Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#14226 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Bakir1 »

Me_again wrote:
Bakir1 wrote:https://www.olx.ba/artikal/29076520/vol ... urbo-plin/
niko ali bas niko ga nije dosao vidjeti sto je dobar, nego samo sto je jeftin,i to sam svima u brk tako i rekao :D
Joj Bakire :shock:
Odavno nisam vidio auto u tako jadnom stanju. Nije jeftin ni da je dzaba :lol:
Prodan je ne brini se :D
Android Knego
Posts: 1558
Joined: 13/03/2012 08:11

#14227 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Android Knego »

radostan dan wrote:
Throttle wrote:Sa servisnom, da prostis, mozes obrisat dupe. Zaboli nekog kutnjak jesi li ti dao za servis tonu para il si krpio polovnim dijelovima, on i tvoje auto koje je uredno gledao kao isto to al najjeftinije na piku. MOžda 2% ljudi zanima sve to, ostali gledaju da obore cijenu. Il stavio Tigar il Miselin, bitno je da su nove, niko nece reci evo stoja zato sto su dobre zimske gume, nego ce rec, smanji 300 da mogu kupit ljetne gume
poštujem....

ja sam iz ove druge skupine, i kad prodajem, i kad kupujem.
kad sam kupovao auto, nadjem preko pik-a jedan dobar povoljan... sjeo, provozao, ma savrsen...
servisna? nemam!
nazovem servis da vidim ima li ikakvih podataka o odrzavanju tog auta, posto je uvezen pa je rizik veci, a ovlasteni servisi iste marke su umrezeni u cijelom svijetu. medjutim, nikakvih podataka.
auto savrseno, povoljna cijena, ali ja bez servisne ne kupujem. kome je cijena najvaznija neka kupuje gledajuci samo cijenu...
User avatar
basicm
Posts: 10483
Joined: 16/01/2012 21:38

#14228 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

Servisna me ne zanima nimalo, i da je dobijem necu je nastavljati sigurno. Ali eto svako ima prioritete.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#14229 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

jebo stampanu , samo elektronska :thumbup:
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#14230 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by radostan dan »

ne znam...svako ima svoje.
ja se sa ciframa od 5 do 7 milja mogu igrati kako hoćeš...
ali kada je u pitanju rang između 15 i 20 hiljada nisam baš za priču, više sam za konkretne i dokazive podatke.
i isto tako razumijem onoga ko treba da mi istovari pomenutu lovu, kad me pita - gdje ti je lafe ovo, gdje je ono, imaš li ovo, imaš li ono....
dado_
Posts: 697
Joined: 25/12/2012 11:35

#14231 Re: Pitamo Mehanicare ?p

Post by dado_ »

radostan dan wrote:ne znam...svako ima svoje.
ja se sa ciframa od 5 do 7 milja mogu igrati kako hoćeš...
ali kada je u pitanju rang između 15 i 20 hiljada nisam baš za priču, više sam za konkretne i dokazive podatke.
i isto tako razumijem onoga ko treba da mi istovari pomenutu lovu, kad me pita - gdje ti je lafe ovo, gdje je ono, imaš li ovo, imaš li ono....
Sve stoji, s tim da ces za dvije godine imat auto koliko staro? 9-10 godina kako sam upratio? Vozim auto slicnog godista, odrzavan u ovlastenom dok ga ja nisam kupio, nema potrebe vise, imas i neovlastene servise koji ce ti upisat radove u servisnu i stavit pecat, i izdati fiskalni racun tipa skoro, unitrade i slicno, ako ti je do knjige. Ako imas povjerenja u svog majstora, kupi dijelove, svakako dobijes fiskalni, na racunu ce pisat datum i ko je i sta kupio, i dopisi rukom kilometre. Ja vise volim vidjet sve racune, servisna se ispecata lako...
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#14232 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by condy »

Servisnu knjižicu izdaje proizvođač za određeno vozilo. Servisnu knjižicu popunjava ovlašteni serviser jer ovlašteni serviser ima smjernice od proizvođača o načinu kako treba servisirati vozilo. Kod nas, vani pisao je @tempuser, da je nešto drukčije. Ovlašteni serviser ima OE dijelove, i jedino njegov pečat na knjižici, potvrđuje da je vozilo servisirano po fabričkim uputama i da je održavano sa OE dijelovima. Pečat od drugog servisera, potvrđuje da je rađen određeni servis, ali on nije urađen sa OE dijelovima, i to je bitna razlika, jer od OE dijelova ovisi i kvalitet servisa. Nije ista sigurnost ugraditi aftermarket vodenu pumpu i OE vodenu pumpu. Sad, svakako da je dobro da je servisiran redovno auto pa i sa aftermarket dijelovima. Kad je u pitanju veliki servis, dok sam imao auto sa zupčastim remenom, isključivo sam radio sa OE dijelovima. Pošto kod mene nije bio ovlašteni servis, kupovao sam OE dijelove iz Tuzle, dođe mi poštom, i ja odnesem svom majstoru koji ih ugradi. Imao sam sve račune, koje kad sam prodavao auto, niko nije hebao ni 5% :-D

I da se ne varamo, za održavanje auta sa OE dijelovima ima uvijek potrebe. To što često nemamo para da to finansiramo je druga stvar.
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#14233 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by radostan dan »

:lol: dobar... :thumbup:
znam ja da je to tako, i da se ne može glumiti englez u bosni,al neka...vazda krpa nađe zakrpu, pa tako ću i ja.
najvjeovatnije ću praviti neki kompromis tipa - sigurica dijelovi za sigurica majstora.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#14234 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by condy »

:thumbup:

Čak mislim, ali to moraš provjeriti u servisnoj knjižici, da OE remen kod VW/Škode nema vremensko važenje već samo se mijenja kad prođe određena kilometraža. Viđao sam u servisnim knjižicama kod VW da piše provjera remena nakon 90 kkm, zamjena nakon 150 kkm, bez obzira na vrijeme. Serviser to neće reći, ali tako piše. Najbolje je taj servis raditi, početkom mjeseca, kad legne plata tad imaš najviše šanse da se odlučiš i prelomiš :D
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#14235 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by radostan dan »

ma imam ja para...nego sam -kir janja-.
da nisam, ne bih imao para.

Image
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#14236 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mad_max_ba »

radostan dan wrote:ma imam ja para...nego sam -kir janja-.
da nisam, ne bih imao para.

Image
imam i ja pa se ne hvalim
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#14237 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by radostan dan »

mad_max_ba wrote:
radostan dan wrote:ma imam ja para...nego sam -kir janja-.
da nisam, ne bih imao para.

Image
imam i ja pa se ne hvalim
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
isto ko da ih nemaš... :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#14238 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

nonsense , cuj nije propisano godinama starosti , samo km :shock:

kakva je kod njih guma , svemirska neka ili je od kevlara remen :lol: , kakva debilana , ne bi da mi dzaba daju ta auta :run:
User avatar
newklear
Posts: 1384
Joined: 10/12/2009 15:59

#14239 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by newklear »

Pozdrav, u zadnje vrijeme primjećujem da mi auto štuca-trokira pri obrtajima od 2500-3000, najviše se osjeti u 3. brzini, a primjetno je i u 4. i u 5., ali baš najviše u 3... Auto je Fabia 2009 1.2 HTP benzin/plin.... To se isto dešava i na benzinu i na plinu-mislio sam da je do plina pa sam testirao na benz i vidim da je isto.... Do čega može biti- EGR, svjećice, nešto treće??

2-3 dana mi je bila upaljena check engine lampica (piše da je zbog ispušnih plinova) i sama se ugasila...
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#14240 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Svjecice, kablovi, bobina/e.
User avatar
newklear
Posts: 1384
Joined: 10/12/2009 15:59

#14241 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by newklear »

NediM17 wrote:Svjecice, kablovi, bobina/e.
Kako znati tačno, hoće li dijagnostika pokazati, iako nema upaljenih lampica?
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#14242 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kloniran »

drugi profil wrote:Po mom iskustvu cijena ja ključna. Daj realnu cijenu spram stanja i nikog nije briga za servisnu.
bas tako, samo sto na piku, slabo ima realnih cijena, i ono sto mislis da je realno su teski lesevi
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#14243 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

kloniran wrote: i ono sto mislis da je realno su teski lesevi
godinama ja to pisem ovdje...2000-2007 najveci leshevi ...
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#14244 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kloniran »

bitanga_sa_otesa wrote:
kloniran wrote: i ono sto mislis da je realno su teski lesevi
godinama ja to pisem ovdje...2000-2007 najveci leshevi ...
kaze najjeftiniji na piku, jeste ali moras jos toliko uloziti u auto

u cijenovnom rangu 4-6,5 hiljada nema auta u golf klasi da valja, il ja ne mogu da naletim, sve les do lesa
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#14245 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

kloniran wrote: u cijenovnom rangu 4-6,5 hiljada nema auta u golf klasi da valja, il ja ne mogu da naletim, sve les do lesa
tesko da ces naletiti,sve su to pregazeni leshevi ,rijetkost je da neko prodaje dobar auto,jer takav auto se obicno u raji proda...
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#14246 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

bitanga_sa_otesa wrote:
kloniran wrote: u cijenovnom rangu 4-6,5 hiljada nema auta u golf klasi da valja, il ja ne mogu da naletim, sve les do lesa
tesko da ces naletiti,sve su to pregazeni leshevi ,rijetkost je da neko prodaje dobar auto,jer takav auto se obicno u raji proda...
Ja sam prodavao svoju astru g plin/benzin 2000 godiste. dva seta guma, nekih 400 maraka potrebnih ulaganja na limariji, za 3500 i isti je dan prodao.
poslije kontao da sam izgleda nisko cijenio, ali vise volim tako i da je prodam odmah nego da se peglam 20 dana da bih dobio 200-300 maraka vise.
160.000K presla., od toga na plin 70K, atest plina istice dogodine, veliki servis nedavno uradjen, enterijer skroz ok, ocuvan.
Nudio raji, ali svi su to vec prerasli, i malte ne istog casa kad sam na pik stavio oglas, dobio tri poruke. Ujutro frajer kaparisao odmah.
User avatar
konektovan
Posts: 40644
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#14247 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

newklear wrote:Pozdrav, u zadnje vrijeme primjećujem da mi auto štuca-trokira pri obrtajima od 2500-3000, najviše se osjeti u 3. brzini, a primjetno je i u 4. i u 5., ali baš najviše u 3... Auto je Fabia 2009 1.2 HTP benzin/plin.... To se isto dešava i na benzinu i na plinu-mislio sam da je do plina pa sam testirao na benz i vidim da je isto.... Do čega može biti- EGR, svjećice, nešto treće??

2-3 dana mi je bila upaljena check engine lampica (piše da je zbog ispušnih plinova) i sama se ugasila...

Mozda je vrisn'o cetvrti cilindar. :mrgreen:
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#14248 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Ned071 »

Realno, sve starije od deset godina je za k...c, nek prica ko sta hoce... Dobar auto tzv golf klase se ne moze kupit bez minimalno 15 hiljada...
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#14249 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

konektovan wrote:
newklear wrote:Pozdrav, u zadnje vrijeme primjećujem da mi auto štuca-trokira pri obrtajima od 2500-3000, najviše se osjeti u 3. brzini, a primjetno je i u 4. i u 5., ali baš najviše u 3... Auto je Fabia 2009 1.2 HTP benzin/plin.... To se isto dešava i na benzinu i na plinu-mislio sam da je do plina pa sam testirao na benz i vidim da je isto.... Do čega može biti- EGR, svjećice, nešto treće??

2-3 dana mi je bila upaljena check engine lampica (piše da je zbog ispušnih plinova) i sama se ugasila...

Mozda je vrisn'o cetvrti cilindar. :mrgreen:
Il su ga zaboravili u fabrici ugraditi....
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#14250 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bersK »

Najbolji majstor za klimu (punjenje, dijagnostika, popravak) u Sarajevu? Ljetos mi je freon iscurio i punio sam u Klimacentru u Kotorcu, ali zabadava. A inače klima je prije toga slabo funkcionisala.
Post Reply