Pismo namjere od strane poslodavca iz Njemačke, potreban savjet..

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.
Post Reply
adi_sa2010

Pismo namjere od strane poslodavca iz Njemačke, potreban savjet..

Post by adi_sa2010 » 16/04/2016 07:40

Pozdrav ekipi,

nakon što sam se prijavio za IT posao na konkurs u Njemačkoj, užao sam u užu listu kandidata s tim da bih trebao za par sedmica imati prvi face to face intervju. Riječ je o firmi koja se bavi IT konsaltingom (u daljem tekstu Poslodavac), a klijenti su joj većinom državna preduzeća u DE. Bio bih primarno zaposlen kod Poslodavca, ali bih zapravo radio na terenu za njihovog klijenta (da pojednostavim, recimo da je to klijent "X") :)

Prije nastavka daljih pregovora, Poslodavac mi je e-mailom u PDF-u proslijedio pismo namjere (Letter of intent), za koje traži da potpišem i proslijedim nazad skeniramo emailom. Okvirni sadržaj pisma namjere je slijedeći:

Obavještavaju me da sam ušao u uži izbor kandidata za ovu poziciju na bazi dostavljenog CV-ja te ranijih telefonskih razgovora.

Navode da ako njihov klijent "X" odluči da sam ja taj koji će dobiti posao, onda Poslodavac planira potpisati ugovor samnom u skladu sa zajednički usaglašenim uslovima koji su navedeni u nastavku:

Mjesečna plata: xxxxx EUR
Bonusi: xxxxx EUR
....i druge ostale informacije koje se tiču striktno godišnjih primanja i drugih benefita koja su meni prihvatljiva.

Na kraju stoji da trebam potpisati ovaj dokument i poslati nazad kao potvrdu da prihvaćam uslove.

Sada pitanje za 300 kuna;)

Pitanje namjere je vrlo jasno i nema nekih skrivenih klauzula te IT konsalting firma koja mi šalje isti dokument mi ne djeluje kao neka prevara ili sl, ALI da li se ja ovim pismom na bilo koji način obavezujem? Recimo ako se desi scenarij da dobijem posao, a ja zbog nekog npr. nedBg nesretnog slučaja, bolovanja ili sl na kraju ne budem mogao prihatiti isti? Da li je slanje pisma namjere standardna praksa u Njemačkoj u ovim fazama pregovora?

Svaki savjet od nekoga s iskustvom na ovom polju je dobrodošao.

Hvala unprijed.
Adi

calculator

Re: Pismo namjere od strane poslodavca iz Njemačke, potreban savjet..

Post by calculator » 16/04/2016 16:22

adi_sa2010 wrote:....Prije nastavka daljih pregovora, Poslodavac mi je e-mailom u PDF-u proslijedio pismo namjere (Letter of intent), za koje traži da potpišem i proslijedim nazad skeniramo emailom. Okvirni sadržaj pisma namjere je slijedeći:

Pitanje namjere je vrlo jasno i nema nekih skrivenih klauzula te IT konsalting firma koja mi šalje isti dokument mi ne djeluje kao neka prevara ili sl, ALI da li se ja ovim pismom na bilo koji način obavezujem? Recimo ako se desi scenarij da dobijem posao, a ja zbog nekog npr. nedBg nesretnog slučaja, bolovanja ili sl na kraju ne budem mogao prihatiti isti? Da li je slanje pisma namjere standardna praksa u Njemačkoj u ovim fazama pregovora?

Svaki savjet od nekoga s iskustvom na ovom polju je dobrodošao.

Hvala unprijed.
Adi

Pismo namjere ne predstavlja ugovor, ne znači automatski zaključenje uslova i međusobnih odnosa - obaveza i odgovornosti obiju strana. Pismo namjere samo determinira strane koje imaju interes u određenom poslu.

Da si dobio poslovnu ponudu u kojoj su prikazani određeni uslovi i obaveze, da si takvu ponudu prihvatio i ovjerio je potpisom i poslao, tada bi se takva ponuda smatrala ugovorom.

dildi

Post by dildi » 17/04/2016 09:59

zanimljivo

vjesticanametli

Post by vjesticanametli » 17/04/2016 11:40

Nikad cula za ovo a radila tamo i sada nesto petljamo da razgulimo ali ovo mi je novitet.... haj skeniraj da vidimo..... jel to firma ono gdje ima ueberlassungsmoeglichkeit ili

hekaton

Post by hekaton » 17/04/2016 12:08

Možda bi mogao da pitaš u ove dvije grupe na FB-u.

Developers Hrvatska
https://www.facebook.com/groups/devhr/

Developers Hrvatska Relaxed
https://www.facebook.com/groups/532627376867373/

Dosta ljudi je otislo da radi vani i sigurno će ti neko razjasniti detalje koji te zanimaju oko pisma namjere.
Pozdrav i sretno na novom poslu.

adi_sa2010

Post by adi_sa2010 » 18/04/2016 07:37

pozdrav svima,

hvala na brzim odgovorima i korisnim informacijama!

@calculator
da, i ja sam pretpostavio isto s tim da imam osjećaj da ovo traže iz razloga što, ako dobijem posao na kraju, ne bih tražio više novca nego je definisano u pismu namjere

@vjesticanametli
mogu skenirati i poslati, ali sve je identično kako sam opisao gore u tekstu

@hekaton
ok, nastojat ću ih kontaktirati

Post Reply