PEKARE U SARAJEVU

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#1001 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by choxnox »

Poljoradov maslac je valjao donedavno, a onda su kao sto rekoh presutno promijenili naziv, pokvarili kvalitet, a zadrzali cijenu. Ako neko koristi njihov maslac sada neka provjeri sta pise na pakovanju. Ako pise "Masly" to nije pravi maslac nego mjesavina necega sto prodaju kao maslac. Znaci, isto je pakovanje, samo naziv novi.

Jos bih gore da se ispravim sto sam napisao ranije jer sam se sinoc probudio u neko doba noci i jednostavno mi nadoslo da mi racunica nije tacna :-) (kad si gladan nisi svoj :D). Dakle, ako 1kg maslaca kosta 16 KM, onda ako po jednom kroasanu ode 5g maslaca to je 0,08 KM (8 pfeninga). Eh sad, kao neko ko inace voli da radi sa tijestom i da pri tome eksperimentise, nedavno sam pravio pecivo gdje na nekih 115g tijesta (oko 110g pecenog peciva) ide 5g maslaca. Ne znam da li je do mene posto inace imam istancano culo okusa, ali mi je 5g maslaca za 110g peciva bilo malo vise nego sto se meni licno svidja odnosno maslac se vise osjetio (i mirisom i okusom) nego bih volio.

Elem, u ovom slucaju udio maslaca u ukupnoj tezini dodje negdje oko 4,347%. Ako se ovaj postotak ubaci u navedenu tezinu kroasana koju si spomenuo gore (70g) onda izadje da bi u tom kroasanu trebalo da bude ravno 3g maslaca sto cijenom dodje malo manje od 0,05 KM (5 pfeninga). Ako kazem da se u prosjecnom kroasanu ne osjeti maslac u tom intezitetu onda mozemo zakljuciti da je udio maslaca i manji od 3g po kroasanu od 70g, a time je i manji trosak.

Poenta: prosjecna pekara ne bi sigurno propala ako bi margarin zamijenila maslacem, a da pri tome zadrzi cijenu peciva. Nije sva racunica u cijeni konacnog proizvoda. Bitno je i koliko se dnevno proda. Ako je proizvod bolji/ukusniji zbog toga sto su zamijenili margarin sa maslacem, logicno je da ce imati i vise prodanih peciva dnevno cime se svakako ta razlika u "gubitku" smanjuje.

Recimo prosle godine nekad svratim u pekaru "Izvor" i kupim neke somune za rostilj. Kada sam sjeo u auto odmah sam se pokajao. Somuni su bili neki tvrdi, okoreni i bilo mi je odmah jasno kao pekaru amateru da im zapravo recept nije dobar. To je bio zadnji put da sam kod njih kupio somune. S druge strane vjerovatno je veliki broj ljudi koji uopce ne zna, a pogotovo ne osjeti razliku izmedju margarina i maslaca.
Onda vjerovatno i prosjecne pekare kontaju zasto ubacivati kvalitetnije namirnice ako vecina klijentele ne osjeti razliku, a pfening po pfening ustede × broj prodanih peciva se moze fino nabrati na dnevnoj osnovi.
User avatar
duga puska
Posts: 823
Joined: 08/02/2012 21:40

#1002 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by duga puska »

choxnox wrote:Poljoradov maslac je valjao donedavno, a onda su kao sto rekoh presutno promijenili naziv, pokvarili kvalitet, a zadrzali cijenu. Ako neko koristi njihov maslac sada neka provjeri sta pise na pakovanju. Ako pise "Masly" to nije pravi maslac nego mjesavina necega sto prodaju kao maslac. Znaci, isto je pakovanje, samo naziv novi.

Jos bih gore da se ispravim sto sam napisao ranije jer sam se sinoc probudio u neko doba noci i jednostavno mi nadoslo da mi racunica nije tacna :-) (kad si gladan nisi svoj :D). Dakle, ako 1kg maslaca kosta 16 KM, onda ako po jednom kroasanu ode 5g maslaca to je 0,08 KM (8 pfeninga). Eh sad, kao neko ko inace voli da radi sa tijestom i da pri tome eksperimentise, nedavno sam pravio pecivo gdje na nekih 115g tijesta (oko 110g pecenog peciva) ide 5g maslaca. Ne znam da li je do mene posto inace imam istancano culo okusa, ali mi je 5g maslaca za 110g peciva bilo malo vise nego sto se meni licno svidja odnosno maslac se vise osjetio (i mirisom i okusom) nego bih volio.

Elem, u ovom slucaju udio maslaca u ukupnoj tezini dodje negdje oko 4,347%. Ako se ovaj postotak ubaci u navedenu tezinu kroasana koju si spomenuo gore (70g) onda izadje da bi u tom kroasanu trebalo da bude ravno 3g maslaca sto cijenom dodje malo manje od 0,05 KM (5 pfeninga). Ako kazem da se u prosjecnom kroasanu ne osjeti maslac u tom intezitetu onda mozemo zakljuciti da je udio maslaca i manji od 3g po kroasanu od 70g, a time je i manji trosak.

Poenta: prosjecna pekara ne bi sigurno propala ako bi margarin zamijenila maslacem, a da pri tome zadrzi cijenu peciva. Nije sva racunica u cijeni konacnog proizvoda. Bitno je i koliko se dnevno proda. Ako je proizvod bolji/ukusniji zbog toga sto su zamijenili margarin sa maslacem, logicno je da ce imati i vise prodanih peciva dnevno cime se svakako ta razlika u "gubitku" smanjuje.

Recimo prosle godine nekad svratim u pekaru "Izvor" i kupim neke somune za rostilj. Kada sam sjeo u auto odmah sam se pokajao. Somuni su bili neki tvrdi, okoreni i bilo mi je odmah jasno kao pekaru amateru da im zapravo recept nije dobar. To je bio zadnji put da sam kod njih kupio somune. S druge strane vjerovatno je veliki broj ljudi koji uopce ne zna, a pogotovo ne osjeti razliku izmedju margarina i maslaca.
Onda vjerovatno i prosjecne pekare kontaju zasto ubacivati kvalitetnije namirnice ako vecina klijentele ne osjeti razliku, a pfening po pfening ustede × broj prodanih peciva se moze fino nabrati na dnevnoj osnovi.
e hajde onda ovako.posto vidim da ti nije bilo mrsko da temu oko kroasana razradis na prilicno proste faktore, sad cu ti ukratko objasniti koliko i sta ide u kroasan, pa onda vadi procente :mrgreen:
lisnato tijesto za kroasan se pravi na nacin (da sad ne ulazim u svaki detalj) da se napravi odgovarajuce tijesto za lisnato tijesto i da a njim prodjes sve potrebne faze od mijesanja, odlezavanja u nekoliko faza itd, to nije bitno u ovom trenutku.sad bitno, tijesto se obicno u ovim normalnim pekarskim procesima razvaguje na komade od 7 kg i na tu kolicinu ide blok margarina ili putera od cca 2 kg.konkretno za kroasan ide da u ukupnom udjelu dobivene mase masnog tijesta ide da je masnoca oko 25 %, za neke druge stvari se moze spustati na 20% (recimo puter kifle), a dok za neke vrste mrtvih tijesta ide udio cak i do 30% ucesca masnoce.posto zurim, ovo je dio oko ucesca masnoce.kod kroasana je bitno napomenuti da je to skup proizvod zbog prilicno komplikovanog i dugotrajnog nacina izrade.prvo se samo tijesto pravi, pa se ono na laminatorima vezuje sa masnocom, pa opet odlezavanja, pa pravljenje trokutova od tijesta, nadjevanje istih i onda u vecini slucajeva zamrzavanje u sokerima i adekvatno skladistenje. znaci skupo odrzavanja :mrgreen: , a udio radne snage u ovome je znatno i ne znaju svi pekari ni praviti lisnata.i pecenja na skupim i jakom pecima su poskupa, tako da se tu ljudima nabere masala troskova i zato nisu puno ni jeftina...zurim...
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#1003 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by Nisrin »

Samuni iliti somuni ISKLJUCIVO i SAMO na Vratniku kod skole, u Patkama na Carsiji, kod Aise na Bistriku i na Alifakovcu!!!
Ostalo je meni sve besmisleno kupovati, jedva cekam ramazan mada hljeb ne jedem, ali nemoguce je tad ne uzeti samuna, poseban smek i miris ima, uz ramazan...:D

Koliko znam Hodzic na Carsiji- kod Vijecnice, uzimao je samune s Vratnika, prosli put kad smo otisli vidim nije to to, nekakav drugi, ni blizu okus i miris starom, jos digli cijenu na 8KM za porciju :evil:
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#1004 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by choxnox »

duga puska wrote:
choxnox wrote:Poljoradov maslac je valjao donedavno, a onda su kao sto rekoh presutno promijenili naziv, pokvarili kvalitet, a zadrzali cijenu. Ako neko koristi njihov maslac sada neka provjeri sta pise na pakovanju. Ako pise "Masly" to nije pravi maslac nego mjesavina necega sto prodaju kao maslac. Znaci, isto je pakovanje, samo naziv novi.

Jos bih gore da se ispravim sto sam napisao ranije jer sam se sinoc probudio u neko doba noci i jednostavno mi nadoslo da mi racunica nije tacna :-) (kad si gladan nisi svoj :D). Dakle, ako 1kg maslaca kosta 16 KM, onda ako po jednom kroasanu ode 5g maslaca to je 0,08 KM (8 pfeninga). Eh sad, kao neko ko inace voli da radi sa tijestom i da pri tome eksperimentise, nedavno sam pravio pecivo gdje na nekih 115g tijesta (oko 110g pecenog peciva) ide 5g maslaca. Ne znam da li je do mene posto inace imam istancano culo okusa, ali mi je 5g maslaca za 110g peciva bilo malo vise nego sto se meni licno svidja odnosno maslac se vise osjetio (i mirisom i okusom) nego bih volio.

Elem, u ovom slucaju udio maslaca u ukupnoj tezini dodje negdje oko 4,347%. Ako se ovaj postotak ubaci u navedenu tezinu kroasana koju si spomenuo gore (70g) onda izadje da bi u tom kroasanu trebalo da bude ravno 3g maslaca sto cijenom dodje malo manje od 0,05 KM (5 pfeninga). Ako kazem da se u prosjecnom kroasanu ne osjeti maslac u tom intezitetu onda mozemo zakljuciti da je udio maslaca i manji od 3g po kroasanu od 70g, a time je i manji trosak.

Poenta: prosjecna pekara ne bi sigurno propala ako bi margarin zamijenila maslacem, a da pri tome zadrzi cijenu peciva. Nije sva racunica u cijeni konacnog proizvoda. Bitno je i koliko se dnevno proda. Ako je proizvod bolji/ukusniji zbog toga sto su zamijenili margarin sa maslacem, logicno je da ce imati i vise prodanih peciva dnevno cime se svakako ta razlika u "gubitku" smanjuje.

Recimo prosle godine nekad svratim u pekaru "Izvor" i kupim neke somune za rostilj. Kada sam sjeo u auto odmah sam se pokajao. Somuni su bili neki tvrdi, okoreni i bilo mi je odmah jasno kao pekaru amateru da im zapravo recept nije dobar. To je bio zadnji put da sam kod njih kupio somune. S druge strane vjerovatno je veliki broj ljudi koji uopce ne zna, a pogotovo ne osjeti razliku izmedju margarina i maslaca.
Onda vjerovatno i prosjecne pekare kontaju zasto ubacivati kvalitetnije namirnice ako vecina klijentele ne osjeti razliku, a pfening po pfening ustede × broj prodanih peciva se moze fino nabrati na dnevnoj osnovi.
e hajde onda ovako.posto vidim da ti nije bilo mrsko da temu oko kroasana razradis na prilicno proste faktore, sad cu ti ukratko objasniti koliko i sta ide u kroasan, pa onda vadi procente :mrgreen:
lisnato tijesto za kroasan se pravi na nacin (da sad ne ulazim u svaki detalj) da se napravi odgovarajuce tijesto za lisnato tijesto i da a njim prodjes sve potrebne faze od mijesanja, odlezavanja u nekoliko faza itd, to nije bitno u ovom trenutku.sad bitno, tijesto se obicno u ovim normalnim pekarskim procesima razvaguje na komade od 7 kg i na tu kolicinu ide blok margarina ili putera od cca 2 kg.konkretno za kroasan ide da u ukupnom udjelu dobivene mase masnog tijesta ide da je masnoca oko 25 %, za neke druge stvari se moze spustati na 20% (recimo puter kifle), a dok za neke vrste mrtvih tijesta ide udio cak i do 30% ucesca masnoce.posto zurim, ovo je dio oko ucesca masnoce.kod kroasana je bitno napomenuti da je to skup proizvod zbog prilicno komplikovanog i dugotrajnog nacina izrade.prvo se samo tijesto pravi, pa se ono na laminatorima vezuje sa masnocom, pa opet odlezavanja, pa pravljenje trokutova od tijesta, nadjevanje istih i onda u vecini slucajeva zamrzavanje u sokerima i adekvatno skladistenje. znaci skupo odrzavanja :mrgreen: , a udio radne snage u ovome je znatno i ne znaju svi pekari ni praviti lisnata.i pecenja na skupim i jakom pecima su poskupa, tako da se tu ljudima nabere masala troskova i zato nisu puno ni jeftina...zurim...
E jesi nasao kome ces objasnjavati kako se kroasani prave :lol:

Redovno vec 6-7 mjeseci svaki vikend pravim razna peciva za dorucak kada je sva porodica na okupu. Dnevno bude oko 2,6 kg peciva * 2 dana (subota i nedjelja)... Evo od pocetka godine ovo je 17. sedmica, dakle 34 dana * 2,6 kg = ~88,4 kg peciva, a i ima i nas masallah, da budu jos koja usta vise aBd :-D U ovo naravno nisam racunao hljebove, pizze, slatka tijesta itd. Sta da ti kazem, od osnovne skole sam jos zavolio rad sa tijestom i nije mi mrsko zasukati rukave.
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#1005 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by choxnox »

Nisrin wrote:Samuni iliti somuni ISKLJUCIVO i SAMO na Vratniku kod skole, u Patkama na Carsiji, kod Aise na Bistriku i na Alifakovcu!!!
Ostalo je meni sve besmisleno kupovati, jedva cekam ramazan mada hljeb ne jedem, ali nemoguce je tad ne uzeti samuna, poseban smek i miris ima, uz ramazan...:D

Koliko znam Hodzic na Carsiji- kod Vijecnice, uzimao je samune s Vratnika, prosli put kad smo otisli vidim nije to to, nekakav drugi, ni blizu okus i miris starom, jos digli cijenu na 8KM za porciju :evil:
Ma mislio sam lepine, neke pekare ih zovu somuni. Ali kako god, Boze sacuvaj ali ove iz Izvora samo kao frizbi koristiti. A carsija mi bas nije usput da maksuz idem zbog 5-6 somuna...
User avatar
duga puska
Posts: 823
Joined: 08/02/2012 21:40

#1006 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by duga puska »

choxnox wrote:
Nisrin wrote:Samuni iliti somuni ISKLJUCIVO i SAMO na Vratniku kod skole, u Patkama na Carsiji, kod Aise na Bistriku i na Alifakovcu!!!
Ostalo je meni sve besmisleno kupovati, jedva cekam ramazan mada hljeb ne jedem, ali nemoguce je tad ne uzeti samuna, poseban smek i miris ima, uz ramazan...:D

Koliko znam Hodzic na Carsiji- kod Vijecnice, uzimao je samune s Vratnika, prosli put kad smo otisli vidim nije to to, nekakav drugi, ni blizu okus i miris starom, jos digli cijenu na 8KM za porciju :evil:
Ma mislio sam lepine, neke pekare ih zovu somuni. Ali kako god, Boze sacuvaj ali ove iz Izvora samo kao frizbi koristiti. A carsija mi bas nije usput da maksuz idem zbog 5-6 somuna...
Kralju ja ti napisao kako se prave lisnata i kroasani u zanatskoj opciji tipa pekara. Drugo su kucne varijante, ali nejse. Ovo za somune pogotovo je specificno, jer sarajevski somun se iskljucivo pravi na zidanim pecima i drvima kao energentom, nista struja,plin itd. Vecina pekara koje prave prave somune su u starom dijelu grada. To su: Alifakovac, Poricanin, Memovic Vratnik, Memovic Bistrik (ex Aisa), Haso kod pivare, ima gore u ulici gdje je Aisine bivsa pekare Jos jedna kod Muše, ali slabo rade. Bude na Širokaci za Ramazan, ima Vrbanjuša na vrhu Logavine. U novom dijelu grada ima Nafaka kod podvoznjaka za Buca potok, Slozna Braca na Obadu, a ta Ramazan rade na Pofalicima, ima Jos jedna na Pofalicima,neki vojnik povremeno otvori. Ima u Svrakinom ili Mojmilo brdu Erko, ima Bada na Butmiru, ima Bentbasa na Ilidži i cujem da je jedan pekar odnedavno i u Sokolovic Koloniji otvorio,kod skole. Mozda sam nekog fulio, ali Ti znaju somune napraviti, provjereno. Znaci ne morate samo na Carsiju ici po somune
User avatar
konektovan
Posts: 40478
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1007 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by konektovan »

Ove sAmune :mrgreen: sam pravo pozelio, i radujem se mjesec ramazanu zaista, tad zbog posta sva hrana, pa i sAmun :mrgreen: imaju poseban smek. :thumbup:

Zadnjih godina, ja uzimam kod Erka, a njegove somune je prodavao lanac marketa Blok. Ima tu dosta granapa i onih standova ramazanskih, koji prodaju njegove somune.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#1008 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by wewa »

duga puska wrote:
choxnox wrote:
Nisrin wrote:Samuni iliti somuni ISKLJUCIVO i SAMO na Vratniku kod skole, u Patkama na Carsiji, kod Aise na Bistriku i na Alifakovcu!!!
Ostalo je meni sve besmisleno kupovati, jedva cekam ramazan mada hljeb ne jedem, ali nemoguce je tad ne uzeti samuna, poseban smek i miris ima, uz ramazan...:D

Koliko znam Hodzic na Carsiji- kod Vijecnice, uzimao je samune s Vratnika, prosli put kad smo otisli vidim nije to to, nekakav drugi, ni blizu okus i miris starom, jos digli cijenu na 8KM za porciju :evil:
Ma mislio sam lepine, neke pekare ih zovu somuni. Ali kako god, Boze sacuvaj ali ove iz Izvora samo kao frizbi koristiti. A carsija mi bas nije usput da maksuz idem zbog 5-6 somuna...
Kralju ja ti napisao kako se prave lisnata i kroasani u zanatskoj opciji tipa pekara. Drugo su kucne varijante, ali nejse. Ovo za somune pogotovo je specificno, jer sarajevski somun se iskljucivo pravi na zidanim pecima i drvima kao energentom, nista struja,plin itd. Vecina pekara koje prave prave somune su u starom dijelu grada. To su: Alifakovac, Poricanin, Memovic Vratnik, Memovic Bistrik (ex Aisa), Haso kod pivare, ima gore u ulici gdje je Aisine bivsa pekare Jos jedna kod Muše, ali slabo rade. Bude na Širokaci za Ramazan, ima Vrbanjuša na vrhu Logavine. U novom dijelu grada ima Nafaka kod podvoznjaka za Buca potok, Slozna Braca na Obadu, a ta Ramazan rade na Pofalicima, ima Jos jedna na Pofalicima,neki vojnik povremeno otvori. Ima u Svrakinom ili Mojmilo brdu Erko, ima Bada na Butmiru, ima Bentbasa na Ilidži i cujem da je jedan pekar odnedavno i u Sokolovic Koloniji otvorio,kod skole. Mozda sam nekog fulio, ali Ti znaju somune napraviti, provjereno. Znaci ne morate samo na Carsiju ici po somune
ta pekara ispod Vrbanjuse je Golobrdica, kako se i ulica zove
i nema boljeg somuna na dunjaluku <3
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#1009 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by hadzinicasa »

wewa wrote:
duga puska wrote:
choxnox wrote:
Ma mislio sam lepine, neke pekare ih zovu somuni. Ali kako god, Boze sacuvaj ali ove iz Izvora samo kao frizbi koristiti. A carsija mi bas nije usput da maksuz idem zbog 5-6 somuna...
Kralju ja ti napisao kako se prave lisnata i kroasani u zanatskoj opciji tipa pekara. Drugo su kucne varijante, ali nejse. Ovo za somune pogotovo je specificno, jer sarajevski somun se iskljucivo pravi na zidanim pecima i drvima kao energentom, nista struja,plin itd. Vecina pekara koje prave prave somune su u starom dijelu grada. To su: Alifakovac, Poricanin, Memovic Vratnik, Memovic Bistrik (ex Aisa), Haso kod pivare, ima gore u ulici gdje je Aisine bivsa pekare Jos jedna kod Muše, ali slabo rade. Bude na Širokaci za Ramazan, ima Vrbanjuša na vrhu Logavine. U novom dijelu grada ima Nafaka kod podvoznjaka za Buca potok, Slozna Braca na Obadu, a ta Ramazan rade na Pofalicima, ima Jos jedna na Pofalicima,neki vojnik povremeno otvori. Ima u Svrakinom ili Mojmilo brdu Erko, ima Bada na Butmiru, ima Bentbasa na Ilidži i cujem da je jedan pekar odnedavno i u Sokolovic Koloniji otvorio,kod skole. Mozda sam nekog fulio, ali Ti znaju somune napraviti, provjereno. Znaci ne morate samo na Carsiju ici po somune
ta pekara ispod Vrbanjuse je Golobrdica, kako se i ulica zove
i nema boljeg somuna na dunjaluku <3
nema. da mi je. eh, da mi je.... :cry:

a ovi sto im je mrsko do carsije za par somuna.... pih. nikad od vas poguzija...
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#1010 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by strong69 »

wewa wrote: ta pekara ispod Vrbanjuse je Golobrdica, kako se i ulica zove
i nema boljeg somuna na dunjaluku <3
Apsolutno tacno. Redovno tu kupujem tokom cijele godine. Uvijek ali uvijek su tu vruci somuni. :thumbup:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#1011 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by wewa »

#ono kad se vozis do alipasina sa vrelim, mirisnim somunima a nikad doc' :cry: :lol:
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#1012 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by Nisrin »

Memović THE BEST :D Da spomenemo i Kod Mahira da su dobri, mada ne cekam u onolikim redovima- no way!
User avatar
duga puska
Posts: 823
Joined: 08/02/2012 21:40

#1013 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by duga puska »

Nisrin wrote:Memović THE BEST :D Da spomenemo i Kod Mahira da su dobri, mada ne cekam u onolikim redovima- no wayd!
Mahira sam preskocio, ali oni odavno picu imaju u fokusu i nesto malo vise za ramazan rade somuna. Pravi su,nema sta. Memovic Vratnik meni onako, iskreno.
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#1014 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by choxnox »

duga puska wrote:
choxnox wrote:
Nisrin wrote:Samuni iliti somuni ISKLJUCIVO i SAMO na Vratniku kod skole, u Patkama na Carsiji, kod Aise na Bistriku i na Alifakovcu!!!
Ostalo je meni sve besmisleno kupovati, jedva cekam ramazan mada hljeb ne jedem, ali nemoguce je tad ne uzeti samuna, poseban smek i miris ima, uz ramazan...:D

Koliko znam Hodzic na Carsiji- kod Vijecnice, uzimao je samune s Vratnika, prosli put kad smo otisli vidim nije to to, nekakav drugi, ni blizu okus i miris starom, jos digli cijenu na 8KM za porciju :evil:
Ma mislio sam lepine, neke pekare ih zovu somuni. Ali kako god, Boze sacuvaj ali ove iz Izvora samo kao frizbi koristiti. A carsija mi bas nije usput da maksuz idem zbog 5-6 somuna...
Kralju ja ti napisao kako se prave lisnata i kroasani u zanatskoj opciji tipa pekara. Drugo su kucne varijante, ali nejse. Ovo za somune pogotovo je specificno, jer sarajevski somun se iskljucivo pravi na zidanim pecima i drvima kao energentom, nista struja,plin itd. Vecina pekara koje prave prave somune su u starom dijelu grada. To su: Alifakovac, Poricanin, Memovic Vratnik, Memovic Bistrik (ex Aisa), Haso kod pivare, ima gore u ulici gdje je Aisine bivsa pekare Jos jedna kod Muše, ali slabo rade. Bude na Širokaci za Ramazan, ima Vrbanjuša na vrhu Logavine. U novom dijelu grada ima Nafaka kod podvoznjaka za Buca potok, Slozna Braca na Obadu, a ta Ramazan rade na Pofalicima, ima Jos jedna na Pofalicima,neki vojnik povremeno otvori. Ima u Svrakinom ili Mojmilo brdu Erko, ima Bada na Butmiru, ima Bentbasa na Ilidži i cujem da je jedan pekar odnedavno i u Sokolovic Koloniji otvorio,kod skole. Mozda sam nekog fulio, ali Ti znaju somune napraviti, provjereno. Znaci ne morate samo na Carsiju ici po somune
Ja ne znam kojim mi jezicima govorimo pa se ocigledno ne mozemo sporazumjeti. Objasnjavas mi kako se pravi tijesto za kroasan kao da nikada u zivotu nisam vidio brasno uzivo, ja ti kazem da mi je tehnika vrlo dobro poznata iz prve ruke i dugogodisnjeg valjanja svih vrsta tijesta, onda repliciras kako se "standardizirano" prave kroasani u pekarama... Isto gluhi telefoni.

Prijatelju, tehnika pravljenja kroasana je u osnovi ista i kod mene kod kuce i u lokalnoj pekari i u pekari u Francuskoj. Sto se tehnike tice nema tu previse razlika - valjas tijesto, dodajes cvrstu masnocu, pa presmotavas, pa valjas, pa presmotavas i sve tako do zeljenog broja slojeva (naravno, uz odmaranja tijesta izmedju koraka). Ono u cemu se bitno razlikuje finalni proizvod jest u vrstama koristenih sirovina, narocito u njihovim omjerima i nacinu pecenja. A i ti omjeri se mnogo razlikuju od pekare do pekare, pa cak i u istoj ulici. Ja sto sam govorio vezano za omjer masnoce i brasna govorio sam iz licnog iskustva. Gore negdje iznad sto si spominjao omjere, ne znam odakle si uzimao i moze biti u jednoj ili par pekara, ali svakako ne mozes generalizovati. Zato i imas pekara cije ces kroasane zaobilaziti u sirokom luku, a imas i pekara gdje bi uvijek mogao pojest jedan kroasan vise. Prema tome, sve zavisi od pekare do pekare i nema tu generalnog pravila tip 2 kg margarina na 7 kg brasna, tijesta, vise se ne sjecam sta si spominjao.

Sto se mene tice ova diskusija je zavrsena jer ne vidim svrhu nastavljanja iste. Pozdrav.
User avatar
MaxPayne
Posts: 528
Joined: 02/06/2012 20:25

#1015 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by MaxPayne »

Mene je razočarao somun u pekari Alifakovac,topao ali prijesan i ni našta ne liči kada se ohladi.Ćurokota nema ali ne znam da li ga stavljaju za Ramazan.
User avatar
karanana
Posts: 47203
Joined: 26/02/2004 00:00

#1016 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by karanana »

nafaka
User avatar
duga puska
Posts: 823
Joined: 08/02/2012 21:40

#1017 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by duga puska »

MaxPayne wrote:Mene je razočarao somun u pekari Alifakovac,topao ali prijesan i ni našta ne liči kada se ohladi.Ćurokota nema ali ne znam da li ga stavljaju za Ramazan.
Somunari kojima je primarno snabdijevanje cevabdzinica i ascinica, curokot stavljaju samo za Ramazan
User avatar
mk ultra
Posts: 19443
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#1018 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by mk ultra »

karanana wrote:nafaka
Meni kolaci dobri, pekara onako...
User avatar
duga puska
Posts: 823
Joined: 08/02/2012 21:40

#1019 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by duga puska »

mk ultra wrote:
karanana wrote:nafaka
Meni kolaci dobri, pekara onako...
Zar nafaka ne radi samo somune u pekarskom dijelu? Meni su njihovi somuni top, a i kolaci su dobri, dobro me podsjeti, moglo pet,sest tre lecha sutra pasti za slobodu, nisam odavno
User avatar
nepass1
Posts: 9658
Joined: 06/07/2017 07:35

#1020 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by nepass1 »

najbolji somun je kod pivare
User avatar
konektovan
Posts: 40478
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1021 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by konektovan »

Pekara Erko, kad su somuni u pitanju...
User avatar
muha_sa
Posts: 128601
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1022 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by muha_sa »

konektovan wrote:Pekara Erko, kad su somuni u pitanju...
lokacija--gdje :?
User avatar
duga puska
Posts: 823
Joined: 08/02/2012 21:40

#1023 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by duga puska »

muha_sa wrote:
konektovan wrote:Pekara Erko, kad su somuni u pitanju...
lokacija--gdje :?
golemo brdo.znam da sam tad sa drugom negdje gore novopazarskom isao, pa se spusti neka od ulica prema dole.kasnije spustanjem stignes na onaj semafor u svrakinom.nije naruku nikako ;-)
User avatar
muha_sa
Posts: 128601
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1024 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by muha_sa »

duga puska wrote:
muha_sa wrote:
konektovan wrote:Pekara Erko, kad su somuni u pitanju...
lokacija--gdje :?
golemo brdo.znam da sam tad sa drugom negdje gore novopazarskom isao, pa se spusti neka od ulica prema dole.kasnije spustanjem stignes na onaj semafor u svrakinom.nije naruku nikako ;-)
ništa-ne probah taj somun :(

konto sam da je negdje oko čaršije :-) ostajem uz Alfakovac il Poricanin :)
User avatar
konektovan
Posts: 40478
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1025 Re: PEKARE U SARAJEVU

Post by konektovan »

duga puska wrote:
muha_sa wrote:
konektovan wrote:Pekara Erko, kad su somuni u pitanju...
lokacija--gdje :?
golemo brdo.znam da sam tad sa drugom negdje gore novopazarskom isao, pa se spusti neka od ulica prema dole.kasnije spustanjem stignes na onaj semafor u svrakinom.nije naruku nikako ;-)
Brdo mojmilo, ul. Vejsila Curcica, nije bas lako za naci. On svoje somune prodaje nekim cevabdzinicama, granapima, a kad je ramazan traje prava opsada pekare od same mahale, posebno pred iftar. :mrgreen:
Post Reply