pesoto.ba

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
REDDEVILS
Posts: 4418
Joined: 21/02/2011 12:56

#1751 Re: pesoto.ba

Post by REDDEVILS »

E sad je pitanje dali će i moju robu cariniti tj. Imam tri pošiljke u skladištu SAD.
Sve tri pošiljke imaju agenta dodanog, a radi se o poklonima za Bajram koje mi je rođak uzeo u SAD i poslao na Pesoto adresu.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#1752 Re: pesoto.ba

Post by TRANCE »

REDDEVILS wrote: 07/05/2021 02:27 E sad je pitanje dali će i moju robu cariniti tj. Imam tri pošiljke u skladištu SAD.
Sve tri pošiljke imaju agenta dodanog, a radi se o poklonima za Bajram koje mi je rođak uzeo u SAD i poslao na Pesoto adresu.
Neće ako su različiti proizvodi, jer te agente carina poveže s jednim likom kad frajko naruči 10 istih predmeta na 10 agenata da ih preproda na Piku ili ako Pesoto ofrlje zalijepi na paket ime agenta pored tvog pravog imena, pa zato nekima traže fakture jer sumnjaju na takvu zloupotrebu, a počet će tražiti i kopije lične ako se takva praksa nastavi, a nastavit će se jer Pesoto dobro zarađuje na švercerima. Što ja ovo iznosim, pa zato što će carina zbog takvih stvari peglati i nas obične likove koji naručimo nešto jednom mjesečno.
User avatar
Filadendron96
Posts: 680
Joined: 23/02/2019 16:53

#1753 Re: pesoto.ba

Post by Filadendron96 »

Ba031 - 2 adaptera i 1 Bluetooth zvučnik, oba za privatnu upotrebu, zajedno u pošiljci, vrijednost sa Pesotom cca 230 KM. Znači da se pripremim i ja na carinjenje. :izet:
njofra21
Posts: 31
Joined: 24/05/2013 11:02

#1754 Re: pesoto.ba

Post by njofra21 »

Meni su uredno dosle tene let BA029.
User avatar
zincx
Posts: 1000
Joined: 14/01/2017 16:21
Location: Sarajevo

#1755 Re: pesoto.ba

Post by zincx »

njofra21 wrote: 07/05/2021 05:35 Meni su uredno dosle tene let BA029.
Ma i meni su, ali imam paket gaća na 030, hoće li tražiti da ih probam da vidim jesu li za mene?
Zorge
Posts: 337
Joined: 27/01/2018 13:15

#1756 Re: pesoto.ba

Post by Zorge »

Sa kojih sajtova naručujete patike?
Koliko pesoto.ba uzima proviziju?
User avatar
zincx
Posts: 1000
Joined: 14/01/2017 16:21
Location: Sarajevo

#1757 Re: pesoto.ba

Post by zincx »

Zorge wrote: 07/05/2021 06:33 Sa kojih sajtova naručujete patike?
Koliko pesoto.ba uzima proviziju?
Ja sa zappos, 6pm i Amazon. Ne uzimaju proviziju, naplaćuju težinu, minimalno pola kile.
Image
U patikama bude oko kile.
daramo
Posts: 424
Joined: 22/06/2013 18:57

#1758 Re: pesoto.ba

Post by daramo »

TRANCE wrote: 07/05/2021 01:30
daramo wrote: 06/05/2021 17:39 Meni žele cariniti pošiljku kojoj vrijednost nije niti 50$
Društvena igra, špil karata i dječji set za igru, i to kao komercijalna roba.
Mislim da je ovo moj kraj suradnje s pesotom.
Mogli su odmah navesti da se ne smije naručiti više od jednog artikla, da lijepo znamo da se ništa ne isplati naručiti ako je jeftinije.
Jeste smiješno na taj mali iznos opaliti carinu, ali realno šta oni znaju je li ti to uzimaš za djecu ili držiš prodavnicu dječjih igrački, pa si uzeo tri proizvoda iz iste carinske tarife. Naravno problem je što su se nameračili na Pesoto, da ti je takav paket stigao preko BH Pošte, ne bi ti ništa zaračunali osim one 3 i pol markice harača BH Pošte za carinski pregled. Ovako im zakonski ne možeš ništa, jbg. tri slična proizvoda, mogu smatrati pod komercijalnom robom, odnosno da bi to dalje mogao preprodavati.
Koliko sam shvatio iz pisanja raje, ako neko kupi npr. tene, brijač i procesor ukupno do 300 KM, onda nije problem, ali ako kupi tene, cipele i čizme ili brijač, šišač i set britvica ili procesor, RAM i SSD, e onda je problem, jer smatraju da možda imaš na Piku prodavnicu obuće, frizerske ili kompjuterske opreme, tako nekako :mrgreen:
Mislim nije da ih branim, samo iznosim trenutno stanje.
Realno da sam naručio ovo iz Kine običnim poštom ne bi sigurno platio carinu, nije moja krivica što su se oni nameračili na pesoto.
Isto tako realno da sam naručio 5 tableta s amazona na 5 agenata vjerojatno ne bi platio carinu.
Dobro šta oni znaju, ali trebao je posoto valjda znati i lijepo staviti da se ne smije naručivati više od jednog artikla iz iste carinske kategorije i ne bi niti naručivao jer mi se ne isplati poštarina na jedan artikal koji ne košta niti 20KM.
Realno iz carine valjda bi trebali znati kolika je mogućnost zarade na artiklu koji košta manje od 20KM i koji gotovo da nema prodajnu vrijednost na domaćem tržištu i tipa na tehničkoj stvari koja sama košta više nego cijela moja pošiljka.

Sačekam da vidim šta će javiti kolika bi bila otprilike carina pa odlučim, ali vjerojarno nek "uništavaju", sretno im na pošti u preprodaji društvene igre za koju 99% ljudi u BiH nije čulo, bome će se nazaraditi ako su mislili.

Još traže sliku dokumenta, plaćao sam i prije carinu ali nikada nisu to tražili, dadnu uplatnicu i plati ako želiš.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#1759 Re: pesoto.ba

Post by un1ted »

Je li carinjenje vrši pesto? Ako vrši, žalite im se! Ne postoji grupno carinjenje za fizička lica, niti opravdanje da dva artikla ukupne vrijednosti 90KM carine. Lov u mutnom i naplata spedkterskih usluga.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#1760 Re: pesoto.ba

Post by channel10 »

Filadendron96 wrote: 07/05/2021 05:06 Ba031 - 2 adaptera i 1 Bluetooth zvučnik, oba za privatnu upotrebu, zajedno u pošiljci, vrijednost sa Pesotom cca 230 KM. Znači da se pripremim i ja na carinjenje. :izet:
Nema ti.sta cariniti jer je ispod 300KM i sve u jednom paketu.

Kakve veze sto su dva adaptera? Nisi ih pet narucio pa da.se.sumnja u preprodaju.
Blackjack21
Posts: 250
Joined: 05/11/2012 21:35

#1761 Re: pesoto.ba

Post by Blackjack21 »

TRANCE wrote: 07/05/2021 01:20
Blackjack21 wrote: 06/05/2021 21:58 I meni stiglo obavještenje da će mi se pošiljka cariniti. Jedna jedina stvar u paketu, za koju ni najveća budala ne može posumnjati da je komercijalna, ali eto lijepa je pa se vjerovatno svidjela nekome na carini.

Kako ide dalje kad im pošaljem invoice s Amazona i izvod s računa? Kako procjenjuju, kojim parametrima se vode?
A ta jedna lijepa stvar je pretpostavljam parfem, piće ili pakovanje cigara?
Nemoj više pretpostavljati.
User avatar
zincx
Posts: 1000
Joined: 14/01/2017 16:21
Location: Sarajevo

#1762 Re: pesoto.ba

Post by zincx »

Rođak kupio sunčane naočale, 80$, krezubi hoće da carine, jedan paket, 7,5 $ trošak transporta, dali advokatu da završava.
User avatar
pepeljara
Posts: 6561
Joined: 22/08/2003 00:00

#1763 Re: pesoto.ba

Post by pepeljara »

zincx wrote: 07/05/2021 08:45 Rođak kupio sunčane naočale, 80$, krezubi hoće da carine, jedan paket, 7,5 $ trošak transporta, dali advokatu da završava.
Advokat ce biti koliko 100KM po danu :)
Mislim potpisujem i podrzavam tako ako je advokat pro bono. Samo jos kad bi tako bilo grupna tuzba prema njima, pa da ima odjeka. Malo kroz medije provuci.

Najgore sto je garant i bilo tih "komercijalnih", pa sad udaraju po svima.

Kad bi imali neki sistem da urade prevenciju, nego nemaju, vjerovanto na osnovu "strucnjaka" i svi ispastaju.
User avatar
zincx
Posts: 1000
Joined: 14/01/2017 16:21
Location: Sarajevo

#1764 Re: pesoto.ba

Post by zincx »

pepeljara wrote: 07/05/2021 08:51
zincx wrote: 07/05/2021 08:45 Rođak kupio sunčane naočale, 80$, krezubi hoće da carine, jedan paket, 7,5 $ trošak transporta, dali advokatu da završava.
Advokat ce biti koliko 100KM po danu :)
Mislim potpisujem i podrzavam tako ako je advokat pro bono. Samo jos kad bi tako bilo grupna tuzba prema njima, pa da ima odjeka. Malo kroz medije provuci.

Najgore sto je garant i bilo tih "komercijalnih", pa sad udaraju po svima.

Kad bi imali neki sistem da urade prevenciju, nego nemaju, vjerovanto na osnovu "strucnjaka" i svi ispastaju.
Neće, sestra mi je. :-) A i ako dođe do suda, naplatiće sudske troškove.
User avatar
pepeljara
Posts: 6561
Joined: 22/08/2003 00:00

#1765 Re: pesoto.ba

Post by pepeljara »

zincx wrote: 07/05/2021 08:52

Neće, sestra mi je. :-) A i ako dođe do suda, naplatiće sudske troškove.
Super, pokupite jos primjera legitmnih, da ima odjeka :)

Sretno naravno, jer ovo sto rade je jos jedan nacin krsenja osnovih ljudskih prava. :thumbup: :bih:
User avatar
zincx
Posts: 1000
Joined: 14/01/2017 16:21
Location: Sarajevo

#1766 Re: pesoto.ba

Post by zincx »

pepeljara wrote: 07/05/2021 08:56
zincx wrote: 07/05/2021 08:52

Neće, sestra mi je. :-) A i ako dođe do suda, naplatiće sudske troškove.
Super, pokupite jos primjera legitmnih, da ima odjeka :)

Sretno naravno, jer ovo sto rade je jos jedan nacin krsenja osnovih ljudskih prava. :thumbup: :bih:
Prvo, krše propise po kojim rade, a za ljudska prava ćemo lako.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#1767 Re: pesoto.ba

Post by TRANCE »

Blackjack21 wrote: 07/05/2021 08:41
TRANCE wrote: 07/05/2021 01:20
Blackjack21 wrote: 06/05/2021 21:58 I meni stiglo obavještenje da će mi se pošiljka cariniti. Jedna jedina stvar u paketu, za koju ni najveća budala ne može posumnjati da je komercijalna, ali eto lijepa je pa se vjerovatno svidjela nekome na carini.

Kako ide dalje kad im pošaljem invoice s Amazona i izvod s računa? Kako procjenjuju, kojim parametrima se vode?
A ta jedna lijepa stvar je pretpostavljam parfem, piće ili pakovanje cigara?
Nemoj više pretpostavljati.
E pa onda krše zakon, jer nemaju nikakvog osnova da carine jedan proizvod koji je ispod 300 KM u poštanskoj pošiljci ako nije parfem, piće, duhan ili nešto nezakonito. Ako se baš namerače na nekog, mogu tražiti atest sigurnosti, fitosanitarni pregled i te stvari ako su npr. elektronika ili suplementi u pitanju, ali cariniti, to ne. Meni ne ide u glavu da takve stvari Pesoto dopušta, oni su špediter u ovom slučaju i trebali bi se boriti za prava svojih klijenata ako iste misle dugoročno zadržati. Oni su u ovom slučaju trebali angažovati advokata koji bi podnio tužbu za sva neosnovana carinjenja poput tvojeg, pa makar stajala roba u carinskom skladištu mjesecima. Nego njima možda dobro i došlo da se ugrade i oni i naplate špediterske usluge kod carinjenja, u tom slučaju mogu ključ u bravu staviti za koji mjesec, nije niko budala.
Ovdje se radi o dvije moguće stvari: ili je carinicima pregorio fitilj zbog stvarnih švercera pa sad pucaju carinu i kome treba i kome ne treba ili pokušavaju izvući reket od Pesota da im ulete na kafu po svakom avionu da ih ne bi peglali, drugog objašnjenja ne vidim.
User avatar
zincx
Posts: 1000
Joined: 14/01/2017 16:21
Location: Sarajevo

#1768 Re: pesoto.ba

Post by zincx »

TRANCE wrote: 07/05/2021 09:03
Blackjack21 wrote: 07/05/2021 08:41
TRANCE wrote: 07/05/2021 01:20

A ta jedna lijepa stvar je pretpostavljam parfem, piće ili pakovanje cigara?
Nemoj više pretpostavljati.
E pa onda krše zakon, jer nemaju nikakvog osnova da carine jedan proizvod koji je ispod 300 KM u poštanskoj pošiljci ako nije parfem, piće, duhan ili nešto nezakonito. Ako se baš namerače na nekog, mogu tražiti atest sigurnosti, fitosanitarni pregled i te stvari ako su npr. elektronika ili suplementi u pitanju, ali cariniti, to ne. Meni ne ide u glavu da takve stvari Pesoto dopušta, oni su špediter u ovom slučaju i trebali bi se boriti za prava svojih klijenata ako iste misle dugoročno zadržati. Oni su u ovom slučaju trebali angažovati advokata koji bi podnio tužbu za sva neosnovana carinjenja poput tvojeg, pa makar stajala roba u carinskom skladištu mjesecima. Nego njima možda dobro i došlo da se ugrade i oni i naplate špediterske usluge kod carinjenja, u tom slučaju mogu ključ u bravu staviti za koji mjesec, nije niko budala.
Ovde se radi o dvije moguće stvari: ili je carinicima pregorio fitilj zbog stvarnih švercera pa sad pucaju carinu i kome treba i kome ne treba ili pokušavaju izvući reket od Pesota da im ulete na kafu po svakom avionu da ih ne bi peglali, drugog objašnjenja nemam.
I meni ovo liči na navlakušu sa njihove strane, dali šatro neku akciju, popust, raja kupovala stvari, e sad, hajmo, carinjenje. Nek naplate cenera, koliko pošta uzima, dosta.
nane81
Posts: 77
Joined: 07/02/2017 13:48

#1769 Re: pesoto.ba

Post by nane81 »

Meni smrdi da carina hoce reket, jer sam ja nedavno imao problem s jednom posiljkom preko fedexa i zena koja radi u in time (koji su ovlasteni fedex zastupnici) je rekla da imaju problema sa njima i da im hrpu paketa nece da puste, sve od fizickih lica. I tako se to kiselilo i kiselilo, 10 dana, da bi mi javila da su uspjeli rijesiti i da ce sve pakete pustiti. Pretpostavljam kako su rijesili.
Stipuganjemojneganje
Posts: 125
Joined: 27/04/2021 17:48

#1770 Re: pesoto.ba

Post by Stipuganjemojneganje »

pepeljara wrote: 07/05/2021 08:51
zincx wrote: 07/05/2021 08:45 Rođak kupio sunčane naočale, 80$, krezubi hoće da carine, jedan paket, 7,5 $ trošak transporta, dali advokatu da završava.
Advokat ce biti koliko 100KM po danu :)
Mislim potpisujem i podrzavam tako ako je advokat pro bono. Samo jos kad bi tako bilo grupna tuzba prema njima, pa da ima odjeka. Malo kroz medije provuci.

Najgore sto je garant i bilo tih "komercijalnih", pa sad udaraju po svima.

Kad bi imali neki sistem da urade prevenciju, nego nemaju, vjerovanto na osnovu "strucnjaka" i svi ispastaju.
Ako izgube na sudu oni ce platiti sudske troskove i troskove advokata a izgubice jer nemaju zakonskog osnova da carine jedan artikal na jednu osobu jer po zakonu mozes uvesti robe od 300km bez carine, nego nekom kurtonu na carini tako moze pa zajebava narod
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#1771 Re: pesoto.ba

Post by TRANCE »

nane81 wrote: 07/05/2021 09:29 Meni smrdi da carina hoce reket, jer sam ja nedavno imao problem s jednom posiljkom preko fedexa i zena koja radi u in time (koji su ovlasteni fedex zastupnici) je rekla da imaju problema sa njima i da im hrpu paketa nece da puste, sve od fizickih lica. I tako se to kiselilo i kiselilo, 10 dana, da bi mi javila da su uspjeli rijesiti i da ce sve pakete pustiti. Pretpostavljam kako su rijesili.
A kako niko od tih kurirskih službi nema muda pa da odu u SIPU, tužilaštvo ili gdje već i u saradnji s njima predaju lovu s ozvučenjem i kamerom. Ne vjerujem da baš Bake uzima procenat što će carinik dobiti na kafu da nekom liku pusti tene od 50 dolara, pa da su zaštićeni kao polarni medvjedi. Nego gladne oči seljačke, malo plata milja i po' sa srednjom školom, pa daj još. Kad je pao Tegeltija i onaj sudija, kad je pala komplet smjena graničara na aerodromu, kad je palo i onih 20 kantonalnih policajaca, valjda može i neki mali carinik u pošti.
emirolini
Posts: 3500
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#1772 Re: pesoto.ba

Post by emirolini »

TRANCE wrote: 07/05/2021 09:47
nane81 wrote: 07/05/2021 09:29 Meni smrdi da carina hoce reket, jer sam ja nedavno imao problem s jednom posiljkom preko fedexa i zena koja radi u in time (koji su ovlasteni fedex zastupnici) je rekla da imaju problema sa njima i da im hrpu paketa nece da puste, sve od fizickih lica. I tako se to kiselilo i kiselilo, 10 dana, da bi mi javila da su uspjeli rijesiti i da ce sve pakete pustiti. Pretpostavljam kako su rijesili.
A kako niko od tih kurirskih službi nema muda pa da odu u SIPU, tužilaštvo ili gdje već i u saradnji s njima predaju lovu s ozvučenjem i kamerom. Ne vjerujem da baš Bake uzima procenat što će carinik dobiti na kafu da nekom liku pusti tene od 50 dolara, pa da su zaštićeni kao polarni medvjedi. Nego gladne oči seljačke, malo plata milja i po' sa srednjom školom, pa daj još. Kad je pao Tegeltija i onaj sudija, kad je pala komplet smjena graničara na aerodromu, kad je palo i onih 20 kantonalnih policajaca, valjda može i neki mali carinik u pošti.
Zato jer i u SIPI sjede ljudi koji su zaposleni iz iste stranke kao i ovi na carini, ja sam par puta prijavljivao ovu glavnu postu u Sarajevu, kako su mi ukrali posiljke, pa sam ih zvao i snimao kako govori da ce se posiljka vratiti posiljaocu i nikada nije stigla posiljaocu. Predocio i analize i sve sto su mi trazili, ali nista to oni - samo ukradu hladno onako. Bukvalna kradja. Zvao prijavio - kaze gospodja aha ok, evo prijavit cemo pa cemo vidjeti hoce li biti sta, i ona hladno. Nikada nista... Truhla drzava u pm. Porezna, carinska, policija sve go lopov do lopova.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#1773 Re: pesoto.ba

Post by seoBIH »

zincx wrote: 07/05/2021 08:45 Rođak kupio sunčane naočale, 80$, krezubi hoće da carine, jedan paket, 7,5 $ trošak transporta, dali advokatu da završava.
Ako se ustanovi da te naocale vrijede vise od 80$, odnosno preko 300KM u BIH, imaju svako pravo da naplate carinu, po zakonu.

Ne igra ulogu samo koliko je placeno, vec i stvarna vrijednost artikla.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#1774 Re: pesoto.ba

Post by seoBIH »

TRANCE wrote: 07/05/2021 02:22 A inače o našem narodu dovoljno govori to da sam nakon pisanja o tome kako i Pesoto vara državu za poreze preko onih agenata koje koriste šverceri dobio 10 privatnih poruka tipa "halooo ba jesi ti glup šta pišeš to javno po forumu hoćeš da nam ukinu to da ne možemo više 20 paketa s robom naručivat", "pu hebo ti sebe jel treba da ostanemo bez hljeba zbog tebe", "izbriši odma onaj post nemoj da te ja tražim" itd.
Pa se vi zapitajte što carina detaljno pregledava i što se zbog švercera na kraju kola slome na nekom običnom liku poput ovog koji je naručio tri igračke za djecu od ukupno 50$.
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
TRANCE wrote: 07/05/2021 09:03 Ovdje se radi o dvije moguće stvari: ili je carinicima pregorio fitilj zbog stvarnih švercera pa sad pucaju carinu i kome treba i kome ne treba ili pokušavaju izvući reket od Pesota da im ulete na kafu po svakom avionu da ih ne bi peglali, drugog objašnjenja ne vidim.
Ili pesoto uzima spediterske takse, ili je pesoto napravio gresku i sada gresku dijeli s korisnicima/uvoznicima.

Od koga vam je faktura za carinjenje, ko je spediter? Država, ili pesoto? Cim ste dobili obavijest na viber.... 8-)
Last edited by seoBIH on 07/05/2021 10:48, edited 1 time in total.
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#1775 Re: pesoto.ba

Post by kB27 »

Te prijetnje koje je @TRANCE dobio su nevjerovatne - ja predlazem da to nekome prijavis jer ne zvuci bezazleno. Kazu da ko laze taj krade, ko krade taj ubija. A ako svercaju, onda i lazu i kradu. :mrgreen:

Medjutim, ne mogu a da ne probam razjasniti sta su zapravo Pesoto agenti i zasto nisu problematicna stavka.

Pesoto agenti ne predstavljaju nista revolucionarno, kriminalno, niti je to pesoto-prozor-u-svijet za svercere. Apsolutno svaki web shop nudi istu mogucnost - Amazon, EBay, AliExpress, itd:
- narucim za sebe svjetiljku za bicikl, shipping/billing adresa na moje ime, platim svojom karticom
- narucim za oca aparat za brijanje, shipping/billing adresa na njegovo ime, platim svojom karticom
- narucim za mamu mirisne svijece, shipping/billing adresa na njeno ime, platim svojom kraticom
- narucim bratu kozni novcanik i kais, shipping/billing adresa na njegovo ime, platim svojom karticom

Sve narudzbe napravio ja, isti dan, kroz svoj account, platio svojom karticom. Sve narudzbe, kada god stigle, cak i ako stignu u istoj sedmici, nisu i ne mogu biti predmet carinjenja.

Koja je razlika u odnosu na Pesoto agente? Uostalom, koja je razlika hoce li mi brat biti Pesoto agent na mom Pesoto racunu, ili ce i on sebi napraviti Pesoto racun? Razlika sa aspekta carine ne postoji. Jedina razlika je u tome sto ce korisnik koji ima Pesoto agente vjerovatno primiti vise kg posiljki po letu i imati popust na Pesoto troskove transporta.

Pesoto agenti olaksavaju posao Pesoto radnicima i Pesoto korisnicima, i tu je kraj price - ne nude nista novo, drugacije, revolucionarno, šverc-friendly sto ne nude bilo koja pravna lica kod kojih nesto mozes direktno naruciti ili sto ne nude odvojeni Pesoto racuni kreirani na vise osoba.

Nadam se da smo razjasnili "misteriozne" Pesoto agente.
Post Reply