OLX.BA - sve o tome

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#976 Re: PIK.ba-all about

Post by un1ted »

Saka wrote:Koji je fazon sa kupcima koji pitaju može li uplata na račun? Već treći koji me za jedan artikal pita može li kao uplatiti na račun, da mu pošaljem podatke. Kad pitam malo detaljnije kako kontaju onda nestanu. Očito neki pokušaj prevare ali ne mogu da dokučim šta žele postići.
Desi se da pošalju lažne uplatnice i navaljuju da se pošalje artikal. Čekati novac na računu. Isto je i preko PayPala, šalju lažne fakture.
ali neću da šaljem nikako svoje podatke od banke i adresu svakom idiotu koji pita jer je očito u pitanju pokušaj prevare
U internet kupoprodaji se ne ide sa pretpostavkom da će te neko prevariti, ili ne. Oprez i to je to, a ne odmah etiketiratri.
Jer niko nije kreten da uplaćuje nekome na račun pare a da nema apsolutno nikakvu garanciju da će taj neko poslati
Evo ja sam prvi lično uplaćivao ljudima na račun, jer kupujem za tatu, pa da mu dođe na adresu bez ikakvih troškova. Novac sam uplaćivao radnjama, ili profilima koji imaju višegodišnje članstvo i dojmove.

Što se tiče tvojih privatnih podataka, pa iste će dobiti i na poštanskoj priznanici, gdje se vidi ko je pošiljaoc, adresa, broj telefona. Tvoj bankovni račun neće mu pomoći nikako za neku prevaru.

Drugi je problem što su ljudi neuki, pa slikaju kreditnu/debitnu karticu sa prednje i zadnje strane.

Opet kažem, treba biti oprezan, informisan, ali i realan. Kako ima prevaranata, tako ima i normalne raje, većinom.
User avatar
holowey
Posts: 8438
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#977 Re: PIK.ba-all about

Post by holowey »

pik u zadnjih par dana, vise ne radi nego sto radi ... evo sada radi, uslovno receno, ali ne mogu da se ulogujem... koju god pretragu da radim, baci me na pocetnu stranicu... a svaki klik traje vjecnost dok otvori... pokusao sa ff, sa chrome, ista stvar... i samo sa pikom problem... a znaju traziti kredite za objavu oglasa :-)
Saka
Posts: 2596
Joined: 25/02/2011 11:49

#978 Re: PIK.ba-all about

Post by Saka »

un1ted wrote:Što se tiče tvojih privatnih podataka, pa iste će dobiti i na poštanskoj priznanici, gdje se vidi ko je pošiljaoc, adresa, broj telefona. Tvoj bankovni račun neće mu pomoći nikako za neku prevaru.
To neće nikako dobiti prevarant nego regularni kupac nakon što plati pouzećem. A svakome ko priupita slati ime, adresu i bankovne podatke ne pada mi na pamet.
un1ted wrote:U internet kupoprodaji se ne ide sa pretpostavkom da će te neko prevariti, ili ne. Oprez i to je to, a ne odmah etiketiratri.
Kako rekoh nikako regularni kupac neće tražiti podatke banke da plati 1000+ maraka bez da je pitao išta o robi i cijeni. Uostalom to je i administraciji PIK-a bilo dovoljno da ih banuje.
sarajevo-x.com
Posts: 840
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#979 Re: PIK.ba-all about

Post by sarajevo-x.com »

Tacno posljednjih par dana slabo skroz ucitava stranice ili nece nikako da ucita. Zali Boze kredita
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#980 Re: PIK.ba-all about

Post by Naslovnica »

holowey wrote:pik u zadnjih par dana, vise ne radi nego sto radi ... evo sada radi, uslovno receno, ali ne mogu da se ulogujem... koju god pretragu da radim, baci me na pocetnu stranicu... a svaki klik traje vjecnost dok otvori... pokusao sa ff, sa chrome, ista stvar... i samo sa pikom problem... a znaju traziti kredite za objavu oglasa :-)
Neki im je kurcšlus sa serverima 100%, hakerski napadi.
Nema šanse da se radi o redovnom održavanju ili unapređivanju infrastrukture, a da ovako dugo zeza i na ovaj način.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#981 Re: PIK.ba-all about

Post by Naslovnica »

BTW, kada je ugašen market.ba?!
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#982 Re: PIK.ba-all about

Post by Mehemed »

Podigli cijenu A2B OLX premium dostave sa 9 na 15KM, dok je preko BH Post express ostalo isto 7KM. Cijena je važeća od 01.03.
sarajevo-x.com
Posts: 840
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#983 Re: PIK.ba-all about

Post by sarajevo-x.com »

Ne znam sta im je to trebalo, to je vec preskupo
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#984 Re: PIK.ba-all about

Post by Mehemed »

Pobrinuli se da 99% korisnika koristi BH Post umjesto A2B.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#985 Re: PIK.ba-all about

Post by seoBIH »

Do sada sam koristio A2B i bio sam manje vise zadovoljan. Zvao sam ih ali se stoka ne javlja pa sam pozvao olx. Kažu da je A2B tražio povećanje cijene, uz nesluzvenu najavu da će i ostali operateri podići cijene u budućnosti.

Kako gledam, opravdanje će biti cijena goriva :bih:

Valjda olx uvede svoju dostavu ala Amazon nesto.
sarajevo-x.com
Posts: 840
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#986 Re: PIK.ba-all about

Post by sarajevo-x.com »

Kao partnerska kompanija sa OLX trebaju imati nizu cijenu nego za fizicka lica, koliko ce tek biti za fizicka lica, nema logike da bude isto
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#987 Re: PIK.ba-all about

Post by seoBIH »

sarajevo-x.com wrote:Kao partnerska kompanija sa OLX trebaju imati nizu cijenu nego za fizicka lica, koliko ce tek biti za fizicka lica, nema logike da bude isto
Koliko ja znam, ako ih zoveš direktno, cijena je oko 20KM. Kod pošte je oko 10KM.

Neki dan sam slao artikal euroexpressom, otkupna cijena 1.600KM, cijena 30KM s osiguranjem. Kad se nisam pojeo...
sarajevo-x.com
Posts: 840
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#988 Re: PIK.ba-all about

Post by sarajevo-x.com »

To sa najavljenim poskupljenjem ili trenutno ?
Znam da je posta 10 KM do 10 kg
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#989 Re: PIK.ba-all about

Post by seoBIH »

20KM je bilo privatno kada sam slao prije par mjeseci, dok je na piku bila cijena 9KM.
Saka
Posts: 2596
Joined: 25/02/2011 11:49

#990 Re: PIK.ba-all about

Post by Saka »

Ja sam sa A2B bio izrazito nezadovoljan. U par navrata bi javili OLX-u da su me kontaktirali ali me nisu mogli dobiti, a nisu uopšte zvali, i da sad ja treba da njih kontaktiram. Vjerovatno vozaču bilo mrsko dolaziti. Onda jako neljubazna i prepotentna podrška kad ih nazoveš na telefon. Sve razgovore sam snimio i kasnije poslao OLX-u. Nedugo nakon toga uveli su BH Poštu kao operatera. Sa BH Poštom sam zasad zadovoljan. Rade sa običnim poštarima koji su svakako na terenu i donesu ti lovu, tako da ne moraju vozača slati dvaput. Na taj način smanjuju troškove.
sarajevo-x.com
Posts: 840
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#991 Re: PIK.ba-all about

Post by sarajevo-x.com »

seoBIH wrote:20KM je bilo privatno kada sam slao prije par mjeseci, dok je na piku bila cijena 9KM.
Zato ja kazem da sad nakon tog najavljenog poskupljenja mozda poskupe i tih 20 na 25 i slicno
Kad god imate problem sa postom samo pisite olx direktno i neka oni rjesavaju ide brze i odmah nego da zovete vi licno poste
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#992 Re: PIK.ba-all about

Post by boshniak »

A2B ubjedljivo najgora kompanija, ne dostavljaju na vrijeme, vucaraju robu po magacinima, ne obavjestavaju posiljaoca ako npr primaoc ne preuzme paket, vec vec paket vozaju po par dana i onda ga vrate, euroexpress najbolji i malo skuplji, a cak su i ove manje kompanije xexpress one express i dr. profesionalnije od a2b. BHexpress uredno dostavlja i ovo im je potez desetljeca sto su uveli saradnju sa olx-om, mislim da ce prihodi znatno skociti na kraju godine.
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#993 Re: PIK.ba-all about

Post by Mehemed »

Vi koji ste koristili BH Post Express da vas pitam. Je li i oni onako isto isprintaju sve podatke i samo zalijepe na pošiljku kao A2B, ili je potrebno popuniti sve podatke kao i kada šaljem onako u pošti ? To me interesuje jer ću i ja sada preći na BH Post Express.

Što se tiče A2B samo jednom sam imao problema sa njima, 7 dana im je trebalo da dostave pošiljku, ja je poslao u Petak, ona stigla u sljedeći Petak, zvao prije toga kaže nisu mogli dobiti primaoca, ja njemu tako kažem, kaže nisu me zvali bio sam dostupan. Ko je lagao ne znam, neko jest.
Saka
Posts: 2596
Joined: 25/02/2011 11:49

#994 Re: PIK.ba-all about

Post by Saka »

Mehemed wrote:Vi koji ste koristili BH Post Express da vas pitam. Je li i oni onako isto isprintaju sve podatke i samo zalijepe na pošiljku kao A2B, ili je potrebno popuniti sve podatke kao i kada šaljem onako u pošti ? To me interesuje jer ću i ja sada preći na BH Post Express.

Što se tiče A2B samo jednom sam imao problema sa njima, 7 dana im je trebalo da dostave pošiljku, ja je poslao u Petak, ona stigla u sljedeći Petak, zvao prije toga kaže nisu mogli dobiti primaoca, ja njemu tako kažem, kaže nisu me zvali bio sam dostupan. Ko je lagao ne znam, neko jest.
Ne trebaš ništa pisati na paketu, imaju sve podatke, adresu, cijenu i sve. Samo vozaču predaš paket, dobiješ priznanicu, kasnije ti poštar donese pare.

A2B definitivno laže. Par puta su tako slagali da su me zvali da preuzmu paket a nisu, bio dostupan i sve. I onda kad ih nazoveš ne daju reći, prave se blesavi, govore budite dostupni, spuštaju slušalicu itd. Seljačka firma totalno.
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#995 Re: PIK.ba-all about

Post by Mehemed »

Odlično da ne moram pisati kao što nisam ni sa ovim pisao.
Sada je kraj A2B što se tiče OLXa, danas sam posljednji put poslao pošiljku preko njih, na 15KM u odnosu na 9KM(7 u promo periodu) se nikako ne isplati.
gagy06
Posts: 799
Joined: 03/11/2010 19:35

#996 Re: PIK.ba-all about

Post by gagy06 »

Dajte pomoć-izluđuje me ovaj OLX. Dakle, želim da obnovim artikle. kazuje mi da imam 4 aktivna, kad otvorim prikazuje mi samo jedan, zadnji koji sam dodao. U čemu je fora?
Vladimir RUS
Posts: 363
Joined: 11/05/2018 16:51

#997 Re: PIK.ba-all about

Post by Vladimir RUS »

OLX.ba dobija zestoku konkurenciju. Stize Amazon i u BiH.

https://novaekonomija.rs/vesti/vesti-iz ... e-u-srbiju
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#998 Re: PIK.ba-all about

Post by seoBIH »

Vladimir RUS wrote:OLX.ba dobija zestoku konkurenciju. Stize Amazon i u BiH.

https://novaekonomija.rs/vesti/vesti-iz ... e-u-srbiju
:-) :-) Procitaj clanak s razumijevanjem. Nije amazon kao prodavac, vec cloud service.
Amazon Web Services je vodeći svetski pružalac Cloud computing usluga (računarstvo u oblaku) sa učešćem od 62 procenata na svetskom tržištu.
Kako da uspije amazon kod nas kada na svakom koraku cujes:"Samo se kurvi placa unaprijed". Zamisli nas narod i Amazon placanje? :D

Amazon bi davno usao na ex yu trziste da smo imalo normalan narod.
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#999 Re: PIK.ba-all about

Post by Not My Idea »

Ne mogu nac konkretnu temu,pa ako je ko voljan da mi objasni...
Trebam nesto poslati brzom postom, placanje ce biti pouzecem. Koga zovem, kako ide to plaćanje, kad je dobijam novac, koliko se ceka...hvala
el_bake007
Posts: 794
Joined: 16/03/2017 15:26

#1000 Re: PIK.ba-all about

Post by el_bake007 »

Not My Idea wrote:Ne mogu nac konkretnu temu,pa ako je ko voljan da mi objasni...
Trebam nesto poslati brzom postom, placanje ce biti pouzecem. Koga zovem, kako ide to plaćanje, kad je dobijam novac, koliko se ceka...hvala

Nazoves euroexpress kazes hocu da posaljem posiljku,doci ce kurir do tebe da preuzme i ne sjecam se je li sa njim popunis kome saljes ili to ona radnica u call centru zavrsi, on dodje i naplati usluge od tebe (10-11km) i preuzme i onda obicno bude da sljedeci dan dodje tom nekom paket i on plati a tebi dan poslje toga pare kurir donese.
Post Reply