Pismeni ispit za radni odnos

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
zenickaraja
Posts: 25
Joined: 04/04/2014 14:14

#1 Pismeni ispit za radni odnos

Post by zenickaraja »

Dobili smo poziv da Ce se pismeni ispit za sve kandidate odrzati u 11 sati. Dolaskom na lokaciju ispita komisija saopstava da Ce se raditi u dvije grupe zbog korone, vise od 50 pozvanih kandidata i dijele nas u dvije grupe. Ista pitanja su bila u obe grupe. Pristupila sam ispitu u drugoj grupi od 12 sati. Pitanja su bila ista. Izabrana je kandidatkinja iz prve grupe.
Ulozila sam zalbu zbog diskriminacije jer nisu svi kandidati imali pravo na iste uslove. U odgovoru na zalbu, UO navodi da je komsija pravilnikom o sprovodenju ispita predvidila navedenu opciju, i da se po istom principu izvodi i usmeni ispit, te da pismeni ispit nema konacan rezultat bez usmenog dijela ispita. Odnosno da sam se trebala tad buniti a ne sad pisati zalbe kad nisam izabrana. Imam li osnova dobijem upravni spor i sta bi sud mogao odluciti jer Ce izabrana potpisati ugovor o radu. Pozivaju se jos i na odredbe Zakona o upravnom postupku clan 235 gdje navode da i pored utvrdenih nedostataka isti nisu uticali na konacan ishod postupka pa mi zalbu odbijaju.
User avatar
muha_sa
Posts: 128486
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2 Re: Pismeni ispit za radni odnos

Post by muha_sa »

žao mi ove omladine :( sve i jedan oglas za posao je naštiman :-)
Bobi
Forum administrator
Posts: 31991
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#3 Re: Pismeni ispit za radni odnos

Post by Bobi »

muha_sa wrote: 20/11/2021 21:33 žao mi ove omladine :( sve i jedan oglas za posao je naštiman :-)
Gledam muha napisao post pa se kontam..vidi džavla u upravne postupke se razumije :lol:
User avatar
muha_sa
Posts: 128486
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#4 Re: Pismeni ispit za radni odnos

Post by muha_sa »

Bobi wrote: 20/11/2021 21:35
muha_sa wrote: 20/11/2021 21:33 žao mi ove omladine :( sve i jedan oglas za posao je naštiman :-)
Gledam muha napisao post pa se kontam..vidi džavla u upravne postupke se razumije :lol:
:lol:

Ne razumijem se al znam da su oglasi naštimani. Žao mi djece što ganjaju hejbet papira, idu na razgovor, kojekakva testiranja a pojma nemaju da je kandidat vec izabran, pardon-naštiman za njeg oglas :-)
Bobi
Forum administrator
Posts: 31991
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#5 Re: Pismeni ispit za radni odnos

Post by Bobi »

muha_sa wrote: 20/11/2021 21:37
Bobi wrote: 20/11/2021 21:35

Gledam muha napisao post pa se kontam..vidi džavla u upravne postupke se razumije :lol:
:lol:

Ne razumijem se al znam da su oglasi naštimani. Žao mi djece što ganjaju hejbet papira, idu na razgovor, kojekakva testiranja a pojma nemaju da je kandidat vec izabran, pardon-naštiman za njeg oglas :-)
To da ali takva okolina..idi predaj,nista te ne kosta, nekoliko maraka papiri i potvrde,ako ne predas neces ni dobiti posao...nesto kao bingo, ko ne igras neces ni dobiti. S druge strane imas okolinu koja kaze....trazi štelu, skupi pare za mito,ovo ono....sta raditi ?
User avatar
muha_sa
Posts: 128486
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#6 Re: Pismeni ispit za radni odnos

Post by muha_sa »

Bobi wrote: 20/11/2021 21:42
muha_sa wrote: 20/11/2021 21:37

:lol:

Ne razumijem se al znam da su oglasi naštimani. Žao mi djece što ganjaju hejbet papira, idu na razgovor, kojekakva testiranja a pojma nemaju da je kandidat vec izabran, pardon-naštiman za njeg oglas :-)
To da ali takva okolina..idi predaj,nista te ne kosta, nekoliko maraka papiri i potvrde,ako ne predas neces ni dobiti posao...nesto kao bingo, ko ne igras neces ni dobiti. S druge strane imas okolinu koja kaze....trazi štelu, skupi pare za mito,ovo ono....sta raditi ?
Kad primaju jednog kandidata to je znak da je naštimano.

Znam za slucaj gdje su jednog primali a preko 50 se javilo i jadna djeca išli na razgovore i kojekakva testiranja. Unaprijed imaju skontanu pricu zašto je baš taj i taj primljen :-)
zenickaraja
Posts: 25
Joined: 04/04/2014 14:14

#7 Re: Pismeni ispit za radni odnos

Post by zenickaraja »

Moze li sta konkretnije 😁 pitanje ukratko ima li diskriminacije jer smo radili u različito vrijeme a ista su pitanja, i sta moze sud odluciti ako pokrenemo upravni spor
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#8 Re: Pismeni ispit za radni odnos

Post by kuli1961 »

zenickaraja wrote: 20/11/2021 21:30 Dobili smo poziv da Ce se pismeni ispit za sve kandidate odrzati u 11 sati. Dolaskom na lokaciju ispita komisija saopstava da Ce se raditi u dvije grupe zbog korone, vise od 50 pozvanih kandidata i dijele nas u dvije grupe. Ista pitanja su bila u obe grupe. Pristupila sam ispitu u drugoj grupi od 12 sati. Pitanja su bila ista. Izabrana je kandidatkinja iz prve grupe.
Ulozila sam zalbu zbog diskriminacije jer nisu svi kandidati imali pravo na iste uslove. U odgovoru na zalbu, UO navodi da je komsija pravilnikom o sprovodenju ispita predvidila navedenu opciju, i da se po istom principu izvodi i usmeni ispit, te da pismeni ispit nema konacan rezultat bez usmenog dijela ispita. Odnosno da sam se trebala tad buniti a ne sad pisati zalbe kad nisam izabrana. Imam li osnova dobijem upravni spor i sta bi sud mogao odluciti jer Ce izabrana potpisati ugovor o radu. Pozivaju se jos i na odredbe Zakona o upravnom postupku clan 235 gdje navode da i pored utvrdenih nedostataka isti nisu uticali na konacan ishod postupka pa mi zalbu odbijaju.
Sam po sebi upravni spor se moze voditi- rok za tuzbu je 30 dana od dana urucenja odluke po zalbi, nadlezan je kantonalni sud grada u kome ta firma ima sjediste.
Svakako prvo trazi da ti daju taj Pravilnik o sprovodjenju ispita- vidi da li je propisana mogucnost testa u vise grupa i u razlicito vrijeme. Kako god bilo, ne vidim neki jak razlog za prigovor diskriminacije, osim ako nije izricito propisano -jedna grupa, jedan termin ispita. I tada se moze postaviti pitanje- da li je okolnost- 2 grupe, dva termina -diskriminatorska, i po kom kriteriju, po kom osnovu je jedna grupa bila privilegovana u odnosu na drugu? U pravilu, odluka o izboru kandidata se zaista odnosi na temelju "zbira" rezultata pismenog i usmenog dijela- test+razgovor. Meni bi bio mnogo zanimljiviji za analizu dio obrazlozenja u kome se govori, daju razlozi za pismeni+razgovor=koji su to razlozi na strani izabrane osobe koji su prevagnuli da bude izabrana, kakav joj je rezutat-ocjena testa i razogovora, koji su kriteirji bili za test a koji za razgovor, te da li su obrazlozili tvoje rezultate? Ako toga nema, odluka o odbijanju zalbe je nezakonita, jer nema valjanih razloga za odluku iz izreke, a i kontradiktorna je izreci, tj. nije moguce valjano procijeniti KOJI su to stvarni razlozi odbijanja zalbe (ovo bi bila povreda odredbe člana 207. stav 2. ZUP.)
Pozivanje na odredbu člana 235 je apsolutno kretenski, on propisuje nesto sto sa sustinom odluke kojom odbijaju tvoju zalbu nema ama bas nista! Da se nisu kojim slucajem pozvali na 237. stav 2?
Ne pitaj ima li osnova za uspjeh, to se nikada ne zna, osim ako je rijec o nekoj ociglednoj nezakonitosti, a iz ovoga sto pises ja ne vidim neku ociglednu nezakonitost.
Medjutim odluka ici ili ne ici u upravni spor je na tebi.
zenickaraja
Posts: 25
Joined: 04/04/2014 14:14

#9 Re: Pismeni ispit za radni odnos

Post by zenickaraja »

Pozvali su se na 237 stav 2. Znaci nedostatak u toku postupka nije uticao na konacan rezultat. Zanima me ima li iko iskustva, moze li sud ponistiti citav postupak izbora, sta Ce tada biti sa izabranim ako je sklopio ugovor o radu?
User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#10 Re: Pismeni ispit za radni odnos

Post by liaar »

Je l' ovo konkurs za državni posao ?

Ako jeste, provjereno znam da kandidati koji ulože žalbu na izbor, padaju na internu "crnu listu" te se ubuduće njihove prijave automatski odbijaju bez pregleda. Barem je tako u Sarajevu.
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#11 Re: Pismeni ispit za radni odnos

Post by kica »

Dobra nam drzava :roll:
User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#12 Re: Pismeni ispit za radni odnos

Post by liaar »

kica wrote: 07/12/2021 09:26 Dobra nam drzava :roll:
Ma država nam je oličje većinskog dijela glasača :)
User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1200
Joined: 27/10/2021 22:23

#13 Re: Pismeni ispit za radni odnos

Post by ljubicasti limun »

liaar wrote: 08/12/2021 10:18
kica wrote: 07/12/2021 09:26 Dobra nam drzava :roll:
Ma država nam je oličje većinskog dijela glasača :)
Vecine manjinskog dijela glasaca. Jer vecina glasaca u BiH - ne glasa.
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#14 Re: Pismeni ispit za radni odnos

Post by Project Sejuani »

Bobi wrote: 20/11/2021 21:42
muha_sa wrote: 20/11/2021 21:37

:lol:

Ne razumijem se al znam da su oglasi naštimani. Žao mi djece što ganjaju hejbet papira, idu na razgovor, kojekakva testiranja a pojma nemaju da je kandidat vec izabran, pardon-naštiman za njeg oglas :-)
To da ali takva okolina..idi predaj,nista te ne kosta, nekoliko maraka papiri i potvrde,ako ne predas neces ni dobiti posao...nesto kao bingo, ko ne igras neces ni dobiti. S druge strane imas okolinu koja kaze....trazi štelu, skupi pare za mito,ovo ono....sta raditi ?
I jedno i drugo, jbg borba je za goli opstanak, tako da....
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#15 Re: Pismeni ispit za radni odnos

Post by Guadalajara »

Ko nema posla fatajte se raja Njemačka. Grebite i rukama i nogama da idete odavde.

Kurs Njemačkog i kartu za švabiju...pa bolje tamo prati suđe dok se čovjek ne snađe, nego ovdje čekati da vas zaposle.
User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#16 Re: Pismeni ispit za radni odnos

Post by liaar »

Guadalajara wrote: 08/12/2021 13:37 Ko nema posla fatajte se raja Njemačka. Grebite i rukama i nogama da idete odavde.

Kurs Njemačkog i kartu za švabiju...pa bolje tamo prati suđe dok se čovjek ne snađe, nego ovdje čekati da vas zaposle.
Ovdje nažalost postoji veliki broj omladine koja čeka posao, u smislu da ih nazovu sad i kažu hajde ti kod nas za 2000 netto.
Očekivanja su prevelika od omladine, svi misle kreće se sa astronomskim ciframa naspram naših uslova.

Ja sam krenuo sa minimalcem prije 5 godina, sad imam dovoljno primanja za samostalno izdržavanje domaćinstva, jer sam radio i zaradio.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#17 Re: Pismeni ispit za radni odnos

Post by Guadalajara »

liaar wrote: 08/12/2021 14:02
Guadalajara wrote: 08/12/2021 13:37 Ko nema posla fatajte se raja Njemačka. Grebite i rukama i nogama da idete odavde.

Kurs Njemačkog i kartu za švabiju...pa bolje tamo prati suđe dok se čovjek ne snađe, nego ovdje čekati da vas zaposle.
Ovdje nažalost postoji veliki broj omladine koja čeka posao, u smislu da ih nazovu sad i kažu hajde ti kod nas za 2000 netto.
Očekivanja su prevelika od omladine, svi misle kreće se sa astronomskim ciframa naspram naših uslova.

Ja sam krenuo sa minimalcem prije 5 godina, sad imam dovoljno primanja za samostalno izdržavanje domaćinstva, jer sam radio i zaradio.
Neka se krene od minimalca...Stvar je što mnogi ne mogu ni od tog minimalca krenuti..Odmah ih skinu a gdje ti je iskustvo, a gdje ti je ovo, a gdje ti je ono. Kad za konobare traže radno iskustvo. A ne za nekakve druge struke i poslove.

Bila je cura na forumu, ekonomista, 2-3 godine iskustva, predala 200-300 konkursa...pa to je da se čovjek objesi, pocne krasti, otimati, ubijati ili da ide na javnu kuhinju i na pomozi.ba... :|

Jedva čekam da Njemačka olakša oko radnih dozvola...Ovdje će nastati egzodus gori nego tokom rata 92-95.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#18 Re: Pismeni ispit za radni odnos

Post by Guadalajara »

Znate li koliko ja imam prijatelja, poznanika, magistara, koji peru suđe, istovaraju kamione, rade na građevini, kao konobari? :roll:
User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#19 Re: Pismeni ispit za radni odnos

Post by liaar »

Guadalajara wrote: 08/12/2021 14:10 Znate li koliko ja imam prijatelja, poznanika, magistara, koji peru suđe, istovaraju kamione, rade na građevini, kao konobari? :roll:
Ma znam ih i ja dosta, ali je dosta te raje ovdje bilo mišljenja "neću da radim ispod 1000-1500 KM"
da se razumijemo, 95% tih je bilo neoženjenih, znači živjeli sa roditeljima pa navikli da im se servira sve.

Ja razumijem da je dosta raje bez posla, nebitno sa školama ili bez škola (mislim na fakultetsko obrazovanje), tako i moja žena, ostala bez posla sa početkom korone.
Od 05.2020 smo je prijavili na minimalno 150 različitih oglasa, kako na mojposao.ba, državnih, preko FB itd.

Mislim da bi smo mogli na ruke pobrojati gdje je sve pozvana na razgovor, čini mi se više proforme nego sa ozbiljnom namjerom zaposlenja.

Najgore od svega ima sveukupno 14-15 mjeseci radnog iskustva, koje kao da nema, pogotovo za trgovinu gdje je većinu staža stekla.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#20 Re: Pismeni ispit za radni odnos

Post by Guadalajara »

liaar wrote: 08/12/2021 14:36
Guadalajara wrote: 08/12/2021 14:10 Znate li koliko ja imam prijatelja, poznanika, magistara, koji peru suđe, istovaraju kamione, rade na građevini, kao konobari? :roll:
Ma znam ih i ja dosta, ali je dosta te raje ovdje bilo mišljenja "neću da radim ispod 1000-1500 KM"
da se razumijemo, 95% tih je bilo neoženjenih, znači živjeli sa roditeljima pa navikli da im se servira sve.

Ja razumijem da je dosta raje bez posla, nebitno sa školama ili bez škola (mislim na fakultetsko obrazovanje), tako i moja žena, ostala bez posla sa početkom korone.
Od 05.2020 smo je prijavili na minimalno 150 različitih oglasa, kako na mojposao.ba, državnih, preko FB itd.

Mislim da bi smo mogli na ruke pobrojati gdje je sve pozvana na razgovor, čini mi se više proforme nego sa ozbiljnom namjerom zaposlenja.

Najgore od svega ima sveukupno 14-15 mjeseci radnog iskustva, koje kao da nema, pogotovo za trgovinu gdje je većinu staža stekla.
Tačno da je proforme...Ali mislim da je glavno da li se svidis nekome...A mnogi se i zajebavaju, glume neki k. a Bgm sve šatro, krediti, dugovi...i tako to.. :D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#21 Re: Pismeni ispit za radni odnos

Post by Guadalajara »

liaar wrote: 08/12/2021 14:36 Ja razumijem da je dosta raje bez posla, nebitno sa školama ili bez škola (mislim na fakultetsko obrazovanje), tako i moja žena, ostala bez posla sa početkom korone.
Od 05.2020 smo je prijavili na minimalno 150 različitih oglasa, kako na mojposao.ba, državnih, preko FB itd.
Korona je sjebala i onako nikakvu ekonomiju. Kad kuka raja po inostranstvu i u državama koje su 100 puta bogatije od naše...Priča mi vlasnik/direktor jednog poznatog hotela u Sarajevu. Kaže mi...ovo ako se nešto ne promijeni razmišljam da prodam objekat, cijeli ili barem par spratova. Jedan će sprat sebi ostaviti. :roll:
Post Reply