PEKARE U SARAJEVU

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
holowey
Posts: 8438
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#326 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by holowey »

upravo gledam svoju platnu listu, pio, zdravstveno, zaposljavanje, solidarno zdravstveno, kantonalno zaposljavanje... nix za skolstvo, nix za policiju, nix za "itd"

iz tog istog budzeta protiv kojeg drvis ide i za civilne zrtve rata, i za civilne invalide, i za rvi, i za subvencije ovak'e i onak'e

de ba obrazuj se malo, procitaj malo dalje od danasnjih kvota, svasta ces novog saznati, iznenadices se
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#327 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by hakazvaka »

@ElDzidziIbnDzo 15 dana
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#328 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by quarterback »

sada sam bio u pekari grbavica, nisam dobio nikakav racun
statixx
Posts: 8801
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#329 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by statixx »

Svaki gubitak zbog neplacanje PDV-a snose gradjani, i to uvecan za kamatu. Za svaku ukradenu marku, budzetski prihod je umanjen, a deficit uvecan. Jedini nacin da se on namiri jeste kreditno zaduzivanje, koje se vraca od PDV-a i drugih nameta, koje placaju gradjani. Poenta je da drzavu ne mozemo zajebati, vec samo sebe.
DON_eARL
Posts: 3733
Joined: 31/10/2010 22:26

#330 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by DON_eARL »

mali_milojica wrote:Meni je odlicna pekara u pijaci na Vojnickom Polju. Ne znam da li imam srece,ali kad god navratim sve je svjeze i toplo,ponekad i vrelo,sta god da uzmem. Vjerujem da stalno peku i da posao cvjeta jer su studentski blizu i da je sve iz pecnice sto bi se reklo.
Gold. :thumbup:
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#331 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by mali_milojica »

DON_eARL wrote:
mali_milojica wrote:Meni je odlicna pekara u pijaci na Vojnickom Polju. Ne znam da li imam srece,ali kad god navratim sve je svjeze i toplo,ponekad i vrelo,sta god da uzmem. Vjerujem da stalno peku i da posao cvjeta jer su studentski blizu i da je sve iz pecnice sto bi se reklo.
Gold. :thumbup:
Da Gold,nisam se mogao sjetiti imena.
Stvarno svaka preporuka.
Fauja Singh
Posts: 2469
Joined: 07/12/2011 12:40

#332 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by Fauja Singh »

Pekara MM na Malti, odlicna :thumbup:
Bobi
Forum administrator
Posts: 32167
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#333 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by Bobi »

@ElDzidziIbnDzo ...out do 1.1.2045. :D
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#334 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by hrle1976 »

statixx wrote:Svaki gubitak zbog neplacanje PDV-a snose gradjani, i to uvecan za kamatu. Za svaku ukradenu marku, budzetski prihod je umanjen, a deficit uvecan. Jedini nacin da se on namiri jeste kreditno zaduzivanje, koje se vraca od PDV-a i drugih nameta, koje placaju gradjani. Poenta je da drzavu ne mozemo zajebati, vec samo sebe.

Mozes izdati racun a da kasa ne registruje naplatu samo mu vratis kusur iz "dzepa" a dobit stavis u "dzep". Svaka malo modernija kasa ima funkciju, a ako slucajno "nema", da se otkociti za koji minut.

Drugi trikovi su dostave. Ha koliko se na njima na Zapadu zaradi. Ti zvrknes telefonom pizariju, kaze hocu to i to, on zapise na komad papira sta hoces, kazi ti to kosta toliko. Dodje dostava ti das on ti da kusu ti preuzmes hranu i cao dzaci.
User avatar
Reisova
Posts: 1008
Joined: 15/08/2011 16:28

#335 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by Reisova »

quarterback wrote:sada sam bio u pekari grbavica, nisam dobio nikakav racun
Cuj to ?!
Trazi fiskalni racun..
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#336 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by quarterback »

Reisova wrote:
quarterback wrote:sada sam bio u pekari grbavica, nisam dobio nikakav racun
Cuj to ?!
Trazi fiskalni racun..
napisao sam gore, daju kada trazis, naravno - niko ne trazi...
glockov kolac
Posts: 1414
Joined: 30/04/2011 15:53

#337 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by glockov kolac »

Najbolji somuni u pekari Aljović na Golobrdici...
User avatar
Edin H.
Posts: 47029
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#338 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by Edin H. »

Reisova wrote:
quarterback wrote:sada sam bio u pekari grbavica, nisam dobio nikakav racun
Cuj to ?!
Trazi fiskalni racun..
A sta ce mi racun koji klinac?

Briga tebe za zastitom okoline i bezrazloznim trosenjem papira.
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#339 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by karanana »

sto se as u hrasnom izgradio.....
a fiskalni racuni?
User avatar
mk ultra
Posts: 19519
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#340 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by mk ultra »

karanana wrote:sto se as u hrasnom izgradio.....
a fiskalni racuni?
možda ima i druge usluge
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#341 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by sabina1 »

Edin H. wrote:
Reisova wrote:
quarterback wrote:sada sam bio u pekari grbavica, nisam dobio nikakav racun
Cuj to ?!
Trazi fiskalni racun..
A sta ce mi racun koji klinac?

Briga tebe za zastitom okoline i bezrazloznim trosenjem papira.
Nizašta.
Ipak kada izdaju račun primorani su (ne govorim samo za pekaru Grbavica već i za sve ostale gradske pekare , fast food-ove , restorane i kafiće) evidentirati i platiti porez po fiskalnom računu te "razdužiti" legalnu zalihu robe ili gotovih proizvoda.
Isto tako , tu legalnu zalihu su dužni "puniti" legalnim putem i tražiti fiskalni račun od - dobavljača i samim tim primorati dobavljača na ono na šta njih kupci primoraju traženjem fiskalnog računa.

Državna kasa je punija.
Neko je dobro rekao , ne znamo šta je gore kada državni lezihljebović kupi od poreza novi mercedes ili kad "gazda" (opet ne mislim samo na pomenutu pekaru već na sve ostale gradske pekare , fast food-ove , restorane i kafiće) kupi sebi novi mercedes od neplaćanja poreza.
Na gubitku je obični smrtnik.
Više novca u budžetu je makar teoretski više novca za korisne stvari.
Srdačan pozdrav.
User avatar
Edin H.
Posts: 47029
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#342 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by Edin H. »

sabina1 wrote: Nizašta.
Ipak kada izdaju račun primorani su (ne govorim samo za pekaru Grbavica već i za sve ostale gradske pekare , fast food-ove , restorane i kafiće) evidentirati i platiti porez po fiskalnom računu te "razdužiti" legalnu zalihu robe ili gotovih proizvoda.
Isto tako , tu legalnu zalihu su dužni "puniti" legalnim putem i tražiti fiskalni račun od - dobavljača i samim tim primorati dobavljača na ono na šta njih kupci primoraju traženjem fiskalnog računa.

Državna kasa je punija.
Neko je dobro rekao , ne znamo šta je gore kada državni lezihljebović kupi od poreza novi mercedes ili kad "gazda" (opet ne mislim samo na pomenutu pekaru već na sve ostale gradske pekare , fast food-ove , restorane i kafiće) kupi sebi novi mercedes od neplaćanja poreza.
Na gubitku je obični smrtnik.
Više novca u budžetu je makar teoretski više novca za korisne stvari.
Srdačan pozdrav.
Slazem se teoretski, ali u praksi ne.

Nema to veze sa izdavanjem racuna, nego da li kucaju i pravilno prikazuju.

E Engleskoj je tendencija u velikim supermarketima (a oni sigurno placaju porez) da samo ako insistiras da ti izdaju racun, jer u suprotnom se radi o bespotrebnom trosenju papira.
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#343 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by sabina1 »

Edin H. wrote:
sabina1 wrote: Nizašta.
Ipak kada izdaju račun primorani su (ne govorim samo za pekaru Grbavica već i za sve ostale gradske pekare , fast food-ove , restorane i kafiće) evidentirati i platiti porez po fiskalnom računu te "razdužiti" legalnu zalihu robe ili gotovih proizvoda.
Isto tako , tu legalnu zalihu su dužni "puniti" legalnim putem i tražiti fiskalni račun od - dobavljača i samim tim primorati dobavljača na ono na šta njih kupci primoraju traženjem fiskalnog računa.

Državna kasa je punija.
Neko je dobro rekao , ne znamo šta je gore kada državni lezihljebović kupi od poreza novi mercedes ili kad "gazda" (opet ne mislim samo na pomenutu pekaru već na sve ostale gradske pekare , fast food-ove , restorane i kafiće) kupi sebi novi mercedes od neplaćanja poreza.
Na gubitku je obični smrtnik.
Više novca u budžetu je makar teoretski više novca za korisne stvari.
Srdačan pozdrav.
Slazem se teoretski, ali u praksi ne.

Nema to veze sa izdavanjem racuna, nego da li kucaju i pravilno prikazuju.

E Engleskoj je tendencija u velikim supermarketima (a oni sigurno placaju porez) da samo ako insistiras da ti izdaju racun, jer u suprotnom se radi o bespotrebnom trosenju papira.
Ma da , ali njima ne pada na pamet da varaju državu i da ne plaćaju porez zar ne ?
Kolika je recimo kazna ako njihove inspekcije tako nešto otkriju , sigurno drakonske ?
Stoga je poziv za očuvanje okoline netrošenjem papira za račun sasvim razumljiv u društvu poput engleskog.
Kod nas je nažalost totalno suprotno.

Srdačan pozdrav.
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#344 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by karanana »

pa bolje da je gazda pekare as ove pare kojima nije platio porez ulozio i napravio ono predivno zdanje u hrasnom. zaposlio je i gradjevinare i dobavljace gradjevinskih materijala i opreme. meni se cini kao de ce ono biti neki hotel, motel, javna kuca....zaposlice i sobarice, kuhare, recepcionere, kurave.....ubacuje novac nazad na trziste u realnu ekonomiju.
a da je platio porez, kome bi ta lova otisla? bakiru za novo auto ili u najboljem slucaju nekom 40-togodisnjem "penzioneru" i ljenstini koji place dok ga vlada ne potplati sa 200 KM da on ima za pivu i cigare.
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#345 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by sabina1 »

karanana wrote:pa bolje da je gazda pekare as ove pare kojima nije platio porez ulozio i napravio ono predivno zdanje u hrasnom. zaposlio je i gradjevinare i dobavljace gradjevinskih materijala i opreme. meni se cini kao de ce ono biti neki hotel, motel, javna kuca....zaposlice i sobarice, kuhare, recepcionere, kurave.....ubacuje novac nazad na trziste u realnu ekonomiju.
a da je platio porez, kome bi ta lova otisla? bakiru za novo auto ili u najboljem slucaju nekom 40-togodisnjem "penzioneru" i ljenstini koji place dok ga vlada ne potplati sa 200 KM da on ima za pivu i cigare.
Tako je.
Ali to je individualna stvar zar ne ?
Recimo da je on zbilja taj neki novac uzidao u tu građevinu , povećao kapacitete i zaposlio nove ljude. (ograđujemo se naravno od pomenute firme jer ni ti ni ja nemamo ama baš nikakve relevantne dokaze o poslovanju)
Da li je on sav novac tu uzidao ? Da li je dio novca završio negdje za crne dane.?
Opet odličan potez....ali koliko drugih gazda to nikada neće učiniti ? Mi smo pomenuli jedan ili dva slučaja , šta je sa ostalima ???
I na kraju krajeva u svakoj državi na svijetu kupoprodaja se oporezuje , dobit se oporezuje , ne vidim zašto bi BiH bila izuzetak ma kakva bagra njome vladala.
Nepridržavanje zakona , strah od interesnih skupina povezanih u stranke ili sa strankama , vladavina jačeg su osnovna obilježja našeg sistema iako formalno zakoni postoje. Ljudi se boje. Zakon se ne primjenjuje jednako. Nije pošteno tri pekare žestoko kazniti a tri pekare koje su "jaranske" ili "stranačke" ne pipnuti.
Valjda će nešto tog novca završiti i tamo gdje treba a ne samo u platama ili vozilima lezihjebovića.
Treba tražiti račun , MORAJU ga dati , time se tjeraju da kupuju legalno i plaćaju poreze.
Pozdrav.

PS (recimo kako se gadno dovode radnici u problem kada im gazda ne uplaćuje doprinose , ne mogu uvezati staž , penzionisati se a država svoje traži. Nešto slično je i ovde samo indirektnije , ne mogu porez plaćati samo neki i to jednu vrstu. Porez moraju plaćati svi i sve vrste poreza)
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#346 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by perfect_guy »

Edin H. wrote: Slazem se teoretski, ali u praksi ne.

Nema to veze sa izdavanjem racuna, nego da li kucaju i pravilno prikazuju.

E Engleskoj je tendencija u velikim supermarketima (a oni sigurno placaju porez) da samo ako insistiras da ti izdaju racun, jer u suprotnom se radi o bespotrebnom trosenju papira.
a da li se u engleskoj evidentira promet neovisno o štampi računa? to je bitna razlika
User avatar
Edin H.
Posts: 47029
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#347 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by Edin H. »

perfect_guy wrote:
Edin H. wrote: Slazem se teoretski, ali u praksi ne.

Nema to veze sa izdavanjem racuna, nego da li kucaju i pravilno prikazuju.

E Engleskoj je tendencija u velikim supermarketima (a oni sigurno placaju porez) da samo ako insistiras da ti izdaju racun, jer u suprotnom se radi o bespotrebnom trosenju papira.
a da li se u engleskoj evidentira promet neovisno o štampi računa? to je bitna razlika
Pa evidentira se kad ukuca valjda, ako hoces racun, onda samo jos jednom pritisne tiku i racun izadje.

Ali ja mislim da i u Engleskoj ovi manji biznisi petljaju sa tim, ali ne isplati se drzavi puno ganjati na sitno. Ako koga klepe opale drakonsku kaznu ne bi li se ostali prepali.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#348 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by mali_milojica »

Koliko pekara AS radi,ono zdanje je napravio od regularnog i prijavljenog pazara.
Kucu u Prilepu (karikiram) i vilu u Ulcinju je napravio od podkradanja ove drzave. Opet karikiram :D
peljto
Posts: 87
Joined: 12/12/2011 17:23

#349 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by peljto »

Preporuka za pekaru PAL grbavica, odlicna gotova jela i pileca maslenica :thumbup:
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#350 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by sabina1 »

quarterback wrote:sada sam bio u pekari grbavica, nisam dobio nikakav racun
U 90 % objekata koje služe hranu (pekare , ćevabdžinice , buregdžinice , restorani , fast food-ovi) ga nikada ali nikada nećeš dobiti.
To je jedan paralelan svijet gdje se legalno nabavlja samo što se "mora" a to je vrlo , vrlo malo...ono što se legalno nabavi , legalno se i proda....sve ostalo je klasično crno tržište gdje novac od neplaćenog poreza završava u džipovima , stanovima ili kućama "uglednih sarajevskih biznismena"....sve se ovo zna a država ne poduzima ni mrvu aktivnosti da ovo ispravi....korumpirano društvo do srži po mjeri SDA-SBB ovske "narodne" koalicije....
Post Reply