penzija i radni odnos ako moze pomoc

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#1 Re: penzija i radni odnos ako moze pomoc

Post by Ricken »

Radni odnos neće biti smetnja Vašoj penziji. S druge strane stranka će biti obavezna uplačivati doprinose bez obzira što ste vi penzioner. Moguće su vrste angažmana i ugovor o djelu ili privremeni poslovi ali da li su u skladu sa zakonom zavisi od prirode tih poslova i unutrašnje organizacije stranke.
User avatar
medvjed23
Posts: 26810
Joined: 16/07/2010 13:49

#2 Re: penzija i radni odnos ako moze pomoc

Post by medvjed23 »

Koliko ja znam, starosna penzija (penzija za koju je potrebno 65 godina života i 20 godina staža, odnosno 40 godina staža) nastavlja se isplaćivati i nakon zasnivanja radnog odnosa, dok se prijevremena penzija (60, 35 - muškarci; 55, 30 - žene) zamrzava u slučaju zasnivanja radnog odnosa.
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#3 Re: penzija i radni odnos ako moze pomoc

Post by Ricken »

medvjed23 wrote:Koliko ja znam, starosna penzija (penzija za koju je potrebno 65 godina života i 20 godina staža, odnosno 40 godina staža) nastavlja se isplaćivati i nakon zasnivanja radnog odnosa, dok se prijevremena penzija (60, 35 - muškarci; 55, 30 - žene) zamrzava u slučaju zasnivanja radnog odnosa.
Da upravu si totalno, ali iz upita sam shvatio da se radi o starosnoj, jer je pitac rekao civilina, pa sam shvatio da nije privremena.

Može biti da nisam ja dobro shvatio pitca.
User avatar
medvjed23
Posts: 26810
Joined: 16/07/2010 13:49

#4 Re: penzija i radni odnos ako moze pomoc

Post by medvjed23 »

Pojma nemam šta je civilna :-)

Evo i odgovarajućih zakonskih odredbi
Korisniku penzije koji je penziju ostvario prije navršenja 40 godina penzijskog staža, odnosno 65 godina
života i korisniku invalidske penzije koji zasnuje radni odnos ili započne da obavlja djelatnost iz člana 11. tač.
1. i 2. ovog zakona penzija se ne isplaćuje za to vrijeme, a najduže do navršenja 40 godina penzijskog
staža, odnosno 65 godina života. Korisniku porodične penzije koji zasnuje radni odnos ili započne da obavlja
djelatnost iz člana 11. tač. 1. i 2. ovog zakona penzija se ne isplaćuje. Osiguraniku iz stava 1. ovog člana, na
njegov zahtjev, penzija će se ponovo odrediti prema novonavršenom penzijskom stažu i ponovnim
određivanjem penzijskog osnova uzimajući u obzir i nove plaće, odnosno osnovice osiguranja, a penzija će
se odrediti pod uvjetima utvrđenim ovim zakonom.
Znači, ne isplaćuju se ni invalidska ni porodična.. Eto.. sve smo mogućnosti pokrili :D
User avatar
medvjed23
Posts: 26810
Joined: 16/07/2010 13:49

#5 Re: penzija i radni odnos ako moze pomoc

Post by medvjed23 »

biće da se radi o invalidskoj... ona se, kao što i piše gore, ne isplaćuje tokom trajanja radnog odnosa... skontajte neki ugovor o djelu ili nešto...

i svakako nije naodmet da se o Vašim pravima raspitate u PIO-u :)
LG88
Posts: 8
Joined: 12/11/2013 02:52

#6 Re: penzija i radni odnos ako moze pomoc

Post by LG88 »

Pozdrav! Naime otac mi se nalazi na zavodu za zaposljavanje kao lice kojem se dokupljuje staž kako bi ostvario pravo na penziju. Prvenstveno je podnio zahtjev za penzionisanje, da bi nakon toga dobio odgovor da mu je potreban dokup staza, sto je uredu, ali smatram da su mu sluzbenici mogli odmah sugerisati da podnese zahtjev za dokup staza jer je odgovor cekao skoro 4 mjeseca, a kada je isti dosao glasio je na dokup staza. Redovno se javlja na zavod. Interesuje me sljedece. Niko ne zeli u zavodu da mu kaze nakon sto protekne period dokupa staza kakva ce uslijediti onda procedura, pa me interesuje da li je neko upoznat sa ovim. Dakle, koliki period ce cekati, da li su mu potrebna nova podnesenja zahtjeva, vadjenje papirologije, ili jednostavno kada ispuni uslove, postojeci papiri se kompletiraju na obradu i ceka rjesenje. Koliko bi moglo proteci vremena do rjesenja? Dokup bi trebao da traje do sredine februara. Hvala
aless
Posts: 134
Joined: 29/01/2013 01:20

#7 Re: penzija i radni odnos ako moze pomoc

Post by aless »

LG88 wrote:Pozdrav! Naime otac mi se nalazi na zavodu za zaposljavanje kao lice kojem se dokupljuje staž kako bi ostvario pravo na penziju. Prvenstveno je podnio zahtjev za penzionisanje, da bi nakon toga dobio odgovor da mu je potreban dokup staza, sto je uredu, ali smatram da su mu sluzbenici mogli odmah sugerisati da podnese zahtjev za dokup staza jer je odgovor cekao skoro 4 mjeseca, a kada je isti dosao glasio je na dokup staza. Redovno se javlja na zavod. Interesuje me sljedece. Niko ne zeli u zavodu da mu kaze nakon sto protekne period dokupa staza kakva ce uslijediti onda procedura, pa me interesuje da li je neko upoznat sa ovim. Dakle, koliki period ce cekati, da li su mu potrebna nova podnesenja zahtjeva, vadjenje papirologije, ili jednostavno kada ispuni uslove, postojeci papiri se kompletiraju na obradu i ceka rjesenje. Koliko bi moglo proteci vremena do rjesenja? Dokup bi trebao da traje do sredine februara. Hvala
Kako se dobija ovo pravo na dokup staza, gdje se raspitati ili dobiti informaciju. I ko ima pravo na dokup staza.
Hvala
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#8 Re: penzija i radni odnos ako moze pomoc

Post by Partizzanka »

nisam neki znalac ali znam iz iskustva bliznjih

ako lice ima jos par godina do starosne penzije ali nema dovoljno godina staza, ne znam jel pio ili zavod za zaposljavanje otkupi tih par godina

posto je osoba u godinama kada je tesko naci posao itd itd
aless
Posts: 134
Joined: 29/01/2013 01:20

#9 Re: penzija i radni odnos ako moze pomoc

Post by aless »

Nesto malo vise od 1.5 godine fali do 20 godina staza. Samo.me interesuje gdje se informisati i dobiti pravu informaciju i predati neki zahtjev dok nije kasno eventualno. Valjda ce se neko javiti ko je vise malo upucen.
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#10 Re: penzija i radni odnos ako moze pomoc

Post by Partizzanka »

moze i do tri godine :) znaci imate taj preduslov

pa imaju dvije opcije jel PIO ili biro - neko od njih
neko kome se morate javljati ne znam kako cesto da ovjere knjizicu neku i cinjenicu da ne radite

ali svakako sigurno ima neko drugi ko zna vise
LG88
Posts: 8
Joined: 12/11/2013 02:52

#11 Re: penzija i radni odnos ako moze pomoc

Post by LG88 »

Poneses radnu knjizicu u Socijalno. Radnik na salteru ti prekontrolise godine staza. Nakon toga podneses zahtjev za dokup staza, NIKAKO ZA PENZIONISANJE, jer onda cekas 2-3 mjeseca, a nikakve koristi, jer i nemas pravo na zahtjev za penziju, isti bi bio odbijen. Nakon sto zavod razmotri zahtjev za dokup staza, dobijate priznanicu da li vam se odobrava ili ne odobrava dokup staza. Nakon toga javljate se i nosite papire na biro u opstini kojoj pripadate. Javljate se svaki mjesec u periodu za koji vam se vrsi dokup staza. Nakon proteka dokupa staza, papir o zvanicnom dokupu staza i radnicku knjizicu nosite u Socijalno i oni proslijedjuju papire na rjesenje o penzionisanju. Po primitku rjesenja lice se opredjeljuje za bankovni ili postarski nacin primitka penzije uz prilaganje ziro racuna ... ZA PENZIONISANJE SA 20. GODINA OSIGURANJA POTREBNO JE 65. GODINA ŽIVOTA.
aless
Posts: 134
Joined: 29/01/2013 01:20

#12 Re: penzija i radni odnos ako moze pomoc

Post by aless »

Hvala na informaciji.
Stari kenjac
Posts: 516
Joined: 23/10/2009 13:01

#13 Re: penzija i radni odnos ako moze pomoc

Post by Stari kenjac »

iMAL KO KAKVOG ISKUSTVA. Namjesteniku kantonalnog organa uprave odbijen je zahtjev za penziju(fali mu 5-6 mjeseci staza osiguraanja). U organu mu racunali, on racunao(ima nesto benificije, nesto vojske u duplom trajanju) i nisu dobro sbrali. Rjesenje o odbijanju zahtjeva PiO donio godinu dana od dana podnosenja. >Kako dalje rodjace???
Post Reply