pesimizam i depresija

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#1 pesimizam i depresija

Post by El_comadante »

ja mislim da ovde dvije stvari nemogu jedna bez druge, a situacija u državi je takva da smo svi mi u manjoj ili većoj mjeri pesimisti i pomalo i depresivni. hajmo malo o tome pričati sa filozofske strane a ne sa političke. kako čovjek da se bori protiv pesizmisma i depresija kad su mu manje više ruke svezane. a depresija se navodi čak i kao bolest. evo dokaza: Depresija se može nazvati bolešću osjećaja. Njezina klasifikacija kao mentalne bolesti ne čini ju manje stvarnom ili bolnom. To je uobičajena bolest svih vremena od koje obolijeva jedan od dvadeset ljudi.
User avatar
terapija
Posts: 1319
Joined: 17/06/2005 11:24
Location: Sarajvo

#2 Re: pesimizam i depresija

Post by terapija »

Depresija jeste bolest.

A sto se tice pesimizma, po mom misljenju moguce ga je drzati u granicama iskljucenjem iz svih sredstava javnog informisanja, i posvetiti se krugu dragih ljudi, prijatelja, porodici, pomagati koliko je moguce drugoim ljudima i slicno. To ne mora znaciti zabijanje glave u pijesak, vec samo izbjegavanje izlozenosti konstantnom bombardovanju sranjem.
Realno gledano, svi smo svjesni kako je lose, i konstantno gledanje dnevnika, vijesti, citanje naslova u novinama nam nece pomoci da promijenio situaciju. Trebamo sami nesto poduzeti, od cega cemo se bolje osjecati, makar to bilo sto cemo pomoci nekom starijem od nas da iznese smece, i slicno.
User avatar
piupiu
Posts: 16345
Joined: 05/01/2008 05:08

#3 Re: pesimizam i depresija

Post by piupiu »

Depresija je bol duse, bol prouzrokovana zivotom. Pesimizam je s njom povezan utoliko sto je hrani idejom da izlaza nema. Filozofija je jedan od odgovora za bol duse/bol prouzrokavanu zivotom (religija vjerovatno ima istu funkciju) -- u filozofskim razmisljanjima se moze naci dosta odgovora koje relativiziraju bol duse/bol prouzrokovanu zivotom, jedan od tih odgovora je da u toj osamljenosti duse iz koje (cini se) nema izlaza, nismo sami, i da je ona, zapravo, univerzalno osjecanje, itd ...
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#4 Re: pesimizam i depresija

Post by patrius »

Zatvaranje ociju pred cinjenicama nece ni za trenutak promijeniti stvar.Neka vrsta samoizolacije je dodatno pogubna,jer njima i jeste cilj da sto veci broj ljudi drze izvan uobicajenih,svakodnevnih drustvenih aktivnosti.Kad god se nadjem u prilici,ja ljudima pomazem,bez obzira o cemu je rijec i da li je stariji ili pak mladji.Medjutim,nista od svega toga ne uklanja frustraciju kod covjeka zbog toga sto ne moze da se potvrdi kao licnost,i da bude onakav kakav bi htio i mogao biti,da ne zivi u ovom sranju od drustva i vremena.A da bi to postigao,covjeku ne preostaje nista drugo,nikakvo moralisanje niti samoizolacija niti navlacenje na oci iluzije da ga se okolina ne tice i da moze prkosno da joj pokaze srednji prst i da joj kaze da odjebe.Da bi covjek mogao (p)ostati ono sto hoce,sto moze i sto zeli,morat ce boga mi za to da se izbori.Konkretom i odlucnom akcijom.Sve ostalo je...
Marko99
Posts: 94
Joined: 06/11/2006 19:13

#5 Re: pesimizam i depresija

Post by Marko99 »

Sve je moguće, sve je na dohvat ruke, samo se čovjek ne smije predati. Teško je dok se ne odlučiš, tada sve prepreke izgledaju neprelazne, sve teškoće nesavladive. Ali kad se otkineš od sebe neodlučnog, kad pobijediš svoju malodušnost,otvore se pred tobom neslućeni putevi, i svijet više nije skučen ni pun prijetnji....


Mesa Selimovic

I sam sam pesimista i pomalo depresivac, ali mislim da je to kod nas barem kad se veze za probleme u drzavi bas ova neodlucnost. Cesto su ljudi u depresiji radi nekih drugih stvari ali traze opravdanje u nekim problemima tipa drzava, vrijeme itd. Mislim da je kljuc u svakome od nas i da svoj zivot trebamo uzeti u svoje ruke, tj. početi mijenjati sebe pa tek onda koliko si u mogucnosti svijet oko sebe, ali bez previse napinjanja, jer bi svaki neuspjeh u tome izazvao nove frustracije i tako novu depresiju. Drzava je odron to je ocito, ali državu ne čine planine i rijeke nego ljudi koji su takvi kavi jesu i to je nemoguce promjeniti preko noci.
User avatar
piupiu
Posts: 16345
Joined: 05/01/2008 05:08

#6 Re: pesimizam i depresija

Post by piupiu »

patrius wrote:Zatvaranje ociju pred cinjenicama nece ni za trenutak promijeniti stvar.Neka vrsta samoizolacije je dodatno pogubna,jer njima i jeste cilj da sto veci broj ljudi drze izvan uobicajenih,svakodnevnih drustvenih aktivnosti.Kad god se nadjem u prilici,ja ljudima pomazem,bez obzira o cemu je rijec i da li je stariji ili pak mladji.Medjutim,nista od svega toga ne uklanja frustraciju kod covjeka zbog toga sto ne moze da se potvrdi kao licnost,i da bude onakav kakav bi htio i mogao biti,da ne zivi u ovom sranju od drustva i vremena.A da bi to postigao,covjeku ne preostaje nista drugo,nikakvo moralisanje niti samoizolacija niti navlacenje na oci iluzije da ga se okolina ne tice i da moze prkosno da joj pokaze srednji prst i da joj kaze da odjebe.Da bi covjek mogao (p)ostati ono sto hoce,sto moze i sto zeli,morat ce boga mi za to da se izbori.Konkretom i odlucnom akcijom.Sve ostalo je...
Mislim da ne razumijes sustinu bolesti (depresije), ona je ta koja cini 'konkretnu i odlucnu akciju' nemogucom. Depresija je bolest koja blokira, sabotira zivotni nagon. Postoje objektivne prepreke da bi svaka jedinka u nasem drustvu mogla da kaze -- 'ja cu se izboriti sam'. To je fantasticna zivotna filozofija, i meni je bliska, medjutim, apsolutno mi je jasno zasto se velikoj vecini ljudi u drustvu kakvo je bosansko moze osjecati kao da se sve vrijeme bore sa vjetrenjacama. Kad se nalazis u okruzenju gdje postoji osjecanje kolektivnog poraza, to je veliki problem.
User avatar
terapija
Posts: 1319
Joined: 17/06/2005 11:24
Location: Sarajvo

#7 Re: pesimizam i depresija

Post by terapija »

patrius wrote:Zatvaranje ociju pred cinjenicama nece ni za trenutak promijeniti stvar.Neka vrsta samoizolacije je dodatno pogubna,jer njima i jeste cilj da sto veci broj ljudi drze izvan uobicajenih,svakodnevnih drustvenih aktivnosti.Kad god se nadjem u prilici,ja ljudima pomazem,bez obzira o cemu je rijec i da li je stariji ili pak mladji.Medjutim,nista od svega toga ne uklanja frustraciju kod covjeka zbog toga sto ne moze da se potvrdi kao licnost,i da bude onakav kakav bi htio i mogao biti,da ne zivi u ovom sranju od drustva i vremena.A da bi to postigao,covjeku ne preostaje nista drugo,nikakvo moralisanje niti samoizolacija niti navlacenje na oci iluzije da ga se okolina ne tice i da moze prkosno da joj pokaze srednji prst i da joj kaze da odjebe.Da bi covjek mogao (p)ostati ono sto hoce,sto moze i sto zeli,morat ce boga mi za to da se izbori.Konkretom i odlucnom akcijom.Sve ostalo je...
Zatvaranje ociju je jedno, ali ako zelis samoostvarenje, od toga ovdje nema nista. Dakle zatvori oci, dok ne skupis energiju da se otisnes negdje gdje imas perspektivu.
A onda pokazi ovima srednji prst.
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#8 Re: pesimizam i depresija

Post by patrius »

Ovo se drustvo dijeli na dvije grupe:oni koji imaju osjecaj da su porazeni za vjeki vjekov,i oni koji misle da su zanavijek pobijedili.Naravno,u zabludi su i jedni i drugi.Sta se desava:odakle onim jadnim ljudima,koji bi prema svim preduslovima i indi(ka)cijama,morali biti depresivni i pesimisticni u tri mile materine,onolika zivotna i radna snaga :? Vidjeli smo prije nekoliko dana i civilne i vojne invalide na djelu kad su se "nasalili" s njihovim naknadama kako bogami vrlo zustro i odlucno reaguju.A trebalo je da im se "lebac" davno ogadio,zar ne :? Ako ih upitate,vjerovatno ce reci i da su pesimisticni i da su depresivni,a to bi vjerovatno pretpostavili i strucnjaci,medjutim,kao sto vidimo,(re)akcija ne izostaje :wink: Depresija vjerovatno moze covjeka sprecavati da reaguje,ali isto tako vjerovatno moze da bude i dodatni poticaj za djelovanje,kad dodje do neke vrste "balansa" biti ili ne biti...
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#9 Re: pesimizam i depresija

Post by El_comadante »

kao što možemo vidjeti depresija je česta i opasna bolest a u ovom okruženju kad čovjek razgovara sa drugim ljudim vidi da je to otprilike to to kod svakog čovjeka, ali ono uvijek ima izuzetaka. dalje, teško je izlječiti, i jedno i drugo, iz razloga što čovjek nema nekog velikog izbora. dakle ono druženje ispuniti vrijeme nekim aktivnostim itd. sve to utiče da se taj efekat smanji, međutim kao što znamo ovdje ljudi nemaju vremena i u stalnoj su žurbi, dakle odpada to neko druženje. ispuniti vrijeme aktivnostima da čovjek o tome nerazmišlja međutim i dolazi do problma jer nema mnogo izbora, a i kad nađeš ima hiljade drugih problema. i sve do utiće na svijest čovjeka i tako gledajući ja mislim da će biti samo gore, glede ukupne situacije.
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#10 Re: pesimizam i depresija

Post by El_comadante »

babyline wrote:
El_comadante wrote:kao što možemo vidjeti depresija je česta i opasna bolest a u ovom okruženju kad čovjek razgovara sa drugim ljudim vidi da je to otprilike to to kod svakog čovjeka, ali ono uvijek ima izuzetaka. dalje, teško je izlječiti, i jedno i drugo, iz razloga što čovjek nema nekog velikog izbora. dakle ono druženje ispuniti vrijeme nekim aktivnostim itd. sve to utiče da se taj efekat smanji, međutim kao što znamo ovdje ljudi nemaju vremena i u stalnoj su žurbi, dakle odpada to neko druženje. ispuniti vrijeme aktivnostima da čovjek o tome nerazmišlja međutim i dolazi do problma jer nema mnogo izbora, a i kad nađeš ima hiljade drugih problema. i sve do utiće na svijest čovjeka i tako gledajući ja mislim da će biti samo gore, glede ukupne situacije.
sto se tice ovoga- ima sredina gdje ljudi sigurno imaju jos zesci tempo i manje vremena pa opet i tamo postoje oni koji nadju vremena za kvalitetno druzenje.
to sigurno stoji međutim ovde je to dosta teško, nekažem da je nemoguče ali eto.

i kad se sve uzme u obzir gore navedeno, mislim čitava stranica, da je jako teško se liječiti od depresije, a sa druge strane vrlo je lako upsati u depresiju s obzirom na stanje i zbivanje. dakle teška je situacija i vrlo pogodna za razvijanje depresije.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#11 Re: pesimizam i depresija

Post by JThomas »

ne bježati od stvarnosti, to je kontraproduktivno, jer jednom kad se moradneš suočiti (a nekad ćeš morati), biti će ti gore i teže što si to više potiskivao.

naravno ne treba ni, što neko reče, mazohistički se drogirati negativnošću i ići u drugu krajnost. ne može niko nositi ni sav bol svog ulaza u zgradi, a ne cijelog svijeta. budite u toku, nemojte zatvarati oči, ali vala nemojte ni pretjerivati, dobra je ideja umjesto političke emisije pogledati sport, film za razbibrigu ili pročitati knjigu...ja sam TV skroz izbacio iz života osim sporta, informacije iz politike saznajem forumom :D

ako nešto u tom trenutku objektivno ne možeš učiniti - pa učini sljedeće najbolje koje možeš. tako ćeš korisno potrošiti vrijeme i nećeš imati osjećaj da tapkaš u mjestu. jedino tako se može naprijed. a ako ne možeš baš ništa učiniti...jebat mu mater, čekaj dok ne budeš mogao, otvori oči i vrebaj prilike, ali nemoj sam sebe ubijati negativnošću u međuvremenu.
User avatar
terapija
Posts: 1319
Joined: 17/06/2005 11:24
Location: Sarajvo

#12 Re: pesimizam i depresija

Post by terapija »

JThomas wrote:..ja sam TV skroz izbacio iz života osim sporta, informacije iz politike saznajem forumom :D ...
That's what I was talking about :D
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#13 Re: pesimizam i depresija

Post by El_comadante »

babyline wrote:
El_comadante wrote:kao što možemo vidjeti depresija je česta i opasna bolest a u ovom okruženju kad čovjek razgovara sa drugim ljudim vidi da je to otprilike to to kod svakog čovjeka, ali ono uvijek ima izuzetaka. dalje, teško je izlječiti, i jedno i drugo, iz razloga što čovjek nema nekog velikog izbora. dakle ono druženje ispuniti vrijeme nekim aktivnostim itd. sve to utiče da se taj efekat smanji, međutim kao što znamo ovdje ljudi nemaju vremena i u stalnoj su žurbi, dakle odpada to neko druženje. ispuniti vrijeme aktivnostima da čovjek o tome nerazmišlja međutim i dolazi do problma jer nema mnogo izbora, a i kad nađeš ima hiljade drugih problema. i sve do utiće na svijest čovjeka i tako gledajući ja mislim da će biti samo gore, glede ukupne situacije.
sto se tice ovoga- ima sredina gdje ljudi sigurno imaju jos zesci tempo i manje vremena pa opet i tamo postoje oni koji nadju vremena za kvalitetno druzenje.
to sigurno stoji međutim ovde je to dosta teško, nekažem da je nemoguče ali eto.

i kad se sve uzme u obzir gore navedeno, mislim čitava stranica, da je jako teško se liječiti od depresije, a sa druge strane vrlo je lako upsati u depresiju s obzirom na stanje i zbivanje. dakle teška je situacija i vrlo pogodna za razvijanje depresije.
a da uzmes u obzir sve ljude koji nemaju problema sa tim, bilo da im je Bogom dano, bilo da sami doprinose :D i tako prkose tome tvome opisanom stanju opce depresije i pesimizma. i uzivanju sretni u zivotu. tesko jete, ali ostaje ti samo da probas :)
pokušavam nije da ne pokušavam ali ide poteško ali nisam toliko depresivan. ali opet imam dojam i utisak da večina u ovoj državi su pesimisti u najmanju ruku, a i teško češ naći osobu koja u zadnjih neznam recimo 10 godina nije bila pomalo i depresivna bar recimo 3 dana za redom. mada ja na sve načine pokušavam da promjenim situaciju na bolje. kao što neko reče treba kreuti od sebe pa dalje.
User avatar
terapija
Posts: 1319
Joined: 17/06/2005 11:24
Location: Sarajvo

#14 Re: pesimizam i depresija

Post by terapija »

El_comadante wrote:...
pokušavam nije da ne pokušavam ali ide poteško ali nisam toliko depresivan. ali opet imam dojam i utisak da večina u ovoj državi su pesimisti u najmanju ruku, a i teško češ naći osobu koja u zadnjih neznam recimo 10 godina nije bila pomalo i depresivna bar recimo 3 dana za redom. mada ja na sve načine pokušavam da promjenim situaciju na bolje. kao što neko reče treba kreuti od sebe pa dalje.
Znas onu: Boze daj mi da budem glup, bar cu biti sretan :D

No, imam osjecaj da si postavio ovaj post, jer se sam boris sa nekom vrstom loseg raspolozenja. Tu tesko da bilo ko ovdje moze da ti pomogne, osim naravno da je iz struke :D
Najbolje je da sam pokusas praviti male korake. Pocni cesce komunicirati sa ljudima, prijateljima. Malo se natjeraj na fizicki napor. Endorfini koje lucimo prirodnim putem za vrijeme fizicke aktivnosti su najbolji :D Ovo ce ti dati motivaciju za vise, itd, itd... na principu lancane reakcije...
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#15 Re: pesimizam i depresija

Post by saibaba »

Ja mislim da sam malo genetski depresivan, ali kad uporedim par ljudi ja sam super veseo,

nego isto tako koliko sam primjetio ljudi kojima puca ku..c za sve ne postizu puno u životu.
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#16 Re: pesimizam i depresija

Post by El_comadante »

terapija wrote:
El_comadante wrote:...
pokušavam nije da ne pokušavam ali ide poteško ali nisam toliko depresivan. ali opet imam dojam i utisak da večina u ovoj državi su pesimisti u najmanju ruku, a i teško češ naći osobu koja u zadnjih neznam recimo 10 godina nije bila pomalo i depresivna bar recimo 3 dana za redom. mada ja na sve načine pokušavam da promjenim situaciju na bolje. kao što neko reče treba kreuti od sebe pa dalje.
Znas onu: Boze daj mi da budem glup, bar cu biti sretan :D

No, imam osjecaj da si postavio ovaj post, jer se sam boris sa nekom vrstom loseg raspolozenja. Tu tesko da bilo ko ovdje moze da ti pomogne, osim naravno da je iz struke :D
Najbolje je da sam pokusas praviti male korake. Pocni cesce komunicirati sa ljudima, prijateljima. Malo se natjeraj na fizicki napor. Endorfini koje lucimo prirodnim putem za vrijeme fizicke aktivnosti su najbolji :D Ovo ce ti dati motivaciju za vise, itd, itd... na principu lancane reakcije...
dobro to si upravu međutim imam osječaj da mnogi u ovoj državi, a upravo sam to zaključio iz razgovora sa drugim ljudima, da to niej samo kod mene i do mene več da se i mnogi loše raspoloženi i da su uhvačeni u "kolotečinu" što je i možda i osnovni razlog što se mnogi loše osječaju. dakle ovdje nije riječ samo o meni več, mislim, da se to odnsosi i na ostatak države, grada, opštine, mjesne zajednice...
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#17 Re: pesimizam i depresija

Post by HAVANA »

Bjež ba kakav pesimizam i depresija :run:
Idi radi,trči,sviraj,g...,pjevaj,druži se...
User avatar
piupiu
Posts: 16345
Joined: 05/01/2008 05:08

#18 Re: pesimizam i depresija

Post by piupiu »

HAVANA wrote:Bjež ba kakav pesimizam i depresija :run:
Idi radi,trči,sviraj,g...,pjevaj,druži se...
Zaboravio si na jedno -- i pomazi drugima, to je jedan od najboljih puteve prema gore, :-D :thumbup: .
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#19 Re: pesimizam i depresija

Post by HAVANA »

piupiu wrote:
HAVANA wrote:Bjež ba kakav pesimizam i depresija :run:
Idi radi,trči,sviraj,g...,pjevaj,druži se...
Zaboravio si na jedno -- i pomazi drugima, to je jedan od najboljih puteve prema gore, :-D :thumbup: .


Naravno ;-)
To je najljepši osjećaj pomoći nekome.Tek onda vidiš kako su naši svakodnevni stresovi u vezi posla,kuće,djece...
u biti mali i beznačajni.Mi im ponekad dajemo previše značaja dok neki ljudi sa stvarnim , teško riješivim životnim problemima i dalje idu uzdignute glave i male stvari ih učine sretnim.
Kad jednom nesretnom dijetetu izmamiš osmijeh na lice i bar taj dan ga učiniš sretnim, sam taj čin će potisnuti sve ružne misli u tvojoj glavi i uliti dozu optimizma u tvoj život.
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#20 Re: pesimizam i depresija

Post by El_comadante »

ama sve ja to shvatam ali to i nije samo do mene več kada razgovaram sa više ljudi stiče se takav dojam da dosta ljudi su ili pesimisti ili depresivni. a ima tu još stvar a to je kolotečina. dakle mnogima se događa manje više jedno te isto. npr. ujutro ustanes spremiš se i na posao. pa onda odradiš 8, 8 i po sati, kako gdje i onda dođeš kući malo odmoriš prošetaš i ode dan. kada dođe vikend e onda neznaš kud bi prije i proleti dok rekneš keks, i onda tako iz sedmicu u sedmicu, iz mjeseca u mjesec. i u isčekivanju jal kakvog praznika jal godišnjeg odmora i tako ide vrijeme. mada čovjek treba biti sretan i sitnicu kada uradi.
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#21 Re: pesimizam i depresija

Post by Truba »

babyline wrote:
terapija wrote:
JThomas wrote:..ja sam TV skroz izbacio iz života osim sporta, informacije iz politike saznajem forumom :D ...
That's what I was talking about :D
me too, nismo bas toliko nemocni koliko nam se cini :)
ja ne pratim vijesti otkako su amerikanci upali u bagdad bez otpora :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
pratim samo ono što mi je usko vezano za posao... i to s posla preko yotubija :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#22 Re: pesimizam i depresija

Post by dr.Gonzo »

Treba nesto raditi. Sto je covjek pasivniji, sve vise postaje zaokupljen samim sobom, i ima vise vremena za samoreflekciju koja cesto vodi u depresiju.

Al' ja sam u BiH primjetio jos jedan veliki problem slicne prirode, a to je masovna apatija.
User avatar
K.M.
Posts: 101
Joined: 26/06/2009 23:08

#23 Re: pesimizam i depresija

Post by K.M. »

Ne bih rekao da postoji "kolektivna depresija", definitivno ima previše ljenosti, nervoze, razdražljivosti, ljudi su razočarani...apatija da... :D
Što se tiče pesimizma, to je sve do tebe i kako ti gledaš i shvataš stvari, čime se baviš i sl. Stvar je u tome da su ljudi takvi kakvi jesu i da ih ne možeš promijeniti, to ne treba ni pokušavati. Ako ćeš pratiti politiku naravno da ćeš se razočarati u ljude i pokušat im objasniti da neke stvari treba mijenjati ali ne ide to tako, i to nije stvar samo sa politikom, ona je samo primjer.

Kolotečina je najobičnija ljenost, mijenjaj rutinu čim ti dosadi, nije to depresija. Ako dođeš umoran s posla, poslije odmora imaš nekoliko sati vremena tako da ne možeš reći da nemaš vremena, da se brzo živi. Vozi biciklo, trči, fizičkim naporom protiv crnih misli. :) Uglavnom moraš naći neki "hobi" nešto što ti je interesantno, što voliš i što te ispunjava.

Ako si u društvu i ako ti ne odgovara priča (politika, ispiti, vrijeme...) mijenjaj temu, ispričaj vic bilo šta...

Kaže...Šta je poljubac?
Pitanje na gornji sprat je li donji useljiv. :D
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#24 Re: pesimizam i depresija

Post by El_comadante »

mada sam primjetio da je pozitivno razmišljanje pola riješenja još ostaje da se realizira. i tačno je to da čovjeku treba malo da bude sretan ali mu ipak neki đavo ili ko če ga znati šta ipak neda mira pa je uvijek nezadovoljan.
User avatar
terapija
Posts: 1319
Joined: 17/06/2005 11:24
Location: Sarajvo

#25 Re: pesimizam i depresija

Post by terapija »

El_comadante wrote:mada sam primjetio da je pozitivno razmišljanje pola riješenja još ostaje da se realizira. i tačno je to da čovjeku treba malo da bude sretan ali mu ipak neki đavo ili ko če ga znati šta ipak neda mira pa je uvijek nezadovoljan.
Eno neki dan rekose, najsretnija nacija po nekim anketama - Kostarika. Nisam nesto s geografijom/demografijom niti bas pratim politicka zbivanja u tom dijelu svijeta, no po "nasoj" logici, prije bi recimo Danci, Norvezani i slicni, trebali biti sretni. Znaci nije uvijek samo visoki standard najbitniji kriterij srece, vec tu ima mnogo vise faktora.

Sve pocinje u ljudskoj glavi. Ako si a priori negativan, nema toga sto bi te usrecilo :D
Naravno nije sve uvijek tako crno i bijelo.

Ja mislim, da su Bosanci i Hercegovci prije svega isprepadana i ogorcena nacija, kojoj su usadili neku paranoju ka svemu drugacijem. Nikada nismo mnogo pridavali nekom visokom standardu, koliko nam je bio bitan neki nas unutarnji spokoj. Danas, na zalost, mrzimo kako nikada nismo znali da mozemo. To truje iznutra.
Post Reply