Pisimo bosancicom

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Da li mislite da djeca u skolama trebaju da nauce bosansko pismo?

Da
42
53%
Ne
34
43%
Neznam
4
5%
Ne zanima me
0
No votes

Total votes: 80

Pietje_Bel

#1 Pisimo bosancicom

Post by Pietje_Bel » 09/08/2009 18:30

Naucite pisati bosancicom i citati bosancicu ovdje:

http://domovina.110mb.com/bosancica/uce ... ancice.htm

Image

Povelja Kulina Bana

Image

breuer

#2 Re: Pisimo bosancicom

Post by breuer » 09/08/2009 18:36

a da ipak malo vise citamo....na bilo kojim jezicima :wink:

Atzzo

#3 Re: Pisimo bosancicom

Post by Atzzo » 09/08/2009 19:02

Ćirilica - majka i otac latinica. Dovoljno.

*miara*

#4 Re: Pisimo bosancicom

Post by *miara* » 09/08/2009 19:14

ja bih voljela da sam učila u školi bosančicu.

mrtva kokoš

#5 Re: Pisimo bosancicom

Post by mrtva kokoš » 09/08/2009 19:18

ne mislim da bi trebala uciti u skoli...dosta su im i ova 2pisma a svako ko zeli on ce i nauciti...

cyprus

#6 Re: Pisimo bosancicom

Post by cyprus » 09/08/2009 19:18

A nisam baš fan izumrlih jezika, pisama i ostale srednjovjekovne romantike, OK izučavanje sa historijskog aspekta, ali revitalizacija davno prošlih stvari... niđe veze :)

Pera Trta
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#7 Re: Pisimo bosancicom

Post by Pera Trta » 09/08/2009 19:26

cyprus wrote:A nisam baš fan izumrlih jezika, pisama i ostale srednjovjekovne romantike, OK izučavanje sa historijskog aspekta, ali revitalizacija davno prošlih stvari... niđe veze :)
Podsjeća me na današnju srpsku zaluđenost srednjovjekovljem (prije nego su pali pod Turke). Dakle, bespotrebno...pa možda i štetno.

cyprus

#8 Re: Pisimo bosancicom

Post by cyprus » 09/08/2009 19:27

Pera Trta wrote:
cyprus wrote:A nisam baš fan izumrlih jezika, pisama i ostale srednjovjekovne romantike, OK izučavanje sa historijskog aspekta, ali revitalizacija davno prošlih stvari... niđe veze :)
Podsjeća me na današnju srpsku zaluđenost srednjovjekovljem (prije nego su pali pod Turke). Dakle, bespotrebno...pa možda i štetno.
I mene

Fratris

#9 Re: Pisimo bosancicom

Post by Fratris » 09/08/2009 19:41

Bosancica nije nista drugo no bosanska inacica cirilice. S obzirom da je cirilica izvorno namijenjena pisanju crkvenoslavenskog, naravno da se bosanska cirilica razlikovala od srpske, bugarske, ili ruske, isto kao sto se bosanska latinica razlikuje dijelom od latinice koristene u starom Rimu. S obzirom da nam je cirilica vec jedno od dva sluzbena pisma, ne znam kakva bi svrha bila ikog uciti nekakvu arhaicnu cirilicu pod krinkom povijesti i bastine.

matorakobila

#10 Re: Pisimo bosancicom

Post by matorakobila » 09/08/2009 19:46

Pietje_Bel wrote:Naucite pisati bosancicom i citati bosancicu ovdje:

http://domovina.110mb.com/bosancica/uce ... ancice.htm

Image

Povelja Kulina Bana

Image
E, bravo Pietje Bell. Ne moramo uciti bosansku cirilicu (neka joj je to oficijelni naziv) ili da joj potepam - bosancicu - u skoli... Naucimo to zarad svoje naobrazbe: lijepa je, sve varijante - i manastirka i begovka... Naucimo je zarad uzitka u ljepoti tog pisma.
Last edited by matorakobila on 04/10/2009 13:58, edited 1 time in total.

Orbini

#11 Re: Pisimo bosancicom

Post by Orbini » 09/08/2009 19:58

Fratris wrote:Bosancica nije nista drugo no bosanska inacica cirilice. S obzirom da je cirilica izvorno namijenjena pisanju crkvenoslavenskog, naravno da se bosanska cirilica razlikovala od srpske, bugarske, ili ruske, isto kao sto se bosanska latinica razlikuje dijelom od latinice koristene u starom Rimu. S obzirom da nam je cirilica vec jedno od dva sluzbena pisma, ne znam kakva bi svrha bila ikog uciti nekakvu arhaicnu cirilicu pod krinkom povijesti i bastine.
Tacno.
Bosansko srednjovjekovlje je nekima postalo moda. Kako god jedna krajnost nastoji islamizirati Bosnjake u borbi identiteta, tako druga nastoji oziviti neke zaboravljene norme iz srednjovjekovlja.
Autoru teme bih savjetovao da se pomiri sa cinjenicom da se narodi mjenjaju(jezik, vjera, kultura,...) ali i dalje su isti narod i imaju istu drzavnopravnu tradiciju.
Kako god Svedi, Danci,.. nemaju potrebe ozivljavati vikinske norme i standarde, pisati runama,.. da bi nesto dokazali ili bili originalnijiu svom identitetu,.. - tako ni Bosnjaci ne moraju ozivljavati svoje zaboravljene norme, pa i bosancicu koja je za uslove ovog vremena primitivno pismo i ne pokriva fonetski danasnji govor. Jesmo li bez bosancice, bogumila i tvrtkovih granica manji Bosanci - nismo.
Neke stvari su jednostavno za udzbenika historije i pohvalno je da se znaju i postuju. Ali bez pretjerivanja.

cyprus

#12 Re: Pisimo bosancicom

Post by cyprus » 09/08/2009 20:02

Orbini wrote:
Fratris wrote:Bosancica nije nista drugo no bosanska inacica cirilice. S obzirom da je cirilica izvorno namijenjena pisanju crkvenoslavenskog, naravno da se bosanska cirilica razlikovala od srpske, bugarske, ili ruske, isto kao sto se bosanska latinica razlikuje dijelom od latinice koristene u starom Rimu. S obzirom da nam je cirilica vec jedno od dva sluzbena pisma, ne znam kakva bi svrha bila ikog uciti nekakvu arhaicnu cirilicu pod krinkom povijesti i bastine.
Tacno.
Bosansko srednjovjekovlje je nekima postalo moda. Kako god jedna krajnost nastoji islamizirati Bosnjake u borbi identiteta, tako druga nastoji oziviti neke zaboravljene norme iz srednjovjekovlja.
Autoru teme bih savjetovao da se pomiri sa cinjenicom da se narodi mjenjaju(jezik, vjera, kultura,...) ali i dalje su isti narod i imaju istu drzavnopravnu tradiciju.
Kako god Svedi, Danci,.. nemaju potrebe ozivljavati vikinske norme i standarde, pisati runama,.. da bi nesto dokazali ili bili originalnijiu svom identitetu,.. - tako ni Bosnjaci ne moraju ozivljavati svoje zaboravljene norme, pa i bosancicu koja je za uslove ovog vremena primitivno pismo i ne pokriva fonetski danasnji govor. Jesmo li bez bosancice, bogumila i tvrtkovih granica manji Bosanci - nismo.
Neke stvari su jednostavno za udzbenika historije i pohvalno je da se znaju i postuju. Ali bez pretjerivanja.
:thumbup:

matorakobila

#13 Re: Pisimo bosancicom

Post by matorakobila » 09/08/2009 20:10

Orbini wrote:
Tacno.
Gosparu Orbini (moglo bi biti i to da Vam je ime Mavro),

Pa, ne uce se sve stvari zato sto su moderne ili politicka mrkva... Nesto se uci i zato sto je ugodno uciti. Sokrat je naucio pjesmu od nekog zatocenika noc prije nego je popio otrov. Lijepo je znati i tu nesretnu bosansku cirilicu. Zar je visak to znanje?

Ima ona stara: od glave visak ne boli.
Last edited by matorakobila on 04/10/2009 13:59, edited 1 time in total.

sen555

#14 Re: Pisimo bosancicom

Post by sen555 » 09/08/2009 20:49

matorakobila wrote:
Orbini wrote:
Tacno.
Gosparu Orbini (moglo bi biti i to da Vam je ime Mavro),

Pa, ne uce se sve stvari zato sto su moderne ili politicka mrkva... Nesto se uci i zato sto je ugodno uciti. Sokrat je naucio pjesmu od nekog zatocenika noc prije nego je popio otrov. Lijepo je znati i tu nesretnu bosansku cirilicu. Zamislite: setate planinom, kad - nekropola. Na njoj nesto pise, a vas zivo zanima sta. Zar je visak to znanje?

Da bi se razumjelo ono što piše na stećcima nije dovoljno poznavanje samo pisma, bosančice, potrebno je i ogromno poznavanje starog bosanskog jezika, jer jezik je kao i sve drugo vremenom evoluirao, a tu su i mnoge skraćenice koje je teško dešifrovati, vokali koji danas ne postoje... Mislim da nema potrebe insistirati na nečemu što više nije u upotrebi, djeca ionako u školama uče sve i svašta još ih treba i time zamarati... taman posla

Fratris

#15 Re: Pisimo bosancicom

Post by Fratris » 09/08/2009 20:51

Orbini wrote:
Tacno.
Potpisujem.

Sto je jos zalosnije je da bi se bosancicu lafo trebalo uciti da bi je mogli citati. Ko ima zavrsenu srednju, zna cirilicu i latinicu, ne bi trebao imati nikakvih problema citati. Ja ovu Kulinovu povelju, iako ima puno arhaizama, citam bez problema.

Pera Trta
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#16 Re: Pisimo bosancicom

Post by Pera Trta » 09/08/2009 20:53

matorakobila wrote: Gosparu Orbini (moglo bi biti i to da Vam je ime Mavro),

Pa, ne uce se sve stvari zato sto su moderne ili politicka mrkva... Nesto se uci i zato sto je ugodno uciti. Sokrat je naucio pjesmu od nekog zatocenika noc prije nego je popio otrov. Lijepo je znati i tu nesretnu bosansku cirilicu. Zamislite: setate planinom, kad - nekropola. Na njoj nesto pise, a vas zivo zanima sta. Zar je visak to znanje?

Kolike su šanse da se u životu prosječnog Bosanca desi ovo boldirano? Pa i da se desi, zar je radi usputnog razaznavanja natpisa u kamenu (jedva čitljivih, od oštećenosti vremenom) isplativo učiti čitavo jedno pismo?
Last edited by Pera Trta on 09/08/2009 20:59, edited 1 time in total.

Fratris

#17 Re: Pisimo bosancicom

Post by Fratris » 09/08/2009 20:56

Pera Trta wrote: Kolike su šanse da se u životu prosječnog Bosanca desi ovo boldirano? Pa i da se desi, zar je radi usputnog razaznavanja natpisa u kamenu (jedva čitljivih, od oštešenosti vremenom) isplativo učiti čitavo jedno pismo?
Sto se tice setnje bosanskim planinama, ja mislim da bi korisnije bilo proucavati UNDP karte minskih polja, nego proucavati bosancicu. Malo vise u skladu s bosanskom realnoscu.

Orbini

#18 Re: Pisimo bosancicom

Post by Orbini » 09/08/2009 21:02

Poznajes li ovaj jezik

Takozhde zhe i meni svojemu rabu za milost’ svojego bozhastva darovi procisti mi odrasli bogosadni va rodi mojem’ i spodobi me sugubim viencem jako oboja vladichastva ispravljati mi pr’vi od isprva bgodarovani nam zemli’ Bosne, potom zhe gospodu mojemu bgu spodobl’shu me nasledovati pr’stol

sen555

#19 Re: Pisimo bosancicom

Post by sen555 » 09/08/2009 21:20

Fratris wrote:
Pera Trta wrote: Kolike su šanse da se u životu prosječnog Bosanca desi ovo boldirano? Pa i da se desi, zar je radi usputnog razaznavanja natpisa u kamenu (jedva čitljivih, od oštešenosti vremenom) isplativo učiti čitavo jedno pismo?
Sto se tice setnje bosanskim planinama, ja mislim da bi korisnije bilo proucavati UNDP karte minskih polja, nego proucavati bosancicu. Malo vise u skladu s bosanskom realnoscu.

Na kojoj PLANINI postoji nekropola???

matorakobila

#20 Re: Pisimo bosancicom

Post by matorakobila » 09/08/2009 21:29

Orbini wrote:

Poznajes li ovaj jezik

Takozhde zhe i meni svojemu rabu za milost’ svojego bozhastva darovi procisti mi odrasli bogosadni va rodi mojem’ i spodobi me sugubim viencem jako oboja vladichastva ispravljati mi pr’vi od isprva bgodarovani nam zemli’ Bosne, potom zhe gospodu mojemu bgu spodobl’shu me nasledovati pr’stol
Ne, ne znam. Mutno mi je sjecanje da je to pisao Tvrtko iz neceg je u cem trazi krunu... Ma, svejedno. Neka nista ne znam, zar ne vrijedi potruditi se saznati nesto? Ta necu pisati nova djela bosanske mediavelistike. Samo uzivati u bljesku neceg sto bi se dalo otkrivati. Makar dotaci.

A, eno nekropola stecaka pod Treskavicom. Eno ih na Bitovnji. Na Bjelasnici. Na ovima sto smo ih vidjeli, nista ne pise. Ali, ako budete isli dovoljno daleko...
Last edited by matorakobila on 04/10/2009 14:00, edited 1 time in total.

*miara*

#21 Re: Pisimo bosancicom

Post by *miara* » 09/08/2009 21:55

auu, sto su se ovi neki nadigli... lik pita da li bi trebala djeca u skoli uciti bosansko pismo, a ne da se ukine latinica i cirilica i bosancica uzme kao sluzbeno pismo. ne kontam sta fali tome. ako sam mogla sa 10 godina da citam da su ljudi u logorima bili primorani sopstvenu pisaku piti, ako sam mogla nastrebat sa 12-13 godina cvetkovic macek, mogla sam vala i na kurs bosancice ici. kao sto neko rece: od viska glava ne boli.

Pera Trta

#22 Re: Pisimo bosancicom

Post by Pera Trta » 09/08/2009 22:08

*miara* wrote:auu, sto su se ovi neki nadigli... lik pita da li bi trebala djeca u skoli uciti bosansko pismo, a ne da se ukine latinica i cirilica i bosancica uzme kao sluzbeno pismo. ne kontam sta fali tome. ako sam mogla sa 10 godina da citam da su ljudi u logorima bili primorani sopstvenu pisaku piti, ako sam mogla nastrebat sa 12-13 godina cvetkovic macek, mogla sam vala i na kurs bosancice ici. kao sto neko rece: od viska glava ne boli.
Ja samo pitam kakvu praktičnu korist imaš od toga? Osim čitanja natpisa sa stećaka po bosanskim planinama (što, kako je poznato, većina Bosanaca čini svakog vikenda).

atko

#23 Re: Pisimo bosancicom

Post by atko » 09/08/2009 22:10

Ne.

Fratris

#24 Re: Pisimo bosancicom

Post by Fratris » 09/08/2009 23:10

*miara* wrote:auu, sto su se ovi neki nadigli... lik pita da li bi trebala djeca u skoli uciti bosansko pismo, a ne da se ukine latinica i cirilica i bosancica uzme kao sluzbeno pismo. ne kontam sta fali tome. ako sam mogla sa 10 godina da citam da su ljudi u logorima bili primorani sopstvenu pisaku piti, ako sam mogla nastrebat sa 12-13 godina cvetkovic macek, mogla sam vala i na kurs bosancice ici. kao sto neko rece: od viska glava ne boli.
Hajmo jos jednom ponoviti, jer neki ne kontaju. Ti si u skoli ucila bosancicu, samo pod imenom cirilica. Bosancica koju vidis na ovim poveljama je iz 15. stoljeca i ranije. Njen moderni oblik je cirilica. Kao sto te nisu ucili citati latinicu iz 14. stoljeca, zasto bi te ucili citati cirilicu?

Bosancica = Cirilica.

Prozor

#25 Re: Pisimo bosancicom

Post by Prozor » 10/08/2009 02:09

@pietje pa sta bi cure, ovo ono, malo si bio popustio sa historijom kad sad opet.... :lol: ma, dobro je uciti i znati, :) ali od ovoga mislim da stvarno nema prakticne koristi, ionako nam djeca uce svasta nepotrebno i nekorisno.....

Post Reply