Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
shalla
Posts: 9326
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#41301 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by shalla »

EFD22 wrote: 12/05/2022 12:09
shalla wrote: 12/05/2022 11:34
Ček, dakle moram otići uraditi mahsuz tehnički ako hoću naljepnicu?
Pitam zato što putujem za vikend u HR pa ne znam da li je to obaveza imati nalijepljeno? Registracija mi je aBd u septembru, ne bih baš plaćao tehnički sad ako ne moram...
Nije obavezno na granici niti u inostranstvu.
Prvi sljedeći tehnički je traži.
Ili ako znaš nekog da radi u stanici za tehnički pregled nek ti da “onako”. Tako sam ja, jer sam kupio auto polovno registrovano koje nije imalo tu naljepnicu iz meni nepoznatih razloga. Agent iz osiguranja nazvao prijatelja u stanici i ovaj mi dao naljepnicu da je ja nalijepim. Bez pregleda.
:thumbup:
porfabor
Posts: 10
Joined: 06/07/2016 16:57

#41302 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by porfabor »

Pozdrav raja, Golf 4 1.9 tdi. Već par dana (2-3) čujem blago "klepetanje" kad tek startam golfića i ubacim u prvu. Mislim da je zamajac :run: ali dobro bi mi došlo i vaše mišljenje.

Već neke dvije tri godine mjenjač malo kera kad treba ubaciti u neparne brzine. Mehaničar mi je rekao da je to do nekog čuda koji fino ne ulegne i da nema potrebe mijenjati išta jer kvačilo regularno odvaja i 2 i 4 brzina rade bez problema. Eh u zadnje vrijeme sam primjetio da se to podosta pogoršalo. S vremenom sam mu našao caku i skontam kad ostane u toj među brzini ali zadnje dvije hefte baš često se dešava da mi treba po 10 sec da ubodem brzinu pogotovo 5-tu.

Generalno majstor sve naručuje preko motorexa (ne daje mi popust ali pripazi ponekad na cijeni ruku). Sad me zanima koliko dugo mu je "ostalo života". Da li da tražim negdje kvalitetniji zamajac ili da idem opet preko majstora, ako da mogu li preporuke koji i gdje. I koliko dugo će otprilike proći dok zamajac je krene praviti ozbiljnije probleme?

:bih:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#41303 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

porfabor wrote: 12/05/2022 15:56 Generalno majstor sve naručuje preko motorexa (ne daje mi popust ali pripazi ponekad na cijeni ruku). Sad me zanima koliko dugo mu je "ostalo života". Da li da tražim negdje kvalitetniji zamajac ili da idem opet preko majstora, ako da mogu li preporuke koji i gdje. I koliko dugo će otprilike proći dok zamajac je krene praviti ozbiljnije probleme?

:bih:
Motorex je generalno skup.

Ne znam koliko je set kvacila za tvoje auto, al ako "uzme" popust sebi i jos ti na to masno naplati ruke, yebi ti tog majstora. Uzima te lopatom, pogotovo na dijelu koji je par stotina, pa i preko hiljade.
Moj ti je savjet da pokusas naci nekog preko prijatelja ili koga god ko ti moze naruciti i da dobijes dio s popustom.

Ja sam za neke dijelove prije znao i sam dobiti popust, samo zamolim u Motorexu da ako moze da mi uracuna sta.

A ako kolege forumasi imaju preporuku neku bolju i povoljniiju onda ti je to jos bolje.
Rimac970
Posts: 6
Joined: 23/08/2021 11:21

#41304 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Rimac970 »

Pozz narode
Imam čudan problem na Peugeot 380 hdi 2012g. Ventilacija puše samo vreli zrak. Niti obična ventilacija niti upaljena klima ne funkcionišu. Na displeju prikazuje LO ili AC ali puše vreli zrak kao da je upaljeno grijanje. Ako ko ima kakvu ideju?
Hvala
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#41305 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

zaglavila ti klapna toplo/hladno ili riknuo motoric koji je pokrece
preludezalude
Posts: 5626
Joined: 07/03/2012 00:09

#41306 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

Rimac970 wrote: 12/05/2022 20:48 Pozz narode
Imam čudan problem na Peugeot 380 hdi 2012g. Ventilacija puše samo vreli zrak. Niti obična ventilacija niti upaljena klima ne funkcionišu. Na displeju prikazuje LO ili AC ali puše vreli zrak kao da je upaljeno grijanje. Ako ko ima kakvu ideju?
Hvala
Ako je ranije radilo normalno i lijeva i desna strana...onda bi mogao biti modul kontrole grijanja/hladjenja da je riknuo.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#41307 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NecuVise »

porfabor wrote: 12/05/2022 15:56 Pozdrav raja, Golf 4 1.9 tdi. Već par dana (2-3) čujem blago "klepetanje" kad tek startam golfića i ubacim u prvu. Mislim da je zamajac :run: ali dobro bi mi došlo i vaše mišljenje.

Već neke dvije tri godine mjenjač malo kera kad treba ubaciti u neparne brzine. Mehaničar mi je rekao da je to do nekog čuda koji fino ne ulegne i da nema potrebe mijenjati išta jer kvačilo regularno odvaja i 2 i 4 brzina rade bez problema. Eh u zadnje vrijeme sam primjetio da se to podosta pogoršalo. S vremenom sam mu našao caku i skontam kad ostane u toj među brzini ali zadnje dvije hefte baš često se dešava da mi treba po 10 sec da ubodem brzinu pogotovo 5-tu.

Generalno majstor sve naručuje preko motorexa (ne daje mi popust ali pripazi ponekad na cijeni ruku). Sad me zanima koliko dugo mu je "ostalo života". Da li da tražim negdje kvalitetniji zamajac ili da idem opet preko majstora, ako da mogu li preporuke koji i gdje. I koliko dugo će otprilike proći dok zamajac je krene praviti ozbiljnije probleme?

:bih:
Pa ti sam da odeš u motorex i otvoriš račun dali bi ti 10% popusta, a majstor ima i preko toga. Fino on tebe uzima na tome. Pitaš ga koliko košta zamjena a onda odeš i sam kupiš dijelove s popustom.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#41308 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

porfabor wrote: 12/05/2022 15:56 Pozdrav raja, Golf 4 1.9 tdi. Već par dana (2-3) čujem blago "klepetanje" kad tek startam golfića i ubacim u prvu. Mislim da je zamajac :run: ali dobro bi mi došlo i vaše mišljenje.

Već neke dvije tri godine mjenjač malo kera kad treba ubaciti u neparne brzine. Mehaničar mi je rekao da je to do nekog čuda koji fino ne ulegne i da nema potrebe mijenjati išta jer kvačilo regularno odvaja i 2 i 4 brzina rade bez problema. Eh u zadnje vrijeme sam primjetio da se to podosta pogoršalo. S vremenom sam mu našao caku i skontam kad ostane u toj među brzini ali zadnje dvije hefte baš često se dešava da mi treba po 10 sec da ubodem brzinu pogotovo 5-tu.

Generalno majstor sve naručuje preko motorexa (ne daje mi popust ali pripazi ponekad na cijeni ruku). Sad me zanima koliko dugo mu je "ostalo života". Da li da tražim negdje kvalitetniji zamajac ili da idem opet preko majstora, ako da mogu li preporuke koji i gdje. I koliko dugo će otprilike proći dok zamajac je krene praviti ozbiljnije probleme?

:bih:
Majstor uzima 15% od dijelova + na ruke, blago rečeno - dere te.

Nađi majstora koji ugrađuje dijelove koje TI kupiš, jer motorex je pre pre preskup postao, totalno su postali bezobrazni.
Ja lično naručujem auto-marjanović - doboj ili rikambi - bijeljina. Tu ne trebaš tražiti popust, već ga dobiješ u startu. Ogromna razlika cijene kod njih i kod motorexa, provjeri pa ćeš vidjeti. Garancija sve uredno. :thumbup: :thumbup:
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#41309 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by simbabimba »

skoda dizel 1.6 TDI pokazuje check engine do paljenja motora (znaci sve se lampice na kontaktu upale i ugase ova svijetli dok ne upalim auto), u voznji se ne javlja, ponekad mi vergla 2-3 sek ne upali odmah na kontakt, sta bi moglo biti, alnaser, dizne...? kome u SA odvesti auto? (kupljen polovan sa 70 000 na satu) hvala!
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#41310 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Ja koliko kontam tako treba.
I kod mene kad okrenem kontakt uradi se čeking sistema i ostane samo lampica CE i pritisak ulja.
Čim zaverglam i upalim motor i one se ugase.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#41311 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

simbabimba wrote: 13/05/2022 09:14 skoda dizel 1.6 TDI pokazuje check engine do paljenja motora (znaci sve se lampice na kontaktu upale i ugase ova svijetli dok ne upalim auto), u voznji se ne javlja, ponekad mi vergla 2-3 sek ne upali odmah na kontakt, sta bi moglo biti, alnaser, dizne...? kome u SA odvesti auto? (kupljen polovan sa 70 000 na satu) hvala!
Jel ti to tako bilo i prije ? Na mnogim autima ona gori dok se auto ne upali.
Što se tiče verglanja može bit svašta, pumpa, dizne, alnaser, grijači, slaba kompresija motora ? :izet: Ima li dima prilikom prvog paljenja ujutru i kakve je boje ?
Može se nagađati do sutra, ništa bez dijagnostike... :thumbup: :thumbup:
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#41312 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

simbabimba wrote: 13/05/2022 09:14 skoda dizel 1.6 TDI pokazuje check engine do paljenja motora (znaci sve se lampice na kontaktu upale i ugase ova svijetli dok ne upalim auto), u voznji se ne javlja, ponekad mi vergla 2-3 sek ne upali odmah na kontakt, sta bi moglo biti, alnaser, dizne...? kome u SA odvesti auto? (kupljen polovan sa 70 000 na satu) hvala!
ok je to ~2s
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#41313 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by simbabimba »

otkako je vozim tako je sa tom lampicom, prilikom kupovine pregledana u dva ovlastena servisa na dijagnostici, sve ok bilo, malo prije prodaje prvi vlasnik joj odradio veliki servis (otisla pumpa bila :? )

naljepnica za sljedeci servis joj je tek za 4000 km meni se eno upalila poruka da se provjeri ulje...mora majstoru, nego da mi je nekom fakat pouzdanom, nesto mi se ne ide u ovlasteni...
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#41314 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

simbabimba wrote: 13/05/2022 09:24 otkako je vozim tako je sa tom lampicom, prilikom kupovine pregledana u dva ovlastena servisa na dijagnostici, sve ok bilo, malo prije prodaje prvi vlasnik joj odradio veliki servis (otisla pumpa bila :? )

naljepnica za sljedeci servis joj je tek za 4000 km meni se eno upalila poruka da se provjeri ulje...mora majstoru, nego da mi je nekom fakat pouzdanom, nesto mi se ne ide u ovlasteni...
Lampica je OK, to je normalno, verglanje 3 sekunde nije, moj TDI "kresne" za 1 sek, a star ured 20 godina :lol:
Što se tiče ulja ima dosta lopova, nalijepe naljepnicu, a uopšte i ne promjene ulje, nit resetuju service interval.
Ja kada kupim auto prvo što uradim je mali servis, ne bitno jel kažu da je urađen ili ne, barem to nije skupo. :thumbup: :thumbup:
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#41315 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

CR 1.6 TDI vergla ~2s i upali. Sve zavisi koliko dugo ostavis grijace da se ugriju
Za servis 365 dana, vjerovatno ti javlja poruku da ti je servis kroz 30 dana
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#41316 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

simbabimba wrote: 13/05/2022 09:24 otkako je vozim tako je sa tom lampicom, prilikom kupovine pregledana u dva ovlastena servisa na dijagnostici, sve ok bilo, malo prije prodaje prvi vlasnik joj odradio veliki servis (otisla pumpa bila :? )

naljepnica za sljedeci servis joj je tek za 4000 km meni se eno upalila poruka da se provjeri ulje...mora majstoru, nego da mi je nekom fakat pouzdanom, nesto mi se ne ide u ovlasteni...
Naljepnicu pisao majstor, a u sistemu je određena neka kilometraža za zamjenu koja se ne poklapa sa tim. Vjerovatno majstor stavio 15.000, a u sistemu je 10.000.

To oko verglanja moze biti i slaba struja, tj baterija. Ali ako je 2-3 sekunde, nije to nista strasno.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#41317 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

+ Reci majstoru da ti skine povratnu cijev EGR gasova.
Provjeriti zapljanost , ocistiti i dobro propusi auto na auto-putu.
Barem jednom mjesecno na autoput propuhati auto zbog egr i dpf sistema.

Ako bude zacepljeno skroz, ceka te malo skuplja igranka u buducnosti.
Nick1991
Posts: 4
Joined: 10/04/2022 23:31

#41318 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Nick1991 »

Golf 7 1.6 81kw,2016 godi,na satu 150000 km.
Imam problem sa Dpf,regeneracija se desava svakih 150-200 km. Oil soot je 35g od 80g ,a pepeo oko 24g,kad se regenerise bude nekih od 2-5 gr. Diferencijalni pritisak je 7mb,kako majstor rece trebao bi biti 2-3 .
Ako neko zna neka pomogne ili ako zna nekoga u Sarajevu da zna oko dpf nek ostavi neki kontakt. Pozz
User avatar
Optimist
Posts: 13654
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#41319 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Jel to euro 6?
Kod njega je normalno da radi regeneraciju svakih 200-300 km.

Obzirom na manju kilometrazu, vjerujem da bi tebi pomoglo ciscenje i pranje dpf-a, uz promjenu stila voznje poslije toga.
Ne voziti na preniskim obrtajima uz povremeno propuhivanje autoputem.
Nick1991
Posts: 4
Joined: 10/04/2022 23:31

#41320 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Nick1991 »

Euro 6 je motor. Gradska voznja je 70% predjenih kilometara. Hvala,raspitacu se za cisnjenje.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#41321 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

Najbolje je izvadit ga i ugasit softverski, nikad više problema sa njim :thumbup: :thumbup:
avijon
Posts: 1533
Joined: 20/08/2012 22:10

#41322 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

Kurcu cistis
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#41323 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Ako diferencijalni pritisak nije ok, onda ti je zaprljan dpf.
Ako ces cistiti DPF, onda obavezno ocisti i egr
User avatar
vjeshalica
Posts: 17243
Joined: 31/03/2019 14:56

#41324 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

simbabimba wrote: 13/05/2022 09:14 skoda dizel 1.6 TDI pokazuje check engine do paljenja motora (znaci sve se lampice na kontaktu upale i ugase ova svijetli dok ne upalim auto), u voznji se ne javlja, ponekad mi vergla 2-3 sek ne upali odmah na kontakt, sta bi moglo biti, alnaser, dizne...? kome u SA odvesti auto? (kupljen polovan sa 70 000 na satu) hvala!
Kod mene je na škodi isto tako, kad se da kontakt ostane duze upaljena i zadnja se gasi mislim sa baterijom istovremeno,i na slizbenoj novoj oktaviji isto tako se zadrzi
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#41325 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

pa na svakom autu rade te lampice kad das kontakt, kad upalis ugase se ako je sve ispravno naravno...
eh sad, za to verglanje i taj drugi problem ne znam, ne bih to nagađao... al sto se tice upaljenog checka kad das kontakt, to je normalno i cudi me da to neko ne zna...
Post Reply