Perpetum Mobile

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Locked
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1 Perpetum Mobile

Post by Sanjarko »

https://www.instagram.com/p/Bykattunhi3/

Evo jedan od pokusaja pravljenja i postizanja ovoga. Ne znam hoce li se bilo kada ovo uspjeti napraviti i realizirati.

https://en.wikipedia.org/wiki/Perpetuum_mobile

Znam da je sa dva slova "u" ali ja vise ovako nasem jeziku prilagodzavam ove rijeci. Na nasem jeziku bi bilo stalno kretanje ovo kad bi se prevelo valjda ili ipak se krece, nesjecam se tacno.

Pokusavaju mnogi danas ovo napraviti, imaju ideje u vezi ovoga, pokusavali su i drugi prije. Pa i sam sam imao mnostvo ideja kako ovo postignuti i napraviti.

Sta mislite, da li ce se uspjeti u ovome itd.

Ja mislim cak i ako se i uspije ovo napraviti da nece opet kako misle ljudi biti besplatna energija.
User avatar
mayab
Posts: 27192
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#2 Re: Perpetum Mobile

Post by mayab »

O čemu ti to, bogati, jel ti to ozbiljno :shock: :lol: :lol: :lol:
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#3 Re: Perpetum Mobile

Post by alibaba_i_30_godina »

Jako su dobri uživo, preporučujem da poslušaš. Budu često u Sarajevu. :-D

User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#4 Re: Perpetum Mobile

Post by Sanjarko »

mayab wrote:O čemu ti to, bogati, jel ti to ozbiljno :shock: :lol: :lol: :lol:
:roll:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#5 Re: Perpetum Mobile

Post by Sanjarko »

Jbt ljudi pokusavaju gravitaciju da iskoriste da bi struju dobili putem nje itd. Niko do sad nije u tome uspio itd.

I ono naslo o cemu ti to itd. :?
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#6 Re: Perpetum Mobile

Post by ovo_malo_duse »

Vizionar 1985 wrote:Jbt ljudi pokusavaju gravitaciju da iskoriste da bi struju dobili putem nje itd. Niko do sad nije u tome uspio itd.

I ono naslo o cemu ti to itd. :?
Naravno da pokusavaju. Najblizi su ovi koji koji koriste magnetizam da izbjegnu gubitke. Jer da bi se postigao perpetum mora se konstantno pretvarati jedna vrsta energije u drugu. Problem su gubitci koji su prlicno veliki i konstant i pa nakon odredjenog broj ciklusa nivo energije opadne da se ne moze pretvoriti u drugu.
Najbolji primer ovih koji ovo pokusavaju iskoristiti su hibridna vozila.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#7 Re: Perpetum Mobile

Post by Sanjarko »

ovo_malo_duse wrote:
Naravno da pokusavaju. Najblizi su ovi koji koji koriste magnetizam da izbjegnu gubitke. Jer da bi se postigao perpetum mora se konstantno pretvarati jedna vrsta energije u drugu. Problem su gubitci koji su prlicno veliki i konstant i pa nakon odredjenog broj ciklusa nivo energije opadne da se ne moze pretvoriti u drugu.
Najbolji primer ovih koji ovo pokusavaju iskoristiti su hibridna vozila.
Ma opet ja mislim i kad bi postigli ovo da bi bilo ovo:
Ja mislim cak i ako se i uspije ovo napraviti da nece opet kako misle ljudi biti besplatna energija.
Jer valja sve to izgradit, odrzavati itd., valja mrezu izgraditi, odrzavati je itd.
User avatar
mayab
Posts: 27192
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#8 Re: Perpetum Mobile

Post by mayab »

perpetuum mobile
perpetuum mobile [perpe'tu·um mo:'~] (lat.: neprestano pokretljivo), zamišljeni stroj koji se može beskonačno dugo kretati ne trošeći energiju i pritom još obavljati koristan mehanički rad. U prošlosti je bilo mnogo pokušaja da se izradi takav stroj. Premda su već u XVIII. st. mnoge znanstvene ustanove (npr. francuska Akademija znanosti) proglasile problem njegove izrade nerješivim, pokušaji da se ostvari nisu prestali do danas.

Perpetuum mobile prve vrste je stroj koji se protivi prvomu zakonu termodinamike. Prema tom zakonu nemoguće je energiju stvoriti ni iz čega, a moguće je pretvarati jedan oblik energije u drugi, kao npr. toplinu u mehanički rad i obratno.

Perpetuum mobile druge vrste je stroj koji nije u suprotnosti s prvim zakonom termodinamike, ali je u suprotnosti s drugim zakonom termodinamike. Prema drugom zakonu termodinamike moguće je dobiti mehanički rad iz topline samo ako u toplinskom stroju postoje dva spremnika topline različite temperature. Hlađenjem toplijeg i zagrijavanjem hladnijega može se dobiti samo dio energije u obliku mehaničkog rada. Količina iskoristive energije ovisi o temperaturnoj razlici spremnikâ. To znači da je nemoguć i stroj koji bez temperaturne razlike pretvara toplinsku energiju u mehaničku.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#9 Re: Perpetum Mobile

Post by insomnia78 »

Sve je to kurcevaca jos uvijek. Lako je snagom vjetra, mora ili suncevom energijom odrzavati kake pasnjake po Skotskoj. Daj ti napravi struje za industriju. Karina. Nista bez nuklearki i cumura
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#10 Re: Perpetum Mobile

Post by insomnia78 »

Osim toga citava tema je postavljena na osnovu necijeg zajebantskog videa sa instagrama
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11 Re: Perpetum Mobile

Post by Sanjarko »

@Mayab nije iz nicega, nego od Gravitacije i zahvaljujuci njoj. Sad mozda je neprecizan naziv ovo za ove masine koje se pokusavaju napraviti da se od Gravitacije dobije energija.

Znam @Insomnia da je sega video ali eto ljudi pokusavaju a tako to ide, pokusaj, greska, pokusaj, greska dok neupali jednom.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#12 Re: Perpetum Mobile

Post by ovo_malo_duse »

Vizionar 1985 wrote:
ovo_malo_duse wrote:
Naravno da pokusavaju. Najblizi su ovi koji koji koriste magnetizam da izbjegnu gubitke. Jer da bi se postigao perpetum mora se konstantno pretvarati jedna vrsta energije u drugu. Problem su gubitci koji su prlicno veliki i konstant i pa nakon odredjenog broj ciklusa nivo energije opadne da se ne moze pretvoriti u drugu.
Najbolji primer ovih koji ovo pokusavaju iskoristiti su hibridna vozila.
Ma opet ja mislim i kad bi postigli ovo da bi bilo ovo:
Ja mislim cak i ako se i uspije ovo napraviti da nece opet kako misle ljudi biti besplatna energija.
Jer valja sve to izgradit, odrzavati itd., valja mrezu izgraditi, odrzavati je itd.
Na dunjaluku nema nista gratis ali da ce biti jeftinije to da. Na primjer da vozila prelaze 70 km pa cak i vise od toga na litar benzina kombinacijom dok vozi na benzin puni bateriju to da ali je jos uvijek iskoristivost nekih 50 % ko prvi stige na nivo da pretvori 80-90% taj je Tito novih generacija.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#13 Re: Perpetum Mobile

Post by insomnia78 »

A baterije se dobijaju bozijim davanjem
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#14 Re: Perpetum Mobile

Post by Sanjarko »

ovo_malo_duse wrote:
Na dunjaluku nema nista gratis ali da ce biti jeftinije to da. Na primjer da vozila prelaze 70 km pa cak i vise od toga na litar benzina kombinacijom dok vozi na benzin puni bateriju to da ali je jos uvijek iskoristivost nekih 50 % ko prvi stige na nivo da pretvori 80-90% taj je Tito novih generacija.
Ma i ja imao ideje u vezi ovoga pa cak i hibridnih vozila i drugih vozila, cak i nekih drugih stvari koje polako danas postaju realnost, neke su odavno postale realnost, obestinile se moje mnoge ideje i ideje drugih ljudi, koji su na slicne ideje nadosli kao i ja, mnogi na neke i prije nego ja, a ja na neke poslije njihovih a da nisam ni znao za njihove ideje, da one postoje itd.

Davno pravo imao ideja dosta, prije oko deceniju mozda ih imao kad je se pocelo ovo sve polako praviti itd., kad je u povoju bilo dosta ovoga. Napravili su danas dosta toga, realizirali su eto dosta toga, ali mnoge stvari su jos u pokusaju i povoju.

Kazem ide to tako, od ideja, pa se okupe ljudi oko ideja, pa ide realizacija ideja, pa pokusaj, greska dok neupali jednom.

Problem veliki je realizacija ideja. Nemaju svi ljudi isto znanje, iste mogucnosti, iste vjestine, iste finansije itd.

Ja nazalost ne spadam u tih 5% koji imaju to sve ili nesto ili dosta od toga.

Tehnoloski sve vise napredujemo iako u nekim poljima sporo poprilicno. Ali ipak se krece. :mrgreen:

Sto znaci da smo izumili Perpetuum Mobile na neki nacin. :mrgreen:
User avatar
mayab
Posts: 27192
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#15 Re: Perpetum Mobile

Post by mayab »

Nismo niti blizu "perpetuum mobileu", samo je nauka i tehnologija uspjela povećati stepen iskoristenja "mašina"....zakoni fizike koji se spominju i dalje vrijede
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#16 Re: Perpetum Mobile

Post by valjuga »

Nema tu ljeba :D nit energije iz ničega.
Vezirbh
Posts: 223
Joined: 17/07/2013 20:58

#17 Re: Perpetum Mobile

Post by Vezirbh »

Perpetual motion is motion of bodies that continues indefinitely. A perpetual motion machine is a hypothetical machine that can do work indefinitely without an energy source. This kind of machine is impossible, as it would violate the first or second law of thermodynamics.

Dalja rasprava je bespotrebna potrošnja energije :)
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#18 Re: Perpetum Mobile

Post by Sanjarko »

Nema za ovo jos nekog naziva preciznog. Zovu ovo ovako, iako nije to, to.

Ja ovome nadio ime davno, nazvao ga Gravitynator ili ti ga na nasem jeziku Gravitinator ili Gravitacijski Generator, generator koji se pokrece zahvaljujuci Gravitaciji.

Sad ne znam je li i to precizno i tacno. :zoka:
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15640
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#19 Re: Perpetum Mobile

Post by problemnatravunu »

mayab wrote:Nismo niti blizu "perpetuum mobileu", samo je nauka i tehnologija uspjela povećati stepen iskoristenja "mašina"....zakoni fizike koji se spominju i dalje vrijede
:thumbup: :thumbup:
Jedino da čovječanstvo prvo ustanovi da su se nešto prevarili kod formulisanja zakona fizike, pa uspostavi nove, ispravne, ali sa današnjeg stanovišta PM je nemoguća utopija
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#20 Re: Perpetum Mobile

Post by valjuga »

problemnatravunu wrote:
mayab wrote:Nismo niti blizu "perpetuum mobileu", samo je nauka i tehnologija uspjela povećati stepen iskoristenja "mašina"....zakoni fizike koji se spominju i dalje vrijede
:thumbup: :thumbup:
Jedino da čovječanstvo prvo ustanovi da su se nešto prevarili kod formulisanja zakona fizike, pa uspostavi nove, ispravne, ali sa današnjeg stanovišta PM je nemoguća utopija
A sjećate se kako su nadrealisti zaustavili Zemlju ? :D
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#21 Re: Perpetum Mobile

Post by r_faruk »

forumas mayab je vec postavio dva zakona termodinamike koji ne dozvoljavaju perpetum mobile bilo koje vrste...
ukoliko neko ipak napravi takav uredjaj, zakoni termodinamike prestaju da vaze. Bilo bi dovoljno "samo" trenje eliminisati i eto perpetum mobile-a trece vrste, ali ne moRe.

onaj ko dodje do ovakvog otkrica napravice nevjerovatnu revoluciju koja ce pokrenuti domino efekat u svim sferama zivota. mislim da bismo postali drustvo kao u zvjezdanim stazama :)
User avatar
karanana
Posts: 47263
Joined: 26/02/2004 00:00

#22 Re: Perpetum Mobile

Post by karanana »

More li ovo vako:
Image

Ako more, da patentiram.
Samo moram kontrolu brzine i kocnice usavrsiti.
Locked