Pitanja/e za ucenjake ?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#151 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by King Theoden »

Dobro. Iako niste iznijeli neki valjan dokaz(kao učeni, dužni ste da ono što kažete potkrijepite dokazima), barem ste nešto napisali.
Ono, ako se neko ne slaže, zanegiraj mu islam i iman i riješio si poso.
Pitanje:
Koliko ima predaja o dedžalu i možete li ih postaviti na ovu temu?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#152 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by Smrcak15 »

Dino34 wrote:Dobro. Iako niste iznijeli neki valjan dokaz(kao učeni, dužni ste da ono što kažete potkrijepite dokazima), barem ste nešto napisali.
Ono, ako se neko ne slaže, zanegiraj mu islam i iman i riješio si poso.
Pitanje:
Koliko ima predaja o dedžalu i možete li ih postaviti na ovu temu?

Nevva ibn Seman, r.a., veli: “Jedno jutro Allahov Poslanik, s.a.w.s., govorio je o Dedzalu. Spustao je i dizao svoj glas o njemu, (pridajuci tome vaznost) tako da smo zamiljali da je Dedzal u palmoviku nedaleko od Medine. Posto smo otisliko kod njega, on primijeti na nama to, pa rece: “Sta je vama?” Mi rekosmo: ‘Allahov Poslanice, ti si govorio o Dedzalu jutros, pa si dizao i spustao glas, tako da smo mi mislili da je on negdje nedaleko od Medine.’
Poslanik, s.a.v.s., rece: ‘Od drugog se ja bojim za vas. Ako on izade, a ja budem medu vama, je cu vas od njega zastititi, a ako mene ne bude medu vama, onda je svaki covjek sam sebi branitelj, a Allah je zastupnik moji i svakog muslimana. Dedzal je mladic kudrave kose, njegovo oko je prazno i mrtvo (slijep je u jedno oko). Kao da ga je uporedujem s Abdul-Uzzom, sinom Katanovim (Uzza je bio kurejski idol, zenski idol). Ko ga od vas doceka, neka prouci pocetne ajete sure “Kehfa.” On ce izaci na put izmedu Sama i Iraka, pa ce odvracati desno i lijevo (od Pravog puta). O Allahovi robovi, budite cvrsti!’
Mi tada rekosmo: ‘Allahov Poslanice, a koliko ce on boraviti na Zemlji?’
Poslanik rece: ‘Cetrdeset dana! Jedan dan ce biti kao godina, jedan kao mjesec, jedan kao sedmica, a ostali dani ce biti dani obicni, vasi.’
Mi rekosmo: ‘Allahov Poslanice, taj dan koji ce biti kao godina, hoce li nam biti dovoljan u njemu namaz jednog obicnog dana?’ Poslanik rece: ‘Ne, nego mu odredite vrijeme.’ Mi rekosmo: ‘Allahov Poslanice, a kako ce se brzo kretati po zemlji?’
Poslanik rece: ‘Kao kisa koju vjetar tjera. On ce doci jednoj grupi ljudi, pa ce ih pozvati, pa ce mu oni vjerovati i odazvati mu se. On ce narediti zemlji pa ce kisu liti, a zemlja ce plodove davati. Stada ce se vise napasati i ugojiti i davat ce vise mlijeka. A zatim ce doci narodu, pa ce ih zvati, a oni ce ga odbiti. Nece prihvatiti njegove rijeci, pa ce se on vratiti od njih. Oni ce osvanuti ogoljeni, a u njihovim rukama nece biti nista od njihove imovine. Onda ce naici period rusevina, pa ce im reci: ‘Izbacujte svojga blaga.’ Pa ce za njima ici i pratiti ga blago razvalina (starih gradova), kao sto pcele prate maticu. A zatim ce pozvati jednog covjeka, mladica, pa ce ga udariti svojom sabljom i rastavit ce ga na dva dijela, kao sto cine strijelci (dok udaraju svezanog), a onda ce ga pozvati, pa ce se odazvati, a njegovo lice ce sjati od smijeha. Dok on budet tako radio. Allah ce poslati Mesiha, sina Merjemina, a.s., pa ce sici na bijelu Munaru, u istocnoj strani Damaska, izmedu dvije zuto-bijele munare, a ruke ce drzati na krilima dva meleka. Kada pogne svoju glavu, kapi vode ce mu kapati, a kad digne, onda ce mu teci kao zrna bisera. Koji god kafir osjeti njegov dah, nece ostati ziv. Njeog ce dah dosezati dokle doseze njegov pogled. Pa ce traziti Dedzala dok ga ne nade na vratima Ludda, gdje ce ga ubiti. Poslije toga doci ce Isa, a.s., ljudima koje j eAllah sacuvao od Dedzala, pa ce im potriti njihova lica i saopcit ce im njihove deredze u Dzennetu. Dok bude tako cinio, Allah ce objaviti Isau, a.s.: ’Izveo sam Ja robove Moje, protiv kojih se niko nece moci boriti, pa skloni ti robove Moje na Tur.’
A onda ce Allah izvesti Jedzudza i Medzudza, koji ce navaliti sa svih strana. Iza svake humke pjescane ce se spustati do jezera Taberija. Prvi od njih ce mu svu vodu popiti, a kad dodu zadnji, reci ce: ‘Ovdje je nekad bila voda.’
Isa, a.s., i njegovo drustvo ce biti zateceni u teskoj neprilici, da ce jedna volovska glava biti vrednija od stotinu zlatnika vama danas. Allahov Poslanik, Isa, a.s., i njegovo drustvo tezit ce da idu Allahu. Allah ce poslati na Jedzudza i Medzudza i njihove vratove crve, pa ce osvanuti svi, kao jedan, usmrceni. Zatim ce Isa, a.s., sa svojim drustvnom, r.a., sici sa Tura u podnozje, ali na zemlji nece naci ni jedan pedalj, a da nece biti napunjen lesevima i smradom njihovim. Isa, a.s., sa svojim drustvom obratit ce se Allahu, pa ce Allah poslati ptice slicne vratovima horosanskih deva koje ce odnijeti i baciti leseve njihove gdje Allah htjedne. A onda ce Allah dati kisu od koje se nece ni jedna kuca sacuvati, bila ona od blata sazidana ili od dlake napravljena. Ta kisa ce svu zemlju ocistiti takod a ce ostati kao ogledalo. A zatim ce se reci zemlji: ‘Pronikni plodovima i okiti se bereketom.’
Tada ce se citava skupina najesti od jednog sipka i moci ce stati u hladovinu njegove kore. U mlijeku ce biti bereket. Jedna muza deva zadovoljit ce sakupljene ljude, a jedna krava muzara – citavo pleme a jedna ovca muzara zadovoljit ce mlijekom jedan ogranak plemena. Dok oni budu tako zivjeli, Allah ce im poslati mirisni vjetar, pa ce ih dodirnuti ispod njihovih pazuha i dusu svakog mumina i svakog muslimana uzeti. Samo ce ostati najgori ljudi, koji ce otvoreno zinalu ciniti, kako to cine magarci, i na njih ce se izliti strahote Kijam-dana.” (biljezi Muslim)
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#153 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by King Theoden »

OK, eto je, prva!
Hajmo dalje. Vjerujem da imate još koju.
Recimo gdje se nalazi i odakle će se pojaviti
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#154 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by Smrcak15 »

Dino34 wrote:OK, eto je, prva!
Hajmo dalje. Vjerujem da imate još koju.
Recimo gdje se nalazi i odakle će se pojaviti

Mjesto zatvora Dedžala je sigurno negdje na istoku, u oblasti današnjeg Horosana, iz mjesta “Jehudijje Isfahan” (na granici između Rusije i Irana). Muhammed, s.a.v.s, kaže: “Dedžal će se pojaviti u zemlji na istoku koju zovu Horosan.” (Bilježe Tirmizi i Hakim, Albani smatra da je sahih i bilježi ga pod brojem ).

Muhammed, s.a.v.s, kaže: “ …L jude će, tri godine prije pojave Dedžala, pogoditi velika glad. Allah, dž.š, će prve godine narediti nebu da smanji svoje padavine za trećinu, a zemlji da smanji svoje plodove za trećinu. U drugoj godini će biti naređeno da nebo smanji svoje padavine za dvije trećine, a zemlja da smanji svoje plodove za dvije trećine. U trećoj godini će biti naređeno nebu da zadrži sve svoje padavine, tako da neće pasti nijedna kap vode, a iz zemlje neće niknuti ni jedna biljka i neće ostati nijedan pašnjak da neće biti uništen, osim onoga što Allah htjedne. Upitaše ashabi :’A od čega će ljudi živjeti tada?’ ‘Riječi: Lailahe illallah, Allahu ekber, Elhamdulillah će im biti zamjena za hranu“. ( Bilježi Ibn Madže, Ibn Huzejme i Hakim, hadis je vjerodostojan).


O žestini smutnje i situacije u kojoj će se ljudi naći govori Muhammed, s.a.v.s: “Od stvaranja Adema, pa do Kijametskog dana nema gore stvari od Dedžala.” (Bilježi Muslim u Sahihu) U drugoj predaji se kaže: ” …nema teže smutnje od Dedžala.” (Bilježe Muslim, Ahmed i Tirmizi) A u trećem hadisu Muhammed, s.a.v.s, kaže: “Ljudi će bježati u brda od Dedžala.” ( Bilježe Muslim, Ahmed i Tirmizi)

Muhammed, s.a.v.s, nas upozorava, a posebno one koji nisu čvrsti u svom vjerovanju, da se ne sretamo sa Dedžalom: “Ko čuje za Dedžala, neka se udalji od njega! Tako mi Allaha, bit će ljudi koji će mu dolaziti, misleći da su čvrsti vjernici, pa će mu se pridružiti zbog iskušenja koje će posjedovati.” (Bilježe Ahmed, Ebu Davud i Hakim, Albani ga ocjenjuje kao vjerodostojan)


a kada presusi galilejsko jezero u Izraelu tad mozemo ocekivati skori dolazak Dedzdzala.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#155 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by King Theoden »

I to su sve predaje u vezi dedžala?
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#156 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by King Theoden »

Nego, imam još par pitanja u vezi tog dedžala...
Helem,je li ćorav u desno ili lijevo oko?
Drugo, hoće li doći iz tog horasana, ili će se pojaviti sa nekog ostrva?
Treće, je li srednje visine, ili je ogroman, poput palme?
Četvrto, je li opet ogroman, dakle poput palme( :mrgreen:) mlađi čovjek, ili je medinsko dijete?
Kad smo već kod tog medinskog djeteta-ibn sajada, insana za kojeg se halifa omer kleo da je dedžal, kako je moguće da je malac bio u medini ako predaje kažu da dedžal neće moći ući u medinu?
I opet, ako nije u horasanu, je li u sredozemnom moru kako kažu druge vjerodostojne predaje?
Je li moguće da poslanik, čovjek obaviješten o svemu, čak i sitnicama u vezi žena, ne zna je li ibn sajad ustvari dedžal?
Ako je dedžal, zašto niko nije vidio ono kfr koje mu stoji na čelu a što će vidjeti svi vjernici?
Znači li to da u medini nije bilo vjernika?
Ako je ibn sajad dedžal, zašto je imao zdrave oči?
Ako je ispravna predaja koja kaže da će dedžal uza se imati brda hrane i rijeke vode, zašto je ispravna i ona druga u kojoj poslanik na pitanje ashaba o tim brdima hrane kaže, citiram: "la, previše je on zao da bi mu Allah dao tako nešto"?
Eto, malo za početak kako bismo se zagrijali.
Unaprijed hvala na odgovorima
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#157 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by King Theoden »

Sad imam par pitanja za jednog forumaša koji je pisao o nečemu, konkretno @korektno :mrgreen:
Vidim da je davao odgovore u vezi kaburskog azaba.
Prvo pitanje, možeš li mi navesti ajete koji govore o njemu?
Drugo, je li kaburski azab ovosvjetska ili ahiretska kazna?
Treće, hoće li svi ljudi imati taj azab?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#158 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by Smrcak15 »

Dino34 wrote:I to su sve predaje u vezi dedžala?
ima sigurno jos tu, ali brate dragi, ako te intresuje, uzmi knjige u ruke i citaj, nemogu ja za Tebe traziti i servirati ti, a ti jedan prst u uho a drugi u pupak dok onako lezic i gledas u nebesa i brojis oblake :D
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#159 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by King Theoden »

Pa et, ti si znalac a ovo je tema za postavljanje pitanja, pa rekoh da upitam učene.
Ti vidim da si učen. Jer, ako već raspravljaš o nekim kur'anskim čudima, vjerujem da ti je ovo lahko.
i da, kaže se da je zabranjeno skrivati znanje...
Al ok, ne moraš postavljati predaje. Dovoljno je da odgovoriš na onih par pitanja.
Mislim, kad već znaš kakvih sve motora ima u ćeliji, vjerujem da znaš i o "najvećem iskušenju svih vremena"
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#160 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by Smrcak15 »

Dino34 wrote:Nego, imam još par pitanja u vezi tog dedžala...
Helem,je li ćorav u desno ili lijevo oko?
Drugo, hoće li doći iz tog horasana, ili će se pojaviti sa nekog ostrva?
Treće, je li srednje visine, ili je ogroman, poput palme?
Četvrto, je li opet ogroman, dakle poput palme( :mrgreen:) mlađi čovjek, ili je medinsko dijete?
Kad smo već kod tog medinskog djeteta-ibn sajada, insana za kojeg se halifa omer kleo da je dedžal, kako je moguće da je malac bio u medini ako predaje kažu da dedžal neće moći ući u medinu?
I opet, ako nije u horasanu, je li u sredozemnom moru kako kažu druge vjerodostojne predaje?
Je li moguće da poslanik, čovjek obaviješten o svemu, čak i sitnicama u vezi žena, ne zna je li ibn sajad ustvari dedžal?
Ako je dedžal, zašto niko nije vidio ono kfr koje mu stoji na čelu a što će vidjeti svi vjernici?
Znači li to da u medini nije bilo vjernika?
Ako je ibn sajad dedžal, zašto je imao zdrave oči?
Ako je ispravna predaja koja kaže da će dedžal uza se imati brda hrane i rijeke vode, zašto je ispravna i ona druga u kojoj poslanik na pitanje ashaba o tim brdima hrane kaže, citiram: "la, previše je on zao da bi mu Allah dao tako nešto"?
Eto, malo za početak kako bismo se zagrijali.
Unaprijed hvala na odgovorima
Pazi zaboravio si jos jednu stvar, poslanik je govorio da ce se vise dedzdzala pojaviti, ali onaj najgori je najzadnji.


Ebu Hurejre, radijallahu anhu, prenosi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Neće nastupiti Sudnji dan sve dok se ne pojavi oko trideset dedždžala, lazljivaca i svi će za sebe tvrditi da su poslanici." ( EI-Buhari 6/616 i Muslim 18/45)

A riječ Dedždžal je izvedena od: katranom namazati devu, kada je katranom prekriju.

A osnova riječi je u značenju: Mješanje. Kaže se «dedžele» kada se pomiješa i prikazuje , to jeste kada se mijesa istina i laz...pa osoba postane lazac, smutljivac itd

znaci Ibn Sajad je jedan mozda od tih 30 Dedzdzala, ali onaj najgori je nzvan Mesihi Dedzdzal--Mesija Dedzdzal,. lazni Mesija, koji ce imitirati Isusa na kraju vremena.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#161 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by Smrcak15 »

Dino34 wrote:Sad imam par pitanja za jednog forumaša koji je pisao o nečemu, konkretno @korektno :mrgreen:
Vidim da je davao odgovore u vezi kaburskog azaba.
Prvo pitanje, možeš li mi navesti ajete koji govore o njemu?
Drugo, je li kaburski azab ovosvjetska ili ahiretska kazna?
Treće, hoće li svi ljudi imati taj azab?
Prvo pitanje, možeš li mi navesti ajete koji govore o njemu?
Ajet o kaburskom azabu

40:46 Oni će se ujutro i navečer(tokom boravka u mezaru, berzah period) u vatri pržiti, a kada nastupi Čas(Sudnji dan): 'Uvedite faraonove ljude u patnju najtežu!'
Drugo, je li kaburski azab ovosvjetska ili ahiretska kazna?
ahiretska, jer cim dusa izadje iz tijela prilikom smrti, tad dusa prelazi u ahiret.
Treće, hoće li svi ljudi imati taj azab?
nece
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#162 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by Smrcak15 »

Dino34 wrote:Pa et, ti si znalac a ovo je tema za postavljanje pitanja, pa rekoh da upitam učene.
Ti vidim da si učen. Jer, ako već raspravljaš o nekim kur'anskim čudima, vjerujem da ti je ovo lahko.
i da, kaže se da je zabranjeno skrivati znanje...
Al ok, ne moraš postavljati predaje. Dovoljno je da odgovoriš na onih par pitanja.
Mislim, kad već znaš kakvih sve motora ima u ćeliji, vjerujem da znaš i o "najvećem iskušenju svih vremena"
evo ti pa preslusaj

User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#163 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by Smrcak15 »

Dino34 wrote:Pa et, ti si znalac a ovo je tema za postavljanje pitanja, pa rekoh da upitam učene.
Ti vidim da si učen. Jer, ako već raspravljaš o nekim kur'anskim čudima, vjerujem da ti je ovo lahko.
i da, kaže se da je zabranjeno skrivati znanje...
Al ok, ne moraš postavljati predaje. Dovoljno je da odgovoriš na onih par pitanja.
Mislim, kad već znaš kakvih sve motora ima u ćeliji, vjerujem da znaš i o "najvećem iskušenju svih vremena"
kad vec hoces da saznas evo da ti kazem jos koju rijec zasto je Dedzdzal najvece iskusenje za covjecanstvo

On ce doci u periodu kada bude tesko klimatsko stanje, nestasica , hrane i vode, kada glad bude harala, pa dodje covjek kao dedzal,

zamisli dodje covjek u ovakvom liku, oko jedno slijepo (bez tog trnja oko glave)
Image

i kaze ljudi vidite cak mi je ostala modrica od udaraca kada su me razapeli prije 2000 Godina, a evo me sad sam opet dosao da vas uvjerim da sam ja Bog, kao sto krscani vjeruju, da sam ja istinski Mesija kojeg Zidovi ocekuju

i onda krene spustati kisu gladnom i zednom narodu, i kaze im ,vjerujte imat ce te hranu i vodu...uslovljava ih

pa ce dizati mrtve , prepolovi covjeka nda dva dijela pozove ga, on se sastavi i dodje mu nasmijan ispred njega...itd mnoga druga cuda.

Posto ce nestasica velika biti, poslanik kaze da u tom vremenu ce vrijednije imati jednu kamilu koju mozes musti i piti mlijeko nego dvorac, jer ta kamila ce biti izvor prezivljavanja, dok od dvorca nema nafake za stomak.

I zamisli se sad kako je bilo krscanima koji bi ovkav covjek potvrdio vjerovanje, jer oni mnogi vjeruju da je isus bog i sad odjednom osoba kao isusa tvrdi da je isus, ozivljava mrtve i sta sve ne radi, jos uz to i zidovi m use priklone jer uvide da je to njihov ocekivani mesija...mnogi muslimani se isto priklone njemu zbog uslovljavanja i cega sve ne

sta bude poslije, ostanu onda crne ovce medju svijetom (to jeste istinski muslimani koji su prepoznali ovog lazca) i nece da mu se priklone...jako tesko stanje.

Kaze poslanik ljudi ce morati vezati kuci svoje zene da ne bi isle njemu, toliko ce iskusenje biti, kontam zasto...pa zamisli se ti dijete ti skapava u narucju, ni hrane ni vode...a ta osoba nudi i hranu i vodu uz uslov da vjeruje da je on Bog i da mu se priklonis, da ga slijedis.
Kakvo je to samo iskusenje, to ne smijem ni pomisliti, nedaj boze nikome.

Ako docekamo presusenje Ovog galileskoh jezera u izraelu, onda znaj da smo blizu njegovog dolaska, ali prvo trebaju stvari da se desavaju u saudijskoj arabiji, trebaju je stranci napasti, meku i medinu, da krene vojska prema meki i medini koja ce propasti u zemlju zbog ovih sinkholes sto se pojavljivaju u zemlji ovih Godina.

Last edited by Smrcak15 on 05/12/2018 12:57, edited 1 time in total.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#164 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by King Theoden »

Smrcak15 wrote:Pazi
Pazim. Dobro pazim.
Prvo, kakvoća te predaje o trideset dedžala.
Drugo, u svim predajama čije dijelove navedoh govori se o jednom: el-mesihul dedžal.
Treće, njegovo ime nije dedžal, nego mesih dedžal.
To je izvedenica od više riječi kojima su osnov slijepoca, potiranje, prekrivanje i putovanje.
Dalje, nisi mi odgovorio na ona pitanja.
Koncentrišimo se na jednu temu, pliz.
Nema potrebe da odgovaraš na pitanja koja sam postavio drugom forumašu.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#165 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by King Theoden »

Ako može bez razvodnjavanja.
De prvo odgovori na ona pitanja u vezi kontradikcija u tim predajama.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#166 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by Smrcak15 »

Dino34 wrote:Nego, imam još par pitanja u vezi tog dedžala...
Helem,je li ćorav u desno ili lijevo oko?
Drugo, hoće li doći iz tog horasana, ili će se pojaviti sa nekog ostrva?
Treće, je li srednje visine, ili je ogroman, poput palme?
Četvrto, je li opet ogroman, dakle poput palme( :mrgreen:) mlađi čovjek, ili je medinsko dijete?
Kad smo već kod tog medinskog djeteta-ibn sajada, insana za kojeg se halifa omer kleo da je dedžal, kako je moguće da je malac bio u medini ako predaje kažu da dedžal neće moći ući u medinu?
I opet, ako nije u horasanu, je li u sredozemnom moru kako kažu druge vjerodostojne predaje?
Je li moguće da poslanik, čovjek obaviješten o svemu, čak i sitnicama u vezi žena, ne zna je li ibn sajad ustvari dedžal?
Ako je dedžal, zašto niko nije vidio ono kfr koje mu stoji na čelu a što će vidjeti svi vjernici?
Znači li to da u medini nije bilo vjernika?
Ako je ibn sajad dedžal, zašto je imao zdrave oči?
Ako je ispravna predaja koja kaže da će dedžal uza se imati brda hrane i rijeke vode, zašto je ispravna i ona druga u kojoj poslanik na pitanje ashaba o tim brdima hrane kaže, citiram: "la, previše je on zao da bi mu Allah dao tako nešto"?
Eto, malo za početak kako bismo se zagrijali.
Unaprijed hvala na odgovorima
Helem,je li ćorav u desno ili lijevo oko?
Desno
Drugo, hoće li doći iz tog horasana, ili će se pojaviti sa nekog ostrva?
iz horosana, a on je sada na nekom ostrvu.
Treće, je li srednje visine, ili je ogroman, poput palme?
ne znam
Četvrto, je li opet ogroman, dakle poput palme( :mrgreen:) mlađi čovjek, ili je medinsko dijete?
objasnio sam ti da dedzdzala ima 30 kao sto je poslanik najavio.
Kad smo već kod tog medinskog djeteta-ibn sajada, insana za kojeg se halifa omer kleo da je dedžal, kako je moguće da je malac bio u medini ako predaje kažu da dedžal neće moći ući u medinu?
ko je to rekao da se kleo

drugo, IBn sajjad mozda je bio od tih 30 dedzdzala, ali ne Mesihi Dedzdzal.

brkas stvari
I opet, ako nije u horasanu, je li u sredozemnom moru kako kažu druge vjerodostojne predaje?
nije u sredozemnom moru, niko to ne govori

on je na ostravu ali njegovo pojavljivanje prvo u javnosti je u horosanu, tamo negdje oko Irana.
Je li moguće da poslanik, čovjek obaviješten o svemu, čak i sitnicama u vezi žena, ne zna je li ibn sajad ustvari dedžal?
nije obevijesten o svemu, samo je Bog obavijesten o svemu.
Ako je dedžal, zašto niko nije vidio ono kfr koje mu stoji na čelu a što će vidjeti svi vjernici?
ako je ibn sajjad bio jedan od tih 30 nigdje ne stoji da svaki taj dedzdzal bi trebao imati KFR na celu.
Ako je dedžal, zašto niko nije vidio ono kfr koje mu stoji na čelu a što će vidjeti svi vjernici?
zato sto nije bio Mesihi Dedzdzal

Znači li to da u medini nije bilo vjernika?
Ako je ibn sajad dedžal, zašto je imao zdrave oči?
Ako je ispravna predaja koja kaže da će dedžal uza se imati brda hrane i rijeke vode, zašto je ispravna i ona druga u kojoj poslanik na pitanje ashaba o tim brdima hrane kaže, citiram: "la, previše je on zao da bi mu Allah dao tako nešto"?
a vidi vidi, ja mislio ti kao hoces nesto da saznas o dedzdzalu a ti bi da diskutujes o nekakvim kontradikcijama koje nema , samo eto da bi polemisao

nego je li razumijes sta znaci kada poslanik kaze da ce biti 30 dedzdzala?

je li mozda rekao da svih tih 30 nece moci uci u medinu i mekku il isamo taj najgori Mesihi Dedzdzal?
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#167 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by King Theoden »

Ma vidim ja da ti ne znaš.
Smrcak15 wrote:objasnio sam ti da dedzdzala ima 30 kao sto je poslanik najavio.
Ti si iznio svoje mišljenje i to je ono što je pogubno.
Za ibn sajjada se tvrdilo da je baš taj mesihul dedžal koji se treba pojaviti.
Smrcak15 wrote:ko je to rekao da se kleo
Sahih predaja. Mislim kod muslima.
Smrcak15 wrote:brkas stvari
Priznaj da si ovo napisao gledajući ogledalo.
Meni je to sve jasno.
Tebi nije.
Pogriješio si u vezi tog dječaka i to te automatski diskvalifikuje, barem kada je u pitanju ova tema o dedžalu.
Smrcak15 wrote:Desno
Šta ćemo sa sahih predajama koje kažu da je ćorav u lijevo?
Smrcak15 wrote:nije u sredozemnom moru, niko to ne govori
Opet ne znaš. Trebam li ja tebi kao ucenom citirati hadise?
A mislio sam da znaš o islamu...
Smrcak15 wrote:nije obevijesten o svemu, samo je Bog obavijesten o svemu
Ko je obavijestio Boga?
Pazi se bosanskog jezika, opasan je. :mrgreen:
Poslanik je obaviješten o svemu što ga je zanimalo.
Smrcak15 wrote:zato sto nije bio Mesihi Dedzdzal
Omer se kleo da jeste, tako kaže predaja.
Kome sad vjerovati?
Smrcak15 wrote:kontradikcijama koje nema
Kojih nema?
Pa eto, citirao si post u kojem je bruka kontradikcija.
Al eto, svakako si se diskvakifikovo kao učen, tako da, red je da pokušaju drugi.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#168 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by Smrcak15 »

Dino34 wrote:Ma vidim ja da ti ne znaš.
Smrcak15 wrote:objasnio sam ti da dedzdzala ima 30 kao sto je poslanik najavio.
Ti si iznio svoje mišljenje i to je ono što je pogubno.
Za ibn sajjada se tvrdilo da je baš taj mesihul dedžal koji se treba pojaviti.
Smrcak15 wrote:ko je to rekao da se kleo
Sahih predaja. Mislim kod muslima.
Smrcak15 wrote:brkas stvari
Priznaj da si ovo napisao gledajući ogledalo.
Meni je to sve jasno.
Tebi nije.
Pogriješio si u vezi tog dječaka i to te automatski diskvalifikuje, barem kada je u pitanju ova tema o dedžalu.
Smrcak15 wrote:Desno
Šta ćemo sa sahih predajama koje kažu da je ćorav u lijevo?
Smrcak15 wrote:nije u sredozemnom moru, niko to ne govori
Opet ne znaš. Trebam li ja tebi kao ucenom citirati hadise?
A mislio sam da znaš o islamu...
Smrcak15 wrote:nije obevijesten o svemu, samo je Bog obavijesten o svemu
Ko je obavijestio Boga?
Pazi se bosanskog jezika, opasan je. :mrgreen:
Poslanik je obaviješten o svemu što ga je zanimalo.
Smrcak15 wrote:zato sto nije bio Mesihi Dedzdzal
Omer se kleo da jeste, tako kaže predaja.
Kome sad vjerovati?
Smrcak15 wrote:kontradikcijama koje nema
Kojih nema?
Pa eto, citirao si post u kojem je bruka kontradikcija.
Al eto, svakako si se diskvakifikovo kao učen, tako da, red je da pokušaju drugi.
Ma vidim ja da ti ne znaš.
aha, znaci ti propitujes da bi nas naucio ovdje znaci, ne da bi ti nesto saznao sto neznas, nego da bi raspravljali ovdje koje oko je slijepo :-)

Za ibn sajjada se tvrdilo da je baš taj mesihul dedžal koji se treba pojaviti.
je li poslanik tvrdio?

Šta ćemo sa sahih predajama koje kažu da je ćorav u lijevo?
pokazi mi koje su to sahih predaje

Omer se kleo da jeste, tako kaže predaja.
Kome sad vjerovati?
pokazi tekst hadisa

Kojih nema?
Pa eto, citirao si post u kojem je bruka kontradikcija.
Al eto, svakako si se diskvakifikovo kao učen, tako da, red je da pokušaju drugi.
kakvi ba kontradikcija, o cemu ti to junace??


da krenemo desektovati jedno po jedno, krecemo od ovoga, pokazi mi koje sahih predaje kazu da je lijepo oko slijepo.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#169 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by King Theoden »

Hajde što ne znaš (nismo se naučeni rodili), hajde što pogrešno i na svoju ruku tumačiš predaje, ali što pogrešno zaključuješ :)
Nema potrebe za raspravom. Samo postavljam pitanja na koja bi trebalo da odgovaraju učeni. Požurio si da odgovoriš, razotkriven si kao neko ko ne zna i sad molim te daj šansu drugima. Možda ima raje koja zna.

"nego istinom suzbijamo laž, istina je uguši i laži nestane... "
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#170 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by Smrcak15 »

Dino34 wrote:Hajde što ne znaš (nismo se naučeni rodili), hajde što pogrešno i na svoju ruku tumačiš predaje, ali što pogrešno zaključuješ :)
Nema potrebe za raspravom. Samo postavljam pitanja na koja bi trebalo da odgovaraju učeni. Požurio si da odgovoriš, razotkriven si kao neko ko ne zna i sad molim te daj šansu drugima. Možda ima raje koja zna.

"nego istinom suzbijamo laž, istina je uguši i laži nestane... "
Hajde što ne znaš (nismo se naučeni rodili), hajde što pogrešno i na svoju ruku tumačiš predaje, ali što pogrešno zaključuješ :)
znaci ti toliko znas da mozes reci da sam pogrijesio, a sve ovamo pita pitanja kao neko ko nista nezna kao neki pocetnik, :-) eee dino dino...



Odgovori mi na pitanje koji sahih predaja kaze da je lijevo oko slijepo? tvrdio si to, hocu odgovor
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#171 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by JVC »

Smrcak15 wrote: Odgovori mi na pitanje koji sahih predaja kaze da je lijevo oko slijepo? tvrdio si to, hocu odgovor
Znam ja. Ako đe zapne zovite.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#172 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by King Theoden »

Smrcak15 wrote:znaci ti toliko znas da mozes reci da sam pogrijesio
To će ti kazati svako onaj ko je pročitao predaje u vezi dedžala.
Brate, izgleda da si ti svoje znanje kupio na internetu. Nemam drugo objašnjenje za ovo što radiš.
Smrcak15 wrote: Odgovori mi na pitanje koji sahih predaja kaze da je lijevo oko slijepo? tvrdio si to, hocu odgovor
Iako me sramota odgovarati na temi namijenjenoj učenjacima, ipak ću odgovoriti kad već toliko moliš :mrgreen:

Predaju o sljepoći lijevog oka prenosi ashab huzejfe a zabilježena je u muslimovom sahihu.

Dakle, prijatelju, kutubi site u šake i uči.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#173 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by Smrcak15 »

Dino34 wrote:
Smrcak15 wrote:znaci ti toliko znas da mozes reci da sam pogrijesio
To će ti kazati svako onaj ko je pročitao predaje u vezi dedžala.
Brate, izgleda da si ti svoje znanje kupio na internetu. Nemam drugo objašnjenje za ovo što radiš.
Smrcak15 wrote: Odgovori mi na pitanje koji sahih predaja kaze da je lijevo oko slijepo? tvrdio si to, hocu odgovor
Iako me sramota odgovarati na temi namijenjenoj učenjacima, ipak ću odgovoriti kad već toliko moliš :mrgreen:

Predaju o sljepoći lijevog oka prenosi ashab huzejfe a zabilježena je u muslimovom sahihu.

Dakle, prijatelju, kutubi site u šake i uči.
Ako je doslo do razlike u prenosu ashaba, to samo znaci da je prenosioc se pobrkao u prenosu hadisa kada ga je opisivao...u toj situaciji se gleda koliko hadisa kaze desno a koliko lijevo
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#174 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by King Theoden »

Ti mi reci šta se gleda :kiss:
Do maloprije nisi znao za ovaj hadis, a sad bi kao nešto tumačio.
Vidi se da nisi studirao muslima.
Kažem, dopusti i drugim "sljedbenicima selefa" da dođu do riječi :mrgreen:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#175 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by Smrcak15 »

Dino34 wrote:Ti mi reci šta se gleda :kiss:
Do maloprije nisi znao za ovaj hadis, a sad bi kao nešto tumačio.
Vidi se da nisi studirao muslima.
Kažem, dopusti i drugim "sljedbenicima selefa" da dođu do riječi :mrgreen:
pa eto nek ti kazu koju onda pametnu. :)
Post Reply