Peksimeti s mozgom

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Rambo-Amadeus
Posts: 1157
Joined: 12/12/2006 23:38

#51 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Rambo-Amadeus »

Dile wrote:@rambo
ne se nervirati, nije to zdravo.... :oops:
eto ti mi reci sta je zdravo... :D

p.s.
moj prijedlog za naziv lanca restorana: Pechsimets&Brains - made in BiH :bih:
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#52 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Toto »

duboka_misao wrote:
Toto wrote:Kad smo ve zapeli kod jezikoslovlja: haj da vidimo, kako bi se ovaj lanac restorana zvao.
Je li bolje peksimetara, peksimetarna ili peksimetarnica...???
McPeksim :D ili Peksimethana
Pucaju prangije povrh Sarajeva....
Peksijaner Mc Donalds bacio rukavicu u lice sarajevskom cevabdzijskom esnafu...

jos jedan dobar razlog za stvaranje peksikemt fransize

Cestitam Sarajevu
Zdravi i siti bili...
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#53 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Eborg »

Meni je Mutvak super ime iako je već zauzeto. :)
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#54 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Toto »

Eborg wrote:Meni je Mutvak super ime iako je već zauzeto. :)
preselembetiti cemo ga u
McMutvak.ba
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#55 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Eborg »

Ja mislim da bi se uz krupnija ulaganja (300 000 KM+) mogla stvoriti uspješna franšiza unutar BiH sa ispostavama u većim gradovima. Za početak, mislim da bi bio dovoljan jedan polazni objekat sa jakim websiteom, marketingom i dostavom koji bi prvenstveno hvatao mlađu raju, zaposlene ljude i turiste.

Prije svega je zabavna ideja ali mislim da bi bila i uspješna. Dakle, nešto između fast-fooda/grilla i tradicionalnog restorana, po principu Subwaya (domaće, svježe, zdravo) i McDonaldsa (strašan marketing i dosta izbora). Ako bi posao pravo krenuo moglo bi se granati na proizvodnju vlastite hrane koja bi se koristila u izradi sendviča, jela i sl.

U Tuzli ima nešto slično, mislim da se zove BosBurger ili tako nešto, znam da je bio i skandal kao i sa Pomodorinom zbog trovanja. Uglavnom, bio sam tamo jednom i dobro su prodali fazon McDonaldsa i bosanskih sendviča ali nije ispunila ta ideja svoj puni potencijal po mom mišljenju.

Ono što bi jedan ovakav lanac trebao imati je baza stalnih korisnika kao što su ljudi koji naručuju hranu na posao. Ja sam imao ideju o accountima kao recimo u online shopu za jednu svoju staru želju o pokretanju sendvičare (ali o tome neki drugi put :D ). Uglavnom, mogućnost online slaganja svog sendviča kao u Subwayu od peciva do dressinga korak po korak plus mogućnost plaćanja Paypalom ili kreditnom karticom. Posebni popusti za velike narudžbe te recimo happy hour, promocije jela po nižim cijenama, nagradne igre, luda takmičenja tipa ko brže jede ovo ili ono, svaki 15. sendvič ili slično besplatan i tako nešto. Imam izrađen čitav mini-plan.

U svakom slučaju, mislim da bi se mogao razviti dobar biznis i da osnova budu turisti koji bi na ovaj ili onaj način znali da postoji takvo nešto prije nego i vide grad (brošure na aerodromima i stanicama i sl.).

Znam da kada sam na faksu poželim da doručkujem nešto normalno, oči mi više ispadaju od pite i ćevapa u gradu, strašno bih recimo volio s nogu mahnuti pohovani patlidžan, uštipak, mini-pogaču sa travničkim sirom i sl.
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#56 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Toto »

Prototipska partija zavrsena. Eksperimentalne recepture, normativi vremena i materijala provjereni. Slijede statisticke obrade eksperimentalnih podataka; izrada tehmoloskih procesa i izbor opreme.


Image

Image

Image

Image
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#57 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Eborg »

Kupljeno, šalji to! :thumbup:
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#58 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Toto »

Eborg wrote:Kupljeno, šalji to! :thumbup:
imas popust od 15% :D
User avatar
Asana
Posts: 1456
Joined: 15/12/2004 11:40
Location: Sarajevo

#59 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Asana »

:lol: :lol: :lol:
a ja rekoh, evo teme o tajkunima ... :lol:
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#60 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Eborg »

@Toto: E tako se bizMis pravi! Od sada kupujem samo kod tebe! :D

@Asana: A to i jeste originalna ideja ali ovi receptaši se udružiše i ubiše kreativni duh ove teme. Kod njih ti je samo konzumacija, nigdje produkcije. :D
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#61 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Toto »

Indigo-X wrote: Image

Toto, :thumbup: samo ako jos dozvolis...peksimete ili lokume kako sam ja naucila dok sam zivjela u BiH da ih jos zovu,trebalo bi prziti na malo vise ulja, bas kao i krofne tako da se mogu fino "napuhati", a peksimeti/lokumi ionako ne upijaju ulje, tako da nema bojazni da ce nam biti premasni. :-D Ovdje na ovoj temi se vodila nepotrebna polemika oko naziva. Zelim samo reci da ih negdje jos zovu "poderane gace"s tim sto ih rezu u obliku kvadrata i na sredini zarezu, ili jos jedan naziv, "priganice", tako da kategoricki tvrditi "to se ne zove tako, vec ovako" je neprimjereno.
Necu vise o nazivu i pripremi, da i ja ne skrenem previse sa teme koja je po mom misljenju odlicna. :thumbup:
Toto, imam jedno pitanje.
Da li je u onoj desnoj zdijelici posluzen pindjur kao prilog peksimetima? Ako jeste svaka cast na izboru. :thumbup:
Mozda da jos postavis pitanje forumasima..... sta sve sluziti uz peksimete? :-D
Brezbeli da cu ti dozvoliti :D , ta nisam ja moderator pa da udaram cenzure. :run: a nisam ni francuski kuhar da me drma sujeta :run:

Ja zelim da kroz ovu temu obradimo sve aspekte dizajniranja etno fast food restorana sa vizjom da restoran preraste u balkansku fransizu.
Nisam htio da se na pocetku "ponasam" i gadjam terminima ko sto su brainstorming i ostale "špice", vec sam se posluzio domacim "mozgom" i bogatsvom nasih jezika; htijuci rece da je tema otvorena za sve, pa cak i za beskonacan niz naziva jednog te istog jela. Za mene je to jos jedno od nasih vrijednosti koje valja ugradjivati svugdje gdje mozemo - pa i u gastronomiji. Dobar marketing oko svakog jela izgradi zanimljivu pricu.


Ja sam ti se tek prije godinu dvije iz poguzije odmetnuo u kuharske segrte.
Do sada nisam imao hrabrosti da se upustam u kuhanije sa tijestom. Ovo su mi prvi peksimeti. "Umjetnicki ziri" mi je vec izrekao istu primjedbu kao i ti -oko kolicine ulja u kojima se peku. Bojao sam se da mi ne budu premasni- pa mi zadrhtala ruka. Ja ne volim ustipke jer iz njih kapa ulje pa sam mislio da ce i peksimeti manje "popiti", ako je manje ulja. :run:

U desnoj zdjelici je salsa. Nije pindjur kojeg jako volim - radi patlidzana. Nestalo mi je zaliha ajvara i pindjura a za to zadovoljstvo moram maksuzile zapucat kojih stotinjak kilometara, do San Jose-a. Najcesce kupujem makedonski i bugarski pindjur.

Pitanje ti je jako dobro. Tome cu posvetiti poseban post na temu raznih namaza.
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#62 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Toto »

seka wrote:
Dile wrote:
Amazonka27 wrote:danima ignorisem temu...al ne mogu vise :D

vristi mi se kad procitam PEKSIMET...Tobe Jarbi...dodje mi da opsujem... pa ja to nebi pojela za ne znam ti kakve pare... i da ne znam kako je ukusno...
:lol: :lol: :lol: :lol:

ja dok ne dodjoh na forum nisam nikad ni cula za ovaj izraz... :D vazda bilo tijesto koje se stavi u vrelo ulje ustipci... :D
sto je forum edukativan :D ni ja nisam do sada cula :? jos s mozgom :?

znadoh za peksin = prljav
peksimeti s mozgom je slobodni prevod engleskog znanstvenog termina "brainstorming" na starobosanski
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#63 Re: Peksimeti s mozgom

Post by BSn »

Peksimet i ustipak nisu isto. ;)
User avatar
Dori
Posts: 3318
Joined: 07/03/2007 09:36
Location: Rajvosa-X.com

#64 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Dori »

;-) :bih:

User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#65 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Toto »

Svaka cast Omeru i Bobi. Oni potvrdjuju da "peksimeti s mozgom" mogu biti dobitna kombinacija svugdje pa i u BiH. Uz ovu njihovu pricu bi mogla ici i prica voditelja ove emisije Guy Fieri.
Guy je poceo od "peksimeta" tacnije pereca. Na peksimetima je zaradio za porcije "mozga" i s tim parama otisao u Francusku da zavrsi kuharsku skolu. Po povratku kuci je zavrsio fakultet.
Image
Samostalni biznis je poceo u malom gradicima Santa Rosa Kalifornije od 150 000 stanovnika. Za samo par godina je napravio najpopularniji kafe restoran u gradu; iako u krugu od 100 m oko njega ima desetak restorana, da ne racunamo samo 5 McD restorana u tom gradicu i jos stotinjak drugih.
Na donjoj slici je u drustvu kuhara koji su svi milioneri. Ima svoj sou na TV i nove restorane. Jos nije milioner ali ce uskoro biti.
Image
Guy je kuhar koji osim kuharskih recepata zna i recept za biznis. Zna covjek kako se postaje milioner od "peksimata s' mozgom" i to iz jedne malene kasabe.

Na ovoj slici su buduci milioneri. Guy sa dvojicom bosanca.
Image

@dena
Hvala ti za ovaj link.
Last edited by Toto on 07/01/2010 13:24, edited 3 times in total.
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#66 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Toto »

........
leo karan
Posts: 3050
Joined: 05/10/2008 13:53
Location: :8

#67 Re: Peksimeti s mozgom

Post by leo karan »

toto, covjek koji puno zna :thumbup:

prije otprilike 2 mjeseca probah neke meksicke stvarcice ali iz fast food objekta
tako mi vise odgovara, a i jeftinije je naravno. malo sam pogledao oko sebe al ovaj put sam vidio
pizza na komad, kebab, gyros, burritos, tacos, falafel...
nacionalna jela u obliku fast fooda (FF) su na svakom uglu
bosanksa kuhinja na FF nacin je super ideja, smatram da treba naci i modifikovati i prilagoditi jedan, eventualno dva udarna proizvoda
ipak bi to bio FF, na sirini menija bi se izgubio poduzetnik, u pocetku naravno
a ove ustipke bih napravio malo tanje, nesto izmedju ovih tvojih toto i nachosa pa umjesto salse da bude kajmak ili lajt verzija, palvlaka ili ajvar u toj zdjelici :)
...
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#68 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Toto »

Dok mi Peksimet institut obradi podatke prototip peksimeta ja sam, u stilu kuhara sa Foodnetwork-a, obilazio komsiluk i potencijalnu konkurenciju.

Posjetio sam Farmers Market -koji je pandan nasim pijacama i samo za jednu nijansu sadrzajniji. Reklo bi se da je ovo mini sajam koji se odrzava hefticno jedared. Sajam je: jer ima nesto vise sadrzaja nego nase pijace.
Nisam ovaj FM izabrao samo zato sto ja na njemu pazarim vec prvenstveno zato sto je primjereno poredjenju sa nasim BiH kontama i relacijama.
Ni ovdje 98 % pucanstva nije u mogucnosti pokrenutu posao McDonalds fransizama pa se ljudi protezu onoliko koliko su dugi a imaju jednu genijalnu osobinu: od nista znaju zapoceti biznis. Poslovni duh im je stvar genetike, vaspitanja, obrazovanja, kulture, stila zivota.

Image

Na ovoj slici je mladi bracni par koji prodaju dva proizvoda: jednu vrstu vegan supe i domaci kolac od zobene kase. Prvi su na popisu jer su nedavno startovali i moji favoriti u pokretanju biznisa. Ovdasnji su. Gradska celjad.
Ovo je nabolja varijanta dopunskog posla. Ne zavise ni od koga.

Image
Stand je skroman - jer ne treba vise. Imaju dva proizvoda koji niko ne nudi na FM i to im je osnovna konkurentska prednost. Veoma smisljeno i ostroumno. Reklamu su sami napisali na komadu museme (plasticnog stoljnjaka). Malo papira za sablone za slova, sprej sa bojom, mrva kreativnosti i dosta za pocetak.

Image

Zavirio sam im i iza standa -sto nije zabranjeno- samo da bi se vidjelo sta imaju od pribora. Plinski stolni sparet, velika serpa od 15-20 l, tevsija za odrzavanje zobenih kolacica toplim, malko pribora za serviranje. Par osnovnih pravila sanitacije i higijene i ni veoma stroga inspekcija im nece postaviti nikakvu primjedbu.
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#69 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Toto »

Sljedeci je moj ahbab ciji sam musterija vec dvije godine samo zato sto pravi prave pravcate bosanske lepinje da im ni sarajevske nisu ravne. Nije ni cudo za lepinje jer su vlanici Afganistanaci. Drevni narod Mesopotamije koji je kultivisao rizu i koji su bili zacetnici gastronomije; o pilavu, birijenu (pirjanu) da ne zborimo.
Image

Porodicni biznis izbjeglicke familije koji je vec dovoljno razvijen i potice iz Sjevernog dijal San Francisca.
Detalji na web prezentaciji. http://www.bolaniandsauce.com/products.php?pid=2
I ovdje su svega dva proizvoda sa par varijanti.
Prvi proizvod je lepina koju nazivaju bolani. Na bazi ove lepine pravi se i nesto kao nasa slagana pita ali ona izgleda vise kao lepina ispunjena tankim slojem zelja, krompira ili tikve. Pita je velicine tevsije za nase sparete.
Image

Druga vrsta su nekoliko razlicitih namaza.
Prvi je izvanredna kombinacija mladog sira, bijelog luka i metvice/mente. Drugi je na bazi dimljenih patlidzana, treci je moj favori a to je pesto od susenog paradajza. Haman pa isti kao u moje rahmetli nene.
Image

Zatim humsu itd. Imaju nesto slicno nasem ajvaru - ali ni blizu. JA ga koristim najvise zato sto koriste samo prirodne konzervanse. Svi satstojci su naturale,
Last edited by Toto on 21/01/2010 07:19, edited 1 time in total.
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#70 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Toto »

GAGA Cafe

Image
Jedina mjesto peko Bare gdje se moze popiti orginalna domaca bosanska kafa. Bracni para (Jamajka, Nativka). Tehnologija pripremanja kafe je kao kod nase domace bosanske kafe; jedino sto je oni prije serviranja filtriraju. Osim kafe nudi se jos caj.

Za ovdasnje prilike je ovo orginalan nacin spravljanja kafe koji domacini svrstavaju u organic stil. Jos jedan primejr kako se samo od jednog ili dva proizvoda moze dizajnirati ponuda i poslovna ideja. I ovdje je glavni element konkurentnosti orginalana tehnologija spremanja popularnog napitka i to sto nma konkurencije.

Image

Poslije pazara kod njih se saberemo.

Image
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#71 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Toto »

Ono po cemu ovo nije pijaca nego sajam je ovaj stand. Dok kahvenisem Gaginu kafu slusam jako dobar jazz i to domaci amaterski - sto je meni poseban gust. Svake hefte su drugi muzicari pa se moze cuti od kantri muzike do R&R, diksilenda, bluza.... Ovo je porodicni satav: bas gitara, bubnjevi, truba/usna harmonika.
Image

Image

Image
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#72 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Toto »

Rostilj od ostriga. Dodatni biznis lokanog ribara. Okean je samo 60 km udaljen.

Image

Rostilj imaju i ribari. Nema bolje reklame od mirisa ribe sa rostilja. Nisam nikad dosao da se najedem mirisa a da nisam pazario koji plod mora.

Image
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#73

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 12/06/2023 22:03, edited 2 times in total.
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#74 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Toto »

Ako sarajlije naprave dane cevapa, gdje bi bilo dobro napravit dane peksimeta? Bi li Bugojno imalo kakve sanse?
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#75 Re: Peksimeti s mozgom

Post by minjonja »

peksimet city :D

ima onaj neki restoran, dijana se zove, u blizini sarajeva. mozda pola sata voznje. oni prave dobre peksimete a velik prostor. tamo se moze odrzati takmicenje ko moze vise peksimeta sa mozgom pojesti :D
Post Reply