Peci na cvrsto gorivo!

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
Referent za ONO i DSZ
Posts: 343
Joined: 12/10/2006 15:12
Location: Sarajevo
Contact:

#1 Peci na cvrsto gorivo!

Post by Referent za ONO i DSZ »

Situacija je takva kakva jest, struja, plin...svi moguci oblici grijanja postaju preskupi i mnogi odustaju od ovakvog grijanja i prelaze na stari dobri drva i cumur.
To se moze primjetiti i ako pogledate unaokolo i dim koji se siri a moze i po tome sto se po oglasima mogu kupiti i 3 plinske grijalice za 100KM. U prodavnicama sve vise kupaca i ponude za peci na cvrsto gorivo.
Nema tu dileme sto se isplativosti tice, dilema je samo koju pec izabrati. Jesu li ovi Jotul kamini najbolji ili neko ima iskustva sa nekim drugim pecima npr. ove Bitola u Robotu....Susler...
Image
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#2 Re: Peci na cvrsto gorivo!

Post by kritichar »

Image
User avatar
Zovem se Zelena
Posts: 3461
Joined: 23/09/2010 13:17

#3 Re: Peci na cvrsto gorivo!

Post by Zovem se Zelena »

Moji imaju ovakvu, kupljna prije rata:
Image

Grije k'o luda... Soba je 6X12 i u neka doba moraju se vrata otvarati :-) pa se čak i hodnik grije :mrgreen:
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#4 Re: Peci na cvrsto gorivo!

Post by male_okice »

mi kupili kamin u robotu ljetos neki Molika R (bas ovakav kao na ovoj slici: http://metalecbitola.com/en/products/fi ... olikar.php) i mogu stvarno reci da je zasad super, mi grijemo 3 prostorije sa njim bez problema (oko 65 m2) a sjedimo u kratkim majicama pidzamama itd. Cak otvaramo vrata da se grije stepeniste. Lozimo na drva zasad ali dok jos malo zahladi vjerovatno cemo nabaviti malo i uglja cisto da vidimo kako ce biti. Mada bitna je stvarno izolacija kod nas je nova kuca a radili smo neku unutrasnju toplotnu izolaciju sa stiroporom tako da to sigurno znaci dosta. Kostao je 549 KM i zasad stvarno nemam mu nijedne zamjerke cak sam i pekla na njemu (kruh pite tijesta neka) :lol: jer ima rernu i kestenje i super bude brzo peceno samo se mora vise paziti da ne zagori.
gerberica
Posts: 4944
Joined: 26/07/2011 22:28

#5 Re: Peci na cvrsto gorivo!

Post by gerberica »

Image

Ja vec nekih 10 god sa ovim grijem 4 sobe.Stoji nam u kuhinji koja je centralna prostorija i iz nje grije sve ostale sobe.Grije ko luda,natrpas drva,ugalj i to je to.Dugo drzi vatru i mi smo prezadovoljni,pa toplo preporucujem.
Usput kuham i pecem.
User avatar
Referent za ONO i DSZ
Posts: 343
Joined: 12/10/2006 15:12
Location: Sarajevo
Contact:

#6 Re: Peci na cvrsto gorivo!

Post by Referent za ONO i DSZ »

Vidim ima dobrih preporuka a to je najbitnije, preporuke na licnom iskustvu.
S obzirom na radno vrijeme jos jedno pitanje se namece, kojoj peci treba najmanje opsluzivanja i dodavanja.(ne samo zbog potrosnje nego sto nas nema kuci)
Ovi kamini na drvo su tu malo neprakticni.
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#7 Re: Peci na cvrsto gorivo!

Post by BJB »

gerberica wrote:Image

Ja vec nekih 10 god sa ovim grijem 4 sobe.Stoji nam u kuhinji koja je centralna prostorija i iz nje grije sve ostale sobe.Grije ko luda,natrpas drva,ugalj i to je to.Dugo drzi vatru i mi smo prezadovoljni,pa toplo preporucujem.
Usput kuham i pecem.
I kod nas..Grije cijeli stan, tzv. turski sparet..Helem, nizak=toplina se siri prebrzo..Pece k'o sac..
Jedino sto je malo ruzan, al' k'o ga shisha kad slusha k'o dusha..
User avatar
Referent za ONO i DSZ
Posts: 343
Joined: 12/10/2006 15:12
Location: Sarajevo
Contact:

#8 Re: Peci na cvrsto gorivo!

Post by Referent za ONO i DSZ »

Kako se lozi ovaj gore na slici, jeli nesto kao tišporet, koliko prima/kako cesto se lozi.
Gdje se ima vidjeti kupiti, cijena?
User avatar
kurty
Posts: 45061
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#9 Re: Peci na cvrsto gorivo!

Post by kurty »

Referent za ONO i DSZ wrote:Vidim ima dobrih preporuka a to je najbitnije, preporuke na licnom iskustvu.
S obzirom na radno vrijeme jos jedno pitanje se namece, kojoj peci treba najmanje opsluzivanja i dodavanja.(ne samo zbog potrosnje nego sto nas nema kuci)
Ovi kamini na drvo su tu malo neprakticni.
kod peci...
po meni:

bitno je da imas dobar pristup lozistu...narodski receno "da imas vratica i gore i dole"...
sto zbog lozenja, sto zbog ciscenja... i bitno ti je da imas regulator
ja imam u kuci razvedeno grijanje, ali nije bas ugodno i onda u dnevni borava smo dodali jos jednu manju pecicu, i zbog udobnosti i zbog vlage... dok je nismo imali po coskovima se znalo pojaviti vlage, jer kuca nema termiku, a sada kako je ta pecica tu, vlage vise nema...imali smo prije staru dobru kraljicu, a sad je neka mala "moderna" pecica koju su izabrale mama i sestra i kad se pec treba cistiti, moram ili kutljacom ili ruku zavlacici, jer jos nemam pristupa
gerberica
Posts: 4944
Joined: 26/07/2011 22:28

#10 Re: Peci na cvrsto gorivo!

Post by gerberica »

Referent za ONO i DSZ wrote:Kako se lozi ovaj gore na slici, jeli nesto kao tišporet, koliko prima/kako cesto se lozi.
Gdje se ima vidjeti kupiti, cijena?
Mi smo nas kupili u Robotu,mislim da ih ima jos uvjek tamo.Mi natrpamo puno jer je loziste siroko i duboko i vatra jako dugo drzi.Jos ako imas uglja moze cijeli dan.Mi smo znali pred spavanje staviti uglja i ujutro samo malo procistimo,izbacimo lug i natrpamo dalje.Nikada se ne gasi.Po meni je najbolji,grije ko lud,ne mozes stajati pored njega,kuhas,peces,ma sve.Drago mi je da su i drugi isto rekli kao ja. :) Neces se pokajati.
User avatar
carlos acosta
Posts: 654
Joined: 03/10/2011 00:34
Location: mozda je vrijeme da si priznas da na svijetu nema niceg osim sna

#11 Re: Peci na cvrsto gorivo!

Post by carlos acosta »

Zovem se Zelena wrote:Moji imaju ovakvu, kupljna prije rata:
Image

Grije k'o luda... Soba je 6X12 i u neka doba moraju se vrata otvarati :-) pa se čak i hodnik grije :mrgreen:

ovo sam ima poslije rata odmah nekad, ma ne da grije, ovo moze ugrijati pola kuce, ali zato jede drva
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#12 Re: Peci na cvrsto gorivo!

Post by BJB »

gerberica wrote:
Referent za ONO i DSZ wrote:Kako se lozi ovaj gore na slici, jeli nesto kao tišporet, koliko prima/kako cesto se lozi.
Gdje se ima vidjeti kupiti, cijena?
Mi smo nas kupili u Robotu,mislim da ih ima jos uvjek tamo.Mi natrpamo puno jer je loziste siroko i duboko i vatra jako dugo drzi.Jos ako imas uglja moze cijeli dan.Mi smo znali pred spavanje staviti uglja i ujutro samo malo procistimo,izbacimo lug i natrpamo dalje.Nikada se ne gasi.Po meni je najbolji,grije ko lud,ne mozes stajati pored njega,kuhas,peces,ma sve.Drago mi je da su i drugi isto rekli kao ja. :) Neces se pokajati.
Ma na 2 suka ispecesh hljeb..A sto gerberica rece, stavis 2-3 suka i prigusish bude prevruce..Nas je kostao 315KM bez sulunara, a sad su jeftiniji..
User avatar
Zovem se Zelena
Posts: 3461
Joined: 23/09/2010 13:17

#13 Re: Peci na cvrsto gorivo!

Post by Zovem se Zelena »

carlos acosta wrote:
Zovem se Zelena wrote:Moji imaju ovakvu, kupljna prije rata:
Image

Grije k'o luda... Soba je 6X12 i u neka doba moraju se vrata otvarati :-) pa se čak i hodnik grije :mrgreen:

ovo sam ima poslije rata odmah nekad, ma ne da grije, ovo moze ugrijati pola kuce, ali zato jede drva
Pa nećeš se grijati samo na drva, to je ludost. Kod mene drva služe samo za potpaliti i razgoriti vatru, a odmah se nakon toga nabaca uglja i drži žar skoro čitav dan...
User avatar
Referent za ONO i DSZ
Posts: 343
Joined: 12/10/2006 15:12
Location: Sarajevo
Contact:

#14 Re: Peci na cvrsto gorivo!

Post by Referent za ONO i DSZ »

Jos samo nisi napisao gdje ima ovih gore peci kupiti u Sarajevu. Cijena?
Hvala na "evaluaciji" :thumbup:
User avatar
Referent za ONO i DSZ
Posts: 343
Joined: 12/10/2006 15:12
Location: Sarajevo
Contact:

#15 Re: Peci na cvrsto gorivo!

Post by Referent za ONO i DSZ »

Image

Uploaded with ImageShack.us


Ja kupio novu i nisam se prevario..."TOPLO" preporucujem
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#16 Re: Peci na cvrsto gorivo!

Post by Truba »

riknula mi ona termo cigla što sprječava toplotu da uništi vanjski dio peći
gdje kupiti?
pomoc
Posts: 35
Joined: 08/09/2012 16:17

#17 Re: Peci na cvrsto gorivo!

Post by pomoc »

Moze li mi neko reci kakva su mu iskustva sa peci blist ekonomik, odnosno ova sa link-a http://www.eponuda.com/peci-za-grejanje ... ena-210666
pomoc
Posts: 35
Joined: 08/09/2012 16:17

#18 Re: Peci na cvrsto gorivo!

Post by pomoc »

Tople preporuke za Blis ekonomik lux
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#19 Re: Peci na cvrsto gorivo!

Post by VjecitiStudent »

Jotul je u svijetu peci mercedes.
User avatar
Ghibli
Posts: 83
Joined: 28/02/2009 00:21
Location: by the rivers of Babylon....

#20 Re: Peci na cvrsto gorivo!

Post by Ghibli »

Imam kreka-veso za prodati, kao ona sa @kriticharove slike.....
Bujrum!
gidra
Posts: 3576
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#21 Re: Peci na cvrsto gorivo!

Post by gidra »

VjecitiStudent wrote:Jotul je u svijetu peci mercedes.
Da li znas gdje se mogu kupiti u Sarajevu?
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#22 Re: Peci na cvrsto gorivo!

Post by VjecitiStudent »

gidra wrote:
VjecitiStudent wrote:Jotul je u svijetu peci mercedes.
Da li znas gdje se mogu kupiti u Sarajevu?
www.jotul.ba
crni100
Posts: 41
Joined: 26/07/2012 09:08

#23 Re: Peci na cvrsto gorivo!

Post by crni100 »

Kupio sam alfa term 20 za etazno grijanje i sad me zanima sljedece:
Na prednjim vratima onaj dihtung kanap odlijepljen kad otvorim vrata pada,sa cime to da zalijepim?
Iza sporeta na poleđini gdje se kapca voda postoji neka bjela smjesa izlijepita sa neravninama prema vani sto mi izgleda cudno.
Kao da je neko nesto lijepio a sporet je nov.
Cuo sam price o ovim sporetima kao najboljim a evo odmah moram u potragu za necim da dihtung ustabilim bas smijesan propust.
Sporet je nov nisam ga jos prikopcao pa me zanima jeli ovo na poleđini normalno?
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#24 Re: Peci na cvrsto gorivo!

Post by quarterback »

da malo ozivim temu

prostor koji trebam grijati je planinska kucica koja se sastoji iz dnevne sobe sa spojenom kuhinjom, sve zajedno oko 30 kvadrata + sprat - jedna spavaca soba isto toliko. (prozori pvc 4x16x4, fasada nije termo nego obicna, izolacija krova postoji - kamena vuna)

pec bi stajala dole, gornji sprat bi se grijao kroz pod te preko dimnjaka, pitanje je da li mi je pec prity fm od 12 kw odgovarajuca?

Image


ta pec bi trebala da moze zagrijati oko 120 kvadrata sto je puno vise od mojih 60 medjutim laicki gledano bolje da je jaca pec, ako mi ne treba prevelika toplina mogu manje naloziti...

kao haustorce naravno nemam nikakvog pojma o pecima pa bih molio da neko nabaci neku pamatnu ako moze

hvala
novi_korisnik
Posts: 221
Joined: 09/04/2014 13:11

#25 Re: Peci na cvrsto gorivo!

Post by novi_korisnik »

Imam jedno pitanje.. Imam kamin identican na ovoj slici iznad sto je postavio kolega sa foruma.. Problem je sljedeci, kad otvorim da nalozim pocne mi vracati dim i to u poprilicnim kolicinima.. Jedino kad se baš vatra zgori na sami žar tada ne vraca, ali posto mi je to vikendica i nemam suhih drva, moram loziti kad se drva jos ne zgore.... Šta bi mogao biti problem, da li je uzak dimljak ili je to klasicna mana ovih kamina ?
Post Reply