Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
kojot1
Posts: 209
Joined: 05/10/2018 22:44

#18276 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kojot1 »

amar1994 wrote:
kojot1 wrote:Da li neko zna da mi kaze kako su se pokazali 1.4 i 1.6 hdi, koliko se kvare, koje probleme imaju, kako vuku i kakvi su u odnosu na 1.3 mjet?
kako vuce 1.6,a kako ce vuc nego haman 2x bolje,kvare se ako nisu odrzavani,prva turbina,zatim citav motor,podloske dizni isto prekontrolisat i gas,zamjena je 20KM po dizni.

na hdi se mijenja zupcasti,na tom 1.3 lanac,sam procjeni sta je jeftinije.

ja licno ne bi te male 1.3 i 1.4 a ti kako hoces..hdi je mislim i ugladjeniji motor,manje klepece kad je ispravan :-D
Ja sam cuo da je taj 1.3 neunistiv motor. A od hdi da valja samo 2.0.
Znaci majstor ce da prepozna da li je taj 1.6 u ok stanju?
Throttle
Posts: 12880
Joined: 10/06/2016 12:35

#18277 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

aktivacija wrote:Zna li neko za sta sluzi mali ventilator na rasvjeti iznad glave vozaca kod mercedesa c klasa? Ubacio bih sliku al ne znam kako. Uglavnom, taj vrti i kad se ugasi auto i kad se ugasi unutrasnja rasvjeta. Jedan je od razloga sto mi se isprazni akumulator. Dakle, taj ventilator je na maticnoj ploci od osvjetljenja i vidi se tek kad se sve rasklopi, a sa donje strane kod prekidaca za svjetlo, imaju mali prorezi iza kojih se isti nalazi.
Vjerovatno negdje na ploči kvar, taj ventilator bi trebao stati kad ugasis auto, tu je senzor klime, on vjerovatno navlaci zrak na senzor, nemam pojma
Kod druga isto bilo, vazda okretao, kad mu je oslabio akumulator praznio ga, na kraju prodao auto koliko se sjecam s tim, mislim da nije nikad rijesio
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#18278 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

kojot1 wrote:
Ja sam cuo da je taj 1.3 neunistiv motor. A od hdi da valja samo 2.0.
Znaci majstor ce da prepozna da li je taj 1.6 u ok stanju?
cuo sam i ja da se hdi raspadaju pa ih hiljade radi bez problema :-D

neunistiv je al u panjevima ko i svaki drugi,to mogu jedino ljubitelji pricat.

pa hoce,a i servisi trebaju bit crno na bijelo ako nema odsetas..fiesta 1.6 je dobar izbor idalje
User avatar
Optimist
Posts: 13566
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#18279 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Ma samo 1.3 jer ima lanac. Budes rahat jer nema velikog servisa.
Nisi lud da kupujes to neko galsko smece koje ce ti stati prvu sedmicu nakon kupovine.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#18280 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

:lol: :lol:
kojot1
Posts: 209
Joined: 05/10/2018 22:44

#18281 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kojot1 »

Optimist wrote:Ma samo 1.3 jer ima lanac. Budes rahat jer nema velikog servisa.
Nisi lud da kupujes to neko galsko smece koje ce ti stati prvu sedmicu nakon kupovine.
Jesi li ozbiljan ili je to ironicno? Ne trazim da se motor nikad ne pokvari nego da me ne ostavi bas na putu i da mi ne izbije pola auta iz dzepa. Spreman sam ja remontovati turbinu, nije to neki bauk, 200 evra gore dole. Ali da iole znam da ce auto da mi upali kad sednem...
User avatar
Optimist
Posts: 13566
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#18282 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Na svaki dalji put na koji krenem, pored puta bude barem jedno auto koje je izdalo vlasnika. Svaki ce upaliti, samo je pitanje dokle ces doci.
A ako su ti kratke relacije onda nemas brige.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#18283 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Throttle wrote:
aktivacija wrote:Zna li neko za sta sluzi mali ventilator na rasvjeti iznad glave vozaca kod mercedesa c klasa? Ubacio bih sliku al ne znam kako. Uglavnom, taj vrti i kad se ugasi auto i kad se ugasi unutrasnja rasvjeta. Jedan je od razloga sto mi se isprazni akumulator. Dakle, taj ventilator je na maticnoj ploci od osvjetljenja i vidi se tek kad se sve rasklopi, a sa donje strane kod prekidaca za svjetlo, imaju mali prorezi iza kojih se isti nalazi.
Vjerovatno negdje na ploči kvar, taj ventilator bi trebao stati kad ugasis auto, tu je senzor klime, on vjerovatno navlaci zrak na senzor, nemam pojma
Kod druga isto bilo, vazda okretao, kad mu je oslabio akumulator praznio ga, na kraju prodao auto koliko se sjecam s tim, mislim da nije nikad rijesio
taj kvar se vrlo lako rijesi :-D
Image
Throttle
Posts: 12880
Joined: 10/06/2016 12:35

#18284 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

:lol: :lol:
Nismo to pokusavali doduse, vec je bio na prodaju pa je otisao s tim
Da mi je neko rekao da tu ima ventilator rekao bih da nije normalan :lol:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#18285 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

s merakom bi ga ja cvikno pa nek materi rashladjuje :lol:
Throttle
Posts: 12880
Joined: 10/06/2016 12:35

#18286 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

:lol: :lol:
kojot1
Posts: 209
Joined: 05/10/2018 22:44

#18287 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kojot1 »

Optimist wrote:Na svaki dalji put na koji krenem, pored puta bude barem jedno auto koje je izdalo vlasnika. Svaki ce upaliti, samo je pitanje dokle ces doci.
A ako su ti kratke relacije onda nemas brige.
Pa ok, verujem da ne bi tolike kompanije ugradjivale taj motor da ne valja, ali kod nas sve sto nije tdi i jtd smatra se da ne valja. Kakve su sanse da se taj 1.6 nadje u dobrom stanju?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#18288 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tempuser »

aktivacija wrote:Zna li neko za sta sluzi mali ventilator na rasvjeti iznad glave vozaca kod mercedesa c klasa? Ubacio bih sliku al ne znam kako. Uglavnom, taj vrti i kad se ugasi auto i kad se ugasi unutrasnja rasvjeta. Jedan je od razloga sto mi se isprazni akumulator. Dakle, taj ventilator je na maticnoj ploci od osvjetljenja i vidi se tek kad se sve rasklopi, a sa donje strane kod prekidaca za svjetlo, imaju mali prorezi iza kojih se isti nalazi.
Taj ventilator bi trebao senzor unutrasnje temperature i trebalo bi da je moguce da ga se raskopca i promjeni, s tim da ako se raskopca automatska klima nece imati podataka. Nedavno zamjenio upravo taj senzor na jednoj C280 2000. god.
kojot1
Posts: 209
Joined: 05/10/2018 22:44

#18289 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kojot1 »

U cemu je razlika izmedju 1.3 sa 75, 84 i 90 ks? Oseti li se u voznji i jel
ovaj sa 90 ks radi tise i mirnije zbog plivajuceg?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#18290 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

razlika je da je taj 90 ks najjaci
Throttle
Posts: 12880
Joined: 10/06/2016 12:35

#18291 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

:lol: :lol: :lol:
aktivacija
Posts: 265
Joined: 10/03/2014 15:12

#18292 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by aktivacija »

tempuser wrote:
aktivacija wrote:Zna li neko za sta sluzi mali ventilator na rasvjeti iznad glave vozaca kod mercedesa c klasa? Ubacio bih sliku al ne znam kako. Uglavnom, taj vrti i kad se ugasi auto i kad se ugasi unutrasnja rasvjeta. Jedan je od razloga sto mi se isprazni akumulator. Dakle, taj ventilator je na maticnoj ploci od osvjetljenja i vidi se tek kad se sve rasklopi, a sa donje strane kod prekidaca za svjetlo, imaju mali prorezi iza kojih se isti nalazi.
Taj ventilator bi trebao senzor unutrasnje temperature i trebalo bi da je moguce da ga se raskopca i promjeni, s tim da ako se raskopca automatska klima nece imati podataka. Nedavno zamjenio upravo taj senzor na jednoj C280 2000. god.
Njegova funkcija, kakvagod bila, ne bi trebala da je razlogom njegovog negašenja.
Imalo bi mi smisla da ne radi ispravno to sa klimom, kad je upaljen auto. Ali sto nece da se ugasi kad ugasim auto?
Pitanje.....dal ce se problem rijesiti ako samo zamijenim ovaj ventilator? Ili je do neceg na ploci?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#18293 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

aktivacija wrote:dal ce se problem rijesiti ako samo zamijenim ovaj ventilator?
nece
User avatar
Optimist
Posts: 13566
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#18294 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

kojot1 wrote:
Optimist wrote:Na svaki dalji put na koji krenem, pored puta bude barem jedno auto koje je izdalo vlasnika. Svaki ce upaliti, samo je pitanje dokle ces doci.
A ako su ti kratke relacije onda nemas brige.
Pa ok, verujem da ne bi tolike kompanije ugradjivale taj motor da ne valja, ali kod nas sve sto nije tdi i jtd smatra se da ne valja. Kakve su sanse da se taj 1.6 nadje u dobrom stanju?
Ma kakav francuz, eno na drugoj temi covjek trazi posebnog vulkanizera koji mu moze gume izbalansirati jer na felgama nema klasicne rupe. Hej, da bi postavio gume, mora biti poseban majstor. Mozes misliti kad ode nesto drugo, niko ti ga ne moze popraviti. Zato samo 1.3 jtd, ako nadjes sa 66kw uzimaj obavezno, jer ima mjenjac sa 6 brzina.
LikeLike
Posts: 1923
Joined: 10/09/2013 15:59

#18295 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by LikeLike »

Ima li neko iskustva sa 2.0HDi 120kw? Konkretno u Peugeotu 508 me zanima. Ima li kakvih mana? Kakav je za odrzavati?
User avatar
mk ultra
Posts: 19225
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#18296 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mk ultra »

taj motor nema u čemu nije bio, skoro ko 1.6D :mrgreen:
User avatar
Optimist
Posts: 13566
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#18297 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Odlican motor, rodjak ih je promijenio par, od P406 do Citroena C5 kojeg sad vozi sa tim motorom i tom izvedbom snage.
User avatar
the_hooligan_ec
Posts: 336
Joined: 05/04/2014 02:39

#18298 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by the_hooligan_ec »

Zna li neko nekog ko mi moze postaviti Cukicu tzv. sat za temperaturu vode u autu da me uputi..Pozz :)
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#18299 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tempuser »

aktivacija wrote:
tempuser wrote:
aktivacija wrote:Zna li neko za sta sluzi mali ventilator na rasvjeti iznad glave vozaca kod mercedesa c klasa? Ubacio bih sliku al ne znam kako. Uglavnom, taj vrti i kad se ugasi auto i kad se ugasi unutrasnja rasvjeta. Jedan je od razloga sto mi se isprazni akumulator. Dakle, taj ventilator je na maticnoj ploci od osvjetljenja i vidi se tek kad se sve rasklopi, a sa donje strane kod prekidaca za svjetlo, imaju mali prorezi iza kojih se isti nalazi.
Taj ventilator bi trebao senzor unutrasnje temperature i trebalo bi da je moguce da ga se raskopca i promjeni, s tim da ako se raskopca automatska klima nece imati podataka. Nedavno zamjenio upravo taj senzor na jednoj C280 2000. god.
Njegova funkcija, kakvagod bila, ne bi trebala da je razlogom njegovog negašenja.
Imalo bi mi smisla da ne radi ispravno to sa klimom, kad je upaljen auto. Ali sto nece da se ugasi kad ugasim auto?
Pitanje.....dal ce se problem rijesiti ako samo zamijenim ovaj ventilator? Ili je do neceg na ploci?
Tacno je da bi se trebao ugasiti kad je auto ugasen.
Kod mene je bio problem sto se nije vrtio, pa je automatska klima slabo grijala, zamjenjen za ispravan i sve bilo ok.
Ne znam hoce li se problem rjesiti ako zamjenis senzor, ali tako ces najjednostavnije saznati da li je do senzora ili ploce. Eventualno da se premjeri da li dolazi napon na senzor kad je auto ugasen.
aktivacija
Posts: 265
Joined: 10/03/2014 15:12

#18300 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by aktivacija »

bitanga_sa_otesa wrote:
aktivacija wrote:dal ce se problem rijesiti ako samo zamijenim ovaj ventilator?
nece
U pravu si.
Sve mi nesto govori da ce samo zamjena kompletnog prekidaca rijesiti problem.
Post Reply