pesimizam i depresija

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

elSaik
Posts: 11895
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#76 Re: pesimizam i depresija

Post by elSaik »

E moj komi, znam kako ti je... nedavno, tačnije za Bajram, odem ja nešto ranije u Banja Luku, i u tih 6-7 dana se totalno isključim iz dnevnopolitičkih dešavanja. Slabo sam dolazio na net, novine nisam nikako čitao, na TVu gledao sam serije... i šta se desi? Nije me glava nijednom zabolila, ja sav sretan, smiren, dobro mi. Dođem u Sarajevo s namjerom da ostane tako, ali ne da Šejtan, pa da si Bog. Pročitaj ovaj članak u novinama, pogledaj onu emisiju na TVu, pročitaj onu vijest na internetu; i ponovno - totalni sjeb, pesimizam i depresija.

Moj savjet, ukoliko već ne možeš u Banja Luku za Bajram, onda se isključi iz svih dešavanja što je više moguće. :mrgreen:
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#77 Re: pesimizam i depresija

Post by pape »

komi wrote:od 10 raznih rečenica koje sam pročitao
9 je bilo o novom ratu

a od 4 priče s ljudima koje sam vodio danas jedna nije bila o novom ratu


i kako da budeš ok i da radiš svoj posao i da živiš kao normalan čovjek :?
Pa zaljubi se konacno, ... :roll: :skoljka:
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#78 Re: pesimizam i depresija

Post by Neelix »

FREE888 wrote:Depresija i pesimizam su veoma ozbiljne stvari i nisu baš za podcijenjivati..pogotovo ako se radi o psihično nestabilnoj osobi i u određenoj situaciji baš znaju biti gadne do bola.. Srećom postoji izlaz uvijek samo je potrebno puno truda i pomiriti se stvarima koje nas muče..Vedrina duše je beskonačna,fižička aktivnost je najbolji i efikasniji ljek ...
:thumbup: ovo me je izvuklo nakon sto me ostavila djevojka sa kojom sam bio tri godine. upisao teretanu, izbacivao tamo negativnu energiju, oblikovao tijelo i tako povratio samopouzdanje. preporucujem svakome.
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#79 Re: pesimizam i depresija

Post by jedna tamo »

Ja sam pesimista ali šta ima veze bolje i to već da sam papanka....
e sad depresija nije povezana sa pesimizmom, bar je to moje mišljenje jer rodiš se il optimista il pesimista ali depresija je rezultat vanjskih utjecaja...depresivan postaneš kad shvatiš da u TVOM VLASTITOM GRADU nema više onih ljudi, nekako godinama to podvlačiš pod tepih ali kad tad ispliva na površinu....kako se to manifestuje?
Pa kroz sve aspekte tvog života...znači kroz ljubav, posao, prijatelje , komšije....sve što postoji....
jezivo je samo kad pomisliš da moraš ići MORAŠ jer nema ovdje za ovakve kao što sam ja opstanka.....evo pogledajte samo ovo sada sa Vedranom....odma natpisi sijevaju po ulicama....najgore je to što nigdje nisi kući već samo u Sarajevu a tu kuću su preuzele došlje i sandžaklije....i naši momci(pod tim mislim) sarajevski momci se žene tim papankama jer one znaju kako ga ufatiti a mi cure sa afalta to neznamo jer su nas roditelji odgojili onako kako treba i sad smo donje a one dođu iz Banovića,Živinica Teslića nabrajam bezze, bez uvrede, već znam s faksa te što su studirale pa spominju ta sela i sve su se fino udale, našle posao...žive rade...a ti dođeš kao zadnje spadalo u SVOM VLASTITOM GRADU...
baš je super ovaj forum možeš da kažeš javno šta misliš a bez da se bojiš da će te neko krivo pogledati....
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#80 Re: pesimizam i depresija

Post by Truba »

pape wrote:
komi wrote:od 10 raznih rečenica koje sam pročitao
9 je bilo o novom ratu

a od 4 priče s ljudima koje sam vodio danas jedna nije bila o novom ratu


i kako da budeš ok i da radiš svoj posao i da živiš kao normalan čovjek :?
Pa zaljubi se konacno, ... :roll: :skoljka:
hvala na pitanju skoro 5 godina zaljubljen :)
Genitalni Herpes
Posts: 11
Joined: 12/10/2009 15:47

#81 Re: pesimizam i depresija

Post by Genitalni Herpes »

ne postoji niti jedna nit koja ti moze dati nepobitne argumente da depresija kolateralno vuce pesimizam i obratno
onda bi izlaz iz tog uskog tunela depresije bio posut trnjem u mraku umjesto svjetlom na kraju tunela
kao dvije tecnosti
jest da su u istom stanju ali ne ovisne jedna od druge
moje misljenje bar
User avatar
MoHiKaNaC
Posts: 615
Joined: 17/04/2002 00:00
Location: tu i tamo...

#82 Re: pesimizam i depresija

Post by MoHiKaNaC »

jedna tamo wrote:Ja sam pesimista ali šta ima veze bolje i to već da sam papanka....
e sad depresija nije povezana sa pesimizmom, bar je to moje mišljenje jer rodiš se il optimista il pesimista ali depresija je rezultat vanjskih utjecaja...depresivan postaneš kad shvatiš da u TVOM VLASTITOM GRADU nema više onih ljudi, nekako godinama to podvlačiš pod tepih ali kad tad ispliva na površinu....kako se to manifestuje?
Pa kroz sve aspekte tvog života...znači kroz ljubav, posao, prijatelje , komšije....sve što postoji....
jezivo je samo kad pomisliš da moraš ići MORAŠ jer nema ovdje za ovakve kao što sam ja opstanka.....evo pogledajte samo ovo sada sa Vedranom....odma natpisi sijevaju po ulicama....najgore je to što nigdje nisi kući već samo u Sarajevu a tu kuću su preuzele došlje i sandžaklije....i naši momci(pod tim mislim) sarajevski momci se žene tim papankama jer one znaju kako ga ufatiti a mi cure sa afalta to neznamo jer su nas roditelji odgojili onako kako treba i sad smo donje a one dođu iz Banovića,Živinica Teslića nabrajam bezze, bez uvrede, već znam s faksa te što su studirale pa spominju ta sela i sve su se fino udale, našle posao...žive rade...a ti dođeš kao zadnje spadalo u SVOM VLASTITOM GRADU...
baš je super ovaj forum možeš da kažeš javno šta misliš a bez da se bojiš da će te neko krivo pogledati....
Uuuu... Jesmo negativni...

Sa takvim stavom tesko da ces i naci normalnog momka. Spusti malo nos, mozda se neko i pojavi u vidokrugu...
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#83 Re: pesimizam i depresija

Post by Daphna »

jedna tamo wrote:Ja sam pesimista ali šta ima veze bolje i to već da sam papanka....
e sad depresija nije povezana sa pesimizmom, bar je to moje mišljenje jer rodiš se il optimista il pesimista ali depresija je rezultat vanjskih utjecaja...depresivan postaneš kad shvatiš da u TVOM VLASTITOM GRADU nema više onih ljudi, nekako godinama to podvlačiš pod tepih ali kad tad ispliva na površinu....kako se to manifestuje?
Pa kroz sve aspekte tvog života...znači kroz ljubav, posao, prijatelje , komšije....sve što postoji....
jezivo je samo kad pomisliš da moraš ići MORAŠ jer nema ovdje za ovakve kao što sam ja opstanka.....evo pogledajte samo ovo sada sa Vedranom....odma natpisi sijevaju po ulicama....najgore je to što nigdje nisi kući već samo u Sarajevu a tu kuću su preuzele došlje i sandžaklije....i naši momci(pod tim mislim) sarajevski momci se žene tim papankama jer one znaju kako ga ufatiti a mi cure sa afalta to neznamo jer su nas roditelji odgojili onako kako treba i sad smo donje a one dođu iz Banovića,Živinica Teslića nabrajam bezze, bez uvrede, već znam s faksa te što su studirale pa spominju ta sela i sve su se fino udale, našle posao...žive rade...a ti dođeš kao zadnje spadalo u SVOM VLASTITOM GRADU...
baš je super ovaj forum možeš da kažeš javno šta misliš a bez da se bojiš da će te neko krivo pogledati....
Sad mi nekako i drago što sam tako finoj gradskoj curi sa asfalta, ja seljanka neodgojena, "pokupila" finog gradskog dečka ;-)

Definitivno draga moraš poraditi na stavu, jer hajde što si pesimista već si i arogantna i nadmena (i nadasve ispadaš upravo ono iz prve rečenice svog posta)... Ne samo da dječaci to ne vole, to ne voli niko :)

Back to the subject:
Srećom ja sam nepopravljivi optimista. Nekada ni to nije u redu jer te drugi posmatraju kao neozbiljnu i nezrelu osobu, ali sam stava da je bolje i to nego u svemu vidjeti negativnosti. Ljudska podsvijest je čudo... Mislim da pesimizam za sobom neminovno vuče negativne stvari. Što se opet može na neki način povezati i sa depresijom, jer sve su to lančane reakcije... Pesimizam = negativnosti = nezadovoljstvo = stresne situacije = potencijalni okidač za depru.
User avatar
Ljuska_u_BaklaFi
Posts: 2689
Joined: 27/06/2008 00:48
Location: Tu i tamo...vise tu, nego tamo..
Contact:

#84 Re: pesimizam i depresija

Post by Ljuska_u_BaklaFi »

Da kazem kako potpisujem Daphne-in post, malo je, jer mi se nekako cini da sam to ja napisala a pri ovoj svijesti i pameti znam samo za jedan svoj nick na forumu (ovom) :D Prvi put nemam sta da dodam, vjerovatno su nam sela blizu sa kojih smo "sljegle" pa slicno razmisljamo :D :D :D ali gorim od zelje da upitam "jednu tamo",od kad je geografsko porijeklo postalo mjerilo znanja i sposobnosti, kad je opce poznato da to vise ni fakulteti nisu :x Mada ako se vratimo unazad, ovo vrijeme nije nista gore nego je prije bilo, i jedina je utjeha kako to Selimovic kaze (a inace covjek iz mog sela :D ): sto ce generacije iza nas "preturiti" gora vremena i ova nasa pominjati kao sretna.
Bez namjere da se vrijedjamo, mislim da tvoj mentalni sklop (nacin shvatanja) odredjuje tvoj nacin razmisljanja a samim tim i djelovanja, te da na to nemamo uticaja mi, koji se jedva spustismo ovdje :shock:
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#85 Re: pesimizam i depresija

Post by Daphna »

Ljuska_u_BaklaFi wrote:...i jedina je utjeha kako to Selimovic kaze (a inace covjek iz mog sela :D ): sto ce generacije iza nas "preturiti" gora vremena i ova nasa pominjati kao sretna.
Izgleda da smo udisale isti zrak ;-)
User avatar
zovemsecrveni
Posts: 243
Joined: 30/09/2009 08:07
Location: Platforma

#86 Re: pesimizam i depresija

Post by zovemsecrveni »

:sax:
Last edited by zovemsecrveni on 09/11/2011 21:59, edited 1 time in total.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#87 Re: pesimizam i depresija

Post by JThomas »

jedna tamo wrote:i naši momci(pod tim mislim) sarajevski momci se žene tim papankama jer one znaju kako ga ufatiti a mi cure sa afalta to neznamo jer su nas roditelji odgojili onako kako treba i sad smo donje
ovaj dio mi se naročito svidio :D

mislim malo ko će priznati da ne zna sa suprotnim spolom, ali se uvijek spremno identifikuje krivac - u ovom slučaju ni manje ni više nego vlastiti dobar odgoj :lol:
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#88 Re: pesimizam i depresija

Post by Fair Life »

Daphna wrote:
Ljuska_u_BaklaFi wrote:...i jedina je utjeha kako to Selimovic kaze (a inace covjek iz mog sela :D ): sto ce generacije iza nas "preturiti" gora vremena i ova nasa pominjati kao sretna.
Izgleda da smo udisale isti zrak ;-)
Pesimista ce reci... Lose, ne valja, gore nego sto je juce bilo.

A optimista ce mu replicirati... Suti, dobro je. Bolje nego sto ce sutra biti. Uzivaj!
sansun
Posts: 300
Joined: 22/04/2009 17:14

#89 Re: pesimizam i depresija

Post by sansun »

najgore je to što nigdje nisi kući već samo u Sarajevu a tu kuću su preuzele došlje i sandžaklije....i naši momci(pod tim mislim) sarajevski momci se žene tim papankama jer one znaju kako ga ufatiti a mi cure sa afalta to neznamo jer su nas roditelji odgojili onako kako treba i sad smo donje a one dođu iz Banovića,Živinica Teslića nabrajam bezze, bez uvrede, već znam s faksa te što su studirale pa spominju ta sela i sve su se fino udale, našle posao...žive rade...a ti dođeš kao zadnje spadalo u SVOM VLASTITOM GRADU...
baš je super ovaj forum možeš da kažeš javno šta misliš a bez da se bojiš da će te neko krivo pogledati....
Pa djevojko draga, nisu ti seljanke krive što ti je život u kafićima prošao. A ako stvari već sa te te asfaltske perspektive posmatraš onda možeš zamisliti kako su se ranije Beograđanke i Zagrepčanke osjećale kada su im zgodne papanke i seljanke iz Sarajeva i Prištine autohtone momke obrađivale.
A da ne govorim kako je tek meni, momku koji je u Frankfurtu odrastao, bilo teško da se adaptiram na ovaj vaš kvaziasfalt.
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#90 Re: pesimizam i depresija

Post by detroit-mercy »

jedna tamo wrote:Ja sam pesimista ali šta ima veze bolje i to već da sam papanka....
e sad depresija nije povezana sa pesimizmom, bar je to moje mišljenje jer rodiš se il optimista il pesimista ali depresija je rezultat vanjskih utjecaja...depresivan postaneš kad shvatiš da u TVOM VLASTITOM GRADU nema više onih ljudi, nekako godinama to podvlačiš pod tepih ali kad tad ispliva na površinu....kako se to manifestuje?
Pa kroz sve aspekte tvog života...znači kroz ljubav, posao, prijatelje , komšije....sve što postoji....
jezivo je samo kad pomisliš da moraš ići MORAŠ jer nema ovdje za ovakve kao što sam ja opstanka.....evo pogledajte samo ovo sada sa Vedranom....odma natpisi sijevaju po ulicama....najgore je to što nigdje nisi kući već samo u Sarajevu a tu kuću su preuzele došlje i sandžaklije....i naši momci(pod tim mislim) sarajevski momci se žene tim papankama jer one znaju kako ga ufatiti a mi cure sa afalta to neznamo jer su nas roditelji odgojili onako kako treba i sad smo donje a one dođu iz Banovića,Živinica Teslića nabrajam bezze, bez uvrede, već znam s faksa te što su studirale pa spominju ta sela i sve su se fino udale, našle posao...žive rade...a ti dođeš kao zadnje spadalo u SVOM VLASTITOM GRADU...
baš je super ovaj forum možeš da kažeš javno šta misliš a bez da se bojiš da će te neko krivo pogledati....
Wow, very deep thoughts.
User avatar
Cinik
Posts: 93
Joined: 04/11/2009 09:25

#91 Re: pesimizam i depresija

Post by Cinik »

Pesimizam moze, a ne mora biti vezan sa depresijom. To je vise mracni pogled na svijet; ne ocekujes nikakvu dobrotu od ljudi, ne vjerujes da ce se bilo sta dobro desiti, a kada se desi, stepen zadovoljstva je dva puta veci nego kao kod optimiste jer se on vec nadao da ce ispasti sve dobro - suprotno, optimista pada dosta dublje od pesimiste koji je vec psihicki spreman da podnese bol i razocarenje, sto automatski inicira depresiju kod optimiste, a pesimista ostaje kakav je vec i bio. To je vise kao uvjerenje, sam biras sta ces ili se pak radjas s tim "osjecajem". Ljudi uglavnom izbjegavaju druzenje sa pesimistima jer "lose" djeluju na njih bez obzira sto su oni zapravo realni i sagledavaju onu drugu, "mracnu" stranu price.

Sto se depresije tice, to je savremena bolest koja nemilosrdno zahvaca ove nove generacije jer su izlozeni konstantnim pritiskom, ocekivanjima drugih, verbalnim raspravama koje uopste ne doprinose dobrom, zatim je tu mobing (zlostavljanje na poslu). Bitan faktor moze biti i porodicna geneza bolesti koja se prenosi s koljena na koljeno. Zahvaljujuci psihofarmaciji to je postala snosljiva bolest s kojom se moze ziviti, raditi i funkcionisati sasvim normalno.

Bosanskohercegovacko drustvo je negativno, pakosno i mogao bih, slobodnom procjenom reci, da je oko 70% ljudi zahvaceno pesizmom; vide da se ne mijenja nista; lopovi, kriminalci, politicari nastavljaju raditi protiv naroda i nema niko ko bi ih osudio za to. Sve je transparentno, cijeli taj kriminal i sve se zna ali oni nikada nece izaci pred lice zakona. Svi pljuju na svakoga, svi se mrze i to nam dodje kao masovna hrana za mozak. Tesko cemo cuti bilo sta pozitivno u medijima, desi se ali je to rijetkost. Pojam prijatelja, druzenja i zezanja je vec davno izgubljen tako da imamo te ulizice, sponzoruse i intersdzije. Normalnoj osobi je cudno kada joj neko pomogne bez ikakve naknade jer se danas pomoc skupo placa, dvostruko ili trostruko. Tesko je promijeniti svijest ljudi koji su vec odavno zatrovani mrznjom, ali ko ce znati, mozda buducnost i nije tako crna kakvom se cini. Klasican primjer izvjestecnosti ovog naroda je ovaj portal; dovoljno je pogledati komentare na clancima ili neke provokativne komentare na forumu.
Tan.tal
Posts: 21
Joined: 07/05/2010 15:54

#92 Re: pesimizam i depresija

Post by Tan.tal »

Čim pročitam neku pesimističnu priču, meni odmah bude bolje :D
ira.m
Posts: 4587
Joined: 28/02/2010 00:45
Location: tu negdje...

#93 Re: pesimizam i depresija

Post by ira.m »

....
Last edited by ira.m on 21/09/2011 23:30, edited 1 time in total.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#94 Re: pesimizam i depresija

Post by JThomas »

pesimizam i depresija su, onako kako ja to razumijem, vrlo različite stvari, pesimizam je kad svugdje vidiš loše stvari i loše ishode (al' ne mora značiti da se i sekiraš zbog toga), a depresija je kad se jednostavno loše osjećaš bez obzira na to jel' loše ili dobro, kad ne možeš uživati u dobrom, kad te jednostavno ništa ne ispunjava...pesimističan si kad vjeruješ u loš ishod, što ne znači nužno i da te to uopšte dotiče u psihološkom smislu. (ja imam faza kad mi jednostavno puca neka stvar kako će se stvari završiti :D volio bi da duže traju :D ) a kad si depresivan, onda morebit' vidiš i dobar ishod, ali ti to ništa ne znači, loš si usprkos tome.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#95 Re: pesimizam i depresija

Post by arzuhal »

Depresija je bolest bogatih, otmjenih, jetsetera, što bi rek'o Pervan. To je lijepa bolest za izabrat. Umjesto: imam hemoroide (pa da svi okrenu glavu od tebe), kažeš: U depri sam...to je cool :D
Strpljiva
Posts: 3123
Joined: 30/01/2010 23:49

#96 Re: pesimizam i depresija

Post by Strpljiva »

Vidim nekolicina kada piše o depresiji, ustvari spominje samo dan-dva kad su neraspoloženi. Depresija nije nešto što nailazi u intervalima. Ona traje. Pročitala sam neku studiju gdje kažu da se stanje proglašava depresijom ukoliko traje duže od 6 mjeseci.

Ne miješajte loše rasploženje, izazvano sivilom napolju ili nekim trenutnim problemom, sa teškim psihičkim poremećajem kao što je depresija.
patologija
Posts: 5
Joined: 27/04/2010 10:52

#97 Re: pesimizam i depresija

Post by patologija »

[quoteVidim nekolicina kada piše o depresiji, ustvari spominje samo dan-dva kad su neraspoloženi. Depresija nije nešto što nailazi u intervalima. Ona traje. Pročitala sam neku studiju gdje kažu da se stanje proglašava depresijom ukoliko traje duže od 6 mjeseci. ][/quote]
.....potpis.

Pesimizam?
Nesto sada kontam, vjerovatno je nastao kao produkt razocarenja i nacina na koji formiramo misljenje, jos dok vjerovatno nismo ni bili u stanju da lucidno donosimo zakljucke. Cak smatram da je "pesimistican" stav koji zauzimamo prema zivotu teze promjeniti od depresije koja je, po mom misljenju (koje vjerovatno kao i vecina stvari nije uopste ispravno) posljedica kronicnog osjecaja besmisla, a usko je povezana sa dugogodisnjim nedostatkom duhovnog ispunjenja.

[quoteDepresija je bolest bogatih, otmjenih, jetsetera, što bi rek'o Pervan. To je lijepa bolest za izabrat. Umjesto: imam hemoroide (pa da svi okrenu glavu od tebe), kažeš: U depri sam...to je cool ][/quote]

hehehehhe jes' vala.
ja71
Posts: 5390
Joined: 31/03/2006 14:45

#98 Re: pesimizam i depresija

Post by ja71 »

jedna tamo wrote: ...depresivan postaneš kad shvatiš da u TVOM VLASTITOM GRADU nema više onih ljudi, nekako godinama to podvlačiš pod tepih ali kad tad ispliva na površinu....

....najgore je to što nigdje nisi kući već samo u Sarajevu a tu kuću su preuzele došlje i sandžaklije....i naši momci(pod tim mislim) sarajevski momci se žene tim papankama jer one znaju kako ga ufatiti a mi cure sa afalta to neznamo jer su nas roditelji odgojili onako kako treba i sad smo donje a one dođu iz Banovića,Živinica Teslića nabrajam bezze, bez uvrede, već znam s faksa te što su studirale pa spominju ta sela i sve su se fino udale, našle posao...žive rade...a ti dođeš kao zadnje spadalo u SVOM VLASTITOM GRADU...
Shvatam, stvarno to covjeka moze naciniti depresivnim kada shvatis da si nesto vise, posebno i bolje od ostalih ljudi a oni to ne shvataju.

Jesi li mozda ti probala "ufatiti" momke iz Banovića,Živinica Teslića (bez uvrede naravno) ?
hardcoreh
Posts: 83
Joined: 09/05/2010 20:59

#99 Re: pesimizam i depresija

Post by hardcoreh »

ko ti je kriv sto ga neznas ufatiti :-) :lol:
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#100 Re: pesimizam i depresija

Post by duboka_misao »

hardcoreh wrote:ko ti je kriv sto ga neznas ufatiti :-) :lol:
morebit ceka da je on ufati, znas ono incijativa udaranje tojagom u glavu i odvuci u svoj pecinu ..
Post Reply