Pitanja/e za ucenjake ?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#1 Pitanja/e za ucenjake ?

Post by MaksprotivMarksa »

Mislim da bi bilo zanimljivo imati temu za pitanja glede nekih teoloskih i slicnih pitanja za ucenjake ili poznavaoce religija.

Ja imam pitanje za islamske ucenjake ili poznavaoce tematike, a to je sljedece:

Ako se svi radjaju kao muslimani, ako su nam duse prije materijalizacije same muslimanske, a postoji odredba u kojoj je napustanje Islama kaznjivo smrcu, da li se ova odredba moze ili pak negdje tumaci da je moguce ubiti sve nemuslimane na planeti, jer su svi ljudi ikada rodjeni, rodjeni kao muslimani, a ako su ovom trenutku pripadnici neke druge religije, onda su vec jednom napustili Islam ?
Last edited by MaksprotivMarksa on 24/11/2018 01:31, edited 1 time in total.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by insomnia78 »

Nisam ucenjak ali mogu pogledati
Dje postoji ta odredba?
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#3 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by MaksprotivMarksa »

Odredba nije definirana striktno u Kuranu, u nekim islamskim pravnim skolama se na osnovu hadisa propisuje smrtna kazna za otpadnike od vjere. Pitanje sam postavio jer me zanima, nemoj misliti da nisam istrazio samo pitanje, a samo pitanje se ne odnosi na otpadnistvo samo i kaznu koja za to slijedi, nego na objasnjenje cinjenice da se svi radjamo kao muslimani, a u pravnim propisima postoji citava skola ucenja da je kazna za otpadnistvo smrt.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by Smrcak15 »

MaksprotivMarksa wrote:Odredba nije definirana striktno u Kuranu, u nekim islamskim pravnim skolama se na osnovu hadisa propisuje smrtna kazna za otpadnike od vjere. Pitanje sam postavio jer me zanima, nemoj misliti da nisam istrazio samo pitanje, a samo pitanje se ne odnosi na otpadnistvo samo i kaznu koja za to slijedi, nego na objasnjenje cinjenice da se svi radjamo kao muslimani, a u pravnim propisima postoji citava skola ucenja da je kazna za otpadnistvo smrt.
Smrtna kazna za otpadnistvo u islamu nije standardno pravilo...nego relativna stvar.

Razidjimo se umiru i zivimo u miru, netreba smrtna kazna....a ako neko otpadne od islama u islamskoj zemlji i onda se bori protiv muslimana kako fizicki i verbalno, tek onda smrtna kazna se primjenjiva od strane organa vlasti.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#5 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by spreca »

MaksprotivMarksa wrote:Mislim da bi bilo zanimljivo imati temu za pitanja glede nekih teoloskih i slicnih pitanja za ucenjake ili poznavaoce religija.

Ja imam pitanje za islamske ucenjake ili poznavaoce tematike, a to je sljedece:

Ako se svi radjaju kao muslimani, ako su nam duse prije materijalizacije same muslimanske, a postoji odredba u kojoj je napustanje Islama kaznjivo smrcu, da li se ova odredba moze ili pak negdje tumaci da je moguce ubiti sve nemuslimane na planeti, jer su svi ljudi ikada rodjeni, rodjeni kao muslimani, a ako su ovom trenutku pripadnici neke druge religije, onda su vec jednom napustili Islam ?
Gdje si sve procitao ovo gore navedeno i da se svi u svijetu radjaju kao muslimani......?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#6 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by Bloo »

spreca wrote:
MaksprotivMarksa wrote:Mislim da bi bilo zanimljivo imati temu za pitanja glede nekih teoloskih i slicnih pitanja za ucenjake ili poznavaoce religija.

Ja imam pitanje za islamske ucenjake ili poznavaoce tematike, a to je sljedece:

Ako se svi radjaju kao muslimani, ako su nam duse prije materijalizacije same muslimanske, a postoji odredba u kojoj je napustanje Islama kaznjivo smrcu, da li se ova odredba moze ili pak negdje tumaci da je moguce ubiti sve nemuslimane na planeti, jer su svi ljudi ikada rodjeni, rodjeni kao muslimani, a ako su ovom trenutku pripadnici neke druge religije, onda su vec jednom napustili Islam ?
Gdje si sve procitao ovo gore navedeno i da se svi u svijetu radjaju kao muslimani......?
http://hadithcollection.com/sahihmuslim ... -6426.html
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#7 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by tuzlak1212 »

svojstva djeteta (stid, radoznalost, ucenje, finoca, neiksvarenost, iskrenost, cistoca u svakom smislu) i svojstva koja se traze od muslimana u sta da se preodgoji i prevaspita i na sta treba da lici su ista... ali hadis se tumaci kao da bi bilo ko bio musliman da ne stavlja pod pitanje dal ima Boga nego da stavlja pod pitanje sve ono sto ga ubjedilo da ga nema.. i da smo jos kao dijeca savrseno kodirani kako da mislimo i u sta da vjerujemo

U Muslimovom Sahihu prenosi se od Ijada, r.a., da je Allahov Poslanik,
a.s., rekao: "Uzvišeni Allah kaže: 'Ja sam stvorio Svoje robove u pravoj vjeri, pa
im zatim dolaze šejtani, odvraćaju ih od njihove vjere i zabranjuju im ono što
sam im Ja dozvolio i naređuju im da Meni pripišu sudruga o čemu Ja nikakva
dokaza nisam objavio'."


nezz sto ja ovo napisa, ja nisam ucenjak :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#8 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by Bloo »

A ja kontala ti šejh...
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#9 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by tuzlak1212 »

Bloo wrote:A ja kontala ti šejh...
pa ovdje su pitanja uglavnom trollanje uopste vas ne zanima odgovor :-D i odgovore daju najmanje kompetentni ljudi :P :P
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#10 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by Bloo »

tuzlak1212 wrote:
Bloo wrote:A ja kontala ti šejh...
pa ovdje su pitanja uglavnom trollanje uopste vas ne zanima odgovor :-D i odgovore daju najmanje kompetentni ljudi :P :P
Vas?
Ko su oni?
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#11 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by tuzlak1212 »

Bloo wrote:
tuzlak1212 wrote:
Bloo wrote:A ja kontala ti šejh...
pa ovdje su pitanja uglavnom trollanje uopste vas ne zanima odgovor :-D i odgovore daju najmanje kompetentni ljudi :P :P
Vas?
Ko su oni?
don't feed the troll :-D
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#12 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by JVC »

Smrcak15 wrote:
Smrtna kazna za otpadnistvo u islamu nije standardno pravilo...nego relativna stvar.

Razidjimo se umiru i zivimo u miru, netreba smrtna kazna....a ako neko otpadne od islama u islamskoj zemlji i onda se bori protiv muslimana kako fizicki i verbalno, tek onda smrtna kazna se primjenjiva od strane organa vlasti.
Gdje to pročita? Nađi mi barem jedan tasfir, jednog ucenjaka koji se slaže sa tobom u onome o čemu ti govoriš.

Islam, Questions and Answers kaže:

Question
I'd like to know the reasons , justifications and conditions for the enforcement of capital punishment in Islam.
Answer

Praise be to Allaah.
Capital punishment applies in the case of a person who meets any of the following conditions:

1 – The apostate. The apostate is one who disbelieves after being a Muslim, because the Prophet (peace and blessings of Allaah be upon him) said: “Whoever changes his religion, execute him.” Narrated by al-Bukhaari, 6524.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#13 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by Idemedosumom »

U Kur'anu nema smrtne kazne za otpadništvo. Nema prisile u vjeru.

Your arguments are moot.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#14 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by Irsar »

Kur'an nije jedini izvor propisa u Islamu. Otpadništvo ako se definiše kao "napuštanje Islama i potom borba protiv istog" definitivno povlači za sobom smrtnu kaznu (ako se može izvršiti).
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#15 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by Irsar »

MaksprotivMarksa wrote:Ako se svi radjaju kao muslimani, ako su nam duse prije materijalizacije same muslimanske, a postoji odredba u kojoj je napustanje Islama kaznjivo smrcu, da li se ova odredba moze ili pak negdje tumaci da je moguce ubiti sve nemuslimane na planeti,
Ne znam za to da su nam "duše bile muslimanske", mada to i nije bitno. Šta je bitno su konkretna djela u toku ovog života, šta je bilo prije i šta će biti poslije nije naročito relevantno... Stoga ne - ubijati uz ovakvo "opravdanje" bi bio zločin i neislamsko djelo.
jer su svi ljudi ikada rodjeni, rodjeni kao muslimani, a ako su ovom trenutku pripadnici neke druge religije, onda su vec jednom napustili Islam ?
Bitna su djela, i to samo ako je posrijedi istih dobrovoljnost i dragovoljnost; u slučaju prisile stvari nisu tako jasne, ali ono što jeste jasno je da dijete i odrastao čovjek imaju različite mogućnosti izbora, to što dijete "odabere" (čitaj: bude prisiljeno, obmanuto, ili naprosto slijedi bližnje što u osnovi nije loše) nešto mimo Islama ga ne čini "konvertitom".
numersi
Posts: 141
Joined: 08/11/2018 13:31

#16 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by numersi »

MaksprotivMarksa wrote:.... pitanja za ucenjake ili poznavaoce religija.....


Sam si sebi dao odgovor, koliko imas ucenjaka i poznavaoca religija toliko imas i bogova i bogovskih zakona..... a toliko i zabrana i kaznih, i svega i svacega :mrgreen:

bog koji dozvoljava ubijanja zato sto neko ne vjeruje u njega, ne valja taj bog, treba traziti drugog, sretno vam :mrgreen:
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#17 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by Idemedosumom »

Broj sekti/podjela u islamu je proporcionalan broju izvora iz kojih se izvlače "islamski" propisi.

U Kur'anu je propisano i kako treba postupati prema onima koji se bore protiv islama, dok te napadaju, a i kako kad te prestanu napadati i ponude primirje itd.

Na koji način ćeš otpadništvo definisati, to govori mnogo o tebi.
Last edited by Idemedosumom on 24/11/2018 14:39, edited 1 time in total.
numersi
Posts: 141
Joined: 08/11/2018 13:31

#18 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by numersi »

Idemedosumom wrote:
Na koji način ćeš otpadništvo definisati, to govori mnogo o tebi.

pa de boze, reci nam nesto o sebi....?
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#19 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by Idemedosumom »

Čiji je ovo klon? :D
numersi
Posts: 141
Joined: 08/11/2018 13:31

#20 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by numersi »

Idemedosumom wrote: Čiji je ovo klon? :D

boze, a ciji si ti klon? :mrgreen:
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#21 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by HardcoreMX »

logicno da je to lazni 'hadis'..tko imalo bolje poznaje teologiju to zna..Poslanik je zivio po Qur'anu, ne po 'narrated by Bukhari'...kako bi onda mogao reci da se kazni nekoga tko nece da vjeruje ili vjeruje u nesto drugo kad je imperativ u Objavi i to jasan da nema prisile vjere i da svatko bira svoj put...
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#22 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by JVC »

HardcoreMX wrote:logicno da je to lazni 'hadis'..
Logicno :-D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#23 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by Smrcak15 »

JVC wrote:
Smrcak15 wrote:
Smrtna kazna za otpadnistvo u islamu nije standardno pravilo...nego relativna stvar.

Razidjimo se umiru i zivimo u miru, netreba smrtna kazna....a ako neko otpadne od islama u islamskoj zemlji i onda se bori protiv muslimana kako fizicki i verbalno, tek onda smrtna kazna se primjenjiva od strane organa vlasti.
Gdje to pročita? Nađi mi barem jedan tasfir, jednog ucenjaka koji se slaže sa tobom u onome o čemu ti govoriš.

Islam, Questions and Answers kaže:

Question
I'd like to know the reasons , justifications and conditions for the enforcement of capital punishment in Islam.
Answer

Praise be to Allaah.
Capital punishment applies in the case of a person who meets any of the following conditions:

1 – The apostate. The apostate is one who disbelieves after being a Muslim, because the Prophet (peace and blessings of Allaah be upon him) said: “Whoever changes his religion, execute him.” Narrated by al-Bukhaari, 6524.
Gdje to pročita?
u hadisu procita eto gdje, jesi li sad zadovoljan??

ako pitas koji hadis, kazem ti hadis koji prenosi Ebu Davud/David gdje je poslanik nije izvrsio smrtnu kaznu na jednog otpadnika od islama. sto nam ukazuje da smrtna kazna nije standard, nego relativna stvar u islamskom pravu.

1 – The apostate. The apostate is one who disbelieves after being a Muslim, because the Prophet (peace and blessings of Allaah be upon him) said: “Whoever changes his religion, execute him.” Narrated by al-Bukhaari, 652
jedan od najgorih nacin tumacenja islama, je uzeti samo jedan hadis a zanemariti ostale hadise....svi se hadisi uzmu u obzir i tek onda se donosi zakljucak a ne nakon jednog hadisa koji neznas povodo, kontekst, mjesto ama nista i onda presudjujes.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#24 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by Smrcak15 »

numersi wrote:
MaksprotivMarksa wrote:.... pitanja za ucenjake ili poznavaoce religija.....


Sam si sebi dao odgovor, koliko imas ucenjaka i poznavaoca religija toliko imas i bogova i bogovskih zakona..... a toliko i zabrana i kaznih, i svega i svacega :mrgreen:

bog koji dozvoljava ubijanja zato sto neko ne vjeruje u njega, ne valja taj bog, treba traziti drugog, sretno vam :mrgreen:
to Allah ne dozovljava, nego cak bi te i kaznio zbog toga kada bi to uradio,

evo sad da izadjes negdje i ubijes nekoga samo sto nevjeruje u Allaha, ti si skoro pa ostembiljanu kartu sebi kupio ze Dzehennem

Allah jasno kaze:

2:256 U vjeru nema prisiljavanja – Pravi put se jasno razlikuje od zablude! Onaj ko ne vjeruje u šejtana, a vjeruje u Allaha – drži se za najčvršću vezu, koja se neće prekinuti. – A Allah sve čuje i zna.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#25 Re: Pitanja/e za ucenjake ?

Post by славянин »

HardcoreMX wrote:logicno da je to lazni 'hadis'..tko imalo bolje poznaje teologiju to zna..Poslanik je zivio po Qur'anu, ne po 'narrated by Bukhari'...kako bi onda mogao reci da se kazni nekoga tko nece da vjeruje ili vjeruje u nesto drugo kad je imperativ u Objavi i to jasan da nema prisile vjere i da svatko bira svoj put...
Moze se to prilagoditi :D tumacis drugacije i eto. :D
Post Reply