Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
svubi
Posts: 2
Joined: 15/05/2010 10:38

#26 fiat punto se gasi?

Post by svubi »

Pozzz izvinjavam se unaprijed administratorima ako postujem u pogresnu sekciju,nadam se da nisam.Naime moj problem je sljedeci imam fiat punto 1999-2000 benzin,u voznji se ugasi i nece odmah da upali moram da sacekam 10-tak 15 minuta da bi ponovo upalio,vozio sam majstorima lafo neke greske ukljanjali ali niko nista konkretno da uradi,na displeju mi pokaze kljuc i akumulator,vozio sam ga u jedan servis kazu nije elektronika i stave mi polovnu leptiricu, leptiricu sto hladi motor,ali odmah sutradan mi se poceo jos cesce gasit ali i brze palit nakon 3 do 5 minuta.Nadam se da ce neko od vas ponudit neko nadam se ispravno rjesenje i naglasavam da se malo slabije razumijem oko auta pa ako sam se negdje "provalio" izvinjavam se. sm108 sm108 sm108 i na kraju da dodam da se necuje šum pumpe mozda je i to vazno.
Grga07
Posts: 175
Joined: 27/12/2009 22:35

#27 Re: fiat punto se gasi?

Post by Grga07 »

moze bit razvodink paljenja, unutra ima (trebalo bi da ima) jedan namotaj na kojem je mozda se prekinula zica pa cim se auto ugrije a samim tim i taj namotaj moze doc do prekida tako da se ugasi i mozes ga upalit tek kad se ohladi.. ako ti se vec ne cuje pumpa kad se tako ugasi i kad das kontakt neka ti neko provjeri spojeve, ili instalaciju do pumpe...
pozz
User avatar
shibonja
Posts: 1724
Joined: 29/05/2006 08:37
Location: Cogito, ergo sum

#28 Re: fiat punto se gasi?

Post by shibonja »

Imao sam slican problem prije par godina dok sam vozio BMW , tako se gasio u voznji bla bla ,uglavnom dosta majstora sam obisao da bi mi na kraju jedan momcic ,segrt u jednoj maloj radnji nije otkrio o cemu se radi ,otisao je bio dio koji se strucno zove FINGER i nalazi se pod razvodnom kapom ,uglavnom taj dio je kao prst velicine a odtuda i naziv FINGER i na tom komadu plastike kroz sredinu prolazi jedna tanka zica koja je napukla ,ali se tesko vidi golim okom ,eto pogledaj taj FINGER moglo bi to biti to ? :-)
User avatar
-medeni-
Posts: 203
Joined: 30/03/2010 10:08

#29 Re: fiat punto se gasi?

Post by -medeni- »

malo pročitaj stvari ovdje, možda nađeš odgovor
http://fiatisti.hr/forum/index.php?board=4.0

kad sam imao Una imao sam sličan problem, a caka je bila u "pločici" koja je regulisala elektronski paljenje, kad se zagrijala auto bi stalo i ne bi mogao upaliti dok se ne ohladi,
ta pločica s kod Una nalazila uz razvodnik paljenja
http://www.imagesforme.com/show.php/933 ... 010029.jpg
svubi
Posts: 2
Joined: 15/05/2010 10:38

#30 Re: fiat punto se gasi?

Post by svubi »

Raspitao sam se malo bolje i cuo sam da mi je senzor neki otisao senzor neke radilice il nesto slicno,uglavnom neki senzor,znate li vi o kojem bi se moglo radit i jel se zove senzor radilice.
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#31 Re: fiat punto se gasi?

Post by johntra »

zove se tako i to ti je otišlo..standardna mana kod Punta druge generacije...zamjena u ovlaštenom servisu ti je oko 70 do 80 maraka...
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#32 Re: fiat punto se gasi?

Post by jedna tamo »

ljudi i ja imam isti problem...
znači auto mi se gasi u vožnji..opel cors 96. godište, nema kome nisam vozila niko nezna šta je....
sve su ispregledali....električar, automehaničar...prvo se gasio kad se ugrije.....pa onda upali nakon 10 minuta....
a jutros mi se ugasio znači hladan 2 puta :?
neznam više šta da radim :?
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#33 Re: fiat punto se gasi?

Post by Bakir1 »

jedna tamo wrote:ljudi i ja imam isti problem...
znači auto mi se gasi u vožnji..opel cors 96. godište, nema kome nisam vozila niko nezna šta je....
sve su ispregledali....električar, automehaničar...prvo se gasio kad se ugrije.....pa onda upali nakon 10 minuta....
a jutros mi se ugasio znači hladan 2 puta :?
neznam više šta da radim :?
koji motor?1,0 12v?
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#34 Re: fiat punto se gasi?

Post by jedna tamo »

1,2 benzin
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#35 Re: fiat punto se gasi?

Post by Edin H. »

-medeni- wrote:malo pročitaj stvari ovdje, možda nađeš odgovor
http://fiatisti.hr/forum/index.php?board=4.0

kad sam imao Una imao sam sličan problem, a caka je bila u "pločici" koja je regulisala elektronski paljenje, kad se zagrijala auto bi stalo i ne bi mogao upaliti dok se ne ohladi,
ta pločica s kod Una nalazila uz razvodnik paljenja
http://www.imagesforme.com/show.php/933 ... 010029.jpg
Imao sam isti problem na Fiatu Tipu, gasio se, kada se ugrije na nekih 70 - 80 stepeni. Problem je bio u tom senzoru koji ustvari sluzi da ugasi auto ako se pregrije. E kada se pokvari gasi ga nepotrebno.
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#36 Re: fiat punto se gasi?

Post by Edin H. »

jedna tamo wrote:ljudi i ja imam isti problem...
znači auto mi se gasi u vožnji..opel cors 96. godište, nema kome nisam vozila niko nezna šta je....
sve su ispregledali....električar, automehaničar...prvo se gasio kad se ugrije.....pa onda upali nakon 10 minuta....
a jutros mi se ugasio znači hladan 2 puta :?
neznam više šta da radim :?
Mislim da se ne radi o istom problemu koji sam nave gore.
Da kod tebe nije finger neispravan?
pets
Posts: 84
Joined: 06/02/2008 19:53
Location: sarajevo

#37 Re: fiat punto se gasi?

Post by pets »

meni se ovo dešavalo prije par godina kad sam nasula benzin na "sumnjivoj" pumpi, i u njemu je bilo vode.
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#38 Re: fiat punto se gasi?

Post by Edin H. »

pets wrote:meni se ovo dešavalo prije par godina kad sam nasula benzin na "sumnjivoj" pumpi, i u njemu je bilo vode.
Ma da prvo treba provjeriti benzinski filter, ali pretpostavljam da su joj to vec promijenili.
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#39 Re: fiat punto se gasi?

Post by jedna tamo »

promijenili su to...
jutros jedva upalila, ništa opet od majstora do majstora....
hvala na odgovorima, ako neko ima neku ideju što se gasi neka napiše...
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#40 Re: fiat punto se gasi?

Post by jedna tamo »

eto bilo mi auto kod majstora 2 dana, ništa nije našao :shock:
neznam fakat šta ću više :(
User avatar
Qler
Posts: 23607
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#41 Re: fiat punto se gasi?

Post by Qler »

jedna tamo wrote:ljudi i ja imam isti problem...
znači auto mi se gasi u vožnji..opel cors 96. godište, nema kome nisam vozila niko nezna šta je....
sve su ispregledali....električar, automehaničar...prvo se gasio kad se ugrije.....pa onda upali nakon 10 minuta....
a jutros mi se ugasio znači hladan 2 puta :?
neznam više šta da radim :?
Isti problem sam imao, tj stari, sa svojom Corsa-om, '97 godiste, 1.4 benzin. Isto tako niko nije mogao naci rjesenje, dok ga nismo odvezli u safety car na stupu. U glavnom, ispostavilo se da je bobina i neka elektronika kod nje, neki dio, ne znam tacno sta je. Odvezi kod njih oni ce ti to rjesiti 100%. Stari je par godina kuburio sa tim.
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#42 Re: fiat punto se gasi?

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 21/10/2011 17:06, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#43 Re: fiat punto se gasi?

Post by madner »

Zar ta Corsa nema iscitavanje greske?
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#44 Re: fiat punto se gasi?

Post by HAVANA »

jedna tamo wrote:promijenili su to...
jutros jedva upalila, ništa opet od majstora do majstora....
hvala na odgovorima, ako neko ima neku ideju što se gasi neka napiše...


Koji je motor...je li sa razvodnikom ili blablabla :D Sto pitanja...
Moraš otići na dijagnostiku a najgora varijanta je kompjuter... :roll:
063991115 džemo-safety car -nazovi ovog momka.
User avatar
Qler
Posts: 23607
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#45 Re: fiat punto se gasi?

Post by Qler »

Problem je bio u tome sto kompjuter ne pokaze gresku dok se ne desi. Zanci auto radi sasvim noralno, kompjuter pokazuje sve OK, i samo se onda ugasi. Zato smo i bili ostavili u Safety Car-u par dana da je oni pale i gase dok ne pokaze problem. U glavnom, simptomi da se ugasi u voznji, pa nekad nece da upali, po pola sata i onda samo sastavi na pola kljuca, a nekad upali iz druge, nikad joj nisi znao. Eto mi smo napravili. I u 6 godina koliko je kod starog to je jedini kvar koji je imala, inace je prezadovoljan autom.
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#46 Re: fiat punto se gasi?

Post by jedna tamo »

jest qler tako je...prikopčali na kompjuter i ništa nema, kaže majstor kad se ugasi zovi mi ćemo doći prikopčati i onda ćemo znati.....
havana kako ću na stup kad sam samo nediljom gore....najgore mi je što mi sad fakat treba auto za puta gore dole i sad mi se ovo desi :(
a ništa hvala svima na odgovoru....
User avatar
Qler
Posts: 23607
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#47 Re: fiat punto se gasi?

Post by Qler »

daj nekome auto da odveze, vjeruj mi da ti na kraju to dodje najjeftiniji da sredis. Jer moze te ostaviti na putu, i onda si tek stradala. Skontaj nekako da to sto prije sredis.

Sretno!
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#48 Re: fiat punto se gasi?

Post by jedna tamo »

hvala
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#49 Re: fiat punto se gasi?

Post by madner »

Pa morala bi ostati greska u memoriji, dok se ne ocisti.

Imao sam slicnu stvar sa opelovim motorom, kod onog lika na grbavici prikopcali na dijagnostiku, ocistili sondu i to je bilo to.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24870
Joined: 08/09/2005 20:08

#50 Re: fiat punto se gasi?

Post by Haris.ba »

Nije ista dijagnoza, ali me podsjetilo na ovo:

Posjedujem Opel Corsu 1.4 16V sa 90 KS iz 1996., s prijeđenih 160.000 km. Teško pali kad se zagrije, a dok je hladna problema nema. Ide normalno i u vožnji se ne pali signalna lampica od elektronike, no okretaji povremeno variraju od 800-1000/min. Kod paljenja se na ispuhu pokazuje dosta crnog dima, što dosad nije bio slučaj.

Igor

Loše paljenje samo toplog motora i čađav dim nakon paljenja ukazuju na neispravan senzor temperature. Naime, ako pokazuje nisku vrijednost i kad je motor zagrijan, upravljačka elektronika dozira preveliku količinu goriva, koja se teško pali. A kad se motor upali, sagorijevanje je nepotpuno, pa se neizgoreno gorivo izlučuje u obliku čađe (elementarnog ugljika). Variranje brzine vrtnje ukazuje na neispravan elektromotorni ventil za podešavanje rada u praznom hodu, kojeg će se možda moći očistiti i podesiti, a možda će ga trebati izmijeniti. Treba provjeriti i ispravnost lambda sonde (napon treba oscilirati između 0,1 i 0,9 V) i po potrebi je izmijeniti. Svakako izmijenite filtar zraka i svjećice. Ako se stanje ne stabilizira, očistite brizgalice i izmijenite oštećene. Obzirom na starost i kilometražu, preporučljivo je mjerenje tlakova kompresije (trebaju biti ravnomjerni i ne manji od 9 bara), jer paljenje može biti problematično i zbog istrošenja motora. Treba naglasiti da je taj motor, serije Ecotec, napravljen u godini kad je Opel dotakao dno kvalitete. Najviše je nevolja bilo s otkazivanjem pratećeg valjka zupčastog remena, zbog čega je dolazilo do preskakanja i pucanja remena te havarije motora. Ako u proteklih pet godine niste mijenjali zupčasti remen, izmijenite ga, zajedno s napinjačem i pratećim valjcima.

dr. Željko Marušić
Post Reply