Peljeski most zele graditi!

Post Reply

Peljeski most

se nesmije graditi jer onemogucava buducu izgradnju luke
48
22%
se nesmije graditi iz drugih razloga
24
11%
neka se gradi ali treba biti dovoljno visok kako bi mogli brodovi proci
76
35%
neka se gradi svakako
60
27%
nemam stav
12
5%
 
Total votes: 220

User avatar
Paranoid
Posts: 3788
Joined: 21/12/2011 11:14
Location: Život uz granicu je opasan i tvrd...

#1251 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Paranoid »

Black111 wrote:To nije isto. Slovenci su ucjenjivali RH EU-om cak do te mjere da im RH preupusti dio svog mora, iako oni i danas ako se ne varam imaju koridor po medjunarodnom pravu, oni imaju pravo na slobodan prolaz svojih brodova tu.

Most je s druge strane povezivanje RH, gradi se na tlu RH i biti ce dovoljno visok da ce manje vise svaki brod moci nesmetano moci prolaziti. Tako da ne vidim problem. Iako naravno neki veliki brodovi tu nikad nece zalaziti, sto zbog plitkog mora, sto zbog uvale, sto zbog tog sto uopce nemaju razloga tu uplovljavati jer osim gradica s tri cetri hotela tu nema nicega... osim jednog dana sto ce biti naftni terminal. :D
Nije bitno hoće li zalaziti veliki brodovi, ali prolaz mora biti. Za tvoj info, pošto često spominješ naftne terminale jesi li znao da BiH ima naftne terminale u Pločama?
Black111
Posts: 797
Joined: 12/06/2011 13:48

#1252 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Black111 »

Pa zar nece biti prolaz? Hoce. Tako da meni nije jasno sta se ovdje uopce vise prica. Em naftni terminali, ovo ono tamo vamo. :D

A sto se Neuma i naftnog terminala tice, to ce biti na Sv. Nikad. Iz vise razloga. Ne zbog mosta koji je dovoljno visok, vec zbog uvale, plitkog mora, velikih potreba za novcem (a da ce biti isplativo - vjerovatno nece), pa do lokalne samouprave koja bi tesko na takvo sto pristala da im se tamo gradi. T
jiji
Posts: 292
Joined: 02/05/2013 15:10

#1253 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by jiji »

Black111 wrote:To nije isto. Slovenci su ucjenjivali RH EU-om cak do te mjere da im RH preupusti dio svog mora, iako oni i danas ako se ne varam imaju koridor po medjunarodnom pravu, oni imaju pravo na slobodan prolaz svojih brodova tu.

Most je s druge strane povezivanje RH, gradi se na tlu RH i biti ce dovoljno visok da ce manje vise svaki brod moci nesmetano moci prolaziti. Tako da ne vidim problem. Iako naravno neki veliki brodovi tu nikad nece zalaziti, sto zbog plitkog mora, sto zbog uvale, sto zbog tog sto uopce nemaju razloga tu uplovljavati jer osim gradica s tri cetri hotela tu nema nicega... osim sto ce jednog dana tu biti naftni terminal, naravno. :D
Naravno,osim cijene izgradnje takvog terminala,tu je još jedna velika zapreka,a to je rezervat prirode pod morem. I tu se gubi svaka mogućnost izgradnje tako nečega.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1254 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by seln »

Nije problem visina mosta, vec kost koja se baca.
Svima je jasno da je most skuplje i komplikovanije rjesenje, da nema veze ni sa potrebama ni sa ekonomskom realnoscu.
Dakle: zasto?
User avatar
Paranoid
Posts: 3788
Joined: 21/12/2011 11:14
Location: Život uz granicu je opasan i tvrd...

#1255 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Paranoid »

jiji wrote:
Black111 wrote:To nije isto. Slovenci su ucjenjivali RH EU-om cak do te mjere da im RH preupusti dio svog mora, iako oni i danas ako se ne varam imaju koridor po medjunarodnom pravu, oni imaju pravo na slobodan prolaz svojih brodova tu.

Most je s druge strane povezivanje RH, gradi se na tlu RH i biti ce dovoljno visok da ce manje vise svaki brod moci nesmetano moci prolaziti. Tako da ne vidim problem. Iako naravno neki veliki brodovi tu nikad nece zalaziti, sto zbog plitkog mora, sto zbog uvale, sto zbog tog sto uopce nemaju razloga tu uplovljavati jer osim gradica s tri cetri hotela tu nema nicega... osim sto ce jednog dana tu biti naftni terminal, naravno. :D
Naravno,osim cijene izgradnje takvog terminala,tu je još jedna velika zapreka,a to je rezervat prirode pod morem. I tu se gubi svaka mogućnost izgradnje tako nečega.
Opet ne kontate..ni ti, a ni Blacki. :-)

Zašto trebaju naftni terminali BiH, kada imaju SVOJU u Pločama?
Black111
Posts: 797
Joined: 12/06/2011 13:48

#1256 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Black111 »

seln wrote:Nije problem visina mosta, vec kost koja se baca.
Svima je jasno da je most skuplje i komplikovanije rjesenje, da nema veze ni sa potrebama ni sa ekonomskom realnoscu.
Dakle: zasto?
ma ja bolan ti. Sve ti je to zavjera protiv Bosnjaka. Cak se i sama EU urotila te vidi most boljim rjesenjem i dati ce novce samo da napakosti Bosnjacima. :D

A koliko je meni poznato tunel nije neka opcija valjda zbog tla i trusnosti tog podrucja.
Black111
Posts: 797
Joined: 12/06/2011 13:48

#1257 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Black111 »

a Pari...

Ma kontam ja teme (iako sam morao iskoristiti posljedni kapacitet svojih mozdanih snaga :D ), i znam za Ploce, samo ne znam sto meni govoris o naftnom terminalu jer nisam ja koji je spominjao izgradnju. Ja samo malo satiricno pisem o tome svemu. :D
Last edited by Black111 on 28/01/2014 11:09, edited 1 time in total.
User avatar
biske
Posts: 1879
Joined: 25/06/2009 03:35
Location: teren

#1258 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by biske »

Black111 wrote:a Pari...

Ma kontam ja teme, i znam za Ploce, samo ne znam sto meni govoris o naftnom terminalu jer nisam ja koji je spominjao izgradnju. Ja samo malo satiricno pisem o tome svemu. :D
vidimo da si se satrAo od pisanja...
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1259 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by seln »

Black111 wrote:
seln wrote:Nije problem visina mosta, vec kost koja se baca.
Svima je jasno da je most skuplje i komplikovanije rjesenje, da nema veze ni sa potrebama ni sa ekonomskom realnoscu.
Dakle: zasto?
ma ja bolan ti. Sve ti je to zavjera protiv Bosnjaka. Cak se i sama EU urotila te vidi most boljim rjesenjem i dati ce novce samo da napakosti Bosnjacima. :D

A koliko je meni poznato tunel nije neka opcija valjda zbog tla i trusnosti tog podrucja.
Ne laprdaj. Nije zavjera protiv Bosnjaka, vec protiv Hrvata.
Cak ni Bosnjaci ne bi mogli progutati toliku kost.
Black111
Posts: 797
Joined: 12/06/2011 13:48

#1260 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Black111 »

Tako je, bezbeli. :D
User avatar
vee-jay
Posts: 8803
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#1261 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by vee-jay »

Sa mostom najveci gubitnik je HDZ BiH. Nakon toga Hrvatska, ali ako je istina o ovih 75% troskova koje preuzima EU onda i nije velik gubitak :D
User avatar
Paranoid
Posts: 3788
Joined: 21/12/2011 11:14
Location: Život uz granicu je opasan i tvrd...

#1262 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Paranoid »

vee-jay wrote:Sa mostom najveci gubitnik je HDZ BiH. Nakon toga Hrvatska, ali ako je istina o ovih 75% troskova koje preuzima EU onda i nije velik gubitak :D
Most je ok, kao i tunel...volio bih da urade i heliodrome na mostu na svakih 1km..takodje bih volio da kompletan iznos plati EU, iskreno, bilo bi to jako lijepo..

Medjutim, ovde slabo ko konta da su to investicije EU u EU, a ne samo u HR.. EU nije Yuga pa da se putevi i mostovi podižu radnim akcijama, jer novci koji se ulažu u mega projektima ostaju parafirani u trezorima, a sutra u slučaju ili želje pućanstva za vraćanjem suvereniteta, HR bi mogla da dobije Rn. od kojeg noge i glava ohlade u sekundi..
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#1263 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by sportman1 »

Black111 wrote:To nije isto. Slovenci su ucjenjivali RH EU-om cak do te mjere da im RH preupusti dio svog mora, iako oni i danas ako se ne varam imaju koridor po medjunarodnom pravu, oni imaju pravo na slobodan prolaz svojih brodova tu.

Most je s druge strane povezivanje RH, gradi se na tlu RH i biti ce dovoljno visok da ce manje vise svaki brod moci nesmetano moci prolaziti. Tako da ne vidim problem. Iako naravno neki veliki brodovi tu nikad nece zalaziti, sto zbog plitkog mora, sto zbog uvale, sto zbog tog sto uopce nemaju razloga tu uplovljavati jer osim gradica s tri cetri hotela tu nema nicega... osim sto ce jednog dana tu biti naftni terminal, naravno. :D




pa nemaju koridor i bas zato je arbitrazni postupak u toku. ako u arbitrazi dobiju koridor ,zasto i bih ne bi imala isto pravo?
-pitanje dali hr. ima uopce pravo da pravi most s obzirom na pravo prolaza bih do otvorenog mora,ali je to pitanje za sud ili arbitrazu?
Black111
Posts: 797
Joined: 12/06/2011 13:48

#1264 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Black111 »

Naravno da ima kad taj most nicim ne ometa neke hipotetske brodove sto bi tu prolazili.

Slovenci zele dio hrv. mora da bi dobili izlaz na medjunarodne vode. to je razlika, to nije slovensko. Oni imaju zapravo pravo prolaza. Zato su i izbjegavali sud svim sredstvima koji samo gleda prvanu stranu, a tu Slovenci nemaju sta traziti. Nego kao zadnji sibicari nastoje stogod ucjenama uzicati.
jiji
Posts: 292
Joined: 02/05/2013 15:10

#1265 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by jiji »

Ono što Slo traži po međunarodnom pravu nemože dobit,a BiH nemože ničim ucijenit HR da se odrekne dijela svog teritorija. BiH može tužit HR nekom od sudova koji se bave ovom tematikom npr. Međunarodnom sudu za pravo mora u Hamburgu ili međunarodnom sudu pravde u Hagu,ali ti sudovi sude po međunarodnom pravu mora,a ono je čista matematika i geometrija i po njemu ni Slo ,ni BiH nema nikakvo pravo osim prava neskodljivog prolaska,a ono je u više stvari ograničeno. U osnovama HR ima pravo gradit most na svom teritoriju,sve dok se ne ometa pravo neskodljivog prolaska BiH,a stručne studije i predstudije koje je naručila EU će utvrditi kojom visinom se neće ometati pravo BiH.
User avatar
deer_hunter
Posts: 1021
Joined: 28/09/2012 15:46

#1266 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by deer_hunter »

http://www.index.hr/vijesti/clanak/bih- ... 04348.aspx
treba gradit mostove medju ljudima :mrgreen: imal sta od ovog, sta kaze pomorsko drustvo sa sjedistem u Rajvosa na ovo?? nekako uvijek prije izbora poloze kamen temeljac.. :lol:
User avatar
Edin H.
Posts: 47317
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#1267 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Edin H. »

I kako Royal Caribbean's Harmony of the Seas da uplovi u Neum?

Ne mere most, i tacka.


Image
User avatar
zg1911
Posts: 2042
Joined: 22/06/2014 23:44

#1268 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by zg1911 »

da je pameti pabobaviti razmijenu teritorija. hrvatskoj uski pojas uz neumsko more, a bih na jugu, uz granicu sa crnom gorom. win-win situacija. rh dobije teritorihalnu cjelovitost, bih izlaz na otvoreno more. neumljani bi vjerojatno pristali, no ovi nasi s krajnjeg juga ne bi al jebat ga, kompenzirat im nekako
palermo
Posts: 22496
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#1269 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by palermo »

zg1911 wrote:da je pameti pabobaviti razmijenu teritorija. hrvatskoj uski pojas uz neumsko more, a bih na jugu, uz granicu sa crnom gorom. win-win situacija. rh dobije teritorihalnu cjelovitost, bih izlaz na otvoreno more. neumljani bi vjerojatno pristali, no ovi nasi s krajnjeg juga ne bi al jebat ga, kompenzirat im nekako
Veliš dati Republici Srpskoj da izađe na more :D . E, nisi prvi kome je ovo palo na pamet, ali ništa ovom razmjenom Bosna i Hercegovina ne dobija.

Umjesto razmjene teritorija treba raditi na zajedničkoj strategiji i interesima, onda bi ovo bilo samo tehničko pitanje.
User avatar
zg1911
Posts: 2042
Joined: 22/06/2014 23:44

#1270 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by zg1911 »

palermo wrote:
zg1911 wrote:da je pameti pabobaviti razmijenu teritorija. hrvatskoj uski pojas uz neumsko more, a bih na jugu, uz granicu sa crnom gorom. win-win situacija. rh dobije teritorihalnu cjelovitost, bih izlaz na otvoreno more. neumljani bi vjerojatno pristali, no ovi nasi s krajnjeg juga ne bi al jebat ga, kompenzirat im nekako
Veliš dati Republici Srpskoj da izađe na more :D . E, nisi prvi kome je ovo palo na pamet, ali ništa ovom razmjenom Bosna i Hercegovina ne dobija.

Umjesto razmjene teritorija treba raditi na zajedničkoj strategiji i interesima, onda bi ovo bilo samo tehničko pitanje.
sto srpskoj? al ne granicimo s federacijom doli juzno od dubrovnika? e jebiga onda. posteno bi bilo dat federaciji ako uzimas od federacije

rad na zajednickoj strategiji i interesima je, naravno, najbolje rjesenje, no ujedno mi se s ovim nasim politicarima cini kao sf
User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#1271 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by tututuuuu »

zg1911 wrote:
palermo wrote:
zg1911 wrote:da je pameti pabobaviti razmijenu teritorija. hrvatskoj uski pojas uz neumsko more, a bih na jugu, uz granicu sa crnom gorom. win-win situacija. rh dobije teritorihalnu cjelovitost, bih izlaz na otvoreno more. neumljani bi vjerojatno pristali, no ovi nasi s krajnjeg juga ne bi al jebat ga, kompenzirat im nekako
Veliš dati Republici Srpskoj da izađe na more :D . E, nisi prvi kome je ovo palo na pamet, ali ništa ovom razmjenom Bosna i Hercegovina ne dobija.

Umjesto razmjene teritorija treba raditi na zajedničkoj strategiji i interesima, onda bi ovo bilo samo tehničko pitanje.
sto srpskoj? al ne granicimo s federacijom doli juzno od dubrovnika? e jebiga onda. posteno bi bilo dat federaciji ako uzimas od federacije

rad na zajednickoj strategiji i interesima je, naravno, najbolje rjesenje, no ujedno mi se s ovim nasim politicarima cini kao sf
E ne moze, jos da smanjujete broj Hrvata u BiH. Cak i kad bi ta suluda zamisao bila moguca. Hocete povezan teritorij, platite most i gotovo (doduse ionako ce EU sufinancirati najveci dio troskova).
User avatar
zg1911
Posts: 2042
Joined: 22/06/2014 23:44

#1272 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by zg1911 »

sto se mene tice ne bi imao nista protiv da vam se vrati dio ovih dodjosa. + imamo i domaceg sljama za izvoz. a gotovo svi rvat'ne prave
User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#1273 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by tututuuuu »

zg1911 wrote:sto se mene tice ne bi imao nista protiv da vam se vrati dio ovih dodjosa. + imamo i domaceg sljama za izvoz. a gotovo svi rvat'ne prave
Pa sve u BiH a? :D A ti tako pametan da ostanes? :D Tema je inace Peljeski most, ne "osobne frustracije". Dobicete Neum, znas kad, nikad. :D Ajmo se sad vratiti u realnost da napustimo domenu bajki, vjestica, sirena i ostalog sarolikog svijeta djecijih bojanki.
User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#1274 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by tututuuuu »

Mene vise zanima da li ce most biti dovoljno visok da kruzeri mogu proci ispod njega?
User avatar
zg1911
Posts: 2042
Joined: 22/06/2014 23:44

#1275 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by zg1911 »

cemu svodjenje na osobni nivo? ohladi
Post Reply