Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2839
Joined: 24/08/2003 00:00

#226 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by Novi_Nick »


Post: Control panel
Ziv bio ispravi naslov teme. Kakav peljesacki most?! :shock:

Post: Novi Nick
Peljesacki most je na bosanskom jeziku a Peljeski na hrvatskom. Peljesac = Peljesacki.
post: Control panel
Ne znam kojim ti jezikom govoris, ali ovo nema veze sa Bosanskim.
Da li se ostrvo zove Peljesac ili Peljes?
Last edited by Novi_Nick on 28/07/2020 15:02, edited 1 time in total.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#227 Re: Pelješacki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by Tempo »

evo lingvista amatera... za njih ima naposebnije mjesto u dzehenemu gdje ce ih peci na vatri koju loze udzbenicima gramatike i rijecnicima.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#228 Re: Pelješacki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by karanana »

jebes mu sve, izgleda da su kolinda i novi nick zaista u pravu. izgleda da jeste peljesacki. a i meni je zvucalo glupo, ali ja sam generalno nepismen, pa do prije par godina sam se smijao jednom frajeru i govorio vidi seljacine govori dolje. cuj dolje, kaze se dole. e jes klinac. dolje je pravilno.

a peljesacki je pravilno jer polutok nije peljes pa da se most zove peljeski, otok je peljesac pa se kaze peljesacki. padezi, palatalizacije, kurci palci. isto ko recimo obrovac. ne kaze se obrovske cure nego obrovacke cure. karlovac. karlovsko pivo ili karlovacko pivo? dubrovnik. dubrovske cijene ili dubrovacke cijene?
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#229 Re: Pelješacki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by Control panel »

Novi_Nick wrote: 26/07/2020 23:17

Da li se ostrvo zove Peljesac ili Peljes?
Za ostrvo ne znam kako se zove, ali poluostvo je peljesac.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40325
Joined: 29/06/2011 23:39

#230 Re: Pelješacki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by dječak sa šibicama »

Pa ima logike, da se poluotok zove Orlovac ili Glasinac, most bi se zvao Orlovacki ili Orlovski, Glasinacki ili Glasinski?

Karlovacki ili Karlovski.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2839
Joined: 24/08/2003 00:00

#231 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by Novi_Nick »

Hrvati su most nazvali po poluostrvu Peljesac. Meni je licno svejedno, da li zelite da se most zove Peljesacki ili Peljeski. Mislim da neko zadnjih godina, zeli namjerno zbuniti Bosance i hercegovce ubacivanjem nekih novih hrvatskih, srpskih i tudjih rijeci, u bosanski ili bosanskohercegovacki jezik. Ako vecina zeli da promijenim rijec Peljesacki u Peljeski u nazivu ove teme, ja cu to i uraditi.

Mislim da je okej u BH jezik dodavati nove rijeci, ali nije ok mjenjati postojeci BH jezik i rijeci te ih na taj nacin srbizirati i hrvatizirati, sto je nekom izgleda van drzave BiH i cilj.
Last edited by Novi_Nick on 28/07/2020 15:02, edited 1 time in total.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#232 Re: Pelješacki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by Tempo »

Novi_Nick wrote: 27/07/2020 14:59 Ako vecina zeli da promijenim rijec Peljesacki u Peljeski u nazivu ove teme, ja cu to i uraditi.
organizovacemo referendum.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2839
Joined: 24/08/2003 00:00

#233 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by Novi_Nick »

Tempo wrote: 27/07/2020 16:46
Novi_Nick wrote: 27/07/2020 14:59 Ako vecina zeli da promijenim rijec Peljesacki u Peljeski u nazivu ove teme, ja cu to i uraditi.
organizovacemo referendum.
Slazem se, to je demokratski i posteno, ali mora biti dosta razlicitih opcija koje ce zadovoljiti svakog pojedinca iz drzave BiH, a vecinska opcija pobjedjuje :D
Last edited by Novi_Nick on 28/07/2020 15:03, edited 1 time in total.
User avatar
Edin H.
Posts: 46899
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#234 Re: Pelješacki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by Edin H. »

karanana wrote: 27/07/2020 04:32 jebes mu sve, izgleda da su kolinda i novi nick zaista u pravu. izgleda da jeste peljesacki. a i meni je zvucalo glupo, ali ja sam generalno nepismen, pa do prije par godina sam se smijao jednom frajeru i govorio vidi seljacine govori dolje. cuj dolje, kaze se dole. e jes klinac. dolje je pravilno.
MoRe i jedno i drugo u zavisnosti koji dijalekt ovog jednog jezika sa stotinu imena koristis

Prljavo kazaliste pjeva - dolje u mraku kod posljednje tramvajske stanice, prisli mi mladici, pamtim samo udarce, nasilje...

Dok Bajaga peva - Nemoj nikad biti dole, mada neki i to vole, Nemoj nikad biti dole, Jer sve dole noge bole, Gore dole, dole gore, Sve je gore dole...
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#235 Re: Pelješacki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by high_volume »

Novi_Nick wrote: 27/07/2020 14:59 Hrvati su most nazvali po poluostrvu Peljesac. Meni je licno svejedno, da li zelite da se most zove Peljesacki ili Peljeski. Mislim da neko zadnjih godina, zeli namjerno zbuniti Bosance i hercegovce ubacivanjem nekih novih hrvatskih, srpskih i tudjih rijeci, u bosanski ili bosanskohercegovacki jezik. Ako vecina zeli da promijenim rijec Peljesacki u Peljeski u nazivu ove teme, ja cu to i uraditi.

Mislim da je okej u BH jezik dodavati nove rijeci, ali nije ok mjenjati postojeci BH jezik i rijeci te ih na taj nacin srbizirati i hrvatizirati, sto je nekom izgleda van drzave BiH i cilj.
Tebi ovdje ne određuje većina kako ispravno napisati prisvojni pridjev imena naseljenog mjesta, nego pravila gramatike. Ispravno je napisati i izgovarati pelješki.... ne pelješački.

Da je Rijeka umjesto Pelješca, bi li pisao rijekački most, ili afrikački, da je Afrika naziv. Alžirački, amerikanski, itd.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#236 Re: Pelješacki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by Tempo »

Novi_Nick wrote: 27/07/2020 21:33
Tempo wrote: 27/07/2020 16:46
Novi_Nick wrote: 27/07/2020 14:59 Ako vecina zeli da promijenim rijec Peljesacki u Peljeski u nazivu ove teme, ja cu to i uraditi.
organizovacemo referendum.
Slazem se, to je demokratski i posteno, ali mora biti dosta razlicitih opcija koje ce zadovoljiti svakog pojedinca iz drzave BiH, a vecinska opcija pobjedjuje :D
ako se ti slazes, onda ok.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#237 Re: Pelješacki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by Maraschino »

Prije nego odem sa ovog foruma imao sam cast upoznati nove lingviste a pored toga i lektore. :thumbup:
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2839
Joined: 24/08/2003 00:00

#238 Re: Peljeski most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by Novi_Nick »

high_volume wrote: 27/07/2020 23:10
Novi_Nick wrote: 27/07/2020 14:59 Hrvati su most nazvali po poluostrvu Peljesac. Meni je licno svejedno, da li zelite da se most zove Peljesacki ili Peljeski. Mislim da neko zadnjih godina, zeli namjerno zbuniti Bosance i hercegovce ubacivanjem nekih novih hrvatskih, srpskih i tudjih rijeci, u bosanski ili bosanskohercegovacki jezik. Ako vecina zeli da promijenim rijec Peljesacki u Peljeski u nazivu ove teme, ja cu to i uraditi.

Mislim da je okej u BH jezik dodavati nove rijeci, ali nije ok mjenjati postojeci BH jezik i rijeci te ih na taj nacin srbizirati i hrvatizirati, sto je nekom izgleda van drzave BiH i cilj.
Tebi ovdje ne određuje većina kako ispravno napisati prisvojni pridjev imena naseljenog mjesta, nego pravila gramatike. Ispravno je napisati i izgovarati pelješki.... ne pelješački.

Da je Rijeka umjesto Pelješca, bi li pisao rijekački most, ili afrikački, da je Afrika naziv. Alžirački, amerikanski, itd.
Prihvatam argument kao odlican primjer i mjenjam u nazivu teme Peljesacki za Peljeski most, jako sam fleksibilan :D
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#239 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by Tempo »

dobro izgleda peljesacki most.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#240 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by un1ted »

Ova zadnja stranica diskusije je odličan primjer. Krenemo pričati o međunarodnom pravu, morskom saobraćaju, državnim odnosima i onda d od nemoći završimo na gramatiki.

Tako i u životu, trošimo energiju na pogrešne stvari, dok nam ga stavljaju.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#241 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by Sanjarko »

un1ted wrote: 28/07/2020 19:30 Ova zadnja stranica diskusije je odličan primjer. Krenemo pričati o međunarodnom pravu, morskom saobraćaju, državnim odnosima i onda d od nemoći završimo na gramatiki.

Tako i u životu, trošimo energiju na pogrešne stvari, dok nam ga stavljaju.
+1
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#242 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by belfy »

un1ted wrote: 28/07/2020 19:30 Ova zadnja stranica diskusije je odličan primjer. Krenemo pričati o međunarodnom pravu, morskom saobraćaju, državnim odnosima i onda d od nemoći završimo na gramatiki.

Tako i u životu, trošimo energiju na pogrešne stvari, dok nam ga stavljaju.
jer nam je to potrebno! :D
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#243 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by high_volume »

un1ted wrote: 28/07/2020 19:30 Ova zadnja stranica diskusije je odličan primjer. Krenemo pričati o međunarodnom pravu, morskom saobraćaju, državnim odnosima i onda d od nemoći završimo na gramatiki.

Tako i u životu, trošimo energiju na pogrešne stvari, dok nam ga stavljaju.
Obrazovanje je temelj razvoja jednog društva. Stavljati ga mogu samo neobrazovanim :-)
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#244 Re: Peljeski most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by karanana »

Novi_Nick wrote: 28/07/2020 14:55
high_volume wrote: 27/07/2020 23:10
Novi_Nick wrote: 27/07/2020 14:59 Hrvati su most nazvali po poluostrvu Peljesac. Meni je licno svejedno, da li zelite da se most zove Peljesacki ili Peljeski. Mislim da neko zadnjih godina, zeli namjerno zbuniti Bosance i hercegovce ubacivanjem nekih novih hrvatskih, srpskih i tudjih rijeci, u bosanski ili bosanskohercegovacki jezik. Ako vecina zeli da promijenim rijec Peljesacki u Peljeski u nazivu ove teme, ja cu to i uraditi.

Mislim da je okej u BH jezik dodavati nove rijeci, ali nije ok mjenjati postojeci BH jezik i rijeci te ih na taj nacin srbizirati i hrvatizirati, sto je nekom izgleda van drzave BiH i cilj.
Tebi ovdje ne određuje većina kako ispravno napisati prisvojni pridjev imena naseljenog mjesta, nego pravila gramatike. Ispravno je napisati i izgovarati pelješki.... ne pelješački.

Da je Rijeka umjesto Pelješca, bi li pisao rijekački most, ili afrikački, da je Afrika naziv. Alžirački, amerikanski, itd.
Prihvatam argument kao odlican primjer i mjenjam u nazivu teme Peljesacki za Peljeski most, jako sam fleksibilan :D
nis trebo mijenjat jer mislim da si bio u pravu. svi ovi primjeri koji su ti dati kao argumenti ne stoje jer nemaju isti zavrsetak. evo po meni najblizi primjer zbog kraja imena koji zavrsava na slovo C: karlovac. kako bi nazvao most koji se zove po gradu karlovcu? evo i obrovac, sokolac.....
doduse ako uzmemo gradic stolac, onda ne bi bio stolacacki nego stolacki..... mozda su oba termina pravlna....ustvarim ipak mislim da peljesacki nije pravilno nego peljeski, upravo kad sad bolje pogledam moje primjere. nek si promjenio.
gdje smo stali? aha....i kad bi luka eventualno bila izgradjena?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#245 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by Sanjarko »

high_volume wrote: 29/07/2020 03:13
un1ted wrote: 28/07/2020 19:30 Ova zadnja stranica diskusije je odličan primjer. Krenemo pričati o međunarodnom pravu, morskom saobraćaju, državnim odnosima i onda d od nemoći završimo na gramatiki.

Tako i u životu, trošimo energiju na pogrešne stvari, dok nam ga stavljaju.
Obrazovanje je temelj razvoja jednog društva. Stavljati ga mogu samo neobrazovanim :-)
Jest. Ja pokusao objasnit to na temi "Bosanska piramida", i rekao da za to treba imati generalno itd., novca, i rekose nije tako. Zaboravi im Nikolu navest kao primjer. Da ga nije poslala porodica i otac u Bec na skolovanje i da nisu oni to skolovanje finansirali pitanje je da li bi i koliko bi Nikola uspio u zivotu.

A stavljati ga mogu samo slabima, tu spadaju i neobrazovani jer psihopate i jaki se samo znaju vecinom izivljavati nad slabima. Dobro Tito rece, kad si slab i neobrazovan, svaki dzavo gleda da te tuce i udara, kako god stigne.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#246 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by un1ted »

high_volume wrote: 29/07/2020 03:13 Obrazovanje je temelj razvoja jednog društva. Stavljati ga mogu samo neobrazovanim
Izvini, ali obrazovani i neobrazovani čine ovu zemlju. Ne vidim da "obrazovani" pokušavaju napraviti neku promjenu u ovoj državi.
belfy wrote: 28/07/2020 22:26 jer nam je to potrebno!
Heheh, evo hin i dalje raspravljaju o gramatiki na forumu, gdje ne zna da li sa druge strane pise klinac od 13 godina, ili penzioner od 77.

Izgleda da je prošli put trebalo napisati nešto za ovo "gramatiki", pa evo sada

/s
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#247 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by Tempo »

un1ted wrote: 29/07/2020 09:04 Izvini, ali obrazovani i neobrazovani čine ovu zemlju. Ne vidim da "obrazovani" pokušavaju napraviti neku promjenu u ovoj državi.

reko ti je covjek. obrazovanje je temelj svega. trulez su glupani koji misle da sve znaju.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#248 Re: Peljeski most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by high_volume »

karanana wrote: 29/07/2020 05:20
nis trebo mijenjat jer mislim da si bio u pravu. svi ovi primjeri koji su ti dati kao argumenti ne stoje jer nemaju isti zavrsetak. evo po meni najblizi primjer zbog kraja imena koji zavrsava na slovo C: karlovac. kako bi nazvao most koji se zove po gradu karlovcu? evo i obrovac, sokolac.....
doduse ako uzmemo gradic stolac, onda ne bi bio stolacacki nego stolacki..... mozda su oba termina pravlna....ustvarim ipak mislim da peljesacki nije pravilno nego peljeski, upravo kad sad bolje pogledam moje primjere. nek si promjenio.
gdje smo stali? aha....i kad bi luka eventualno bila izgradjena?
https://www.youtube.com/watch?v=wlyODT3 ... e=emb_logo
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#249 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by Sanjarko »

Tempo wrote: 29/07/2020 10:18
un1ted wrote: 29/07/2020 09:04 Izvini, ali obrazovani i neobrazovani čine ovu zemlju. Ne vidim da "obrazovani" pokušavaju napraviti neku promjenu u ovoj državi.

reko ti je covjek. obrazovanje je temelj svega. trulez su glupani koji misle da sve znaju.
Pa na vlasti su obrazovani sirom svijeta. Primjerice "Sve po Zakonu" je obrazovan covjek, svi su oni Dr, Mr, Pr itd. Nedostaje nama postenih ljudi. Njih nema ni na mapi na vlasti ili su raritet.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#250 Re: Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by Tempo »

Sanjarko wrote: 29/07/2020 14:44
Tempo wrote: 29/07/2020 10:18
un1ted wrote: 29/07/2020 09:04 Izvini, ali obrazovani i neobrazovani čine ovu zemlju. Ne vidim da "obrazovani" pokušavaju napraviti neku promjenu u ovoj državi.

reko ti je covjek. obrazovanje je temelj svega. trulez su glupani koji misle da sve znaju.
Pa na vlasti su obrazovani sirom svijeta. Primjerice "Sve po Zakonu" je obrazovan covjek, svi su oni Dr, Mr, Pr itd. Nedostaje nama postenih ljudi. Njih nema ni na mapi na vlasti ili su raritet.

jes, ti znas. zivis u ovom supku svijeta i znas ko je gdje i kakav na vlasti. haj ne seri tita ti.
Post Reply