Pitanja, pitanja, pitanja...

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
fia
Posts: 737
Joined: 03/02/2007 16:00

#76

Post by fia »

Danko_Bananko wrote:Nije do "muskih dana" ( i ovo ces mi morat malo objasnit :D ), vise je do ljudi, ali nejse...

Islam ne poznaje instituciju prvog ili istocnog grijeha, i musliman ne vjeruje u takvo nesto, jer nas Allah nicim nije obavijestio o tome.

Zamisli da je situacija takva, zamisli da je situacija idealna...koliko bi milijardi ljudi zivjelo danas na Zemlji, i upitaj se da li bi ova nasa planeta bila kadra proizvesti dovoljno hrane da bi se prehranile tolike milijarde ljudi, kad znamo da i danas jedva to u stanju, sa ovolikim brojem ljudi.

Sto se tice prozivljenja, da naravno. Allah ce na Sudnjem danu proziviti sve ljude.

Prvo,
ako shvataš kao prvi grijeh „spolni odnos medju A i E.“ tako kako to misli puno ljudi, to u stvari nije bio grijeh, ali opet to je „krščanska zabluda“ - jer onda nebi dobili „zadatak“
„… radjajte se i množite se, i napunite zemlju, i vladajte njom. …1.Mojs.1:28 …i ja lično neznam drugi način kako radjati i množiti se…kod čovjeka…:-D
Taj grijeh je bio u tome, da nisu poštovali i nisu saslušali zabranu da…..“ nejedu iz jednog /odredjenog/ drveta u vrtu“. Znali su da je kazna smrt, ali ipak nisu bili poslušni i tako su time porekli Božju suverenost…….Da nije Bog odustao od svoje namjere piše Psalm 37:9 - 11 „koji čekaju Gosp. naslijediče zemlju…a smjerni če naslijediti zemlju…“ ali to je duga priča…a opet - ova tema su moja pitanja…. :)

Drugo
Možda prije više nego dvadeset godina su stručnjaci računali koliko je ljudi moglo živjeti na zemlji. Na početku 19. stolj. je bilo oko 1 miliarde. Danas cca 6,5 miliarde. Znači da najviši broj živjelo je u prošlim 2 stolj. I kad se uračunaju svi koji su umrli u ratovima, izgleda da je moglo biti malo više nego 16 miliardi(a) - to nisam ja izmislila, to je neka zvanična statistika. Ako ima površina zemlje više nego 15 miliarda ha, znači da na jednog č. malo manje nego 1 ha. Ima dosta mjesta za produkciju svega.
I hrana? I danas ima u suštini više svega, nego je treba. FAO dao je informacije, da več danas je produkcija viša 50 % nego treba. Samo zbog ljudske sebičnosti i systeme trgovine više nego pola čovječanstva gladuje.
I konačno, imali su „napuniti zemlju“ i ne prepuniti….i kakva je još namjera…ko zna,… samo stvoritelj.

Ali opet smo preokrenuli temu…


Te „muške dane“?. :D :D ....objasnit ču, iduči put, jer nečemo biti sad kod kuče…ali to opet nepaše u ovu temu……ali kad sam nju ja postavila….onda se nadam da ja mogu, …..malo :D
Danko_Bananko
Posts: 862
Joined: 23/01/2007 20:34

#77

Post by Danko_Bananko »

Bez obzira, islam smatra da se dijete radja cisto od grijeha. Po mom misljenju sasvim logicno, ali stav Islama sigurno.

Medjutim u svom objasnjenju se dotices radjanja i mnozenja. Obadvoje je naravno dopustena stvar, ali ne na nacin da vodi anarhiji u spolnim odnosima, vec u za to posebnoj drustvenoj prganizacionoj jedinici, poznatoj kao brak. Sve ostalo vodi urusavanju moralnih vrijednosti covjeka kao jedinke, kao i drustva u cjelini.

Otici cemo daleko sa brojem stanovnika...to danas moze bit 16 milijardi ali mozda bude ovaj dunjaluk na mjestu i za 1000 godina, pa prokontaj danasnjim tempom gdje to ide.
Last edited by Danko_Bananko on 10/02/2007 00:06, edited 1 time in total.
fia
Posts: 737
Joined: 03/02/2007 16:00

#78

Post by fia »

Danko_Bananko wrote:Bez obzira, islam smatra da se dijete radja cisto od grijeha. Po mom misljenju sasvim logicno, ali stav Islama sigurno.

Medjutim u svom objasnjenju se dotices radjanja i mnozenja. Obadvoje je naravno dopustena stvar, ali ne na nacin da vodi anarhiji u spolnim odnosima, vec u za to posebnoj drustvenoj jedinici, poznatoj kao brak. Sve ostalo vodi urusavanju moralnih vrijednosti covjeka kao jedinke, kao i drustva u cjelini.

Otici cemo daleko sa brojem stanovnika...to danas moze bit 16 milijardi ali mozda bude ovaj dunjaluk na mjestu i za 1000 godina, pa prokontaj danasnjim tempom gdje to ide.

Potpuno se slažem,kad govoriš o moralu ? nisam sigurna u gramatiki... zanimljivo da Isus je potvrdio, da je brak u stvari ustanovio Bog. I da je dao Adamu jednu ženu :) /znam da je u Isl. malo drugačije.../ I dao je tačna moralna pravila.

U broju stanovnika? Je pitanje dali če ovaj svijet trajati još 1tis. godina....i još drugo, nije rečeno da svi koji su življeli...... :)

Laku noć....u ponedeljak nastavičemo :) , ako neče ti smetati
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#79

Post by digger »

Abu FEED el-Castro wrote:KGKG, o ti koja si sa vrela mudrosti punih 20 ljeta zahvacala svojom rukom pa evo i nas nauči kako se to "misionira" i sta je mudrost u pozivu, al uprkos ni po cijenu pameti nisi izostavila priliku da zainteresovanom za islam pojasnis najprecu stvar i prvi temelj islama a to je da je sunnet generalno nakupljeno smetlje bastine, i da muslimani - na osnovu t(v)oga - i nisu bas previse muslimani. Ili zapravo ako cemo bukvalno po tvom, da su previse muslimani, da su se kroz vrijeme previse zaprljali i vise se ne mogu ni poznat, te da bi se trebalo odbit i stesat makar 70-80 % islama tamam minimum kolko da tebi i tvojoj simpatičnoj sektici udovolje... :-?
Tako da mi i nije jasno previse, da, ako je osoba pitala o islamu (mislim na islam) zasto se ti javljas? :?

Pozz :)
Prije svega, izgleda da ti sa svojim zadnjim "Pozz :)" samo zelis da ispadnes 'cute' u odnosu na druge, ali tvoj komentar sasvim drugacije govori.

Nije mi uopste jasno zasto tako zestoko napadas KGKG—i ne samo ti—i sa takvim ubijedjenjem da si u pravu? Po cemu ona nema kao pravo da govori u ime islama a ti ili neko drugi ima? Ko je to tebi dao a njoj nije? Ili je to mozda zato sto je zensko?

Ti imas svako pravo da nastavis, slijedis i slusas sve sto ti serviraju. Kako vidim, KGKG ne kupuje SVE djuture, nego sa razumom. Ona je kao dobra domacica na pijaci: zna sta je zdravo a sta je rancid, ne prihvata privagu nego samo ono sto je licno izabrala, i bas zbog takvog iskustva jako dobro razumije sta od ponudjenog valja a sta ne.

Ne znam nista o KGKG ali mi je jasno da ona izvanredno dobro ZNA u sta vjeruje, a ne u sta MORA da vjeruje. A sto se tice njene sirine i dubine oko poznavanja materije, tu joj bar na ovom forumu nema premca.

Cini mi se da dobro znate da je ona cesto u pravu, ali… ne daj boze… tako nesto i pomisliti.
Danko_Bananko
Posts: 862
Joined: 23/01/2007 20:34

#80

Post by Danko_Bananko »

fia wrote:
Danko_Bananko wrote:Bez obzira, islam smatra da se dijete radja cisto od grijeha. Po mom misljenju sasvim logicno, ali stav Islama sigurno.

Medjutim u svom objasnjenju se dotices radjanja i mnozenja. Obadvoje je naravno dopustena stvar, ali ne na nacin da vodi anarhiji u spolnim odnosima, vec u za to posebnoj drustvenoj jedinici, poznatoj kao brak. Sve ostalo vodi urusavanju moralnih vrijednosti covjeka kao jedinke, kao i drustva u cjelini.

Otici cemo daleko sa brojem stanovnika...to danas moze bit 16 milijardi ali mozda bude ovaj dunjaluk na mjestu i za 1000 godina, pa prokontaj danasnjim tempom gdje to ide.

Potpuno se slažem,kad govoriš o moralu ? nisam sigurna u gramatiki... zanimljivo da Isus je potvrdio, da je brak u stvari ustanovio Bog. I da je dao Adamu jednu ženu :) /znam da je u Isl. malo drugačije.../ I dao je tačna moralna pravila.

U broju stanovnika? Je pitanje dali če ovaj svijet trajati još 1tis. godina....i još drugo, nije rečeno da svi koji su življeli...... :)

Laku noć....u ponedeljak nastavičemo :) , ako neče ti smetati
Niposto nece smetati, ugodan vikend
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#81

Post by Abu FEED el-Castro »

KGKG, imas podrsku diggera :o :-) :roll: :lol:
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#82

Post by Pearl »

ja sam mislila da svako vjeruje za sebe a ne da bi drugima ugodio..

kako SVI toliko puta naglasavate: Bog ce biti taj koji ce svima na kraju da presudi.. krajnje je licemjerje povlaciti taj argument kad vam odgovara a onda malo kasnije osudjivati javno one cije vam se misljenje ne svidi...

kao mnogo manji vjernik od onih koji se ovdje toliko busaju u prsa time, mene je strah Boga nekoga osudjivati i kleti... sa nekim se mogu slagati ili neslagati, ali je svako individua za sebe i ima pravo na svoje misljenje...

svaka cast pojedinim osobama na ovom podforumu, neke imaju moje duboko postovanje, prije svega radi ljudske komunikacije, obavijestenosti (a ne slijepog ponavljanja "jer je to tako") i NEnametanja misljenja.. a te osobe svojom blagoscu i bogobojaznoscu, koja ovim drugim nedostaje, puno vise ucine nego napadi i kletve ostalih...
_STOKA_OD_OKA
Posts: 270
Joined: 02/09/2006 22:09
Location: Hotonj, Sarajevo
Contact:

#83

Post by _STOKA_OD_OKA »

KOGOD KADGOD wrote: Qur'an je knjiga koja se cita nanovo i nanovo, i svaki put vise shvatas i vise duhovne koristi dobijas uz naporedo proucavanje drugih nauka i ideologija...
slazem se Kur'an se moze citati stalno (i sam sam to osjetio)

i pored toga proucavaj filozofiju i bice ok :faraon1:

pozdrav
fia
Posts: 737
Joined: 03/02/2007 16:00

#84

Post by fia »

I da odgovorim i tebi KGKG

moram priznati da cijenim tvoju revnost,….i dobro znam da nije lako „razlikovati se“ od sredini u kojoj živiš i vidim da se stvarno razlikuješ.
Nije to jednostavno ni na Zapadu, ovisi od toga gdje živiš. Nešto drugo je kad živiš na selu, nešto drugo kad si u anonimnim gradovima.
Čini mi se da si iskrena u svom traženju „Istini“ kako kažeš. Samo mi se malo čini, da previše koristiš i prilagodivaš ono što znaš slušatelju. Primjerak - nemožeš reči da musliman uzima Bibliju kao autoritet, kad svi govore suprotno. Možda je bolje reči da neko tako, neko ovako.
Ali stvarno dobro da znam da neki od muslimana misle kao ti, i to je za mene važno. Željela sam „živu sliku“ islama, znači ono što je u ljudima, ne samo u knjigama.
Nekoliko puta u tvojim postovima ponavlja se idea, da „Istina“ netraži se kod ljudi, nego u knjigama u koje kažu da vjeruju. Djelomično je to tako, ali mene stvarno zanima i mišlenje ljudi, i zato pitam ovdje.
Onda kad budeš vidjela da tvoj pogled je drugačiji od ostalih, slobodno ga napiši i uglavnom konkretnije razloge zašto tako misliš.
Samo molim nekako ukratko i jednostavno. :) i molim samo još nemoj "kao ja sam" :) - konkretne razloge, dokaze, - nevolim ja ove "lične izjave".
fia
Posts: 737
Joined: 03/02/2007 16:00

#85

Post by fia »

Dragi vatrogasac,

izgleda da nisam stvarno potpuno shvatila tvoje riječi - problem ove komunikacije je da čitatelju nedostaje ne samo ono „nonverbalno“ nego i tonove, i za mene još i problem jezika….

Iskreno - i zato mi je dugo trajalo dok nisam primjetila „diggerovu ugladjenu ironiju“ :-D i vaše male „prepucavanje“.

Hvala na linkovima, posebno te iz 6.2.22:55.

Kad se nemogu već izvinjavati…..mogu barem malo, malkice… :) zamoliti za oprost ??? :D - samo šala… ili postoji još treča varijanta?........
fia
Posts: 737
Joined: 03/02/2007 16:00

#86

Post by fia »

Abu FEED el-Castro wrote:Fia, lijep pozdrav, samo da te napomenem da te ne zelimo prevesti u svoje kako ce neko rado htjeti protumačiti, kod nas je zapravo ionako vec odavno guzva ... :D




Sta god ti treba, samo ti slobodno priupitaj, i (da pokazemo diggeru i kompaniji tolerantnost vjernika :D ) ako imas i kakvih stvari da ti izgledaju naopake u islamu, ili nekakvih jos nejasnoca ili nesto sto ti je mozda neko predstavio da je kod muslimana tabu tema, a ti slobodno ožeži, i to prvo po tom... :-D

Fidellito..Fidellito :D

gužva…. negužva……ne bi si bio vjernik da neželiš nekoga prevesti u svoje….to mi je sasvim jasno,
bitan je način, koji taj vjernik koristi. :)

Hvala na ponudi da mogu na sve pitati. Znam da neke pitanje može biti malo neugodno i stvarno se trudim da poštujem vaše stavove.

Ali isto tako kako ja ponekad pogrešno shvatim što i kako je bilo rečeno, možda ču i ja nenamjerno nekoga malo se dotaknuti iako to stvarno neželim.

Niko nije mene natjerao da vas nešto pitam, ali neželim ni ja natjerati vas na odgovore. Kad bude vama smetalo, ili nemojte odgovarati, ili meni molim recite da je vama neugodno.
Malo teško je u drugom jeziku, jer nemogu izraziti tačno ono što želim, mogu koristiti samo riječi koje su meni poznate i tako kako znam reči - ponekad i „obilazcima“
fia
Posts: 737
Joined: 03/02/2007 16:00

#87

Post by fia »

Dragi digger,

nikako mi nesmeta savjet "matorca" :-D , kad je sve tako iskreno i ljubazno rečeno.

Uvijek tražim odgovore na zašto, gdje, kako, kada, i nikad nesmotrim stvar samo iz jednog ugla pogleda.

To naravno neznači da se ponekad nevaram. :D puno je toga što je uvijek subjektivno....
fia
Posts: 737
Joined: 03/02/2007 16:00

#88

Post by fia »

Ali da idem dalje u mom pitanju..

Kako islam objašnajava zašto je današnji svijet takav, kakav je, gdje, kad i kako se desilo da čovječanstvo „izbjeglo“…/nemogu sad pronači bolji izraz, nadam se da čete razumjeti../ Božje vodstvo.
fia
Posts: 737
Joined: 03/02/2007 16:00

#89

Post by fia »

Joj,…. još Danko

te muške dane? :D :D Ono to nije ništa posebno - reklama u kojoj dva muškarci u polanoči sjedi na susjednim balkonima u županu i mirno „torokaju“/kaže riječnik/ :) …i ispred stoji boca rakije i uz to objašnjenje da „i muškarci imaju svoje dane“ - to je sve.
Samo u narodu se to sad koristi kao poslovica, kao objašnjenje za različita / i ponekad za žene neočekivana / mužka raspoloženija.


I ta djeca… kad se djece radja čisto od grijeha, onda gdje i kako poslije „nabavi“ taj grijeh? Kako isl. objašnajava loše osobine i sklonosti čovjeka ?
Kroz jednog čovjeka /A/ grijeh je ušao u svijet a kroz grijeh i smrt, i tako se smrt proširila na sve ljude…. Rim. 5:12, i

„…..misao srca čoviječijega je zla od malena…1. Mojs.8:21

Imaš - li ti djecu? - ako to nije previše privatno pitanje…
.
User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#90

Post by chinese_water »

fia wrote:Joj,…. još Danko

te muške dane? :D :D Ono to nije ništa posebno - reklama u kojoj dva muškarci u polanoči sjedi na susjednim balkonima u županu i mirno „torokaju“/kaže riječnik/ :) …i ispred stoji boca rakije i uz to objašnjenje da „i muškarci imaju svoje dane“ - to je sve.
Samo u narodu se to sad koristi kao poslovica, kao objašnjenje za različita / i ponekad za žene neočekivana / mužka raspoloženija.


I ta djeca… kad se djece radja čisto od grijeha, onda gdje i kako poslije „nabavi“ taj grijeh? Kako isl. objašnajava loše osobine i sklonosti čovjeka ?
Kroz jednog čovjeka /A/ grijeh je ušao u svijet a kroz grijeh i smrt, i tako se smrt proširila na sve ljude…. Rim. 5:12, i

„…..misao srca čoviječijega je zla od malena…1. Mojs.8:21

Imaš - li ti djecu? - ako to nije previše privatno pitanje…
.
"Nabavi" grijeh kada se pocne koristiti umom,jezikom,nogama, rukama itd...
A ja ne mogu znati jesam li bio zla beba cim sam se rodio jer se tog perioda ne sjecam, bas kao sto ga se niko zivi ne sjeca.A i ako je svaka beba zla u srcu...onda je to zlo veoma zanemarljivo s obzirom da su bebe totalno nemocne...
Danko_Bananko
Posts: 862
Joined: 23/01/2007 20:34

#91

Post by Danko_Bananko »

fia wrote:Joj,…. još Danko

te muške dane? :D :D Ono to nije ništa posebno - reklama u kojoj dva muškarci u polanoči sjedi na susjednim balkonima u županu i mirno „torokaju“/kaže riječnik/ :) …i ispred stoji boca rakije i uz to objašnjenje da „i muškarci imaju svoje dane“ - to je sve.
Samo u narodu se to sad koristi kao poslovica, kao objašnjenje za različita / i ponekad za žene neočekivana / mužka raspoloženija.


I ta djeca… kad se djece radja čisto od grijeha, onda gdje i kako poslije „nabavi“ taj grijeh? Kako isl. objašnajava loše osobine i sklonosti čovjeka ?
Kroz jednog čovjeka /A/ grijeh je ušao u svijet a kroz grijeh i smrt, i tako se smrt proširila na sve ljude…. Rim. 5:12, i

„…..misao srca čoviječijega je zla od malena…1. Mojs.8:21

Imaš - li ti djecu? - ako to nije previše privatno pitanje…
.
he he, da pitas moju hanumu, vjerovatno bi ti nasla puno mojih muskih dana :D ( naravno, bez ove rakije :D )

Fia, djeca ne mogu biti odgovorna nit stjecati grijehe dok nisu u stanju razluciti istinu od neistine.
Ja imam kcerkicu od 11 mjeseci, i nema nikakvog uvjeta da ona ima pri sebi kakvog grijeha. Pa ne zna ni tuticu trazit jos :D

Covjek "nabavlja" grijeh cim se udalji od Allahovog puta, kad pocini nesto sto je vjerom zabranjeno, kad ostavi ono sto je vjerom naredjeno.

Sejtan l.a je onaj koji covjeka navodi na grijeh, koji mu "dosaptava" taj nagon, i koji cini sve da ga udalji od Pravog puta, Allahvog puta; ruzne stvari mu predstavlja lijepim da bi ga zaveo i upropastio.
Pa tako imas ljude kojima je super sto javno cine blud, pa se jos i hvale time, iako tim cinom unistavaju i svoj moral, svoje i tudje porodice. I masu sl. stvari

Kur'an - Al-A'raf ( 7:11-17 )

" Mi smo Adema stvorili i onda mu oblik dali, a poslije melekima rekli: "Poklonite mu se!", i oni su se poklonili, osim Iblisa, on nije htio da se pokloni.

"Zašto se nisi poklonio kad sam ti naredio?" - upita On. - "Ja sam bolji od njega; mene si od vatre stvorio, a njega od ilovače" - odgovori on."E onda izlazi iz Dženneta" - reče On - "ne priliči ti da u njemu prkosiš; izlazi, ti si, zaista, od onih prezrenih!"

"Daj mi vremena do Dana njihova oživljenja!" - zamoli on

"Daje ti se vremena!" - reče On

"E zato sto si odredio pa sam u zabludu pao" - reče - "kunem se da ću ih na Tvom Pravom putu presretati,pa ću im sprijeda, i straga, i zdesna i slijeva prilaziti, i Ti ćeš ustanoviti da većina njih neće zahvalna biti!”



PS. Ne vidjeh da ti je ko od nas rekao, ali mozda to vec i znas.
Kur'an se cita sa desna na lijevo. Znaci ides od zadnje stranice..
fia
Posts: 737
Joined: 03/02/2007 16:00

#92

Post by fia »

Ok, izgleda da ima puno sličnog u početku…

samo moramo malo pojmove srediti..
naravno nemislim da je dijete „zlo“

Prema hebrejskom i grčkom tekstu B. - definicija grijeha je doslovno „promašaj cilja“.
To sam Bog odredjuje taj cilj, kojeg trebaju doseći njegova intel. stvorenja. Promašiti cilj je grijeh, grijeh je nepravednost ili bezzakonje.
Grijeh je sve ono što nije u skladu s Bogom - mjerila, način postupanja.
Može biti loše ponašanje, propuštanje onog što je trebalo napraviti, bezbožni govor, nečiste misli, sebične želje……..

naravno ovo se nemože primjenit na djecu..

Ali Biblija pravi razliku izmedju naslijedjenog grijeha, manjernog g., jednog jedinog grešnog postupka za koji se osoba kaje, i stalnog ponavljanja g.

Taj naslijedeni grijeh - A i E su imali djecu tek kad su bili griješnici, onda nisu mogli djetetu predati ono što nisu imali - savršenost,… oni su promašili taj cilj, koji je imao Bog, kad je stvorio. Od tada smo svi rodjeni u grijehu,/kao da imaš genetično/ sa sklonostima k neispravnom postupanju, slabostima i sa tim još je vezana i bolest i poslije smrt.

U ovom smislu B. kaže da je zlo srce od malena - drugi prijevod kaže „…što je srce čovječe sklono zlu od mladosti njegove“

Slažem se sa uticajem Šejtna na čovječanstvo, ali nemožemo sve na njega prebaciti….

Zašto sam pitala, dali imaš djecu. Da li je jednostavno da bi se djeca dobro ponašala? Ima puno posla za roditelje da ga odgoji u dobrog čovjeka. Na djetetu i mladom čovjeku najbolje se vidi, kako je to teško,….. i ta naslijedena sklonost. To češ vidjeti tokom godina.
Danko_Bananko
Posts: 862
Joined: 23/01/2007 20:34

#93

Post by Danko_Bananko »

Pa naravno fia, normalno je da je na roditelju najveca odgovornost da svoje dijete usmjeri ka Pravom putu, da ga odgaja na ispravan nacin.

Ali rekoh, u Islamu nema nasljednog grijeha. Dijete je cisto od bilo kakvog grijeha kad se rodi.
Mi muslimani vjerujemo da se sva djeca radjaju u islamu, u cistoj urodjenoj vjeri od Gospodara Uzvisenog, ali kasnije kroz zivot, i roditeljski odgoj mogu otici prema krscanstvu, jevrejstvu, ateizmu...
Bez obzira kakvi bili roditelji, grijesnici ili ne, oni su ipak samo mehanizam Allahovog stvaranja, On je ipak taj koji sve stvara i odrzava, On je taj koji djetetu dusu daje, i On je taj koji ga na svijet dovodi cistog od grijeha.

Kao sto navedoh u zadnjem postu, sejtan l.a je taj koji ljude navodi na zlo, na nepokornost Stvoritelju, ruzne stvari im prikazuje lijepim i sl.

Covjek ima slobodnu volju da se odupre njegovom utjecaju, i krene Pravim putem, ali ipak uputa, kao i sve ostalo je od Allaha Uzvisenog.
Nemoj me pitati da ti dublje objasnjavam pitanja sudbine, ova gore recenica je sve sto mogu reci.
Nemam dovoljno znanja o tematici da bih se dublje upustao u nju, a tema je poprilicno skakljiva, i ja se ne zelim igrati sa svojim neznanjem oko nje :)

Sto se tice naslijedjenih sklonosti, pa i toga da dijete odraste u nemuslimanskoj obitelji koja ga moze odgajati sasvim suprotno od islamskih principa i islamskog vjerovanja, u danasnje vrijeme to ne moze biti opravdanje.
Danas je svijet globalno selo, informacijske mogucnosti su neogranicene, i ne postoji nacin da covjek ne cuje za istinu, ne cuje za posljednju Allahovu objavu i posljednjeg Allahovog poslanika s.a.w.s

A kad cuje, onda je samo pitanje zelje i interesovanja
fia
Posts: 737
Joined: 03/02/2007 16:00

#94

Post by fia »

OK, OK, OK,

neću pitati za sudbinu,.......kao da več znaš, šta bi najradije pitala :-D :-D


još molim da mi netko objasni, šta imate ili nemate :-D sa Barnabajinim ev....
Ahmmed wrote:
Faust wrote:A Evandjele po Barnabi? Nema islamic alternativaca? :D :D
Me nee..kakvi alternativci...Mi smo fundamentalisti i džihad -ratnici, pa nam poruke iz Barnabinog Evanđelja, bez obzira na određena navještenja, ne pašu i ne leže :D

:sad: nisam shvatila poentu......
Last edited by fia on 15/02/2007 20:44, edited 2 times in total.
Danko_Bananko
Posts: 862
Joined: 23/01/2007 20:34

#95

Post by Danko_Bananko »

fia wrote:OK, OK, OK,

neću pitati za sudbinu,.......kao da več znaš, šta bi najradije pitala :-D :-D


još molim da mi netko objasni, šta imate sa Barnabajinim ev....
Ma lahko je predvidjei sta ljudske duse interesira..

Sve su haman slicne :D , jedina je mudost znati ih ukrotit :D
User avatar
vedderedi
Posts: 1002
Joined: 20/09/2004 12:50

#96

Post by vedderedi »

KOGOD KADGOD wrote:
fia wrote:Čitam, čitam i razmišljam.... :roll:
volim istinu, u svemu……. i sam vrlo oprezna - barem tako se trudim… :-)
Zato mi se svidja načelo iz Božje riječi, da čovjek mora sve provjeriti i ne da vjeruje u sve što čuje…
Slažem se sa @Gromom…. da postoje dva načina prihvatanja ili spoznaje vjere…..moje mišlenje je, da nemože jedno bez drugog. Mora biti uključen razum i srce.

Još uvijek nije meni jasno
Kad : „ Kuran pojašnjava da poslanici čine jednu cijelinu“ cit @Vatrogasac - kad se Kuran poziva na poslanike i njihove knjige, kako ja mogu sumnjati da Bog nije sačuvao ono bitno u njima, što je trebalo sačuvati.
„Konačno je Bog to postavio kako třeba“ cit.@ digger - Ili da bi morao popravljati sam sebe…/znači da prije nije dao savršene informacije, koje poslije mora popraviti?….e….teško samo pomislit..
Danas me neko je upozorio da se čak u Kuranu kaže „Ako sumnjaš u ono što ti objavlujemo, upitaj one, koji čitaju Knjigu, prije tebe objavljenu.“ /Junus?/ - ako dobro shvatam… ako sumnjaš što i kako sam mislio, idi i objašnjenje ćeš nači u Knjige. Onda zašto nebi dobro sačuvao, kad tamo šalje te koje žele razumjeti.

Iako se trudim da shvatim mišlenje da „ ovdje prestaje potreba razmišlanja jednog muslimana, šta je u Bibliji autentično, a šta promijenjeno - sve je u Kuranu.“ - cit. @Ahmmed.
Nekako to meni neide.
Podsječa me to na „krščanske smjere“, koje kažu da netreba čitati „Stari Zavjet“ - jedan dio Biblije, jer „nije upučen njima, ali Hebrejima“.
Čitaju da „Sve je Pismo od Boga dano i korisno za učenje, za karanje, za popravljavanje, za poučavanje u pravdi“ 2.Tim.3:16, ali to njima ništa neznači, jer oni su odlučili, da taj dio nije za njih..nje…..e..što ja znam
Ali ako ga nečitaju, nesmatraju važnim,onda nemogu razumjeti, nikako…jer Biblija objašnjava sama sebe, ali kad meni pola toga fali…..


Moguče je da nisam ja dobro vas shvatila……ali uvijek tražim logike, jer sve što je Bog stvorio, ima logike,…….samo nama ponekad traje neko vrijeme to shvatiti
:-?
Pitala si ima li koga da je UPOZNAT sa Biblijom a ne samo "o Bibliji" - procitala sam je dva puta od korice do korice i Stari i Novi Zavjet, i knjigu Mormona itd.

Nije istina da "Biblija nema nikakav autoritet" za muslimane (kao sto rece Bananko) - u njoj postoje mudrosti koje su univerzalne i nepromjenjive samo sto se tradicionalisti "oslanjaju" na price koje su pripisane Muhammedu a ako ih procitas - naci ces da su u stvari naveliko citati iz Biblije - samo sto vecina NIJE procitala knjige u koje "vjeruju" - pa da barem shvate koji dijelovi jesu ostali autenticni a koji nisu - zato Qur'an i jeste AL-FURQAAN = razlucuje Istinu od neistine tako da kada se procita Qur'an onda one "nejasne" i "besmislene" stvari (kao "muz je odmah do Boga Gospoda") postanu JASNE i uvidi se gdje su pisali ljudi a gdje je Bozija inspiracija Poslanicima.

Stoga ti savjetujem opet, samo ces u Qur'anu naci "nastavak" prijasnjih Objava - i potvrdu svega onoga sto je autenticno u nijima i nepromjenjeno.

Ne zelim da te izlazem podjeli medju muslimanima (kao sto su nastale i podjele medju hriscanima - uglavnom ne oko Bozije Rijeci nego oko interpretacija i prepricavanja), niti da ti kazem da oni nisu dobri muslimani - svako cini kako najbolje zna - ali kao, i smam, osoba koja dolazi iz hriscanske familije vrlo dobro poznajem kako je tesko prihvatiti Istinu - da je Mesih vec dosao i vec donio USAVRSENU vjeru - potvrdjujuci ono sto je prije objavljeno - a negirajuci ono sto je promjenjeno u njima.

Za mene da prihvatim POsljednjeg Poslanika i njegovu Objavu je bilo veliko - i to prije rata - kod nas se odmah kaze "poturcila se" i slicno (jos pravoslavni) - medjutim, na Zapadu i u razvijenim zemljama to je normalno, gdje god postoje ljudi kojima je STALO DO ISTINE VISE NEGO DO TOGA STA LJUDI MISLE O NJEMU/NJOJ.

Nazalost, primitivnost je prosirena medju tradicionalnim muslimanima kao i medju hriscanima i jevrejima (ala: "samo mi idemo u Raj") i meni nije vazno sta misle o meni ljudi nego sa ZNA o meni Bog.

Poso mi je najbliza porodica bila ateisticka tj. generacija SFRJ i Partije, pocela sam od NULE - pa pocela po crkvama (samo da me zbune kao sto zbunjuju ovi tebe) dok nisam shvatila da se Istina ne trazi medju ljudima nego u Bozijim knjigama u koje kazu da vjeruju - i zato nisam o jevrejstvu i hriscanstvu ucila od LJUDI nego iz KNJIGE u koje kazu da "vjeruju" - i nasla naravno mnogo Istine o Bogu i Poslanicima kao i ljudskom licemjerstvu i o tome kako se slusa vise ono sto kaze velecasni ili pop nego sta pise u Knjizi.

Onda sam procitala Qur'an (jer ako vjerujem u Boga, onda sam duzna da provjerim kada neko kaze da je Njegov Poslanik) i "slagalica" je zadobila cjelinu - samo da bi je razbili tradicionalisti sa svojim podjelama - ali OPET, posto mi je Istina najvaznija i sta Bog kaze a ne ljudi - On mi je dao da se oslobodim od rasparcanosti i prihvatim SAMO Njegove Objave - a nakon Qur'ana i u Bibliji je lahko razluciti Istinu od Neistine.

- Psalmi su i za nas molitve i najljepsi primjer obracanja Bogu - samo sto se danasnji muslimani ne osvrcu na njih kao ni na druge Knjige jer "su izmijenjene" - a slijede slijepo price i prepricavanja koja takodje ZNAJU da su izmjenjena - dakle ako dajemo priliku hadisima (pricama) da "proberemo" koji su ispravni - zasto ne i prijasnjim Objavama?

Kada se i iz prijasnjih Objava "probere" sta je istinito i u skladu sa Posljednjom Objavom - tek tada imamo CJELINU - ali vecina ih "nema usi da cuje niti oci da vidi"...


Samo ponavljaju ono sto su culi od svojih predaka...

Pokorenika ima svuda i u svim "religijama" - jer se ne ostavlja svoja vjera - samo se usavrsava Posljednjom Objavom...

TU je Istina za one koje je iskreno zele.
Odlicno KGKG!
loli
Posts: 49
Joined: 03/02/2007 23:08

#97

Post by loli »

Ovo je vrijedilo procitati. Bravo za sve koji su se potrudili i oko pitanja i oko odgovora i pojasnjenja. Bravo.
Meni kao pravoslavnom hriscaninu je ovo dosta pomoglo da naucim vise i da bolje razumijem neke stvari u Islamu, posto realno, nemam vremena za iscitavanje Kurana ili knjiga koje uporedjuju, odnosno, pojasnjavaju slicnosti i razlike. Svaka cast
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#98

Post by Abu FEED el-Castro »

Eh sad ostaje najvece pitanje koje si presutio - kome bravo??!! :D :D
fia
Posts: 737
Joined: 03/02/2007 16:00

#99

Post by fia »

Ahmmed.... molim, :)

ako još pratiš ovu diskusiju,….. kad sam ponovo čitala sve te postove
- odakle idea da predhodnije objave nisu bile pouke za cijele čovječanstvo ,…. tek Kuran da - /naravno „Stari Zavjet“ važio je uglavnom za hebreje/ - poslije smrti Isusa apostoli su shvatili da „Dobra vijest“ je za sve narode“…..

.“ I ova dobra vijest o kraljevstvu propovijedat će se po svemu svijetu za svjedočanstvo svim narodima, …..Matej. 24:14
fia
Posts: 737
Joined: 03/02/2007 16:00

#100

Post by fia »

:-) Još uvijek tražim odgovor
- ako je Kuran „update“ prethodnijih objava, trebalo bi biti u njima prije nešto što bi unaprijed pokazivalo da će još poslije Isusa neko doći…
Hebreji su znali da će Isus doći jer ima puno proročanstva u „Starim Zavjetu“.

Gdje su proročanstva za Kuran i Muhammeda…….. :-?
Post Reply