pesimizam i depresija

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

barby02
Posts: 1403
Joined: 17/07/2007 22:28

#51 Re: pesimizam i depresija

Post by barby02 »

Nadam se da niko dosad nije napisao i da cu ja sada biti pametna sa definicijom :D
Pesimist je skolovani optimist :)
User avatar
negativ
Posts: 284
Joined: 19/02/2009 10:02

#52 Re: pesimizam i depresija

Post by negativ »

terapija wrote:
toccata wrote:
A odakle tebi pravo da tvrdis da li neko prica bezveze?
Eto vidiš, mora da si i ti u depresiji čim ovako reaguješ kad neko nazove stvari svojim imenom...
Genetska predispozicija za depresiju je američka farmaceutska šuplja priča za široke narodne mase da kupuju što više Prozaka i drugih legalnih droga, zato je njena priča bez veze i ponavljam ta priča je bez veze ma ko je pričao, pa se vi ljutite koliko hoćete, a ako baš hoćeš i tvoja reakcija je bez veze...
User avatar
negativ
Posts: 284
Joined: 19/02/2009 10:02

#53 Re: pesimizam i depresija

Post by negativ »

toccata wrote:
toccata wrote: kljuc srece postoji, samo sto je u prirodi vecine ljudi zakomplicirati si zivot sto vise, pa ga svjesno ili nesvjesno ne zele vidjeti...
znači sreća je univerzalan pojam... ono što je tebi sreća mora biti i meni i obratno... ja to ne vidim tako, a u praksi se može i dokazati u samo par razgovora sa ljudima koji pripadaju različim kulturološkim, vjerskim, socijalnim, starosnim i drugim grupama... a molio bih te da mi navedeš koje su to genetske predispozicije da neko bude depresivan - primjer molim...
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#54 Re: pesimizam i depresija

Post by andrija2007 »

negativ wrote:
toccata wrote:
toccata wrote: kljuc srece postoji, samo sto je u prirodi vecine ljudi zakomplicirati si zivot sto vise, pa ga svjesno ili nesvjesno ne zele vidjeti...
znači sreća je univerzalan pojam... ono što je tebi sreća mora biti i meni i obratno... ja to ne vidim tako, a u praksi se može i dokazati u samo par razgovora sa ljudima koji pripadaju različim kulturološkim, vjerskim, socijalnim, starosnim i drugim grupama... a molio bih te da mi navedeš koje su to genetske predispozicije da neko bude depresivan - primjer molim...
Nazalost, postoje genetske ili ako vise volis nasljedne predispozicije kao za fizicke bolesti, npr ako u porodici ima
dosta osoba koje boluju od dijebetesa onda su povecane mogucnost da jedan dio mladog narastaja u odrasloj dobi
manifestuje dijabetes prije nego li neku drugu bolest, ovo vazi isto i za psihicka i dusevna oboljnje npr, ako u familiji
ima ili je bilo dosta slucajeva sizofrenije onda je povecana mogucnost da neko od potomaka oboli od sizofrenije,
ovo je u medicinskoj nauci poznata i potvrdjena cinjenica.
To sto mi nasljedjujemo od vlastitih predaka ( otac, majka, babe, dede, nane, prababe, pradede, pranane itd) se
zove "KONSTITUCIJA" a konstitucija je skup svih naslijedjenih osobina i karakteristika, i fizickih i "ne-fizickih".
Znaci konstitucija je potencijal koji pojedinac dobiva u nasljedje, iako to ne znaci da ce svaki clan jedne
porodice automatski razviti odredjenu familijarnu bolest, to zavisi i od nacina i kvalitete zivota te osobe,
kakva mu je ishrana, vodi li zdrav zivot, kolikom stresu je izlozen, itd.

O kojim se "tacno" genetskim predispozicijama radi za svaku pojedinu bolest, to je pitanje na koje ti mogu odgovoriti
samo geneticari ili oni koji su precizno upuceni u takve informacije.
User avatar
negativ
Posts: 284
Joined: 19/02/2009 10:02

#55 Re: pesimizam i depresija

Post by negativ »

andrija2007 wrote: O kojim se "tacno" genetskim predispozicijama radi za svaku pojedinu bolest, to je pitanje na koje ti mogu odgovoriti
samo geneticari ili oni koji su precizno upuceni u takve informacije.
Jasno mi je da nesljeđujemo određene predispozicije za bolesti, nebitno radi li se o duševnim ili bolestima tijela, to ne sporim.
Ali kada se radi o depresiji, koju u biti izaziva poimanje naše uloge u određenom okruženju, naše poimanje sreće i nesreće, naše poimanje stvarnosti uopšte, onda se ne mogu složiti sa konstatacijom da je nasljedna. Depresija se može pojaviti i kod osoba koje boluju od nekih duševnih bolesti i onda je nazivamo posljedicom te konkretne bolesti, a ne uzrokom depresivnog stanja pacijenta.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#56 Re: pesimizam i depresija

Post by zijancer »

:cry: utisak zavisi od tacke s koje posmatramo
iz ozrenske ovaj grad poziva na vjesanje pertlom
ali pereci s krovovima posmatrani sa kovaca su sasvim nesto drugo
ili svadja macaka na okruglim kantama za smece u masarikovoj..zimi :-)
napravit cu jednom mapu tih tacaka..nesto kao psiholoska karta grada :P

mapu svijeta sami pravimo
Kolibri
Posts: 6
Joined: 17/07/2009 13:01

#57 Re: pesimizam i depresija

Post by Kolibri »

Ljudi, nakon svega što pročitah, dođe mi da se objesim :-?
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#58 Re: pesimizam i depresija

Post by andrija2007 »

Kolibri wrote:Ljudi, nakon svega što pročitah, dođe mi da se objesim :-?
Jel' na Marsu?
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#59 Re: pesimizam i depresija

Post by andrija2007 »

negativ wrote:
andrija2007 wrote: O kojim se "tacno" genetskim predispozicijama radi za svaku pojedinu bolest, to je pitanje na koje ti mogu odgovoriti
samo geneticari ili oni koji su precizno upuceni u takve informacije.
Jasno mi je da nesljeđujemo određene predispozicije za bolesti, nebitno radi li se o duševnim ili bolestima tijela, to ne sporim.
Ali kada se radi o depresiji, koju u biti izaziva poimanje naše uloge u određenom okruženju, naše poimanje sreće i nesreće, naše poimanje stvarnosti uopšte, onda se ne mogu složiti sa konstatacijom da je nasljedna. Depresija se može pojaviti i kod osoba koje boluju od nekih duševnih bolesti i onda je nazivamo posljedicom te konkretne bolesti, a ne uzrokom depresivnog stanja pacijenta.
Ja nisam ni tvrdio specificno da je depresija nasljedna bolest, vec sam samo rekao da postoji nasljedna predispozicija za vecinu bolesti.
User avatar
mirslav
Posts: 42
Joined: 29/03/2009 19:04

#60 Re: pesimizam i depresija

Post by mirslav »

Popadao sam sve žive ispite na roku. Ostao sam bez para a samim tim i bez droge i alkohola. Posvađao sam se sa starcima. A prijatelji samo se žale niko ne pita kako sam. Sreća pa sam prestao pušiti inače bih se za ovih pet dana u šunku pretvorio, al' sad nemam dima da ga oči gledaju. Poželio sam nekoliko puta da se nisam ni rodio. Ako ovo nije depresija onda ne znam šta je.
Već po navici da se izvadim odavde uzeo sam iz biblioteke neku knjigu da odlutam negdje. Imam i 15 filmova a nijedan mi se ne gleda.
Juče sam bio plus i pesimista i umalo da se zabetoniram u crnjak. Čitav dan sam prespavao, i prokleta vrućina se natovarila. I kad sam odlučio da mi se ebe za čitav svijet uhvatio sam tračak optimizma.
Jedini lijek od depresije je da se požalim nekome ko će da me sasluša. Ali to je kao da se igram ćole. Depresija prelazi na onoga ko sluša u ovom slučaju na tebe koji čitaš ovo. Meni je sada malo lakše a tebe ko je tjerao da otvaraš ovu temu.
User avatar
no_crnjak
Posts: 15306
Joined: 17/05/2009 17:42
Location: B block

#61 Re: pesimizam i depresija

Post by no_crnjak »

mirslav wrote:Popadao sam sve žive ispite na roku. Ostao sam bez para a samim tim i bez droge i alkohola. Posvađao sam se sa starcima. A prijatelji samo se žale niko ne pita kako sam. Sreća pa sam prestao pušiti inače bih se za ovih pet dana u šunku pretvorio, al' sad nemam dima da ga oči gledaju. Poželio sam nekoliko puta da se nisam ni rodio. Ako ovo nije depresija onda ne znam šta je.
Već po navici da se izvadim odavde uzeo sam iz biblioteke neku knjigu da odlutam negdje. Imam i 15 filmova a nijedan mi se ne gleda.
Juče sam bio plus i pesimista i umalo da se zabetoniram u crnjak. Čitav dan sam prespavao, i prokleta vrućina se natovarila. I kad sam odlučio da mi se ebe za čitav svijet uhvatio sam tračak optimizma.
Jedini lijek od depresije je da se požalim nekome ko će da me sasluša. Ali to je kao da se igram ćole. Depresija prelazi na onoga ko sluša u ovom slučaju na tebe koji čitaš ovo. Meni je sada malo lakše a tebe ko je tjerao da otvaraš ovu temu.

aj ne seri xD
toccata
Posts: 23
Joined: 16/05/2009 06:24

#62 Re: pesimizam i depresija

Post by toccata »

negativ wrote:
terapija wrote:
toccata wrote:
A odakle tebi pravo da tvrdis da li neko prica bezveze?
Eto vidiš, mora da si i ti u depresiji čim ovako reaguješ kad neko nazove stvari svojim imenom...
Genetska predispozicija za depresiju je američka farmaceutska šuplja priča za široke narodne mase da kupuju što više Prozaka i drugih legalnih droga, zato je njena priča bez veze i ponavljam ta priča je bez veze ma ko je pričao, pa se vi ljutite koliko hoćete, a ako baš hoćeš i tvoja reakcija je bez veze...

glupo je da moju rakciju nazivas bezveznom...u depresiji nisam, na svu srecu :D :D :D :D
i jos i dalje tvrdim,da genetska predispozicija postoji. razvoj humane gentike govori u prilog tome, otkrivanje gena koji bi mogli biti odgovorni i sl.
svjetske studije su parametar, a ne farmaceutske firme...one samo prezentiraju ono sto dokaze studija, kojom se naravno bave ljekari...
malo ti je zbrkan poredak u glavi (izvini ako te to vrijedja, namam tu namjeru)...
toccata
Posts: 23
Joined: 16/05/2009 06:24

#63 Re: pesimizam i depresija

Post by toccata »

negativ wrote:
toccata wrote:
toccata wrote:KLJUC SRECE
kljuc srece postoji, samo sto je u prirodi vecine ljudi zakomplicirati si zivot sto vise, pa ga svjesno ili nesvjesno ne zele vidjeti...
znači sreća je univerzalan pojam... ono što je tebi sreća mora biti i meni i obratno... ja to ne vidim tako, a u praksi se može i dokazati u samo par razgovora sa ljudima koji pripadaju različim kulturološkim, vjerskim, socijalnim, starosnim i drugim grupama... a molio bih te da mi navedeš koje su to genetske predispozicije da neko bude depresivan - primjer molim...
o genetskim predispozicijama sam vec navela nesto, dakle samo potpuno razumijevanje ljudskog genoma ce nam dati jasnu sliku o tome.

a za kljuc srece, upravo suprotno od toga sto kazes...dobro , mozda sam morala biti malo preciznija u odgovoru...SVAKO IMA SVOJ KLJUC SRECE!
nadam se da je sada sve jasno...
User avatar
negativ
Posts: 284
Joined: 19/02/2009 10:02

#64 Re: pesimizam i depresija

Post by negativ »

toccata wrote:
toccata wrote:
svjetske studije su parametar, a ne farmaceutske firme...one samo prezentiraju ono sto dokaze studija, kojom se naravno bave ljekari...
malo ti je zbrkan poredak u glavi (izvini ako te to vrijedja, namam tu namjeru)...
Parametar je profit, a ne studije, ako već treba raspravljati o tome.
Farmaceuti i plaćaju silne pare raznim institutima da nas ubijede u nešto kako bi nam poslije prodali lijek za tu ''bolest'', poredak je tako postavljen, a pacijent i medicinari su tu na zadnjem mjestu.
A što se tiče genetike, prevedi sebi riječ depresija i onda pričaj o logici da je nasljedna. Znači i sreća je nasljedna, baš mi to čudno zvuči :?: :?:
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#65 Re: pesimizam i depresija

Post by pustopoljina »

kod nas se lako kaze depresija.
ima tu -traume,tuge,zalosti,tjeskobe,sumnje...pa i depresije.
postoje krizna razdoblja ljudi-to su oko 30 -te i 50-te godine zivota-kad se neke crte podvlace.
postoji zal za umrlim.
postoji teska socijalna ugrozenost.
prvo se svi objektivni razlozi zbog necije potistenosti trebaju eliminisati-da bi se reklo-da taj neko ima depresiju.
danas je drustvo takvo-da kad ti umre roditelj,dobijes antidepresive-da ne upadas u oci,da ne kvaris produktivnost i drugima dan.
postoje filmovi i price o drustvu na prozacu.
protiv sam -da se svako stanje u minusu,zove depresijom. protiv sam uzimanja antidepresiva od doktora opce prakse.
ako je neko duzi period u off-u,ako se sam pita-sta mi je,kad je zapravo sve ok...onda mislim da prvo treba posjetiti psihologa.
pa tek onda posegnuti za tabletama.
kod ovih koji imaju objektivne razloge -sam za tablete,samo ako oni svoje okolnosti nisu u stanju izmijeniti,a kvalitet zivota pod tim pati. tj.ako ce neko ostati bez braka-zato sto sto je socijalni slucaj ili podvukao crtu,pa skontao da radi pogresan posao,zivi u pogresnoj zemlji...onda tablete mogu ograniciti stetu.
User avatar
no_crnjak
Posts: 15306
Joined: 17/05/2009 17:42
Location: B block

#66 Re: pesimizam i depresija

Post by no_crnjak »

pesimizam je bolest od pepsija....sinalco je sin od alkoholicara

xD
User avatar
negativ
Posts: 284
Joined: 19/02/2009 10:02

#67 Re: pesimizam i depresija

Post by negativ »

no_crnjak wrote:pesimizam je bolest od pepsija....sinalco je sin od alkoholicara xD
A šta je onda sandučić, decembar ili rukotvorina???
User avatar
FREE888
Posts: 6
Joined: 28/09/2009 23:41

#68 Re: pesimizam i depresija

Post by FREE888 »

Depresija i pesimizam su veoma ozbiljne stvari i nisu baš za podcijenjivati..pogotovo ako se radi o psihično nestabilnoj osobi i u određenoj situaciji baš znaju biti gadne do bola.. Srećom postoji izlaz uvijek samo je potrebno puno truda i pomiriti se stvarima koje nas muče..Vedrina duše je beskonačna,fižička aktivnost je najbolji i efikasniji ljek ...
beautifullshinyb.
Posts: 99
Joined: 26/08/2009 23:47

#69 Re: pesimizam i depresija

Post by beautifullshinyb. »

negativ wrote:
toccata wrote:
toccata wrote:
svjetske studije su parametar, a ne farmaceutske firme...one samo prezentiraju ono sto dokaze studija, kojom se naravno bave ljekari...
malo ti je zbrkan poredak u glavi (izvini ako te to vrijedja, namam tu namjeru)...
Parametar je profit, a ne studije, ako već treba raspravljati o tome.
Farmaceuti i plaćaju silne pare raznim institutima da nas ubijede u nešto kako bi nam poslije prodali lijek za tu ''bolest'', poredak je tako postavljen, a pacijent i medicinari su tu na zadnjem mjestu.
A što se tiče genetike, prevedi sebi riječ depresija i onda pričaj o logici da je nasljedna. Znači i sreća je nasljedna, baš mi to čudno zvuči :?: :?:

zasto bi cudno zvucalo? smatra se da su veseo karakter i posljedicno sreca ljudi genetski odredjeni...
i pri tom ne mislim nasljedni, vec samo postoji predispozicija, sve ostalo ovisi od tzv. faktora okoline.
Broj 1
Posts: 371
Joined: 15/09/2009 20:50

#70 Re: pesimizam i depresija

Post by Broj 1 »

He, depresija, ja pio lijekove i dobio holesterol od njih, pa sve bacio i posvadjao se sa samim sobom i rekao sam sebi odajebi vise sa depresijom i glavu gore.
Evo tri godine vise nemam problema.
Sta mi je jos pomoglo u tome je post, cini cuda!
User avatar
MoHiKaNaC
Posts: 615
Joined: 17/04/2002 00:00
Location: tu i tamo...

#71 Re: pesimizam i depresija

Post by MoHiKaNaC »

toccata wrote:depresija stvarno jeste bolest...i to bolest koja napada lude sa slabom voljom...
ljude koji nemaju jasno izradjene stavove ili su ti stavovi, ako postoje klimavi. plus ne zaboravimo genetsku predispoziciju, vrlo bitnu!
Ne bih ja rekao da depresije pogadja najvise ljude sa slabom voljom, vec bih to preformulisao i rekao da su depresiji podlozniji ljudi osjetljive prirode, emotivci koji izrazenije percipiraju sve sto ih okruzuje i sve sto im se desava. A slaba volja je rezultat depresije jer nam depresije oduzima volju za zivotom tako da i trivijalne stvari postaju komplikovane a zelja da se borimo protiv tog stanja je sve manja i manja...
sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#72 Re: pesimizam i depresija

Post by sarajevonekad »

U zemljama pesimista
Autor: Danijela Domazet, Ankica Barbir Mladinovic, Slobodan Kostic, Radio Slobodna Evropa 2006-01-09
Vošingtonski institut GALUP proveo je u 66 zemalja svijeta istraživanje o tomu da li su i u kojoj mjeri građani pesimisti, odnosno optimisti u pogledu onoga što ih očekuje u ovoj godini. Titulu najvećih svjetskih pesimista osvojila je Bosna i Hercegovina.

Vošingtonski institut GALUP proveo je u 66 zemalja svijeta istraživanje o tomu da li su i u kojoj mjeri građani pesimisti, odnosno optimisti u pogledu onoga što ih očekuje u ovoj godini. Titulu najvećih svjetskih pesimista osvojila je Bosna i Hercegovina. I većina građana Hrvatske i Srbije ušla je u 2006. godinu s popriličnim pesimizmom.
Titulu najvećih svjetskih pesimista Bosanci i Hercegovci dijele sa Grcima. U BiH je 54 posto građana iskazalo pesimizam prema godini koja je započela i vjeruju da će ona biti teža nego prethodna. U anketi koju smo napravili u Sarajevu i Mostaru mišljenja građana se podudaraju sa rezultatima GALUP-ova istraživanja:
S obzirom na novonastalu situaciju, vjerujte da pesimizam raste.
Moramo biti. Nemamo nikakvog povjerenja još ni u koga. Pola mi, pola ti - a to ne valja.
Sve je grozno. Nemaju ljudi para. Nemaju posla. Zašto bi bili optimistični?
Mislim da neposredno na ulicama i u kafićima i na drugim mjestima možete vidjeti je li to optimizam ili je to pesimizam.
Nema države, nema vlasti, deset godina samo lažu i petljaju.
Bh. političari koji su, prema mišljenju građana, najveći krivci što u BiH u velikoj mjeri vlada pesimizam, kažu razumiju zašto je to tako. Zastupnik u Parlamentu BiH Mirsad Ćeman, koji je i sam umjereni optimist, kaže da je veliki broj građana iz BiH proteklih godina imao priliku živjeti u zemljama Zapadne Europe i vidjeti što su dometi uređenih država:
Kada se vrate, osjećaju naravno frustracije zbog toga. To se prenosi i na ljude koji nisu proveli te godine vani. Jednostavno, to raspoloženje i te frustracije se iskazuju kao neka vrsta javnoga mnijenja.
Ljudi očekuju brži povratak u normalizaciju, bolje uvjete za rad i život, no ništa se ne dešava, kaže predsjednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata RS-a, Milorad Dodik:
Sljedeća faza je upravo u kojoj se nalazimo - to je jedna depresija, jedan osjećaj besperspektivnosti. Ljudi ne mogu da spoznaju perspektivu. Ja sam uvjeren da ona postoji i da će se ljudima povjerenje u život na ovim prostorima apsolutno vratiti.
Realist, akademik Muhamed Filipović:
Od 1990. godine mi ne živimo normalno, nemamo pespektive, nama su oduzeta sva prava, naša država je uništena, pretvorena u jednu lakrdiju od države. Svi osjećaju da se nalaze u kavezu. Mrze postojeće stanje i mrze svoje nacionalističke šefove, ali ih slijede budući da ne vide nikakvu drugu perspektivu - i ona im se ne otvara. Onda je pesimizam logična posljedica.
Apatija je prisutna dulji niz godina. I ono malo što daje nade je priča o BiH u Europskoj uniji, ali i to ide sporo, stava je dopredsjednik Srpske demokratske stranke, Mladen Bosić:
Motivacija za ono što bi se desilo za deset godina nije dovoljno jaka da bi probudila neki osjećaj optimizma u BiH. Mislim da bi trebalo jednu svjetliju sliku o BiH pokušati nametnuti javnosti, jer od apatije sigurno neće biti ništa dobro.
Zastupnik u Parlamentu BiH Ilija Filipović stava je da BiH ne bi imala stanovnika da je pesimizam preovladavajući:
Validnije je reći da je ogroman pesimizam iza nas.
Jedana stara anegdota kaže da će optimisti sa sigurnošću ustvrditi da žive u najboljem od svih mogućih svjetova, a pesimisti će odmah početi da strahuju da je to zaista istina. Glumac Josip Pejaković:
Optimista je napravio avion, a pesimista je napravio padobran. Mislim da su u BiH potrebniji padobrani nego avioni. Optimizam postoji u Bosni samo kod onih neukih ljudi koji stalno govore da će biti bolje - ako Boga da, inšallah.
*****
preuzeto sa :
http://nwbih.com/news.cgi?ref1=66


Istini na volju, meni pesimizam sam po sebi ne smeta toliko koliko mi smeta ona nasa tradicija kontriranja i prepucavanja, a da li oni proizlazi iz pesimizima ili jednostavno nedovoljne prosvjecenosti, to ne znam ali bih svakako volio saznati.
sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#73 Re: pesimizam i depresija

Post by sarajevonekad »

kako god okrenes pesimizam ne moze valjat.

treba mu se oduprijet kako znamo i umijemo.
Last edited by sarajevonekad on 07/10/2009 09:49, edited 2 times in total.
sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#74 Re: pesimizam i depresija

Post by sarajevonekad »

Tacno je da situacija logicki opravdava i pesimizam i depresiju...logicki, ali ne i zdravstveno...




A vec sam rekao, meni pesimizam sam po sebi ne smeta toliko koliko mi smeta ona nasa tradicija kontriranja i prepucavanja, i agresivnosti uopste (gjde je ona verbalna toliko prisutna da smo gotovo prepoznatljivi po tome),
a da li oni proizlazi iz pesimizima ili jednostavno nedovoljne prosvjecenosti, to ne znam ali bih svakako volio saznati.Pa nek nam malo ove kolege psiholozi pomognu da odgonetnemo ima li tu povezanosti ili nema.
Last edited by sarajevonekad on 07/10/2009 09:52, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#75 Re: pesimizam i depresija

Post by Truba »

od 10 raznih rečenica koje sam pročitao
9 je bilo o novom ratu

a od 4 priče s ljudima koje sam vodio danas jedna nije bila o novom ratu


i kako da budeš ok i da radiš svoj posao i da živiš kao normalan čovjek :?
Post Reply