PET/CT prostate

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
Sid the sloth
Posts: 2705
Joined: 30/01/2013 15:56

#1 PET/CT prostate

Post by Sid the sloth »

Pozdrav, zna li neko gdje je privatno u Sarajevu moguce uraditi PET/CT pregled prostate? Ovih par koje sam nasao preko Googlea rade samo vani.
Ako nema u Sarajevu moze bilo gdje u BiH.
Alkos
Posts: 2722
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#2 Re: PET/CT prostate

Post by Alkos »

Privatno nazalost nigdje u BiH :(
Sid the sloth
Posts: 2705
Joined: 30/01/2013 15:56

#3 Re: PET/CT prostate

Post by Sid the sloth »

Alkos wrote: 13/03/2023 00:05 Privatno nazalost nigdje u BiH :(
Zar je moguce da nema nigdje? Zvali Vitalis iz Mostara kazu pokvaren im aparat, to vjerovatno znaci da ne rade vise a ne znaju kad ce :/
Alkos
Posts: 2722
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#4 Re: PET/CT prostate

Post by Alkos »

Sid the sloth wrote: 13/03/2023 00:40
Alkos wrote: 13/03/2023 00:05 Privatno nazalost nigdje u BiH :(
Zar je moguce da nema nigdje? Zvali Vitalis iz Mostara kazu pokvaren im aparat, to vjerovatno znaci da ne rade vise a ne znaju kad ce :/
Rođak je to prije 2-3 godine radio u Rijeci čini mi se, znam da u BiH nigdje nije mogao nigdje, a poprilično mu je hitno bilo. Jedino da provjerite opciju privatno na Koševu da se uradi i da se plati, znam da je i on pokušavao to, ali mu nažalost nije uspjelo.

Znam da su se naknadno pojavile i web stranice sa adresom u BiH koje se bave organizacijom PET/CT dijagnostike, ali u Turskoj, Mađarskoj, Hrvatskoj. Najave te klinici, proguraju te na spisak, šta li... Čim je neko pokrenuo taj posao znači da je traženo, upravo iz razloga što se kod nas ne može uraditi, nažalost.

PS - sada tek vidim da je Vitalis zaista nabavio PET/CT uređaj i to prije pola godine. I već se pokvario jbt!? :shock: :run:
User avatar
haris0032
Posts: 1439
Joined: 02/06/2012 19:27
Location: 11541

#5 Re: PET/CT prostate

Post by haris0032 »

Sid the sloth wrote: 12/03/2023 10:12 Pozdrav, zna li neko gdje je privatno u Sarajevu moguce uraditi PET/CT pregled prostate? Ovih par koje sam nasao preko Googlea rade samo vani.
Ako nema u Sarajevu moze bilo gdje u BiH.
Evo ti moj savjet. Kontaktiraj ured Acibadema u Sarajevu da ti organizuju snimanje pet ct u njihovoj klinici najnovijom metodom. Košta 1500€, kartu možeš uzet za nekih 150€ povratnu. Spavanje preko Acibadema je oko 30€. Trebaju ti dvije noći. U hr traže snimanje sa Kolinom, to nema u BiH, a u Istanbulu je još novija i tačnija metoda. Sve ostalo ti je gubljenje vremena i čekanje. Ne ukazim u finansijski situaciju, al pošto znam iz ličnog iskustva koliko to sve oko prostate može biti hinjavo ovo ti je moj savjet.
Radi se o PSMA PET sa Galijumom, mislim da sam dobro napisao.
Sid the sloth
Posts: 2705
Joined: 30/01/2013 15:56

#6 Re: PET/CT prostate

Post by Sid the sloth »

haris0032 wrote: 13/03/2023 13:13
Sid the sloth wrote: 12/03/2023 10:12 Pozdrav, zna li neko gdje je privatno u Sarajevu moguce uraditi PET/CT pregled prostate? Ovih par koje sam nasao preko Googlea rade samo vani.
Ako nema u Sarajevu moze bilo gdje u BiH.
Evo ti moj savjet. Kontaktiraj ured Acibadema u Sarajevu da ti organizuju snimanje pet ct u njihovoj klinici najnovijom metodom. Košta 1500€, kartu možeš uzet za nekih 150€ povratnu. Spavanje preko Acibadema je oko 30€. Trebaju ti dvije noći. U hr traže snimanje sa Kolinom, to nema u BiH, a u Istanbulu je još novija i tačnija metoda. Sve ostalo ti je gubljenje vremena i čekanje. Ne ukazim u finansijski situaciju, al pošto znam iz ličnog iskustva koliko to sve oko prostate može biti hinjavo ovo ti je moj savjet.
Radi se o PSMA PET sa Galijumom, mislim da sam dobro napisao.
Ne treba meni licno ali nije ni bitno za diskusiju.

Vitalis ima u cjenovniku dvije vrste tako da pretpostavljam da je slicno tome u Turskoj, samo kazu da im je pokvaren aparat.
https://www.poliklinikavitalis.com/wp-c ... v-2022.pdf
Alkos wrote: 13/03/2023 12:59
Sid the sloth wrote: 13/03/2023 00:40 Zar je moguce da nema nigdje? Zvali Vitalis iz Mostara kazu pokvaren im aparat, to vjerovatno znaci da ne rade vise a ne znaju kad ce :/
Rođak je to prije 2-3 godine radio u Rijeci čini mi se, znam da u BiH nigdje nije mogao nigdje, a poprilično mu je hitno bilo. Jedino da provjerite opciju privatno na Koševu da se uradi i da se plati, znam da je i on pokušavao to, ali mu nažalost nije uspjelo.

Znam da su se naknadno pojavile i web stranice sa adresom u BiH koje se bave organizacijom PET/CT dijagnostike, ali u Turskoj, Mađarskoj, Hrvatskoj. Najave te klinici, proguraju te na spisak, šta li... Čim je neko pokrenuo taj posao znači da je traženo, upravo iz razloga što se kod nas ne može uraditi, nažalost.

PS - sada tek vidim da je Vitalis zaista nabavio PET/CT uređaj i to prije pola godine. I već se pokvario jbt!? :shock: :run:
Na Kosevu je isto bio pokvaren aparat, sad je valjda popravljen ali treba cekati red jer ima ljudi iz Januara i Februara koji su na cekanju.
Pretpostavljam da ne moze preko reda ni na Kosevu cak ako se ide s placanjem punog iznosa?
Alkos
Posts: 2722
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#7 Re: PET/CT prostate

Post by Alkos »

Pretpostavljam da ne moze... Najbolje ih nazvati i provjeriti direktno.

TEL. + 387 33 298 330
TEL. + 387 33 298 310
FAX. + 387 33 298 246
[email protected]

Na kraju ce biti najbolje onako kako je Haris napisao. Ili provjeriti one web stranice sto se bave organizacijom toga.
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#8 Re: PET/CT prostate

Post by lacrima »

Nije do uredjaja nego do radiofarmaka, prostata se radi sa Ga-PSMA radiofarmakom, to nema niko u BiH, ni privatno ni u drzavnim ustanovama. Najblize Slovenija (mozda sada i Hr, nisam siguran), ili Austrija, Turska i dalje.
Traziti pod: PSMA-PET-CT.
Sid the sloth
Posts: 2705
Joined: 30/01/2013 15:56

#9 Re: PET/CT prostate

Post by Sid the sloth »

lacrima wrote: 22/03/2023 15:30 Nije do uredjaja nego do radiofarmaka, prostata se radi sa Ga-PSMA radiofarmakom, to nema niko u BiH, ni privatno ni u drzavnim ustanovama. Najblize Slovenija (mozda sada i Hr, nisam siguran), ili Austrija, Turska i dalje.
Traziti pod: PSMA-PET-CT.
Ima Vitalis u Mostaru ali im je bas uredjaj pokvaren. Preko njih se moze u Splitu uraditi valjda.
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#10 Re: PET/CT prostate

Post by lacrima »

Sid the sloth wrote: 22/03/2023 15:34
lacrima wrote: 22/03/2023 15:30 Nije do uredjaja nego do radiofarmaka, prostata se radi sa Ga-PSMA radiofarmakom, to nema niko u BiH, ni privatno ni u drzavnim ustanovama. Najblize Slovenija (mozda sada i Hr, nisam siguran), ili Austrija, Turska i dalje.
Traziti pod: PSMA-PET-CT.
Ima Vitalis u Mostaru ali im je bas uredjaj pokvaren. Preko njih se moze u Splitu uraditi valjda.
Imaju PET-CT uredjaj, rade glukozu samo, odnosno 18F-FDG-PET CT.
GA68-PSMA-PET CT (koji se koristi za prostatu) do skoro niko prije Austrije nije radio, cuo sam da je Ljubljana pocela skoro, mozda sad pocinje i Hr, to ne znam.
Radovalo bi me da bilo ko u BiH ima Ga68-PSMA ali mislim da nema (99% sam siguran). A ni radioaktina glukoza se ne proizvodi u BiH nego se mora uvoziti, npr. KCUS nabavlja iz Istanbula. Zato sto nemamo ciklotron u drzavi. :run:

A PS, osim glukoze i PSMA koriste se jos mnogi radiofarmaci, npr. DOTATOC za neuroendokrine tumore, DOPA i njegove varijacije npr za parastitnu zlijezdu itd. Nazalost ni to nemamo.
Sid the sloth
Posts: 2705
Joined: 30/01/2013 15:56

#11 Re: PET/CT prostate

Post by Sid the sloth »

lacrima wrote: 22/03/2023 15:54
Sid the sloth wrote: 22/03/2023 15:34

Ima Vitalis u Mostaru ali im je bas uredjaj pokvaren. Preko njih se moze u Splitu uraditi valjda.
Imaju PET-CT uredjaj, rade glukozu samo, odnosno 18F-FDG-PET CT.
GA68-PSMA-PET CT (koji se koristi za prostatu) do skoro niko prije Austrije nije radio, cuo sam da je Ljubljana pocela skoro, mozda sad pocinje i Hr, to ne znam.
Radovalo bi me da bilo ko u BiH ima Ga68-PSMA ali mislim da nema (99% sam siguran). A ni radioaktina glukoza se ne proizvodi u BiH nego se mora uvoziti, npr. KCUS nabavlja iz Istanbula. Zato sto nemamo ciklotron u drzavi. :run:

A PS, osim glukoze i PSMA koriste se jos mnogi radiofarmaci, npr. DOTATOC za neuroendokrine tumore, DOPA i njegove varijacije npr za parastitnu zlijezdu itd. Nazalost ni to nemamo.
Evo informacije o njihovom PET/CTu
https://www.poliklinikavitalis.com/pet-ct/

Imaju ove vrste:
PET/CT FDG low dose
PET/CT FDG s dg.CT-om
https://www.poliklinikavitalis.com/wp-c ... v-2022.pdf
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#12 Re: PET/CT prostate

Post by lacrima »

Sid the sloth wrote: 22/03/2023 22:17
lacrima wrote: 22/03/2023 15:54

Imaju PET-CT uredjaj, rade glukozu samo, odnosno 18F-FDG-PET CT.
GA68-PSMA-PET CT (koji se koristi za prostatu) do skoro niko prije Austrije nije radio, cuo sam da je Ljubljana pocela skoro, mozda sad pocinje i Hr, to ne znam.
Radovalo bi me da bilo ko u BiH ima Ga68-PSMA ali mislim da nema (99% sam siguran). A ni radioaktina glukoza se ne proizvodi u BiH nego se mora uvoziti, npr. KCUS nabavlja iz Istanbula. Zato sto nemamo ciklotron u drzavi. :run:

A PS, osim glukoze i PSMA koriste se jos mnogi radiofarmaci, npr. DOTATOC za neuroendokrine tumore, DOPA i njegove varijacije npr za parastitnu zlijezdu itd. Nazalost ni to nemamo.
Evo informacije o njihovom PET/CTu
https://www.poliklinikavitalis.com/pet-ct/

Imaju ove vrste:
PET/CT FDG low dose
PET/CT FDG s dg.CT-om
https://www.poliklinikavitalis.com/wp-c ... v-2022.pdf
Da, kao sto sam i rekao, FDG znaci floro-deoksi-glukoza, i ne koristi se za prostatu. A tema je prostata. PSMA nazalost nema u BiH i morate ici u drzave sa razvijenijim zdravstvom ako to trebate.
User avatar
dulekrele
Posts: 3816
Joined: 10/04/2014 18:25

#13 Re: PET/CT prostate

Post by dulekrele »

Pet sken se moze u Sarajevu uraditi samo na Koševu. Privatno taj uredaj nema niko.
Sid the sloth
Posts: 2705
Joined: 30/01/2013 15:56

#14 Re: PET/CT prostate

Post by Sid the sloth »

lacrima wrote: 23/03/2023 08:42
Sid the sloth wrote: 22/03/2023 22:17

Evo informacije o njihovom PET/CTu
https://www.poliklinikavitalis.com/pet-ct/

Imaju ove vrste:
PET/CT FDG low dose
PET/CT FDG s dg.CT-om
https://www.poliklinikavitalis.com/wp-c ... v-2022.pdf
Da, kao sto sam i rekao, FDG znaci floro-deoksi-glukoza, i ne koristi se za prostatu. A tema je prostata. PSMA nazalost nema u BiH i morate ici u drzave sa razvijenijim zdravstvom ako to trebate.
Znaci onda su oni nama ili slagali, da ce moci uraditi kad se uredjaj napravi ili nisu uopste vidjeli da se radi o prostati :/
Cak je i doktorica rekla da se moze uraditi privatno u Mostaru ili Sarajevu, nemoguce da i ona laze. Ali cini mi se da je ona rekla da se uradi neki za cijelo tijelo. Je li moguce da jedan od ova dva moze za cijelo tijelo? Ako to uopste ima smisla.
Cak kazu da ima u Splitu za 3500KM, a nije iskljuceno da ni u Splitu nije taj sto nama treba.
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#15 Re: PET/CT prostate

Post by lacrima »

Sid the sloth wrote: 23/03/2023 10:45
lacrima wrote: 23/03/2023 08:42

Da, kao sto sam i rekao, FDG znaci floro-deoksi-glukoza, i ne koristi se za prostatu. A tema je prostata. PSMA nazalost nema u BiH i morate ici u drzave sa razvijenijim zdravstvom ako to trebate.
Znaci onda su oni nama ili slagali, da ce moci uraditi kad se uredjaj napravi ili nisu uopste vidjeli da se radi o prostati :/
Cak je i doktorica rekla da se moze uraditi privatno u Mostaru ili Sarajevu, nemoguce da i ona laze. Ali cini mi se da je ona rekla da se uradi neki za cijelo tijelo. Je li moguce da jedan od ova dva moze za cijelo tijelo? Ako to uopste ima smisla.
Cak kazu da ima u Splitu za 3500KM, a nije iskljuceno da ni u Splitu nije taj sto nama treba.
Oba su cijelo tijelo, isti principi. Samo drugi radiofarmak koji je karakteristican za prostatu.
To je visoko specijalizirana usluga i moguce je da doktorica porodicne medicine ne zna za to.
KCUS ne radi sigurno, evo po ovom sto ste stavili ne radi ni Mostar.
Znaci raspitajte se za PSMA PET CT, za karcinom prostate se drugi radiofarmaci ne koriste. Mislim da necete naci u BiH, Hr i Sr, cuo sam da radi Ljubljana, Austrija ima u klinickim centrima Graz, Bec, Innsbruck, a Turska vjerovatno u Acibademu.
User avatar
nivla
Posts: 4262
Joined: 12/01/2008 23:44

#16 Re: PET/CT prostate

Post by nivla »

s tim da ako ima indikaciju na tu pretragu moze dobiti potvrdu na kcus da se pretraga ne moze obaviti i refundirati privatno placene troskove u inostranstvu
Sid the sloth
Posts: 2705
Joined: 30/01/2013 15:56

#17 Re: PET/CT prostate

Post by Sid the sloth »

lacrima wrote: 23/03/2023 11:20
Sid the sloth wrote: 23/03/2023 10:45

Znaci onda su oni nama ili slagali, da ce moci uraditi kad se uredjaj napravi ili nisu uopste vidjeli da se radi o prostati :/
Cak je i doktorica rekla da se moze uraditi privatno u Mostaru ili Sarajevu, nemoguce da i ona laze. Ali cini mi se da je ona rekla da se uradi neki za cijelo tijelo. Je li moguce da jedan od ova dva moze za cijelo tijelo? Ako to uopste ima smisla.
Cak kazu da ima u Splitu za 3500KM, a nije iskljuceno da ni u Splitu nije taj sto nama treba.
Oba su cijelo tijelo, isti principi. Samo drugi radiofarmak koji je karakteristican za prostatu.
To je visoko specijalizirana usluga i moguce je da doktorica porodicne medicine ne zna za to.
KCUS ne radi sigurno, evo po ovom sto ste stavili ne radi ni Mostar.
Znaci raspitajte se za PSMA PET CT, za karcinom prostate se drugi radiofarmaci ne koriste. Mislim da necete naci u BiH, Hr i Sr, cuo sam da radi Ljubljana, Austrija ima u klinickim centrima Graz, Bec, Innsbruck, a Turska vjerovatno u Acibademu.
Nama su rekli da ovo sto njemu treba moze na KCUS i sad ceka da dodje na red jer je aparat na KCUSu popravljen. :?
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#18 Re: PET/CT prostate

Post by lacrima »

Sid the sloth wrote: 23/03/2023 22:37
lacrima wrote: 23/03/2023 11:20

Oba su cijelo tijelo, isti principi. Samo drugi radiofarmak koji je karakteristican za prostatu.
To je visoko specijalizirana usluga i moguce je da doktorica porodicne medicine ne zna za to.
KCUS ne radi sigurno, evo po ovom sto ste stavili ne radi ni Mostar.
Znaci raspitajte se za PSMA PET CT, za karcinom prostate se drugi radiofarmaci ne koriste. Mislim da necete naci u BiH, Hr i Sr, cuo sam da radi Ljubljana, Austrija ima u klinickim centrima Graz, Bec, Innsbruck, a Turska vjerovatno u Acibademu.
Nama su rekli da ovo sto njemu treba moze na KCUS i sad ceka da dodje na red jer je aparat na KCUSu popravljen. :?
Drago bi mi bilo da to rade ali nazalost 99% sam siguran da ne rade. Raspitajte se dobro da li je u pitanju FDG ili PSMA.
Post Reply