Peugeot ili Citroen?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#1 Peugeot ili Citroen?

Post by Abu FEED el-Castro »

Vidim ima vrlih poznavalaca ovdje pa reko da potrazim savjet kome ne bude mrsko napisat koji redak :)

Znaci imaju neka dva auta onako koja sam skoro otkrio i svidjela mi se.
- Jedan je Citroen C4 grand sa 7 sjedista.
- A drugi je Peugeot 407 karavan.
Super mi izgledaju na slikama iako nisam imao prilike nijedno vidjeti izbliza uzivo. Vjerovatno oni nisu u istoj klasi ali to nije bitno, ono sto je bitno je da je minimum karavan a pozeljno je, nije uslov, i 7 sjedista, porodicno auto, po mogucnosti naravno sa sto vise opreme, najbitnije board comp i ono cudo za duza putovanja sto drzi konsantnu brzinu bez drzanja noge na gasu a sto mu ne znam ime :D
Nije nuzno cak ni da je jedno od ova dva auto, recimo nekad mi se svidjao i grand scenic, espace je jos bolji jer koliko sam vidio od svih auta sa 7 sjedista on je najkomforniji i najsiri. Medjutim kokpit u njih mi se nimalo ne svidja, nekako mi ko kedi, bez stila i uzitka.
Audija i VW ne bih nikako i ta auta dopadljiva lopovima.
Eto dobri ljudi pomozite savjetom i eventualnim iskustvom.
I ne rekoh, budzet bi bio nekih 15-16-17 tisuć'.
Last edited by Abu FEED el-Castro on 30/11/2011 17:12, edited 1 time in total.
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#2 Re: Ovo ili Ono?

Post by shlauf »

Moj glas ide za 407-icu. Mislim da je bolja od C4. Tu imaš i tempomat za zadatu brzinu i panorama krov. Bord comp je obavezan a u boljim verzijama dodje i displej sa navigacijom od 7 inča. Može se naći dosta mlado auto za te pare. Za Senica Grand kažu da je najgore auto za održavati od svi Renoa pa bih njega zaobišao u širokom luku.

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#3 Re: Ovo ili Ono?

Post by Abu FEED el-Castro »

Hvala kolega. 407-mica me osvojila na prvi pogled, fakat izgleda mocno, i sto je interesantno, sjajno izgleda cak i u karavan varijanti sto nisam ocekivao buduci da karavan mnogim autima unisti autenticnost i estetiku. E jedino sto mi je plus ovamo u ovog Citroena tih 7 sjedista i vise prostora a prostor mi je bitan. Da slucajno neko nije vozio jedno od ovo dvoje? Motori, potrosnja, komfor, odrzavanje?
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#4 Re: Peugeot ili Citroen?

Post by Abu FEED el-Castro »

Nakon sto proucih tematiku dublje konacna odluka ipak pada na C4, definitivno to je ono sto meni treba, samo sad ne znam kako im se paketi opreme krecu i kolike su razlike ali ovo sto kod nas nadjoh sve je u pet deka i svi su prilicno opremljeni.
Znaci da zaokrenem temu, generalno citroeni kakvi su, potrosnja i odrzavanje, ćejf pri voznji itd?
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#5 Re: Peugeot ili Citroen?

Post by MedenoSrce »

Mogu ti reći da je C4 coupe nevjerovatno udobno auto.
Troši 6,2 u zimskom periodu u gradu, na otvroenom nikad preko 5 (fildžan dizela troši) :D
Leži na cesti, u krivinama stabilan.
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#6 Re: Peugeot ili Citroen?

Post by Abu FEED el-Castro »

Uh hvala golema, sad se vec situacija promijenila i u fazi sam samonaloženja :D

Jel JošKo tu?
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#7 Re: Peugeot ili Citroen?

Post by respo »

u biti to je skoro pa jedno te isto auto sto se tice tehnicke strane
jer je pezo vlasnik citroena
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#8 Re: Peugeot ili Citroen?

Post by drndalo »

Prije ce biti da su oba u vlasnistvu grupacije PSA, ali to inije toliko bitno za ovu raspravu... :wink:
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#9 Re: Peugeot ili Citroen?

Post by respo »

a sta znaci psa :D
pa itekako je bitno jer tehnicki to je skoro jedno te isto auto znaci samo je pitanje interijera kako je napravljeno i vanjski dizajn kako se koji kome svidja
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#10 Re: Peugeot ili Citroen?

Post by Abu FEED el-Castro »

Da nastavim dalje. Sljedeci problem koji se namece.
Nakon sto sam se definitivno odlucio na C4 picasso, jos uz modifikaciju da zelim onaj robotizirani mjenjac umjesto manualnog, susrecem se sa situacijom da tih auta kod nas skoro da i nema, jedan ili nijedan svega.
Eh sad meni ne gori pod nogama i planiram sacekati malo, no ako fakat ne bude, fala Bogu viza nema, kontam najbolje otici do Njemacke i izabrati sebi auto. Zanima me sad sljedece:

Je li svaki hdi citroen iz 2007-2008 godine regularan za uvesti kod nas odnosno podlozan onoj homogl(obaliza)ciji ( :D ), odnosno jel moguc scenario da dovucem auto i onda mi oni kazu ovdje: eh to ne moze, vracaj? :S :o
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#11 Re: Peugeot ili Citroen?

Post by HAVANA »

Naravno da mozes uvesti,to auto ima i vece norme od kod nas propisanih kao minimalnih...
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#12 Re: Peugeot ili Citroen?

Post by 530i »

Nije moguć taj scenariji.
ketronsd1
Posts: 1402
Joined: 13/06/2006 15:29

#13 Re: Peugeot ili Citroen?

Post by ketronsd1 »

Abu FEED el-Castro wrote:Da nastavim dalje. Sljedeci problem koji se namece.
Nakon sto sam se definitivno odlucio na C4 picasso, jos uz modifikaciju da zelim onaj robotizirani mjenjac umjesto manualnog, susrecem se sa situacijom da tih auta kod nas skoro da i nema, jedan ili nijedan svega.
Eh sad meni ne gori pod nogama i planiram sacekati malo, no ako fakat ne bude, fala Bogu viza nema, kontam najbolje otici do Njemacke i izabrati sebi auto. Zanima me sad sljedece:

Je li svaki hdi citroen iz 2007-2008 godine regularan za uvesti kod nas odnosno podlozan onoj homogl(obaliza)ciji ( :D ), odnosno jel moguc scenario da dovucem auto i onda mi oni kazu ovdje: eh to ne moze, vracaj? :S :o
U to mozes biti siguran!Bez problema mozes uvesti.I sam sam vlasnik picasso-a samo starijeg modela i veoma sam zadovoljan sa njim.Motor je 2-litarski diezel i ne prelazi mi vise od 5.7 kombinovane potrosnje.Samo ja znam da je kod ovih novijih hdi motora problem partikel filter.Mislim nije problem ali je skup za mijenjanje.Nebi bilo lose da se raspitas na servisu koliko kosta mijenjanje.Ovdje kod mene u swe je oko 2000km i mijenja se otprilike svakih 120 hiljada predjenih.
Ja sam zbog toga i kupio stariji model i bez filtera.Tako mi se vise isplatilo.
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#14 Re: Peugeot ili Citroen?

Post by Abu FEED el-Castro »

Da, skroz logicno jel, ali eto prepade me jedan drug, kaze obavezno, obavezno prije kupovine bilo kojeg auta, bez obzira na godinu, prvo uzmi broj sasije, pa je donesi ovdje gdje se radi ta homoglo-bla-bla i da ti oni provjere i kazu jel moze ili ne moze.
Hvala u svakom slucaju.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#15 Re: Peugeot ili Citroen?

Post by KENJAC »

Oprosti, jarane , al sta ti mislis kupit za 16 tisuca. Mozda eura !?
ketronsd1
Posts: 1402
Joined: 13/06/2006 15:29

#16 Re: Peugeot ili Citroen?

Post by ketronsd1 »

Abu FEED el-Castro wrote:Da, skroz logicno jel, ali eto prepade me jedan drug, kaze obavezno, obavezno prije kupovine bilo kojeg auta, bez obzira na godinu, prvo uzmi broj sasije, pa je donesi ovdje gdje se radi ta homoglo-bla-bla i da ti oni provjere i kazu jel moze ili ne moze.
Hvala u svakom slucaju.
Kazem ti to je tebi najmanji problem.Sto rece ovaj iznad nekih 17 hiljedarki ti nece biti dovoljno za to.Neka normalna cijena za njih je oko 20 hiljada minimum.
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#17 Re: Peugeot ili Citroen?

Post by Optimist »

Abu FEED el-Castro wrote:Da nastavim dalje. Sljedeci problem koji se namece.
Nakon sto sam se definitivno odlucio na C4 picasso, jos uz modifikaciju da zelim onaj robotizirani mjenjac umjesto manualnog, susrecem se sa situacijom da tih auta kod nas skoro da i nema, jedan ili nijedan svega.
Eh sad meni ne gori pod nogama i planiram sacekati malo, no ako fakat ne bude, fala Bogu viza nema, kontam najbolje otici do Njemacke i izabrati sebi auto. Zanima me sad sljedece:

Je li svaki hdi citroen iz 2007-2008 godine regularan za uvesti kod nas odnosno podlozan onoj homogl(obaliza)ciji ( :D ), odnosno jel moguc scenario da dovucem auto i onda mi oni kazu ovdje: eh to ne moze, vracaj? :S :o

http://www.pik.ba/artikal/2054806/citro ... tiptronic/

Vidis da ima automatika i kod nas. :D
User avatar
ElRe
Posts: 10847
Joined: 12/12/2011 11:28

#18 Re: Peugeot ili Citroen?

Post by ElRe »

Tog automatika su svi auto novinari popljuvali. Pogoršava performanse i povećava potrošnju, oboje osjetno.
Radi po sistemu praćke, kod promjene prvo uspori auto, a onda ga naglo ubrza, što kažu da je jako oritantno. Ima test u nekom broju Auto Kluba, pa cu skenirati i postaviti.
User avatar
Honda NSX
Posts: 225
Joined: 06/09/2011 21:04

#19 Re: Peugeot ili Citroen?

Post by Honda NSX »

to je PSA grupacija. Iste platforme, isti motori sve je skoro isto. To je ko da pita neko Audi A3 ili Golf V. Ma razlika je u stilu, znaku na haubi,dizajnu, materijalu unutrašnjosti i kojoj điđi......sve ostalo......isto......potpuno......biraj koji ti se više sviđa s vana, ili koji možeš jeftinije dobiti ili više opreme da izvučeš......ostalo nemaš šta misliti ako si se već odlučio za neki od dvva brenda......drugo sve što čuješ je realno šuplja.....nešto meni puko motor na peugeotu, citroen zakon.....to je subjektivna ubleha neka.......samo da se šta ispriča
emko1234
Posts: 4582
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#20 Re: Peugeot ili Citroen?

Post by emko1234 »

definitivno izbjegavat kombinaciju automtika i dizela u ovom autu.motor je dobar al je mjenjac uzasan.i samim tim cini motor uzasnim.ne znam odakle si al u nasem sklopu cesta taj automatik bi te bas unazadio.ako vec ganjas to auto,manuelni sa 6 brzina je vise nego dobar.znam da ce zvucat ko teorija zavjere al mislim da ne postoji dobar automatik osim onog to ga prave vodeci svjetski proizvodjaci.vozio sam dosta auta s tom vrstom transmisije i za rijetko kojeg bi rekao "uzimam" kad bi kupovao taj auto.jedan od najgorih toyota auris robotizrani mjenjac,alfa romeo 147 selespeed i volco xc 70 geartronic..elem bjezi od tog automatika..evo sta kazu ljudi koji ga imaju
http://www.forum.hr/showthread.php?t=587661
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#21 Re: Peugeot ili Citroen?

Post by Abu FEED el-Castro »

ketronsd1 wrote: Kazem ti to je tebi najmanji problem.Sto rece ovaj iznad nekih 17 hiljedarki ti nece biti dovoljno za to.Neka normalna cijena za njih je oko 20 hiljada minimum.
Ma da, dobro, mogao bi se aBd budzet i razvuci ako bi bilo ubjedjivih razloga za to.
KENJAC wrote:Oprosti, jarane , al sta ti mislis kupit za 16 tisuca. Mozda eura !?
Ne ne, kolega iznad je bolje informisan. Ovo o cemu govorimo se kod nas po oglasima krece upravo ovako, od 17 milja (KM) za manual 1.6 najjeftinija varijanta (ne najslabija, buduci da je pocetni paket opreme u ovog auta vise nego impresivan) pa do najskuplje, ove sa robotiziranim mjenjacem 2.0 koja je negdje do 22k KM (s tim da tu ne uracunavam i sposobnosti cjenkanja :D ).
Optimist wrote:
http://www.pik.ba/artikal/2054806/citro ... tiptronic/

Vidis da ima automatika i kod nas. :D
Nije to ovaj, to je (sad sam se i ja izbiriko malo :D ) C4 picasso, a ja trazim grand picasso, on je veci, ima 7 sjedista, totalno drugaciji dizajn zadnjeg dijela ima i, usudicu se dati ocjenu, puno uspjesniji od recimo renaultovog pulena u toj klasi cija grand varijanta izgleda katastrofalno, kao navaren dodatak. Meni licno pak, citroenov grand picasso je cak i ljepsi od obicne verzije no to je licni dojam i ukus te nije ni bitno.
Da dodam da mi se nekad ranije scenic jako svidjao, no ne znam iz kojeg razloga to se promijenilo. Mozda sto mi je dosta ljudi reklo da zna imat problema sa elektronikom. A siguran razlog je i to sto mu je komandna tabla (ona kocka i tipkice na sredini gdje je kasetofon) jako ruzna i ne moze se ni porediti sa picassovim volanom i dizajnom okolnih komandi.
emko1234 wrote:definitivno izbjegavat kombinaciju automtika i dizela u ovom autu.motor je dobar al je mjenjac uzasan...
Hvala na cijelom obrazlozenju. Ma meni licno taj robotizirani nije presudan ali mi se svidio zbog zene koja ima vozacku ali nikad ne vozi jer joj je voznja previse stresna i komplikovana, pa kontam da bi ovo mogla biti prekretnica u njenom zivotu, a i u mom kad idemo na daljnja putovanja pa bi me mogla odmijeniti. Plus eto taj pilotizirani/robotizirani ima i frizidercic pa in dodje zgodan tokom ljetnih putovanja. Brzina mi nista ne znaci otkad sam postao porodican, nema vise vratolomija i gasa koje su se znale tu i tamo desavati nekad prije. E jedino mi znaci kvalitet izrade, odnosno nepodloznost kvarovima jer bi me onda vjerovatno dosla skuplja pita nego tepsija. Nazalost kod nas, koliko sam uspio zakljuciti, jos je to prilicno novo i neisprobano auto pa i nema puno nekih iskustava okolo. Uglavnom oni koji ga posjeduju imaju samo puna usta hvale, no uglavnom se radi o prodavcima pa je i to irelevantno. Mada i preko review-ova na netu i klipova ljudi zaista uglavnom hvale ovaj automobili kao automobil, dok na kvalitetne diskusije o transmisiji nisam naisao.
Helem, da mi nije zbog zene vjerovatno ne bih ni gledao u taj poluautomatik (lazem mozda mrvicu, privlaci me onaj feel&look gdje je mjenjac totalno anuliran i samo imas papucice na volanu kao u formule :D ). S druge strane kontam manuelni je jednostavniji i za koristenje i za odrzavanje i eventualne kvarove a i buduci da uglavnom manuelni dolaze sa 1,6 motorom a poluautomatici sa 2.0 onda bi i potrosnja bila niza. Opet, neko kaze da za ovoliko auto 1.6 nije dovoljan snagom ali hajd mu ga znaj..
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#22 Re: Peugeot ili Citroen?

Post by Abu FEED el-Castro »

I tako... :D
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#23 Re: Peugeot ili Citroen?

Post by shlauf »

Abu FEED el-Castro wrote:I tako... :D
Ti , žena i 3-oje djece + punac i punica ..... pun auto :D

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#24 Re: Peugeot ili Citroen?

Post by Abu FEED el-Castro »

Bravo :D
Doduse imam sve nabrojano izuzev evo tog zadnjeg :D

Ale aleeeeeeee :D
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#25 Re: Peugeot ili Citroen?

Post by shlauf »

Biće popunjen i treći red sjedišta. :D Žena se pita.

Aleeeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
Post Reply