Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#426 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by deogest »

Black swan wrote: 29/07/2021 06:12 Cestitke europljanima
Kad most proradi treba pocet odbrojavat kace bih u eu
I usporediti misljenja
Nece nikad. Da Dodiku, Covicu i Bakiru dadnu pravo veta i predsjedanje Unijom? Ima i tamo glupih, ali iBogami nisu toliko. :lol:

Bosna u ovom sistemu, (kvazi-drzava) NIKADA nece uci u EU.
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#427 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by Truba »

Pa zato je i most napravljen

Nazalost to je tako
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40323
Joined: 29/06/2011 23:39

#428 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by dječak sa šibicama »

Od momenta kad je EU osigurala vise od pola novca za most, bilo je jasno da zaobilaze BiH.

Moze se reci i da nije tako, da je EU financirala clanicu, na sto clanica ima pravo jer i puni budzet kako ga i prazni, ali opet jasna je politicka poruka bar sto se EU tice.

Da racunaju na BiH, rekli bi sta ce vam most imacete otvorenu granicu.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#429 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by PM72 »

Nemojte tako.Pouzdano znam da BiH ulazi u EU 2024 godine...al hidžretske.
Do tada bićemo odlagalište otpada,kako nuklearnog tako i ljudskog u obliku migranata.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40323
Joined: 29/06/2011 23:39

#430 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by dječak sa šibicama »

Od pocetka cijele price "pristupanje BiH EU" bar meni je bilo jasno da od toga nema nista.

Ne sto EU nas nece, vec sto mi ne mozemo. Kad sam samo citao koliko su zakona morali promijeniti Madjari, Slovenci, Hrvati, to su hiljade i hiljade zakona i podzakonskih akata, samo primjer iz Madjarske sa cim se segacila raja po intgernetu, gdje su morali donijeti i zakon o maksimalnoj kolicini masnoce u slanini, mislim da se nasmijes.

Kad bi mi to, nasi parlamentarci nece, ne mogu, ne zele, ne znaju, mi cesto imamo goveda u parlamentu.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#431 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by studiorum_tuzlaensis »

muslimanska neće doći. Nemojte se sikirati. :)
User avatar
JohnnyS
Posts: 13408
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#432 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by JohnnyS »

PM72 wrote: 29/07/2021 11:03
studiorum_tuzlaensis wrote: 29/07/2021 11:00 Kakva Srbija i EU...

EU je kršćanska zajednica, a ne pravoslavna ili muslimanska, shvatite to više. Ušao je ko je trebao, nismo interesantni nikome osim Arapima i u hrvatsko srpskom potkusurivanju.
Grčka,Bugarska i Rumunija su pravoslavne zemlje...

I pravoslavci su kršćani svakako :D
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#433 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by studiorum_tuzlaensis »

Zna se zašto su ciganske satelitske republike Bugarske i Rumunije primljene, zakone ionako nisu imali ni društvo za EU, a nemaju ni sad. Više su tu NATO jarani preko bare imali uticaja nego sama EU.

Vrijednost Pelješca i ovog mosta raste sa ulaskom Hr u Šengen. Onda ćete da vidite šta je granica Zaton Doli :P
User avatar
Haris.ba
Posts: 24393
Joined: 08/09/2005 20:08

#434 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by Haris.ba »

studiorum_tuzlaensis wrote: 29/07/2021 11:54 Zna se zašto su ciganske satelitske republike Bugarske i Rumunije primljene, zakone ionako nisu imali ni društvo za EU, a nemaju ni sad. Više su tu NATO jarani preko bare imali uticaja nego sama EU.

Vrijednost Pelješca i ovog mosta raste sa ulaskom Hr u Šengen. Onda ćete da vidite šta je granica Zaton Doli :P
Ima Neum da postane ko Monte Karlo. :D

Jeftinije ce biti u avion pa u Tursku na more.

Haj, mozda se kakve ceste uradi do Crne Gore. Pa dole na more. Ako ne bude granice u Trnovu. :bih:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40323
Joined: 29/06/2011 23:39

#435 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by dječak sa šibicama »

Za more je Albanija vec neko vrijeme dobra opcija, ako nista zbog cijena.

Jeste da jases autom preko planina do dole, nema postene ceste ali Ksamil ili Sarande, odlicna mjesta. Kad kazes Albanija jeste onaj osjecaj njaaaaah, ali solidno mi izgleda bar sto sam cuo od ljudi koji su isli. I jeftino, kazu.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#436 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by _BataZiv_0809 »

Ako udjemo u mini Sengen onda ok, moze se probat.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13408
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#437 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by JohnnyS »

Ono što je meni bitna komparativna prednost Hrvatske je što ako ti se ne svidi smještaj ( a ja sam cjepidlaka) uvijek imaš izbora upaliti auto i vratiti se doma isti dan, dok je to malo teže iz ostalih destinacija pa trpi što ti se ne sviđa :D
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40323
Joined: 29/06/2011 23:39

#438 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by dječak sa šibicama »

Ima i toga, sjecam se prica ljudi koji su birvaktile poletili u Antaliju kad se tek pojavila reklama kod nas, reklamiralo im one de luxe hotele po jako niskim cijenama, oni kad su otisli tamo preko agencija, samo prosli pored tih hotela i iskrcalo ih u nekim odmaralistima. Nema nazad, kad si dosao dosao si, sad trpi.

Ali za male pare.
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#439 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by Truba »

Ja sam nekoc u srednjoj rekao 2032
Ali vidim da sam se zajebao
Bodkin
Posts: 21511
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#440 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by Bodkin »

dječak sa šibicama wrote: 29/07/2021 12:07 Ima i toga, sjecam se prica ljudi koji su birvaktile poletili u Antaliju kad se tek pojavila reklama kod nas, reklamiralo im one de luxe hotele po jako niskim cijenama, oni kad su otisli tamo preko agencija, samo prosli pored tih hotela i iskrcalo ih u nekim odmaralistima. Nema nazad, kad si dosao dosao si, sad trpi.

Ali za male pare.
To je danas nemoguce. Milion slika, ocjena i komentara. Ne mozes se zajebati previse.
Hrvatska ima svoje prednosti i mane. Od licnih zahtjeva zavisi hoce ti dole biti dobro. Meni licno je dosadna. Sadrzaji su nula. Ali ja sam specifican
last mohicans
Posts: 11690
Joined: 09/08/2012 23:19

#441 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by last mohicans »

°u° wrote: 29/07/2021 07:07
Porodice Foht wrote: 29/07/2021 07:01 Cestitke susjedima na zavrsetku Peljeskog mosta!
Jedino me zbunio novinar koji tvrdi “da ce sada put za Dubrovnik biti kraci za dva sata”! :? :shock:
Kako?
Bezbeli bez zaebancija na granicama. Vjerovatno su to računali
Ja isto mape češljao, niđe veze izjava. Nisam se Peljescem vozio, ali jesam dubrovačkom magistralom, ova cesta se spušta u Zaton Doli, kakav ce tek tu krkljanac da bude, osim da nisu nešto izgradili u zadnjih par godina prema Dubrovniku, da je ne znam.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40323
Joined: 29/06/2011 23:39

#442 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by dječak sa šibicama »

Hoce li biti dosadno ili uzbudljivo, ovisi koliko platis.

Mi smo navikli na cvrljanje na plazi, 7 ili 5 ili 10 dana rostiljanja na suncu da komsije kod kuce vide kako si ti bio na moru, rijetko ko i ide u hotel jer je jeftinije platiti sobu ili apartman, supruga kuha na vrucinama, ode se na pizzu ponekad mozda neka vecerica, sve u nekom ogranicenom budzetu.

Stranci, recimo Englezi, Svedjani ili Nijemci, traze i sadrzaj. Plate i dobiju. Ima i u Hrvatskoj sadrzajnog odmora, ali moras platiti. Vec par godina hit je, posebno za starije ili ljude sa srcanim problemima, smjestaj na Gorskom Kotaru npr Delnice Fuzine gdje su prijatne noci za spavanje, a za pola sata voznje si u Vinodolskom ili Crikvenici na kupanju. Plus im uredili gorski sa paintball klubovima, zip line, tematski parkovi, setnice uz jezero i po sumi.
Ili uzmu aranzman Split, Dubrovnik, Opatija, Sibenik, organizovani izleti na Plitvice, Cetinje, Medjugorje, Mostar, Velebit, Roski slap Krka i tako dalje. Sve to kosta, prosjecni bosanac nema te pare.
°u°
Posts: 2676
Joined: 11/04/2013 08:49

#443 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by °u° »

last mohicans wrote: 29/07/2021 12:14
°u° wrote: 29/07/2021 07:07

Bezbeli bez zaebancija na granicama. Vjerovatno su to računali
Ja isto mape češljao, niđe veze izjava. Nisam se Peljescem vozio, ali jesam dubrovačkom magistralom, ova cesta se spušta u Zaton Doli, kakav ce tek tu krkljanac da bude, osim da nisu nešto izgradili u zadnjih par godina prema Dubrovniku, da je ne znam.
Ne znam jesu li planirali autoput preko cijelog Pelješca. Negdje sam čitao da će taj dio biti brza cesta, što je opet blizu autoputa. Ubrzaće im putovanje definitivno, koliko ne znam. Kad imaš dvije granice, posebno na tako maloj razdaljini je zaebancija. Posebno za robni prijevoz.
Povezaće autoputem cijelu svoju obalu bez zaustavljanja
Bodkin
Posts: 21511
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#444 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by Bodkin »

dječak sa šibicama wrote: 29/07/2021 12:19 Hoce li biti dosadno ili uzbudljivo, ovisi koliko platis.

Mi smo navikli na cvrljanje na plazi, 7 ili 5 ili 10 dana rostiljanja na suncu da komsije kod kuce vide kako si ti bio na moru, rijetko ko i ide u hotel jer je jeftinije platiti sobu ili apartman, supruga kuha na vrucinama, ode se na pizzu ponekad mozda neka vecerica, sve u nekom ogranicenom budzetu.

Stranci, recimo Englezi, Svedjani ili Nijemci, traze i sadrzaj. Plate i dobiju. Ima i u Hrvatskoj sadrzajnog odmora, ali moras platiti. Vec par godina hit je, posebno za starije ili ljude sa srcanim problemima, smjestaj na Gorskom Kotaru npr Delnice Fuzine gdje su prijatne noci za spavanje, a za pola sata voznje si u Vinodolskom ili Crikvenici na kupanju. Plus im uredili gorski sa paintball klubovima, zip line, tematski parkovi, setnice uz jezero i po sumi.
Ili uzmu aranzman Split, Dubrovnik, Opatija, Sibenik, organizovani izleti na Plitvice, Cetinje, Medjugorje, Mostar, Velebit, Roski slap Krka i tako dalje. Sve to kosta, prosjecni bosanac nema te pare.
Nema ni sa parama ali eto. Ja govorim za sebe. Hrvatski koncept odmora je da uzivas u lijepom moru i prirodi i eventualno odes na neku voznju brodom. Ako si u istri, imas odlicnu gastro ponudu i to je to. Naravno ima puno ljudi kojima je to cilj pa je hrvatska puna turista
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#445 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by SaraFina »

https://tuzlanski.ba/oko-nas/region/pun ... se-baciti/
Punica s Pelješkog mosta: Ja sam stvarno rekla da ću se baciti | Preuzeto sa: https://tuzlanski.ba/oko-nas/region/pun ... se-baciti/
Slobodna Dalmacija

Sinoć je bilo bezveze objašnjavati turistima da ujutro neće moći do Dubrovnika, a da ne prođu kroz BiH, jer su gledajući vatromet i cijelu svitu političara koja se okupila na mostu, shvatili da je stvar već gotova. I da je Hrvatska sada jedna cjelina. A nije, jer ćemo ceste koje vode do mosta i od njega, čekati deset mjeseci ili nešto duže. Struka se, naime, stidljivo ograđuje od najava da će prometnica preko Pelješca biti završena do turističke sezone 2022.

HRVATSKAON TO ZASLUŽUJE
Neka se most do Pelješca zove po Goranu Kliškiću, junaku Domovinskog rata koji je poginuo kod Bistrine, da JNA ne presiječe Hrvatsku na dva dijela i dobije rat

PIŠE SAŠA LJUBIČIĆ


Sinoć je bilo bezveze objašnjavati turistima da ujutro neće moći do Dubrovnika, a da ne prođu kroz BiH, jer su gledajući vatromet i cijelu svitu političara koja se okupila na mostu, shvatili da je stvar već gotova. I da je Hrvatska sada jedna cjelina. A nije, jer ćemo ceste koje vode do mosta i od njega, čekati deset mjeseci ili nešto duže. Struka se, naime, stidljivo ograđuje od najava da će prometnica preko Pelješca biti završena do turističke sezone 2022.

Znači, slavili smo spajanje mosta koji nije otvoren? Ha, ha... I još nikakvi izbori nisu na vidiku?! Tu nije bilo riječi čak ni o političkoj pragmatici, već o pukoj mitomaniji. O.K., ajde, pretjerujem; najvažniji političari sjatili su se da bi obilježili spajanje mosta, tako i treba, a zašto onda predsjednik Zoran Milanović nije pozvan? Pa zato jer se stalno "čepuša" s Plenkovićem i HDZ-om. Gledali smo spajanje mosta koji je izgradila kineska kompanija i kineski radnici, a Kineza, u TV prijenosu(ima), vidjeli nismo?! Čuj, od milijardu Kineza, nijednog jedinog? Ludilo brale.

Dalje; cijelo vrijeme se isticalo da je Hrvatska na ovom mjestu fizički bila "prekinuta" punih tristo godina, a nije tri stoljeća, nego tri desetljeća. I to su činjenice! I ta jedna nula viška, to je ta mitomanija na koju ovdje ukazujem. Mi smo Balkanci i od gusala i dodavanja ne možemo pobjeći da si Gospa.

Kroz Neum se moglo bez putovnice u Kraljevini Jugoslaviji i u SFRJ, a problem je nastao kad se Hrvatska osamostalila, a na tom je mjestu, umjesto administrativne, osvanula prava granica: carinici, policija i rampa. A to nije bilo, kolege novinari, prije tristo godina, makar ste se uhvatili tog podatka kao pijan plota, i iako je on za cijelu priču oko mosta, ako ne irelevantan, a onda barem manje važan od događaja koji su se tu zbili ratne 1991. godine.

Znači, umjesto mitova & legendi i otvaranja mosta do kojeg ne možeš prići ni sa njega sići, lijepo bi bilo sjetiti se junačke borbe pripadnika Četvrte gardijske brigade koji su u Bistrini osujetili JNA u namjeri da na tom mjestu presiječe Hrvatsku na dva dijela i tako dobije rat. Da se to dogodilo, danas ne bi slavili darežljivu EU, Kineze i slovenskog projektanta koji je zamislio zaista krasan most, jer ovo ne bila Republika Hrvatska, nego dio nekakve krnje Jugoslavije iz koje je jedino uspjela uteći Dežela, nakon što su se Milošević i Kučan o tome fino dogovorili.

'SPAJANJE' HRVATSKE 1991. GODINE
Zato, nazovimo most po Goranu Kliškiću, poginulom pripadniku Četvrte gardijske brigade, koji je dao život spašavajući ranjenog suborca Ivicu Vucu. Dok je neprijatelj granatirao njihov položaj kod mosta na Bistrini, Goran je svojim gardistima naredio da se povuku u bunker, a tek koji trenutak nakon toga granata je pogodila Vucu. Goran je izjurio iz bunkera i s ranjenim prijateljem na rukama krenuo natrag. Tada je pala još jedna granata i obojicu usmrtila.

Da Goranovo ime može simbolizirati spajanje Hrvatske velebnim mostom od Komarne do Brijeste, svjedoči i događaj iz listopada 1991. Kad je na njihovom položaju na Bilom brigu, gdje je Četvrta branila i obranila Zadar, po zvuku granate osjetio da će pasti na njihov položaj, Kliškić se bacio na suborca Ivicu Boškovića i spasio ga sigurne smrti.

Goran je tada teško ranjen. Operirali su ga u Zadru. Dobio je tri litre krvi i jedva ostao na životu. Liječio se u splitskoj bolnici, no ne zadugo. Pun gelera i rana koje su još krvarile, odlazi na južno bojište iako mu se nudilo da prvu crtu zamijeni angažmanom u logistici.

Goran Kliškić vodio je svoje diverzante koji su ulazili i na okupirani teritorij do pogibije 24. ožujka 1992. godine. Njegova žrtva zaslužuje naklon. Imenovati most do Pelješca po hrabrom Goranu: Hrvatu, Dalmatincu i Splićaninu, čiji je život prekinut u dvadeset i trećoj godini, bio bi izraz istinskog pijeteta prema mladosti koja je izginula za slobodu ove zemlje.

Eto, gospodo političari. Na znanje vam i ravnanje: neka se most Goranovim imenom zove. On i njegovi suborci su 1991. "spojili" Hrvatsku jer ih višestruko jači neprijatelj nije uspio proći. I to nije mit, nego gola istina.

Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#446 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by Tempo »

SaraFina wrote: 29/07/2021 14:49 Sinoć je bilo bezveze
bezveze je citati tekst koji pocinje sa sinoc je bilo bezveze. poserem mu se na portal.
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#447 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by Truba »

Hejters gona hejt
Loki2k9
Posts: 1851
Joined: 26/11/2019 01:03

#448 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by Loki2k9 »

Sinoc je bio cirkus za javnost, tekst je dobar.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#449 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by Tempo »

Black swan wrote: 29/07/2021 18:10 Hejters gona hejt
ne budi glup. radi se o mentalnoj higijeni. sto se tice mosta, niko nije odusevljeniji od mene.
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#450 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by Truba »

Mostovi su protiv podjela
Mostovi spajaju
Post Reply