da li si ponovo instalirao te programe ili si samo prenio disk sa instaliranim programima u novu masinu?
ako je friska instalacija, pokusaj sa compatilbility modom
Pokušao sa Compatibility modom, i dalje isti problem.

Nov racunar, nov ssd, skinuo program, instalirao, i kreša, al hajde, nisu toliko bitni programi, gore mi je to što ne razumijem.

Volio bih da mi moze netko objasnit ovo (to bi mi puno pomoglo); Ja imam SSD(tu mi je iskljucivo OS) i imam HDD, kako vec zelim da cuvam SSD samo za OS, pokušavam ne instalirat ništa na njega, vec sve na HDD, maloprije skinem program, instaliram na HDD, ne moze ga pokrenut kaze da mu fali neki fajl. Izbrišem program, re-instaliram na SSDu (gdje mi je OS) program radi bez problema.
Može objašnjenje ?
User avatar
hidr4
Posts: 91
Joined: 19/07/2016 14:43
Location: Saturn

#732 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by hidr4 »

zongo wrote:
hidr4 wrote:*
zasto jednostavno ne istaliras c++ redistributable koje izbacuje da fale?
Cemu svrha, kad ga vec imam instaliranog ?

Ocigledno je problem što ga ne moze prepoznat, ili šta vec. Mislim, udjem ja u Control Panel - Programs, on fino izlista sve verzije c++, znaci postoje .
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#733 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by diablobih »

Da li su ti instalirani na ssd? Trebaju da budu gdje je i sistem.
User avatar
hidr4
Posts: 91
Joined: 19/07/2016 14:43
Location: Saturn

#734 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by hidr4 »

diablobih wrote:Da li su ti instalirani na ssd? Trebaju da budu gdje je i sistem.
Svaki program mora biti gdje je sistem !?
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#735 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by Cookie85 »

necko_hz wrote:Vozdra. Da li neko ovdje ima iskustva sa Instant artiklima na facebooku, odnosno povezivanju bloga/web stranice sa istim?
Odes na fb stranicu
->publishing tools

idi dole i izaberi "connect to website" upisi link koji ti odgovara npr. "tvojawebstranica.ba/artikl" i klikni "claim URL" i eto.
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#736 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by Cookie85 »

hidr4 wrote:
diablobih wrote:Da li su ti instalirani na ssd? Trebaju da budu gdje je i sistem.
Svaki program mora biti gdje je sistem !?
Ako si vec navalio da ne bude instaliran Visual c++ na sistemskom disku onda uradi ovako

1. Otvori cmd kao administrator (Ukucaj u search "cmd" i desni klik "run as admin"
2. upisi mklink /J "c:/program files(x86)/Microsoft Visual studio 11.0" "E:/program files (x86)/Microsoft Visual Studio 11.0" (ne znam koju verziju pokusavas instalirati)

- prvi dio je gdje hoce da bude Visual studio bude instaliran
- drugi dio je gdje TI hoces da bude instaliran

Ne zaboravi prvo napraviti folder gdje hoces da bude instaliran jer ces dobiti gresku i opet pisati ovdje da imas gresku prilikom instalacije :)

UPDATE
- kada god uradis update za Visual, update ce biti u sistemu sto mozes odmah i obrisati, a ako hoces update morat ces svaki put kad uradis update moras sam prebaciti fajlove gdje si instalirao Visual. Poslije svakog prebacivanja update moras uraditi opet symlink - ako ovo uradis ne preporucujem ti da cesto radis update :)

ili jednostavnije ... instaliraj gdje mu je i mjesto u sistemu ;)
User avatar
hidr4
Posts: 91
Joined: 19/07/2016 14:43
Location: Saturn

#737 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by hidr4 »

Cookie85 wrote:
hidr4 wrote:
diablobih wrote:Da li su ti instalirani na ssd? Trebaju da budu gdje je i sistem.
Svaki program mora biti gdje je sistem !?
Ako si vec navalio da ne bude instaliran Visual c++ na sistemskom disku onda uradi ovako

1. Otvori cmd kao administrator (Ukucaj u search "cmd" i desni klik "run as admin"
2. upisi mklink /J "c:/program files(x86)/Microsoft Visual studio 11.0" "E:/program files (x86)/Microsoft Visual Studio 11.0" (ne znam koju verziju pokusavas instalirati)

- prvi dio je gdje hoce da bude Visual studio bude instaliran
- drugi dio je gdje TI hoces da bude instaliran

Ne zaboravi prvo napraviti folder gdje hoces da bude instaliran jer ces dobiti gresku i opet pisati ovdje da imas gresku prilikom instalacije :)

UPDATE
- kada god uradis update za Visual, update ce biti u sistemu sto mozes odmah i obrisati, a ako hoces update morat ces svaki put kad uradis update moras sam prebaciti fajlove gdje si instalirao Visual. Poslije svakog prebacivanja update moras uraditi opet symlink - ako ovo uradis ne preporucujem ti da cesto radis update :)

ili jednostavnije ... instaliraj gdje mu je i mjesto u sistemu ;)
Razumijem tu stvar, hvala ti puno na objasnjenju, jasno mi je da sve što ima veze sa windowsom drzim na ssdu(gdje je OS), tako i radim,
Kada kazem programi, prvenstveno mislim na neke igrice ili programe koje koristim za faks, konkretno ovaj problem što sam jucer imao. Instaliram igricu na HDDu, ne radi, reinstaliram je na SSDu(gdje je OS) radi bez problema.

To mi je generalno problem, da li moraju svi programi(pa i igrice) biti gdje je OS, ili ne moraju, vec je to do programa.
Nema mi nikakvog smisla da svi programi moraju biti na istom disku gdje je i OS, inace ove druge diskove nikad necu u potpunosti iskoristit.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#738 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by diablobih »

Ne moraju igre, ali mora visual i ostalo sto je povezano sa sistemom.
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#739 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by Cookie85 »

Cookie85 wrote:Ako si vec navalio da ne bude instaliran Visual c++ na sistemskom disku onda uradi ovako

1. Otvori cmd kao administrator (Ukucaj u search "cmd" i desni klik "run as admin"
2. upisi mklink /J "c:/program files(x86)/Microsoft Visual studio 11.0" "E:/program files (x86)/Microsoft Visual Studio 11.0" (ne znam koju verziju pokusavas instalirati)

- prvi dio je gdje hoce da bude Visual studio bude instaliran
- drugi dio je gdje TI hoces da bude instaliran

Ne zaboravi prvo napraviti folder gdje hoces da bude instaliran jer ces dobiti gresku i opet pisati ovdje da imas gresku prilikom instalacije :)

UPDATE
- kada god uradis update za Visual, update ce biti u sistemu sto mozes odmah i obrisati, a ako hoces update morat ces svaki put kad uradis update moras sam prebaciti fajlove gdje si instalirao Visual. Poslije svakog prebacivanja update moras uraditi opet symlink - ako ovo uradis ne preporucujem ti da cesto radis update :)

ili jednostavnije ... instaliraj gdje mu je i mjesto u sistemu ;)
Razumijem tu stvar, hvala ti puno na objasnjenju, jasno mi je da sve što ima veze sa windowsom drzim na ssdu(gdje je OS), tako i radim,
Kada kazem programi, prvenstveno mislim na neke igrice ili programe koje koristim za faks, konkretno ovaj problem što sam jucer imao. Instaliram igricu na HDDu, ne radi, reinstaliram je na SSDu(gdje je OS) radi bez problema.

To mi je generalno problem, da li moraju svi programi(pa i igrice) biti gdje je OS, ili ne moraju, vec je to do programa.
Nema mi nikakvog smisla da svi programi moraju biti na istom disku gdje je i OS, inace ove druge diskove nikad necu u potpunosti iskoristit.
/\
|
|

Vec ti je odgovorio ovaj iznad.

Sistemske programe moras imati gdje je sistem instaliran, igrice i drugi programi ne moraju biti gdje je sistem.
User avatar
hidr4
Posts: 91
Joined: 19/07/2016 14:43
Location: Saturn

#740 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by hidr4 »

Cookie85 wrote:
Cookie85 wrote:Ako si vec navalio da ne bude instaliran Visual c++ na sistemskom disku onda uradi ovako

1. Otvori cmd kao administrator (Ukucaj u search "cmd" i desni klik "run as admin"
2. upisi mklink /J "c:/program files(x86)/Microsoft Visual studio 11.0" "E:/program files (x86)/Microsoft Visual Studio 11.0" (ne znam koju verziju pokusavas instalirati)

- prvi dio je gdje hoce da bude Visual studio bude instaliran
- drugi dio je gdje TI hoces da bude instaliran

Ne zaboravi prvo napraviti folder gdje hoces da bude instaliran jer ces dobiti gresku i opet pisati ovdje da imas gresku prilikom instalacije :)

UPDATE
- kada god uradis update za Visual, update ce biti u sistemu sto mozes odmah i obrisati, a ako hoces update morat ces svaki put kad uradis update moras sam prebaciti fajlove gdje si instalirao Visual. Poslije svakog prebacivanja update moras uraditi opet symlink - ako ovo uradis ne preporucujem ti da cesto radis update :)

ili jednostavnije ... instaliraj gdje mu je i mjesto u sistemu ;)
Razumijem tu stvar, hvala ti puno na objasnjenju, jasno mi je da sve što ima veze sa windowsom drzim na ssdu(gdje je OS), tako i radim,
Kada kazem programi, prvenstveno mislim na neke igrice ili programe koje koristim za faks, konkretno ovaj problem što sam jucer imao. Instaliram igricu na HDDu, ne radi, reinstaliram je na SSDu(gdje je OS) radi bez problema.

To mi je generalno problem, da li moraju svi programi(pa i igrice) biti gdje je OS, ili ne moraju, vec je to do programa.
Nema mi nikakvog smisla da svi programi moraju biti na istom disku gdje je i OS, inace ove druge diskove nikad necu u potpunosti iskoristit.
/\
|
|

Vec ti je odgovorio ovaj iznad.

Sistemske programe moras imati gdje je sistem instaliran, igrice i drugi programi ne moraju biti gdje je sistem.
Hvala obojici u svakom slucaju, tako sam i mislio da bi trebalo bit.

Malo me ta zadnja igrica poremetila, jer nije htjela na HDDu, ali vjerovatno je iskljuceni slucaj.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58776
Joined: 03/08/2010 19:04

#741 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by kakavdanakneiskustvu »

.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#742 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by diablobih »

Da nisi instalirao steam ili origin, ili nesto drugo sto igra zahtjeva gdje je ssd, pa tu neku igru na hdd?
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#743 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by Zejnep »

Aklo je nešto "prilika koja se pruži jednom u životu" kako se to kaže jednom rjećju? Ili sa što manje riječi? :hm:
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#744 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by diablobih »

Zejnep wrote:Aklo je nešto "prilika koja se pruži jednom u životu" kako se to kaže jednom rjećju? Ili sa što manje riječi? :hm:
Jedinstvena prilika (u zivotu) mozda ?
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#745 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by Zejnep »

diablobih wrote:
Zejnep wrote:Aklo je nešto "prilika koja se pruži jednom u životu" kako se to kaže jednom rjećju? Ili sa što manje riječi? :hm:
Jedinstvena prilika (u zivotu) mozda ?
Tako sam i napisala. Hvala. :D
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#746 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by Cookie85 »

Zejnep wrote:
diablobih wrote:
Zejnep wrote:Aklo je nešto "prilika koja se pruži jednom u životu" kako se to kaže jednom rjećju? Ili sa što manje riječi? :hm:
Jedinstvena prilika (u zivotu) mozda ?
Tako sam i napisala. Hvala. :D
Bas cudnih pitanja ima pod "Racunari i tehnologija -> Pitanja tipa razna!" :shock: :? :D
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#747 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by Zejnep »

Zar je ovo pod računari i teh.... ? :shock: :lol: :lol: :-)
Ispričavam se :run:
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#748 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by Cookie85 »

Zejnep wrote:Zar je ovo pod računari i teh.... ? :shock: :lol: :lol: :-)
Ispričavam se :run:
Ma hajd kao da je bitno :izet: Nek si ti nasao/la odgovor koji ti je trebao :D :-D
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#749 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by diablobih »

Hajde, znamo mi i o drugim stvarima :D
Pale Rider
Posts: 174
Joined: 11/12/2017 19:17

#750 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by Pale Rider »

Da li bih ja mogao uci u sud obucen kao zensko, naravno po zenskom kodesku oblacenja?
Post Reply