Peksimeti s mozgom

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
ribaribigrizerep
Posts: 18
Joined: 09/02/2009 19:31

#26 Re: Peksimeti s mozgom

Post by ribaribigrizerep »

Toto wrote:
bez_ideje wrote:Jest,ovako ih i kod mene prave........
Ono da nadodje tijesto,pa se reze
a ustipci se izljevaju odma u ulje
a bi li ti svratila u kakav peksimet fast food pa kupovala ovo sebi za frustuka ili dragom kad je svjetsko fudbalsko prvenstvo uz pivusu???
i koliko bi ti odgovarala cijena jednog peksimeta
Mislim da filovani peksimet/ustipak (mljeveno meso i luk; spinat i feta; mljeveni grah, luk i paprika) ide bolje uz pivusu :D kajmak i tjesto.... meh... dosadno...
1 peksimet = 1 marka
User avatar
corolla02
Posts: 10370
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#27 Re: Peksimeti s mozgom

Post by corolla02 »

Lokum = Peksimet, najcesce bar se tako kod mene doma govori

Ustipak opet je nesto trece, neko rece punomasni lokum i slazem se sa tim
:D
pocoyo
Posts: 73
Joined: 27/12/2008 17:41

#28 Re: Peksimeti s mozgom

Post by pocoyo »

ja svoje nekad iskomadam :D

Image

pa zalijem isto kao buredzike (moglo bi se nazvati jalan buredzici :D )

Image
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#29 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Toto »

pocoyo wrote:ja svoje nekad iskomadam :D

Image

pa zalijem isto kao buredzike (moglo bi se nazvati jalan buredzici :D )

Image
ako nisi stavio bijela luka i saransaka :D :D :lol: :lol: onda su bas jalandzi
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#30 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Toto »

Autorski tim "Bosanskog kuhara" usao u finale svjetskog takmicenja u Parizu za najbolju knjigu iz kulinarstva.
Cestitam!

Autorica recepata je Lamija Hadziosmanović, autor fotografija i dizajna Mehmed Aksamija, pripreme jela Mehmedalija Trako

Image
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#31 Re: Peksimeti s mozgom

Post by duboka_misao »

Toto wrote:Autorski tim "Bosanskog kuhara" usao u finale svjetskog takmicenja u Parizu za najbolju knjigu iz kulinarstva.
Cestitam!

Autorica recepata je Lamija Hadziosmanović, autor fotografija i dizajna Mehmed Aksamija, pripreme jela Mehmedalija Trako

Image
a prevodio je na engleski neki ocajnik (off t jace od mene)
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#32 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Toto »

mislim da su nominovani za recepte
a stoji ta primjedba da imamo vrlo lose prevode nasih recepata po netu
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#33 Re: Peksimeti s mozgom

Post by duboka_misao »

Toto wrote:mislim da su nominovani za recepte
a stoji ta primjedba da imamo vrlo lose prevode nasih recepata po netu
ma Toto legendo,podji od : cook je kuhar kao covjek a cookBOOK je kuharica jeLte kao knjiga podji odatle a da ne pricam o kajmaku,pavlaci,brizlama,sklepano tuga
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#34 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Toto »

duboka_misao wrote:
Toto wrote:mislim da su nominovani za recepte
a stoji ta primjedba da imamo vrlo lose prevode nasih recepata po netu
ma Toto legendo,podji od : cook je kuhar kao covjek a cookBOOK je kuharica jeLte kao knjiga podji odatle a da ne pricam o kajmaku,pavlaci,brizlama,sklepano tuga

ne znam ko je odgovoran za prevod
da li navedeni autorski tim ili izdavac ali ovo smatram uspjehom
bez obzira na sve slabosti
Rambo-Amadeus
Posts: 1157
Joined: 12/12/2006 23:38

#35 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Rambo-Amadeus »

de ba ne provaljujte se, zna se sta je peksimet, lokumi, ustipci i slicno nemaju veze sa peksimetom bez obzira o kojem se dijelu ove nase "goleme" drzave radilo (peksimet moze biti slani i slatki, a dave kada ih jedes jednako kao i vecina ostalih "tradicionalnih" suhih bosanskih jela tipa halva, oni suhi slatki lokumi, rahvanije i slicno, grelje niz grlo, treba ti litar mlijeka, soka ili obicne plain vode da speres grlo, al si zato poslije toga sit barem 16 sati :D, o hranjivoj vrijednosti necu ni da govorim , 98% ugljikohidrati koji poticu iz brasna i nesto malo iz secera, 1% masti iz ulja, 1% ostalih komponenti, i ono sto je za mene kao bildera najbitnije 0% bjelancevina, ma bjaaaazi :D ):

http://img115.imageshack.us/img115/9278 ... urupe8.jpg

:D
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#36 Re: Peksimeti s mozgom

Post by ladyblue18 »

Rambo-Amadeus wrote:de ba ne provaljujte se, zna se sta je peksimet, lokumi, ustipci i slicno nemaju veze sa peksimetom bez obzira o kojem se dijelu ove nase "goleme" drzave radilo (peksimet moze biti slani i slatki, a dave kada ih jedes jednako kao i vecina ostalih "tradicionalnih" suhih bosanskih jela tipa halva, oni suhi slatki lokumi, rahvanije i slicno, grelje niz grlo, treba ti litar mlijeka, soka ili obicne plain vode da speres grlo, al si zato poslije toga sit barem 16 sati :D, o hranjivoj vrijednosti necu ni da govorim , 98% ugljikohidrati koji poticu iz brasna i nesto malo iz secera, 1% masti iz ulja, 1% ostalih komponenti, i ono sto je za mene kao bildera najbitnije 0% bjelancevina, ma bjaaaazi :D ):

http://img115.imageshack.us/img115/9278 ... urupe8.jpg

:D
To je to. :D Samo sto se slatki zovu paparnici, i u mojoj kuci su nezaobilazni svakog Bajrama. :D
Rambo-Amadeus
Posts: 1157
Joined: 12/12/2006 23:38

#37 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Rambo-Amadeus »

ladyblue18 wrote:
Rambo-Amadeus wrote:de ba ne provaljujte se, zna se sta je peksimet, lokumi, ustipci i slicno nemaju veze sa peksimetom bez obzira o kojem se dijelu ove nase "goleme" drzave radilo (peksimet moze biti slani i slatki, a dave kada ih jedes jednako kao i vecina ostalih "tradicionalnih" suhih bosanskih jela tipa halva, oni suhi slatki lokumi, rahvanije i slicno, grelje niz grlo, treba ti litar mlijeka, soka ili obicne plain vode da speres grlo, al si zato poslije toga sit barem 16 sati :D, o hranjivoj vrijednosti necu ni da govorim , 98% ugljikohidrati koji poticu iz brasna i nesto malo iz secera, 1% masti iz ulja, 1% ostalih komponenti, i ono sto je za mene kao bildera najbitnije 0% bjelancevina, ma bjaaaazi :D ):

http://img115.imageshack.us/img115/9278 ... urupe8.jpg

:D
To je to. :D Samo sto se slatki zovu paparnici, i u mojoj kuci su nezaobilazni svakog Bajrama. :D
Hajde ako su bas ono svjezi i mehki i mogu ih jesti...ustvari najvise pola, ali brate dragi...daj malo fila kakvog ubaci, mani mi se suhih specijaliteta :D
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#38 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Eborg »

Vi odoste u apsolutni off-topic.

Ako bi se ovakav jedan fast-food otvorio negdje gdje je velik broj turista ali i domaćih ljudi mislim da bi vrlo dobro poslovali. Čak i kada bi najobičnije ćevape davali u somunu u nekom masnom papiru "za ponijeti" i grickati putem mislim da bi dobro išlo. :) Kada bi recimo u jednoj od onih radnji na Baščaršiji (ima neki fast-food koji nije nešto posebno) bio ovakav BH fast-food mislim da bi isto super bilo. :thumbup:

Ono što bih ja volio vidjeti su pohovane paprike. Crvena oguljena pečena paprika u koju se zamota travnički sir i onda ispohuje. Fantastično! :)

A marketing u Suljo & Mujo fazonu! :D
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#39 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Amazonka27 »

danima ignorisem temu...al ne mogu vise :D

vristi mi se kad procitam PEKSIMET...Tobe Jarbi...dodje mi da opsujem... pa ja to nebi pojela za ne znam ti kakve pare... i da ne znam kako je ukusno...
bierkof
Posts: 564
Joined: 27/08/2005 14:51

#40 Re: Peksimeti s mozgom

Post by bierkof »

I ja patim zbog ove teme danima... Jer mi se jedu mamini peksimeti, a ja daleko.
Elem ako je ikad neki moderator zasluzio ban na ovom forumu onda je to Amazonka za svoju mrznju prema peksimetima... :D :D

Peksimeti su nesto najbolje sto mozes da napravis za dorucak. Sa kajmakom, suhim mesom ili sudjukom, salamom, pastetom...Fakat nema nista bolje!
Peksimeti 4 ever!!! Od sada cu svima da govorim da je na nasoj zastavi onaj zuti trokut ustvari peksimet 8-) :lol:
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#41 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Amazonka27 »

da se razumijemo...nemam nista protiv ustipaka :D niti pogacica ni hljebcica...
bierkof
Posts: 564
Joined: 27/08/2005 14:51

#42 Re: Peksimeti s mozgom

Post by bierkof »

Nemam ni ja ništa protiv uštipaka :D ako se ima za šta štipnuti 8-)

Zar ti stvarno ta riječ smeta toliko? Ne razumijem...
Jest da zvuči malo smješno, ali ne znam zbog čega takva odbojnost. I uostalnom, pravo su ukusni, probaj jedan... :) *hands over peksimet to amazonka*
Čitava Bosna i Hercegovina ih zove peksimeti, haj Boga ti, naviknuti ćes i ti, nemoj se samo sekirati (i nemoj ih zvati hljebčići živa bila :lol: )... ha ja...

Ja sam danas zvao mamu da mi objasni kako se peksimeti prave. Sutra u jutro cu da pokušam da ih sam pripremim
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#43 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Toto »

bierkof wrote:I ja patim zbog ove teme danima... Jer mi se jedu mamini peksimeti, a ja daleko.
Elem ako je ikad neki moderator zasluzio ban na ovom forumu onda je to Amazonka za svoju mrznju prema peksimetima... :D :D

Peksimeti su nesto najbolje sto mozes da napravis za dorucak. Sa kajmakom, suhim mesom ili sudjukom, salamom, pastetom...Fakat nema nista bolje!
Peksimeti 4 ever!!! Od sada cu svima da govorim da je na nasoj zastavi onaj zuti trokut ustvari peksimet 8-) :lol:
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
haj ovu ideju sa peksimet zastavom pateniraj da mozes napaltiti ako ti jamiju ideju za logo
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#44 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Cholina_Lokica »

Amazonka27 wrote:danima ignorisem temu...al ne mogu vise :D

vristi mi se kad procitam PEKSIMET...Tobe Jarbi...dodje mi da opsujem... pa ja to nebi pojela za ne znam ti kakve pare... i da ne znam kako je ukusno...
:lol: :lol: :lol: :lol:

ja dok ne dodjoh na forum nisam nikad ni cula za ovaj izraz... :D vazda bilo tijesto koje se stavi u vrelo ulje ustipci... :D
Rambo-Amadeus
Posts: 1157
Joined: 12/12/2006 23:38

#45 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Rambo-Amadeus »

Dile wrote:
Amazonka27 wrote:danima ignorisem temu...al ne mogu vise :D

vristi mi se kad procitam PEKSIMET...Tobe Jarbi...dodje mi da opsujem... pa ja to nebi pojela za ne znam ti kakve pare... i da ne znam kako je ukusno...
:lol: :lol: :lol: :lol:

ja dok ne dodjoh na forum nisam nikad ni cula za ovaj izraz... :D vazda bilo tijesto koje se stavi u vrelo ulje ustipci... :D
dzaba, nekima je lakse metar utjerat, jel'..nego cenat u glavu...fino gore jasno i glasno Rambo napis'o PEKSIMET NIJE ISTO STO I USTIPCI, LOKUMI I SL. i ako nisi cula za peksimet onda nisi barem iz srednjebosanske (a moguce i sire) muslimanske porodice i to je to, prosto i jednostavno

al dzaba je pojedinim ovdje govoriti izgleda... :-?
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#46 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Toto »

Sta srednobosanske?? U sred Dubrovacke Republike 1976 su u Hotelu "Libartas" u nacionalnoj kuhinji bivese Juge servirani peksimeti i to bas po srednjobosanskohercegovackom receptu. Moglo se narucit da ti peskimete sa kackavaljom i u sobu donesu. Sta se baksisa moglo zaradit odnoseci svabicama peksimete na sabahu za frustuka.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#47 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Toto »

Kad smo ve zapeli kod jezikoslovlja: haj da vidimo, kako bi se ovaj lanac restorana zvao.
Je li bolje peksimetara, peksimetarna ili peksimetarnica...???
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#48 Re: Peksimeti s mozgom

Post by duboka_misao »

Toto wrote:Kad smo ve zapeli kod jezikoslovlja: haj da vidimo, kako bi se ovaj lanac restorana zvao.
Je li bolje peksimetara, peksimetarna ili peksimetarnica...???
McPeksim :D ili Peksimethana
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#49 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Toto »

duboka_misao wrote:
Toto wrote:Kad smo ve zapeli kod jezikoslovlja: haj da vidimo, kako bi se ovaj lanac restorana zvao.
Je li bolje peksimetara, peksimetarna ili peksimetarnica...???
McPeksim :D ili Peksimethana
nesto mi ovo McPeksim nije bas s mozgom .. :run:
mada moramo vidjeti kako ce dijaspora glasovat
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#50 Re: Peksimeti s mozgom

Post by Cholina_Lokica »

@rambo
ne se nervirati, nije to zdravo.... :oops:
Post Reply