Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
preludezalude
Posts: 5618
Joined: 07/03/2012 00:09

#10851 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

Velika je to potrosnja antifriza. Moj odgovor da li je skolovan ili ne nije bitno. Govorim ti iz licnog iskustva jer sam bio u potpuno istoj situaciji kao ti. Pa jest ovo, jest ono, pa ovako, pa onako...bruku para dao na antifriz pa opet na kraju zamjena dihtunga glave, pa se jos nadodalo hidropodizaci i lambda sonda.
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#10852 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by dgL_ »

Hadzi Lojo wrote:
preludezalude wrote:
Hadzi Lojo wrote:Krehne ko mina od prve, opet sam danas gledo ispod pustio motor da radi i zavirivo nista ne vidm, pade mi na pamet da mozda dichtung na pumpi pusta u toku voznje pa se to sve rasprsi i poslije ne vidi.
Jebat ga doljevacu dok ide a kad crkne Toyotu kupiti, sa njom nemas nikad problema.

da je dihtung glave motora otiso, onda bi lampica za temepraturu motora prelazila crvenu liniju, a kod ovoga stoji na 80 stepeni crta manje od srednje linije.
Ako je malo probio dihtung glave, motor se nece pregrijavati. Najbolje je da potrazis mehanicara koji ima tester pritiska rashladne tekucine i tester izduvnih gasova u rasladnom sistemu. To ti je jedini mjerodavni test da li je dihtung glave probio. Ovako mozes vjerovatno dugo voziti auto ali dugorocno gledajuci potrosit ces na antifriz dosta novca a i komponente na autu trpe poput npr lambda sonda (za njih je antifriz smrt), katalizator, hidropodizaci, lezajevi radilice (ako imalo vode dospjeva u ulje)...
Do sada najskolovaniji odgovor, puno hvala. Ovi drugi sve neki majstori "odsarafi zasarafi"

Danas vozio do Konjica i dva puta sam sipo u jednom smjeru, a u povratku reko, ako ces crknuti crkni veseo pa pola pive autu pola meni. I evoga jos nije crko, doguro nazad kuci.
Koji kralj... Hahahahha :))
User avatar
Rugafet
Posts: 4712
Joined: 14/12/2015 17:52

#10853 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Rugafet »

Ma pravac majstor i radi test pod pritiskom. Malo je abnormalno da bas toliko potrosi a da nema tragova. Da je mali hladnjak stradao imao bi poplavu pored tolikog trosenja antifriza, 'dimne' zavjese + nenormalno maglenje. Mada moze ti majstor premostiti crijeva malog hladnjaka da ga bas eliminisete skroz. Opet, ako je dihting i najmanje stradao i na leru bi primjetio simptome (kamena crijeva, posuda je kao vulkan i kako se tecnost rasipa tj. pocinje da je fali temperatura ide u nebo) Sve u svemu, da ne nagadjas uradi test pod pritiskom.
preludezalude
Posts: 5618
Joined: 07/03/2012 00:09

#10854 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

Rugafet wrote:Ma pravac majstor i radi test pod pritiskom. Malo je abnormalno da bas toliko potrosi a da nema tragova. Da je mali hladnjak stradao imao bi poplavu pored tolikog trosenja antifriza, 'dimne' zavjese + nenormalno maglenje. Mada moze ti majstor premostiti crijeva malog hladnjaka da ga bas eliminisete skroz. Opet, ako je dihting i najmanje stradao i na leru bi primjetio simptome (kamena crijeva, posuda je kao vulkan i kako se tecnost rasipa tj. pocinje da je fali temperatura ide u nebo) Sve u svemu, da ne nagadjas uradi test pod pritiskom.
Ne moraju biti ovi simptomi koje si naveo. Ako je dihtung saaaamo malo propustio, nema pregrijavanja, nema vulkana, nema abnormalno tvrdih crijeva jer cep na vrijeme popusti pritisak.
Jedan od simptoma probijenog dihtunga je stalno pojavljivanje zraka u sistemu hladjenja. Ako ima cep na hladnjaku, skini ga i kod upaljenog auta gledaj da li se pojavljuju baloncici zraka.
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#10855 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by dgL_ »

preludezalude wrote:
Rugafet wrote:Ma pravac majstor i radi test pod pritiskom. Malo je abnormalno da bas toliko potrosi a da nema tragova. Da je mali hladnjak stradao imao bi poplavu pored tolikog trosenja antifriza, 'dimne' zavjese + nenormalno maglenje. Mada moze ti majstor premostiti crijeva malog hladnjaka da ga bas eliminisete skroz. Opet, ako je dihting i najmanje stradao i na leru bi primjetio simptome (kamena crijeva, posuda je kao vulkan i kako se tecnost rasipa tj. pocinje da je fali temperatura ide u nebo) Sve u svemu, da ne nagadjas uradi test pod pritiskom.
Ne moraju biti ovi simptomi koje si naveo. Ako je dihtung saaaamo malo propustio, nema pregrijavanja, nema vulkana, nema abnormalno tvrdih crijeva jer cep na vrijeme popusti pritisak.
Jedan od simptoma probijenog dihtunga je stalno pojavljivanje zraka u sistemu hladjenja. Ako ima cep na hladnjaku, skini ga i kod upaljenog auta gledaj da li se pojavljuju baloncici zraka.
Da li je malo popustio ili malo vise treba gatat... Nije mogo malo popustit i gutat svaki dan cijelu bocu antifriza...

Nek uradi onaj bitangin test, mislim da je extra za otklanjanje dilema...

Zagrij auto na radnu temp. Stavi nekoga da dodaje gas na leru a ti gornje crijevo od hladnjaka stisni jako sa dva prsta... Ako se prilikom davanja gasa crijeva jako napuhavaju (zrak) onda je to to...
User avatar
Rugafet
Posts: 4712
Joined: 14/12/2015 17:52

#10856 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Rugafet »

dgL_ wrote:Da li je malo popustio ili malo vise treba gatat... Nije mogo malo popustit i gutat svaki dan cijelu bocu antifriza...

Nek uradi onaj bitangin test, mislim da je extra za otklanjanje dilema...

Zagrij auto na radnu temp. Stavi nekoga da dodaje gas na leru a ti gornje crijevo od hladnjaka stisni jako sa dva prsta... Ako se prilikom davanja gasa crijeva jako napuhavaju (zrak) onda je to to...
Upravo ovo, nema sanse.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#10857 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skafiskafsnjak »

Da li je ovo velik hod nosaca motora ?

User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#10858 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skafiskafsnjak »

Ajmo mehanicari , ima li vas :D
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#10859 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by beni-bu-man »

skafiskafsnjak wrote:Ajmo mehanicari , ima li vas :D
sarajfaju ljudi
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#10860 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skafiskafsnjak »

beni-bu-man wrote:
skafiskafsnjak wrote:Ajmo mehanicari , ima li vas :D
sarajfaju ljudi
A i meni se cini ... :D
jahac96
Posts: 471
Joined: 06/03/2012 14:18

#10861 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by jahac96 »

Pozdrav ovako ukratko. Seat ibiza 2007 1.4 tdi izbacuje vodu na boci, ona 2 crijeva se malo stvrdnu nakon krace voznje, temp ne prelazi 90. Vecinom ovako ljudi govore dihtung glave i vrlo vjerovatno da jeste, postoji li mogucnost da je nesto drugo?
Zanima me konkretno cijena popravke sa svim, ali da ja nosim glavu na testiranje i ostalo. Ko bi to konkretno mogao fino napraviti
Leon16v
Posts: 5781
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#10862 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

jahac96 wrote:Pozdrav ovako ukratko. Seat ibiza 2007 1.4 tdi izbacuje vodu na boci, ona 2 crijeva se malo stvrdnu nakon krace voznje, temp ne prelazi 90. Vecinom ovako ljudi govore dihtung glave i vrlo vjerovatno da jeste, postoji li mogucnost da je nesto drugo?
Zanima me konkretno cijena popravke sa svim, ali da ja nosim glavu na testiranje i ostalo. Ko bi to konkretno mogao fino napraviti
Dihtung nije skup, al ruke jesu, mene je taj posao na Cliu izasao 200 KM.
jahac96
Posts: 471
Joined: 06/03/2012 14:18

#10863 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by jahac96 »

Leon16v wrote:
jahac96 wrote:Pozdrav ovako ukratko. Seat ibiza 2007 1.4 tdi izbacuje vodu na boci, ona 2 crijeva se malo stvrdnu nakon krace voznje, temp ne prelazi 90. Vecinom ovako ljudi govore dihtung glave i vrlo vjerovatno da jeste, postoji li mogucnost da je nesto drugo?
Zanima me konkretno cijena popravke sa svim, ali da ja nosim glavu na testiranje i ostalo. Ko bi to konkretno mogao fino napraviti
Dihtung nije skup, al ruke jesu, mene je taj posao na Cliu izasao 200 KM.
Znam da je dihtung poprilicno jeftin. znaci tebi su ruke izasle same 200KM? ko ti je brusio glavu i jesi li testirao glavu negdje ili si samo ostavio mehanicaru auto dao 200KM i to je to
Leon16v
Posts: 5781
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#10864 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

jahac96 wrote:
Leon16v wrote:
jahac96 wrote:Pozdrav ovako ukratko. Seat ibiza 2007 1.4 tdi izbacuje vodu na boci, ona 2 crijeva se malo stvrdnu nakon krace voznje, temp ne prelazi 90. Vecinom ovako ljudi govore dihtung glave i vrlo vjerovatno da jeste, postoji li mogucnost da je nesto drugo?
Zanima me konkretno cijena popravke sa svim, ali da ja nosim glavu na testiranje i ostalo. Ko bi to konkretno mogao fino napraviti
Dihtung nije skup, al ruke jesu, mene je taj posao na Cliu izasao 200 KM.
Znam da je dihtung poprilicno jeftin. znaci tebi su ruke izasle same 200KM? ko ti je brusio glavu i jesi li testirao glavu negdje ili si samo ostavio mehanicaru auto dao 200KM i to je to
Ostavio auto covjeku, on mi sve završio, nazvao da dođem po auto za 2-3 dana, 200 KM platio sve i to je to.
User avatar
konektovan
Posts: 40549
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10865 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

skafiskafsnjak wrote:Da li je ovo velik hod nosaca motora ?

Prodaj galaxy 7, kupi kakav xiaomi, ostalo ulozi u zamjenu nosaca motora. :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#10866 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skafiskafsnjak »

Mojne brate i ovdje o tome, ovo sad ozbiljno pitam. Pare nisu problem, "majstori" jesu. Rade po principu zamjeni pa ces vidjeti...
User avatar
konektovan
Posts: 40549
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10867 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

skafiskafsnjak wrote:Mojne brate i ovdje o tome, ovo sad ozbiljno pitam. Pare nisu problem, "majstori" jesu. Rade po principu zamjeni pa ces vidjeti...
Svi imamo isti problem, naletit na cestita insana, pardon, majstora.... :mrgreen:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#10868 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skafiskafsnjak »

konektovan wrote:
skafiskafsnjak wrote:Mojne brate i ovdje o tome, ovo sad ozbiljno pitam. Pare nisu problem, "majstori" jesu. Rade po principu zamjeni pa ces vidjeti...
Svi imamo isti problem, naletit na cestita insana, pardon, majstora.... :mrgreen:
Mah kad mi kaze, ja mislim da jeste . Ok ti mislis. Promjeni ! A ako ne bude, vracaj dio, ne zanima me .
Nije abu zemze jbt .

Meni laiku , ovako na prvi pogled, rekao bih da ima hoda vise nego treba ... Ali nisam nikad gledao kako izgleda kaada je ok sve ..
Zato sam pitao ovdje, da neko mozda ne zna slucajno
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#10869 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »



2:50 :)
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#10870 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skafiskafsnjak »

Imenjace, hoces da kazes da ovako bude kada ode nosac ? :lol:

Ovaj kao da ga nema tj kao da je vezicama zavezan :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#10871 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

skafiskafsnjak wrote:Imenjace, hoces da kazes da ovako bude kada ode nosac ? :lol:

Ovaj kao da ga nema tj kao da je vezicama zavezan :D
jbga :lol: :lol:

a nisam pametan , ovi su sad uljni nekakvi , uglvn moras osjetit neke trzaje i slicno .

recimo kod reno clia dvojke cest problem nosac mjenjaca .
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#10872 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by dgL_ »

jahac96 wrote:Pozdrav ovako ukratko. Seat ibiza 2007 1.4 tdi izbacuje vodu na boci, ona 2 crijeva se malo stvrdnu nakon krace voznje, temp ne prelazi 90. Vecinom ovako ljudi govore dihtung glave i vrlo vjerovatno da jeste, postoji li mogucnost da je nesto drugo?
Zanima me konkretno cijena popravke sa svim, ali da ja nosim glavu na testiranje i ostalo. Ko bi to konkretno mogao fino napraviti
Treba se to fino ispitat prije nego raskopas motor...

Nestaje li ti antifriza?
Kako mislis izbacuje vodu? Pojasni kada, kako...
Imas li kljucanje vode odn. Antifriza (kao da kuha voda)
Koliko su tvrda crijeva? Kad ih stisnes rukom mozes li ih imalo stisnut ili su ko kamen?
Ulje u antifrizu/antifriz u ulju?
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#10873 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Ma jasta je, nabija kompresiju u rashladni sistem i pravi sranje. Ako nije dihtung glave, onda je pukla glava ili se pokrivila (malo vjerovatno).

Jedino identicno ponasanje a da nije dihtung glave sam vidio na benzincu sa plinom, kada se isparivac razletio i nabijao plin pod full pritiskom u rashladni sistem.

Isparivac promijenjen, sve proslo bez posljedica po motor.
Posmatrac_007
Posts: 417
Joined: 12/01/2012 11:36

#10874 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Posmatrac_007 »

Pozdrav,
Golf 4 1.9 TDI 81KW.
Vozilu je na 190.000km, 2010. godine, urađena zamjena seta zupčastog remena.
Trenutno je na satu 273.000 km. Majstor preporučuje zamjenu. :?

Da li je vrijeme za zamjenu jer sam do sada mislio da se ovaj servis radi na svakih 100.000 kilometara?
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#10875 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by hladan.preminger »

Posmatrac_007 wrote:Pozdrav,
Golf 4 1.9 TDI 81KW.
Vozilu je na 190.000km, 2010. godine, urađena zamjena seta zupčastog remena.
Trenutno je na satu 273.000 km. Majstor preporučuje zamjenu. :?

Da li je vrijeme za zamjenu jer sam do sada mislio da se ovaj servis radi na svakih 100.000 kilometara?

80.000 je za vw vozila interval zamjene zupčastog. Mislim da je prvi put nakon 120.000, i onda svakih 80.000km.
Ja kad sam na passatu mjenjao garancija na continentalov set je bila 80.000 i to je ujedno bio i interval zamjene.
Jedino ne znam ima li neki vremenski rok za zamjenu bez obzira na kilometre.

Zamjeni da se ne sekriaš bezveze.
Post Reply