pisanje magistarskog

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
JoseMujica
Posts: 27541
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#26 Re: pisanje magistarskog

Post by JoseMujica »

nema se čega sramiti jer je to normalno...meni je danas žao što nisam platio nekome i prst u uho jer ovdje se još ne cijeni znanje
SFRJ.Tito
Posts: 28
Joined: 13/05/2013 16:44

#27 Re: pisanje magistarskog

Post by SFRJ.Tito »

JoseMujica wrote:nema se čega sramiti jer je to normalno...meni je danas žao što nisam platio nekome i prst u uho jer ovdje se još ne cijeni znanje
Pa kakve veze ima to što se u ovoj zemlji baš i ne cijeni znanje ?! Dal' sada svi trebamo početi kupovati magistarske radove ?! Ja ću odmah da ti odgovorim. Ne !!! Doći će vrijeme kada će i ovaj naš Balkan biti očišćen od ovih kriminalaca koji su na vlasti !!! Znanje će se početi cijeniti i uvažavati, to ti ja kažem !!! I ne mogu vjerovati da neko misli da je kupovanje radova normalna stvar !!! Ne, to nije normalna stvar :twisted: .
User avatar
JoseMujica
Posts: 27541
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#28 Re: pisanje magistarskog

Post by JoseMujica »

haj dobro nije normalno al je uobičajeno na Balkanu...a meni je još žao što nisam bio nenormalan i kupio sebi jedan
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6752
Joined: 20/02/2013 14:14

#29 Re: pisanje magistarskog

Post by Cherry-Cherry »

favourite wrote:Vozdra raja, da li je iko upoznat sa pisanjem magistarskog rada, treba mi neko ko to piše i ko zna svu metodologiju rada, kolika je cijena pisanja rada...... :? :-? Hvalaaa
guglaj :roll: ima više tih "agencija", koje se bave pisanjem seminarskih, diplomskih, magistarskih i doktorata :roll:
a da trebaš da se stidiš - trebaš.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27541
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#30 Re: pisanje magistarskog

Post by JoseMujica »

bježte ba ne hebite mi bizmis
lajk
Posts: 2700
Joined: 01/06/2011 13:40
Location: Ilijaš

#31 Re: pisanje magistarskog

Post by lajk »

Ako neko ima raspoložen da mi objasni par stvarcica i ucini dobro djelo nek se javi na pp :kiss:
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#32 Re: pisanje magistarskog

Post by HM 2011 »

treba ti oko 3 mjeseca istraživanja u smislu da tražiš znanje i informacije sve u svrhu stvaranja koncepta rada.....

ako dobro provedeš ta tri mjeseca za rad konkretan ti treba 15-ak dana a neki bi to mogli i za tri dana i tri noći (tako sam čuo)....

znači imaš temu: "korištenje smajlija u svakodnevnoj pisanoj komunikaciji u svrhu unosa emocija i osjećaja u tekst - komparativna analiza najčešćih odabira za izraz određenih emocija"....

i kreneš - prvo šta je smajli, definicija, povežeš sa simbolima....

historijat simbola,
pojava prvog smajlija, historijat,

veza sa komunikacijskim metodama kroz razvoj ljudske kulture....

Autohtoni domaći smajli (smajli sa fesom, smajli sa džezvom, smajli sa fildžanom) - prva pojava, (uneseš malo i domaće teritorije u teren)

rasprostranjenost, upotreba, suština (u suštini to je to jer nema se puno istraživati o smajlijima)

onda anketa sa pripremljnim pitanjima, onda peglanje raje da ozbiljno odgovori na anketu, (primjera radi anketu možeš nasloniti na nečiji drugi naučni rad - pa da uporediš kulturen razlike među narodima koji koriste smajli u japanu - jer onaj smajli sa širokim osmjehom i suzama kako frcaju oko očiju - za nas možda izgleda neupotrebljiv u dočaravanju sreće ali za japance zadojene mangom - to je simbol vrhovne sreće - tada bi od tvog rada neko mogao imati i koristi)


bibliografija i eto....

zaključak, zaključak vezano za anketu - istraživanje

i eto....

sve zavisi koja je tema u pitanju...

Osnovna premisa koju moraš imati na umu je da shvataš šta znači pojam "BAZA I NADGRADNJA" - po tom sistemu i piši rad a ako se zabaviš svojim poslom - onda će te rad voditi dalje jer ti faktički odgovaraš na neodgovorena pitanja...
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#33 Re: pisanje magistarskog

Post by newlevel »

Cestitam za kvalitetno objasnjenje.

Sent from my Nokia 3310
User avatar
Michun
Posts: 5450
Joined: 28/04/2006 16:52
Location: Sarajevo

#34 Re: pisanje magistarskog

Post by Michun »

ja temu ne mogu da odaberem :shock: :sad:
zakucala
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#35 Re: pisanje magistarskog

Post by Hafis »

Michun wrote:ja temu ne mogu da odaberem :shock: :sad:
zakucala
Šta studiraš?
Može na pp. Ako ti ne rješim slučaj za par sati napuštam ovaj forum.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65573
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#36 Re: pisanje magistarskog

Post by _BataZiv_0809 »

Ja sam u fazi spremanja zadnjeg ispita. Imam namjeru sad u septembru i njega poloziti, pa se baciti na pijavu teme. Naime imam usmeni dogovor sa buducim mentorom, a usaglasli smo i tezu. Ne znam koliki je problem birokratija, po iskustvima drugih nisu bas azurni, ali ja smatram da cu za neka 3-4 mjeseca moci sve zavrsiti.
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#37 Re: pisanje magistarskog

Post by sarajevo999999 »

samo par savjeta: sto se tice literature, imas na ebayu jak dobrih knjiga koju god temu da izaberes. Knjige su prejeftine (narocito stare koje su meni i najvise pomogle), za 150 KM sam kupio naramak knjiga. Dobio poene kod mentora a i iskoristio dosta toga jer jbg treba nabrati 80 strana. Dalje, preporucio bih ti da, ako ti kaze da ispravis nesto pa posaljes ponovo, to uradis odmah jer ces ustedjeti dosta vremena. Najgore sto ti se moze desiti je da uradis 4 strane pa prodje 15 dana pa sve tako.
Racunaj da ce proci 2 mjeseca minimum od zavrsetka tvog rada i same odbrane. Zasto je to tako ne znam, ali je tako :D
Na odbrani niko nikad nije pao pa se ne sikiraj sto se toga tice.

p.s. ovaj sto trazi da mu neko uradi magistarski za pare, zaista bih volio da mi neko objasni kako mozes angazovati nekog ko veze nema sa tvojim fakultetom da ti pise rad cija je tema toliko uska, a plus sto nema kontakta sa mentorom.
lajk
Posts: 2700
Joined: 01/06/2011 13:40
Location: Ilijaš

#38 Re: pisanje magistarskog

Post by lajk »

Mene zanima jel problem ako nakon "prepricavanja" tokom rada im puno izvora ? Da kasnije ne bi bilo frke plagijat,mada je sve gotov prevodjenje nema mozda par recenica na nasem jeziku :?
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#39 Re: pisanje magistarskog

Post by safran »

lajk wrote:Mene zanima jel problem ako nakon "prepricavanja" tokom rada im puno izvora ? Da kasnije ne bi bilo frke plagijat,mada je sve gotov prevodjenje nema mozda par recenica na nasem jeziku :?
pretpostavljam da se odnosi na uvodni dio i tada nije problem (nije problem ni u diskusiji). mada bih ja sugerirala "pričanje" sa navođenjem referiranih podataka a ne prevođenje odn. prepričavanje.
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#40 Re: pisanje magistarskog

Post by safran »

HM 2011 wrote:treba ti oko 3 mjeseca istraživanja u smislu da tražiš znanje i informacije sve u svrhu stvaranja koncepta rada.....

ako dobro provedeš ta tri mjeseca za rad konkretan ti treba 15-ak dana a neki bi to mogli i za tri dana i tri noći (tako sam čuo)....

znači imaš temu: "korištenje smajlija u svakodnevnoj pisanoj komunikaciji u svrhu unosa emocija i osjećaja u tekst - komparativna analiza najčešćih odabira za izraz određenih emocija"....

i kreneš - prvo šta je smajli, definicija, povežeš sa simbolima....

historijat simbola,
pojava prvog smajlija, historijat,

veza sa komunikacijskim metodama kroz razvoj ljudske kulture....

Autohtoni domaći smajli (smajli sa fesom, smajli sa džezvom, smajli sa fildžanom) - prva pojava, (uneseš malo i domaće teritorije u teren)

rasprostranjenost, upotreba, suština (u suštini to je to jer nema se puno istraživati o smajlijima)

onda anketa sa pripremljnim pitanjima, onda peglanje raje da ozbiljno odgovori na anketu, (primjera radi anketu možeš nasloniti na nečiji drugi naučni rad - pa da uporediš kulturen razlike među narodima koji koriste smajli u japanu - jer onaj smajli sa širokim osmjehom i suzama kako frcaju oko očiju - za nas možda izgleda neupotrebljiv u dočaravanju sreće ali za japance zadojene mangom - to je simbol vrhovne sreće - tada bi od tvog rada neko mogao imati i koristi)


bibliografija i eto....

zaključak, zaključak vezano za anketu - istraživanje

i eto....

sve zavisi koja je tema u pitanju...

Osnovna premisa koju moraš imati na umu je da shvataš šta znači pojam "BAZA I NADGRADNJA" - po tom sistemu i piši rad a ako se zabaviš svojim poslom - onda će te rad voditi dalje jer ti faktički odgovaraš na neodgovorena pitanja...
Ovo je sjajno :thumbup: , samo bih dodala - citiranje literature u tekstu i slaganje u popisu tokom pisanja - ni slučajno ostaviti za kasnije.
lajk
Posts: 2700
Joined: 01/06/2011 13:40
Location: Ilijaš

#41 Re: pisanje magistarskog

Post by lajk »

safran wrote:
lajk wrote:Mene zanima jel problem ako nakon "prepricavanja" tokom rada im puno izvora ? Da kasnije ne bi bilo frke plagijat,mada je sve gotov prevodjenje nema mozda par recenica na nasem jeziku :?
pretpostavljam da se odnosi na uvodni dio i tada nije problem (nije problem ni u diskusiji). mada bih ja sugerirala "pričanje" sa navođenjem referiranih podataka a ne prevođenje odn. prepričavanje.
Ma ja nisam se fino izrazila :)

Kako sam shvatila ne mora se navoditi izvor za "stvari koje su poznate", uglavnom ne smijem krasti tuđe ideje i istraživanja bez navođena :-) ..dok skontam sva pravila :run:
Suzie Q
Posts: 1340
Joined: 08/04/2010 10:54

#42 Re: pisanje magistarskog

Post by Suzie Q »

kad sam birala temu, odabrala sam nešto što me zanima u privatnom životu, odnosno što ću s guštom napisati i o čemu već imam nekog znanja

prakticirala sam da, dok sam iščitavala literaturu (pošto ne volim šarati po knjigama) raznobojnim stickerima označavam stranice koje su mi bitne a na stickerima napišem o čemu se radi ukratko da se kasnije kad budem pisala lakše vratim. (tako sam i diplomski pisala) stickeri se bojama mogu razvrstati po poglavljima rada.

također sam uzela posebni rokovnik i u njega pisala sve što mi je padalo na pamet ili što sam negdje usput doznala, pročitala, vidjela... to mi je bila kao neka vodilja.
budući za temu nisam imala puno domaće literature, neke tvrdnje sam potkrijepljivala podatcima iz medija a znala sam se baš zeznuti kad ne spasim link vijesti s nekom portala npr. tako da sam počela u jednu mapu na računaru spašavati sve interesantne vijesti kopirajući ih u wordov dokument zajedno s linkom i datumom.

pošto sam bila dosta u pokretu pa sam pisala rad i na laptopu i računaru, na poslu malo i kod kuće glavni mi je bio usb na kojem je bilo sve što sam mogla imati. ali to me koštalo jer se usb pokvario i morala sam sve iz početka :-(
a pisala sam dugo, nekih 80% rada sam završila u prvih par mjeseci a onda sam stalno dopisivala i dopisivala, od mentora nisam imala ni motivacije ni pritiska sve dok sama sebi nisam rekla da je dosta i predala rad.

inače sve je to samo moja satisfakcija, danas se niti koristim titulom, niti ta diploma u ovom društvu ima puno značaja, isto sam plaćena i isti posao radim i čekam bolja vremena kao i većina.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#43 Re: pisanje magistarskog

Post by Hafis »

lajk wrote:Mene zanima jel problem ako nakon "prepricavanja" tokom rada im puno izvora ? Da kasnije ne bi bilo frke plagijat,mada je sve gotov prevodjenje nema mozda par recenica na nasem jeziku :?
Pa rad je u svakom slučaju kvalitetniji što ima više referenci. Ja ne priznajem ni obični završni (diplomski rad) ako nema barem 45-50 referenci a new magistarski ili doktorski rad.
S tim da je teoretski dio rada (ili uvodni) po pravilu u cjelosti uvijek sastavljen isključivo od refereriranja drugih autora (problem rada). Normalno postoje i pravilno navedeni načini referiranja (hardwardski, bostonski, vankuverski i sl.) ovisno o fakultetu, budući da ne postoji univerzalan način referiranja.

Suština rasprave (diskusije) je upravo u tome da se tvoji dobiveni rezultati (u radu) usporede s rezultatima drugih autora koji su istraživali sličnu pojavu, što opet zahtjeva reference. Najveća greška studenata je što u raspravi doslovce prepričavaju svoje rezultate i uopće ih ne raspravljaju.
Srce svakog rada je upravo je rasprava.
lajk
Posts: 2700
Joined: 01/06/2011 13:40
Location: Ilijaš

#44 Re: pisanje magistarskog

Post by lajk »

Hvala :thumbup:
Elokventni
Posts: 141
Joined: 30/07/2010 00:32

#45 Re: pisanje magistarskog

Post by Elokventni »

Nije stvar u broju izvora nego njihovoj kvaliteti. Nije isto citirati rad iz npr. science/naturea i nekog lijevog casopisa. Tako da u biti govoriti o kvaliteti na osnovu izvora je po meni glupost. Ali da postoji taj neki minimum to definitivno. Ukoliko uzmemo da su izvori relevantni, kvalitetni i sta sve ne, onda je definitivno bolje imati vise. Eh sada ovisi opet o polju istrazivanja, ali i o tipu rada, recimo za diplomski rad je glupost po meni da ima 50 izvora. Jedino ako ti diplomski ima 100 strana. S obzirom da je prosjecan diplomski 20-30 stranica mislim da je brojka od 50 izvora glupost. :kafa1:
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#46 Re: pisanje magistarskog

Post by Hafis »

Očito nisi najbolje upućen u metodologiju izrade radovova. Nije svaki fakultet isti i nije pristup izradi rada isti.
Ako se rad bavi ''suhom'' materijom, tzv. oblik reviewa - npr. Pojam trojstva u filozofskoj misli Nikole Kuzanskog, Uloga globalizacijskih procesa u demografskim kretanjima na području jugoistočne Europe ili Turcizmi u hrvatskom jeziku, onda se možeš ''ščepati'' svega dva tri odgovarajuća autora i guli rad do kraja. Tu ti i ne treba previše referenci, jer se možeš koristiti trikom - refereiraš reference iz referentnih radova. Ja takve diplomske u normalnim uvjetima napravim za 2-3 dana maksimalno.

Ali recimo da radiš rad iz medicine, npr. Predikivna vrijednost trovremenskog scana s TC-99m MDP-om u dijagnostici labavljenja endoproteze kuka, ili Značaj mijeloperoksidaze u diferencijalnoj dijagnostici infarkta miokarda, onda moraš imati veliki broj referenci, i to po pravilu ne starijih od 5 godina jer se saznanja o tim stvarima konstantno nadopunjuju novijim istraživanjima i to zahtijeva i veliki broj referenci, inače rad nema kvalitetu i zastario je.
Dalje, tu je i istraživački dio rada koji zahtjeva malo bolje poznavanje randomiziranja uzoraka i hvala bogu adekvatne statističke metode obrade dobijenih rezultata. A onda opet slijedi rasprava u kojoj svoje rezultate upoređuješ s drugim autorima i tu ti ga nema rasprave, bez brat-bratu 25 i više referenci. Bavim se tim poslom godinama i znam o čemu pričam.
Elokventni
Posts: 141
Joined: 30/07/2010 00:32

#47 Re: pisanje magistarskog

Post by Elokventni »

Bio sam napisao malo duži post pa odlučih obrisati jer očito ionako nema smisla pisati. Zašto? Pa jednostavno ništa od gore mog navedenog nije pogrešno niti u sukobu sa tvojim iznesenim, makar onako kako sam ja to mislio. Ne znam čim se baviš, iskreno me ne zanima, samo ne volim tu diskreditaciju kao ja znam ti ne znaš. Jer isto tako ne znaš čime se ja bavim trenutno. Diplomski se ne može komparirati sa magistarskim. Radio sam ja i seminarske sa po 25+ izvora, pa to opet ne znači da svaki seminarski ima toliko izvora. Diplomski danas izgleda ovako 20-30 stranica, oko 25 izvora i to je to. Velika većina članaka danas se može preuzeti jedino uz plaćanje, studenti nisu to u mogućnosti. A o naučno-istraživačkim radovima na ovim područjima ne bih da pišem. Diplomski čak na većini fakulteta više ne postoje. Radovi tipa određivanja mijeloperoksidaze su vani već dobro istraženi, ponavljanje i reinterpretacija nečijih rezultata je meni glupost. Ali to je samo de da šta odradim za CV. A dobar rad se na takvu temu može itekako uraditi i sa 30 izvora. Samo je opet pitanje o kakvom se izvoru radi.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#48 Re: pisanje magistarskog

Post by cyprus »

Ja sam temu svog magistarskog rada izabrao vrlo jednostavno... Kod nas na fakultetu je sistem bio da izabereš jednu od ponuđenih sa liste... A baš jedna se itekako nastavljala na moj diplomski rad... Čak mislim da je mentor i ciljano sastavio za mene, iako nismo prethodno nešto ozbiljno o tome pričali... I dileme nije bilo...

Sa mentorom sam dogovorio koncept rada, pa se bacio na traženje literature... Pomoglo mi je to što sam mogao iskoristiti jedno 60% literature koju sam koristio za diplomski, ali je jasno to trebalo proširiti... Tu mi je najviše pomogao internet, budući da mi je printana domaća literatura bila vrlo oskudna, a strana nedostupna... Sreća pa je u to vrijeme postojala stranica library.nu, sa koje sam skinuo i više knjiga nego što mi je trebalo...

Proces čitanja literature i izdvajanja najbitnijih stvari iz nje mi je trajao nekih 5 mjeseci, mada je moglo to i brže, ali ponajviše mi je dangubljenje na ovom forumu odvlačilo pažnju, zbog čega sam 90% posla za svoj rad uradio u periodu između 2 i 6 sati poslije ponoći...

Onda sam rad pisao nekih pola godine, tempom od otprilike stranicu (rijetko dvije) dnevno... Nisam mogao brže iz dva razloga: 1. cjepidlaka sam i svaku napisanu rečenicu vagam bar 10 minuta... 2. vazda sam imao problema sa koncentracijom...

Prva verzija rada mi je stajala kod mentora neka dva mjeseca... Nakon toga sam pozvan na konsultacije, na kojima sam iskritikovan za sve što mi ne valja u radu :mrgreen: Stranicu po stranicu... Najviše zamjerki se odnosilo na grafičke priloge, te neke dijelove teksta koji su smatrani suvišnim... To je značilo da rad moram skratit za nekih 10-20 stranica... Onda sam popravke vršio blizu tri mjeseca, uz činjenicu da mi je trebalo dvije sedmice da se mentalno pripremim za taj posao... Kad sam donio drugu verziju, to je bio juli i vrijeme odmora, tako da je sve stalo do septembra... Savjetovano mi je u međuvremenu da rad odnesem lektoru... Međutim, kako sam se smatram dovoljno pismenim da taj posao sređivanja teksta mogu sam uradit (a uz to bijah i kokuz), to nisam uradio... Cjelokupan tekst (oko 150 strana) sam prečešljao više puta i na kraju mi je ostalo neznatan broj grešaka...

Uglavnom, u septembru mi je rad konačno prihvaćen... Bilo je još dva mjeseca procedure, te krajem oktobra odbranih svoj magistarski rad sa ocjenom 10 :mrgreen: Dakle, od uzimanja teme do odbrane rada prošlo je neka 22 mjeseca... To je neka moja priča, ne znam da li će ikome pomoć, al eto :mrgreen:
tagomago
Posts: 550
Joined: 10/09/2012 19:38

#49 Re: pisanje magistarskog

Post by tagomago »

---
Last edited by tagomago on 18/08/2014 12:46, edited 1 time in total.
User avatar
Michun
Posts: 5450
Joined: 28/04/2006 16:52
Location: Sarajevo

#50 Re: pisanje magistarskog

Post by Michun »

Hafis wrote:
Michun wrote:ja temu ne mogu da odaberem :shock: :sad:
zakucala
Šta studiraš?
Može na pp. Ako ti ne rješim slučaj za par sati napuštam ovaj forum.
Moze naravno. Javno te osramotim ako mi ne pomognes :D
Post Reply