Peticija za zaštitu Vjetrenice

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#1 Peticija za zaštitu Vjetrenice

Post by atko »

PETICIJA ZA ZAŠTITU PEĆINE VJETRENICA I PODRŠKU SPELEOLOŠKOJ UDRUZI „VJETRENICA- POPOVO POLJE“

Izražavamo duboku zabrinutost činjenicom da se naš kolega i prijatelj Ivo Lučić morao odlučiti na radikalnu mjeru štrajka glađu zbog opasnosti koja prijeti Vjetrenici, prirodnom blagu čija je zaštita u nadležnosti Vašeg Ministarstva.

Nalazi istraživanja koja su posljednjih godina sproveli članovi Udruge Vjetrenica zajedno s brojnim prominentnim istraživačima iz zemlje i svijeta upućuju da je Vjetrenica po podzemnom biodiverzitetu najbogatija pećina u svijetu. Čak i ako se zanemare sve zakonske i institucijske manjkavosti trenutnog okvira zaštite Vjetrenice, te prenebregnu mišljenja svjetskih naučnika i stručnjaka koja je visoko vrednuju, već sama činjenica da je u pitanju riznica podzemnog života bila bi dovoljna osnova za momentalno pokretanje procesa ponovne evaluacije stepena zaštite Vjetrenice i što hitnije primjene adekvatnih mjera zaštite.

Stoga tražimo od Vas da učinite sve što je moguće da se otkloni razlog Lučićeva štrajka i da preuzmete odgovorost za zaštitu ovog prirodnog dobra unutar vaših nadležnosti. Na taj način će se jednoj neodgovornoj grupi ljudi u lokalnoj sredini signalizirati da svjetska vrijednost kakva je Vjetrenica ne može i neće biti laka meta onima koji je žele eksploatirati isključivo radi osobne finansijske koristi.
Mi Vam stojimo na raspolaganju ukoliko na bilo koji način možemo doprinijeti očuvanju ovog prirodnog blaga, u uvjerenju da bi razvoj brige za okoliš općenito ne samo donio mnoge radosti potpisnicima ove peticije i svim dobronamjernim ljudima u Bosni i Hercegovini, već predstavlja i jednu od primarnih dužnosti naših generacija spram onih koji će taj okoliš naslijediti.

http://www.ekoakcija.com/content/petici ... vjetrenice
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#2 Re: Peticija za zaštitu Vjetrenice

Post by vratnik »

15 gledanja!! 15!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
15!!!!

Srusiti ulaz, da se ne moze otkopati sljedecih 150 godina...
:(
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#3 Re: Peticija za zaštitu Vjetrenice

Post by VjecitiStudent »

Neki drugi ljudi ipak potpisuju :)
Cober
Posts: 916
Joined: 14/05/2005 03:26

#4 Re: Peticija za zaštitu Vjetrenice

Post by Cober »

Potpisao
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#5 Re: Peticija za zaštitu Vjetrenice

Post by delightful »

stavljeno na 'ne propusti'
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#6 Re: Peticija za zaštitu Vjetrenice

Post by MA DAJ... »

Speleološka udruga
Sedmi put provaljeno u Vjetrenicu, niko ne pomaže
Speleološka udruga Vjetrenica-Popovo polje oglasila se danas saopćenjem za javnost u povodu jučerašnje posjete Eko-kampa Ministarstva okoliša i turizma Federacije BiH špilji Vjetrenici.
"Organizator kampa dogovorio je posjet s općinom Ravno, zbog čega je u Vjetrenicu provaljeno sedmi put u posljednjih pet sedmica", ističe se u saiopćenju.

Iz Speleološke udruge Vjetrenica-Popovo polje izražavaju žaljenje što jedna plemenita akcija iskorištena "kao paravan za novo nasilno provaljivanje vrata na Vjetrenici koje je urađeno u prisustvu općine Ravno".

Speleološka udruga smatra kako se sve čini da se Vjetrenica s vrhunske svjetske baštine svede na trećerazrednu regionalnu razinu, te da se bez ikakve odluke odbaci plan federalne Vlade za 2007.-2010. o Vjetrenici kao nacionalnim parkom.


pa po koji put se obija ovakvo blago od prirode koje je dodjeljeno nama,a da od nasih supaka na vlasti to ne gledaju da zastite...

clanovi ovoga foruma,Vjetrenica bi trebala da bude na prvom mjestu,naspram nasih istorijskih ovstavstina...apelujmo napokon da se vise krene u zastitu ovoga prirodnog fenomena.

CLANOVI,POMOZITE VJETRENICI DA SE ZASTITI OD VANDALA!!!

moderatori,ako moze da se ova tema prebaci na RASPRAVU,jer ce ova tema o Vjetrenici biti vise posjecenija i da nas upozorava na to da je sto prije zastitimo,I TO MAXIMUM,kao nase blago od najvece vrijednosti koje posjedujemo...
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#7 Re: Peticija za zaštitu Vjetrenice

Post by MA DAJ... »

bio sam na putu za Vjetrenicu prije tri godine,i onaj put prema njoj je bila sramota...pa treba ti neki terenac da dodes do toga prirodnoga cuda...a sam covjek koji se zaduzio na cuvanje tog cuda,je FENOMENALA...jako prijatan covjek(nazalost,zaboravio sam mu ime,mada smo sjedeli zajedno u njegovoj kuci) i da se tada zalio na te propuste u vezi zastite Vjetrenice...

i da se do dan danas nije to rijesilo...SRAMOTA

dobio sam tad katalog sa fenomenalnim slikama Vjetrenice i ne mogu da vjerujem da se ta pecina nije do dan danas zastitila?

a za zastitu,ma brigadu bi ja poslao na to mjesto kao zastitare.
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#8 Re: Peticija za zaštitu Vjetrenice

Post by MA DAJ... »

inace,put za Vjetrenicu je kada dodete pred samu granicu HR iz pravca Mostara,stoji znak za SVITAVA...put nije idealan,ali ima se sta i vidjeti,Hutovo blato i poslije tok rijeke Trebisnice...prelijepo za oci.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#9 Re: Peticija za zaštitu Vjetrenice

Post by Eborg »

Slomih se kao turista po bijelom svijetu ne shvatajuci da moram obici svoju domovinu prije nego mi je unishte. :(
Sargan
Posts: 330
Joined: 10/07/2008 21:06

#10 Re: Peticija za zaštitu Vjetrenice

Post by Sargan »

U zemlji u kojoj desetine hiljada ratnih zlocinaca setaju slobodno ulicama, u zemlji u kojoj se u mezare djece od 4 mjeseca bacaju mrtvi psi, u zemlji u kojoj je politicka i ekonomska na rubu ekslozije, neko ocekuje da zastita Vjetrenice (sto inace naravno podrzavam) bude neka woou vijest i da se neko za nju nasekira.

Bio obisao Vjetrenicu i prije i poslije rata (i ne vidio niti jedan znak da je Vjetrenica u BiH!!!!) ali nema te pecine koja je vrijednija vise paznje od 10.000 zlocinaca koji hodaju nasim ulicama i nepravde za neosudjenje ubice djece od 4 mjeseca.

Laku noc.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#11 Re: Peticija za zaštitu Vjetrenice

Post by cyprus »

Sargan wrote:U zemlji u kojoj desetine hiljada ratnih zlocinaca setaju slobodno ulicama, u zemlji u kojoj se u mezare djece od 4 mjeseca bacaju mrtvi psi, u zemlji u kojoj je politicka i ekonomska na rubu ekslozije, neko ocekuje da zastita Vjetrenice (sto inace naravno podrzavam) bude neka woou vijest i da se neko za nju nasekira.

Bio obisao Vjetrenicu i prije i poslije rata (i ne vidio niti jedan znak da je Vjetrenica u BiH!!!!) ali nema te pecine koja je vrijednija vise paznje od 10.000 zlocinaca koji hodaju nasim ulicama i nepravde za neosudjenje ubice djece od 4 mjeseca.

Laku noc.
A veza između jednog i drugog je...

Ili možda jedno drugo isključuju? :roll:
markes69
Posts: 65
Joined: 28/06/2008 22:25

#12 Re: Peticija za zaštitu Vjetrenice

Post by markes69 »

Sargan wrote:U zemlji u kojoj desetine hiljada ratnih zlocinaca setaju slobodno ulicama, u zemlji u kojoj se u mezare djece od 4 mjeseca bacaju mrtvi psi, u zemlji u kojoj je politicka i ekonomska na rubu ekslozije, neko ocekuje da zastita Vjetrenice (sto inace naravno podrzavam) bude neka woou vijest i da se neko za nju nasekira.

Bio obisao Vjetrenicu i prije i poslije rata (i ne vidio niti jedan znak da je Vjetrenica u BiH!!!!) ali nema te pecine koja je vrijednija vise paznje od 10.000 zlocinaca koji hodaju nasim ulicama i nepravde za neosudjenje ubice djece od 4 mjeseca.

Laku noc.
...dragi Boze smiluj nam se ...pa ovo je eko tema , zasto politika i rat uz sve i odgovor i komentar za sve i na sve
:sad: :? :sad: :? :sad: :? :sad: :? :sad: :? :sad: :? :sad: :? :sad: :? :sad: :? :sad: :? :sad: :? :sad: :?
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#13 Re: Peticija za zaštitu Vjetrenice

Post by VjecitiStudent »

MA DAJ... wrote:bio sam na putu za Vjetrenicu prije tri godine,i onaj put prema njoj je bila sramota...pa treba ti neki terenac da dodes do toga prirodnoga cuda...a sam covjek koji se zaduzio na cuvanje tog cuda,je FENOMENALA...jako prijatan covjek(nazalost,zaboravio sam mu ime,mada smo sjedeli zajedno u njegovoj kuci) i da se tada zalio na te propuste u vezi zastite Vjetrenice...

i da se do dan danas nije to rijesilo...SRAMOTA

dobio sam tad katalog sa fenomenalnim slikama Vjetrenice i ne mogu da vjerujem da se ta pecina nije do dan danas zastitila?

a za zastitu,ma brigadu bi ja poslao na to mjesto kao zastitare.
Ovdje
http://www.ekoakcija.com/content/vjetrenica
i ovdje
http://www.vjetrenica.com/

sve pise. :(
VeljkoLukićKurjak
Posts: 8
Joined: 22/08/2009 21:44

#14 Re: Peticija za zaštitu Vjetrenice

Post by VeljkoLukićKurjak »

jel mislite da ce realno biti fajde od toga ?

da se to dotice ovih nashih glavonja ...

peticija u rukama policije je sam spisak kako neko jednom rece ...
VeljkoLukićKurjak
Posts: 8
Joined: 22/08/2009 21:44

#15 Re: Peticija za zaštitu Vjetrenice

Post by VeljkoLukićKurjak »

jel mislite da ce realno biti fajde od toga ?

da se to dotice ovih nashih glavonja ...

peticija u rukama policije je sam spisak kako neko jednom rece ...
User avatar
black
Posts: 17096
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#16 Re: Peticija za zaštitu Vjetrenice

Post by black »

Ivo Lučić
"Protuzakoniti i štetni radovi u Vjetrenici ne prestaju"
Protuzakoniti i štetni radovi u špilji Vjetrenica nesmetano se nastavljaju i 27. dan nakon što je Komisija za zaštitu nacionalnih spomenika obavijestila javnost i nadležne ustanove da je pokrenula postupak proglašenja Vjetrenice nacionalnim spomenikom, stoji u saopćenju predsjednika Speleološke udruge "Vjetrenica - Popovo polje" Ive Lučića.

Image

Time se investitor i sektor za zaštitu baštine na svim razinama naprosto rugaju misiji zbog koje su uspostavljeni. Ekološki najbogatija i najosjetljivija špilja u svijetu, unatoč ponudama za pomoć i upozorenjima svjetske struke, bez ikakvih valjanih dozvola izložena je uništavanju.

Speleološka udruga još nije dobila nikakav odgovor na gotovo svakodnevno obavještavanje javnost i nadležnih institucija o izvođenju spomenutih radova, navodi se u saopćenju.
(FENA)
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#17 Re: Peticija za zaštitu Vjetrenice

Post by kozolec »

Strašno!
na web strani Vjetrenice sam primjetio sa su dali mnogi podršku Vjetrenici, a mi sami sebi ne želimo dobro i ponašamo se ovako kao što je primjereno posjeti ove teme.
Zato sada idem pisati pismo podrške g. Ivi.
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#18 Re: Peticija za zaštitu Vjetrenice

Post by Van Halen »

U blizini Vjetrenice se pravi deponija smeća na privatnom (bošnjačkom) zemljištu. Kada znamo da je tu propusnost zemljišta velika, zar tako nešto ne bi trebalo sankcionisati?
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#19 Re: Peticija za zaštitu Vjetrenice

Post by encian »

upisala se,

sad sorry za off topic:

ima li slicna peticija za zastitu blagaja i pocitelja?
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#21 Re: Peticija za zaštitu Vjetrenice

Post by encian »

hvala :)
fišek
Posts: 38
Joined: 05/02/2010 21:18

#22 Re: Peticija za zaštitu Vjetrenice

Post by fišek »

Pa,ima li ikakve fajde od peticija?Odavno ovdje niko ništa ne veli.
Dokle su stigli benevreci sa radovima i jesu li se više degažirali iz pećine?
Zna li ko šta?
Je li se gospon Ivo izborio uz podršku ove sitne raje za spas i obraz ljudskog roda?
User avatar
cellisto
Posts: 457
Joined: 21/03/2010 13:32

#23 Re: Peticija za zaštitu Vjetrenice

Post by cellisto »

pokusala sam potpisati, i doslo mi je "unable to send" :? :sad:
User avatar
Saray_li
Posts: 141
Joined: 20/08/2010 12:56

#24 Re: Peticija za zaštitu Vjetrenice

Post by Saray_li »

Potpisano
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#25 Re: Peticija za zaštitu Vjetrenice

Post by poznanik »

Kakve su zadnje informacije o Vjetrenici?
Post Reply